N r» NIEUWS UIT ZEELAND KLM AXELS TRIBUNAALLID ZONDIGDE MET GOEDE BEDOELINGEN IEUWS m een O T E D O P Dr. Fuchs heeft bekend. Mk.' Voorgestelde veertarieven op de Wester Schelde WALCHEREN Drie jaar geëist tegen twee „imitatie-gangsters" NIEUWE INDUSTRIE TE GOES Het Prot. Chr. ziekenhuis op de Bevelanden. Biggekerke en Serooskerke wijzen grenswijzigingen af. 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 11 FEBRUARI 1950 Hij wilde zich zogenaamd laten omkopen om privé- speurdertje te kunnen spelen. Andermaal heeft het voormalige lid van het Tcrneuzense Tribunaal G. W. voor dc Arrondissements-rcchtbank te Middelburg terecht gestaan onder beschuldiging oen belofte tot omkoping te hebben aangenomen. Op 23 December j.l. was In ver band hiermede reeds een gevangenisstraf van 4 maanden tegen hem geëist, doch dc zaak werd voor nade- onderzoek naar de Rechte» Tk—.nj ssarls verwezen, daar het niet duidelijk was geworden of W. in eigen belang had gehandeld dan wel de rechtspraak had willen bevorderen. Vrijdagmorgen verklaarde de Officier van Justitie tot de conclusie gekomen te ziju, dat W. zich zelf niet heeft willen verrijken. HU heeft echter de Tribunaal- rechtspraak in een uiterst slecht daglicht geplaatst. De eis luidde thans 4 maanden voorwaardelijk. In tweede instantie 4 maanden voorwaardelijk geëist. Zoals reeds in de eerste zitting (op 23 December j.l.) was gebleken, had de landbouwer W. uit Axel, die deel uit maakte van het Tribunaal te Terneuzen, contact gezocht en door bemiddeling van de commissionnair L. D. verkre gen met de Terneuzense zakenman G. F. P. v. d. P. Van deze nam hij de belofte aan, dat hem een bedrag van f 15.000.— zou worden uitbetaald, wanneer het Tri bunaal bij de behandeling van een zaak tegen Van der P. geen verbeurdverkla ring van aandelen als straf zou opleggen. De zakenman was niet van plan om W. inderdaad om te kopen. Wql arrangeerde hij in December 1947 een ontmoeting met deze te Merksem en beloofde hem de 15 mille, doch dit gedenkwaardige rendez vous was uitsluitend bestemd om het Tnbunaallld in een geraffineerd opgezette val te laten lopen- Het gesprek tussen beide heren, waarbij ook D. aanwezig was. werd afgeluisterd door een stenogra- rc en enige andere lieden, terwijl het te vens werd geregistreerd op gramofoon- H. M. de Koningin bracht Vrijdag een bezoek aan het reclasserlngsinternaat ..Maria Regina" te Stevensbeek (N.B.). In Grocsbeek bezocht zij de Ned. centrale voor practische hulp aan alleenstaanden. De Tignes in het departement Savoie (Franse Alpen) heeft een lawine twee hutten bedolven. Naar verluidt zijn 9 personen om het leven gekomen. Ruim 1000 chauffeurs hebben Vrij dag de gehele dag in Bonn gedemon streerd voor verlaging van de benzine prijs. De Bondsdag besloot, 's avonds de prijs te verlagen van 60 tot 53 pfenny per liter. Door onbekende oorzaak kwam de 31-jarige gehuwde J. H. van Bussel, chauffeur te Helden, in aanraking met een der draden van de electrische los kraan». Hij werd op slag gedood. vervolg van pagina 1) Fuchs besloot de Russische autori teiten alles mede te delen, wat hij te weten kon komen. Hij stelde zich hiertoe in verbinding met een ander lid van de communistische partij. Sindsdien onderhield dr. Fuchs voort durend contact met hem volslagen On bekende personen. Elke door hem verstrekte inlichting werd doorgege ven aan de Sowjet-Kusslsche autori teiten. Dit alles geschiedde geheel op eigen initiatief van Fuchs; hem was geen desbetreffend verzoek gedaan. Fuchs stelde zich voor ogen dat hij zijn leven met deze