PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Oorlogsschadevergoeding heeft niet de algemene bewondering r DEBILT Maar werd toch zonder hoofdelijke stemming aanvaard VOORSTEL OM ALLE WAPENS RADICAAL TE VERBIEDEN NOTARIS UIT ST. 0DILIENBERG WERD STRENG GESTRAFT Nijverheid zorgt yoor steeds groter deel van natiohale inkomen PROF. ZEEMAN'S BORSTBEELD AANGEBODEN AAN Z0NNEMAIRE VOORSPELT: 192e Jaargang - No. 33 Directie. C* van de Velde en F. B. den Boer Adj W de Pagter, Hoofdrefl. O Ballintijn PI verv.: VV. Leertouwei en H A Bosshardt ABONNEMENTSPRIJS 32 ct. per week; f 3.90 p kw.; fr p p. r 4.15 oer kw t.osse nummers 10 cent WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 8 Febr. 1950 ADVERTENTIEPRIJS: 18 Ct. per mm. Minimum p. advertentie 12.50. Ingez. mededelingen dubbel tarief. Kleine advertenties (max. 8 regelsi van 1—5 regels f 1.—. iedere regel meer 20 cent. ..Brieven of adres Bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bur Vlisslngen Walst» 68- -60 tel 2355 4 lijnen (b.g.g. i M'burg Londense Kaal 29. tel. 2077 en 2924 Goes L. Vorststr. 63, tel. 2475 tb g.g. 2228) - Oostburg: Pr. Mauritsstr 12. tel. 102 - Terneuzen: Brouwerljstr. 2 - Zlerikzee: N. Bogardstr, C 160, tel. EERSTE KAMER Zo lang als de Tweede Kamer, die op 25 October van het vorig jaar be gon met de behandeling van 't wetsontwerp op de materiële oorlogsscha de en het op 3 November zonder hoofdelijke stemming aannam zelfs de communisten vroegen geen aantekening, dat z\j tegen waren heeft de Eerste Kamer, die Dinsdagmidag de debatten over liet ontwerp aan ving, niet over de behandeling gedaan. Zij mist namelijk het recht van amendement en kan het wetsontwerp islechts aannemen of verwerpen. De Eerste Kamer heeft Dinsdagmid dag een aanvang gemaakt met de be handeling van het ontwerp van wet op de materiële oorlogsschaden. De heer van de Kieft (Arb) ver klaarde groot respect te hebben voor het werk der ministers en der depar tementen en voor het zeer serieuze werk der Tweede Kamer ten aanzien van dit wetsontwerp. Hij merkte op, dat Duitsland niet in staat of bij machte is de schade te vergoeden, maar het zou verkeerd zijn uit het oog te verliezen wat deze schade heeft veroorzaakt. Spr. zag niet goed in, hoe de gedu. peerden bij verschil van opvatting aan hun recht zullen komen. Van die rechtszekerheid is de regering blijk baar overtuigd, maar spr. Is er niet zo zeker van. Het leek hem volkomen onjuist, dat de gedupeerden, die recht op vergoeding hebben, de waarborg van een scheidsgerecht wordt ont houden. Hy achtte het wenselijk, bij de uitvoering van de wet een scheidsgerecht in te stellen. De heer Reijers (CH> geeft hoe wel het ontwerp hem niet geheel be vredigd uiting aan zijn waardering jegens de minister en zijn staf en aan de Tweede Kamer, die nog een aantal verbeteringen heeft aangebracht. Spr. was van oordeel, dat de gedupeerden geen recht op integrale vergoeding KONING FAROEK in 't huwelijksbootje? Zal koning Faroek nog deze maand trouwen Volgens de „Daily Express" zou koning Faroek van Egypte op zijn verjaardag, elf Februari, met Nar- riman Sadek willen trouwen. Narriman Sadek zou thans in de grootste afzondering leven en dage lijks onderricht ontvangen in de hof- etikette, De huwelijksplechtigheid zou, geheel als privé-plechtigheid, in tegenwoordigheid van slechts enke le intieme vrienden van koning Fa roek voltrokken worden. Volgens het blad zou „het presti geverlies van Faroek in verband met zijn nieuw huwelijksavontuur" gevolgen hebben in de overige Ara bische wereld. Het plan van Irak en Syrië tot vereniging onder de Iraak- se Hasjemietische dynastie zou thans waarschijnlijk tot uitvoering gebracht worden zonder dat nog re kening gehouden zou worden met Faroeks critiek en tegenkanting. Dit zou betekenen, dat Israël een machtiger nabuur zou krygen. Labour wil geen zelfbestuur voor de Schotten. De Britse