N NIEUWS UIT ZEELAND ST. LAURENS ZEGT „NEEN TEGEN PLANNEN VAN G.S. DOMBURG GAAT ACCOORD MET GRENSWIJZIGINGS-PLANNEN CHR. TEXTIELHANDELAREN VERGADERDEN TE GOES Het toeristenverkeer in Zeeland. WALCHEREN Zonnemaire ongeslagen kampioen. 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DINSDAG 7 FEBRUARI 1950 Gemeentebestuur adviseert de Raad voorstel onaanvaardbaar te verklaren. Gemeente heelt getoond zelfstandig te kunnen zijn. Thans heeft ook het gemeentebe stuur van St. Laurens zich tot de Raad gewend met een uitvoerig ad vies over het plan van Gedeputeerde Staten tot wijziging van de gemeente grenzen op Wr.Icheren. Zoals was te verwachten, adviseren B. en W. de Raad met klem het onderhavige voor stel onaanvaardbaar te verklaren. Allereerst wordt in het advies be toogd, dat de noodzaak van de aan leiding tot herindeling van het ge meentelijk grondgebied niet kan wor den aangetoond. Immers kan de nood zakelijkheid van grenswijziging voor Vlissingen moeilijk worden aangeno men, daar de meningen over de ex pansie-mogelijkheden van deze stad minder optimistisch zijn dan voor heen en» er aanwijzingen zijn, dat be langrijke uitbreiding van bebouwing niet nodig is. Het is ook bezwaarlijk aan te tonen, dat Middelburg uitbrei ding in noordelijke richting, waardoor annexatie van Brigdamme gewenst zou zijn, dringend nodig heeft. Uit breiding naar het Westen in verband met bouw van arbeiderswoningen is reeds geschied. Een deskundige com missie heeft voorts vastgesteld, dat Middelburg naar menselijke verwach tingen nimmer een grote stad zal wor den, dat integendeel enige verminde ring der bevolking in de eerste 40 ja ren meer waarschijnlijk is dan toe name. De Raad van Middelburg heeft trouwens zelf met een duidelijk ..neen" geantwoord op de vraag, of de gemeente dringend Brigdamme nodig heeft. Zeer onaangenaam is het gemeente bestuur van St. Laurens getroffen door de uitlating van G. S., dat de kleinere en kleinste gemeenten hun taak tegenover de ingezetenen niet langer naar behoren kunnen vervul len. Het vraagt: „Laat dit college met name aangeven, waarin wij tekort schieten"' en het gelooft, dat dit 'n moeilijke opgave is. ONTREDDERING. Men erkent, dat kleine gemeenten niet in staat zijn om de belangen der ingezetenen in elk opzicht te verzor gen, maar zij begrepen de tekenen des tijds en werkten van harte mede aan de gemeenschappelijke regelingen. Opmerkelijk vindt men voorts de tegenstrijdigheid in het betoog van Ged. Staten, die enerzijds beweren, dat kleine gemeenten onvoldoende be stuurskracht hebben, doch in hun plan ook gemeenten verkleinen. Uitvoerig wordt in het advies de uitstekende financiële positie van St. Laurens in de loop der jaren geschil derd en er wordt in dit verband een overzicht gegeven van belangrijke werken, die in de gemeente zijn uit gevoerd. Verder wordt verklaard, dat het merendeel van de inwoners van Brig damme zich dorpsbewoners gevoelt en als zodanig leeft. De kom van het oude Brigdamme is ook een typische dorpsgemeenschap, die zich niet ver draagt met de stad, waarvan het een aanhangsel zou worden. Wijkraden zullen steeds een surrogaat blijven Contactman van Westerling gearresteerd Nader vernemen wjj nog over de arrestatie op Schiphol van de „devie- zensmokkelaar" T., dat deze er van verdacht wordt contactman te zijn tussen een groep Nederlanders en Westerling. IEUWS tn een O T E D O P Pandit Nehroe, de premier van India heeft Maandag in het parlement de eis gesteld, dat de Portugese bezitting Goa bij India moét komen. Maandag werden in Kopenhagen twee