NIEUWS UIT ZEELAND OORLOGSSCHADEWET WERD AANGENOMEN Teraardebestelling R. de Muynck. Wetsontwerp aangenomen. VROUWEN! De wolprijzen in Zeeland van Ged. Staten af. Jagersfontein" wordt spoedig overgedragen. WALCHEREN Stro-ceUvlo^.efabriek in Zeeuwsch-Vlaanderen? Ned. Herv. Gemeente te Vlissingen krijgt dit jaar een noodkerk. De fa. van joon bericht jT-genda 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 8 FEBRUARI 1950 EERSTE KAMER. (vervolg van pagina 1) Ook minister In 't Veld beantwoord de nog enkele sprekers. Ten aanzien van de opmerking van de heer Kraayvanger over de bouw en herbouw, zeide hy, dat hier niet alleen van theorie sprake is. Men wil slechts voorkomen, dat van de wet geen gebruik of misbruik wordt ge maakt voor gevallen, die onder een financieringsplan vallen of waarvoor in het geheel geen financieringsplan bestaat. Over de huurverhoging merkte de minister op. dat de bouwkosten in 1940 al belangrijk gestegen waren in ver gelijking met 1939. De exploitatiekos ten worden daardoor hoger. Het ver schil bedraagt ongeveer 25%. Daar door komt men tot die beruchte 25%. of 30%. Wat de bedrijfspanden betreft zeide hij, dat men hier de pool heeft van de exploitatiekosten 1940 en de pool van de algemeen geldende huurprijzen. Bij de bedrijfspanden zal de schatting volgens de geldende huurprijzen waar schijnlijk hoger komen te liggen. EEN MOTIE In tweede instantie aan het woord komende, verklaarde de heer Mole naar (V.V.D.), dat de minister zijn doel moet bereiken, doch er op deze wijze niet komt. De heer Kraayvanger (K.V.P.) was ook al niet erg enthousiast over de antwoorden van minister Lieftinck. Talrijke sprekers hfebben het woord gevoerd bij de teraardebestelling van het stoffelijk overschot vaii de heer R. de Muynck, welke Dinsdagmiddag ge schiedde op de algemene begraaf plaats te Middelburg. Er bestond voor deze plechtigheid zeer grote belangstelling. Vele bloem stukken dekten d« groeve. Nadat de heer Chr. J. Mazure, com pagnon van de overledene, de heer de Muynck geschetst liad als voorbeeldig mens, succesvol zakenman en dienaar van het algemeen belang en de heer P. H. M. Adriaansens namens het per soneel woorden van dank had gespro ken voor de vaderlijke zorg, waarmee de heer de Muyr.ck de belangen behar tigde van allen, die in zijn bedrijf werkzaam waren, voerde namens de Stichting „Nieuw Walcheren" de heer J. L. Verhagen uit Vlissingen het woord. Spr. herinnerde aan de enorme hoe veelheid werk, die de heer de Muynck voor „Nieuw Walcheren" verricht heeft, aan de Bomenactie, die .door hem werd opgezet en aan de gulle vriendschap, die de bestuursleden van hem ondervonden. De bomen, die op Walcheren groeien zijn een levend mo nument ter herinnering aan zijn ze genrijke werkzaamheid, zo zeide spr. Vele bomen heeft de heer de Muynck met „Nieuw Walcheren" geplant. Thans zal „Nieuw Walcheren" een boom op zjjn graf planten. Mr. F. W. Xdriaanse voerde het woord namens de N.V. Schouwburg Middelburg, zeggende, dat een zo op gewekt toneelleven in de Zeeuwse hoofdstad ondankbaar zou zijn ge weest, als de heer de Muynck er niet mede zijn beste krachten aan had ge geven. Ir. H. de Lussanet de la Sabloniere sprak namens het Kunstmuseum en dankte voor hetgeen de heer de Muynck ook daar voor heeft gedaan, mevr. M. EvetsKeg vertolkte de ge voelens die de Ver. voor de Kunst be heersen bij deze droeve plechtigheid. Wethouder L. J. van 't Westende voerde het woord namens het gemeen tebestuur van Middelburg en bracht de dank der gemeenschap over voor wat de overledene voor Walcheren heeft gedaan. Voorts werd o.m. het woord gevoerd door de heer J. L. Dregmans, burge meester van Koudekerke, namens de Stichting V.B.N.A.