NIEUWS UIT ZEELAND REÜNIE BATALJON ZEELAND doorPUN AKKERTJES „jan BrejjdeP nog steeds vast WEK DE GAL IN UW LEVER OP Nieuwe kerk te Schoondijke in gebruik genomen Een 102-jarige Zeeuw Harmonie- en Fanfare verenigingen in Zeeland. WALCHEREN 10 00K VROUWENPOLDER WENST ZELFSTANDIG TE BLIJVEN Jl-genda 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MAANDAG 13 FEBRUARI 1950 Eerste lustrum gevierd. Vele handen zijn Zaterdagmiddag in het Schuttershof te Goes gedrukt. Handen van kameraden, oorlogsvrij willigers van het Bataljon Zeeland, die drie jaar lang lief en leed met elkaar hebben gedeeld en thans, de meesten in een burger„kloffie", elk aar weer ontmoetten. Nadat men een uurtje gezellig oude herinneringen had opgehaald, verzamelden de in flinke getale opgekomen mannen zich in de Schouwburgzaal voor een ca baretuitvoering door „De Zuidwes ters" uit Middelburg. Voordat Jimmy Spake en zijn troep je echter het woord kregen, sprak rês. majoor J. Appel een welkom, inzon derheid tot de oud brigadecomman dant, kolonel J. W. Sluyter, die met een daverend applaus werd begroet Maj. Appel sprak er zijn vreugde over uit, dat weer zovelen naar de re- unie waren opgekomen, want de band die werd gesmeed, moet behouden blijven. Het was juist twee jaar gele den dat 2-14 R.I. uit Indonesië terug keerde. Een dag om nooit te verge ten. Niet alle kameraden konden ech ter mee naar huis komen. Met een minuut stilte werden deze gevallen makkers herdacht. Verder maakte spreker nog melding van een brief van overste van Oort. waarin deze zijn beste wensen uitsprak voor alle 2-14 R.I.-ers. Hierna verkreeg kolonel Sluyter 't woord, die gaarne naar Zeeland geko men was om zovele oude bekenden weer eens te zien. Verschillende pret tige en minder prettige dingen riep hij nog eens de herinnering terug en verder gewaagde hij eveneens van de band, die in de afgelopen jaar is ge groeid. Deze moet bestendigd blijven en men moet elkaar helpen waar dit mogelijk is. Kol. Sluyter zei zich wel eens benauwd te maken omdat hij in ons volk te weinig kerels ziet zoals de mannen van het bataljon Zeeland ..Ik was en blijf trots op jullie, omdat ik weet dat jullie goede Nederlanders zult blijven", besloot kolonel Sluyter. Nadat i-es. maj. P. de Kam nog de aandacht had gevraagd voor de Na- sAfachts Pi|nen die U wakker houden, ontnemen U de beste remedie: de Slaapl Zorg voor een goede nachtrust, neem "n „AKKERTJE" als U wakker ligt van de pl|n. ..AKKERTJES" ïi|n ideale pijnstillers bij kiespijn, tandpijn, spier-, zenuw- en aangezlchtspijnen. Let op het AKKER-merk en weiger namaakt helpen direct Oostburg doorlopend telefonisch bereikbaar. De burgemeester van Oostburg ont ving van de P.T.T. bericht, dat de doorlopende openstelling van het tele foonkantoor Oostburg met ingang van 13 Februari (dus heden) om 22 uur een feit zal worden. Deze doorlopende openstelling is voor Oostburg als cen trum-gemeente van West Zeeuwsch Vlaanderen van groot belang. Repatriërende Zeeuwen. Met het troepentransportschip „Zuiderkruis" repatriëren de volgen de Zeeuwen: P. J. v. Overbeeke uit Krabben- üijke; M. Poortvliet uit Wolphaarts- dijk; P. Schmelzer uit Vlissingen; Weug uit Vlissingen; J. v. d. Acker uit Hontenisse; A. Geelhoed uit Borssele; J. E.. Synedael uit West- dorpe; D. C. v. d. Velde uit Yerseke; J. v. d. Wielen uit Schuddebeurs; G. C. v. Straeten uit Aardenburg; P. Walpot uit St. Philipsland; A. Joose uit Serooskerke; Leenhouts uit