Nederlandse boeren in de West JIMMY BROWN, Hard aanpakken en geen advies van landbouwconsulenten ITALIAANSE GYMNASIASTEN SPIEKTEN PER RADIO è;I Zeeuwse Almanak Van Vrouw ioi Vrouw WOENSDAG 8 FEBRUARI 1950 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 Vervoersprobleem moet opgelost worden. (Van onze speciale verslaggever). St. Eustatius, Januari Een dezer dagen hebben w(j in de West een moderne pionier bezocht, nL een van onze Nederlandse boerenemigranten, die hun bedryf hebben overgeplaatst naar de tropen. Men weet, dat er de laatste tyd in ons land voor emigratie veel propaganda wordt gemaakt en dat daarby de boeren, die de durf hebben zoiets te ondernemen, by de emigratieautoriteiten vooraan gaan. Zy zyn het, die de eerste steen moeten leggen voor nieuwe gemeenschappen in andere landen en wanneer hun werk slaagt, wordt daardoor het terr ein voor anderen vanzelf vry gemaakt Wanneer de mechanisatie van de landbouw in de tropen lukt, dan zal ook voor een land, dat nog zo weinig ontwikkeld is als het zuiver.tropische gebied Suriname, een nieuwe mogelijkheid zijn geschapen. schien minder omdat het land dat zij in exploitatie hebben gekregen veel groter is, nl. 365 ha. Van Dijk wil zich specialiseren op veeteelt en mis schien nog wat zuivel. Bebouwen zal hy het land slechts in zoverre als dat voor eigen gebruik en dat van het vee nodig is. Hij heeft met het fokken al enig succes. Voor dat doel had ook de heer Van Dijk een stier uit ons land meegebracht. De eerste tyd zal wel moeilijk zijn, zo zei hij ons. Er zyn hier geen land bouwconsulenten, waar je met je pro blemen eens even aan kunt kloppen. Wij gaan die nuttige instellingen eerst nu op hun volle waarde schatten De grond, jonge lavagrond, is volgens hem zeker op vele plaatsen zeer goed. Het bedrijf, dat wij bezochten was ongeveer 100 ha. groot. De boer, die er van moet leven is nu dertien maan den op St. Eustatius bezig. Hij is nog jong. Hijzelf is 31 en zijn vrouw 29. Het gezin heeft vier kinderen, waar van er een op St. Eustatius geboren is. Zijn naam is Gijsbert Veldhuizen; hij is afkomstig uit Ede. Zijn vader had een boerderij in Lunteren. Veld huizen heeft hier een gemengd bedrijf gesticht, dat voornamelijk afzet vindt op het eiland Curagao, waar men van alles kan gebruiken, zoals levend vee, zuivelproducten, hooi, sweet potatoes en mais. Met trots liet hij ons twee kalfjes zien, die hier zojuist geboren waren als tweeling van een Holland se koe en een Hollandse stier, die hij uit het vaderland had meegenomen. De hoeveelheid melk, die het vee, ook het Hollandse hier geeft, valt erg tegen. Het komt voor, dat men niet meer dan 3 liter melk per koe krijgt, maar andere producten maken dat verlies tot dusver weer aardig goed. GEEN GEMAKKELIJK EERSTE JAAR Overigens is dit eerste jaar voor Veldhuizen geen gemakkelijk jaar ge weest. Het duurde wel een half jaar, Spieken per radio is iets nieuws en voordat hy aan landbouwmachines Ijn ons waarschijnlijk nog door kon komen. Hij is er thans echter in ?een enkele scholier toegepast. In Ita- geslaagd de spullen uit Amerika te jjg zyn er echter een paar vernufte- krijgen en hij is enthousiast over wat i,ngen geweest, die op ingenieuze wij de Amerikanen geleverd hebben. Er ze de dienstbaar hebben ge- kwamen twee tractors en de nodige maa]£t aan hun onwetendheid van de machines er bij, zoals maai- en wied- klassieke talen. Dat hun methode ten- machines, een