Bedrijfskadertraining in Nederland JIMMY BROWN, EEN AARDIG OEFENPARTIJTJE [•KI VLISSINGSE DERBY VAN GROOT BELANG RADIODISTRIBUTIEBEDRIJF WIL RECHTSHERSTEL met CHL0R0D0NT tandpasta een electrisch- of gasfornuis. LETTY'S moeilijke KEUZE 4 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 10 FEBRUARI 1950 Generaals, Secretarissen-Generaal en Gedeputeerde Staten in schoolbanken (Van onze speciale verslaggever). DRIEBERGEN"", Febr. In Driebergen staat een huis, een prachtig buitenverblijf „Beukenstein" geheten. Het is het hoofdkwartier van het (Nederlands Instituut voor Personeelsleiding (N.I.P.L.), het uitvoerend orgaan van de „Fundatie Werkelijk Dienen", Stichting tot Bestudering en Bevordering van sociale moraal. Het was in de bezettingstijd, toen de grondslagen van de Stichting van de Arbeid gelegd zijn, welke ons land in de moeilijke na-oorlogse jaren arbeidsrust en betere sociale omstandigheden voor werkers van hoofd en hand gebracht heeft, dat enige goede vaderlanders, al of niet ondergedoken, het initiatief namen te onderzoeken, op welke wijze na de bevrijding de spanning tussen werkgevers en werknemers blijvend zou kunnen worden verminderd. Clandestien weerden vele bijeenkomsten van leiders uit het industriële leven gehouden, waarin aandacht geschon ken werd aan de mens in het productie-proces, aan de vorming van een wezenlijke arbeidsgemeenschap. Zo kwam men tot de „Stichting tot Be studering en Bevordering van Sociale Moraal", welke als naam ging dragen „Fundatie Werkelijk Dienen." Wij verklappen geen geheim, wan neer wij vermelden, dat het Z.K.H. Prins Bernhard was, die door een spontane gift de stoot tot de oprich ting der Fundatie gaf en meermalen door zijn tegenwoordigheid in de ver gaderingen van het Dagelijks Bestuur van zijn grote belangstelling blijk gaf. En evenmin gaan wij buiten ons boekje, wanneer wij oud-minister L. Neher, de tegenwoordige directeur- generaal der P.T.T., de auctor intellec tualis, geestelijke vader der Fundatie noemen. Het begon in een bescheiden ka mertje door de Verzekeringsmaat schappij „Olveh" aan de Kortenaer- kade in Den Haag beschikbaar ge steld, dat weldra voor een huis aan dezelfde kade voor de zich steeds uit breidende administratie verruild kon worden. Prof. dr. A. Carrard, een Zwitsers geleerde, heeft in woord èn geschrift ook in ons land, nieuwe denkbeelden gepousseerd op het gebied van het personeelsbeleid in ondernemingen en op ambtelijke bureaux. En onder de indruk van prof. Carrards denkbeel den nam de Fundatie in November 1945 met medewerking der toenmali ge regering het initiatief tot het be leggen van een conferentie met de topleiding van de industriële en amb telijke wereld op het landgoed „De Hoge Veluwe". Hier werd het besluit genomen tot oprichting van het Ned. Instituut voor Personeelsleiding, dat voor de wetenschappelijke verant woording van zijn taak zou worden gesteund door het Instituut voor Prae- ventieve Geneeskunde. DRIE PROGRAMMA'S. Sedert 1 September 1947 beschikt men nu over „Beukenstein", maar men is ijverig aan het sparen voor een nieuw en groter eigen gebouw. Sparen want de Fundatie geniet wel veel morele, doch geen financiële steun van overheidswege! Op verzoek der regering heeft de Fundatie zich belast met de doorvoe ring van het Amerikaans-Engelse trainingssysteem