Arnemuiden; P. H. Visser uit Breskens; B. Ballefour uit 's-Heeren- hoek; N. Boonman uit 's-Heeren- hoek; S. M. Janssens uit Koewacht; .T. J. Kooman uit Ellemeet: S. Stout- jesdgk uit Oosterland. Met de „Empire Brent" repatrië ren: P. H. M. v. d. Putten uit Ter- neuzen; D. de Vos uit Zonnemaire; J. v. d. Hemel uit Sas van Gent; J. C. v. d. Broeke uit Biervliet; L. C. Nousse uit 's-Heer Arendskerke. Motorschip liep op havendam te Hansweert. Het Belgische motorschip ,.Alex Brandt" was Zaterdagmorgen leeg van Terneuzen vertrokken op weg naar Antwerpen. Het schip werd op sleep touw meegenomen door een tankschip. Tengevolge van de storm slingerden de schepen geweldig en in de nabij heid van Hansweert sloeg de „Alex Brandt" los. De schipper trachtte op eigen kracht de haven van Hansweert binnen te komen, doch tengevolge van het geweldig slingeren kwam de schroef geregeld boven water, zodat er niet genoeg kracht ontwikkeld kon worden. Het schip liep vast op de Oosthavendam en bleef daar zitten. De sleepboot „België" is er na enige tijd in geslaaga het schip vlot te bren gen en in de haven te slepen. Rechtbank Middelburg UITSPRAAK. De Arrondissementsrechtbank te Middelburg bevestigde het vonnis van de Kantom-echter, waarbij G. G. H. uit Rotterdam, kapitein aan boord van de „Olivos V", tot een boete van 25 of 10 dagen werd veroordeeld. Hij had niet de wettelttke voorschriften in acht genomen, die vastgesteld zijn tot voorkoming van aanvaring of aandrij ving. tionale Reserve, begonnen de Zuid- Westers met het afwerken van hun ca baretprogramma. Met een aantal schetsjes, w.o. het geestige „Vrouw- tje van Stavoren" en Jimmy Spake in zijn creatie van de muzikale „scha rensliep", het optreden van Jackie en Jones, de vrolijke cowboys, enkele ge zellige liedjes en de massazang, waar bij de befaamd geworden regiments- liedjes niet werden vergeten, had men een genoeglijke middag. Na afloop bleef men in de koffie kamer nog enige tijd napraten en hiermee behoorde deze tweede, zeer geslaagde reünie van het bataljon Zeeland weer tot het verleden. Uitbreiding gemeentehuis te Breskens. De raad der gemeente Breskens had op de begroting voor het jaar 1950 een bedrag van 17.000 uit getrokken ter bestrijding- van de kos ten voor herstel en uitbreiding van het bestaande gemeentehuis en ver nieuwing van de inboedel. Weliswaar hoopte men aanvankelijk op de bouw van een geheel nieuw gemeen tehuis, ter vervanging van het te genwoordige, ruim tachtig jaren oude, gebouw, dat in vele opzichten niet meer aan de eisen van de tijd voldeed, maar het bleek dat het Rijk niet bereid zou worden bevonden 'n bijdrage te verlenen in de stichtings- kosten van een nieuw gemeentehuis. Gedeputeerde Staten hebben in hun laatste vergadering, uit overwe ging dat, nu de bouw van een geheel nieuw gemeentehuis onmogelijk blijkt en de voorgenomen verbeterin- ;en inderdaad dringend nodig zrjn, iun goedkeuring aan het herstel "en de uitbreiding van het oude gemeen tehuis gehecht. Schade aan de zeewering toegebracht. Het sloopwrak „Jan Breijdel". dat Vrgdag op een strekdam te Borssele is gelopen, zit nog steeds vast. Het schip is bovendien nog lek gestoten, zodat het eerst leeggepompt moet worden, voordat het vlot gesleept kan worden. Bovendien heeft de „Jan Breijdel" ernstige schade aan de zeewering toe gebracht. Plannen tot bouw van Dorpshuis te Baarland. TEVENS KLEUTERSCHOOL. In de gemeente Baarland bestaan plannen om te komen tot de bouw van een