N NIEUWS UIT ZEELAND DE BINNENLANDSE VEILIGHEID „Wij willen Meliskerke houden omdat wij van Meliskerke houden" Rentmeester der Domeinen Breda zal Sloepolder verpachten Goese L'ceur bestaat 85 jaar. Zoutelande wil zichzelf blijven WALCHEREN 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 9 FEBRUARI 1950 Oplossing van het politievraagstuk Verschenen is de memorie van antwoord op liet voorlopig verslag der Eerste Kamer over de begroting van binnenlandse zaken. De regering meent dat de prUzen van gronden nog niet vrijgegeven kunnen worden. Intussen bevredigt het toezicht hierop niet geheel en de minister zal met zijn collega's overleg plegen over de werkwijze der prjjzenbureaux. Wat de provinciale besturen betreft zag de minister met voldoening, dat sommige besturen op cultureel terrein actief zijn. In verband met de gelei delijke afschaffing van de onderne mingsbelasting, deelde de minister mede, dat voor de gemeentebesturen een voorziening moet worden getrof fen in de vorm van een compensatie uitkering uit 's Rijks kas. In de definitieve regeling voor de femeenten zal gestreefd moeten wor- en naar andere inkomstenbronnen. Het stemde de minister tot voldoe ning, dat zijn standpunt inzake de mo gelijkheid van herbenoeming voor ge zuiverde burgemeesters, werd ge deeld. Het ligt in de bedoeling in de woonruimtewet 1947 een verbod tot het onttrekken van woonruimte en 'n vergunningsbepaling voor afbraak op te nemen. De minister wil niet aan de bijzon dere vrijwillige landstorm het recht geven zich binnen „Steun wettig ge zag" opnieuw te organiseren. DE POLITIE Het zal geen verwondering wekken, dat de minister de vraag, of in af wachting van de wettelijke regeling, welke het politievraagstuk tot een op lossing zal moeten brengen, tussen hem en zgn ambgenoot van justitie volledige overeenstemming bestaat aangaande de verantwoordelijkheid in hoogste instantie voor de openbare orde en rust, wat de principiële as pecten betreft, ontkennend moet be antwoorden. Hg. vertrouwt inmiddels dat bg de voorbereiding van de te verwachten wettelijke regeling de thans ontbrekende overeenstemming bereikt zal worden. De minister is er bovendien van overtuigd, dat indien van Rijkswege met betrekking tot de handhaving van de openbare orde en rust moet worden bevorderd, dat bepaalde con crete maatregelen worden genomen, daaromtrent waar nodig tussen hem en zijn ambtsgenoot in vlot tempo volledige overeenstemming zal wor den bereikt. Ter ere van verdronken krijgsgevangenen. Op 30 Mei 1940 liep in het Hollands Diep bij Willemstad een schip mét Belgische krijgsgevangenen bestemd voor Duitsland op een Duitse magne tische mijn. 170 krijgsgevangenen kwamen om 't leven. Bovendien wer den een paar honderd krijgsgevange- vangenen gewond. Op het schip be vonden zich ongeveer 1000 Belgen. Van de doden zijn er 140 in Wil lemstad begraven, de anderen in den Bommel, Numansdorp en Ooltgens- plaats. Reeds lang was men van plan alle Belgische krijgsgevangenen, die in Willemstad begraven liggen, in een graf bijeen te brengen en dit massa graf te sieren met een monument. Dit jaar zal dit plan verwezenlijkt wor den met volle medewerking van de Nederlandse en Belgische regering. De plechtigheid zal geschieden op tweede Pinksterdag (29 Mei). De Belgische minister van binnenlandse zaken dr. de Vleeschhouwer heeft de wens te kennen gegeven de onthullingspleeh- tigheid te willen verrichten. De Ne derlandse regering heeft alle kosten verbonden aan het oprichten van het graf-monument, voor haar rekening genomen. Staat van beleg in Griekenland opgeheven. Griekenland heeft Woensdagavond de staat van beleg in het gehele land