voor chefs, aange past uiteraard aan Nederlandse toe standen en hier bedrijfskadertraining geheten. Drie programma's zijn reeds be schikbaar, die elk in cursussen van vijf bijeenkomsten van twee uur, ge durende vijf achtereenvolgende dagen door een speciale trainer gegeven worden en wel: werk-instructie, werk verhoudingen en werk-methoden. Be studeerd worden nog programma's in zake bijeenkomsten leiden, program ontwikkeling en het probleem der top leiding. De cursussen Centrale Kadervor ming worden van Maandag tot Zater-sen op „Beukenstein" zijn of worden dag op „Beukenstein" gegeven en wel georganiseerd. voor drieërlei niveau: voor directeu- Ook bij de opleiding van verpleeg- ren van bedrijven, voor hogere lei- sters en hoger personeel in ziekenhui- dinggevende functionarissen en voor zen komt de bedrijfskadertraining bazen of voorlieden. meer en meer in zwang. Ongeveer 1000 personen per jaar] (Nadruk verboden! volgen deze cursussen, welke dienen tot verhoging van het geestelijk ni veau dergenen, die geroepen zijn lei ding te geven. Bedrijfskadertraining is primair een denkmethode, bedoelt systematisch te leren denken, ordelijk en logisch te leren handelen. Over de resultaten is men in de Angelsaksische landen vooral bij het ministerie van Arbeid in Engeland zeer enthousiast. De werkinstructie bijv. stelt de chef in staat zijn kennis van het werk duidelijk aan anderen over te dragen, zodat vergissingen in de uitvoering worden voorkomen en minder ongevallen gebeuren, terwijl beschadiging aan werktuigen, instal laties en gereedschappen tot een mi nimum beperkt wordt. Bovendien wordt de tijd, die personeel nodig heeft, om zich in te werken, bekort. Maar ook in de bedrijven zelf wordt de bedrijfskadertraining aangevat door een door het N.I.P.L. opgeleide en gediplomeerde trainer of (en) hulp trainers. H. M. de Koningin heeft zich op 4 Juli 1949 persoonlijk in Driebergen gedurende een langdurig bezoek op de hoogte gesteld van het belangwek kende werk, dat daar geschiedt en hoezeer deze cursussen voor de top leiding van betekenis geacht worden, moge blijken uit het feit, dat voor ge neraals der Landmacht, voor de Se cretarissen-generaal van onze ministe ries, voor de topleiding van Ned. Spoorwegen en P.T.T., voor Ged. Sta ten van Zuid-Holland en hogere grif fieambtenaren speciale korte cursus- ONZE DAMRUBRIEK. Frankrijk verloor veel van zijn kopstukken. (door onze Dam-medewerker). Frankrijk heeft in de oorlog zware offers moeten brengen en het dam spel in dat land heeft daaronder ook zeer geleden. Fabre, Molimard, Weiss (om Draai erige van de kopstukken te noe men) ze zyn niet meer. Behalve Ghestem heeft de jonge generatie nog geen waardige plaatsvervangers naar voren gebracht. Dit moge blijken uit onderstaand oefenpartijtje, gespeeld door schrij ver dezes en Dionis, één van de can- didaten voor het kampioenschap van Frankrijk in 1948. Wit: P. Dionis. Zwart: B. Springer. 1. 33-28, 17-21; 2. 39-33, 21-26; 3. 44-39, 18--23; 4. 31-27, 11-17; 5. 27- 21. (Een voortzetting die in de voor oorlogse jaren reeds een twistappel was en waaromtrent de meningen nogal verdeeld waren, vooral toen Raichenbach in dat genre enkele opzienbarende successen boekte. Mijn mening was en is nog steeds dat deze voortzetting tot nadeel moet leiden). 516x27; 6. 