Labour-party heeft Maandag een speciaal verkiezings manifest uitgegeven, waarin zij zich kant tegen de agitatie voor zelfbe stuur aan Schotland. Het manifest belooft geen apart Schots parlement, zoals de liberalen hebben gedaan, en ook geen Schotse ministers een toezegging van de conservatie ven. Wolven hongeren in Syrië. Volgens berichten, die Jeruzalem bereiken, zijn militairen opgeroepen om de mensen te Homs in Syrië te helpen bij het afslaan van aanvallen van hongerige wolven. De tempera tuur in dit deel van het Midden-Oos ten is yijftien graden onder nul. De verbindingen tussen Bagdad en Da mascus zijn verbroken door sneeuw. In Palestina is voor de eerste maal sinds mensenheugenis sneeuw geval len in het gebied van Tiberias. Jeru zalem is door sneeuw geïsoleerd. hebben. Z. i. had de regering het aan bod van dr. Arnold om Duitsland hier te lande inpolderingswerkzaamheden te doen verrichten, moeten aanvaar den De heer Reyers had ernstig be zwaar tegen de door de minister gekozen weg van differentiatie in de schadevergoeding naar gegoed heid. Dit systeem brengt vele onbe grepen beslissingen. Spr. vroeg zich af of de financië le draagkracht door dit ontwerp niet belangrijk wordt overschreden. Ook deze spreker maakte bezwaar tegen de ingewikkelde formulerin gen in deze wet. Voorts achtte hy meer rechtszekerheid voor de gedu peerden gewenst, speciaal wat de oude zaken betreft. Wat de herbouw van verwoes te stadskernen als in Middelburg, Rotterdam en Nymegen betreft, was spr. van mening, dat het be grip herbouw ruim dient te wor den geïnterpreteerd. Hoewel sprekers fractie bezwa ren heeft tegen de practisehe uitvoering der wet en tegen de financiering, zal zU in het be lang der oorlogsgetroffenen haar stem niet aan het wetsontwerp onthouden. De heer Kraayvanger (KVP) was van oordeel, dat men begrip moet hebben voor de teleurstelling bij ve len, dat niet gesproken kan worden van vergoeding van de geleden scha de. LOYALITEIT. De geest van loyaliteit moeten de ministers overdragen op het ambte- narencorps en daarop is spr. niet gerust. De rëgering zal z.i. moeten verklaren, dat de uitvoering der wet een loyale zal zijn.4 In dit verband merkte spr. o.m. op, dat het instru mentarium van een tandarts dat i verloren was gegaan, niet vergoed werd. want zo besliste men, het be trof hier geen bedryfs- doch be roeps-uitrusting. De bedoeling schijnt te zijn, dat de regering een belangrijk onderscheid wil maken tussen bouw en herbouw. Daardoor zou het veelal onmogelijk worden grotere woningen te bouwen en er zijn ook andere moeilijkheden ontstaar De heer Rip (A.R.) vroeg of het juist is, dat er een handleiding voor de uitvoering van deze wet komt. In dien dit het geval is, moet ze ook voor gewone mensen leesbaar zijn. Voorts gaf hy te kennen, dat z.i. eigenlyk iedere Nederlander recht op gelijke behandeling heeft. Verder wilde hij weten of de minister zich al een oordeel heeft gevormd over de samenstelling der commissie, welke de minister zal adviseren om trent de algemene regelen ten aanzien van de ere ->tverlening, volgens art. 71. C.P.X. ACHTER ONTWERP De heer Molenaar (V.V.D.) had gaarne gezien, dat een band was ge legd tussen de vermogens-aanwasbe- lasting en deze wet. Wat de herbouw en de nieuwbouw betreft wilde spr. iets minder positief zijn dan de heer Kraayvanger Hij was van oordeel, dat bij opbouw van stadsdelen en hele steden rekening gehouden moet wor den met het aspect der steden en de aard der woningen welke thans heel andere eisen stellen. Verder achtte hij het onjuist, dat de Nederlandse hou der van een hypotheek op een pand van een buitenlander, dat beschadigd is en waarvoor deze buitenlander geen schadevergoeding krijgt, geen vergoe ding zal ontvangen. Deze zaak moet opnieuw worden bekeken. De heer Van Santen (C.P.N.) was er op tegen dat schadevergoeding wordt verleend aan die gedupeerden, die