-bos aldaar, door de heer J. H. Schroote, Vlissingen, na mens de afd. Zeeland van de Ned. Op ticiensvereniging. door de heer A. G. Wagensveld als vriend en door een der leden van het technisch personeel van Focus Veilig. De heer Mazure dankte namens de familie voor de gesproken woorden. Sluishoofd aangevaren. Het 2933 bruton-ton metende Brazili aanse stoomschip „Inconfidente" kwam Woensdagmorgen bij het binnenvaren van de Sluis te Terneuzen in botsing met een sluishoofd. Er werd nogal wat schade aangericht. Het schip, dat op weg is van Rotterdam naar Gent zal eerst na betaling van een borgstel ling kunnen doorvaren. Commissaris der Koningin bezoekt Zeeuwsch-Vlaanderen. De Commissaris der Koningin in Zeeland zal Dinsdag een bezoek bren gen aan Zeeuwsch-Vlaanderen. Om ongeveer negen uur wordt hij in Nieuw vliet verwacht, waar hij kort na zijn aankomst enkele inwoners in audiëntie zal ontvangen. Daarna zal de Commissaris een bezoek brengen aan Aardenburg. waar hij omstreeks half twaalf wordt verwacht. Ook daar zal de Commissaris audiëntie- verle nen. De fruittelers vergaderen. Dinsdag 28 Februari houdt de kring Zeeland van de Ned. Fruittelersorga- nisatie zijn jaarvergadering in de ..Prins van Oranje" te Goes. Na behandeling van de huishoude lijke zaken, zal dr. D. J. Kuenen een lezing houden over: „De moderne ont wikkeling van de ziektebestrijding in de fruitteelt". Voorts zullen enkele fruitteeltfilms worden vertoond. De vergoeding op basis van 9 Mei 1940 was reeds een integrale vergoe ding. Toen werden de prijzen hoger en is de regering tegemoetkomend ge weest. De prijsontwikkeling heeft-het voor beide partijen moeilijk gemaakt. De politieke partijen treft overigens geen enkele blaam. Spreker diende hierna een motie in, waarin wordt gevraagd het be grip bouw in art. 71 alleen dan te hanteren, wanneer zeer kennelijk niet van herbouw sprake is. Duplicerend merkte minister Lief tinck op dat het wetsbesluit op de ma teriële oorlogsschade van 9 Nov. 1945 uitgangspunt voor deze wet was. Het indexcijfer der bouwkosten lag toen hoger dan dat van vandaag. Uitgaande yan het beleid der regering met be trekking tot de in 1945 gelegde basis, is zij toen in het belang der betrokke nen steeds verder gegaan. Het lid Molenaar beantwoordend naar aanleiding van diens opmerking over de hypotheekhouder van onroe rend goed, dat aan een buitenlander behoort, zeide hij, dat als de zaak ver dwenen is ook de hypotheek weg is. Een uitzondering is er bij herbouw: dan herleeft de hypotheek. Sprekend tenslotte over de molest- verzekering en eventuele procedure, verklaarde hij„Als de wet zo ware, dat er niet geprocedeerd behoefte te worden, waar zouden we dan naar toe gaan?" Na een korte dupliek van minister In 't Veld zegde hy toe aan een loyale toepassing van de wet zjjn volle me dewerking te zullen verlenen. Hierna werd de wet zonder hoofdelijke stem. ming aangenomen. De heer Kraayvanger trok zyn mo. tie in, daar deze na de antwoorden van de minister overbodig was. Vrouwen hebben vaak moeilykeen pijnlijke tyden. Zij kunnen deze aan merkelijk verlichten, ja die pijnen doen verdwijnen door het gebruik van Togal, de grote pijnverdrijver. Togal is onschadelyk voor hart, nieren en maag. By apoth., drog. 0.83, 2.08. Sinds November 1949 heeft er een zeer aanzienlijke stijging in de wol- pryzen plaats gevonden op de veilin gen, die in