Berlijnse vrouwen genoten van een sensationele uitverkoop JIMMY BROWN, sportheld no. 1 Weinig drukte over de blokkade Het nationale vermogen neemt weer toe. Westerling in een familie-album LETTY'S moeilijke KEUZE Zeeuwse Almanak MAANDAG 13 FEBRUARI 1950 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 West-Berlijners blijven optimistisch. (Van onze Berlijnse correspondent). De West-Berlijners hebben weer eens getoond, dat z(j zich niet zo ge makkelijk uit hun evenwicht laten brengen. Alsof er geen Russen be stonden, die te Helmstedt en Marienborn het verkeer van en naar Ber lijn door een uitzonderlijk scherpe contröle vertraagden, hebben zij zich op de traditionele winteruitverkoop geworpen met een élan, dat zelfs de grootste zwartkijker een blijde glimlach om de lippen toverde. De win teruitverkoop, die op 2 Februari j.L werd geopend, is de eerste sinds het einde van de oorlog en de West-Berlijners hebben er maar meteen een waar koopfeest van gemaakt. Iedere huisvrouw had reeds we ken tevoren wat geld teruggelegd of dringende aankopen uitgesteld om mede te kunnen profiteren van de uitzonderlijke koopjes, die de za kenwereld in de dagbladen hadden aangekondigd. De ene advertentie zag er al aanlokkelijker uit dan de ander. Een gTOot kledingmagazijn aan de Kurfürstendamm bood man tels aan tegen een prijs van twaalf gulden. Het schijnbaar onsterfelijke C. A. in Charlottenburg lokte koopsters met tweehonderd japon nen voor elf gulden per stuk. Bali kwam met nylons voor zeven en herenschoenen voor negen gulden. „Nu gaan de prijzen er aan!" schreef een Berlins avondblad met grote koppen boven zijn speciale adverten tie-pagina. En inderdaad, de Berlijn se vrouwen konden hun ogen niet geloven, toen op de morgen van 2 Februari het gordijn voor het be loofde sprookjesland werd opgetrok ken. De prijzen waren lager en de keuze groter dan zii de laatste tien jaar gezien hadden. Zorgvuldig sa mengestelde verlanglijstjes bleken spoedig veel te bescheiden. Er kwa men telkens nieuwe koopjes bij, zeer ten ongerieve overigens van de vergezellende echtgenoten, die de losgeslagen koopwoede met angst in het hart en een zuurzoete glim lach op het gezicht gadesloegen. Op de Kurfürstendamm was de aanloop zo groot, dat de verkeerspolitie bij zondere maatregelen moest nemen. In kilometerlange rijen stonden wachtende auto's achter elkaar. Zij konden voor- noch achteruit, wat de nijdige bezitters er toe verleidde een hels lawaai te ontketenen, waarbij het geschetter der overal opgestel de luidsprekers eenvoudig verstom de. Zelfs uit Oost-Berlijn waren dui zenden kooplustigen naar het Wes ten gekomen. De communistische Staatswinkels met hun enorm hoge prijzen bleven leeg zelfs op tijden, die normaal als spitsuren gelden. De Oost-Berlijners namen de gelegen heid waar een jas of mantel te ko pen voor een bedrag, dat in de Rus sische sector van de stad niet eens voldoende is om een paar „eenheids schoenen" te betalen. WEINIG DRUKTE. Over de kleine blokkade hebben de Berlijners zich dan ook veel min der druk gemaakt dan personen, die hierbij niet zo rechtstreeks betrok ken zijn. Zij hebben genoten van 'n sensationele uitverkoop en mogelijke zorgen weggelachen met een nuch ter realisme. Men is er hier vast van overtuigd, dat de Sovjet-Russen geen plan in uiterste consequentie zullen toepassen, dat reeds eenmaal een smadelijke mislukking is gebleken. De tot nu toe uitgedeelde spelde- prikken neemt men niet al te ernstig ook al beseft men, dat het onbere kenbare karakter der Sovjets het niet toelaat onaantastbare conclu sies te trekken. De West-Berlijners weten, dat een blokkade hen niet meer kan overvallen. Zij zijn er op voorbereid en beter dan in 1948. In de stad liggen voedselvoorraden op geslagen, voldoende om 2% millioen mensen vier maanden lang te voe den, terwijl de aardappelpositie zelfs nog gunstiger is. Dank zij de grote aardappelleveranties uit Nederland reikt de bestaande voorraad tot Juli a.s. Ook is het de Sovjet-Russen niet meer mogelijk geheel West-Ber- lijn zonder stroom te zetten. Betaald met gelden uit het