[x] N NIEUWS UIT ZEELAND Tegen pijnen! VERDUISTERING VAN ƒ75.000 DOOR OUD-ILLEGAAL "WITTE HRIJIS" IEUWS m een OTEDOF voor' WALCHEREN jT-genda PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 10 FEBRUARI 1950 Adverten'M Het requisitoir. (varvolg vm pagina l) Verdacht© S., die hierna gehoord werd, zeide, dat volgens ztfn opvatting het Centraal Voorzieningsbureau een particuliere onderneming was. Het door de L.O.-F 2 gestortto bedrag van 45.000 beschouwde hij als „niemands geld". Hij had inderdaad bedragen ontvangen van mensen, die „boter op Iiun hoofd hadden". „Ik heb al het geld aangew end, zoals de mensen het bedoeld hadden en er was ook wel geld vosr mjj persoonlijk bij'. De Offi cier van Justitie interrumpeerde: „U tapt nu wel uit een heel ander vaatje dan tjjdens het vooronderzoek. Ik waarschuw U voor de consequentie's van deze houding". S. erkende, dat het moreel niet De Officier van Justitie, mr. dr. W. S. van Oosten, wees er in zijn requi sitoir op, hoe in de oorlog het C.V.B. gratis goederen heeft verstrekt. Na de oorlog zette S. zijn loffelijk en verdienstelijke taak voort. Toen de B.S. op 8 Augustus 1945 ging liquideren, liquideerde het C.V.B. eveneens. Uit rapporten blijkt, dat men hef C.V.B. als een particuliere zaak beschouwde. Er was een liquida tiesaldo van 15.000, waarvan S. 9.000 als liquidatieuitkering heeft fetoucheerd, terwijl er ongeveer 6.000 naar E. ging. Na de bevrijding was het resterende geld op een reke ning bij de Ned. Handelmaatschappij gezet. Op 27 December 1945 heeft S. per soonlijk, per chèque 45.000 opgeno men: dit was de eerste verduistering. Van dit bedrag heeft hij 10.000 aan HOEST, GRIEP... Do weldadige warmte van Thermogene stilt de pijn ln keel en borst en verjaagt de aanval. ft/ERMOGENf, juist was geweest om van de 60.000 vrienden weggeven. Voor de rechter- die aan de stichting L.O.-L.K.P. bo- commissaris heeft hij hierover ver hoorden en die E. zich had toegeëigend klaard: „ik dacht, dat ik dit wel doen 37.500 te ontvangen. Hij zeide mocht". Ook was hij toen van me- voorts, dat het C.V.B. een ideëei doel - ning, dat het geld naar de L-O.-L.K. had. Er werden o.a. mensen mee gehol i p. moest. Hieruit blijkt duidelijk, dat pen, die uit de kampen kwamen. j hij wist, dat hij het geld niet in eigen Verder werd S. ervan verdacht een zak mocht steken, bedrag van 15 mille, dat was bestemd e., die provinciaal leider was, had voor de nagelaten betrekkingen van J de kas van het C.V.B. van 60.000 eén omgekomen medewerker, te eigen I voorzien. Dit werd op de bank gezet; bate te hebben aangewend. Advertentie POEDERS 'CACrt eTS TABLE T TEN Dieistal onder invloed van films en beeldromans ..Wij vinden de spanning of jullie ons te pakken zullen krijgen, zo fijn. Dat zien we op de film en in beeld romans ook", aldus luidde de verkla ring van twee jonge kerels, een van 17 én een van 21 Jaar. tegenover een rechëreheur van politie in Amsterdam toen deze hun vroeg hoe zij er toe ge komen waren uit allerlei geparkeerde auto's goederen te stelen. „Voor de jongens pleit", zo vertelde de chef van het bureau, die het on derzoek leidde, „dat zij de goederen voor vrijwel niets van de hand deden. Hét waren de twee helers even eens gearresteerd die van him on eerlijke avonturiersgeest profiteer den". Toen zij bijvoorbeeld in de krant ge lezen hadden, dat een hobo behoorde aan 'n musicus, die nu zijn vak niet meer kon uitoefenen, wilden zijhet instrument terug brengen, maar een van de helers belette dit. Intussen zijn de knapen voor de officier van Justitie geleid. Geen straf voor winkeliers van Baarle-Hertog De officier van Justitie te Breda eiste 14 dagen geleden zware geldboe ten en gevangenisstraf tegen enkele winkeliers uit het Belgische