Australië. Nieuw Zeeland, Zuid-Amerika en Zuid-Afrika worden gehouden. Deze grote veilingen duren tot eind Februari, waarna in verschillende de len der wereld nog enige veilingen van kleinere omvang plaats vinden. Wat nu precies de oorzaken zijn van deze grote prysslijging, is moeilijk te zeg gen. Ten dele is deze wel toe te schrij ven aan de grote aankopen van ruwe wol door Rusland en mogelijke ver dere devaluaties. De situatie is mo menteel zo, dat niemand zich aan een voorspelling durft te wagen. Het Bestuur van de Coöp. Ned. Wol- afzetvereniging (Ned. Wolfederatie), welks afdelingssecretariaat gevestigd is op het Landbouwhuis te Goes, heeft gemeend haar leden in de gelegenheid te moeten stellen thans een partij wol ten verkoop aan te bieden tegen een prijs van 3.60 voor de O-kwaliteit 3.25 voor de I-kwaliteit en 2.80 voor de H-kwaliteit, alle bij een ren dement van 60 Deze prijsvaststelling ligt 10 be neden de geldende prijs van het ogen blik. maar de grótóre schapenhouders kunnen uitgaan van de redenering, dat bovenstaande prijzen in ieder ge val hun bedrijfsresultaten voor 1950 goedmaken. De Ned. Wolfederatie G. Alaat het in deze geheel aan haar led.en over, welk standpunt in te ne men. De leden, die echter nu een partij wol aanbieden, ontvangen hiervoor by de levering in Juli of Augustus boven genoemde prijs. Leveren zij meer dan door hen werd opgegeven, dan ont vangen zij hiervoor de geldende zo- merprijs welke dus hoger of lager kan zijn. Raad behandelde opnneuw de grenswijzigingskwestie. Tijdens de Dinsdagavond gehouden ver gadering van de gemeenteraad van Oost- kapelle kwam opnieuw het voorstel van Ged. Staten tot wijziging van de gemeen tegrenzen op Walcheren ter sprake. De burgemeester, dc heer F. G. Sprcnger. deelde mede, dit in het door B. en W. opgemaakte bezwaarschrift nog enige wij zigingen zijn aangebracht, waarover an dere publicaties zullen verschijnen. Enige raadsleden voerden nog het woord over dit onderwerp wij komen hierop uitvoeriger terug en tenslotte besloot de Raad een afwijzend standpunt in te nemen ten opzichte van het plan der Ge deputeerden. Mocht dit onverhoopt toch worden uitgevoerd, dan zal de raad met overtuigende argumenten naar voren ko men om aan te tonen, dat het voor de gemeente Oostkapelle noodlottige gevol gen zal hebben. Technische proefvaart begint 28 Februari a.s. Naar wij vernemen zal het m.s. „Jagers fontein", dat zich thans nog od de werf van de Kon. Maatschappij „De Schelde" te Wissingen bevindt, op 28 Februari a.s. zijn technische proefvaart beginnen. Het schip zal vier dagen op zee blijven en daarna terugkeren naar Vlissingen, waar het zeker nog een week op de werf zal blijven. Nadien wordt de „Jagersfontein" door de directie van „De Schelde" over gedragen aan de directie van de Holland- Afrika-Lijn. Drijvende mijn opgevist. Door de Mijnopruimingsdienst van de Marine is Dinsdagmiddag een drij vende mijn, die in de Scheldemond was gesignaleerd, opgevist en binnen gebracht te Vlissingen. KERKNIEUWS. GEREF. GEMEENTE. Beroepen te Scherpenisse ds. v. Dam te Werkendam. Bespreking te Axel. De stichting van een stro-cellulose- fabriek kwam Dinsdag aan de orde, toen een commissie, gevormd door be sturen van CBTB. NCB en ZLM dit onderwerp in bespreking bracht in het „Centrum" -e Axel. Ir. Dorst schetste de geschiedenis van de stro- fabricage in ons land. Het verwonder de spr. niet, dat de stroprijzen in Zee land laag waren, daar een verwer kingsmogelijkheid ontbreekt. De heer G. H. E. M. van Waes, burgemeester van Westdorpe, gaf