hooipers, enz Het slotte toch is uitgekomen, is niet hun mooie is, dat deze installaties allen op schuld, maar die van hun assistent. De „Volkskrant" vertelt het volgende Er is een monster van die grond op weg naar Nederland, om de kwalitei ten te laten onderzoeken. Een groot voordeel van goede emi granten uit Nederland is, zo zei ons later de gezaghebber van het eiland, dat de bevolking, die niet begrijpt hoe dat mogelijk is, nu blanke mensen ziet komen die hard aanpakken. Dit werkt nu reeds stimulerend. Het bedryf van de heer Van Dijk is kapitaal krachtig gefundeerd. Het is opgezet door de N.V. Exploitatiemij. Curagao en St. Eustatius. Men kan dus voor uit. Zijn grote zorg is, dat het vervoer van de producten die hij straks aan de markt hoopt te brengen, nog niet ge regeld is. De regering zal hierin moe ten voorzien, wil men de immigratie niet onmogelijk maken. De K.N.S.M. heeft nL nog niet voldoende toezeg gingen gedaan om dit vervoer op te lossen. Daar de bovenwindse eilanden op enorme afstanden van Curagao en de beide andere benedenwindse An tillen liggen, zou deze zaak zonder re geringsmaatregelen vastlopen. Maar gezien de grote belangstelling die men daarvoor in regeringskringen heeft, verwacht men niet dat dit zal gebeu ren. De Limburger Peters, die als gou verneur en als landgenoot deze men sen een zo goed hart toedraagt, zal dit zeker niet gedogen. Dit is weer een voordeel bij emigra tie naar de West. Men is er met de Nederlanders onder elkaar, al zyn het dan soms heel typische, zoals de sterk gekleurde bewoners van St. Eustatius, die nog afkomstig zijn ^in de vroege re slaven en daarvan vele kentekenen dragen. Het contact, met de mensen van de streek is, zoals moeder Van Dijk ons zelf verklaarde, echter heel goed. Ontvangtoestel werd als polshorloge gedragen Omroeper was echter fout. één tractor kunnen worden aangeslo ten. Zo iets is in ons land volgens de heer Veldhuizen nog altijd niet zo ge makkelijk te krijgen. Overigens is 'n mechanisch bedryf het enige mogelij ke in de tropen. Kan men dit niet be kostigen, dan hoeft men er eigenlijk riet aan te beginnen. De heer Veld huizen, die zelf niet zó kapitaalkrach tig is, heeft zich geassocieerd met een bol. en zaadhandelaar uit Bloemen- daal, die ook met zijn gezin, met twee kinderen naar St. Eustatius geëmi- verhaal over het eindexamen van deze twee Italiaanse gymnasiasten. De jongens hadden in een schuur een kleine zender in elkaar geknut seld en twee ontvangtoestellen in de vorm van een armbandhorloge. Met het hoofd op de hand gestut in een houding van zwaar nadenken konden ze prachtig luisteren. Het ging er maar om. wie. aan het ander einde, aan de microfoon zat. greerd is. Twee gezinnen van jonge !pP «te «a» of andere duistere manier iliilrto Bot rlo nnrrmmn van Vif»t Pva- boeren die ook mee waren getrokken, om als werkkracht in dienst te tre den, hebben het niet volgehouden en zijn teruggegaan. BRABANTSE FOKKER Een andere emigrant op hetzelfde eiland, die wij gesproken hebben, was de heer van Dijk uit Veldhoven. De familie van Dijk is hier nog pas een half jaar. Het zijn typische Braban ders, die zich gemakkelijk aan het zeer eenvoudige leven van de Boven windse eilanden aanpassen, omdat zij nooit met de grote stad in aanraking zijn geweest. Wij zagen moeder Van Dijk op de morgen, waarop de Prins receptie hield in het dorp, met haar zes jonge kinderen, allen keurig aan gekleed, de