opgeheven. Deze was tot dusver nog voor de Noordelijke provincies van kracht. Ook de politie-verordening, welke een beperking inhield van de vrije beweging van personen, is opge heven met het oog op de algemene verkiezingen in Maart. IEUWS in een O T E D O P BINNENLANDSE V EILIGHEID Over de taak van de binnenlandse veiligheidsdienst zegt de minister, dat deze een dienende is. In de huidige omstandigheden is de dienst voor 's lands inwendige veiligheid onont beerlijk. Geheel overeenstemmend hiermede is, dat de dienst geen exe cutieve bevoegdheden heeft, d.w.z. dat hij geen enkele beslissende zeggen schap heeft omtrent het eventueel ar resteren, horen, fouilleren etc. van personen, het betreden van woningen tegen de wil van de bewoner en ande re ingrepen in de persoonlijke, maat schappelijke en staatkundige vrijheid en evenmin omtrent de uitvoering van de door hem aanbevolen beveili gingsmaatregelen. De gegevens over de politieke acti viteit enz. die landelijk worden ver zameld, hoe onbelangrijk zij op zich zelf ook mogen schijnen, moeten uit eindelijk op een punt worden gecombi neerd. Daartoe in de eerste plaats dient de binnenlandse veiligheids dienst, die tevens hetzij door de werk zaamheid van zijn politie-verbindin- gen hetzij door zijn contact met over eenkomstige diensten van bevriende buitenlandse mogendheden de ter be schikking komende gegevens en het verkregen beeld doet completeren. Is dus de taak van de binnenlandse veiligheidsdienst in dc eerste plaats het doen waarnemen, het registreren, het doen completeren en 't distribue ren van gegevens, anderzijds geeft deze dienst ook technische adviezen ter be vordering van veiligheidsmaatregelen in alle vitale en kwetsbare overheids- en particuliere instellingen en bedrij- Acht bootdiensten T erneuzen-Hoedekenskerke. BIJ DE NIEUWE ZOMERDIENSTREGELING. Het ligt in de bedoeling van de Pro vinciale Stoombootdiensten om bg de nieuwe zomerdienstregeling op werk dagen acht diensten tussen Hoede- kenskerke en Terneuzen uit te voeren. Men heeft de volgende vertrekuren uit Terneuzen vastgesteld: 6.20; 8.25; 10.25; 13.25; 15.25; 11.25; 19.25 en 21.25. De vertrekuren uit Hoedekenskerke liggen telkens een uur later dan deze tijden. Bovendien ligt het zoals reeds femeld in de bedoeling een late oot op de dienst Vlissingen—Bres- kens in te schakelen. Indien de plannen doorgang vinden, krijgt Vlissingen een late boot om 23.25 uur, die om 23.55 nog uit Bres- ken3 vertrekt. Voor Kruiningen wordt een late boot in het vooruitzicht gesteld om 22.55 uür, die om 23.35 uur uit Perk- polder teruggaat. Medisch Centrum te Vlissingen krijgt 4.500. De Stichting- Medisch Centrum te Vlissingenheeft van het „Koningin Julianafonds" een bedrag van 4500 ontvangen, nl. ICO over 1949 en 3500 over 1950. Dit bedrag is verstrekt om de ex ploitatie van deze jonge instelling op een zo ruim mogelijke basis te doen geschieden. Jaarlijkse reünie bataljon „Zeeland". Het gedemobiliseerde O.V.W.-batal- on „Zeeland" (2—14 R.I.) zal Zater dag 11 Februari in het Schuttershof te Goes zijn jaarlijkse reünie houden. Dan wordt tevens het eerste lustrum herdacht. Het cabaretgezelschap De Zuidwesters uit Middelburg zal aan deze bijeenkomst, die om 2 uur be gint. medewerking verlenen. Raad wil voor zelfstandigheid strijden. Financiële toestand van gemeente bijzonder goed. Ook de raad van één van Waichc. rcn's vriendelijkste dorpen, Melisker ke, lieeft zich thans uitgesproken over het voorstel van Gedeputeerde Staten tot wijziging van het gemeentelijk grondgebied. Woensdagmiddag werd hierover langdurig gediscussieerd, w aarbg zowei het collego van .b. cd \V. ais de raadsleden tot de conclusie