Vietnam is een internationaal probleem geworden „The Third Man" Frankrijk staat voor een moeilijk dilemma Zeeuwse Almanak VAKGROEP VERDWIJNT P.B.O. VERSCHIJNT Van crisis tot crisis DONDERDAG 9 FEBRUARI 1950 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 BEGIN VAN REVOLUTIE IN AZIË. (Van onze correspondent). Alle Franse kranten zijn het er over eens, dat de erkenning door de Sovjet Unie van Ho Chi Minh, de leider van de Indochinesë opstandelin gen, een van de ernstigste feiten van de laatste maanden is. Hiermede is deze uiterst pynlyke kwestie van de oorlog Vietnam (Noordelijk China), die ai jaren voortwoelt en die al veel te veel mensenlevens gekost heeft, plotseling een internationaal probleem geworden. De invloedrijke Ame rikaanse krant New-York Times heeft deze Russische erkenning van de communist Ho Chi Minh het begin genoemd van de revolutie in geheel Azië en een ander machtig blad in de Verenigde Staten heeft Indochina het Griekenland van het Verre Oosten genoemd. Om de ernst van de toestand in dit gebied van Azië te begrijpen, is het nodig, dat wij eerst een overwicht geven van de jongste geschiedenis van Indochina, dat van 1863 tot de laatste oorlog een Franse kolonie was. Op 9 Maart 1945 vielen de Japanners Indochina binnen, versloegen de Franse troepen, joegen het Franse bestuur op de vlucht en installeerden de regering Tran Ton Kim. Op 11 Maart riep keizer Bao Dai de onaf hankelijkheid van Indochina uit en verklaarde, dat hij met al zijn krach ten met de Japanners zou gaan sa menwerken. Enkele weken later werd er onder leiding van de communist Ho Chi Minh een verzetsbeweging ge vormd, waarbij ook de anti-Japanse Franse groepen zich aansloten. Op 15 Augustus 1945 volgde de ca pitulatie van Japan. Tien dagen later trad keizer Bao Dai af. Ho Chi Minh riep de vrije republiek Vietnam uit, waarvan Bao Dai „raadgever" werd. In September van dat jaar arriveerde de Franse generaal Cedille en hij bood de regering van Ho Chi Minh de on afhankelijkheid van de vroegere kolo nie aan. Ho Chi Minh antwoordde, dat hij die onafhankelijkheid reeds bezat. Daarop bezetten Frans-Britse troepen de regeringsgebouwen in Sai gon, hetgeen grote ontevredenheid in het land teweeg bracht. De beroemde generaal Leclerc verscheen ten tonele om het Noorden van Indochina, dat door de troepen van Tsjang Kai Sjek bezet was. opnieuw onder Frans-Viet- namees bewind te stellen. De Chine zen antwoordden, dat de Fransen de ze zaak maar met Ho Chi Minh moes ten opknappen. VOLKSSTEMMING. In Maart 1946 werd besloten, dat een later te organiseren volksstem ming zou uitmaken, of Indochina bij Frankrijk wilde blijven of niet. Ho Chi Minh werd door de Franse regering uitgenodigd naar Frankrijk te komen om de toekomstige verhoudingen tus sen de beide landen te regelen. Men ontving hem als de staatschef van een bevriende mogendheid: kanonschoten bij zijn aankomst op het vlieveld, erewachten, recepties, enz. Daarna konden de besprekingen begimien. Maar terwijl er in Fontainebleu on derhandeld werd, vormde de Franse admiraal d'Argenlieu in Dalat een voorlopige Indochinese regering, waar in de aanhangers van Ho Chi Minh geen plaats hadden. Ho Chi Minh vernam dit in Fontainebleu,-» werd kwaad en zei, dat de Franse regering een dubbel spel speelde. Ho sloot een compromis met de regering Bidault en vertrok snel naar Hanoi', waar de eerste gevechten waren uitgebroken. Een Frans oorlogsschip had namelijk een Indochinese jonk aangehouden en in