Nederlanders respectievelijk tot tachtig en veertig dagen gevangenisstraf veroordeeld. Zij werden er van beschul digd 420 horloges, in het reservewiel van een auto, Denemarken te hebben binnen gesmokkeld. De 35-jarige Francesca Speri is de eerste „bandiete", die zich bii de politie heeft gemeld, nadat de laatste tijd vele Siciliaanse bandieten zich „vrijwillig over gaven". De politie kon met moeite een cel voor Francesca vrij maken, daar de „accomodatie" van gevangenen te Paler mo een nijpende kwestie is geworden. Met de „Tablnta", die onvoorziene omstandigheden voorbehouden, omstreeks 20 Februari a.s. te Amsterdam wordt ver wacht repatrieert 3-14 R.I. De Zwolse vierling is 6 Febr. zeven jaar geworden. In volle gezondheid zijn Han, Riny, Elly en Dicky Kiffer hun acht ste levensjaar ingegaan. President Gonzalez Videla van Chili heeft een nieuw kabinet gevormd, be staande uit burgers. De stakingen, die de afgelopen week in de Chileense hoofdstad hebben geheerst, zijn geëindigd. Voor de Amerikaanse luchtmacht wordt momenteel een nieuw reusachtig transportvliegtuig gebouwd. Het is de C- 12 Globe master, een vliegtuig, dat onge laden ongeveer 78.750 kilo weegt. Tiel had Zaterdag een gouden jubi laris binnen zijn muren. Het was de heer J. van Randwijk, die 50 jaar werkend lid was van het Kon. Tieis Stedelijk Muziek corps. De Jubilaris, die reeds 70 Jaar is, slaat nog steeds met veel bravour de grote trom zowel in concert als op de mars. van wat thans bestaat. Laat men niet uit het oog verliezen, dat de platte landers belang hebben bij een bloei end Middelburg, maar dat deze stad slechts kan bloeien bij de aanwezig heid van een krachtig platteland op Walcheren. Tenslotte zal door opheffing van St. Laurens de geestelijke volkskracht ernstig worden bedreigd. Het kerke lijk- en verenigingsleven zou totaal ontredderd worden; met name voor de Ned. Herv. gemeente betekent liet ondergang van wat in de loop der euwen historisch is gegroeid en op gebouwd. DE AANRIJDING BIJ KRABBENDIJKE. In aansluiting op ons bericht over de aanrijding te Krabbendijke waar van jhr. T. A. J. W. Schorer en de landbouwersknecht P. Lobbezoo het slachtoffer werden, deelt men ons over de toedracht het volgende mede. De boerenwagen reed op het rech- terweggedeelte. Van de tegenoverge stelde zyde naderde de wagen waarin de heer Schorer zat. Toen de bestuur der van deze auto de boerenwagen wilde passeren, bemerkte hij achter de boerenwagen een auto. die naar links wilde uithalen om de boeren wagen voorbij te kunnen rijden. Daar op remde de bestuurder krachtig, zijn auto slipte en kwam tegen de boeren wagen. Interzeeland had In 1949 eeri goed jaar. Zaterdag werd in Tivoli te Goes de jaarlijkse algemene ledenvergadering gehouden van de Coöp. „Interzeeland" de vereniging van Zeeuwse buiten landse vervoerders. De voorzitter, de heer C. Oreel uit Vlissingen gaf een organisatorisch en commercieel over zicht over het afgelopen jaar, waaruit bleek dat 1949 een gunstig jaar voor de leden is geweest. In de toekomst zullen pogingen in 't werk worden gesteld om de verdere moeilijkheden zoveel mogelijk door de organisatie op te vangen. Gehoopt wordt dat dit jaar ook andere landen voor Interzeeland vrij zullen komen. Het aftredende bestuur werd herko zen. Besloten werd aan de Coöp. samen werking in Interzeeland een definitie ve vorm te geven. Nadat de werkwijze voor de toekomst nog was besproken heeft de heer C. Scheffer van de Ned. Intern. Wegvervoer Organisatie een aantal vragen over moeilijkheden bij interland vervoer, met name die wel ke