PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Groot spionnage-proces in Polen tegen Franse ambtenaar DE BILT Robineau zou wijdvertakte organisatie hebben gesticht Stuwdam in de Verder thans gereed. Nieuwe Amerikaanse raketbom, Vandaag FRANS KABINET GEWIJZIGD r Prins Bernhard in Suriname. Jachtvliegtuig neergestort PLAN OPGESTELD OM WEST- BERLIJN „TE VEROVEREN" DE SCHELDE-LOODSDIENSTEN VOORSPELT 192e Jaargang - No. 32 DagbJaa. uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F van de Velde en F. B deD Boer Adj W de Pagter Hoofdred. G BalUntgn. Pl.verv.; W. Leertouwei en H A Bosshardt ABONNEMENTSPRIJS 32 ct per week; f 3.90 p kw.: fr p p. t 4.15 per kw l/osse nummers 10 cent WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 7 Febr. 1950 ADVERTENTIEPRIJS: 13 ct. per mm. Minimum p. advertentie t 2.50. Ingez. mededelingen dubbel tarief. Kleine advertenties (max. 8regelsl van 1—5 regels f 1.iedere regel meer 20 cent. ..Brieven of adres Bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bur Vlissingen Walst» 58- -60 tel 2355 4 lijnen ib.g.g 2358); M'burg Londense Kaai 29 tel. 2077 en 2924 Goes L. Vorststr. 63. tel. 2475 tbg.g. 2228) - Oostburg: Pr. Mauritsstr. 12. tel. 102 - Terneuzen: Brouwerijstr. 2 - Zierikzee: N. Bogardstr C 160. te!. 26 Gisteren is in Polen het proces begonnen tegen de 25-jarige Franse con- snlaire ambtenaar Robineau en zijn medebeklaagden, de 46-jarige Franse radiohandelaar Gaston Druet en vier Poolse burgers. Robineau werd eind vorig jaar in Polen gearresteerd, vlak voor hij naar Parijs zou vertrekken. Deze arrestatie gaf aanleiding tot de „gyzelaarsoorlog" Frankrijk-PoIeD. Robineau bekende op de eerste dag al het tenlaste gelegde. De Fransman zag er opgewekt en zelf verzekerd uit en noemde een groot aantal namen en codenummers van Fransen en Polen, die met hem sa mengewerkt hebben. Hij zeide ook inlichtingen te hebben verstrekt aan een Britse diplomaat. Volgens de tenlastelegging zou Robineau, in samenwerking met an dere in Polen gestationneerde Fran se consulaire ambtenaren, een spi- onnage-organisatie hebben gesticht, welke geheel Noord-West-Polen zou hebben bestreken en die honderd man omvatte. Dit zou geschied zijn tussen December 1947 en November 1949. De organisatie had leden van de voormalige geheime dienst van de Poolse maarschalk Pilsoedski, de serteurs uit het Poolse leger en on dergronds tegen de Poolse regering opererende bendeleden in dienst. Ro bineau zou, met behulp van deze organisatie, gegevens verzameld hebben over de ligging van vlieg velden in Polen, de legerplaatsen van militaire eenheden, havenwer ken, Icrachtinstallaties, scheepswer ven en de omvang van de Poolse industrie. Deze gegevens zou Robi neau, via de Franse ambassade te Warschau, aan de regering te Pa rijs hebben doorgegeven. In April 1949 zou Robineau in Frankrijk hebben vertoefd voor het deelnemen aan een te Pargs gege ven cursus voor radio-technici. Ver volgens zou hij naar Polen zijn te ruggekeerd waar hij een korte-golf- zender zou hebben geïnstalleerd, Grootste waterwerk in België. De watervoorziening van het indus triegebied van Eupen. Verviers, Luik en Herve liet tot nu toe veel te wen sen over en vooral in periodes van grote droogte. Reeds in 1936 heeft men een begin gemaakt met de bouw van een stuwdam In de rivier de Vesder bij Eupen. teneinde hierdoor