32x21, 23x 32; 7. 37x28, 19-23; 8. 28x19. 14x 23; 9. 41-37. 10-14; 10. 37-32, 14-19; 11. 46-41, 5-10; 12. 41-37. 10-14; 13. 33-28, 13-18; 14. 39-33, 7-11!15. 21-16. (En niet 15. 50 of 49-44 we gens 17-22!!; 16. 28x17, 11x22; en Wit verliest. Ook 15. 43-39, verliest door 11-16); 151-7; 16. 50- 44, 9-13; 17. 44-39, 17-22; 18. 28x17, 11x22. ROCADEJ^ (De strijd om het centrum is be gonnen). 19. 49-44. (Met de bedoe ling door 33-28x28 het centrum te hernemen). 1923-28!! (Ge woonlijk wordt 22-27 of 28 gespeeld. De tekstzet .alhoewel een klein tik je „koffiehuisstijl-achtig" is zeker agressiever). 20. 32x23, 19x28; 21. 33-29, 20-25; 22. 38-32. 13-19; 23. 32x 23, 19x28; 24. 29-24, 12-17; (En niet 24, 6-11; wegens Wit 24-20, 34- 29, 37-32 enz. met winst voor Wit), 25. 2-1-20. (Een afwikkeling, die de moeilijkheden voor Wit eerder ver groot dan oplost). 2515x24; 26. 34-30. 25x34; 27. 39x10, 4x15: 28. 35-30. 7-12; 29. 30-24. 6-11; 30. 16x7. 2x11; 31. 40-34, 17-21; 32. 45-40, 18- 23; 33. 40-35, 21-27; 34. 43-38, 12-18; 35. 44-39, 11-17! (Met de kleine doch hinderlijke dreiging 28-32; 18-23 enz.) 36. 38-32, 27x38; 37. 42x33, 3- 9; 38. 35-30, 8-13; 39. 30-25, 9-14. (De witte stelling is nu wel zeer ernstig gecompromitteerd. Wit is er niet ingeslaagd een behoorlijk speel plan te vinden). 40. 47-42, (Langere verdediging gaf 40. 48-43, 14-19; 41. 34-30, 28-32; (gedw.); 42. 37x28, 23x 32! 43. 47-41 enz.) 4017-21; 41. 48-43. (Dreigt 24-20, 34-29 enz.) 4114-19; 42. 34-30, 21-27; 43. 42-38, (gedw.) 23-29!! (Het moei lijkste moment voor Zwart, daar ook 27-31 enz. een gewonnen eindspel geeft. De tekstzet is echter sneller al moest het eindspel dan ook pre cies berekend worden). 44. 39-34, (Wit heeft „zetdwang"); 44 29x40; 45. 38-32, 27x20; 46. 25x12, 40-44; 47. 12-7, 44-49; 48. 30-24, (Wit kan geen dam maken dai r deze direct weer wordt gevangen). 4849-16!! 49. 7-1, 13-18; 50. 1x32, 16x47; 51. 24-19, 47x20; 52. 19-13, 20-3; 53. 37-32, 22-27; 54. 32x 21, 26x17; 55. 36-31, 17-22; 56. 31- 26, 22-27; Wit geeft op. Een belangwekkend partijtje waar in vooral opvallend is dat Wit nim mer aanvalskansen heeft gekregen tegen de schijnbaar verzwakte Zwar te lange vleugel. Het Tweede Kamerlid Haken (CPN) heeft de minister van Sociale Zaken schriftelijk gevraagd de overbruggings uitkering voor alle DUW-arbeiders te brengen op ten minste 80 pet. van de hoogste normen van DUW I. VOETBALPROGRAMMA Derde en vierde klassers verspelen tweede bekerronde Nu de recente nederlaag van Baronie tot gevolg heeft gehad, dat de spanning aan de top iets is afgenomen, richt men zich meer dan ooit aller aandacht op de laatste plaatsen, waarbij onze Zeeuwse tweede klasse ploegen alle nog min of meer ztfn betrokken. In de derde klasse D moeten we het zonder competitievoetbal stellen evenals in de vierde klasse als gevolg van het feit, dat de tweede ronde voor de K.N.V.B.