beslaggenomen. De Vietnamese douanen namen dit echter niet en de eerste schoten vielen, waarmede de oorlog eigenlijk was begonnen. Dit was op 16 November 1946. Daarna op 24 November: beschieting door eenhe den van de Franse vloot van Haip hong, waarbij, volgens het Katholieke Weekblad „Tèmoignage Crétienne" duizenden doden zijn gevallen. Op 19 December overvielen de troepen van Ho Chi Minh de Franse posten in Hanoi, waarbij verscheidene Fransen op een uiterst wrede manier vermoord werden. De oorlog bleef voortwoeden. Frank rijk had een expeditiecorps van onge veer 100.000 man gestuurd, dat in voortdurende gevechten gewikkeld was met de troepen van Ho Chi Minh wiens prestige in het land zeer groot was en wiens positie met het optrek kende communistische Chinese leger sterker werd. Op 1 October 1947 werd er in Ha- DE TOERISTEN. De cijfers, die de directeur van de Provinciale V.V.V. dezer dagen gepu bliceerd heeft over het aantal over nachtingen in onze provincie, zullen goed beschouwd wel een bittere te leurstelling zijn geweest voor ieder een, die graag Zeeland als een geliefd toeristenland beschouwt. Behalve in de topweken van half Juli tot half Augustus zijn de hotels nog niet voor de helft bezet. Hebt ge ooit zo'n ontnuchterende mededeling gezien? Daar dachten we allemaal, dat de hotelhouders benijdenswaardige men sen waren, die geld verdienden als water. En daar blijkt, dat ze het ei genlijk elf van de twaalf maanden veel te slap hebben. De remedie? Vacantiespreiding! zegt de directeur. Inderdaad: dat kan helpen. Maar tevens: denderende activiteit van de Provinciale V.V.V. en vurige propaganda voor Zeeland als vacantie- land buiten de topweken! Dat zeggen wij. En goede wegen. En vrye veren. Want men kan nu wel menen, zo- ols men in kringen der Provinciale V-F.V. doet, dat de vacantieganger toch uit is en met plezier een veerta- nef betaalt, de practijk ziet er tegen, woordig anders uit. Vacantiespreiding? Die kunnen wij alleen niet bewerkstelligen. Doeltreffende propaganda mokev? Dat moet mogelijk zijn! noi een Frans-gezinde regering ge vormd, waarvan keizer Bao Dai de leider werd. Volgens de linkse partij en in Frankrijk staat maar een zeer klein gedeelte van het Indochinese volk achter keizer Bao Dai en de meerderheid blijft Ho Chi Minh vol gen. Bao Dai en president Auriol onder tekenden een contract, dat van Viet Nam een onafhankelijke staat maakte, maar deel uitmakend van de Franse Unie. De oorlog ging door en kostte men senlevens en milliarden francs. Op 8 Maart 1949 bood Ho Chi Minh de vrede aan, maar hij verzette zich te gen het feit, dat Viet Nam een onder deel zal vormen van de Franse Unie. De Franse regering kon dit aanbod niet aanvaarden en de uiterst wrede gevechten gingen voort. Mao Tse Tung erkende Ho Chi Minh op 20 Januari als het hoofd van de wettige regering van Viet Nam. Dit voorbeeld werd op 31 Januari door de Sovjet Unie gevolgd. Intussen heeft Enge land bekend gemaakt, dat dit land keizer Bao Dai zal erkennen, terwijl Amerika deze keizer materiële steun heeft toegezegd, EEN NIEUW GRIEKENLAND. De toestand is nu dus zo, dat in Viet Nam de twee wereldmachten te genover elkaar staan, met dien ver stande dat vooral Mao Tse Tung en mindere mate ook het Kremlin dichter bij zijn danLonden. Wash ington en Parijs. Bovendien is het Franse leger in het Verre Oosten, dat geheel uit vrijwilligers bestaat, vrij klein en niet sterk genoeg om heel Indochina te bezetten. Na de erken ning door de Sovjet