meisjes met vlechtjes in het blonde haar en blauwe jurkjes aan, tussen de kleurlingen mee naar de Prins gaan om hem een hand te geven. Aanstonds was de Prins zeer geïnteresseerd en ook gouverneur Pe ters, die naast hem stond, en die zelf een expert is op het gebied van de landbouw, begon een geanimeerd ge sprek met deze pioniers in het land, waarover hij met bestuursgezag is aan gesteld. De moeilijkheden van de fa milie Van Dijk zijn in zoverre mis lukte het hun de opgaven van het exa men naar buiten te smokkelen. Van af dat ogenblik leverden zij zich over aan de wijsheid van de medeplichtige, die over de zender zijn wijsheden uit kraamde. De „omroeper" maakte ech ter een paar geweldige blunders. De examinator, die het werk te corrige ren kreeg, merkte, dat beide jongens dezelfde ontstellende fouten hadden gemaakt. Zij konden moeilijk bij elk aar hebben afgekeken, omdat de ene in een lokaal gelijkvloers had gezeten en de andere op de derde verdieping. >e leraar sprak erover met zijn collega's en na een nauwkeurige ver gelijking bleek, dat op beide proef werken precies dezelfde fouten voor kwamen zowel voor het Grieks, als het Latijn als de wiskunde en de rest. Zo kwam de aap uit de mouw. Of schoon het voor beide .jongens misge lopen is, heeft het .„radio-spieken" dermate het enthousiasme opgewekt van de Italiaanse jeugd, dat deze wij ze van examen doen een mooie toe komst schijnt beschoren. 2. Af en toe sneeuwde het, maar niet hard ge lukkig, want anders zouden er van de ijsbanen niet veel zijn overgebleven. Het gaf wat werk aan de baanvegers die met rode neuzen en verkleum de handen hun werk stonden te doen. Hun bezems roetsten over het ijs en na drie vegen hielden zij telkens op en riepen met klagelijke stemmen: „Denk aan de baanveger, 'n centje voor de baan veger!" Ze zagen er niet florissant uit in hun oude. kale jassen en hun voeten in klompen waar het stroo uitstak. Wat hen betrof mocht het de volgen de dag heet water regenen. Te Miami (Florida) Is een twee persoons watertaxi gedemonstreerd, die slechts een lengte heeft van vier meter. Dit klein model onderzeeboot werd in acht maanden tyd gebouwd en is in staat 300 meter to duiken. Hy zal worden gebruikt voor het nemen van foto's onder water, bij scheepsrampen enz. Tachtig diefstallen en zeven veroordelingen. Drie jaar werd geëist tegen de jeugdi ge Hagenaar A. A. K. die van 1940 af de gevangenisdeuren voor zich open en dicht ziet gaan. Niet minder dan 7 maal werd hij wegens vermogensdelicten tot Het Wereldgebeuren 1.897.700 werklozen Maandag is te Bonn een officiële statistiek gepubliceerd met ontstel lende cijfers over het aantal werklo zen in West-Duitsland. Doordat er in de afgelopen maand 340.000 werklo zen by zijn gekomen heeft het totaal het respectabele getal 1.897,700 be reikt; voorwaar een toestand, die aan de vooroorlogse toestand doet herin neren. En dat in een land waar zo veel verwoest is en waar zoveel mannen niet van het front zyn te ruggekeerd. dat eer een tekort aan werkkrachten verwacht zou worden. Bondskanselier Adenauer schrijft de snelle stijging van de werkloos heid voor een groot deel toe aan ge brek aan buitenlands kapitaal. Hij verwijt de Amerikanen dat zij hun belofte om dollars te investeren niet zyn nagekomen. Erg aannemelijk is deze verklaring niet. Evenals na de eerste wereldoorlog is het Ameri kaanse grootkapitaal wel degelijk geïnteresseerd in de economische op bouw van Duitsland, meer dan in die van Frankrijk. Als alle boeken open gingen zouden er zeer merkwaardige feiten aan het licht komen over de herstelde betrekkingen tussen de gro te Amerikaanse magnaten en de in dustriëlen in het Ruhr-gebied. De zaak schort ergens anders, in de eer ste plaats by de Duitsers zelf. Vorige week heeft de E.C.A.