daarna een over zicht van de pogingen in Zeeland een fabriek voor de verwerking van stro tot cellulose te bouwen. Hiervoor is de volledige medewerking van de landbouwers nodig. Deze zullen daar in 8000 aandelen van 100 moeten in vesteren. De papierindustrie is reeds bereid voor 800.000 aandelen te ne men. terwijl de Boerenleenbank» 600.000 bedrijfskapitaal zal geven Wanneer de boeren bereid zijn de aan delen te kopen, zal het Rijk de dan resterende 1.4 millio'en voor zijn re- keing nemen. Cokesfabriek Sluiskil gaat gas leveren. Naar wij vernemen zal de cokesfa briek te Sluiskil, wanneer althans geen tegenslag wordt ondervonden, half Maart a.s. gas kunnen leveren. Momenteel worden de ovens reeds voorverwarmd. Zoals bekend zal de fabriek behalve grote hoeveelheden gas voor de l'Azö- te-stikstoffabriek, huishoud- en indu- striegas gaan leveren aan de gasfa brieken van Huist en Axel, die van productie-bedrijven, distributie-bedrij ven zullen worden. De fabriek te Hulst voorziet deze plaats en een groot gedeelte van St. Jansteen van gas, die te Axel voor ziet Terneuzen en Axel. Men hoopte met ingang van 1 April a.s. het cokes-gas te kunnen distribu eren. Vóórdien moet echter 20 km buis worden gelegd, een werk, dat nog niet eens gegund is en waarmee, naar schatting, 2 maanden zijn gemoeid. Men mag dus aannemen, dat de datum niet aangehouden kan worden. P.v.d.A. en Statenverkiezing. Het Gewest Zeeland van de P. v. d. A. heeft vergaderd te Goes en de uit slag vastgesteld van het referendum over de candidatenlijst voor de a.s. Statenverkiezing. Het bleek, dat de lijst conform het voorstel van het ge westelijk bestuur was aanvaard. Wij publiceerden deze ljjst reeds eerder. Besloten werd de gewestelijke jaar vergadering op 4 Maart te Goes te houden. Op 18 en 25 Februari zullen in de provincie kadervergaderingen worden gehouden en wel te Goes en Oostburg op 18 Februari en op 25 Fe bruari te Zierikzee en Terneuzen. De sprekers op deze bijeenkomsten zullen zijn de Tweede-Kamerleden mr. J. A. W. Burger, ir. S. A. Posthumus en Van Sleen. GRANAAT ONDER ST. BAAFSKERK. By de restauratiewerkzaamheden aan de St. Baafskerk te Aardenburg werd door de arbeider J. Commelin een granaat in de grond onder de vloer van de voorkerk gevonden by het met een pikhouweel loswerken van de aarde. De mynopruimingsdienst werd direct gewaarschuwd en heeft het ge- vaarlyke voorwerp verwijderd. Toeristenbezoek aan Zeeland. De Provinciale Vereniging voor Vreemdelingenverkeer heeft zoals wij reeds meldden gegevens verza meld over het aantal overnachtingen in 83 van de 99 bij de vakgroep aan gesloten hotels en pensions in Zeeland voor wat betreft het toeristenseizoen. Daarby werd dit seizoen in 1949 ge acht te lopen van 1 Juni tot 30 Sep tember. "Hier volgt het aantal overnachtin gen gespecificeerd volgens de plaat sen Cadzand 2435, Domburg 16424, Goes 5584, Groede 1084, Haamstede 3477, Hulst 935. Koudekerke (W.) 7540, Middelburg 8329, Renesse 547. Terneuzen 6697, Vlissingen 4682, Westkapelle 529, Zierikzee 2404, Zou- telande 17233, Burgh 3246. Oostka pelle 2902, Vrouwenpolder 2635, Brou wershaven 301. Tholen 251. Sluis 279, Kruiningen 1097, Yerseke 130, Veere 1422. Begwv ete, ddg. 7n&ó Tkff-JAM! Naar wij vernemen is het thans vrflwel zeker, dat de Ned. Hervormde Gemeente te Vlissingen In dc nieuwe wijken van deze stad. een noodkerk zal bouwen. Men zal namelyk binnen niet al te lange tijd de beschikking krijgen over de Zweedse Noodkerk, die thans in Sluis staat. Gewacht wordt alleen nog op de officiële