Unie van de rege ring Ho Chi Minh Ho heeft vele jaren van zijn leven in Moskou ge woond is.de situatie uiterst delicaat geworden, want men weet niet, welke steun Moskou en de grote Chinese buur Ho zullen gaan geven. Ontwik kelt de toestand zich zo, dat Ho daad werkelijk geholpen zal worden door de communistische wereld en Bao Dai materiaal en geld van Amerika zal ontvangen, dan kan er daar in het Verre Oosten een zeer ernstige oor logshaard ontstaan, die de vrede in heel Azië kan bedreigen. De zaak wordt echter nog ingewik kelder, wanneer men weet, dat de Franse partijen het over de in het Verre Oosten te volgen politiek niet met elkaar eens zijn. De Communis tische Party die bijna dertig pro cent van het Franse volk vertegen- oordigt i. natuurlijk fel tegen Bao Dai en voor Ho Chi Minh. Deze partij heeft de bootwerkers, die voor al in Marseille zeer rood zijn, opdracht gegeven in staking te gaan, wanneer schepen met wapens of zelfs met voedsel voor het leger in Indochina geladen moeten worden. Maar ook de socialisten aarzelen of Bao Dai wel de juiste figuur is om het vertrouwen van het Indochinese volk te winnen. Zij hebben reeds en kele malen erop gewezen, dat Frank rijk het beste toch met Ho Chi Minh zou kunnen onderhandelen. De recht se partijen zijn daar fel tegen. Waar alle partijen het wel over eens zijn, is, dat de oorlog in Indo china vooral na de erkenning van Ho Chi Minh door Moskou, een pro bleem geworden is, dat alleen maar internationaal kan worden opgelost. Wanneer U dacht dat de mannen op deze foto leden van de Ku Klux Kian /(jn, dan heeft U het volkomen mis. Het zyn leden van de voetbalvereniging Tottenham Hotspur (Engeland), die Zaterdag a.s. een belangrijke wedstrijd tegen Everton moeten spelen. Om in goede conditie te geraken, zyn de le den van het elftal en bloc naar de Turkse baden op het Russell plein te Londen getogen. Voor de variatie lieten enige hunner zich dit maal eens niet in voetbal-, doch in Turkse bad kledij fotograferen. Het zijn v.l.n.r. L. Modley, W. Walters, L. Bennett, E. Ditehburn, R. Burgess, L. Duquemin, W. Nicholson en C. Poynton (de trainer). Grote invloed op econ omisch leven mogelijk. (Door onze economische medewerker) Mr. W. C.-L. van der Grinten, de staatssecretaris van Economische Za- ken, kan zich in zijn handen wrijven. Zijn eerste grote project, de publiek - rechteiyke bedrijfsorganisatie, heeft hij, ondanks alle stormen in de Twee de en Eerste Kamer, in veilige haven weten te brengen. Deze nieuwe be. dryfsorganisatie gaat de huidige vak- en bedrijfsgroepen vervangen en meer nog dan deze, ons door de Duitsers opgelegde lichamen, zal zij ons economische leven kunnen beïnvloeden. We kunnen de gedachte niet van ons afzetten, dat vele Nederlanders min of meer lauw staan tegenover deze P.B.O. (Dit is de geijkte afkor ting geworden)ze denken er niet mee te maken te hebben en dus sluiten ze ook maar hun ogen voor alle uiteen zettingen en toelichtingen. Laten zij zich echter niet vergissen, ook al be moeien zij zich niet met de P.B.O.. de ze laatste zal zich vandaag of morgen wel degelijk met hen bemoeien. Uitgangspunt om deze wet te be grijpen moet de houding van onze re gering t.o.v. het economische leven zijn. Moge zij al veel hebben vrijge- geven (distributie, de prijzen), nim mer zal zij het economische apparaat meer die vrijheid geven, welke er voor 1940 bestond. Als een wakende moeder zal zy toezien, dat een redelijk voor zieningsniveau blijft gehandhaafd en dat