manier van han delen in de waagschaal stelde doch dit was voor hem niets nieuws; hij was hieraan reeds gewend geraakt, toen hij in Duitsland een „schaduwbe staan" leidde. Nadat zijn vader een professoraat in Leipzig was aangeboden heeft Fuchs herhaalde malen gesprekken gehad met een hoge functionaris van de Veiligheidsdienst. Tijdens een van deze gesprekken beschuldigde de functionaris Fnchs onverhoeds van verraad. Fuchs ont kende zonder blikken of blozen. Doch na* een uitvoerige ondervraging op 26 Januari j.l. bekende hij. Hij onder- lekende een verklaring, waarin dat werd vastgelegd. In deze verklaring zegt Fuchs, dat hij slechts kan trachten de aangerich te schade zo gering mogelijk te doen zijn en ervoor zorgen, dat de werk zaamheden te Harwell zo min moge lijk nadeel van zijn handelingen zullen ondervinden. De meeste mensen, die hij in Engeland had ontmoet voor hij in Harwell kwam, waren politiek- links georiënteerd en huldigden de zelfde opvattingen als hij. Latei' leer de hij Engelsen van de meest uiteen lopende opvattingen kennen. HET BEGON IN 1942 De belangrijkste getuige tijdens de zitting was William Scarden, beamb te van de veiligheidsdienst, die Fuchs vele malen heeft ondervraagd. Hij zeide, dat Fuchs op de avond van de 24ste Jan. plotseling 'n bekentenis had afgelegd. Fuchs eerste ontmoeting met 'n contactman, waarschf Rus, had plaats in een particuliere wo- - - - Dat ning te Londen. platen. Tenslotte liet Van der P. ook fo to's maken. W. zélf verklaarde tijdens de vorige zit ting, dat hij zich niet écht wilde laten omkopen, doch dat de gehele manipulatie er op gericht was te weten te komen of en hoeveel het vermogen van Van der P. groter was, dan de Tribunaalleden be kend was. Hij was namelijk bevreesd, dat de zakenman te licht gestraft zou wor den. temeer daar het Terneuzense Tribu naal. dat daar min of meer berucht om was. geduchte straffen had uitgedeeld aan kleine zondaars. Het betrof hier dus een soort particulier recherchewerk. OP EIGEN HOUTJE. Bij de voortzetting van de behandeling. Vrijdagmorgen, ging de President, mr. Th. Portheine, hierop door. Als getuige werd het vroegere Tribunaallid J. P. van de S. uit Terneuzen gehoord, die mededeelde, dat W. inderdaad destijds het plan te kennen had gegeven om nadere gegevens over het vermogen van de zakenman te weten te komen. Het is wel eens gebeurd, dat Tribunaalleden op hun eigen houtje onderzoek deden. Een ander lid van de Zeeuwsch-Vlaam- se Kamer van het Tribunaal, P. A. V. uit Cadzand, kon zich ook nog goed herinne ren, dat W. toen de grootte van het Koopman legateerde 3000 voor armen van Tholen en St. Philipsland. Het gemeentebestuur van Tholen ontving van 'n notariskantoor te Am sterdam bericht, dat door Simon M. Frank bij zijn testament van 11 De cember 1940 aan de Algemene Armen (burgerlijke instellingen) in de ge meenten van de eilanden Tholen en St. Philipsland was gelegateerd een bedrag van 3000.(vrij van alle kosten) te verdelen in evenredigheid naar het aantal inwoners. De oudere bewoners van deze dor pen zullen zich dc heer Frank nog wel herinneren, daar hij indertijd als koopman in textielgoederen de bewoners bezocht. Op 13 Maart 1943 is de heer Frank op 90-jarige leeftijd te Solibor in Polen overleden. vermogen ter sprake kwam had ge zegd: ..Daar komen wij wel achter". BLIJFT STRAFBAAR. De officier van justitie, mr. J. L. An- dreae, wilde aansluiten bü zijn de vorige maal uitgesproken requisitoir. Hij achtte nog steeds wettig en overtuigend bewe zen, dat W. een belofte Van omkoping heeft aangenomen. Derhalve