kwamen, dat men moet strijden vóór de zelfstandigheid van Meliskerke en een samenvoeging met Aagtekerke, zoals was voorgesteld, van de hand moet wijzen. Burgemeester A. J. Huijsman leidde de besprekingen in, waarbij hij, na er op te hebben gewezen, dat zijn ge meente thans meer dan 700 i V r oud is en in al die tijd steeds goed be stuurd is, de motivering van G.S., dat dit thans voor de kleinere gemeenten niet meer mogelijk is, van de hand wees. „Meliskerke is een welvarende plaats", zei de burgemeester met ge rechtvaardigde trots, ,,'en de finan ciële toestand is bijzonder goed te noemen". Hij staafde deze verklaring met bewijzen de tekorten van voor gaande jaren zijn in 1948 afgewerkt, de dienst voor dat jaar heeft een batig saldo van ruim 4300de verwach tingen voor de dienst 1949 zijn ook hoog gespannen, terwijl de begroting voor 1950 voltooiing van het herbouw plan en een project als de verbouwing van het vergaderlokaal toestaat, on danks reserve y van de 20 van de algemene en bijzondere uitkeringen. De heer Huijsman meende het ernstig te moeten betwijfelen, of door samenvoeging van gemeenten krach- Advertentie Last ran zenuwen? Mijohardt'» Zeouwtabletteo helpen U er overheen. De Bijzondere Strafkamer te Zut- phen heeft de „polizei-inspektor" J. F. Hesse uit Ulsen. die de opdracht tot vuren had gegeven bij de executie van zes Apel- doornse ingezetenen, een Engelse en een Amerikaanse militair in 1944. vrijgespro ken. Tegen hem was vijf jaar geëist. Dinsdag is een 56-jarige vloerenleg- ger, die werkzaam was op bet terrein van de Nederlandse dok- en scheepsbouw maatschappij in Amsterdam, om het leven gekomen. De man werd gegrepen door de draaiende as van een teermengmachine. Een straat te Rockcliffc, een voor- satdje van Ottawa, is genoemd naar Ko ningin Juliana, die een tijd in deze plaats vertoefde gedurende de oorlog. De ge meenteraad van RockcUffe heeft namelijk besloten, dat de .Athlone Avenue" voortaan .Juliana Road" zal worden ge noemd. IJsland is officieel lid geworden van de raad van Europa, aldus is te Straats burg bekend gemaakt. De jeugdcriminaliteit is in Amster dam in 1949. in vergelijking met de twee voorgaande jaren, met één-derde ver minderd. De Nederlandse Federatie van het personenvervoer heeft aan haar leden mededeling gedaan, dat zij dc plannen van de N.S. in samenwerking met de Bo- vag in een aantal grotere steden aan trein reizigers auto's zonder chauffeur ter be schikking te stellen volkomen onjuist acht. Nylonkousen te Hansweert in beslag genomen. Ambtenaren van de I. en A. te Hans- weert hebben op een boot van de Tele graaflijn Antwerpen—Rotterdam in een geheime bergplaats enige honderden ny lonkousen ontdekt Er werden drie leden van de bemanning gearresteerd en na ver hoor weer vrijgelaten. Het bleek dat men hiér te doen had met een wijdvertakt complot. De hoofdpersonen waren twee wielrenners. G. uit Haarlem en K. uit Rotterdam. Zij zUn inmiddels gear resteerd. Het onderzoek wordt voortge- Reorganisatie van de typografen-opleiding. De vakopleiding voor typografen in Zeeland zal zoals reeds eerder werd gemeld geheel gereorganiseerd worden. De jongelui, die in de typo grafische bedrijven hun leertijd door maken, zullen een dag per week naar de vakschool te Roosendaal gaan. In deze vakschool zullen totaal 250 jongelui uit Zeeland, West-Brabant en Dordrecht hun theoretische opleiding krijgen. De lessen vangen op Maandag 20 Febr. a.s. aan en zjj zullen door twee vak leerkrachten worden gegeven. De opleiding is ondergebracht in het ge bouw van de R.K. Nijverheidsschool. Vermoedelijk zal naast de theorie, ook enige practijk gedoceerd worden. De gehele