Dorpshuis annex kleuterschool. De plaatselijke verenigingen zijn voor hun bijeenkomsten thans aange wezen op twee kleine café's, waardoor van een volle ontplooiing van het ver enigingsleven geen sprake kan zijn. Bovendien zal het gebruik van het gymnastieklokaal der Q.L. school voor Uitvoeringen en repetities eerlang ge staakt moeten worden, daar de school arts hiertegen ernstige bezwaren heeft. De kleuterschool, die haar leer lingen telt onder alle gezindten der bevolking, is gehuisvest in de consis toriekamer der Ned. Herv. Kerk, een vertrek, dat daarvoor ten enemale on voldoende is. Waar Baarland 840 inwoners telt. is het begrijpelijk, dat de verenigingen niet in staat zijn, een Dorpshuis te bouwen, terwijl ook het bestuur der Kleuterschool geen kans ziet een eigen gebouw te stichten. Er is echter thans een commissie gevormd, die de bouw zal voorbereiden. Het plan houdt in, dat de kleuter school een zonnig vertrek van 7 x 8 m., de verenigingen een zaaltje van 9x8 m. en een bestuurskamer van 3 x 4 m. krijgen. De kosten van bouw. inrich ting en grond zijn geraamd op 28.000 a 30.000. De commissie zal trachten renteloze aandelen van 100 uit te ge ven om dit kapitaal bijeen te krijgen. De exploitatie, waarmede de gemeen te zich zal belasten, zal geen struikel blok vormen. Mr. P. Oud sprak te Goes. Zaterdag had in „De Prins van Oran je" te Goes een bijeenkomst plaats van een groot aantal Vertegenwoordigers van de V.V.D. uit geheel Zeeland. De vergadering, die onder leiding stond van de voorzitter van de Cen trale Middelburg, de heer L. A. Schenk, hield zich in de loop van de ochtend bezig met diverse huishoude lijke problemen. Bij een gezamenlijke koffietafel hield de inmiddels gearriveerde voor zitter van de partij, mr. P. J. Oud, burgemeester van Rotterdam, een rede van algemene politieke aard. Hierop volgde een levendige discussie. De bijeenkomst, die een zeer geanimeerd verloop had en eerst laat in de na middag eindigde, stond in het teken van de opleving der vrijzinnige gees tesrichting, welke alom in den lande waarneembaar is. Agrarische Commissie P.v.d.A. De Agrarische Commissie van de Partij v. d. Arbeid in Zeeland kwam Zaterdagmiddag in hotel „Centraal" te Goes in vergadering bijeen onder lei ding van de heer C. Hamelink uit AxeL Naar aanleiding van vragenlijsten van de Wiardi Beckmanstichting vond een geanimeerde en vruchtbare be spreking plaats over de landarbeid en de pachtverhoudingen. Voorts werden de opgaven bespro ken voor het op 17 en 18 Maart te houden Agrarisch Congres, waar de P.B.O. en de Benelux zullen worden behandeld. INBREKER HAD KLEINE BUIT. Door het verwijderen van een span joletsluiting hebben enkele on genode gasten zich toegang ver schaft tot het kantoor van de fa. M. aan de Lange Vorststraat te Goes. De buit was echter gering en beperkte zich tot een gebruikte actetas zonder inhoud. De politie stelt een onderzoek tul* 's morgens „kiplekker" uit bed springen. Elke dag moet uw lever een liter gal ln uw ingewanden doen stromen, anders verteert uw voedsel niet het bederft U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPÏLLETJES om die liter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoel gang op natuurlijke wtjae te regelen. Een plantaardig zacht middel, onover troffen om de gal te doen stromen. Est Carter s Leverpilletjes. Grote belangstelling voor de eerste dienst. Onder zeer grote belangstelling is Zaterdag de nieuwe Hervormde Kerk van