de laatste dagen voor Interzeeland waren gerezen, uitvoerig besproken en beantwoord. Na een dankwoord tot de spreker, sloot de voorzitter hierop de vergade ring. Sportcontact Vlissingen Folkestone. Zoals bekend wordt reeds geruime tijd de mogelijkheid van een sport- uitwisseling tussen Vlissingen en Folkestone overwogen. Naar wij vernemen heeft thans het contact orgaan voor sportuitwisseling te Vlissingen aan de voetbalverenigin gen een aanbod doorgegeven van de Folkestone Town F. C. om jaarlijks wedstrijden tegen elkaar te spelen. Gemeente wil echter compensatie voor verlies van goed bouwland aan Agtekerke. Men wil te winnen gebied nog iets uitgebreid zien. Het gemeentebestuur en de ge meenteraad van Domburg hebben hun Instemming betuigd met het voorstel van Gedeputeerde Staten tot wijziging der gemeentegrenzen. Dit houdt in, dat de gemeente een gedeelte van Oostkapelle en een stukje van Aagtekerke's gebied erbij krijgt, doch circa 100 ha. goed bouw land kwijt raakt aan Aagtekerke Meliskerke. De Raad besloot Maan- dagavond G.S. te adviseren deze wij zigingen door te voeren, maar liet ge bied, dat Domburg van Aagtekerke krjjgt, nog iets te vergroten, opdat 'n meer natuurlijke grens en een com pensatie voor het verlies van het bouwland wordt verkregen. De voorzitter, burgemeester jhr. ir. H. L. Boogaert, merkte op, dat het ge meentebestuur met voldoening heeft geconstateerd, dat in het plan van G. S. reeds lang door Domburg gewenste grenscorrecties zijn opgenomen. Daar staat tegenover, dat de gemeente een belangrijk deel zeker één-derde van haar oppervlak zou verliezen. Het terrein, dat men van Oostkapelle zou krijgen, is minder waard dan dit ge bied. De nieuwe grens langs de strook grond, die Aagtekerke aan Domburg zou moeten afstaan, is vrij willekeu rig. Het gemeentebestuur zou het be ter achten wanneer deze grens wat zuidelijker werd gelegd, te weten langs de nieuwe brede watergang, die een zijtak is van de Domburgse water gang. Daardoor zou men een natuur lijke grens verkrijgen en tevens scha deloos worden gesteld voor het ver lies van de goede bouwgrond in het zuidwesten. Het inwonertal zou door deze uitbreiding weinig groter wor den, TEGEN DE SAMENVOEGINGEN De heer L. Dourleyn achtte de voor gestelde grenswijziging noodzakelijk, maar hij begreep volkomen de bezwa ren van de gemeenten, waarvan de zelfstandigheid zou worden opgehe ven Men weet in deze plaatsen nog niet eens waar na de samenvoeging 't centrum zal komen te liggen. Het voorstel van B. en W. om aan Gede puteerde Staten te adviseren het ge bied, dat Domburg van Aagtekerke zal krijgen, nog iets uit te breiden, kon hij niet anders dan toejuichen. Wethouder J. de Visser Lzn., vond het zeer juist, dat het thans tot Oost kapelle behorende villadorp bij Dom burg zal worden gebracht, maar hij Schoolvoetbal in Zeeland. De hoofden van onderwijsinrichtin gen in Zeeland ontvingen een brief van de Commissie voor Schoolvoet bal, waarin virdt medegedeeld, dat door geheel Zeeland schoolvoetbalwed- strijden zullen worden georganiseerd gedurende de Paasvacantie. Zeeland is hiervoor verdeeld in 5 districten. In de Pinkstervacantie zullen de districts kampioenen elkaar ontmoeten voor het spelen van de Gewestelijke kampi oenschappen. 