opleiding duurt vier jaar. tiger gemeenschappen kunnen worden gevormd en of daardoor een zuiniger beheer kan worden gevoerd. Terloops merkte hij op, dat Aagtekerke er fi nancieel minder goed voorstaat dan Meliskerke. B.. en W. betreuren het plan, waaruit een zucht naar centra lisatie spreekt en stellen de raad voor mede te werken om uitvoering daar van te voorkomen. Mocht dit onver hoopt toch geschieden, dan acht men samenvoeging van Meliskerke en Aagtekerke, welke gemeenten -uiter aard veel met elkaar, gemeen hebben, de- meest aangewezen weg. EEN LOFLIED. De raadsleden sloten zich zonder voorbehoud aan bg dit standpunt van het college. De heer J. de Korte noem de het voorste! van G.S. dwaas en zei- de, dat men r'vs in het werk moet stellen om zelfstandig te bljjven. De haar A. Provoost stipuleerde, dat Ged. Staten niet overtuigend kunnen aantonen, dat de samenvoeging in het belang van de bewoners is. Financiële voordelen kon hij in het geheel niet bespeuren en hij constateerde in dit verband, dat de overheid niet de no dige zuinigheid betracht. „Laat men zich toch vernederen onder de krach tige hand Gods", zo waarschuwde hij. Ook dc heren L. Matthgsse en A. de 'isser gaven B. en W. hun volledige steun. De heer W. de Buck zong een lof lied op Meliskerke. dat uit het diepst van zijn hart opwelde. ..Wij willen Meliskerke houden, omdat wij van Meliskerke houden", zeide hij, ;,de geest en dé samenwerking in ons dorp zijn goed en met alle kracht en gaven zoeken wij het goede voor onze dorps gemeenschap. Bij doorvoering van het plan wordt dat stuk gemaakt, zowel hier als in andere plaatsen". De heel de Buck gaf toe. dat sommige grens correcties zijn te verdedigen, maar dit nlan gaat te ver. Waarom, zo vroeg hij zich verder af, zou de bestuurs kracht van kleine gemeenten geringer zijn dan die van grote plaatsen Hij merkte ook op te geloven, dat G.S. bij deze materie handelen onder een ster ke druk van Den Haag. Tenslotte voegde hg de heer Huijsman toe ,Van alle burgemeesters in ons land bege ren wij geen ander dan TT Onder uw regeling gaat het goed De raad machtigde hierna het col lege van B. en W. om zijn mening over hét voorstel in een advies ter kennis te brengen van Ged. Staten. De werkloosheid op Schouwen en Duiveland. De seizoen-wei kloosheid heeft in Zeeland thans wel haar diepste punt bereikt. Het aantal seizoen-werklozen op Schouwen en Duiveland bedraagt ongeveer. 350. Daarvan kon het groot ste deel worden ondergebracht bij DUW-objecten. Zowel de Ned. Helde Mij. als de Grond Mij. zijn thans op verschillen de plaatsen bezig met egalisatie werk zaamheden, totaal wel ongeveer 15 verschillende objecten. Het aantal als werkloos ingeschre ven personen bedraagt gezien het aan tal inwoners van het eiland ongeveer 1%%, terwijl de kans bestaat, dat nog deze maand, bij zacht weer dit per centage terug loopt tot 1 zodra met de landbouwwerkzaamheden weer kan worden begonnen. WEER- EN STERRENKUNDE Voor de Nederlandse Vereniging voor Weer- en Sterrenkunde, afdeling Zeeland, zal over de vraag „Wat is en hoe ontstaat het onweer" een lezing worden gehouden door de heer L. de Feyter (K.N.M.I. de Bilt) op Vrijdag 10 Februari te 8 uur n.m. in het be- drijfskantoor van de Kon. Mij „De Schelde" te Vlissingen. Contact met Zeeuwse instanties. Naar wjj vernemen is door de mi nister van Financiën de verpachting van de gronden in de nieuwe Sloe polder opgedragen aan de Rentmees ter der Domeinen in Breda, ir. J. Kluytenaar. Na de verpachting zal deze ambtenaar eveneens belast wor den met het beheer over de gron den in de Sloepolder. Men is reeds begonnen met de voorbereidingen voor de verpach ting. Hoewel