Baarle- Hertog, die goederen hadden ver kocht, welke voor invoer in Nederland bestemd waren. De Bijzondere Politierechter echter heeft de dagvaardingen niet ontvanke lijk verklaard, qmdat medeplichtig heid van buitenlanders aan verboden invoer niet strafbaar is bij de Neder landse Wet. Dit betekent dus, dat de Nederlandse justitie geen maatregelen kan nemen tegen winkeliers in de enclave ten Zuiden van Breda, ook al weet zij. dat de verkochte goederen naar Nederland worden gesmokkeld. Mishandeling van politieke delinquenten. Het gerechtshof te Leeuwarden heeft in hoger beroep enkele zaken behandeld tegen personen, die er van beschuldigd werden politieke delin quenten te hebben mishandeld. Tegen de nu 25-jarige A. O. uit Mid- wolda, die wegens mishandeling van een 49-jarige zieke man tot een maand was veroordeeld, werd thans door de proe. generaal 6 maanden geëist. Voor de landarbeider H. R., die voor een soortgelijk feit tot een boete van 150.subs. 30 dagen was veroor deeld vroeg de proc. generaal vrij spraak wegens gebrek aan bewijs evenals tegen G. V. te Hooghalen. Tenslotte stond terecht de verpleeg ster mevr. F. B. B. die aan twee lie den, welke een poging tot ontvluch ting hadden gedaan, braakverwekken- de injecties zou hebben toegediend. De verdachte ontkende, maar de proc. ge neraal eiste 14 dagen gevangenisstraf. (Later vroeg E. het geld terug. Een I gedachtenwisseling titssen E. èn ver- - dachte volgde, aldus de Officier, in I de geest van: laten wij sam-sam doen, I terwijl E. van het besluit van de stich- ting afwist. E. ontving evenals verdachte 22.500 en bovendien kreeg verdach te nog 15.000 om uit tq keren aan -Ie weduwe van een oorlogsslachtoffer, lie het echter nooit heeft gekregen. I Gezien de houding van verdachte wilde de Officier de feiten ten volle iaten wegen. Een verduistering van I dit bedrag is geen geringe £aak, Qor- I al, als het qm geld gaat, dat voor na- gelaten betrekkingen was bestemd, j Hij eiste tegen S. een geyangenis- I straf van één jasr met aftrek, waar van zes maanden voorwaardelijk met een proeftijd van een jaar eh onder toezichtstelling van verdachte, terwijl de 26.000 worden afgestaan aan de stjehtipg L.o.-L.K.P. Hierna werd de zitting geschorst tot 16 Februari. Eei\ van de agendapuntep van een op 11 Febru.ari door de regering van de R.f. S. te Bjoeja te houden conferentie van militaire gouverneurs zal zijn: de afschaf fing van het militair bestuur. De minister van O., K .en W„ prof. dr. Rutten, opende Donderdag in Ensche dé de .Academie voor kunst en industrie" welke school dienstbaar zal worden ge maakt aan de industrie. Dc heer D. W. Kermode, de eerste ambassadeur van Groot-Brittannië in In donesië. bood Donderdag president Soe- kamo zijn geloofsbrieven aan. Donderdag is voor de eerste maal na de vorstperiode de Lemmerboot „jan Nieveen" het IJsselrpeer overgestoken en na een tocht van ongeveer 9 uur 's avonds in Amsterdam aangekomen. De wapenhulp van de U.S.A. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot goedkeuring van het verdrag tot wederzijdse hulpver lening inzake verdediging tussen Ne derland en de Verenigde Staten van Amerika, ondertekend te Washington op 27 Januari J950. Aan ae memorie van toelichting is het volgende ontleend: Op 27 Januari jl. is te Washington een bilateraal-verdrag ondertekend tussen Nederland en de Verenigde Stqten van Amerika, dat ten doel heeft de.hufeyerleriing in de vorm vso leveranties van materieel en wapenen door de Verenigde Staten aan Neder land te regelen. Soortgelijke, verdragen zijn op die zelfde dag gesloten tussen de Verenigde Staten en Groot Brit- tannië, Frankrijk, Noorwegen, Dene marken, België, Luxemburg en Italië. De totstandkoming van dit verdrag betekent een nieuwe