zich gedurende de oorlog op on-Ne- derlandse wijze hebben gedragen, derlandse wijze hebben gedragen. Te gen het wetsontwerp had hij geen be zwaar. Ministers aan 't woord. In de avondvergadering begon mi nister Lieftinck de beantwoording der sprekers met op te merken, dat men eerst de waarde op 9 Mei 1940 als uit gangspunt genomen heeft doch dat de onderhavige wet dichter bij de ver vangingswaarde staat. Hij verweet de politieke partijen, dat zij hun kiezers niet tijdig hebben gewaarschuwd, dat een integrale vergoeding niet moge lijk was. Een populaire toelichting en een Een vreemd geval.. Een Berlijnse vrouw heeit een ;is tot echtscheiding ingediend imdat haar man de gewoonte leeft achter elkaar zes zachtge- cookte eieren met schaal en al laar binnen te slaan. Geduren- le deze behandeling moest zij '.ijn hals met ganzenvet masse ren. De man noemde zijn ge woonte erfelijk. Zijn grootvader Dlacht zeven hardgekookte eie- •en met schaal en al te consu- neren. VJ wetenschappelijk commentaar op de wet zullen spoedig verschijnen, zo werd medegedeeld. Ook verklaarde de minister dat de grens tussen beroeps- en bedrijfsuitrusting nog niet precies is vastgesteld. In de wet zijn voldoende waarbor gen neergelegd om betrokkenen de nodige rechtszekerheid te verschaffen. De beroepscommissie behandelde de laatste tijd 91 bezwaarschriften: in 59 gevallen werd op advies van de com missie tot een verhoging overgegaan. Het liRTt in het voornemen, aldus vervolgde minister Lieftinck, doelen, de op het. financieringsplan, om per jaar voor ongeveer 500 millioen te besteden. Daarvan zullen 250 millioen gulden uit de lopende middelen ver kregen moeten worden. De andere helft wil men op de begroting bren gen in de vorm van annuïteiten voor te sluiten regelingen. Voor een herziening van het ontwerp in verband met de devaluatie, bestaat geen aanleiding daar deze niet alleen een prijsstiigende tendens hegft, doch ook een dalende. Dat laatste geldt zeer sterk voor de wederopbouw. Senator Tydings wil een ontwapeningsconferentie. Senator Milliard Tydings, voorzit ter van de senaatscommissie voor de gewapende strydkrachten, heeft een resolutie ingediend, waarin president Truman wordt verzocht een interna tionale ontwapeningsconferentie bij een te roepen. De resolutie van de democratische senator uit Maryland verlangt van deze conferentie een verbod voor de fabricage en het gebruik van alle wa pens met uitzondering van die, welke bezettings- en politietroepen nodig hebben voor het uitoefenen van hun taak. Algehele ontwapening is de enige manier om de vreselijke vernie tiging, die de waterstofbom kan ver oorzaken, te voorkomen, aldus de re solutie. Senator Tydings verklaarde in een toelichting op zyn resolutie in de Se naat: „De vernietiging, die met de wapens, die thans worden vervaar digd, kan worden veroorzaakt, is zo Tsjiang vraagt weer steun aan de U.N.O. De Russische en Oosteuropese afge vaardigden hebben Dinsdag de zitting van de Economische en Sociale Raad verlaten, uit protest tegen de aanwe zigheid van een afgevaardigde der Chinese nationale rgering. In de „kleine Assemblee" voerde Dinsdag de omstreden Chinese gede legeerd'; di'. Tsjiang het woord. Tsjiang verzocht de bij' de UNO aangesloten landen geen militaire en economische hulp aan de Chinese communisten te verlenen. Hy verklaarde, dat Moskou haast ...aakte met de exploitatie van de hulpbronnen in Mandsjoerije en Sin- kiang. goed als onbeperkt. W'y moeten allen do grimmige werkelykheid voor ogen houden, dat thans wapens worden vervaardigd, die zó vernietigend zyn, dat niet slechts een stad of een land, doch de beschaving zelf met de onder gang wordt bedreigd." Volgens senator Tydings zal een internationaal toezicht op de water stof- en de uraniumatoombom een vrome wens blijven. Zelfs als interna tionaal toezicht tot stand kwam en een oorlog uitbrak waarin alleen het gebruik van „gewone" wapens was geoorloofd, zou ieder land zo snel mo gelijk met de productie van water stof en uraniumatoombommen begin nen, verklaarde hy. Valsheid in geschrift e bewezen verklaard. Justiiie hield zich sedert 1934 met deze zaak bezig. Dinsdagmorgen deed de Roermond- se rechtbank uitspraak in de zaak te gen notaris P. T. uit St. Odiliënberg. Overeenkomstig de eis werd hij we gens valsheid in geschrifte veroor deeld tot een gevangenisstraf van cén jaar met ontzetting uit het notaris ambt voor de tijd van zes jaar. Gevallen in Indonesië. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de volgende verliezen in Indonesië zyn gerapporteerd; Kon. Ned. Ind. Leger: vijf man schappen, allen afkomstig uit Indone sië. Kon. Landmacht: soldaat G. J. Brands, Groningen. Kon. Marine: Luit. ter zee Se kL S. D. Kmr. t.v. P. J. Oosterbaan; Luit. ter zee, 2e kl. S D. Kmr. tv., mr, A. E. L. Roskott. Bidault moet nu zonder socialisten regeren. VEUZOEK OM HUN STEUN. Premier George Bidault heeft In de Franse Nationale Vergadering een be roep op de socialisten gedaan zyn nieuwe regering te steunen. Voor het eerst na de oorlog zyn geen socialis ten in de regering opgenomen. Bidault zei, dat zyn program niet veranderd was. Toen de premier zijn verklaring over de regeringspoiitiek beëindigd had, kreeg hij een warm applaus van zijn eigen partij (de MR P). De socialisten applaudisseerden echter niet. Bij het volgend debat ontstond ru moer, toen Jauques Duclos, de com munistische fractieleider, beweerde, dat de socialistische ex-minister van defensie, Paul Ramadier, betrokken was in „de zaak der generaals". Duclos zeide, dat Ramadier een ge- rechtelyk onderzoek had verhinderd. Ramadier verzocht hierop te mogen antwoorden, maar Duclos wilde zijn eigen rede niet onderbreken. Hij ging voort met spreken, maar de rest van zyn betoog was onverstaanbaar door de luide protesten van de socialisten en de regeringspartijen en het tegen vuur van applaus der communisten voor Duclos. De Franse premier kreeg tenslotte van de Nationale Vergadering een vertrouwensvotum. De socialisten onthielden zich van stemming. Deze zaak houdt de justitie reeds sedert 1934 bezig en dateert van 1922. en in eerste aanleg zelfs van vóór de eerste wereldoorlog. Te Susteren overleed op 7 Mei 1913 notaris L. P. Lienaerts. Zijn enige erf genaam was zijn broer, die de liqui datie van het vacante en enigszins verwaarloosde kantoor opdroeg aan de heer T.. toen nog candidaat-r.ota- ris. Toen de broer in 1922 overleed, was de zaak nog niet afgedaan. De erfgenamen Lienaerts belastten T. met de afdoening der zaken. Deze klei neerde de affaire tot zij in 1934 de ju stitie in de arm namen. De Roermond- se rechtbank veroordeelde de notaris tot het afleggen van rekening en ver antwoording en in hoger beroep be vestigde het Gerechtshof in Den Bosch dit vonnis. ZONDERLING PAPIERTJE. Toen kwam notaris T. plotseling met een tamelijk onooglijk papiertje, waarop een door hem geschreven verklaring, waaronder de handteke ning van wijlen notaris F. P. Lie naerts, volgens welke T. tot rekening en verantwoording niet verplicht was. De justitie vond dit papier van het begin af zeer verdacht. Onderzoekin gen van enige schriftkundigen gaven echter niet hetzelfde resultaat. De rechtbank gelastte toen een nieuw on derzoek door de Belgische professor Bessemans, die ten dele samenwerkte met de Franse professor Sannié. Prof. Bessemans was persoonlijk overtuigd, dat men met een vervalsing te doen had en tot dezelfde conclusie kwam ook Prof. Sannié. In 1948 39 pet. van de 12,5 milliard. Volgen? een opgave van het Cen traal Bureau voor de Statistiek be droeg het nationale inkomen in '48 12.653.000.000 tegen 11.251.000.000 in 1947, 9.826.000.000 in 1946 en 4.904.000.000 in 1938. De nyverheid droeg hierin by voor 38 pet. (resp. 37, 33 en 30 pet.), landbouw en vissery voor 11 pet. (12, 13 