Schoondijke ingebruik genomen. Er moesten velen genoegen nemen met een staanplaats, terwijl ook een aantal teleurgesteld moest worden. Onder de aanwezigen merkten wij op de burgemeester en wethouders van Schoondijke, de afgevaardigden van de Generale Synode der Ned. Herv. Kerk dr. Gravemeijer, ds. Hoe- kert en afgevaardigden van de kerke- raad uit Voorburg, ds. A. W. M. Odé uit Goes namens het Provinciaal Kerkbestuur, alle predikanten uit West Zeeuwsch Vlaanderen, de kerke raden uit do ring IJzendijke en vele onderen. Aan de plechtigheid werd medewer king verleend het Hervormd Kerk koor „God is mijn lied" uit Breskens, dat do dienst opende met gez. 146. De president-kerkvoogd, de heer H. Brak man droeg daarna het kerkgebouw over aan de kerkeraad, waarna ds. M. J. W .Schopenhauer het gebouw na mens kerkeraad en gemeente aan vaardde. Nadat de oude Statenbijbel op de lezenaar was gelegd en de kle den en het Avondmaalszilver op de Avondmaalstafel waren gelegd sprak ós. Schopenhauer over Mattheus 24 13: „Die volharden zal tot het einde die zal zalig worden". Na 'afloop van de dienst bracht de heer Brakman allereerst dank aan al len. die hadden medegewerkt aan de herbouw van dit kerkgebouw, in het bijzonder aan de zustergemeente in Voorburg. Ds. Schopenhauer richtte een speciaal woord van dank tot ae broeders 'van de Gereformeerde Kerk in Schoondijke voor de zo geruime tijd genoten gastvrijheid. De samèn- werking in uiterlijke zaken, aldus spreker, heeft ons dichter bij elkaar gebracht. Verder dankte ds. Schopen hauer het gemeentebestuur van Schoondijke voor de schenking vab klok, de vrouwenvereniging voor de geschenken enz. en voor het zeer vele werk, dat deze vereniging heeft verricht. Spreker betreurde het, dat de twee fraaie glas-in-loodraamp- jes geschonken door de leden van de Jonge Kerk door stórm waren ver nield. Vervolgens voerden nog het wóórd j president-kerkvoogd van Voor burg. de heer Langevoort, ds. Hoekert. ds. Gravemeijer namens de Synode, burgemeester F. C. van Róosevelt na mens het Provinciaal Kerkbestuur van Zeeland ds. J. Fournier namens het classicaal bestuur, ds. Boere na mens de ring en mr. Vermaas namens de Provinciale Commissie van toe zicht. Met het staande zingen van psalm 68 vers 10 werd de plechtigheid beëindigd. Frans Duijnhouwer werd te Scherpenisse geboren. Zondag is te Werkendam, waar hij bij ztjn 70-jarige dochter inwoont, F^ans Duünhouwer 102 jaar gewor den. Hy is de oudste grenadier van Ne derland, want in 1868 werd hij on danks zijn geringe lengte hij was slechts 1 m. 65 lang onder dienst geroepen bij de grenadiers. Zestien maanden droeg hg de wa penrok en toen kon hg weer naar Scherpenisse terugkeren. Tijdens de Frans-Duitse oorlog moest hij enke le maanden opkomen om in Rotter dam, waar het rumoerig was. de orde te helpen handhaven. Daarna is hij boer gebleven en hij heeft, zoals men dat pleegt te noe men „goed geboerd"! 23 jaar be- drijfsboer, daarna 25 jaar op het kroondomein. Toen hg 70 jaar werd vond hg het welletjes en ging ren tenieren. Hoewel Duijnhouwer zelf zegt, dat „het baasje versleten is" troffen wij hem in goede gezondheid in zijn wo ning aan de Sasdijk aan, genietend van een sigaar. Ziek is Duünhouwer practisch nooit geweest. Zijn ge zichtsvermogen is evenwel sterk ver minderd en de rheumatiek heeft zijn krachtige handen gekromd. Jammer vindt hg het, dat hg' niet meer kuie ren kan. maar eten kan de 102-ja- rige nog uitstekend. In een gemak