toe wijzing van de Bouw- en Restaura- t iecommisssie van de Ned. Hgtv. Kerk Men verwacht in April met de bouw van de kerk te kunnen begin nen, zodat deze in September in gebruik kan worden genomen. Het gebouw biedt plaats aan 200 personen en bovendien kan de con sistorie worden gebruikt als verga derlokaal. Voorts is besloten nog dit jaar te be- ginen met de bouw van 'n beschei den wykgebouw en een kosterswoning in de nieuwe wijken. Dit wykgebouw zal o.a. gebruikt worden voor vereni gingswerk, jeugdwerk en Zondags school. Zowel kerk als wykgebouw zulen verryzen op het terrein hoek Hogeweg-Bonedykestraat. PLANNEN VAN DE I.F.L. De afdeling Zeeland van de Inter national Friendship League heeft haar plannen opgemaakt voor het ko mende seizoen. Op 8, 9 en 10 April wordt een Paasweekend gehouden in Koudekerke en van 17 tot 24 Juni zul len de leden als gastheren en gast vrouwen optreden van 22 Schotse meisjes, die hun vacantie komen door brengen in Köudekerke. Tenslotte zal gedurende de twee laatste weken van Juli evenals vorige jaren een „centre" in deze plaats worden georganiseerd. In de komende clubavonden zullen twee predikanten en een kapelaan een aantal vragen over „Het geloof en wy" behandelen. Middelburg TERUGKEER UIT INDONESIË Met het m.s. „Oranje" keert dezer dagen uit Indonesië naar het vader land terug dc luitenant ter zee lc klasse J A. Agelink yan Rentex-gem uit Middelburg, die als beroepsofficier enige jaren in de tropen dienst heeft gedaan. SANERING MELKBEZORGING Zoals reeds in het kort gemeld, zul len de melkgebruikers in Middelburg en St. Laurens zich met klachten be treffende de kwaliteit der melk en de bezorging ervan voortaan kunnen wenden tot een door het Bedrijfschap voor Zuivel ingestelde vertrouwens commissie. Hierin hebben zitting de heren S. Abrahamse, Spanjaardstraat 23, A. J. Berenpas, Laan vah Nieuwen- hove 12, ir. W. L, Harmsen. Abelelaan 3, J. Pieterse, Veerseweg 35. allen te Middelburg en P. Boon, Noordweg 246 St. Laurens. De wensen en klachten moeten schriftelijk worden ingediend bij ir. Harmsen aan zijn kantooradres Londensekade 27 Middelburg. GEVONDEN VOORWERPEN. De Commissaris van Politie te Middel burg maakt bekend, dat aan zijn bureau de volgende gevonden voorwerpen zijn gedeponeerd en terug te krijgen. Zater dagavond tussen 19 en 20 uur: huissleu tels. kinderwanten, dameshandschoen, ge breid zadeldekje. wollen das. zilveren ringetje, bandje van een step. kindersjaal, sigarenaansteker, hondenpenning, groene want. Friese schaats: zeemlederen da mes handschoen en bruin mantel cein tuur. Bij particulieren worden de volgende gevonden voorwerpen in bewaring ge houden (de adressen kan men op het bu reau van politie vernemenj: bagagedra- gersriem; 1 pr. rood witte kinderwanten; blauwe roodgeblokte das; 1 pr. terra kin derwanten: schakelrieih; gebreid kinder wantje; jute zak; licht bruine wollen handschoen; wollen handschoen; nylon kous; zwarte paraplu; verbindingsstang van auto; geruite paraplu; schaatsensleu- tel, gouden dames polshorloge; bruine want met witte stippen; rijwielpompje; bruine portemonnaie met inh.; afstands marsspeldje: 1 pr. groene wanten; oranje haarstrik; rode sjaal; rode kinderwant; zwarte glacé herenhandschoen. KWEEKSCHOOLLEERLINGEN GAVEN GESLAAGDE UITVOERING. Reeds de eerste na-oorlogse uitvoering van de Middelburgse Rijkskweekschool vereniging „Concordia" bewees, tot welke uitnemende prestaties de leerlingen van deze school in staat zijn. Dinsdag gaf „Concordia" in het Schuttershof de twee de uitvoering na