18 Februari ingebruikstelling van Waterleiding Ossendrecht. In de gemeente Ossendrecht ls, zoals bekend, het pompstation van de N. V. Waterleiding Maatschappij „Zuid-Beveland" gevestigd, dat dit eiland van drinkwater voorziet. Hoewi dit pompstation in de ge meente Ossendrecht staat, was deze gemeente zelve niet in het genot van een drinkwaterleiding. Thans zullen de inwoners van Ossendrecht eveneens leidingwater krijgen. Dc werkzaamheden zijn namelijk reeds zover gevorderd, dat de officiële In gebruikstelling Zaterdag 18 Februa ri kan geschieden. noemde zich een grote tegenstander van samenvoeging van Walcherse ge meenten. Dit standpunt werd ook in genomen door wethouder P. Brand, die niet kon geloven, dat de voordelen van samenvoeging zullen opwegen te gen de nadelen. De voorgestelde grenscorrecties achtte hij voor Dom burg wel aanvaardbaar, doch men mag niet vergeten, dat een grote hoek uitstekende bouwgrond moet worden afgestaan. Op zichzelf is daarop wei nig tegen: dit gebied past uitstekend by de eventuele nieuwe gemeente AagtekerkeMeliskerke. Er dient echter gezocht te worden naar com pensatie en daarom zeide de heer Brand van harte te hopen, dat G. S. met het advies van B. en W. kunnprt instemmen. De raadsleden de herrij Joh. de Visser Wzn. en J. Warners sloten zich volkomen bij de vorige sprekers aan. De Raad machtigde het college ver volgens om zijn advies aan Gedepu teerde Staten te zenden. Hotel- en pensionbezoek in 1949 betrekkelijk laag. De 'Prov. V.V.V. publiceerde een overzicht van het toeristenverkeer in de provincie Zeeland gedurende het seizoen 1949 (1 Juni-30 September). Dit overzicht heeft uitsluitend be trekking op hotels en de grotere pen sions (meer dan 5 bedden). Van de 99 bij de betrokken bedrijfsorganisa tie aangesloten bedrijven hebben er 83 de gevraagde gegevens voor dit overzicht verstrekt. In 23 Zeeuwse gemeenten, waar zich totaal 25 hotels A, 33 hotels B en 25 pensions bevonden, werden to taal 90163 verblijfsnachten doorge bracht, waarvan 15220 door buiten landers en de overige door Nederlan ders. Dat overigen's het verblijf in kleine re pensions enz. ook van betekenis is geweest, blijkt wel uit het feit, dat in de gemeente Renesse 40.000 ver blijfsnachten werden opgegeven voor bedrijven, die buiten deze statistiek vielen. Het blijkt, dat in het volle seizoen de hotels A in Zeeland voor gemid deld 45% bezet waren, de hotels B voor 33% en de pensions voor 42%. wanneer dit seizoen wordt gerekend op 122 nachten. Deze bezetting, die geen 50% haalde is gevaarlijk laag te noemen. Er blijkt een enorme vraag naar lo gies te zjjn in de laatste twee weken van Juli en de eeyrste twee van de maand Augustus en dan zij ook vrij wel alle bedrjjven vol bezet. De be zetting buiten dit tijdvak is te laag en daarom zal het van betekenis zyn de gedachte aan vaeantiespreiding meer ingang te doen vinden. Geschat werd, dat door de bezoe kers van de 83 bedrijven tenminste 900.000 werd uitgegeven, waarvan 17% door buitenlandei's. Middelburg had het grootst aantal verblijfsnach ten van buitenlanders, direct gevolgd door Domburg. Zoutelande had hét grootste aantal verblijfsnachten van Nederlanders. Een schatting van het aantal dag- toeristen, dat Zeeland bezocht komt op totaal 120.000. De K.V.P.-lijst voor de Statenverkiezingen. De Kring Middelburg der K. V. P. heeft vergaderd te Goes. Beslist werd dat de kieskringen Sluis en Hulst, benevens die der eilanden met afzonderlijke lijsten voor de gros lijststemming zullen uitkomen. Voor wat de te bezetten zetels be treft werd vastgesteld, dat plaats 1, 4 en 6 voor de eilanden, plaats 2, 5, 7 en 9 voor Hulst en plaats 3 en 8 voor Sluis gereserveerd wordt. Mochten er tien zetels behaald wor den dan komt deze tiende zetel aan de eilanden. Er werd een geheel en een ge deeltelijk politiek-advies door de verkiezingsraad vastgesteld. De af gevaardigden der afdelingen zullen beslissen of het gehele of gedeelte lijke advies zal gevolgd worden. 