blijft hij strafbaar. De officier verklaarde echter inmiddels tot dc overtuiging te zijn gekomen, dat W. niet het opzet heeft gehad, om zich zelf te verrijken. Hij heeft inderdaad de bedoeling gehad dc omvang van Van der P.'s vermogen te weten te komen. Daar toe heeft hij onverstandige en onoirbare middelen aangewend. De eis luidde ditmaal vier maanden voorwaardelijk met een prdeftijd van twee jaar. Ten aanzien van de verdachte D., de „bemiddelaar", persisteerde de of ficier bij zijn eerste eis van twee maan den gevangenisstraf. De „scharrelaar" heeft uitsluitend het oogmerk gehad aan een vies zaakje te verdienen. Volgens de verdediger, rar. Tichelman, heeft verdachte tegen hem gezegd: „Wan neer ik de illegaliteit, die iklief heb. door myn optreden verwond heb. dan wil ook gaan zitten I" Maar. aldus de ver dediger. daarvoor kan hij niet veroor deeld worden. Uitspraak: 24 Februari a.s. WERK KLEDING^! K an. L a n,g er Mee! MEER DAN 16 JAAR IN GÉBRUIK BIJ DE K LM. H0G SLÉCHTS BEPERKT LEVERBAAR Mop. n v eh e o -ha a kss e'rge n De minister van verkeer en wa terstaat heeft aan de leden van de beide Kamers der Staten-Generaal de voorgestelde tarieven meegedeeld voor de drie veren over de Wester- schelde. Het vervoer van passagiers twee de klasse, van rijwielen en van mo torrijwielen zonder zijspan zal ge heel vrU blijven. Dc passagiers le klasse betalen 20 cent voor het veer BreskensVlissingen en het veer Kruiningen—Perkpolder; voor het veer HoedekenskerkeTerneuzen wordt dat tarief 30 cent. Motorrijtuigen met zijspan en au to's met een laadvermogen minder dan een ton betalen voor Kruinin genPerkpolder 40 cent en voor VlissingenBreskens 60 cent. Grotere auto's en bespanningwa gens moeten op het veer Vlissingen —Breskens 1,20 en op het veer KruiningenPerkpolder 0,80 beta len. Voor aanhangwagens bedragen de tarieven op deze veren respectieve lijk 2,10 en 1,40. Het tarief voor motorrijtuigen met zijspan en personen-auto's bedraagt voor het veer Hoedekenskerke Terneuzen 1,20. Zoals men weet hadden de leden van de Eerste Kamer aan de minis ter gevraagd de voorgestelde tarie ven mede te delen, alvorens z\j een beslissing zouden nemen over het al dan niet handhaven der vrije veren. Repatriërende Zeeuwen. Met het troepentransportschip „Zui derkruis' repatriëren de volgende Zeeuwen: C. Beeke uit Biezelinge, J. Maljers uit Veere, J. A. Gering uit Hulst, A. C. Goedegebuure uit St. Ann al and, W. a. f. Hamelynck uit Breskens, J. J. Havermans uit Oud-Vossemeer, A. M. Heynsdijk uit Goes, E. W. v. Oe- vei'en uit Woiphaartsdijk, J. Beeke uit Zaamslag, G. Dingemanse uit Vlis singen, C. I. v. d. Vliet uit Vlissingen, J, J. de Groot uit Vlissingen, J. J. Jansc uit Nieuw en t Joosland, A. Kluyfhout uit Serooske ke. A. de Rid der uit Arnemuiden. p. D. Schouwe- naar uit Krabbendijke, P. Wandel uit Renesse. Met de „Empire Brent" repatriëren: M, Knuyt, >Tieuw en St. Joosland, J. A. de Lyzer, Terneuzen, F. Geldof, Koudekerke, M. Auer-de Juode, M. W. Auer, J. U. Auer, H. D. Booy-Botter en V. L. M. Booy uit Vlissingen, J. J. Jansen-Maas uit Vlissingen, F. B. d'Hont, mevr. d'Hont en kinderen uit Zuiddorpe, J. Nieuwenhuyse uit Goes, S.H.V.