-mis- sie in Duitsland, de Amerikaanse missie belast met toezicht op de be steding van de Marshall-gelden, een opzienbarend rapport gepubliceerd, 5 pet. meer loon is te weinig! autoriteiten in geen enkel opzicht ge- Dit meent althans 71 pet. van het publiek. Door drs. W. J. de Jonge. Directeur van het Ned. Inst, voor Publieke Opi- riërende gevangenisstraffen veroordeeld, njg Htl werd er van verdacht in 1«MB Hebt U gehoord of gelezen over de 1949 zich te hebben schuldig gemaakt aan onsverhoging van vijf procent?" Den jliidde de eerste vraag over de beken- circa l Haag. diefstallen, waarvan 55 „OP EN OM DE NOORDZEEBOULEVARD" Het gebeurt niet vaak, dat een door een Zeeuw geschreven boekje een vijfde druk haalt, maar nu is dat dan toch het geval: de heer L. A. Stofko- per, bekend, bejaard, maar nog altijd vitaal Middelburger, zag zijn „Op en om de Noordzeeboulevard" voor de vijfde maal van de pers komen.' Uitverkocht was dat smakelijke, ge zellige, humoristische boekske vol schetsen van de waterkant en dat het nu weer verkrijgbaar is, zal door ve len ongetwijfeld met vreugde worden begroet. En nauwelijks hebt ge de eerste bladzijden gelezen, of ge zit al te genieten van een wedstrijd tussen Nederlandse en Belgische loodsen. Een paar bladzijden later gaat de redding van de bemanning van de driemaster Doris weer voor u leven, op andere bladzijden trekt ge er met Bootsman Arie op uit. En als ge dan dit, thans als eerste deeltje van een nieuwe serie boekjes over Zeeland, getiteld „Land en Volk der Scheldemonden" verschenen werkje, tot de laatste blad zijde toe opnieuw genoten hebt, dan zegt ge: Goed, dat die vijfde druk er kwam. Vlissingen mag dan al veran derd zijn, zijn wezen bleef hetzelfde. Op en om de Noordzeeboulevard nog altijd belangwekkend. En weet ge wat ge nog meer zegt? Jammer, dat er niet meer van die geestige werkjes over Zeeland be staan! „Vijf en twintigduizend kinderen krijgen te moei lijk onderwijs". Toen ik zover was, heb ik de krant er maar even bij neergelegd. Dat zinnetje alleen al is voldoende om er een hele avond over na te denken. En om er minstens drie maal een Vrouwenpraat over vol te schrijven. Drie maal 'n meditatie over dat schrik barende getal, en wel: bekeken van de kant der school, der ouders en der kinderen. Ach, laten we maar bij de kant van de kinderen beginnen. De ouders kun nen zich roeren in inge zonden stukken; de school bovendien in vak bladen, op congressen en als 't moet kan zij bro chures de wereld instu ren. Maar waar moeten de kinderen met hun pro test terecht? Speciaal die vijf en twintigduizend wie toch al genoeg wordt inge prent, dat zij met hun permanente vieren en vijven hun herexamens en taken het er maar minnetjes bij laten lig gen. Zij zouden trouwens de tijd niet vinden om zich te laten horen; want op al hun buitenschoolse uren wordt genadeloos beslag gelegd. Te moeilijk onderwijs weet u, wat dat bete kent? Nee, Saskia heeft er persoonlijk nooit last mee gehad: maar juist daarom heeft zij levens lang, zo'n zielsmedelijden met kinderen, die hun ganse kostbare