werkloosheid op grote schaal wordt voorkomen. Haar economische (Nadruk verboden) politiek heeft dus in stryd met de Fascinerende thriller van Carol Reed^j met cither-muziek van Anton Karas j In Londen heerst sinds enkele maanden een cither-rage. Twee deuntjes, op een cither gespeeld, zijn de schlager-van-het-seizoen geworden: dui zenden gramofoonplaten werden ervan verkocht en duizenden Londenaars trokken de laatste weken naar een der deftigste nachtclubs om er de componist van die deuntjes, Anton Karas, zelf cither te horen spelen. Een goed jaar geleden was die meneer Karas nog een armetierig ventje, dat met z'n cither de kroegjes van Wenen langs trok. Uit zo'n kroegje werd hij opgepikt door Carol Reed, de Britse regisseur die in Wenen aan een film werkte. Reed was op zoek naar goede muziek voor zyn film en in dat kroegje raakte hij zo gefascineerd door het citherspel van Karas, dat hy deze de filmmuziek liet verzorgen: een enkele cither en twee muzikale thema's voor een hele film. Die film „The third man" („De derde man") werd een meesterstuk, onderscheiden op het film- festival-1949 te Cannes enthousiast ontvangen in Engeland en in Nederland vervolgens uitgeroepen tot Film van de Maand. „The Third Man" is een film van na-ooiiogse ontreddering, waarby de Camera de tragiek vastlegde van een tot chaos geslagen samenleving het vroeger zo luisterrijke Wenen, waar de barokpraal tot puin is ver worden en waai- het lot der bevol king afhangt van vier bezettings machten, wier patrouilles als sym bool van deze na-oorlogse rampza ligheid door de stad trekken: 'n Amerikaan, een Rus, een Brit en een Fransman, zwijgend naast elk aar optredend volgens protocol, j maar noch dat protocol noch elkaar begrijpend. Dat is de achtergrond van ,,The third man" en daaruit komt het eigenlijke verhaal naar voren, al even tragisch als die achtergrond en ook zonder zijn sensationele ge beurtenissen als verbijsterend. Holly Martins, een Amerikaanse stuivers- romanschrijver, is op uitnodiging van z'n oude vriend Harry Lyme naar Wenen getrokken. Hij komt er nog juist op tijd aan voor Harry's begrafenis. De plotselinge dood van zyn vriend komt Martins verdacht toe en hij gaat op onderzoek uit. Een zeer nadrukkelijke verklaring van een toevallige ooggetuige, dat er bij het ongeluk nog een derde man hulp verleend heeft wiens bestaan door de beide anderen ab-1 soluut geloochend werd doen Martins' nasporingen uitgaan naar die mysterieuze derde man. Dit onderzoek voert hem tot de ontdek king van die derde man Harry Ly me, die niet dood is, maar slechts zijn begrafenis heeft geënsceneerd om des te rustiger te kunnen blijven optreden als leider van een bende misdadigers en moordenaars. Mar tins ziet zich dan genoodzaakt een vriend, in wie hij geloofde, te ver nietigen, daarmee een tragisch lot voltrekkend niet alleen aan die vriend, maar ook aan zichzelf. razend-knap, maar wrang. Wrang is het na-oorlogse Wenen en wrang ook is deze film. Het knappe scenario werd geschreven door de Britse auteur Graham Gree ne. „The third man" is geen gewo ne thriller gebleven: Reed heeft hier uit een thriller-verhaal veel meer gemaakt dan een sensatie-product. De film bekommert zich veel meer om de tragische menselijke spannin- van spanningen ontladend in een werkelijk bevrijdende humor. Knap en geraffineerd is dit allemaal en niet meer, maai- Reed toont zich werkelijk geniaal en een zeer ge voelig filmkunstenaar. Door zijn regie wist hij in het spel van acteurs