nog generlei beslissing is genomen of ae polder in kaveis los land of in kavels met bedrijfsge bouwen zal worden verpacht, mag worden aangenomen, dat de eerste jaren de voorkeur zal worden gege ven aan verpachting van los land, vooral met het oog op de hoge prij zen van de boerderijenbouw. Ir. Kluytenaar zal bg de voorbe reidingen der verpachting nauw con tact zoeken met Zeeuwse instanties, zoals gemeentebesturen, rijksland- bouwconsulent voor grond- en pacht zaken, provinciale waterstaat enz. Bovendien zal over technische kwes ties, zoals b.v. grondonderzoek, ad vies worden gevraagd aan de direc tie van de Noordoostpolder in Zwol le. Het beheer van Staatspolders door de Rentmeester der Domeinen te Breda is in Zeeland een nieuwe, figuur. De reeds bestaande Staats polders in deze provincie, zoals de Hogerwaardpolder, de Kreekrakpol- der, de Prins Hendrikpolder, de Mos selpolder en de Dgckmeesterpolder worden beheerd door de Inspecteur der Domeinen in Goes. In deze toe stand zal geen verandering worden gebracht. Vierdaags laest te wachten. Zoals reeds gerr.cld. zal het Goese Ly ceum in April a.s. het 85-jarig bestaan van de school, alsmede 't eerste lustrum van de Lyceum vereniging „Vlam" op feeste lijke wijze herdenken. Het comité tot voorbereiding van de feestelijkheden heeft een vierdaags pro gramma samengesteld, waarbij men ook alle oud-leraren en -leerlingen in de feest vreugde wil betrekken. Als data zijn vastgesteld 19. 20. 21 en 22 April, waarbij Zaterdag 22 April is aangewezen als de officiële feestdag. Woensdag 19 April zal een eerste uit voering worden gegeven van het avond programma. bestaande uit de opvoering van het toneelstuk „Ernst" en het op treden van de muziekafdeling van „Vlam". Deze avond zal in het bijzonder bestemd zjjn voor de leerlingen en hun ouders. Donderdag, 20 April zullen sport wedstrijden worden georganiseerd en 's- avonds heropvoering van het avondpro gramma. o.a. voor de gasten, sportelftal- len van andere scholen, hun gastvrouwen en -heren. Vrijdag 21 April herhaling van het avondprogramma voor verdere geno digden. Deze avonden worden besloten met een baL Zaterdag 22 April, de officiële feestdag, beginnen de festiviteiten des morgens om half elf met een ontvangst van groepen reünisten door het college van B. en W. ten stadhuize. Om elf uur volgt daarop een receptie in het schoolgebouw en te half twee een feestelijke koffietafel, be sloten met gezellig samenzijn. Na een bor reluurtje in de namiddag, volgt dan te half acht wederom de feestavond. Ter gelegenheid van dit jubileum is een erecomité gevormd, waarin zitting hebben dr. J. P. C. de Boer, 's-Graven- hage, Ir. F. Q. den Hollander. Holland- sche Rading. mr. W. C. ten Kate, Goes, prof. dr. G. Minderhoud, Wageningen en Joh. Pilaar, oud-notaris. Goes. Uiteenscheuren van de gemeente is onaanvaardbaar. B. en W. van Zoutelande hebben aan de raad hun advies uitgebracht over het pian van Gedeputeerde Sta ten tot wijziging van de gemeente grenzen op Walcheren. Herinnerd wordt aan de grenswijziging Vlissin gen—Koudekerke, die de stoot gaf tot deze algehele herziening van de ge meentegrenzen. Tegenover het verlan gen van Vlissingen om enig agrarisch grondgebied aan deze gemeente toe te voegen, wordt opgemerkt, dat dit niet in het belang van de daar wonende landbouwers zal zijn. De opmerking van G.S.. dat de be stuurskracht in kleine gemeenten te gering is, wordt weerlegd door te wij zen op de samenwerking tussen de kleine gemeenten. Overigens vragen B. en W. van Zoutelande aan G.S. duidelijk aan te wijzen in welk op zicht de kleine gemeenten tekort scho ten. Zonder nadere toelichting gunnen B. en W. geen