en 7 pet.), handel 14 pet. (13, 12, 11 pet.), verkeer 10 pet. (9, 10 en 10 pet.), overige bedrijfstakken 16 pet. (17, 17 en 29 pet.). Hierme de is het totaal aandeel van het be- Als kind speelde de beroemde hoogleraar op de „ring" van dit dorp. Binnenkort zal waarschynlyk in het genieentehuis van Zonnemalre op Schouwen en Duiveland een bronzen borstbeeld worden geplaatst van wylen Pieter Zeeman, de bekende hoogleraar aan de Amsterdamse Uni versiteit en Nobelpryswinnaar. Er is althans door B. en W. van Amsterdam bij de gemeenteraad een voorstel ingediend om dat borstbeeld te doen gieten en liet, aan de ge meente Zonneniaire aan te bieden. In Amsterdam zelve wordt de herinnering aan deze grote natuurkun dige reeds levendig gehouden door het naar hem genoemde Zeeman-la boratorium, waarin een gedenkraam zyn ontdekking van de magnetische splitsing der spectraaliynen vermeldt. Pieter Zeeman werd op 25 Mei 1865 te Zonnemaire geboren in het huis, dat thans gemeentehuis is, maar toen pastorie van Zonnemaire was. Zijn va der was daar predikant der Ned. Herv. Gemeente en de jonge Pieter bracht zijn onbezorgde jeugd door in het rus tige dorpje met zyn aardige ring van huizen om do eenvoudige kerk. Hij bezocht er de school van meester Karremaij. Zijn vader gaf hem Franse les. OP DE H.B.S. Reeds op de H.B.S. te Zierikzee werd zijn belangstelling voor natuurkunde gewekt door dr. P. Schuringa, die daar leraar was. Als scholier nog schreef hij in 1883 een brief aan het Engelse tijdschrift „Nature" over een waarne ming van het Noorderlicht. Later kon Zeeman daarover erg aardig vertellen. De redactie nam het stukje van Zeeman op en uitte haar waardering over de bijzonder nauwkeurige waar neming van „prof. Zeeman in zijn ob servatorium te Zonnemaire". Zeeman vertelde er dan bij, dat als iemand in die tijd aan de dorpsbewo ners had gevraagd, of ze professor Zeeman kenden, ze zouden geant woord, dat men vermoedelijk „Piet van de dominee" bedoelde. DE NOBELPRIJS Zeeman ging als student naar Lei den en werd in 1890 assistent van prof. Lorentz, de bekende hoogleraar in de experimentele natuurkunde. In 1S93 promoveerde hij. In 1894 werd hij privaat-docent te Leiden en in 1896 deed hij zijn baanbrekende ontdekking van de invloed welke een magnetisch veld uitoefende op het licht. In 1902 kreeg hij tezamen met prof. Lorentz de Nobelprijs. HOOGLERAAR In 1900 was Zeeman intussen reeds buitengewoon hoogleraar geworden, in 1908 werd hy gewoon hoogleraar te Amsterdam. Daar zette hij zijn wetenschappelijk werk voort en deed ook vruchtdra gend onderzoek op het gebied van de atoomkernen. Zeeman, zo lezen wy in zijn le vensschets, geschreven door dr. W. de Groot en prof. dr. C. J. Bakker, was zeer gesteld op een aangename sfeer en beschaafde omgangsvormen. Hy stelde het op pry's, dat vrouwelyke leerlingen in zyn laboratorium werk ten. Buiten zijn vak stelde hy vooral belang in toneel en literatuur. Hoe groot de waardering voor Zeeman was, blykt wel uit de talrijke ere doctoraten hem tydens zyn leven verleend. Op 70-jarige leeftijd trad hij af, nog ongebroken van geest en nog vol spirituele slagvaai'digheid. Hy overleed op 9 Oct. 1943 en zyn stoffelyk overschot werd te Haar lem ter aarde besteld. Rijwiel me( hulrnnoior thans „motorrijwiel" Alle wettelijke voorschriften moeten nageleefd worden. In het grootste deel van ons land worden rijwielen met hulpmotor reeds als motorrijwielen beschouwd. Alleen in het gebied van het gerechtshof te 's-Gravenhage kon men het er niet over eens worden. Tal van moeilijkhe den. o.m. het vorderen van schade bij aanrijdingen hebben er tenslotte toe geleid, dat ook in dit gebied en daardoor in geheel Nederland de rij wielen met hulpmotor, in afwachting van de nieuwe verkeerswetgeving, als motorrijwielen in dc zin van de wet zullen worden beschouwd. Deze nieu we regeling is met ingang van Dins dag van kracht