phase in de ont wikkeling van de verdedigingskracht der vrije Westerse wereld, welke aan- vangende met'de ondertekening van het verdrag yan Brussel tot verdere ontplooiing is gekomen bij de slui ting van het Noord Atlantisch verdrag op 4 April 1949. Nationaal plan en streek plannen. Aan het voorlopig verslag der Twee de Karper betreffende het ontwerp van wet: „Voorlopige regeling inzake het nationale plan en streekplannen" is het volgende ontleend: Bij het afdelingsonderzoek van dit wetsontwerp bleken veie leden tegen aanvaarding daarvan geen bezwaar te hebben. Voor anderen was éen wet als die, waarvan hun thans het ont werp is aangeboJen, zelfs als nood wet, niet te aanvaarden. Verscheidene leden betwijfelden ern stig, of er wel ooit een nationaal pjan tot stand gal komen. De moeilijkhe den bij de verwezenlijking daarvan zijn niet te onderschatten, betgeen zich reeds gedemonstreerd heeft aan het geringe aantal streekplannen en aan het trage tempo van de uitbreidings plannen. Verscheidene leden waren van oor deel. dat aan de provinciale besturen diende te worden overgelaten, of men oen provinciale planologische dienst wenst op te richten als zelf standige dienst dan wel als onderdeel van een bestaande provinciale dienst (byv. die van de provinciale water staat». Het was vele leden niet duidelijk, waarom Gedeputeerde Staten de vas te commissie van de rijksdienst moe ten horen. Zeven bataljons op een sehip. Op 6 Februari is van Tandjong Prl- ok vertrokken het troe^ensphip „At lantis" met 925 passagiers. Aan boprd bevinden zich dé volgende onderdelen der Kon. Landmacht: 1§ en 16AAT, 4e en 6e eskadron pantserwagens. Gp 7 Febr. heeft de „Pasteur" met 3944 passagiers Priok verlaten, Dit sehip vervoert zevqn bataljons infan terie, allen behorend tot de 2e divisie, nl. 4 RS, 4—1 RI, 4—2 RI, 4—3 RI, 4—4 RI, 4—-6 RI en 4—9 Ri èn boven dien nog een detaehement dér Kon. Marine ter sterkte van 2Ó0 man. België erkent Nederlands stamboek. In een hoofdbestuursvergadering van het Belgische stamboek is een voorstel van het dagelijks bestuur aangenomen, om d® Kon. Vereniging „Het Nederland- schc Trekpaard" als stamboek te erken nen. Men verwacht, dat de erkenning van het Belgische stamboek (too* het Neder landse riu ook spoedig zal geschieden. Gewestelijke vergadering Kon. Ned. Athletiek Unie. Zaterdag a.s. zal de afd. Zeeland van de kTN.A.U. haar jaarvergade ring houden te Goes. Daa» zal ter sprake komen de toewijzing van data voor wedstrijden. Er is name lijk enige ontevredenheid in West Zeeuwsch Vlaanderen over het feit, dat men te Oostburg het sportveld met de nieuwe sintelbaan wijde ope nen in een bepaalde maand, maar geen wedstrijddatum toegewezen kreeg in die maand. Ook in West Brabant is men niet erg tevreden over de toewijzing van wedstrijddata. Men meent dat het zwaartepunt van de K.NA..U. teveel in het centrum van Nederland ligt. Een belangrijk punt op de agenda van de afdelingsvergadering is de verkiezing van nieuwe bestuursleden, omdat de voorziter de heer J. Parent, en het lid G. de Pagter niet herkies baar zijn. Het aftredende bestuurs lid, de heer H. de Visser uit Goes, wel herkiesbaar. Voor de teóhnische commissie is het aftredende lid de heer j. C. Ju lianus niet herkiesbaar. Hij was wedstrijdsecretaris. Voor zijn functie is tot óp heden geen candidaat naar voren gebracht» KANAAL DOOR ZUID-BEVELAND. In verband met herstelwerkzaam heden aan de Westsluts van het Ka naal door Zuid-Beveland te Hans- weert zal de scheepvaart door die sluis zijn gestremd vah Maandag 13 Februari tot en met Vrijdag 31 Maart 1950 of zoveel korter dan mógelijk of langer dan nodig zal blijken te zijn. Runners gingen van boord. De Belgische torpedobootjager Jan Breidel, die va» Ostende naar