-beker wordt verspeeld. In 3E staan nog enkele ove rigens weinig belangrfjke competitiewedstrijden op het programma. TWEEDE KLASSE B. BaronieGoes; Hero—Internos Alliance—RKTVV; Rood \VIt>-Dos- ko; De ZeeuwenVlissingen. De Bredanaars zullen ongetwij feld hun kleine kans willen behou den en het is dan ook niet te ver wachten dat Goes er veel beter van zal worden. Indien Hero er in mocht slagen ook van Internos, te winnen, dan is practisch weer aansluiting verkregen met een aantal mede-ge gadigden voor één der fatale plaat sen en zou de spanning nog meer toenemen. De kans daarop lijkt ons niet denkbeeldig. Voor RKTW mag de Alliance-hindernis niet al te veel moeilijkheden opleveren en ook Rood Wit zal wel baas blijven tegen Dos- lio. Van heel veel belang is de derby in Vlissingen. De eerste maal werden de punten gedeeld en het komt ons voor dat ook nu de kans op een ge lijk spel vrij groot moet worden ge acht. Een plaatselijke strijd is altijd moeilijk te beoordelen en zeker nu grote belangen op het spel "staan. DERDE KLASSE E. ClingeSluiskil; Hontenisse Hoofdplaat; BreskensAardenburg; Ria (W.)Steen. Nu de koplopers aan het bekeren gaan is er weinig belangrijks over gebleven. Clinge's achterstand is te groot geworden om nog hoop te kun nen koesteren en een zege op Sluis kil wat wellicht nog niet zal mee vallen zal daarin geen wijziging kunnen brengen. Hontenisse en Hoofdplaat krijgen een voorproefje van wat straks te wachten staat als om het behoud van het begeerde plaatsje gestreden zal moeten wor den en Breskens zal er wel zorg voor dragen niet door Aardenburg „gewipt" te worden. Tegen het be zoekende Steen heeft Ria wel de beste papieren. TWEEDE RONDE K.X.V.B.-BEKER. ZierikzeeSarto; IJzendijke Middelburg; Corn Boys—de Patrij zen; ZeelandiaYerseke; Terneu- zenEMM; BiervlietAxel; Hoeven RCS. In deze ronde gaan de derde en vierde klassers hun krachten meten en met het vooruitzicht voor de win naar straks een tweede klasser als tegenstander te krijgen zal er zeker hier en daar aan spanning geen ge brek zijn. Met uitzondering van Zie rikzee en RCS spelen onze clubs te gen een provinciale tegenstander. By gelijk spel komt de bezoekende vereniging in de volgende ronde. RES. TWEEDE KLASSE D. Goes II—Breskens II; Middelburg HZierikzee II; Vlissingen IIDos- ko II. Goes II heeft de beste kansen en ook de groen witten starten als fa voriet. Vlissingen II moet de volle winst halen wil ze niet te ver ach terop raken. WEST 1. ZeeburgiaHermes DVS; DOS VSV. WEST 2. Gooi—Neptunus; XerxesSW; RCH—Ajax; De Volewijckers—DWS. OOST. Wageningen—Go AheadNee— Quick. NOORD. GVAV—Frisia; Achilles—Veloritas. 4. Het was een baanveger, die niet veel ophaalde. Hij verrichtte zijn arbeid nonchalant en met zicht bare tegenzin en bij elke haal Wan zijn bezem kwam een schaatsenrijder in onmiddellijk levens gevaar, want die kreeg de bezem bijkans tussen zijn benen gestoken, en mocht blij zijn als hy niet van de sokken ging. Daardoor haalde de baanveger meer verwensingen en scheldwoorden op dan cen ten en stuivers. Hij keek zijn slachtoffers verachte lijk aan, draaide zich om en ging op een andere plaats staan vegen. „Lelijke aap", scholden de men sen enzulks niet geheel ten onrechte, want d^ze baanveger was niemand anders danJim my Brown. Particuliere ondernemers contra de P.T.T, Verschil van mening over teruggave (Van onze Haagse redacteur). DEN' HAAG. Februari. De strijd over de uiteindelijke vorm van exploitatie van radiodistributiebedrijven is nog steeds niet uitgestreden en de laatste tijd zelfs weer in een acuut stadium gekomen door het overleg, dat hierover geopend is tus sen de minister van Verkeer en Water staat, mr. D. G. W. Spitzen en de Bond van Exploitanten van Radiocentrales (B. E.R.C.). Deze Bond