-lankbootje ging op drift. Door de storm is Vrijdagmorgen een tankbootje van de Steenkolen Han dels Vereniging te Vlissingen losgesla gen en op drift geraakt. Het onbemande bootje dreef in de buurt van Ellewoutsdijk a?n de kust. Later op de dag werd het weer on der contróle gebracht. Middelburg Spoedeisende vergadering van de gemeenteraad. Maandagavond a.s. om 7.30 uur komt de gemeenteraad van Middelburg in spoedeisende vergadering bijeen. De agenda vermeldt slechts één punt, te weten hernieuwde besluit tot aankoop van gronden nabij de Griffioen. Vlissingen VERGADERING R.K. MIDDENSTAND. De afdeling Vlissingen van de R.K Middenstandsbond heeft vergaderd Inplaats van de heer M. J. Corveleijn, die aftrad, werd tot voorzitter geko zen de heer J. Henning. Een uitvoeri- De Amsterdamse arrondissements zaak behandeld glazenwasser H. M. en diens 19-ja- -jarige was be- in~1942. Nieuwe ontmoetingen volg den. Ook tijdens zijn verblijf New- York had hij ontmoetingen met Rus sische contactpersonen. De laatste twee jaar verminderde de stroom aan inlichtingen. Dr. Fuchs was toen nog wel communist, maar hij was het niet eens met de wflze, waarop in de Sowjet-Unie het com munisme in practijk werd gebracht. Fuchs had slechts één keer een .symbolische betaling van 100 pond .sterling aanvaard. Fuchs zelf kon naar zijn verdedi ger verklaarde in dit stadium van de zaak niets naar voren brengen. Dc zaak werd naar de centrale strafrecht- bank verwezen en Fuchs per auto overgebracht naar de Brixton-gevan- crcnis in Z.O.-Londen. rechtbank heeft Vrijdagmorgen de tegen de 23- er H. rige broer. Beide verdachten bekenden op 28 September van het vorig jaar de roofoverval te hebben gepleegd op 't bijkantoor van de spaarbank voor de stad Amsterdam, waarbij hun een buit in handen viel van 7817,93. De oudste van de twee broers, Henk. erkende zijn jongste broer tot het plegen van de overval te hebben overgehaald. Hij had reeds eerder een overval gepleegd in een SS-uni- form. Onder de getuigen bevond zich de 59-jarige vader van de verdachten, van beroep bankwerker, die vertelde zelf evangelist te zijn en die zijn bei de zoons als jongens beschreef, die zeker niet het karakter van boeven hebben. Henk had verscheidene ma len honden en kinderen gered, die de verdrinkingsdood nabij waren. Volgens de officier had het lezen van detectiveromans en het bezoe ken aan vele „slechte" films, deze verdachte tot zijn daad gebracht. De officier was van mening, dat Henk de zwaarste straf verdiende, maar hij wilde er rekening mee hou den, dat deze jongen bovendien nog een voorwaardelijke straf zal moe ten ondergaan. Hij eiste tegen beide broers 3 jaar fevangenisstraf met aftrek en stel- e daarbij voor, dat de jongste deze 3 jaar zal doorbrengen in de bijzon dere strafgevangenis voor jongelie den te Zu'tphen. De belde verdedigers legden er de nadruk op, dat de verdachten geen gangsters zijn. „Een beetje korda ter optreden van de bankbedienden" zou de zaak zeker een andere wen ding hebben gegeven. Achl jaar voor de moordenaar van Keesje Vermeulen. Het Gerechtshof in Den Haag deed uit spraak in de zaak tegen de 27-jarige M. H. K. uit Rotterdam, die indertijd door de rechtbank aldaar tot acht jaar gevan genisstraf werd veroordeeld, wegens moord op de negenjarige Keesje Ver meulen uit Rotterdam, wiens stoffelijk overschot uit de Delfshavense Schle werd opgehaald. De procureur-generaal requireerde veertien dagen geleden in deze zaak be vestiging van dit vonnis en het Hof deed uitspraak conform de eis. Ingrid taboe. De staatssenaat van Georgië (V.S.) heeft met 23 tegen 6 stemmen beslo ten alle nieuws en films van Ingrid Bergman en Roberto Rosselini te censureren. ,Een zekere Stromboli Rosselini Spaghetti", aldus de aangenomen re solutie, „heeft klaarblijkelijk met een zekere Ingrid Bergman samengezwo ren om de vrtje liefde in Amerika aan te prijzen. De overgrote meerderheid der burgers van de straat Georgië