de oorlog en de naam met de eerste verworven, werd ook op deze uitvoering hooggehouden. Een leerlingenkoor. door de heer C. Schijve volgens de Gehreismethode opge leid, zong op verdienstelijke wijze een drietal liederen. De hoofdschotel van het aantrekkelijke programma was „Polly Perkins", een nie mendalletje in drie bedrijven, onder regie van mej. Minderhout. Dit stuk vertelt de geschiedenis van een jonge weduwe, die graag weer zou willen trouwen. Wanneer zij een kans krijgt, weigert ze aanvanke lijk, omdat geld er een te grote rol bij speelt. Op listige en originele wijze komt de jonge mevrouw Calting, bijzonder goed door mej. Diny Vaarzon Morel vertolkt, te weten, dat de haar in verband met een erfenis opgedrongen man, haar toch lief heeft, zodat een happy-end verzekerd is. Ondertussen trouwt dan nog een leeglo pende neef. zodat ook deze een ander leven kan beginnen. De simpele geschiedenis is origineel ge ïntrigeerd. De dames P. Zwagerman. Mos, A. Weststrate, E. Kommers en de heren L. v. Boven. H. Mennes, J. Oppe neer en R. Kole hebben in hun respectie velijke rollen de opvoering van dit stuk tot een succes gemaakt. Na de pauze speelde een klein muziek- ensemble van de leerlingen, „Amuse- mento", onder leiding van de heer Men nes, op keurige wijze enkele vlotte num mers. De voorzitster van „Concordia", mej. J. v. Liere. sprak een openingswoord, waarin zij o.a. de^dijrecteur van de school, de heer A. de Jonge, welkom heette. Zij sloot ook deze uitmuntende uitvoering. Zouteiande LEDENVERGADERING Maandagavond hield da Chr. Zang vereniging „Hosanna" haar algemerie ledenvergadering in de school onder leiding van haar voorzitter de heer P. Brasser. Tot nieuw bestuurslid werd gekozen de heer A. Dingemanse Lzn., terwyi mej. N. Gabriëlse werd herko zen. Tot leden van de controlecommissie werden benoemd mej. A. dé Steur en de heer W. de Wolf, Na de pauze wer den door de leden voordrachten ge daan evenals hersengymnastiek. De vereniging bestaat uit 46 leden en beschikt over een batig kassaldo van 36.—. Vlissingen TYPOGRAFISCHE STUDIECLUB Maandag hield de heer Stork uit Amsterdam voor dc Typografische Studieclub MiddelburgVlissingen 'n inleiding over vormvoorbereiding. Hij had een aandachtig gehoor en kreeg na afloop vele vragen, te beantwoor den. Het viel te betreuren, dat vele le den deze zeer leerryke avond niet konden bijwonen. O.- en W.-Souburg CHR. VERVOERSPEESONEEL BIJEEN Vrijdagavond werd te Souburg door de Prot. Chr. Bond van Spoor-, Tram- en ander vervoerspersonëel de 33e jaarvergadering gehouden van de afd. Vlissingen-Middelburg. De vei'gade- ring stond onder leiding van de voor zitter, de heer L. van Haveren, die in een kort openingswoord de vele aanwezigen welkom heette. Als spre ker was deze avond aanwezig de oud voorzitter van de bond, thans ere voorzitter, de heer Augustijn. Verder werd opgevoerd het toneelstuk „Ge broeders Kalkoen". Se<rooskerke AUTO IN DE SLOOT Dinsdag raakte de heer L. J. uit Middelburg, met zijn auto te water op de Vrouwenpolderseweg te Seroosker- ke. Doordat hij moest uitwijken voor een andere auto kwam hij in de zach te berm terecht en reed daarna in de sloot. Met behulp van een kraanwa gen moest de auto weer op het droge worden gebracht. Volume voor openbare werken. DE PORTIE VOOR ZEEEAND Door de minister van Wederop bouw en Volkshuisvesting is aan de provincie Zeeland voor 1950 voor de uitvoering van openbare (weg- en waterbouwkundige) werken 'n bouw volume beschikbaar gesteld ter groot te van 9.8 millioen te weten voor de