voert op het ogenblik een actie voor rechtsherstel, waarvan nog niet duidelijk is, of zij met succes bekroond zal worden. Het merkwaardige is name lijk. dat een aantal Kamerleden, dat nog niet zo lang geleden voor particuliere ex ploitatie was, van mening is veranderd en nu dc opvatting huldigt, dat de radio distributiebedrijven bij de P.T.T. onder gebracht moeten blijven. De eerste particuliere radiocentrales ontstonden in 1924. Niemand kon toen voorzien, dat zij zo'n grote vlucht zouden nemen. Het jaar vóór de oorlog waren niet minder dan 411,720 luisteraars op ra diocentrales aangesloten. De Duitse bezetters, die met hun lom pe laarzen zoveel Nederlandse instellingen hebben omver getrapt, deden de radio distributie-inrichtingen in eigendom van de P.T.T. overgaan. Na de bezetting'be paalde het Nederlandse gezag: „In af wachting van nader te treffen voorzienin gen en van hét tijdstip, waarop aan de desbetreffende wettelijke voorschriften uitvoering kan worden gegeven. ge schiedt het beheer, de explotatie en het instandhouden van de voor radiouitzen ding vereiste technische zendinrichtingen, waaronder voor de toepassing van dit besluit mede radiodistributiecentrales worden verstaan door en voor rekening van het Staatsbedrijf der P.T.T.". Minister Spitzen verdedigde kort na zijn benoeming op 1 November 1948 in de Tweede Kamer een wetsontwerp van zijn ambtsvoorganger tot naasting van de ra diocentrales voor de P.T.T. Zonder suc ces overigens! Want de Kamer voelde niet voor overheidsexploitatie. De bewinds man liet het niet op een verwerping van het ontwerp aankomen en liet de behan deling ervan schorsen. Sindsdien is de onder de Duitsers ontstane toestand be stendigd. De P.T.T. exploiteert, nog al tijd de radiodistributiebedrijven zeer tot leedwezèn van de particuliere exploitan ten. die op het ogenblik alle moeite doen om hun bedrijven weer in handen te krij gen en met dat doel aan de Staten-Gene- raal geadresseerd hebben. RECHTSHERSTEL. De mogelijkheid tot rechtsherstel heeft minister Spitzen nog geenszins Afgesne den Enige tijd geleden heeft hij namelijk aan prof. H. J. Hellema, die als juridisch adviseur van de B.E.R.C. optreedt, ge vraagd. hoe deze de overgang van de radiocentrales van de P.T.T. naar de par ticulieren ziet. Binnenskamers heeft de B.E.R.C. deze zaak toen bekeken. Twee vertegenwoordigers van de B.E.R.C. en twee man van de P.T.T. hebben het pro bleem globaal onder de loupe genomen. Uit dit overleg 'is een nota geboren, die de minister, alvorens haar aan de belang hebbenden voor te leggen, eerst aan de Kamerleden ter kennisneming heeft ge stuurd. Uiteraard was het voor de particulieren van belang te weten, onder welke voor waarden zij hun bedrijven konden terug krijgen. Hiervoor zijn echter nog geen definitieve richtlijnen opgesteld. Wel is er nu reeds groot verschil van mening zoals prof. Hellema ons heeft mede gedeeld over het bedrag, dat de parti culieren aan de P.T.T. zouden moeten restituerëhl De particuliere exploitanten hebben indertijd namelijk naastingssom men ontvangen. De P.T.T. meent, dat de particulieren en de gemeentebesturen, die radiocentra les expjoiteren, f 25 millioen moeten te ruggeven voor investeringen, enz. De B. E.R.C. kwam daarentegen, rekening hou dend met allerlei factoren, slechts tot 7 a 8 millioen gulden. De P.T.T. meent, dat zij met een abon nementsprijs van f 24.