fis hier niet van gediend". Te Rome wordt vernomen, dat Ingrid Bergman binnen tien dagen met Roberto Rosaellinl in het huwelijk zal treden. Oprichting van twee apparatenfabrieken. J. de Koeyer. De stuwende kracht van dit kern gezonde industriële initiatief is de heer C. J. van Liere Sr. te Goes, Het gedegen onderzoek naar de gedelegeerd commissaris is. 1 De N.V. Spaarstroom legt zich toe op de vervaardiging van appara tuur voor de grote basis-industrieën, zoals de voeding- en chemische in dustrie. Als commissaris voor de sociaal-economische structuur t de gemeente Goes, vervat in het rap port van het Economisch-Technolo- gisch Instituut, is aanleiding geweest voor een definitieve beslissing inza ke de vestiging op korte termyn van twee apparatenfabrieken met een 6e- zamcrilijk maatschappelijk kapitaal van 500.000. Het betreft hier de N.V. Tuscha ..o. onder directie van de heren Schalk en v. d. Tuin. fabrikanten van electro-mechanische apparatuur te Haarlem. Als commissarissen van deze N.V. treden op de heren T. J. M. van Aalst, W. M. van Aller, di recteur der N.V. Steenkolenhandel Wibaut en Zn. te Vlissingen en mr. S. Willinge Gratama. Zwolle. De be- dvijfs-economische leiding berust bij drs. J. J. de Koeyer te Rotterdam, die tevens optreedt als gedelegeerd commissaris, belast met het toezicht op de dagelijkse gang van zaken. In combinatie met de N.V. Spaar- stroom wordt voorts een assembly- bedrijf gevestigd met gemeenschap pelijk financieringsplan, budgetering en verkoop. De directie wordt waar genomen door de heren S. Wisse, phys. ing., en A. J. Schipper. De be drijfseconomische leiding berust bij de gedelegeerd commissaris, drs. J. Rechtbank Middelburg ANDERHALF JAAR VOOR VERDUISTERING De Arrondissementsrechtbank te Middelburg veroordeelde de vroegere assistent-accountant J. F. uit Souburg, wegens verduistering en valsheid in geschrifte tot een gevangenisstraf van 1 jaar en 6 maanden met aftrek van voorarrest. F., die in dienst stond van een be lastingconsulent te Middelburg, had zich een belangrijke som gelds toege- eigend. welke hem ter hand was ge steld door een loondorser om belas tingschuld mee te betalen. F. had tij dens de zitting beweerd, dat hij ge chanteerd werd door een hem onbe kende, die wist, dat hij bij de S.S. diende en daarvoor niet was gestraft; RECIDIVIST STAL FIETS Elf maal recidivist was de 43-jarige J. H. W. K, uit Vlissingen, die Vrij dagmorgen terecht stond voor de Ar rondissementsrechtbank te Middelburg wegens diefstal van een fiets te Gróe- de. De Officier van Justitie eiste een gevangenisstraf van 1 jaar met aftrek. „Vergiftigde" kleermaker weer helemaal in orde. De vroegere illegale werker, de 46- jarige Haagse kleermaker A. A. W. die meende vergiftigd te zijn en In het ziekenhuis werd opgenomen, is thans daaruit geheel hersteld ontsla gen. Het onderzoek heeft niet aangetoond dat er van vergiftiging sprake is ge weest. Het resultaat van het toxico logisch onderzoek wordt thans nog af gewacht. Belgi sche kapitaal-belangen treedt op de heer M. Stassen, industrieel te Luik. Over de vestiging van een Société Anonyme in België is reeds intensief onderhandeld. De combinatie heeft in de lopen de productie ingeschoven de fabrica ge van 'n nieuwe statische laborato riumverlichting voor speciale doel einden, een uitvinding van irg. Wis se en A. J. Schipper. Dit product komt in aanmerking voor export naar de u. S. A„ Besproken door burgemeesters en secretarissen. In een bijeenkomst van de Vereni ging van Burgemeesters en Secreta rissen op Zuid en Noord Beveland