Antwerpen werd gesleept, is in de afgelopen nacht gestrand op de Spijkerplaat bij Vlissingen.' De bpot, die reeds geruime tijd buiten gebruik is en waarvan de an kers sedert vier jaren niet méér uit de kluisgaten waren geweest, geraakte gisterenavond in slecht weer. De Bel gische staatssleepboot Zeeleeuw, die de Jan Breidel naar Antwerpen zou brengen, kwam door het slechte weer in moeilijkheden en de kapitein be sloot op de rede van Vlissingen ten anker te gaan. De runners, die aan boord van de Jan Breidel waren, zagen evenwel geen kans de ankers neer te laten en het schip bleef dus aan de sleepkabel ach ter de Zeeleeuw hangen. Het lag zo zwaar op de golven te rijden, dat de kabel brak. De Jan Brei del is daarna op drift geraakt en op de Spijkerplaat vastgelopen. Met veel moeite slaagde een loods boot van het Belgisch loodswezen er na een worsteling van drie uur in de runners van de Jan Breidel af te ha len. Thans bevindt zich behalve de sleepboot Zeeleeuw ook de sleepboot Blankenburg in de nabijheid om te trachten bij gunstig weer het schip vlot te slepen. Mond- en klauwzeer Onder het vee van -tie landbouwer p, van flattem te Noordgouwe is mond- en klauwzeer uitgebroken. In deze gemeen te heeft de ziekt? zicji tot dit gevel be perkt. Vlissingen Bestrijding ven de misdaad. Voor een aandaefctig en talryk audi torium, leden van het departement Vlissingen van de Maatschappij „Tot Nut van 't Algemeen", sprak Donder dag in Coneerdig mr. p. Frima, com missaris der Rijkspolitfe te Hilversum over „Uit de werkplaats der Recher che". Met een aantal aan de praptijk ontleende voorbeelden lichtte spreker uitvoerig zijn interessant betoog toe. De misdaden, die voor de politie het makkelijkst zijn op te lossen zijn vol gens de heer Frima, die misdaden, die door recidivisten gepleegd worden. Als voorbeeld haalde hij het geval aan va» 'n winkelier uit Kopenhagen, die jarenlang inbraken kon plegen, zonder gesnapt te worden. Omstreeks 1880 werd in Frankrijk het voorstel gedaan veroordeelden een nummer op de rug aan te brengén en dit nummer te registreren. Óm be grijpelijke redenen is dit voorstel: nooit aangenomen. Een meer doeltref fende methode vond de Franse sta tisticus Eertillon. Deze ging van dc veronderstelling uit, dat geen enkel wezen, ep dus ook de mens, gelijk is aan een ander wezen. Wel kunnen zich verscheidene overeenkomsten voordoen, maar ergens is een afwij king. Hij zocht een elftal afmetingen uit, die kenmerkend voor ieder mens zijn. Dit zjjn b.v. de lichaamslengte, de zitïengte. de lengte en de breedte van het hoofd, de lengte van de Un- kerpink en de lengte van de linker voet, wanneer het gehele lichaam er- pp steunt. Had dus een misdadiger een misdrijf gepleegd, en was hij hier voor veroordeeld, dap kon hij ook niet meer een valse naam aannemen of een tweede misdrijf plegen, want en dat werd later nog beter toen men ook de vingerafdrukken af ging nemen, de kans om gesnapt te worden steeg aanmerkelijk. De dactyloscopie, het onderzoek naar vingerafdrukken is afkomstig uit het huidige India, waar Engelse bestuursambtenaren dit middel invoerden bij de uitbetaling van pensioenen aan Indiërs, Pas in 1904 heeft men in Rotterdam dit op sporingsmiddel in Nederland geïntro- duceèrd. Enkele jaren later werd het door de Amsterdamse commissaris van politie verboden, maar deze kwam snel op zijn verbod terug, toen mep al gauw succes met deze methode had. Daarna besprak mr. Frima dè vol van de getuigen, stomme en levende, bij de ontwarring van misdrijven. Een groot deel van het succes van de po litieman schreef hij toe aan het vol houden. Tenslotte vindt men dan iets, dat tot de oplossing kan leiden. Ook speelt, aldus snreker het anonieme briefje een grote rol, DU heeft de po