Marshall-plan is in het Westen der stad de groot ste electriciteits-centrale van Euro pa gebouwd. Zij wordt gestookt met olie, een brandstof, die in alle om standigheden gemakkelijk naar Ber lijn kan worden vervoerd. De Russen zullen het verkeer niet meer stil kunnen leggen, de fabrieken kunnen dwingen hun pro ductie stop te zetten of duizenden gezinnen maandenlang in duisternis hullen. De geallieerden hebben de Sovjets dit wapen in samenwerking met het gemeentebestuur van West- Berlijn volledig uit handen geslagen. Met zelfvertrouwen wijzen de West-Berlijners dan nog op de sterk uitgebreide landings-capaciteit, die hun stad aan vliegtuigen van de luchtbrug nu bieden kan. Het nieu we vliegveld Tegel in de Franse sec tor kan alleen meer vliegtuigen ge legenheid tot landen en opstijgen bie den dan Tempelhof en Gatow teza men. De Berlijners zijn op deze aan winst bijzonder trots, omdat zij haar geheel vrijwillig hebben aangelegd. De Amerikanen behoefden slechts de benodigde materialen, werktuigen en technici ter beschikking te stel len. Al deze factoren tezamen bewij zen voldoende, dat het optimisme der West-Berlijners niet van goede gron den is ontbloot. Zij weten, dat hun stad nu geen onverdedigde vesting meer is, die aan een volledige iso latie nauwelijks het hoofd kan bie den. De Russen zal dit overigens ook wel niet onbekend gebleven zijn! Terreur in Frans dorp. In het Franse dorp La Oroisée, dat 500 inwoners telt, heerst sinds enkele weken een terreur. Zeven plaatselijke boerderijen zijn afgebrand, nadat de boer enkele dagen te voren een siga rettendoosje met verbrand stro op zijn deur geprikt vond. Een paar da gen geleden werd een boer door een reheimzinige schutter in de schou- ler geschoten, toen hij op een nacht zijn schuur bewaakte. Daarop werd hij door twee mannen in een auto getrokken en in een bos aan de handen opgehangen. De politie zoekt naar de misdadi gers en ook de bevolking maakt 's nachts jacht op hen. Marshall-dollars voor de Sahara. Het bureau E.C.A. te Parijs heeft bekend gemaakt, dat er 30.997.935 dollar beschikbaar zulen worden ge steld voor irrigatiewerken in de Sa hara, die ten doel hebben 80.000 ha. woestijngrond te herscheppen in rijstvelden, en voor andere projecten in Frans-West-Afrika. Mede dank zij de zware belastingen? In zijn memorie van antwoord aan de Eerste Kamer heeft de minister van financiën op de begrotings-be- schouwingen o.m. het volgende ge antwoord. De intering op het natio nale vermogen is in 1948 tot staan gekomen en in haar tegendeel ver keerd. De toeneming van het nationale ver mogen bedraagt in 1948 1.10 milliard en in 1949 1.77 milliard. Het bestaan van een zware belas tingdruk wordt niet ontkend. De mi nister is bereid de stelling voor zijn rekening te nemen, dat het tot staan brengen van de intering op het natio nale vermogen en de hernieuwde aan was daarvan mede aan de belasting druk zijn te danken geweest. Immers, het verbruik is er door beperkt en het herstel der oorlogsschade, zowel in de publieke als in de particuliere sector, kon sneller en met minder inflatie worden tot stand gebracht dan anders mogelijk zou zijn geweest. Ook tot 'n meer rechtvaardige verdeling van het nationale inkomen heeft de zware be lastingdruk aanzienlijk bijgedragen en zodoende heeft zij de productie be vorderd, waaruit het nationale vermo gen moet worden gevoed. Niettemin heeft de bestaande belastingdruk er kende schadelijke nevenwerkingen, waarvan de invloed inderdaad met de tijd toeneemt. Het streven van de mi nister is er op gericht deels door ver lichting, deels door verplaatsing van de druk deze nevenwerkingen te ver zachten. Rumoerige zitting Raad van de Franse Unie. Tijdens een stormachtig debat in de raad van de Franse Unie over de onlusten aan de ivoorkust onderbrak Jean Barbe, voorzitter van de commu nistische fractie, Albert Sarreau, voormalig minister-president, met de woorden: „U bent verantwoordelijk voor de dood van Gabriel Peri (een door de nazi's doodgeschoten commu nist.) „Imbeciel', riep Sarraut uit. „Schoft" slingerde Barbe hem naar het hoofd. Sarraut