als Joseph Cotten, Or son Welles, Alida Valli, Trevor Ho ward, Paul Hörbiger en Ernst Deutsch een prachtige nuancering en accentuering te bereiken van het hoofdthema van deze merkwaardige film: de tragische ontreddering van een na-oorlogse, in een internatio naal machtsspel geringeloorde, stad. Hier kreeg door Reed's regie die tragiek werkelijk gestalte. muziek obsessie. Voeg daarbij dan nog die cither- muziek ,die telkens weer in de film opduikt: enkele fascinerende melo dietjes, die evenzeer wrang als ro mantisch kunnen zijn. Een muziek, die het beeldverhaal bijzonder krach tig ondersteunt soms door haar aanpassing aan de beelden, soms ook juist door haar onwezenlijke te genstelling. Die muziek tenriotte vóóroorlogse politiek een uitge sproken sociaal karakter. sociaal-economisch doel. De regering ziet nu in de P.B.O. het aangewezen orgaan om dit soci aal-economische doel zoveel als mo gelijk is te verwezenlijken. Zij wil dus in handen van nieuw te scheppen or ganen. die uit het bedrïifsleven zelf voortkomen, (werkgevers en werkne mers). de bevoegdheid leggen, die no dig zijn om een bepaalde levens standaard en volledige werkgelegen heid te waarborgen. Zelf blijft zij op de achtergrond en zij is alleen tot in grijpen bereid, als het naar haar me ning spaak dreigt te lopen. De toekomstige productschappen (die zullen worden opgericht, zodra hiaraan behoefte bestaat) kunnen te dien einde de productie, de mechani satie, de afzet, de mededinging, de lo nen en andere arbeidsvoorwaarden regelen. Dit wil dus in nuchter Neder lands zeggen dat, als er een product schap wordt opgericht voor bijv. de schoenenbranche, hierin onder bracht kunnen (niet behoeven) v: den de huidenbereiders en -handela ren, de schoenfabrikanten, de gros siers en de winkeliers en dat zy ge zamenlijk regelen hoeveel schoenen er in totaal gemaakt worden, welke machines daarvoor nodig zyn. in hoe verre de concurrentie zal werken enz. ondernemers) Daar ook de arbeiders medezeggen, schap krijgen, kunnen we dus zeggen, dat ondernemers en arbeiders teza men nagenoeg alles in de melk te brokken krijgen. En het doel hierbij is weer denk aan de principiële re- geringspolitiek om te voorkomen, dat door ec> te grote productie de prijzen te veel gaan dalen, de bedrij ven moeten sluiten en er werkloos heid komt. Het bedryfsleven zelf kan zo is de opzet door het tijdig nemen van maatregelen, schokken op vangen en crisisverschijnselen, zoal niet voorkomen dan toch helpen ver zachten. de consumenten. Er is echter nog een andere cate gorie, die by deze hele makelij min of meer buiten beschouwing is gebleven en dat zyn de consumenten. Zijn ook die gebaat bij een beperking van de productie Er zijn dan ook stemmen opgegaan en heus niet van de scherpslijpers, doch van economen met klinkende namen die gesproken hebben van een uitbuiting van de consument door de producent. En zij waren het, die tegen de P.B.O. stel ling namen. Behalve het productschap kan er ook nog komen het bedrijfschap, dat van de bovengenoemde taken vooral de sociale (lonen enz.) voor zyn reke ning zal nemen. En beide, product schap en bedrijfschap, krijgen een publiekrechtelijke vorm, waarmee dan bedoeld wordt, dat zy (evenals de overheid) alle aangeslotenen kunnen dwingen de besluiten op te volgen en by nalatigheid straf kunnen opleggen. Wij staan en dit is onze lezers nu wel duidelijk fe word en aan het be gin van een nieuwe geschiedenis voor ons bedryfsleven, ja voor ons gehele economische