26 Februari vindt de groslijststemming De positie van de textielhandel. De Ned. Bond van Chr. detailhan delaren in textiel- en modeartikelen, afd. Zeeland hield Maandagmiddag een goed bezochte vergadering-in ho tel „Centraal"' te Goes. De voorzitter, de heer P. I. Hamming uit Middel burg deed na gebed en Schriftlezing in zijn openingswoord de voor de tex tielhandelaren verblijdende medede ling, dat men per 1 April geheel be vrijd zal zijn van de prijsregeling. De vooroorlogse toestand zal hiermee dan terugkeren. Met de bond gaat het ook naar wens. Tezamen met de twee an dere bonden, heeft men thans een kantoorgebouw te Amsterdam inge richt, waarbij huisvesting wordt ver leend aan de Vakgroep. De detailhan del is nu klaar om in het raam van de P.B.O., de taak van de vakgroep over te nemen. Voorts wekte de voor zitter de leden op tot financiële steun, om het aandeel in de aankoop van het kantoorgebouw zo snel moge lijk te vereffenen en deed een beroep op de chr. textielhandelaren meer ac tiviteit te ontplooien en de organisa tie te verstevigen, DE TEXTIELHANDEL. Hoofdschotel van deze middag was een inleiding van de heer G. Schelte- ma, directeur van de Stichting Econo misch Instituut voor de Middenstand te Den Haag, over het onderwerp „De textielhandel in verleden, heden en toekomst". Aan de hand van vele cijfers schet ste spreker allereerst de omvang van het textielapparaat. Na de weinig flo rissante jaren rond 1930, viel er in 1940 een stijging van de bruto winst marge waar te nemen. Deze liep op tot 34.7% in 1944, terwijl de vaste kos ten in dit jaar 31.1% bedroegen. Toen na de oorlog de omzetten toenamen, kwam de druk van de overheid om de bruto winstmarge omlaag te brengen. Dank zij de bemoeiingen van de orga nisaties is deze druk echter nog aan zienlijk verlicht. Hoewel de bruto winstmarge langzaam werd verlaagd, konden door de stijgende omzet toch nog goede' resultaten bereikt worden. Bij het omzetverloop heeft de mid denstand. volgefts de cijfers, een voor sprong genomen op het grootwinkel bedrijf. Deze laatste doet echter alle moeite om deze achterstand in te lo pen. Evenals in andere branches zal ook in de textielhandel bij een verza- .djging van het publiek, de omzet gaan eruglopen. De kleinste bedrijven zul len dit het eerst gaan bemerken in de vermindering van de winst. Om dit te voorkomen, kan men gaan concurre ren met de prijs. Aan de hand van statistieken toonde spr. aan dat bij het omlaag gaan van de bruto winst marge de verhouding tot de vaste kos ten echter nog ongunstiger wordt. Concurreren door een vergroting van de service, doet de vaste kosten weer stijgen, hetgeen eveneens een vermin dering van het resultaat tengevolge zal hebben. Ten aanzien van de liquiditeitsmoei lijkheden als gevolg van de sterk ge stegen prijzen, waardoor meer kapi taal in de goederen moet worden ge- investeerd, merkte spr. op te hopen, dat het assortiment niet zo groot meer zal worden als voor de oorlog. Alle opgesomde omstandigheden ma ken het noodzakelijk, dat de bedrijfs economische kennis op hoger peil wordt gebracht Vooral geldt dit voor de jongeren. Alleen dan zullen zij bij dalende conjunctuur in staat zijn de storm te weerstaan. Spr. wekte in dit verband zijn gehoor op. deel te nemen aan de omzetstatistieken vanwege zijn bureau. De middenstand moet een deel van het ingewikkelde onderzoekingswerk overdragen aan specialisten. Indien dit niet beseft wordt, zullen vele kleine bedrijven