sprong uit zjjn bank in de richting van Barbe, maar zaalpersoneel verhinderde Saivaut met Barbe slaags te raken. Er brak een rumoer los, communisten en rechtse afgevaardigden scholden elk aar uit. De zitting werd verdaagd. Autodieven gearresteerd. Vrijdagavond tegen middernacht hebben twee rechercheurs van de Amsterdamse centrale recherche, die in een auto surveilleerden, twee autodieven op heterdaad betrapt. Zij stalen een auto op de Ziesenkade. De achtervolging werd onmiddellijk in gezet en op de Weteringschans wer den de dieven ingehaald. Eén zag kans uit de gestolen auto te springen en hij trachtte te ontvluchten. Een recher cheur trok daarop zijn revolver en schoot de man in de benen. Door toevallige omstandigheden zijn wij in het bezit gekomen van enige foto's betreffende de voormalige K.N. I.L.-kapitein Westerling, die door zijn actie op Java veel stof heeft doen op waaien. Hier ziet men in de eerste plaats de „Turk" in het uniform van de Gealli eerden, aan wier zijde hij streed ge durende de laatste wereldoorlog. Deze foto is afkomstig uit het album van zijn vroegere schoonmoeder, mevr. Sowter uit Derbyshire. De tweede fo to toont Westerling na zijn huwelijk, zeven jaar geleden, met Marjorie Sowter. Zij was verpleegster in een hospitaal te Wolverhampton. Wester ling leerde haar kennen, toen hij daar opgenomen was voor genezing van zijn oorlogsverwondingen. Veertien dagen later trouwden zij. Maar twee jaar la ter gingen zij scheiden. Het dochtertje Diana bleef aan de zorgen van de moeder toevertrouwd. Volgens mevr. Sowter heeft men het adres van moe der en dochter geheim gehouden, daar Westerling meermalen getracht zou hebben om zijn vroegere echtgenote op te zoeken met de bedoeling om zijn dochtertje terug te krijgen. Geen nieuwe voorstellen contröle atoomenergie. Op zijn wekelijkse persconferentie heeft president Truman alle voorstellen tot wij ziging van de Amerikaanse politiek inza ke de internationale controle op de atoomenergie in verband met de ont wikkeling van de waterstofbom van de hand gewezen. Het Baruchplan voor in ternationale controle is nog even goed bruikbaar als toen de V. S. het bij de V. N. indienden, aldus Truman. fEUlLLETOsj door MARY BURCHELL NIET HIER Iedere dag schrijf je irt dit rubriek je over de dingen, die zich in Zeeland afspelen en ook vandaag is er weer stof in overvloed. Een merel, die in Ellewoutsdijk zit te broeden, een koopman, die, zoals ge Zaterdag hebt kunnen lezen, de armen van een paar Zeeuwse gemeenten na zijn dood ge lukkig heeft gemaakt, de „Jan Brei del" die nog altijd vastzit en de storm, die ook in Zeeland ontelbare pannen van de daken heeft gerukt. Maar waarom nu niet eens een paar woorden over dingen, die niet in Zee land gebeurden, maar hier toch ook zouden kunnen plaats grijpen? Kijk naar Genève. In rep en roer is de stad. De volkstelling heeft uitgewe zen, dat er 333 meer getrouwde vrou wen, dan getrouwde mannen zijn. Hoe ts het mogelijk! Zijn de statistieken mis, of de getrouwde vrouwen? Kijk naar Bari. Daar wandelde een vrouwenhater door de straten. Plotse ling viel een vrouw, die op de eerste verdieping glazen zat te lappen naar beneden, boven op zijn hoofd. Zij liep zelfs geen schrammetje op, maar de vrouwenhater is bewusteloos naar een ziekenhuis gebracht. Wat moet er in hem omgaan als hij bij komt Bij ons in Zeeland gebeuren die din gen niet Helaas. Want als ze wel ge beurden, wat zouden er een mooie Almanakjes van te maken zijn! 33 Letty hoorde eerst Gabrielle naar haar kamer gaan en toen Rufus Arling naar de zijne. Daarop werd het stil in huis, afgezien dan van 't nu en dan kraken van planken en de vreemde niet te verklaren geluiden, die men in elk oud gebouw hoort nadat een war me dag heeft plaats gemaakt voor een koelere nacht. Nog altijd lag Letty in de duisternis te staren. Geleidelijk werd die duis ternis minder intens en na een poosje zag ze door het venster wat zwak licht gloren. Hier en daar begon een vogel wat slaperig te tjilpen, maar bedacht zich dan weer en bleef stil. Tenslotte viel Letty in slaap. De volgende dag was het niet