kelijke stoel bij het fornuis herdenkt Duijnhouwer zijn 102e verjaardag in de initïmiteit van zijn eigen fami liekring, een kring van even zoveel personen als de betovergrootvader Jaren telt. „Schrijft u maar niet te veel In de krant", zegt de jubilaris bij het af scheid nemen, „want zoals twee Jaar geleden was het te druk." Broedende merel. In de tuin van de heer K. de Mees ter te Ellewoutsdijk zit reeds een me rel te broeden. In Februari ongetwij feld een zeldzaamheid. DE STORM. Door stormweer is de loodsdienst van de Westpost (aan de mond van de Westerschelde) Zaterdagmiddag enige tijd gestaakt geweest. In 1950 concours te Yerseke. Het concours 1949 van de Bond van Harmonie, en Fanfareverenigingen in Zeeland zal op verzoek van de vereni ging „Mozart" te Yerseke worden ge houden. Daartoe werd besloten in de vergadering, die de bond Zaterdag jl. te Goes hield. Bij de stemming over dit voorstel verklaarden 22 ver enigingen zich voor Yerseke en 6 voor Kloetinge, dat ook voor dit con cours in aanmerking had willen ko men. Voorts werd besloten een solisten concours te houden in Middelburg, in dien mogelijk op 25 Maart en 1 April a.s. Blijken deze data ongeschikt, dan wil men het concours op 15 en 22 April houden. De vergadering te Goes stond onder leiding van de voorzitter, de heer C. A. Blok. Uit het financieel verslag van de penningmeester, de heer P. Meliefste, bleek, dat er een batig sal do is van 567.09. De secretaris, de heer F. Laroes was wegens ziekte af wezig. In verband met zijn aftreden na 26 jaar secretaris te zijn geweest werd hij tot .erelid benoemd. De aftredende bestuursleden, de heren C. A. Blok en J. den Toonder, werden herkozen en in de plaats van de heer F. Laroes werd de héér J, J. Laroes als secretaris aangewezen. Medegedeeld werd, dat de verenigin gen „Ons Genoegen" te Vlissingen en „Scheldegalm" te Hansweert bedank ten als lid. De afgevaardigde van Domburg gaf in verband daarmee in overweging niet deel te nemen aan het festival van „Ons Genoegen". De storting, welke de concoursge- vende verenigingen moeten doen in de bondskas. werd uitvoerig bespro ken, maar niet gewijzigd. Tweede Pinksterdag zal concoursdag zijn. Wat het geven van concoursen be treft werd een verhouding vastgesteld voor Walcheren, Zuid Beveland en Noord Beveland van 3:3: 1. Bij de rondvraag werd nog het nemen van collectief muziekauteurs- recht-abonnemêht besproken. Daarna sluiting. Middelburg vergadering zomeravond voetbal. In de bovenzaal Schouwburg Mo lenwater hebben de zomeravondvoet ballers vergaderd. Daar werd besloten buiten K.N.V.E. vérband weer aan de zomeravond- competitie met 18 elftallen in één af deling to spelen in één halve compe titie. De competitie wordt gespeeld tussen 1 Mei en 15 September. Het inschrijfgeld werd vastgesteld op 35Verder werd het concept reglement punt voor punt behandeld en enkele wijzigingen werden aange bracht. Voor herziening en uitbreiding re glement werd een commissie benoemd bestaande uit de heren Parent, van Sliedrecht én Dop. Dan volgde be stuursverkiezing. De heren P. v. d. Berg. P. de Kam en M. Polak, resp, voorzitter, penningmeester en secreta ris stelden zich niet meer beschik baar voor hun functies, ct per rol De arootste en de beste! Van samenvoeging met Serooskerke c.a. verwacht de Raad geen heil. Gapinge's belangen. Terwijl de storm om het raadhuis raasde en de wind met geweld aan de sponningen van de ramen rukte, vergaderde Zaterdagmorgen