litie al menigmaal op het goede spoor gebracht. Na de pauze vertoonde de inleider mr. Frime enkele bfl zijn cau serie horende lichtbeelden. De heel' W. M. v. Aller, voorzitter Van het de partement Vlissingen, leidde het boeiende betoog van mr. Frima in. en bracht hem na afloop dank- HEINTJE OP HAWAII. Br bestond bijzonder grote belang, stelling voor de revue ,,'t Is niet ge woon meer" die Woensdagavond in het Concertgebouw te Vlissingen werd opgevoerd. De humor was in dit pro gramma rijkelijk vertegenwoordigd, niet slechts door de aanwezigheid van de populaire „Heintje" Davids, die tenslotte zelfs op Hawaii beland de, deeh ook dank ?ij dé clownerieën van Stoet Haspel en Henk Bukman, welke de laatste ala de „Hollandse Danny Kaye" werd geannonceerd. De „tweè AnnabelleV' danstep en „tapten", Go. van de Heyde Wyma zorgde voor de pianoklanken in dit amusementsprogramma, dat met veel instemming werd gadegeslagen. UITVOERING „HOSANNA". Onder leiding van de heer Jac. §uur- mond gaf de Christelijke Zangvereniging „Hosanna" een uitvoering in het Con certgebouw te Vlissingen- Het program ma vermeldde behalve koorsang ook en kele soli en dubbeihwartetten, Het koe? beschikt oyer gpede stemmen, waarvan de dirigent op een juiste wy?e gebruik weet te mak?n. Qver het. algemeen kan men zich echter niet aan de indruk onttrek ken. dat deze vereniging we! wat te be scheiden is in hqar pïograrnmekeuz?. In de „Bondsmuziek" zijn ongetwijfeld van goede werkjes voor koor te vinden, maar over het algemeen komt de kwali teit hiervan niet boven de middelmaat uit. „Hosanna" zou zeker wat moeilijker werk aan kiiflnen. Het concert, waarvoor veel belangstel ling bestond, werd op de gebruikelijke Wijze geopend door de heer Ph. J. Wolte ring- chr. groentehandelaren vergaderden, In Qopcprdia hield de afdeling Vlis singen van de Chr, Bond van Groen ten- en Fruithandelaren haar eerste jaarvergadering. De voorzitter, de heer P. Maas, opende de vergadering met Schriftlezing en gebed. Hij wees op de roeping en de plicht zich als Pro- testant-Ohristen bij 'de 'Chr, organisa, tjes 'aan te sluiten. De secretaris, de heer G. Polderman, bracht verslag uit óver 1949. Het verslag van de pen ningmeester, de heer M. Polderman, meldde een batig saldo. De heer Ver strakte sprak namens het Bondsbe- stuur een opwekkend woord. Namens de Middelburgse afdeling bracht de heer J. Lejnse gelukwensen over. Ver der werd de avond gevuld met een spraakwaterval en Amerikaanse ver koop en een dichterlijke ontboeze ming va» de secretaris over het leven van de groenteboer. Deze sloot de ge slaagde vergadering met een dankge bed. Middelburg Nieuwe winkeliersvereniging, Op initiatief van een voorlopig comi té kwamen de winkeliers van de Vlas- markt en Kromme Weele te Middelburg bijeen met het doel te komen tot oprich ting van een winkeliersvereniging. Deze zou ondermeer Winkelweken moeten or ganiseren. Na uitvoerige bespreking, waarbij er in het bijeonder op gewezen werd. dat alleen in samenwerking met de reeds be staande of nog in oprichting zijnde zus terverenigingen dit doel kan worden be reikt, werd tot oprichting besloten. Als bestuursleden werden gekozen de heren P. van de Hooft, voorzitter. J. Dronkers, secretaris en A. Spruijt. penningmeester. Alle aanwezigen traden toe als lid, OUDERAVOND JONGENSCLUBS C.J.M.V. Woensdagavond waren de ouders van de leden van de vier jongensgroepen der C.J.M.V. in het verenigingsgebouw te Middelburg bijeen, onder leiding van de heer Th. Wijtman, die de avond met ge bed en schriftelezing opende. De Jongens werk-secretaris van de C.J.M.V,, de heer J. W. van Raatj uit Amsterdam, behan delde het onderwerp „Ouders en Club". Hij wees op het grote belang van de sa menwerking tussen de oudej-s en de