het onderspit moeten delven. Op deze inleiding volgde tenslotte nog een geanimeerde bespreking. Duinterrein te Domburg wordt beplant. Men js thans druk bezig met de be planting van het voormalig golfter rein tön Westen van Domburg. Dit duingebied is door bomtfeChters en overblijfselen van versterkingen sterk achteruitgegaan. Door het aanbren gen van een beplanting met eik, liguster, duinroos, esdoorn, duiniep, duindoorn, grauwe abeel, vlier- en krulswilg, wil men trachten op lelijke obstakels een begroeiing aan te bren gen, Vele struikjes zijn reeds geplant en als de vorst niet opnieuw spelbre ker wordt, dan zullen deze winter er ruim 50.000 worden ingeplant. Het geele object wordt door het Land schap architectonisch bureau van de Stichting „Nieuw Walcheren" ver zorgd. Tot onderwijzeres te Dordrecht werd benoemd mej. Wisse, thans onderwijzeres aan de school met de Bijbel te Souburg. plaats. De alphabetische volgorde der candidaten in de onderscheiden kieskringen is als volgt: Hulst. drs. Th. Adriaensens, Wals oorden; F. Barbé, Philippine; J. Blommaert, St. Jansteen; G. Die- rick, Koewacht; ir. G. Diekotter, Terneuzen; E. Ivens, Hontenisse; A. Lockefeer, Hulst; C. de Maayer, Sas van Gent; E. de Martelaere, West- dorpe; C. Plasschaert, St. Jansteen; E. Poppe, Graauw; L. Rammelo, Axel; P. Vercauteren, Clinge. Sluis. Ch. Bukkens, Sluis; J. v. Dongen, Aardenburg; M. Govaert, Groede; Th. Lannoye, Aardenburg; P. de Meyer, IJzendijke; E. v. Op- dorp, Schoondijlce; G. Termote, Hoofdplaat. Goes. M. Bakker, Goes; B. Funk, Heinkenszand (plv.); M. v. d. Himst, Goes; mr. dr. A. Mes, Heinkens zand; F. Schets, Vlissingen; E. Suy, ICruiningen; C. Verdonck, Nieuw- dorp; L. v. 't Westende, Middelburg. Vlissingen. M. v. d. Himst, Goes; mr. dr. A. Mes, Heinkenszand; F. Schets, Vlissingen; E. Suy, Kruinin- gen. Middelburg. B. Funk, Heinkens zand: mr. dr. A. Mes, Heinkenszand; F. Schets, Vlissingen; E. Suy, Krui- ningen; L. v. 't Westende, Middel burg. Zierikzee. P. Beekman, Zierikzee; G. van Wanrooy, (plv.), Zierikzee. Gratis naar Rome. Onder de tien prijswinnaars van de Radio Anno Santo-loterij, die deel zullen uitmaken van de Nederlandse delegatie, die in Rome de Paus een -s - zullen aanbieden, behoort de heer S. Visser, vuurtorenwachter te Breskens, Politierechter Middelburg. POGING OM ARRESTANT TE BEVRIJDEN J. T. C. H., telefoonmonteur te Eind hoven, werkzaam bij de D.U.W. te Ga- pinge, maakte het op 25 Augustus 1949 de wachtmeester der Rijkspolitie H. Leijten lastig, toen deze een arrestant naar het gemeentehuis in Seroosker- ke bracht. H. greep de arrestant vast en trachtte deze te bevrijden. Boven dien vernielde hij een autobuiten- en binnenband, toebehorende aan H. Jansen, door er met een mes een gat in te steken. Zijn straf luidde 3 we ken gevangenisstraf en betaling van 30 ter voldoening van de ingestelde civiele vordering. De werkster M. M. C. de V. te Mid delburg werd veroordeeld tot één week gevangenisstraf, omdat zij meer malen gedurende het vorige jaar dub beltjes had weggenomen uit haar gas meter. AUTO KWAM IN WEILAND TERECHT. De heer W. P. J. B. uit Middelburg slipte in de omgeving van Philippine met zijn auto, toen hij voor een tegen ligger wilde uitwijken. Zijn wagen kwam terecht op "de berm en botste tegen een boompje om vervolgens over een sloot in een weiland terecht te komen. De heer B. kwam met de schrik vrij, doch de auto werd geheel vernield. Middelburg GEESTELIJKE ARBEID IN DUW- KAMPEN. Voor leden van de K.A.B. sprak kape laan P. H. Heemskerk in de zaal Mon- taan te Middelburg over het boek „Sig naal op 1-ood" van Pater Euthymius van Iersel, dat de sociale en geestelijke toe standen in de kampen der D.U.W.