vrede hebben 'met dit verwijt. B. en W. hebben tenslotte ernstig bezwaar tegen het uiteenscheu ren van de gemeente Zoutelande. Boudewijnskerke en Sint Jansker- ke, die sterk vergroeid zijn met Zou telande, dreigen daarvan losgescheurd te worden. Voor het kerkelijk en verenigings leven en voor de gemeentelijke voor zieningen dreigen door het uiteen- scheuren van Zoutelande ernstige moeilijkheden te ontstaan. Ook een wijkraad gesteld dat hij de bezwaren van de grote bestuurs gebieden kan opheffen zal een deel moeten omvatten, dat een eenheid vormt en het voorgestelde plan scheurt uit elkaar wat één is. B. en W. ontkennen, dat het voor stel van G.S. tot een betere gemeen telijke verzorging zou voeren. Tenslotte wijzen B. en W. op de groei van de badplaats. Terwijl het aantal ingezetenen met 1.1 toenam, groeide het aantal woningen met 25 (:i. Er was in Zoutelande groei, leven, opkomst. Het gaat. aldus B. en W. thans om het behoud van de eenheid en van de goede verzorging der be volking. Zij stellen tegen de ontwor pen herindeling een korte krachtige uitdrukking: onaanvaardbaar! Vlissingse Middenstandsdeputatie in Folkestone. HARTELIJKE ONTVANGST De beide vertegenwoordigers van de Vlissingse Middenstandscentrale, de heren drs. P. Theune en M. C. v. d. Maden, zijn bij hun bezoek aan Fol kestone ter gelegenheid van het jaar feest van de „Chamber of Trade" al daar op bijzonder hartelijke wijze ontvangen, zowel tijdens een officiële receptie als bij het daarop volgende diner. Er werden toespraken gehou den door de chairman van de „Cham ber of Trade", mr. Mc.Illroy, door de burgemeester, mr. Lister, en door de heer Theune namens de Vlissingse deputatie. Alle sprekers wezen op de betekenis van de samenwerking van de Middenstandsorganisaties van Fol kestone en Vlissingen en van Engelse zijde verzekerde men, dat men alles in het werk wil stellen, om het bezoek van Zuid-Engeland naar Walcheren te bevorderen. „Met veel genoegen wordt hier nog steeds over ons bezoek aan Zeeland gesproken", aldus verzekerde mr. Mc.Illroy. De heer Theune wees in het bijzonder nog op de moeilijke positie van de Middenstand en be toogde, dat meer economische vrijheid zonder aantasting van de sociale ze kerheid voor een gezond zakenleven onmisbaar is. Tijdens de dancing-party, welke op dit diner volgde, leidde de heer Theu ne op verzoek enkele Nederlandse ge zelschapsdansen en om precies 12 uur werd de heer v. d. Maden, wiens ver jaardag toen aanbrak, door allen een „Happy birthday to you" toegezon gen. Zaterdag hadden de Vlissingse he ren nog een bespreking met de burge meester en de secretaris (townclark) van Folkestone en het dagelijks be stuur van de „Chamber of Trade" en Maandag confereerden zij in Londen met de heer J. Noest, de vertegen woordiger van de Mij. Zeeland. Oostkapelie Grenswijzigingen besproken De gemeenteraad van Oostkapelie is zoals gemeld Dinsdagavond in ver gadering bijeen geweest om nogmaals te spreken over het plan tot herinde ling van Walcheren. Ten opzichte van het ontworpen bezwaarschrift werd door het dagelijks bestuur voorgesteld om enkele naar voren gebrachte be zwaren te schrappen. Met algemene stemmen werd besloten aan Gedepu teerde Staten mede te delen dat het plan niet aanvaardbaar is. In het be zwaarschrift wordt ernstig protest aangetekend tegen elke afstand van grondgebied aan de gemeente Dom burg. Bij de discussie zeide wethou der A. L. Louws. dat G. S. pas met hun plannen hadden moeten ko KUNST. Pieft Lentz en Cor de Groot, „Tussen tranen en treuren" schreef Beethoven boven een exemplaar van de cello-sonate opus 69, dat hij aan iemand ten geschenke gaf. Had dit op schrift