Provincie 300.000, voor de geza menlijke gemeenten 3.1 millioen en voor de polders en waterschappen 4.1 millioen. Voor het eerst is voor de herverkaveling een afzonderlijk volume vastgesteld en wel ter groot te van 2.3 millioen. De normale on derhoudswerken vallen buiten dit vo lume, dat dus uitsluitend voor kapi- taalwerken is besteed. Het is verheugend, dat van het to tale volume voor het gehele land ten behoeve van polders en waterschap pen, groot 11.6 millioen, Zeeland maar liefst 6.4 millioen (inclusief herverkaveling) ontvangt! Voor het gehele land is voor lcapi- taalwerken uitgetrokken 140 mil lioen. Advertentie de ontvangst van de nieuwe metalen wasmachine, waarvan de prijs slechts 310.is. En van een radiator, welke 12 uur van 11. olie brandt en absoluut reukloos is. Op alle gebied van verwarming, wasmachines, wringers enz., is toch het adres LANGE VIELE 62, MIDDELBURG. Gapir nnge OUDERAVOND CHR. SCHOOL. Dezer dagen werd in het schoolgebouw een ouderavond gegeven van de Chr. school te Gapinge, onder voorzitterschap van de heer N. Arendse. Men begon met het zingen van Ps. 138 1, waarna Schrift lezing en gebed. De voorzitter memoreerde in het kort de gebeurtenissen in het afgelopen jaar en wees in .het bijzonder od de moderni sering van het schoolgebouw, zoals de in richting van toiletten, het aanbrengen van nieuwe kachels en van electrische ver lichting in beide lokalen. De onderwijzer, de heer H. G. Boer, be handelde het onderwerp „Aanleg, millleu en erfelijkheid", waarna diverse vragen werden gesteld. Voornamelijk werd de beroepskeuze besproken; de onderwijzer wees op het nut van de diverse instanties voor beroepskeuze en van een voorberei dend leerjaar aan de Ambachtsscholen. In de pauze werd het werk der kinderen bezichtigd. Uit het tentoongestelde bleek, dat door het onderwijzend personeel ge tracht wordt het kind datgene bij te bren gen, waarop het in het verdere leven kan voortbouwen. Na de pauze sprak het hoofd der school, de heer L. Oranje, over het onderwerp .Fundamenten". Nadat nog Gezang 280 1 was gezongen, sloot de heer C. Wattel deze gezellige ouderavond met dankge bed. St. Laurens FILMVOORSTELLING In het Gemeentelijk Vergaderlokaal te St. Laurens werd onder auspiciën van de Rekkense inrichting van ver pleging voor zwakzinnigen een film voorstelling gegeven, 's Avonds werd de rolprent „Terug naar de Hoofd weg" vertoond. De heer Husem, pro pagandist van de stichting, lichtte de interessante film toe en vertelde op boeiende wijze van het zegenrijke werk van deze inrichting. Aan deze geslaagde avond werkte ook mee de Chr. Gemengde zangvereniging „De Lofstem". Ds, de Keyzer opende de bijeenkomst met een gebed en een schriftlezing. MUZIEKUITVOERING. Zaterdagavond gaf te St. Laurens de muziekvereniging E.M.M. van Seroosker- ke, In het gemeentelijk vergaderlokaal een uitvoering. Na een welkomstwoord van de directeur, de heer A. Joossc, wer den een zevental nummers op uitnemende wijze gespeeld. Na de pauze werd het stuk „Achter de wolken schijnt toch de zon", door een achttal dames en heren van Scrooskerke opgevoerd. MUZIEKUITVOERING. Zaterdagavond gaf te St. Laurens de muziekvereniging E.M.M. van Serooskcr- ke. in het gemeentelijk vergaderlokaal een uitvoering. Na een welkomstwoord van de directeur, de heer A. Joosse, wer den een zevental nummers op uitnemende wijze gespeeld. Na de pauze werd het stuk „Achter de wolken schijnt toch de zon", door een achttal dames en heren van Serooskerke opgevoerd. Koudekerke DE RAAD OVER WETHOUDERS- WEDDEN EN