— per jaar uit komt. doch de particulieren, die f 36. per jaar zouden moeten hebben, betwisten dit. Een bedrag van f 24.was voldoen de. toen de radiodistributie pas was uit gevonden: nu de materiaalprijzen en de lonen sterk gestegen zijn, is deze abonne mentsprijs onvoldoende. De P.T.T. kwam tot deze berekening, door bijvoor beeld de kosten van de lijnverbindingen niet in te calculeren die lijnen heb ben we toch! redeneert de P.T.T. en het aantal af- en aansluitingen te fixe ren op slechts 5 pet. per jaar. Vóór de oorlog bedroeg dit aantal in Den Haag al 50 pet. per jaar, zo stelt de B.E.R.C. hier tegenover. Trouwens: de P.T.T. twijfelt zelf. aldus vertrouwde prof. Hellema ons toe. of zij de prijs van f 24.— wel kan handhaven. In de f 36.die de particu liere bedrijven moeten berekenen zitten allerlei kosten, die de P.T.T. niet heeft. De P.T.T. betaalt, om een voorbeeld te noemen, geen precariorechten. De B.E.R.C. verlangt nu van de mi nister. dat de P.T.T. een gedetailleerde rekenng overlegt. Het gaat namelijk niet aan, vindt hij. dat de P.T.T. kosten van de radiodistributie afwentelt op andere onderdelen van het bedrijf. De B.E.R.C. is voorts van oordeel, dat hij in staat is tot een betere technische verzorging van het distributie-apparaat dan de P.T.T. In Engeland en België bij voorbeeld staat het particuliere bedrijf technisch veel hoger dan het overheidsbe drijf. De particulieren zullen "voorts gaarne het personeel van de P.T.T. overnemen en zij zijn bereid een collectieve arbeids overeenkomst af te sluiten op dezelfde nonnen als bij de P.T.T. gelden. Óver de gehele linie bestaat er bij de particuliere exploitanten een sterke be geerte om weer tot de vooroorlogse toe stand terug te kéren! Dat géldt óo"k voor de gemeentebesturen. -,(l Het parlement zal te eniger tijd de Gordiaanse knoop moeten doorhakken! VRAAG UW WINKELIER DE PRIJSVRAAG FEUILLETON 31 Ondanks alle verzoeken van 't dans- lustige publiek om nog een tweede „toetje", was het orkestje nu opge houden met spelen. Iedereen lachte en was 't er over eens, dat men een rg prettige avond had gehad. Toen deed tromgeroffel de ge sprekken verstommen en luisterde iedeteen naar het Volkslied. Het bal was voorbij onherroepelijk voorbij. En Alec was niet gekomen. HOOFDSTUK IV .Klaar?" Letty zag Rufus Arling haar toe lachend alsof de avond normaal en heel bevredigend was verlopen. Zij besefte, dat hij haar trots spaarde en nog vijf minuten te voren zou zy zich daaraan gestoten hebben. Nu was ze biy, dat het gebeurde. Blij in 't vooruitzicht van naar huis te worden gebracht, weg van de plaats waar zij zo diep en vernederd was teleurgesteld „Ik moet nog even mijn mantel ha len. Hij knikte en liep met haar naar be'- neden. Zijn kalme tred weerhield haar aandrift om, in letterlijke zin, uit deze omgeving weg te hollen. In de kleedkamer wist zij aan het gros der gesprekken en commentaren te ontsnappen, maar moest toch her haaldelijk beamen, dat het zeker de genoeglijkste danspartij van de laatste jaren was geweest. Bij de deur hield Dolly Polmer haar staande en vroeg: .Vergeet vooral niet, dat je me alles zou vertellen over die prachtige ja pon." Gelukkig kon Letty volstaan met een vriendelijke glimlach en dito knikje. door