de raad van Vrouwenpolder over de voorge stelde oplxcffing van de gemeente. Zoals wel te venvachten was spra ken zowel het college van B. en W. als do raadsleden zich tegen een sa menvoeging van „den Polder" met Serooskerke, Grjjpskerko en een deel van St. Laurens uit. Het voorstel van Ged. Staten houdt tevens, zoals bekend, in, dat Gapinge (thans behorende tot Vrou wenpolder) by Veere zou worden ge voegd. Burgemeester W. N. van Liere leidde de besprekingen in met op te merken, dat het college van B. en W. onprettig is getroffen door de opmerking van Ged. Staten, dat de kleinere gemeenten óp den duur de belangen van haar inwoners niet meer naar behoren kunnen vervul len. G. S., aldus de voorzitter, kun nen ons niet doen geloven, dat Vrou wenpolder er op vooruit zal gaan, wanneer do plannen werkelijkheid worden. Niemand kan zich voorstel len, dat bijvoorbeeld dan wel riole ring zal worden aangelegd. Wethouder S. de Visser wees er op, dat vooral de Gapingei's zeer J zouden worden, wanneer iet plan doorgaat. Nu bezit Gapinge een goede vertegenwoordiging ln de Raad, maar wanneer het tot Veere zal behoren, is daar natuurlijk geen sprake van. BELANGEN VAN GAPINGE. Ook de heer c. Langebeeke be pleitte de belangen van Gapinge. Noch hij, noch de andere bewoners kunnen worden bekoord door het plan om Gapinge bij Veere te voe gen. Zy voelen zich thuis in Vrou wenpolder en weten, dat hun belan gen daal' goed behartigd worden. Straks zal Gapinge's stem onvol doende gehoord worden. Deze spre ker was van oordeel, dat bepaalde kleine grenscorrecties niet afkeu renswaardig zijn; het plan van G.S. in zijn geheel is echter volkomen on aanvaardbaar. De historische betekenis van Vrou wenpolder is door Ged. Staten te veel veronachtzaamd, meende de heer J. Francois, die zich moeilijk kon indenken, dat de inwoners van Vrou wenpolder zich thuis zullen voelen by de nieuwe combinatie-gemeente Serooskorke, c.a. De heer Francois legde er ook d& nadruk op, dat Vrou wenpolder een typische kustplaats is, aie zich slecht verdraagt met 'n plattelandsgemeente. VREEMDELINGEN-INDUSTRIE De heer J. Geertse Jr. vroeg zich af of door samenvoeging van Wal- cherse gemeenten inderdaad sterke gemeenschappen ontstaan, zoals G.S. zich dat voorstellen. Hij. was van oordeel, dat het tegendeel het geval zal zijn. 8 Verder wijdde hjj aandacht aan do zich steeds meer ontwikkelende vreemdelingen-industrie van Vrou wenpolder. Deze is opgekomen in 1932 en verkeert nog in embryonale toestand, maar heeft vele mogelijk heden voor dc toekomst. Zullen de GrUpskerkers en de Serooskerkers zich grote offers getroosten om deze In het nieuwe bestuur werden ge kozen: J. Sukkel (voorzitter), W. Le- févre (secretaris). J. de Jonge (pen ningmeestér), Bosschaart (Competitie leider), P. v. d. Berg, P. de Kam. C. Lammers. Na de rondvraag werd de scheiden de voorzitter hartelijk dank gebracht voor het vele werk door hem ver richt. ONTSPANNINGSMIDDAG OUDEN VAN DAGEN. Het damescomité zal weer een ont spanningsmiddag aanbieden aan de Middelburgse ouden van dagen. De t.C B T A.