betrekking op de compositie of Wie de uitvoering hoorde, die de cel- nist Cor de Groot, van deze sonate list Piet Lentz, begeleid door de pia nist Cor de Groot, van deze sonate Woensdagavond in het Schuttershof te Goes gaf kon het verband tussen tranen en dit werk niet geheel vin den. Wellicht heeft Beethoven met dit opschrift iets anders bedoeld dan een karakterisering van deze cello-muziek. Piet Lentz gaf aan dit werk een enigs zins zangerig accent en zijn spel viel op oor een vaak mooie toon en een goede techniek. Deze laatste eigenschap viel ook zeer te bewonderen in de sonate van - Debussy, een der laatste drie die de „Musicien francais"* heeft geschreven. Lentz bleek hier een musicus te zijn met gevoel voor stijl en nuance, waar door dit werk een stijlvolle vertolking genoot. Geen eenvoudige opgave bij een dergelijke compositie, waarin De bussy zijn muzikaal uitdrukkingsver mogen in alle verscheidenheid doet horen! Na de pauze speelden Lentz en de Groot de sonate Ui a van Grieg en toonden hierdoor dat zij ook in een laat ons zeggen „knusser" idioom de juiste verhoudingen wisten te vin den, zonder zich aan overdrijving schuldig te maken. Een niet zeer talrijk publiek beloon de de beide kunstenaars met een har telijk applaus. Hetzelfde concert wordt vanavond in Middelburg her haald. de K. men. nadat de herverkaveling van Walcheren gereed zou zijn. Spreker had grote waardering voor sommige Walcherse gemeentebesturen, die ge biedsuitbreiding door annexatie van naburige gemeenten afwezen. Gede puteerde Staten zijn van oordeel, dat de gemeenten groter moeten worden, waardoor zij dan ook meer bestuurs kracht zullen bezitten, doch aan de andere kant wordt van de gemeente Oostkapelie grondgebied afgenomen, zodat de gemeente vele inwoners ver liezen zal. Wanneer dus het voorge stelde plan zou doorgaan, zal de ge meente kleiner worden, zodat de ge meente uitbreiding van grondgebied zal moeten eisen. In verband hierme de deed spreker enige suggesties, die dan in dat geval aan Gedeputeerde Staten kunnen worden medegedeeld. Onder meer zou dan het beste zijn de nieuwe grens van Oostkapelie vast te stellen langs de Nieuwe Pekeling- scweg. Voor de uitbreiding van Oost kapelie in Oostelijke richting met het zogenaamde waterwingebied had spre ker weinig waardering. Het is een woest en dor gebied. De gemeente wint hierbij in het geheel geen inwoners. De heer Melis zeide. dat hij blij is dat er sinds de vorige besprekingen een ander geluid te horen is. Spreker achtte het gewenst dat het gemeente bestuur zich zoveel mogelijk verzet te gen het voorgestelde plan. In de vergadering is ook aan de or de gekomen de brief van Gedeputeer de Staten betreffende de ontwerp-re- geling jaarwedden van de wethouders Dpze gemeente valt in klasse ld. Alle leden gingen accoord met de voorgestelde ontwerp-regeling, zodat de wethouders elk 300 aan wedde zullen ontvangen. Aan het daarvoor in aanmerking komende personeel zal 5% salarisver hoging gégeven worden. Vervolgens zeide de voorzitter dat lifl een brief van de Herverkavelings commissie ontvangen heeft over het geven van nieuwe namen aan wegen, oor het dagelijks bestuur is een ont- werp-antwoord gemaakt. Door de commissie werd voorgesteld de gehele weg van Middelburg naar Domburg Noordweg te noemen. Burgemeester en Wethouders hebben hiertegen be zwaren, omdat zij Ie naam Dorps straat gaarne willen behouden en het maar verwarring veroorzaakt, wan neer zowel het gedeelte naar Scroos- kerke als naar Domburg Noordweg genoemd zou worden. De raad was 't hiermede eens. Geen bezwaar bestond om de Aagtekerkseweg Moolwgkwcg te noemen en de Grjjpskerkseweg te veranderen in