clubs, op de noodzakelijke wisselwerking van jeugdleiders en ouder-opvoeders. Interes sant waren <je vele vragen, welke naar aanleiding van deze rede door de ouders gesteld werden en de uitvoerige beant woording door de heer Van Raaij. Tenslotte gaf de voorzitter nog een overzicht van het clubwerk en van de zomernljinnen. waarmede de aanwezigen zich goeddeels konden verenigen. „TSRUG NAAR PS HOOFDWEG". ..Terug os de Hoofdweg" is de titel van de film. die WoensdagaVond in de Eo- gardzas! te Middelburg werd vertoond en waarin het werk van de Rekkensc in richtingen voor de ontspoorde jeugd, zwakzinnigen en psychopaten dc revue passeert. Deze prachtige film gaf een interessant beeld van de gret? moeilijkheden, welke het werk onder deze „afgedwaalde Jeugd", aan de leiding geeft, doch ook van de ze- gen, die het voor tallozen afwerpt. De bijeenkomst, die onder leiding atond van de leider van de propagandadienst, de heer Q. A. Huscn yit Den Haag, werd geopend door ds. J. van Wperden. Ned. Herv. predikant, die voor dit belangrijke werk der barmhartigheid een warm hart vroeg, Middags werd eon voorstelling voor de jeugd gegeven waarvoor grote belang stelling bestond. Notaris J. L. Hertcgs te Middelburg overleden. In de nacht van Woensdag op Don derdag is op 56-jarige leeftijd in het gasthuis te Middelburg overleden no taris J. L. Hertogs. De heer Hertogs werd op 6 April 1893 te Middelburg geboren, waar hij de H.B.S. afliep. Na voortgezette stu die werd hij in 1919 candidaat-notaris. Als zodanig werd hij op 1 Febr. 1920 aangesteld op het kantoor van notaris J. C. Biaupot ten Cate. Toen deze op 25 Maart 1939 zijn ambt neerlegde werd hij vervangen door de heer Her togs, die op 27 Febr. 1941 tot notaris werd benoemd. Notaris Hertogs, die in Middelburg en ook daarbuiten grote achting ge noot, werd Vrijdag ernstig ongesteld in het ziekenhuis opgenomen. Hij over leed na een maagbloeding. Hij zal Maandag a.s. te 2.30 uur te Middelbui-g ter aarde worden besteld. Middelburg's oude veiling heeft een bestemming. MET AA LH AN DKL LAAT COMPLEX VERBOUWEN, Naar wij vernemen krijgen de ge bouwen aan de spoorbaan te Middel burg, die tot voor kort in gebruik wa ren bij de Coöperatieve Veilingver eniging Walcheren, spoedig weer een bestemming. Het complex is namelijk verkocht aan de N.V. Metaalhandel J. L. Agelink van Renter gem, welke thans gevestigd is aan de Schoorsteen- vegerssingel te Middelburg. Deze N.V, hoopt haar nieuwe ge bouw eind April in gebruik te kun nen nemen. Voordien is echter een in grijpende verbouwing nodig, die wprdt uitgevoerd door A. A. Geuze te Middelburg. De hall en het kantoor worden gemoderniseerd en de beton- stellage, waarop de veilingbanken stonden, wordt weggebroken. DEVIEZEN VOOR ZAKENLIEDEN UIT DE AGRARISCHE SECTOR Dc bemoeiingen van het bureau „Buitenlandse reizen" van het 'minis terie van Landbouw, Visserij en Voed selvoorziening bij de verstrekking van deviezenreisvergunningen ten behoeve van zakenlieden uit de agrarische sec tor zullen met ingang van J5 Februari worden beëindigd. Na die datum kan men zich voor het verkrijgen van genoemde vergunnin- gen wenden tot het agentschap van de Nederlandse Bank N.V. te Middelburg (met correspondentschappen te Oost burg en Terneuzen). ALGEMENE BOND VAN AMBTENAREN De afdeling Middelburg van de Al gemene Bond van Ambtenaren hield Woensdagavond haar algemene jaar vergadering. De voorzitter gaf in zijn openingsrede een duidelijk overzicht van de voornaamste gebeurtenissen gedurende 1949 in het ambtenarenle- ven, Het jaarverslag van de secretaris gaf blijk van een gezond en actief verenigingsleven en het financieel verslag toonde aan, dat een zuinig be heer werd gevoerd en dat er een flink batig saldo aanwezig is. Het