geworden. De houder of bestuurder van derge lijke rijwielen zullen derhalve de op twee of meer wielen betrekking heb bende wettelijke voorschriften moeten naleven. Zo dient de bestaurder in het bezit te zijn van een geldig rijbewijs, een nummerbewijs en een wegenbelas- tingkaart. Het rijwiel met hulpmotor zal o.a. voorzien moeten zijn van een by nacht verlicht provinciaal kente ken. een hoorn of claxon, een spiegel, alsmede remmen die aan de gestelde eisen voldoen. De kosten, aan deze nieuwe rege ling verbonden bedragen ruim 25 gul den. Nederlandse regering besfe't Fokker S11 toestellen Ten behoeve van o'e vliegopleiding Ten behoeve van de vliegopleiding heeft het ministerie van ooriog de eerste seriebestelling op 25 vliegtuigen van het type S 11 bij de Fokkerfabriek geplaatst. De Fokker S 11 is, zoals bekend, een modern 2 a 3 persoons-éénmotorig oplei- dingsvllegtuig met zitplaatsen van instruc teur en leerling naast elkaar. Dit Neder landse vliegtuig geniet ook in het bui tenland belangstelling en onderhandelin gen over buitenlandse opdrachten zijn gaande. Engeland erkent Dao Dai Engeland heeft besloten de drie In- dochinese gebieden Vietnam. Laos en Cambodja als zelfstandige staten bin nen de Franse Unie te erkennen. Zo als bekend heeft de Sowjet-Unie niet keizer Bao Dai maar diens tegenstan der, Ho Tsji Minh als staatshoofd van Vietnam erkend. De V. S. en Australië hebben de door Frankrijk gesteunde regeringen van Vietnam, Laos en Cambodja vol ledige diplomatieke erkenning ge schonken, enkele, uren, nadat Enge land deze drie regeringen in Indo- China had erkend. Te Brugge overleed de heer Jean van der Haert, consul van Nederland al daar. dryfsleven becyferd op 89 pet. (88. 85 en 87 pet.), de inkomens uit het buitenland bedroegen 2 pet. (2, 3 en 8 pet.), de percentages van de over heid zijn berekend op 9 pet. (10, 12 5 pet.). VERANDERING. Bovenstaande cijfers doen duide- lyk uitkomen dat zich in onze volks huishouding belangrijke veranderin gen hebben voltrokken en waar schijnlijk nog bezig zijn te voltrek ken. Vooral treedt naar voren de toeneming van de betekenis van de nyverheid voor het nationale pro duct en de relatief zeer sterke daling van het aandeel van de groep „overige bedryf3takken" (hieronder zijn gerekend o.m. het bank- en verzekeringswezen, het on derwijs, de exploitatie van onroeren de goederen, huiselyke diensten en de z.g. vrije beroepen). Ook komt naar voren dat het buitenland, in vergelijking met voor de oorlog, als bron van inkomen aanzienlyk in be tekenis is gedaald. Eén franc schadevergoeding voor Kravchenko. HIJ MAG IN DE V. S. BLIJVEN. Het Parijse hof van beroep heeft de schadevergoeding, welke in April vo rig jaar aan Victor Kravchenko werd toegekend in zijn proces met „les Let tres Francaises" over het auteurschap van „Ik verkoos de vrijheid", van 150.000 francs verminderd tot de sym bolische som van één franc. Het Hof verklaarde, dat de oorspronkelijke toe gekende som niet gerechtvaardigd werd door de werkelijk geleden scha de. gezien de toegenomen verkoop van het boek tengevolge van de door het proces ontstane publiciteit. Het Hof bevestigde de boete van vijfduizend franc voor Claude Morgan, de directeur van „Les Lettres Fran caises", en André Wurmser, de schrij ver van het belastende artikel tegen Kravchenko. Het Amerikaanse Congres heeft Dinsdag beslist, dat Victor A. Krav chenko permanent in de V. S. mag blijven. Het Huis van Afgevaardigden keurde een wetsontwerp goed, dat reeds door de Senaat was aangenomen en waarbii de beoalinsren van de im- buien- maar ook flinke opklaringen, en w aaroy ae bepalingen van ae im Maü tot Zuidwestelyke migratie-wetten ter zyde gesteld wor- - den. WEINIG VERANDERING IN TEMPERATUUR Geldig tot Woensdagavond. Wisselend bewolkt met enkele lals gisteren. Iwind. Ongeveer dezelfde temperatuur

Provinciale Zeeuwse Courant | 1950 | | pagina 1