CrancsteHnweg. De naam Coppoolse's weg, die men zou willen veranderen in Plantlustweg. zouden burgemeester en wethouders liever zien blijven bestaan, om dat in Walcheren een zelfde naam niet voorkomt. Wil men echter die naam niet handhaven dan wordt voorgesteld Verplichte voorjaarsstieren- keuringen. Vanwege de Provinciale Commissie voor de bevordering van rijkswege van de veefokkerij in Zeeland, zullen op de volgende data de gebruikelijke ver plichte voorjaarsstlerenkeuringen worden gehouden. Ze euwsch-Vlaander en Maandag 20 Febr. Breskens, Hoofdplaat. Biervliet, IJzendijke, Waterlandkerk je. Dinsdag 21 Febr.Schoondgke. Zuid- zande, Cadzand. Nieuwvliet, Groede. Woensdag 22 Februari Oostburg, St. Kruis, Eede, Aardenburg, Sluis, Re- tranchement. Noord-Beveland Donderdag 23 Fe bruari Kortgene, Kamperland, Wisse- kerke, Colijnsplaat, Kats. Zuid-Beve land Wolfaartsdijk, Kattendijke, Wemeldinge. Walcheren Vr\jdag 24 Febr. Sou burg, Koudekerke. Biggekerke, St. Janskerke, Meliskerke, Aagtekerke, Domburg, Westkapelle. Maandag 27 Februari Middelburg. St. Laurens. Serooskerke, Grijpsker- ke. Oostkapelie. Vrouwenpolder, Vee- re, Gapinge. Dinsdag 28 Februari Kleversker- ke Maandag E Maart NieüW- eh St. Joosland. Zuid-Beveland Dinsdag 28 Febr. Kloetinge. Kapelle, Schore, Yerseke, Krabbendijke. Kruiningen. Donderdag 2 MaartGoes, 's-Graven polder, Hoedekenskerke. Kwaden- damme. Baarland. Oudelande. Vrijdag 3 Maart 's Heer Arends- kerke, Heinker.szand, Sinoutskerke, Nisse, Ovezandc. Maandag 6 Maart Lewedorp, 's Heerenhoek, Borssele, Driewegen, El- lewoutsdgk. Tholen Dinsdag 7 Maart Tholen, Poortvliet. Scherpenisse, St. Maar tensdijk. Stavenisse, St. Annaland, Oud-Vossemeer. Schouwen en Duiveland Donder dag 9 Maart St. Philipsland, Brui- nisse, Blauwe Keet. Nieuwerkerk. Ouwerkerk. Zierikzce, Kerkwervc, Serooskerke. Vrijdag 10 Maart Haamstede, Re- nesse, Ellemect. Brouwei'shaven, Zon- nemalt-e. Dreisehor. Oost Zeeuwsch-Vlaanderen: Maan dag 13 Maart Philippine, Hoek. Ter neuzen. Zaamslag, Rapenburg, Hengstdijk, Ossen? ise. Dinsdag 14 Maart Kloosterzande. Lamswaarde. Graauw, Nieuw-Namen, Clinge, Hulst, St. Jansteen. Film over Walcheren draait in Den Haag. Woensdag 15 Februari zal het Con tact-Centrum op voorlichtingsgebied in het Studiotheatcr in Den Haag een bijeenkomst houden. Ondermeer wordt een film over Walcheren „L'ile Noyée" (Het verdronken eiland) ver toond. De oesterverzending in Januari. De oesterverzending bedroeg in dc maand Januari 1950 als volgt: Neder land 170.700 stuks tegen 182.077 stuks in Januari 1949; België 1.669.580 stuks tegen 1.223.065 stuks in Jan. 1949: Duitsland 187.270 stuks tegen vorig jaar nihil: Engeland 165.600 stuks te gen 141.035 stuks in Jan. 1949; Frank rijk 24.150 stuks tegen nihil Januari 1949. Diverse landen 24.544 stuks te gen 68.710 stuks in Jan. 1949. Totaal 2.241.844 stuks tegen 1.619.937 stuks in Januari 1949. Ter vergelijking cijfers over enkele voorgaande jaren; Janu ari 1948. 1.788.307 stuks; Januari 1947, 1.718.157 stuks en Januari 1946 1.316.636 stuks. BEDRIJFSFILM VOOR PENSIONHOUDERS Woensdag zal in Middelburg in café „De Huifkar" voor de ondervakgroep Pensions door de Stichting Vakonder wijs Horecabedrijven een bedrijfs film worden vertoond. om die weg Gasthulsweg te noemen. In plaats van de voorgestelde naam Dunoweg zouden burgemeester en wethouders liever zien dat de naam Achterweg bleef bestaan, zoals de volksmond de Nieu.weweg noemt, ter- j wijl de voorgestelde Oranjezonweg 't best Munnikweg zou kunnen heten. i De herverkavelingscommissie zal over een en ander worden ingelicht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1950 | | pagina 2