bestuur werd in zijn geheel herkozen. De plannen voor de in Maart te houden feestavond werden nader besproken. Voorts was er een zeer geanimeerde gedachtenwisseling over de diverse ingekomen stukken. De ledenwerfac tie bleek naar wens te gaan. M.T.V, „WILHELMINA" GAF BEN GESLAAGDE UITVOERING. In het Schuttershof gaf de Middelburg se Turnvereniging „Wilhelmina" Dinsdag haar jaarlijkse uitvoering, die ook nu weer bijzonder goed slaagde. Voor dc le den van verschillende leeftijdsgroepen had men geschikte oefeningen gekozen. Kleuters speelden op een bank en deden zo ongemerkt aardige gymnastische oefe ningen en dames zwaaiden op originele wijze met knotsen. Meisjes speelden in een kring, maakten „vogelnestjes" aan de ringen of toonden met lenigheidsoefenin gen en vrije oefeningen haar gymnastisch kunnen. Bijzonder aardig waren ook de val- en springoefeningen van de dames. Voor de jongens had men naast de vrije oefeningen en lenigheidsoefeningen, ook vlotte oefeningen op paard en brug uit gezocht. die bijzonder bij het talrijk? pu bliek in de smaak vielen. Na de pauze was de beurt overwegend aan de oudere leden van „Wilhelmina" De heren brachten uitstekende oefenin gen aan het hoogrek en de ringen, de dames kwamen met de hoogbrug en de jongens en meisjes met vrije oefeningen. Aantrekkelijke baloefeningen van de da mes besloten deze uitstekende uitvoering. De heer R. v. Roo. die de avond open de en sloot, heette in het bijzonder wel kom de wethouders A. J. Berenpas en L, J. Geers. Hij deelde nog mee. dat de da mes voor het eerst in haar nieuwe uni- formkleedij optraden. Onder het zingen van het Bondslied door de aanwezigen overhandigde de heer v. Roo aan „Wil helmina" een nieuwe vlag. Aan verschei dene leden werden blijken van waarde ring overhandigd. Nieuw- en St. Joosland FEESTAVOND OPENBARE SCHOOL De oudste leerlingen van de Open bare 8chool te Nieuw en St Joos land gaven in „De Rode Leeuw" een uitvoering van het toneelstukje in 4 bedrijven; „De kleermaker en de ka bouters", De voorzitter van de Quder- óommissie de heer S. Janae heette de talrtiko aanwezigen, ouders en leden van "Volksondervvys, hartelijk welkom Hierna gaf de heer A. A. van Damme, hoofd der school, een uiteenzetting over de voorgeschiedenis en het doel van deze avond. De jeugdige toneelspelers en speel sters bleken hun rollen uitstekend te kennen en speelden zich volkomen in in de denkbeeldige wereld van elfen en kabouters. Vooraf hadden enkele leer- oogstte daverend applaus. De voorzitter van Volksonderwijs, de heer Knuijt, dankte sohoolperaoneel en kinderen en sloot deze geslaagde avond. Jeugdconcert te Middelburg bracht een verrassing, BEROEMDE FRANSE PIANISTE ALS GAST. Het jeugdconcert, dat Donderdag middag voor honderden scholieren in de Concert- en Gehoorzaal te Middel burg werd gegeven, bracht een ver rassing, die blijkens enige ovaties wel bijzonder welkom was. Het program ma vermeldde een optreden van de cellist Piet Lentz en de pianist Cor de Groot, doch in de zaal bevond zich te vens de beroemde Franse pianiste Janine Dacosta, die toevallig in Mid delburg vertoefde en die bereid ge vonden was om tezamen met Cor de Groot één van Debussy's sprankelende nuatre-mains ten gehore te brengen. Ademloos beluisterden de jongelui de brillante vertolking van dit werk en hun bewondering en dankbaarheid uitten zich na afloop in een donderend applaus. Piet Lentz en Cor de Groot hadden tevoren een sonate gespeeld van de weinig beleende componist W. de Fesch, die minder indruk vermocht te maken dan de tot besluit gespeelde romantische sonate van Grieg. De Gi-oot vermoeide zijn jeugdig publiek niet teveel met explicaties zijn korte toelichtingen waren echter duidelijk en pittig. Meliskerke Godsdienstig