-arbei- op Walcheren behandelt. Aangesteld als aalmoezenier voor deze kampen kwam Pater van Iersel in Augustus 1947 op Wal cheren aan. In die tijd. toen de zwarte handel steeds minder werd. verbleven in de kamDen de talloze a-socialen, smok kelaars en ook mensen, die teleurgesteld waren over stukgeslagen verwachtingen. Toen de Pater onder deze omstandighe den zijn geestelijke taak aanvaardde, werd hij eerst uitgelachen en bespot, hij on dervond. dat er een afstand was ontstaan tussen priester en volk. tussen geestelijke en lichamenlijke arbeid. De spreker ver haalde in dit verband op geestige en boeiende wijze talrijke voorvallen, die hij tijdens zijn eigen werk in de kampen had beleefd. Pater Van Iersel ging bij zijn werk uit van deze kerngedachte: wij moeten de uitersten met elkaar verbinden, door er midden in te gaan staan. De mens moet de naaste weer vinden. Hier moet het Christendom spreken. De schrijver heeft daarvan een zijde belicht, die nog veel te weinig aandacht krijgt. Christen zijn be tekent Christus beschouwen als model, voorbeeld en norm. Kapelaan Heemskerk zette verder uit een wat sociale rechtvaardigheid is en wees op het belang van de P.B.O. Hij vroeg zijn hoorders in eigen omgeving een voorbeeld te zijn in alles door de bele ving van een practisch Christendom; ook dit is een belangrijke stap op weg naar sociale rechtvaardigheid. Tot slot beant woordde de spreker nog enkele vragen. Vlissingen UITVOERING „CRESCENDO". In een stampvol Concertgebouw gaf de accordeonvereniging „Crescendo" Zaterdagavond te Vlissingen een ge slaagde uitvoering. Aan deze avond verleenden ook het OVW-cabaret en aldus spreker, die door hun wantrou wen een oorlogsbedreiging zijn. Slechts wanneer Europa een plat form weet te bouwen, steunenede op het geloof, is er volgens Thijs Boo.v hoop dat een catastrophale botsing uitblijft. Wanneer Europa zijn souve- reiniteit weet over te dragen aan de Schepper heeft het noch het Westen noch het Oosten te vrezen, zo besloot hy zijn interressante inleiding. Hier na beantwoordde spreker nog enkele vragen. Burgemeester Dregmans bracht hem dank voor zijn betoog. Daarna sloot de heer A. Janse de bij eenkomst. Westkapelle BESTUUR „LOOFT DEN HEERE". Op de laatstgehouden jaarvergade ring van de Zangvereniging „Looft den Heere" te Westkapelle is een vrij wel geheel nieuw bestuur gekozen. Niet meer herkiesbaar waren: L. A. Dekker, voorz., J. Dekker, secr. en D. Huibregtse, penningmeester. In hun plaats werden gekozen: P. Roelse, voorzitter, K. Kaland, secr., mej. Jo Theune, penningmeesteres. Tot vice- voorzitter werd gekozen L. A. Flipse. VOETBAL Kortgene neemt in 1 A de leiding. ZATERDAGCOMPETITIE. Slechts twee wedstrijden vonden doorgang: in de eerste klasse, die tuèsen de nummers laatst en voorlaatst, Wls- sekerke I en Colijnsplaatse Boys. Laatstgenoemde trok met 26 aan het langste eind, doch dat was nog niet voldoende om de rode lantaarn aan de tegenstander over te dragen. -In de 2e klasse B kreeg Veere I bezoek van Wolphaartsdijk II en bleef door een 42 zege in de kopgroep. ZONDAGCOMPETITIE. Ie KLASSE A. De Noormannen namen het zekere voor het onzekere en kropen nog iets omhoog door een 3—2 overwinning op de Lewedorpse Boys. Voor Cortgene betekende de 71 zege tegen het be zoekende Kruiningen, dat het de kop- plaats mag innemen, want Hans- weertse Boys liet zich met 42 de winst door 's-Heer Arendskerke ont futselen. Ie KLASSE