jeugd moeten doorbrengen met op-hun-tenen-lopen en boven-hun-macht rei ken. Zonder dat het helpt. Zonder dat al die inspanning, die jaren du rende onophoudelijke kwelling ook maar enig resultaat oplevert. Heeft u zich zo'n kin derleven van wel willen, maar niet kunnen wel eens ingedacht? Heeft u, als volwassene, wel eens de moeite genomen u één dag in te denken in de ellende van zo'n bestaan Zo niet poogt u zich dan eens te verbeelden, dat u, morgen aan de dag te beginnen, voor een jaar of vier, vijf minstens naar een herscholings. cursus voor volioassenen wordt gestuurd. U bezit waarschijnlijk al een aar dige dosis levenservaring en practische bedreven, heid, u kunt behoorlijk lezen, aardig vlot reke nen, en niet al te ondui delijk schrijven. U be stuurt misschien vaar dig een auto of is een specialiteit in het klaar maken van rode kool met runderlappen. Doet er allemaal niet toe: een of andere onont koombare, geheimzinnige instantie heeft uitge maakt, dat uw fonds van kennis nog maar matig is en in uw eigen belang duchtig aangevuld moet worden. Voortaan zult u halfnegen tot vijf, elke dag. Een uurtje nadien om uit te blazen, daarna een hapje eten, en dan van halfzeven tot tien weer een stevige portie boldriehoeksmeting en zovoort zie boven. Met het blij vooruitzicht driemaal per jaar zonder boek, zonder hulp of steun van wie of wat ook een week lang over dat ratjetoe ettelijke fo lio-vellen vol te schrij ven. Ik vermoed dat u het niet een half jaar vol hield. Maar van vijf en twin tigduizend kinderen (de middelbare schooljeugd, die dit lezen mocht, ver geve mij deze term) in de „beste jaren van hun leven" vergt u dit wèl. En er is voor hen geen ontkomen aan. Zij moe ten, volslagen tegen heug en meug, dag aan dag en jaar op jaar, van opstaan van halfnegen tot twaalf en van twee tot vijf (met één vrije middag per week) worden onder- wezen in boldriehoeks meting differentiaal-re kening, vergelijkende taalwetenschap, de nieu we theorie van Einstein, de beginselen der ballis tiek, het spijkerschrift, 't historisch materialisme en het Sanskriet. U behoeft niet te pro testeren, dat het u niet in het minst interesseert, dat u het practische nut hiervan niet vermoogt in te zien en dat uw her- sencapaciteit daar niet op berekend is. Van hoger hand wordt anders beslo ten: het is goed voor u, tt komt zonder al dat -moois nu eenmaal niet door de wereld en u hebt maar te gaan. En goed op te letten. En behoor lijke cyfers te halen. Van tot naar bed gaan hun jonge hersens inspannen om allerlei volstrekt duistere en onsamenhan gende wetenswaardighe den op te nemen, te ont houden en weer op te spuiten. Alleen om aan 't eind van een aantal mar teljaren een papiertje te veroveren dat hun recht geeft op een of ander ma ger betaald eentonig baantje dat hun waar schijnlijk óók niet inte resseren zal. Als ze fot dat papiertje geraken. Waarom, o goedwillen de vaders, opofferende moeders, waarom, toch veroordeeld gij uw kroost tot een dergelijke kwel ling (wij zwijgen nu nog maar over de ellende van bijlessen, huiswerk-on- der-toezicht, taken in de vacantie, huiselijke dra ma's en gemis aan li chaamsbeweging). Omdat u uw kind zo graag het beste wil geven. Hm. Om dat uw kind het verder moet brengen in de maatschappij dan u zelf. Alweer hm. Omdat je te. genwoordig nergens meer terecht komt zonder zo'n papiertje. Hm hm. Vergeet u nog niet een reden? Is het ook niet, ergens diep