-amateurs" zal een non-stop cabaretprogramma opvoeren onder de titel „Lach er maar om". De middag wordt gegeven op Zaterdag 18 Febru ari in „Mercurius" en begint om 3 uur. KORFBALLERS OP DE PLANKEN*. Dat de Middelburgse korfballers van Swift" behalve kampioenstitels ook nog toneel kunnen spelen bewezen ze Vrijdag ln het Schuttershof. Men bracht een aar dig programma op. Voor de pauze werd een klucht in twee bedrijven opgevoerd en na de pauze was er cabaret. Met de klucht: „Mijn vriend Leonard", een pre tentieloos. maar Juist daarom voor een dergelijke ayond zo geschikt stuk. wisten de korfbal kampioenen de talrijke aan wezigen aangenaam te amuseren. Het applaus na afloop was dan Ook volkomen verdiend. Met een goede proloog werd een uitste kend begin gemaakt van het aantrekkelij ke cabaretprogramma. De schetsjes en dc zang werden bijzonder door het pu bliek op prijs gesteld. Vooral het „Fuifje bij de baas" en de goochelaar, prof. Alli Ben Lux vielen in de smaak. Een dave rende Zeeuwse finale besloot deze ge slaagde feestavond. Met de band van Jan Groenewoud bleef men na afloop nog ge zellig bijeen. Vlissingen VERGADERING VAN DE HENGELAARS. In café Kiviet te Vlissingen verga derde de Hengelaarsvegeniging Vlis singen. In zijn openingswoord sprak de voorzitter dé hoop uit. dat 1950 een even goed jaar mocht worden als 1949 was geweest. In het afgelopen jaar nam het ledental van de vereniging met 25 toe. Spr. hoopte, dat dit jaar weer vijf wedstrijden kunnen worden georganiseerd. De voorzitter bracht daarna de heer F. N. de Vey, die we gens zijn hoge leeftijd de vereniging verlaat, dank voor het vele werk door hem voor de vereniging verricht. In dichtvorm dankte namens de leden de heer Peeman de heer de Vey. OVERPLAATSING. De heer M. T. Klaassen, dienstgelei- der bij de Belastingen te St. Maartens dijk, is dezer dagen bevorderd. Hij wordt overgeplaatst naar het kantoor der Directe Belastingen, Invoer en Ac- cynzen te Vlissingen. „industrie" tot verdere ontwikkeling te brengen? Spreker meende dat sterk te moe ten belwyfelen. Ook de heer A. Sturm sprak zich uit tegen het voorstel van G.S. De heer A. P. Wouters, die Gapinge vertegenwoordigde, achtte het even eons een groot gemeentebelang, dat de bestaande toestand bestendigd blijft. Gapinge en Vrouwenpolder hebben elkaar nodig, nji en in de toe komst. Tenslotte sloot ook wethou der N. Mesu zich bij de andere spre kers aan. Het college van B. en W. kreeg machtiging om het standpunt van dè Raad in een advies aan Ged. Sta ten kenbaar te maken. Opnieuw dreigde gevel in Middelburg om te vallen. Stortte Vrijdag voor een week de gedeeltelijk bewaard gebleven pui van „De Steenrotse" te Middelburg in als gevolg van de windkracht, in het af gelopen weekend dreigde een zelfde lot een loze gevel van het Abdij com plex. Wanneer men uit de Giststraat komt en naar de Abdij loopt, ziet men links voor het poortje een hoge ge vel. een troosteloze ruïne, die nu al by na tien jaar herinnert aan het bom bardement van de Duitsers. Voorbijgangers bemerkten Zaterdag, dat door de krachtige wind de gevel heen en weer bewoog. Een inspecteur van politie en de architect van de Ab dij. ir. H. de Lussanet de la Sablonière constateerden, dat het gevaar van in storten acuut was en dc. laatste kwam tot de conclusie, dat de gevel afgebroken diende te worden. Voor lopig is de rijweg door dc Abdij voor alle verkeer afgesloten. Vrijdag veroorzaakte de wind reeds, dat een smal muurtje in de Abdij om viel. VERTEGENWOORDIGING HOUTVOORLICHTINGSBUREAU. De heer C. J. C. Lucas, houtexpert in dienst van de Kon. Mg. „De Schei- do" te Vlissingen is aangesteld als re gionaal vertegenwoordiger voor de provincie Zeeland van het Houtvoor- ïichtlngsbureau te Amsterdam. Het ligt in de bedoeling, dat de heer Lucassen o.a. lezingen zal houden voor diegenen, die met houtbewerking te maken hebben en ook voor hen. die er mede te maken krijgen, zoals leerlin gen van ambachtsscholen, enz. RAAD VAN RITTHEM ONT STEMD OVER HET PLAN VAN GEDEP. STATEN. In de gemeenteraad van Ritthem is het herindelingsplan Walcheren ter sprake gekomen, dat ter kennis neming door de raad was ontvan gen. De raad sprak zijn teleurstel ling en wrevel over dit plan uit. Men meende dat het plan niet in een voorbereidend, doch reeds in een vergevorderd stadium is. O.