werd Vrijdag gesproken over de ge meenschappelijke regeling voor finan ciële steun en exploitatie van een nieuw protestants Christelijk Zieken huis. Over deze regeling hebben wij enige tijd geleden uitvoerig geschre ven. De principiële kant van deze re geling werd toegelicht door ds. A. W. M. Odé uit Goes. Bij het bestuur van de vereniging was verschil van opvatting over de medezeggenschap van de gemeenten in het te vormen stichtingsbestuur. De meerderheid echter juichte deze me- öezeggingsschap in de stichting toe. De in de regeling omschreven subsi dieverlening aan het bestaande zie kenhuis aan de Oostwal en aan het R.K. ziekenhuis werd uit het ontwerp gelicht, omdat het beter werd geacht dit afzonderlijk te regelen. Nadat een ontwerp-stichtingsakte door de kerken zal zijn opgesteld, zal deze met de gemeenschappelijke rege ling, vergezeld van een subsidie-rege ling voor de bestaande ziekenhuizen, aan de gemeentebesturen worden toe gezonden. Met een en ander zal spoed worden betracht. Centrale Hengstenkeuring. Donderdag 16 Februari a.s. zal op de Grote Markt te Goes de jaarlijkse grote Centrale Hengstenkeuring voor Zeeland worden gehouden. Zilveren politiejubileum. Do heer M. de Witte, postcommandant der Rijkspolitie te Oud-Vossemeer, her dacht Dinsdag het feit, dat hij zich 25 ja- ven geleden te Oud-Vossemeer vestigde als veldwachter. Morgen viert hij tevens zijn 23-jarig huwelijksfeest. BESTUURSLID „PRO JUVENTUTE". De secretaris van de Voogdijraad te Middelburg, mr. A. M. J. Post Uiter- weer, is benoemd tot bestuurslid der afdeling Zeeland van „Pro Juventute". ge bespreking werd gewijd aan de betaling van contributie aan de vak groepen. Deze kwestie zal door het bestuur verder in behandeling worden genomen. Voorts werd ook nog de kwestie van de Zondagssluiting voor winkeliers besproken. CHR. BOND VAN OVERHEIDSPERSONEEL. Donderdagvond'kwam de afd. Vlis singen van de Christ. Bond van Over heidspersoneel in het C.J.M.V.-gebouw in jaarvergadering bijeen. De voorzit ter, de heer J. Moll, opende de bijeen komst met Schriftlezing en gebed en heette de talrijke dames en heren wel kom. De jaarverslagen van secretaris en penningmeester getuigden van een opgewekt verenigingsleven en van een gestadige groei der afdeling, welke thans 144 leden telt. Bij monae van de voorzitter werd aan de heer A. Geel hoed het gouden insigne van het C.N. V. voor het 25-jarig lidmaatschap uit gereikt. De bondssecretaris, de heer J. Vermeulen, hield vervolgens een op wekkende rede, waarin hij in het bij zonder deed uitkomen de grote voor uitgang op sociaal gebied van de vak beweging. Vroeger miskenning, thans overal erkenning-, tot in de regerings kringen toe. ffij spoorde vooral de jongeren aan tot trouw meeleven, op dat zij in staat zullen zijn in de toe komst de taak der ouderen over te nemen. Daar de heer Vermeulen wegens 't bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd tevens afscheid nam van het bondsvverk, sprak de voorzitter hem in hartelilke bewoordingen toe. De heFen J. Marjjs en A. de Bruijne brachten felicitaties over. resp. na mens de Chr. Besturenbond en de zus- terafdeling te Middelburg. Met een gevarieerd programma van schetsjes en cowbovlied.ies werd ver der nog enkele uurtjes doorgebracht, waarna de heer Vermeulen deze goed geslaagde vergadering met dankge bed sloot. CRESCENDO TRAD VOOR OUDEN VAN DAGEN Donderdag gaf de accordeonvereni ging „Crescendo" onder leiding van de heer M. P. Ventevogel een concert- in de Willem III kazerne voor de ouden van dagen. Velen hadden aan de op