GRENSWIJZIGINGEN. Maandag 13 Februari zal de gemeen teraad van Koudekerke om 4.30 ut. in vergadering bijeenkomen. De agen da vermeldt ondermeer voorstellen van B. en W. tot het sluiten van een rekening-courant-overeenkomst maximum-crediet 500.met de Stichting Schooltandverzorging platte land van Walcheren, en tot het verle nen van een uitkering over het eerste kwartaal 1950 aan het gemeentelijk oersoneel. Verder komt in behande- ing het voorstel van Gedeputeerde Staten betreffende de gemeentelijke herindeling op Walcheren en het voor stel van dit college inzake vaststelling van een nieuwe jaarwedderegeling voor wethouders. Koudekerke zou volgens deze rege ling in de 2e klasse (gem°enten met een inwonersaantal van 200 tot 3000), waardoor de bezoldiging 350.per jaar zou bedragen. Thans bedraagt deze 300.Het college van B. en W. meent, dat met deze nieuwe rege ling accoord kan worden gegaan en stelt de Raad voor in deze zin aan Ged. Staten te berichten. Tenslotte zal een onderzoek worden ingesteld naar de geloofsbrief van de heer K. van Sparrentak, die benoemd is tot lid van de gemeenteraad. Westkapelle BURGEMEESTER KRIJGT NU AMBTSWONING. Zoals wij reeds gemeld hebben besprak de gemeenteraad van West kapelle het herindelingsplan Walche ren van Gedep. Staten. In dezelfde raadsvergadering werd besloten 't ge- meentepersoneel een loonsverhoging van 5% toe te kennen. Het besluit van Gedep. Staten inzake de jaarwedde regeling voor wethouders, achtte men voor Westkapelle, gezien de bijzonde re positie waarin deze gemeente ver keert, niet aanvaardbaar, wel werd verzócht dc gemeente in een hogere klasse te plaatsen. Men besloot nu definitief over te gaan tot de bouw van een ambtswoning voor de burge meester. Op voorstel van wethouder K. Minderhout werd besloten de kunstmestvoorziening voor 't gemeen tevroon te financieren. Op een des betreffende vraag van de heer P. Lie- vense deelde de voorzitter mee, dat ten spoedigste met de bouw van een openbare lagere school zal worden be gonnen. Een verzoek van de heer H. van Rooyen de bewoners van achteraf liggende straten ook in de gelegenheid te stellen te bouwen werd ingewilligd. De heer W. Westerbeke vroeg wan neer het puin wordt opgeruimd bij de oprit. De voorzitter antwoordde dat hierover besprekingen worden gp- voerd met de D.U.W. De heer H. Wou ters wilde meer orde op de straat, wanneer iemand wordt begx-aven. De voorzitter zal hiervoor in contact tre den met de politie. Burgerlijke Stand MIDDELBURG. Bevallen: J. Barentsen—Ovaa, z.; M. K. TaxJanshen, d.; P. LokersePeene, z. A. J. M. van Nunen—Groenendael, d.; J. Munheer—van Keulen, z.; P. Kalan'd— Llevense, d. Ondertrouwd: Th. J. F. Mes, 23 j. en Th. J. Montaan, 21 j.; Ch. de Boks, 26 j. cn G. van der Molen, 23 j.; D. D. van Dijk, 23 j. en M. Burggeman, 19 j. Overleden: M. A. Nortier, 86 j., geh. xnet J. C. Baas; J. Fr. Gideonse, 3 w.. d. van J. en J. Boone; J. Akkenaar, 56 j.; A. C. W. van Kamer. 87 j., wede. F. A. Hille- brand. L. Francois. 75 j.. geh. met V.\ Vader. J. J. Haaij, 92 j., wede. J. de Breo; J. Lamain, 62 j., geh. met P. Dieleman: C. M. J. de Zeeuw, 50 j., geh. met D. Loois. Getrouyvd: J. Plantefeber, 24 j. en C. van der Wolf. 24 j.- L. Dljke, 27 j. en J. G. van Sluijs, 27 J. VLISSINGEN. Vandaag, Alhambra; „Jeugdzonde", 7 en 9 uur; Luxor: „Nacht over Holland" 8 uur; Concertgebouw; Heintje D.i- vids, 8 uur. Morgen: bioscopen als vandaag; Concor dia Nutsavond: Uit de werkplaats der recherche, 8,15.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1950 | | pagina 2