leven. We weten niet precies hoe de P.B.O. zich zal ont wikkelen. noch of zij vruchtdragend zal zijn. Doch dat zij een belangrijke invloed zal gaan uitoefenen, is zeker: het zal niet lang duren of wij zullen hét gewaar worden. Hopelijk tot ge noegen van èlle partijen. (Nadruk verboden.) gen achter de sensaties. Razend knap gemaakt is deze film, zeld zaam geraffineerd uitgebalanceerd van spanningen. Robert Krasker verzorgde een uitnemende fotogra fie, dynamisch en suggestief en vol van de bitter-schrijnende romantiek, die het navrante beeld van het na- wordt tot een obsessie, die het ma cabere accent van deze film be klemtoont En door dit alles is „The third man" een wel heel buitennis9ige, 'n werkelijk unieke film geworden: sensationeel, maar allerminst koud, een film van menselijke tragiek. oorlogse Wenen oplevert. Met een vat in de spanning van ons huidige bijzondere trefzekerheid werd uitwereldgebeuren en uitgedrukt in 'n deze beelden het dramatische film- verhaal gecomponeerd, wurgend sensationeel soms door de opbouw prachtige, meeslepende en dikwijls ook zeer aangrijpende taal. LONG—SHOT. Heimans-groeve wordt „recht getrokken". De veel bezochte Heimansgroeve bij Epen, in Zuid-Limburg onder de ge meente Vaals, genoemd naar de be kende archaeoloog prof. Heimans en bekend vanwege de merkwaardige op stuwing van carboonlagen, zal verder afgegraven worden tot een verticale wand. Geologisch krijgt deze groeve dan meer waarde en aanzien, naar de mening van deskundigen. De werk zaamheden zullen worden uitgevoerd met behulp van de (D.U.W.), Het Wereldgebeuren Na het uittreden van de socia listen uit de Franse regering is het premier Bidault gelukt zyn kabinet weer zo by te spijkeren, dat het voor het oog niet erg uit zijn voegen hangt. De moeilijkheden voor Bidault ais kapitein van zijn opgelapte regering zullen echter zeker niet uitblijven. Eigenlijk is hij in het parlement voor een groot deel afhankelijk van de steun der socialisten, die geen enkele verantwoordelijkheid meer dragen en dus naar believen een re- gerings-crisis kunnen forceren. Voorlopig schijnen de socialisten de „derde macht" toch wel als de enig mogelijke dyk te beschouwen, die een communistische of Gaullistische j vloed kan tegen houden. De premier schijnt zich ten doel I te hebben gesteld minstens zes we- ken aan de regering te blijven. Daar- na wil hij het roer overgeven aan een politicus, die in staat mag wor den geacht socialisten, katholieken en radicalen tot vreedzame samen werking te brengen. Van verschillende zijden zyn er reeds stemmen opgegaan om de Na tionale Vergadering maar te laten ontbinden en het Franse volk nu eens de kans te geven middels nieuwe verkiezingen duidelijk te ma ken, wat het wil. Insiders beweren echter, dat zo er verschuivingen zouden plaats vinden, deze uiteinde lijk toch niet voldoende kunnen zijn om een bevredigender toestand mo gelijk te maken. Hebben deze poli tici gelijk? Geplaatst tegenover een bijna periodieke crisis zou men ge neigd zyn om te zeggen: „Laat men de teerling toch maar eens werpen." Wat er in Frankrijk feitelijk ge- Jjeurt, is bedroevend. Vele autoritei ten en vooraanstaande politici zijn oprecht bereid om aan de sociale el lende en daardoor ook aan het ont breken van een rustig maatschappe lijk leven een eind te maken. De vrees voor uiterst-rechts en uiterst links en het gebrek aan een grote eensgezinde visie hebben bij de mid denpartijen echter zulk een verwar ring teweeg gebracht, dat