roep gehoor gegeven en de aanwezi gen hebben kunnen genieten van de vlot gespeelde muziek. Vooral de pot pourri, „uit de oude doos" viel zeer in de smaak. Hieruit bleek dat het zin gen nog niet was verleerd.. Voor de oudjes was het een geslaagde avond. De 'directrice mevr. Versluijs en één der inwoners de heer Beun dankte Crescendo" voor het gebodene. MEVROUW N. VAN DE BUUSE— SO HIER. Vrijdagmorgen is te Vlissingen na een langdurig ziekbed op bijna 60-ja- i-ige leeftijd overleden mevr. N. v. d. Buuse-Sohier. Zij was de eerste in Vlissingen die ruim 20 jaar geleden 't diploma kraamverzorgster van het Groene Kruis behaalde. Jarenlang heeft zij haar werk als wijkkraamver- zorgster gedaan en in weer en wind trok zij er op uit. Opgewekt en blij moedig verrichtte zij haar taak tot heil van moeder en kind. Even voor de oorlog achtte zij de tijd gekomen om het werk neer te leggen en aan anderen over te dragen. Doch ook na die tijd was zij altijd be reid om in geval van nood te helpen. Domburg Nieuwe V.V.V.-voorzitter. Tc Domburg werd de jaarvergade ring van de Vereniging voor Vreem delingenverkeer gehouden in de zaal „Wilhelmina". De tweede voorzitter, de heer P. J. Elout deelde in zijn openingswoord mee, dat de voorzitter de heer B. Vaandrager om gezondheidsredenen heeft bedankt. De heer Vaandrager is 37 jaar lang voorzitter der vereniging geweest en heeft in die tijd zeer veel voor V.V.V. gedaan. De vereniging zal hem node missen. Onder applaus der vergadering weid hij tot erelid be noemd. Hem zal een passend aanden ken worden aangeboden. De kas van de penningmeester sloot met een tekort van 35. Uit het jaarverslag van de secreta ris bleek dat men over het afgelopen jaar zeer tevreden kan zijn. Het aan tal genomen baden, behalve die in het volksbad, bedroeg 23.934. Het aantal schriftelijk beantwoorde aanvragen steeg van 311 in 1948 tot Correcties echter toelaatbaar geacht. Evenals tal van andere gemeenteraden van Walcherse gemeenten hebben ook de raden van Biggekerke en Serooskerke zich uitgesproken tegen de nieuwe inde ling van het gemeentelijk grondgebied op Walcheren, zoals die wordt voorgesteld door Gedeputeerde Staten. In Seroosker ke werd besloten, het afwijzend prae-ad- vies van B. en W., dat wij enige tijd ge leden publiceerden, aan Ged. Staten toe te zenden. Alle raadsleden juichten het advies van B. en W. toe. waarbij de beer G. Christiaanse er op wees, dat er wel aandacht besteed zal dienen te worden aan grenscorrecties. De bewering van Ged. Staten, dat de kleine gemeenten hun taak niet kunnen vervullen is door tal van feiten weerlegd, zo meende de heer Christiaanse. BIGGEKERKE. In Biggekerke waren de raadsleden eveneens unamiem van mening, dat het plan van Ged. Staten onaanvaardbaar is. „Laat Biggekerke Biggekerke. met alles wat er aan vast zit" meende de heer P. Schout. Zowel de heer A. de Voogd als de heer P. Polderman waren de mening toege daan, dat de argumentatie van Gedep. Staten uiterst zwak was. Zij hadden een meer uitvoerige toelichting verwacht. De heer Polderman bracht in dit verband nog naar voren, dat het argument van Ged. Staten als zouden kleine gemeenten weinig bestuurskracht hebben voor Big gekerke in geen geval opging. Deze spre ker was ook van oordeel, dat men zo weinig mogelijk aan historisch gegroeide zaken, zoals In dit geval een gemeente moet tornen. Burgemeester J. L. Dreg- mans zeide verheugd te zijn, dat de raad het standpunt van B. en W. deelde. Ook hij was een tegenstander van het plan al kon hij in heel bijzondere gevallen kleine grenswijzigingen