in uw hart, omdat uw kind vooral niet minder moet zijn dan andermans kind? Omdat u om de dood niet zou willen erkennen dat er op de schouders van uw spruit geen stu diehoofd zit? Ach, vóór het te laat is, en u die aardige jongen van ix (die zo handig timmert), of dat lieve meisje (dat al zo aardig kan koken) voor hun leven een knoei gegeven hebt, door hen naar een school te stu ren die alleen maar een martelinstituut voor hen betekent laat mij u dan een waar verhaal vertellen. Eén van de vijf en twintig duizend dra- mafs in zakformaat per jaar. en dat ik zelf van nabij heb gevolgd. Wim was een aardige jongen van het goedige soort, allesbehalve sterk in talen en wiskunde maar een uitblinker op de natuurkunde-les. Spe ciaal van bomen en strui ken bleek hij meer te weten dan zijn leerboek plus leraar by elkaar. Hij had twee intelligente, vlijtige zusjes op de mid delbare school en gold deswegen, krukkend en kwakkelend door de U.L. O., voor een matig fa milieschandaal. Ik vroeg hem eens, op zoek naar een gevoelige plek tn zijn onverschillig pantser, wat hij worden wou? Eén ogenblik licht ten zijn ogen op: „Hout vester!" maar dan kwam er stuurs achteraan „Mag ik toch nooit. Mijn pa en mijn grootpa en mijn ooms zijn allemaal dominee en advocaaV. Hy eindigde zijn car rière in een tuchtschool. SASKIA. de loonsverhoging, die de regering met ingang van 1 Januari toestond. Want bekend is-zij. 98 van alle on dervraagden heeft erover gehoord of gelezen, 2 niet. „Vindt U- deze loonsverhoging vol doende, te weinig of te veel?", luidde ce volgende vraag van het Neder- 2 nds Instituut voor de Publieke Opi- r.ie. 71 antwoordt: Onvoldoende, 33 Voldoende. 2 Teveel. 14 Geen mening. Ook de mensen die veel verdienen, vinden 5% loonsverhoging; in meer derheid te weinig al vinden wij on der hen nog het grootste aantal ant woorden „voldoende". U kunt het zien in dit staatje: Onvoldoende Voldoende Laagste inkomens 80 9 Lage inkomens 71 12 Middenklasse 68 12 Welgestelden 52 33 Geen wonder trouwens. Want vlak na de devaluatie, in October vorig jaar, vroeg het NIPO aan een over eenkomstige steekproef uit ons hele volk wat men vond. dat er met de lonen en salarissesn moest gebeuren. En 69 antwoordde toen: „Omhoog". En niet met vijf, maar met (gemid deld) 16 tot en met 20 zoals uit de antwoorden bieek. SLECHTS EEN DERDE HEEFT DE 5 GEKREGEN. Deze enquête vond plaats van 17 tot 24 Januari. Zoals altyd in de NIPO-peilingen, werden mannen en vrouwen van 23 jaar en ouder on dervraagd. Op: „Hebt U zelf (heeft uw man) die loonsverhoging van 5 gekregen of niet?" antwoordde in die derde week van Januari: 33 Wel, 59 Niet, 8 Geen antwoord. Onder de mensen, die het NIPO hier over heeft ondervraagd, zijn natuur lijk alle beroepen vertegenwoordigd. Wanneer wij de uitkomsten nu split sen naar beroep, blijkt dat de grote meerderheid der arbeiders (nl. 2/3) de „vijf procent" midden Januari al kreeg, evenals een groot deel van de andere mensen, die een weekloon ver dienen. Andere grote groepen van de bevolking. zoals salaristrekkenden (kantoorpersoneel, ambtenaren), ge- pensionneerden, zelfstandige midden standers enz. kregen de „vijf procent" in mindere mate of in het geheel niet. Vandaar dat van alle onder vraagden slechts één derde de 5 al in zyn loonzakje had ontvangen. (Nadruk verboaen). Kinderen vonden bankbiljetten op de hei. Kinderen hebben op de heide by het St. Janskerkhof te Laren een