ge makkelijk, kalm en beheerst te schij nen. Niet gemakkelijk om Anna's vra gen over het bal te beantwoorden, in te gaan op de grappige, wat kwaad- sprekerige commentaren van Gabrielle omtrent de andere gasten en de ge beurtenissen van die avond en vooral om het leven-van-alle-dag zo opge wekt en gewoontjes als maar mogelijk weer te beginnen. En toch was dat nodig, want als Let ty het niet deed, zou Gabrielle en zou vermoedelijk ook Anna begrij pen, dat er iets niet in de haak was, zouden ze vragen stellen, die moeilijk te ontwijken maar onmogelijk te be antwoorden waren. Ondanks Gabrielle's voorspelling kwam Alec die morgen niet opdagen en vroeg in de middag toog Gabrielle er met haar auto op uit. vagelijk mededelend, dat ze „misschien geen thee zou komen drinken". Letty was te trots, om te vragen, of ze Alec ging ontmoeten en te verlegen om te informeren, of Alec uitdrukke lijk had beloofd, zijn excuus te komen maken. Dus bleef ze achter in een vrij ellendige onzekerheid ze wist al leen, dat als ze Alec gaarne wilde zien, ze beter deed niet uit te gaan. Om vijf uur echter belde Dolly Pol- mer op en verzocht, dat Letty toch vooral die avond ter kerke zou komen. „Ik weet niet. of ik kan Dolly", (Letty hoopte, dat die meer dan halve leugen haar zou vergeven worden). „O, kom toch, Letty. Vader is zo trots als een pauw op zijn preek en zegt, dat jij die speciaal zult waarde ren omdat het over tuinen en zo gaat. Niet iets zo afgezaagds als het leven, dat een tuin lijkt, maar een soort ge leerd betoog erover", legde Dolly, die niet aan overmaat van eerbied leed ten opzichte van haar papa, verder uit. ,,'t Zal hem erg spijten als je niet ver schijnt". „Denk je?" In haar nederige stem ming van het ogenblik voelde Letty zich geroerd door het feit, dat iemand zich iets aan haar aan- of afwezigheid liet gelegen liggen. „Goed dan, ik kom". Tenslotte was het ook belachelijk, te veronderstellen dat ze maar aldoor thuis kon blijven, omdat ze hoopte op de ietwat late verontschuldigingen van Alec, die als ze er goed over na dacht toch niet veel waard zouden zijn. Ze ging dus naar de kerk en liet Rufus Arling, die in een extra-ge leerd boek verdiept was, achter. Toch was hij niet zo daarin verdiept, of bij haar vertrek keek hij even op en vroeg: „Wat moet ik doen met de jon ge Kellern, als hij soms komt.hem aangenaam bezig houden?" „Neen", antwoordde Letty vastbera den. „Je kunt hem uit mijn naam zijn nek omdraaien". Na deze niet zeer Christelijke uit drukking meer op haar gemak, liep zij over het grasveld en nam de kortste weg naar de dorpskerk. Ze verbeeldde zich, dat Rufus Arling haar peinzend-glimlachend nazag. Tijdens de dienst en zelfs gedurende de geleerde preek van ds. Polmer dwaalden Letty's gedachten nu en dan af. Ze begreep eigenlijk niet, hoe ze er toe gekomen was, uit te gaan. Tenslotte was de avond het meest ge schikte tijdstip voor Alec's komst. Bo vendien had hü misschien wat wel waarschijnlijk was de middag met Gabrielle doorgebracht Dan zou hij haar thuisbrengen in de hoop meteen met haar, Letty, vrede te sluiten. Hoe kon ze verwachten, dat hij uit leg zou geven en excuus maken, als zij er niet was, om ze in ontvangst te nemen? (Wordt vervolgd). Het Wereldgebeuren Lewis contra T ruman John Lewis, de leider van de grote Amerikaanse mijnwerkersbond, is een geslepen advocaat in arbeidszaken, die de fijne kneepjes van het onder handelen en van het spel achter de schermen kent. Ondanks zijn ruwe en autoritaire natuur volgt het me rendeel der arbeiders blindelings zijn parolen en dat doet Lewis in zijn jacht naar succes en invloed soms de voorzichtigheid uit het oog verliezen. Hij is thans niet alleen in conflict ge komen met de mijneigenaars, die de dwingelandij van de mijnwerkersko ning moe zijn, maar ook met de re gering van Truman. De president heeft vorige week de anti-stakingswet van Taft-Hartley te baat moeten nemen in een poging om een eind te maken aan de verwarde toestand in de koolindustrie. Dezelfde wet, die de president bestreden heeft en die hij vergeefs door het Congres heeft willen laten