wel aanvaarden. AAGTEKLERKE. Inmiddels hebben B. en W. van Aagte- kerke aan de raadsleden een prae-advies over het plan van Ged. Staten doen toe- komen. In dit advies wordt het plan on aanvaardbaar genoemd, al menen B. en W. dat correcte grenswijzigingen toelaat baar zijn. Gewezen wordt voorts op dc gunstige financiële positie van de ge meente. Ir. M. A. Geuze, sprak voor plattelandsjongeren. Tijdens de algemene jaarvergade ring van de plattelands jongeren ge meenschap Nederland, Vrijdag in ho tel Noord Brabant te Utrecht ge houden, hield de heer A. Bookmaker uit Bellingwolde /(Gr.) een inleiding over zijn indrukken, opgedaan tijdens de reis in 19'") van een groep jonge Nederlandse boeren .door de Verenig de Staten van Amerika. Over emigratie zeide spréker, dat de Nederlanders een zeer goede naam hebben in Amerika, waar grote waar dering bestaat voor de prestaties van de Hollandse boer. Na een lezing met lichtbeelden over Joego Slavië sprak ir. M. A. de Geu- uit Poortvliet over de vele taken van het plattelands-jongerenwerk. Htf noemde de opvoeding tot goede vakmensen (boeren) als eerste taak. De plattelands jongeren gemeenschap heeft in de drie jaren van haar be staan veel gedaan voor de opvoering van het sociale besef ten plattelande. Voorts zal het verantwoordelijkheids gevoel ten opzichte van de coöperatie ve verplichtingen, die op het bedrflf rusten, bij de jongeren moeten worden aangekweekt. Volgens spreker heeft de coöperatie welvaart geschapen waarvan elke groep der plattelands bevolking profiteert. Op de vergadering, die onder lei ding stond van voorzitter A. A. van VVeperen uit Haule (Fr.) waren plat- telandsjongeren uit het gehele land aanwezig. ruim 700 in 1949. Het aantal mondelin ge en telefonisch verstrekte inlichtin gen steeg tot 600. In verband met de zeer toegenomen werkzaamheden werd op voorstel van de voorzitter de vergoeding van mej. v. d. Putte van 200.op 300.gebracht. De voor zitter deelde verder mee dat het bu reau thans ond§r no. 342 telofonisch is aangesloten. De heren H. J. H. van der Bel en J. W. Schuurman werden als bestuurslid herkozen. De heren J. Westenburger en B. Goedbloed werden benoemd tot leden der kascommissie. De heer W. Brand werd tot bestuurslid gekozen. Het bestuur benoemde hem tevens tót voorzitter. Besloten werd om weer een eigen folder uit te geven en ook op andere wijze reclame voor de badplaats Dom burg te maken. Ook zal getracht wor- den om het de gasten tijdens hun verblijf in de gemeente nog aangena mer te maken. Om eventuele wensen van de gasten in een volgend seizoen te bespreken zal kort na het zomerseizoen een alge mene vergadering worden gehouden, waarop al de betreffende zaken be sproken kunnen worden. Om een doel treffende reclame voor de badplaats te kunnen maken is versterking der kas middelen dringend nodig en daarom zal een nieuwe contributieregeling worden ingevoerd. Aan de inrichting van het sportter- rein zal 100.worden bijgedragen. KERKNIEUWS. GEB. GEMEENTEN. Beroepen te Vlissingen Ds. D. L. Aan- geenbrug te Dordrecht. DS. HOOYKAAS. Ter aanvulling van het bericht, dat wij enige tijd geleden brachten en waarin werd medegedeeld, dat aan Ds. A. C. Hooykaas. tot voor kort Ned. Herv. pre dikant te Arnemuiden. emeritaat is ver leend volgens art. 50 van het Reglement op de Predikantsplaatsen, verzoekt men ons mee te delen, dat dit emeritaat houdt, dat ds. Hooykaas de bevoegdiv -J om in do Ned. Herv. kerk voor te g i:>n in de kerkdiensten en Mcrementcn tc bedienen heeft vn«t—

Provinciale Zeeuwse Courant | 1950 | | pagina 2