MARY BURCHELL Toen was ze weer de kamer uit. Rufus Arling wachtte haar op en nam haar dadelijk mee in de nu zo heilzame duisternis. Elk ogenblik boorden de lichten van vertrekkende auto's door het donker heen en Letty zag eensklaps, dat er een lege ruimte was naast de Rolls van Lady Meldrish. Blijkbaar was Alec vermoedelijk te zamen met Gabrielle enige tijd te voren vertrokken. .Hier zyn wij er". Een lichte aan raking met de hand van haar met gezel op Letty's arm hield haar terug, toen zjj juist hun eigen auto zou passeren. Terwijl hy haar in de wa gen hielp, trachtte ze een glimp van zijn gelaat op te vangen, om te zien of hij haar teleurstelling en ver strooidheid ook geraden had. Voor zover z,\j echter kon opmer ken, stond zyn gezicht kalm en on verstoorbaar en dus dwong zy zich zelf met de uiterste krachtsinspan ning om de schyn te bewaren. Als ze thuis was en in de veilige besloten heid van haar eigen slaapkamer, zou ze waarschijnlijk wel schreien, maar het zou verenederend zyn, dit te doen in Rufus Arling's tegenwoor digheid. Ze was deze avond waarlijk al genoeg vernederd. De auto zette zich in beweging en Letty zocht moeizaam naar een on derwerp van gesprek om de indruk te wekken, dat ze niet verbluft en ge schokt was door het ellendige slot van deze avond. Voor ze echter wat kon zeggen, vroeg hy, biykbaar tamelyk in ge dachten: Kan 't je veel schelen als we niet praten? Ik voel me nooit hele maal zeker, als ik 's avonds op land wegen rijd. Bovendien ken ik de streek niet zo goed". Letty mompelde een dankbaar woord van instemming en verviel weei' in stilzwijgen. 't Was maar een kwestie van enkele minuten voor ze de oprylaan van Edenfield insloegen maar Letty had genoeg respijt gekregen om nu weer in het volle licht te kunnen treden en aan een gesprek deel te nemen. Terwijl hij de auto naar de garage bracht, ging zy het huis binnen en ontdekte dat Anna die een zeer ge ringe dunk had van door anderen verzorgde proviandering sandwi ches en koude dranken in de eetkamer had neergezet. Van Gabrielle of Alec was nog niets te bekennen. Nog altyd verstrooid, schonk Letty zichzelf een glas limonade in en trachtte aan iets anders te denken dan aan de gebeurtenissen van het laatste uur. Even daarna voegde Ru fus Arling zich weer by haar. „H'm, Anna heeft zeker gedacht, dat we het vanavond schraaltjes zou den hebben", merkte hij op, terwijl hy een sandwich nam. „Dat doet ze altijd", lichtte Letty hem in. „Anna gelooft niet dat maal- tyden, die zy niet heeft klaargemaakt, voedingswaarde hebben". Rufus Arling lachte. „Ik houd van Anna", merkte hy op. ,.Zo heb ik mij altijd een trouwe dienstbode voorgesteld". Achteraf beschouwd, vond Letty het heel gemakkelijk, over andere dingen te praten. Ze glimlachte en was juist op het punt, iets te zeggen over de vele jaren, dat Anna een trouwe dienstbode op Edenfield was geweest, toen ze een auto de laan hoorden in rijden. Dit feit deed Letty totaal ver geten, wat ze had willen zeggen. „Daar zijn de anderen", merkte Ru fus Arling volkomen kalm op. (Wordt vervolgd). Woensdagmorgen is de 60-jarige ma gazijn-bediende A. J. O. bij het overste ken van de provinciale weg te Zaandam door een luxe wagen gegrepen en op slag gedood. Advertentie Do kwaliteit Is vooroorlogs

Provinciale Zeeuwse Courant | 1950 | | pagina 4