intrekken. De toe stand vereiste echter handelen. Er wordt niet over de gehele linie volop gestaakt. De tactiek van Lewis is er op gericht de productie aanzienlijk te vertragen zonder nochtans geheel stop te zetten. Onder het motto „geen overeenkomst, geen arbeid" heeft Le wis zijn volgelingen order gegeven slechts drie dagen per week te wer ken behalve in de kleinere mijnen, waarvan de directies bereid bleken tot toegeven. Zijn doel met deze ge deeltelijke stakingen is een eensgezin de houding van de mijneigenaars te voorkomen. Dat is niet gelukt en in tussen gaan zoveel arbeidsdagen ver loren, dat de Amerikaanse economie ernstig aangetast dreigt te worden. De industrieën, die afhankelijk zijn van kolenaanvoer dat is vooral ook de staalindustrie - hebben nog slechts 6. Jimmy Brown vond dat schaatsenrijden maar een rare bezigheid. Wat de mensen daar aan von den, dacht-ie. Op van die smalle, gladde ijzers rond te vliegen en in die erbarmelijke kou er op uit trekken als ware het hartje zomer. Zo dacht hij er nog over, toen hij eens op een avond, toen het al heel stil op het ijs was geworden, want de men sen waren langzamerhand allemaal naar huis ge trokken, een paar schaatsen vond, die de een of ander blijkbaar had vergeten. kleine voorraden en zullen hun pro ductie moeten verminderen, als daar in geen verbetering komt. De strijd gaat om de inhoud van een nieuwe collectieve arbeidsover eenkomst, die Lewis door wil drijven. Lewis stelt als eis een loonsverhoging van 14.05 dollar tot 15 dollar per dag en een uitkering van 35 ets in plaats van 20 ets per ton aan de vakvereni ging voor sociale doeleinden. Daarnaast houdt hij voet bij stuk ten aanzien van een clausule, dat de mijnwerkers alleen behoeven te wer ken, wanneer zij daartoe „bereid en in staat zijn". Deze dubbelzinnige en vage formulering geeft Lewis als het ware het recht om op zijn manier als inspecteur op de productie op te tre den. In hoeverre de sociale eisen van de United Mine Workers billijk en recht vaardig zijn zal thans worden uitge maakt door een commissie, die op dracht heeft gekregen van president Truman, om een onderzoek in te stel len naar de feiten. Deze commissie is bezig met het horen van vertegen woordigers van beide partijen. Een andere commissie kwam reeds eerder tot de conclusie, dat aan de sociale voorzieningen van de mijnwerkers in derdaad nog veel te verbeteren valt. Wat Truman wil is dat in afwach ting van het resultaat der onderhan delingen de stakers aan het werk zul len gaan. Over enkele dagen valt op grond van de Taft-Hartley wet, waar van de procedure nu in werking is gezet, een gerechtelijk bevel daartoe te verwachten, dat 80 dagen van kracht blijft. Of de mijnwerkers zich van dit bevel veel aan zullen trekken is een andere kwestie. Een plaatselijk vakbondsleider gaf als commentaar: „Het kan ons niets schelen, zonder nieuw contract werken we niet. Als ze kolen willen hebben, laten Taft en Hartley en Truman ze dan zelf maar komen delven". Zo eenvoudig is de zaak echter nu ook weer niet. De vakbondsfunctionarissen, die weige ren het gerechtelijk bevel op te vol gen door geen orders te geven tot her vatting van het werk, kunnen ver volgd worden. Het zou niet de eerste keer zijn, als Lewis en zijn bond tot hoge boeten werden veroordeeld. Zowel Lewis. Truman als de mijn eigenaren spelen hoog spel en nie mand weet nog, waar de eerste toe passing van de Taft-Hartley wet op uit zal lopen. Worden telefoongesprekken in Amerika afgeluisterd De Sowjet-Unie heeft Vrijdag het federale Amerikaanse bureau van on derzoek oficieel beschuldigd van het afluisteren van telefoongesprekken van employesc der V.N. De Russische regering uit verder de beschudiging, dat „zekere verantwoordelijke func tionarissen van het secretariaat der V.N. door het bureau wevden ge bruikt om inlichtingen te verkregen over employé's der V.N. en de inter ne aangelegenheden van het secreta riaat". Dinsdag viert het echtpaar B. Noo*jer —van de Lagemaat te Scherpenzeel *öa zestigjarige bruiloft.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1950 | | pagina 3