groot bedrag aan bankpapier gevon den. De biljetten lagen verspreid tus sen de bermstruiken. In verband met 'n begrafenis waar voor veel belangstelling bestond, heb ben op de vindplaats een groot aantal auto's geparkeerd gestaan, zodat wordt vermoedt dat een der automo bilisten het geld daar heeft verloren. spaard worden. In het bijzonder op de lauwe en krachteloze wyze, waar op het probleem van de werkloosheid wordt aangepakt, wordt scherpe cri- tiek geleverd. De maatregelen, die de Duitsers zich voorstellen te nemen worden in het rapport totaal onvol doende genoemd en de Duitse rege ring niet minder dan „gebrek aan ervaring, doorzicht en moed" verwe ten. De Duitsers vragen ons meer Mar shall-hulp, zo zeggen de opstellers, maar schieten belangrijk tekort in hun eigen inspanning. Hun export is veel te klein. Men doet alles te veel op zijn gemak en durft het niet aan, onpopulaire maatregelen te nemen om de export en de binnelandse in vesteringen te vergroten. De handelaren en industriëlen han delen tegen het belang van het land in. Zij vinden het winstgevender om voor de binnenlandse markt te pro duceren en verwaarlozen de export. Eigenlijk was het rapport niet be stemd voor publicatie. De Westduitse minister voor het plan-Marshall, dr. Blücher, was echter in zyn Duitse verwatenheid zo onhandig om te Pa rijs de opmerking aan zijn mond te laten ontssnappen: „Het rapport is nog niet in myn bezit, maai' ik ver moed dat het niet meer is dan wat styloefeningen van een aantal geal lieerde heren op de bureaux in Frank fort". Reuter seinde deze opmerking door en vanzelfsprekend raakten de E.C.A.-functionarissen danig geïrri teerd. De Amerikanen, die zelf de vaan van de vrye economie in top hebben, zullen niet lichtvaardig tot hun critiek op de liberale regering van dr. Ardenauer gekomen zijn. Dat is ten overvloede nog eens be vestigd in de rede, die de Amerikaan se Hoge Commissasris, McCloy, Maandag te Stuttgart heeft gehou* den. Pas teruggekeerd van besprekingel te Washington kondigde McCloy tus sen de zinnen door een straffer in grijpen in interne Duitse aangelegen heden aan dan tot dusver het geval was. Zyn betoog kwam hierop neer, dat het voor de Duitsers beter zou zijn, indien zy zich minder bezig hielden met hun grenzen en met hun herleefde nationale gevoelens en meer met problemen als dat van de werk loosheid en van de vluchtelingen. En passant deelde hy mee, dat van een Duits leger of van een luchtmacht vooreerst geen sprake kon zyn en dat zonodig de Amerikanen zouden optreden, indien de neo-Nazi-partytjes het te bont gingen maken. Dergelijke taal is in Duitsland blykbaar de enige, die wordt ver staan. Het is te hopen dat McCloy, die zich als Hoge Commissaris steeds zeer welwillend en meegaand heeft getoond, het niet by woorden zal laten. Tot dusver hebben de Duit sers van de gratis lessen in demo cratie weinig opgestoken. De ge dachte aan een herrezen Reich waart weer in vele hoofden; kort geleden was de anti-Franse campagne over het Saargebied daarvan een pynlyk bewys. Het is zaak voor de gealli eerden de opkomst van een nieuwe Hitier te verhinderen. In een grote bakkerij in Triëst kwam men tot de ontdekking dat er in het deee in de troggen scheermesjes zaten. Ook broden, die uit de oven kwamen bleken scheermesjes te bevatten. De klanten werd terstond huis aan huis gewaar schuwd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1950 | | pagina 3