van hen de redding op het ogenblik en onder de huidige omstandigheden niet meer mogelijk schijnt. Mayer. Schuman, Queuiïle en anderen hebben deze toe- stand niet kunnen veranderen, j Al is het Bidault thans nog wel ge- i lukt, tegen alle logische ver- wachtingen in. De binnenlandse po- jlitiek in Frankrijk draait voort als I een draaimolen. De politici draaien om de beurt een rit mee tot in het parlement de bel wordt geluid en een volgende kabinetsronde begint. Onze scheepvaart nagenoeg geheel hersteld. Tijdens een lunch van de Maat schappij van Handel en Nijverheid te Groningen heeft de directeur-generaal voor de scheepvaart mr. J. J. Oye- vaar een uiteenzetting gegeven over de perspectieven van onze scheepvaart. Hij zeide daarbij, dat het tijdperk van de reconstructie van de Nederlandse scheepvaart afgelopen is. Op 1 Janu ari 1959 bedroeg de tonnage in ons land 2.950.000 bruto-register-ton; voor de oorlog was dit 2.850.000 bruto-re- gisterton. In de oorlog ging 1.650.000 bruto-register-ton verloren. Na de be vrijding is er hard gewerkt aan het herstel van de scheepvaart en vooral de kustvaart is tot grote bloei geko men. Men moet. aldus de heer Oye- vaar. terdege rekening houden met de concurrentie van de Duitse scheep vaart. welke binnen niet al te lange tijd te verwachten is. Men legt zich in Duitsland de laatste tijd speciaal toe op de bouw van kustvaarders. ijk uit naar meeuwen met rode koppen Van de zijde van het Zoölogisch Mu seum te Amsterdam wordt medegedeeld: „Zaterdagmiddag j.L zijn op Schiphol enige kokmeeuwen en stormmeeuwen los gelaten, die diezelfde ochtend In Kopen hagen waren gevangen, van gekleurde ringen zijn voorzien en bovendien rood geschilderde koppen en rood-wit-en-blau- we borstband hebben gekregen. Het betreft hier een experiment, waar bij getracht wordt na te gaan of deze vogels die in hun normale wintergebicd zijn gevangen, een zodanig oriëntatiever mogen bezitten, dat zij binnen afzienbare tijd weer in Kopenhagen terug zullen zijn. Het zij hierbij opgemerkt, dat meeuwen in de broedtijd over een sterk ontwikkeld oriëntatievermogen beschikken, maar dat het niet zeker is, of dit vermogen in de wintermaanden door de vogels wordt be nut. Waarnemingen van meeuwen met ro de koppen zijn dus gewenst en worden ingewacht bij het Zoölogisch Museum der Gemeente-Universiteit te Amsterdam". Wat te doen als ons land 12 nrriliioen zielen telt Op 24 Februari zullen ambtenaren van verscheidene departementen in Den Haag een rapport bespreken be treffende ruimtelijke ordening. Dit rapport, opgesteld door de Rijks dienst van het Nationaal Plan, houdt zich o.m. bezig met de bevolkings aanwas tot 1970, waarbij wordt uitge gaan van de veronderstelling, dat ons land tegen die tijd omstreeks 12 mil- lioen inwoners zal tellen. Om de moeilijkheden op te vangen, wordt in dit rapport een plan voor gesteld, bij de uitwerking waarvan alle departementen zijn betrokken. Lichtseintje voor de vissers. NIEUWE UITVINDING VOOR DE VISSERIJ Een Engelsman heeft een Instru mentje geconstrueerd, waardoor vis sers kunnen zien, wanneer hun net ten vol zijn. Het instrumentje wordt aan één kant van de kurken van een visnet bevestigd en geeft met behulp van een gewone fiets- of zaklantaarn- batterij over grote afstand zichtbare lichtsignalen. Deze signalen zijn ge broken zolang het net nog niet ge vuld is, maar zij veranderen in een onafgebroken straal als het net vól ls. Kijk

Provinciale Zeeuwse Courant | 1950 | | pagina 3