- en W.-Souburg FAMILIE-AVOND. Zaterdagavond hield de Christelijke Historische kiesvereniging te Souburg hjar Jaarlijkse familie-avond in de 2aal ..Rehoboth". Na samenzang van het eer ste couplet van het „Wilhelmus" en het openingswoord van de voorzitter, de heer J. DeiJ. werd een aantrekkelijk program ma uitgevoerd, o.a. reidansen, muziek en toneel. Het toneelstuk in 4 bedrijven „Teun Truffels avontuurlijke reis" viel bij de aanwezigen buitengewoon in de smaak. Met het zingen van het zesde couplet van het „Wilhelmus" werd de bijeen komst gesloten. AANRIJDING. Vrydagmorgen is een autor van dc Destructor-Zeeland in botsing geko men met een auto van het Ministerie van Landbouw. Het ongeval gebeurde op de gevasü;Jke hoek Kanaalstraat- Paspoortstraa.. te Souburg. De wagen van de Destructor liep slechs geringe schade op, doch de andei'e auto kwam er minder goed af. Persooniyke onge vallen deden zich niet voor. BUURTFEEST. De buurtvereniging „Ritthemse straat en omgeving" hield te Souburg een buurtfeest in de zaal van de heer Verbeem. Na een openingswoord van de heer Melse werd een zeer geva rieerd programma afgewerkt. Een or kestje zorgde voör de muziek. Domburg AFDELING Z.L.M. VERGADERDE. De afdeling Domburg van de Zeeuw se Landbouw Mij. hield dezer dagen haar jaarvergadering. De voorzitter, de heer J. de Visser Hz. gaf een overzicht over 1949. Tot bestuurslid werd de heer S. de Visser Cz. herkozen. Als afgevaardigde naar de Algemene vergadering van de Z.L. M. werd benoemd de heer M. Corré en tot plaatsvervanger de heer J. de Visser Lzn. Tot afgevaardigde naar de kringvergaderingen werd de heer J. de Visser Lz. benoemd. Tot plaats vervanger de heer M. Corré. Be noemd werden tot leden van de fi nanciële commissie de heren J. Pro voost Mz. en S .Bimmel. Aan de heer W. Provoost, die 20 jaar bode van de afdeling is geweest, werd op zijn verzoek op de meest eer volle wijze ontslag verleend. De voor zitter bracht hem dank voor de nauw gezette wijze, waarop hij zijn taak heeft vervuld. Tot zijn opvolger werd de heer P. Minderhoud benoemd. Er werd besloten om aan een even- eventuele veekeuring te Domburg zo veel mogelijk medewerking te verle nen. Hierna vertoonden de heren Ik- kink. Veldkamp en van der Linde, ambtenaren van de Coöp. landbouw- vereniging „Eiland Walcheren", enke le interessante Amerikaanse films. MIDDELBURG. Vand&ag Gemeentehuis: Spoedeisende raadszitting, 7,30 uur; Electro: „Dc menseneter van Kumaon", 7 en 9.15 uur; Schouwburg: „Gebroken be lofte". 8 uur; Van Bethem en Jutting; Le Musée chez soi (ook morgen). Morgen C.J.M.V.gebouw: Maatschap pij voor Tuinbouw en Plantkunde. 7.30 uur; Electro: „Song of Texas". 7 en 9.15 uur; Schouwburg: „Farrc- bique", 8 uur. VLISSINGEN. Morgen Alhambra: „De engel met dc bazuin". 7 en 9 uur; Luxor: „Tussen liefde en zonde", 8 uur. Vandaag Alhambra: „Roemrijke da den van Danny", 7 en 9 uur; Lux „Schipper naast God". 8 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1950 | | pagina 2