jeugdspel gaf aanstoot. In de Woensdagmiddag gehouden zitting van de gemeenteraad van Me liskerke sprak de voorzitter, burge meester A. J. Huijsman, de traditio nele Nieuwjaarsx-ede uit. „Wij gaan niet hoogmoedig, doch blijmoedig en ootmoedig 1950 in", zo zeide hij, „hoe wel zich donkere wolken boven de gemeente samenpakken". Daarbij doelde hij op het voorlopig plan van G.S. tot samenvoeging van Meliskerke en Aagtekerke. De spreker wees er voorts op, dat de toestand van de ge- meentefinanciën bijzonder gunstig is. Alle tekorten zijn weggewerkt en er kan zelfs gereserveerd worden. Ten slotte zeide hij dankbaar te zijn voor de goede verstandhouding met secreta ris, wethouders en raadsleden, die hij dankte voor hun arbeid evenals het gemeentepersoneel. De wethouder de heer J, Francke, beantwoordde deze rede en wenste de burgemeester kracht en zegen toe bij de vervulling van zijn arbeid in 1950. Va» G.S, was bericht ontvangen, dat aan Meliskerke geen extra woning- bouwvolume kan worden verstrekt. Het gemeentebestuur blijft echter ter zake diligent, temeer daar men 18 aanvragen ontving voor een woning, terwijl slechts 250 m3 werd toegewe zen. Het komt reeds voor, dat gezin nen in andere gemeenten gaan wonen. De voorzitter deelde mede, dat de Noordstraat in verband met de her verkavelingswerkzaamheden verbe terd zal worden. Bij de rondvraag informeerde de heer W. de Buck of er geen gevaar bestaat, dat de vereniging van bur gemeesters en secretarissen op Wal cheren een soort super-raad wordt. De voorzitter kon hem op dit punt ge ruststellen. De heer J. de Korte betreurde het, dat het Verenigingsgebouw door de gemeente beschikbaar werd gesteld voor de opvoering van een godsdien stig jeugdspel: „De vierde wijza uit het Oosten". Dit dient voortaan niet meer te geschieden, meende hij. De voorzitter antwoordde, dat ook hij weinig had gevoeld voor deze opvoe ring, maar toch vergunning had ge geven, nadat bepaalde toezeggingen waren gedaan. Naar aanleiding van beweringen in het dorp verklaarde hij, dat de Godheid niet in het spel is uitgebeeld en dat er niet in werd gebeden tot de ware God. Wel dege lijk werd in het stuk het Evangelie verkondigd, maar spreker was het met de heer De Korte eens. dat de godsdienst niet moet worden op gevoerd. Overigens werd de opvoe ring slechts door enkele jongeren bij gewoond. Hij deelde mede dat een volgende keer niet spoedig toestem ming voor een dergelijke opvoering zal worden gegeven, maar meende, dat die volgende maal wel niet meer zal komen. Geslaagd voor radiotelegrafist 2e klas se de heer M. J. Bruys, leerling van de „De Ruyterschool" te Vlissingen. Geslaagd voor het voorlopig diploma scheepswerktuigkundige P. M. de Waal te Vlissingen. leerling van de Machinisten- school Middelburg. MIDDELBURG. Vandaag Schuttershof: Feestavond korfbalver. Swift. 8 uur; Electro: „Dc menseneter van Kumoan" (14 jr.): Schouwburg: „Gebroken belofte" (18 jr.) 8 uur; Van Benthem Jutting: „Le Mu- sée ches sol" (ook morgen). Morgen Schuttershof: Revue „Over schotje jubileert", 8 uur; Bogardzaal Vergadering ver. Kweèklust, 3 uur; Electro: „De menseneter van Kumoan"' (14 Jr.); 1 en 0.1$ uur; Schouwburg: „Ge broken belóft?" (18 jr.),' 8 uur. Zondag Electro: „De menseneter van Kumoan" (14 jr.), 3.30, 7 en 0.15 uur: Schouwburg: „Gebroken belofte" (18 Jr.). 2.30 en 8 uur. VLISSINGEN. Vandaag, Alhambra: ..De roemrijke da den van Danny", 7 en 9 uur; Luxor: „Schipper naast God". 8 uur.' Morgen, Alhambra: als vandaag; Luxor als vandaag 7 en 9 uur; Concertge bouw jubileum Vlissingse Zwemclub. 8 uur. Zondag, Alhambra: als vandaag 3, 7 en 9 uur. Luxor: als vandaag. 3. 7 en 9 uur; Concertgebouw: Rooms toneel. uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1950 | | pagina 2