B. Koewacht liet een lelijke steek val- de Argentijnse Sambaband onder lei- len, door zich met 2—1 door Vogel- ding van Corrie van de Dood, hun me dewerking, Na de herkenningsmelodie van het gezelschap opende „Crescendo" het programma met een pittig gespeelde Accordeonnistenmars van P. v. Es. Bij „Tresjolie" van E. Waldteufel viel wel in het bijzonder de solo van mej. G. Kikkert op. Met een potpourri van be kende melodiën van 1949 en de be kende mars „Colonel Bogey" besloten de accordeonnisten op keurige wijze hun deel van het aantrekkelijke pro gramma. Daarna trad het OVVV-caba- ret, onder leiding van de heer K. La- gace op met schetsjes en zang. hierby vlot afgewisseld door de charmante Samba-girls van de Argentijnse Sam ba-band. Van de aardige schetsjes vielen wel „De Negende van Beetho ven", „De Zelfmoord" en de „Kapper van Arnemuiden" zeer in de" smaak. Een gezellig bal besloot deze ge slaagde avond. AFSCHEID H. C. V. SOREL VAN „DE SCHELDE". Zaterdag heeft de heer H. C. V. So- rel, na ruim 46 jaar in dienst van de N.V. Koninklijke Maatschappij „De Schelde" te zijn geweest, met pensi oen de fabriek verlaten. In aanwezig heid van bijna het voltalligo personeel van het bedrijfskantoor Scheepsbouw, waar de heer Sorel de laatste Jaren z(jn arbeid verrichtte, werd afscheid van hem genomen. Hierby voerde a. de heer Kóper het woord. De heer Sorel. die vele jaren voorz. van de Chr. Metaalbewèrkersbond in Vlissingen is geweest, was lid van de redactiecommissie van het personeels orgaan en lid van het bestuur der Stichting Pensioenfonds voor Week en Uurpersoneel. Koudekerke THIJS BOOY SPRAK VOOR DE ZAR Over het „Leven en denken van de West-Europese jeugd" sprak de heer Thijs Booy voor de ZAR in Koude kerke. In een boeiend betoog schil derde hy de desolate toestand, waarin de oorlog Europa had achtergelaten. Thans zyn er weer twee machten, waarde te laten afdrogen. Hierdoor is de positie van het niet spelende PSK aanmerkelijk "verstevigd. Hekkenslui ter DSW werd met 1—7 door Groede gekraakt. De achterstand van deze laatste is nu toch wel te groot gewor den. Red Star kreeg de verwachte tik van Sluis /I3). Ie KLASSE C. Zonnemaire liet er geen twijfel over bestaan dat ze de kopplaats verdienen, nu ging SVOWK kansloos ten onder (70). Met deze formidabele uitslag werd het kampioen zonder een wed strijd te verliezen en met slechts twee verliespunten. Een mooi resultaat! VERDERE UITSLAGEN. Res. Ie klasse B. Clinge n—Axel III 0—3; Hontenisse II—Steen n 3—0. Klasse B. Red Star H—Sluis II 3—1. 2e Klasse C. Cortgene IIKruinin gen II 26. 2e Klasse D. Hulst IIICorn Boys 111^30; Terneuzen IV—Zuiddorpe II 2e Klasse E. Zonnemaire IIBurgh II 0—7. 3e Klasse B. Middelburg VZuid- zande II 8—0. Scheepvaartberichten Vlissingen aangekomen: 4 Febr. Ceres van Londen: Flandria van SeLzaete; Jo van Blylh; Tiba van Antwerpen; 5 Febr. Venus van Antwerpen. Vlissingen vertrokken: 4 Febr. Flandria naar Londen. Ceres naai- Antwerpen. Bounty naar Rotterdam. 5 Febr. Tiba n. Santos. Gepasseerd naar Antwerpen: 4 Febr. Maria S. van Tynemouth; Prins Alexan der van Londen. Jura van Middelfart; Al cyone van Rotterdam. 5 Febr. Rijnhaven van Duinkerken. Dalerdijk van Los Ange los; Alhena van Hamburg. Castor van Londen naar Brussel Gepasseerd van Antwerpen: 4 Febr. Margaretha naar Yarmouth; Heron naar Treport van Gent. E, A. Scheer naar zee. Arkeldijk naar New York. Sirius naai- zee. Diana V naar Queensbrough. Admiraal de Ruyter naar Dublin. 5 Febr. Hestla n. La Guaira.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1950 | | pagina 2