kunst matig een meer te scheppen, dat voor de streek een enorm waterreservoir zou vormen. Deze werkzaamheden, die in de oorlog grotendeels stil kwa men te liggen, zijn onmiddellijk na de bevrijding hervat en thans is de stuwdam gereed gekomen. Dit grootste waterwerk van België, dat door ir. de Clercq is ontworpen, is 63 meter hoog en 410 meter lang. Het bassin, dat door de bouw van de stuwdam wordt gevormd, kan 25 mil- lioen kubieke meter water bevatten en zal per dag tot een maximum van 100.000 m3 water kunnen leveren. Nakaarten tn Italië. Na een voetbalwedstrijd in het Zuid Italiaanse plaatsje Carovino, die door de gasten met 20 gewonnen was, hebben de bewoners van Carovino 'n hinderlaag gelegd voor de bussen van de overwinnende ploeg. Bij de vecht partij, die volgde, werd een persoon gedood, en 50 gewond van wie één ernstig. Toen de bussen in de hinderlaag met stenen werden bekogeld, antwoordden de supporters van de winnende ploeg met pistoolvuur. Twee Denen zwalkten een week op de Noordzee. De 25-jarige Deense timmerman Jensen en een 23-jarige vrouw zijn Maandag door een Amerikaans schip in Dover aan land gezet, nadat zij een week in hun 6-meter lange boot op de Noordzee hadden rondgedreven. Zij waren op 28 Januari voor een zeiltochtje van een paar dagen langs de Deense kust in zee gestoken, doch toen een sterke wind opstak konden zij de boot niet langer onder controle houden en dreven de Noordzee op. Zij zagen dagen lang geen schip en moes ten spaarzaam zijn met hun voedsel, omdat zij niet wisten hoe lang zij nog moesten blijven rondzwalken. Beide onfortuinlijke zeilers zijn thans in een ziekenhuis in Dover op genomen. daar zij te lang aan het ru we. koude weer waren blootgesteld. Het Amerikaanse schip dat hen had gered had nog getracht de zeilboot op sleeptouw te nemen, doch het scheep je zonk. Saar-delegaties in Parijs. Een Saarlandse delegatie van 49 le den is Maandagavond te Parijs gearri veerd voor het voeren van besprekin gen met de Franse regering. De dele gatie staat onder leiding van premier Johannes Hoffman en omvat o a, vier ministers. waardoor het hem mogelijk was in rechtstreekse verbinding met zijn meerderen te Parijs te blgven. Robineau zal worden verdedigd door één van de beste Poolse advo caten. Masylenko. Het proces tegen hem en zijn mede-beklaagden, zal 't frootste in zijn soort zijn, dat tot usverre in Polen is voorgekomen. Amerikaanse minister van defensie wil aftreden. De Amerikaanse minister van oorlog, Gordon Gray, heeft officieel meegedeeld, dat hg uiterlijk 1 Sep tember zgn ambt zal neerleggen om .viuwiw - dat van reetor der universiteit van sspeciaal gebouwd om in moderne, Noord-Carolina te aanvaarden. Gor- izeer snelle vliegtuigen gebruikt te don Gray is sedert 20 Juni 1949 mi- worden in de strijd tegen andere nister van oorlog. I vliegtuigen. ,,The Mighty Mouse". De Amerikaanse marine heeft een nieuwe raketbom vervaardigd voor de strijd in de lucht in een toekom stige oorlog, aldus heeft het Ameri kaanse ministerie van defensie be kend gemaakt. De raket, die de bij naam „Mighty Mouse" („Machtige Muis") draagt, Is reeds met succes door een gevechtsvliegtuig van de marine, de douglas „Sky Raider", af gevuurd by de proefbasis Inj*okern in Californië, waar de raket in de af gelopen twee jaar is gebouwd, aldus deze bekendmaking. De eigenschappen van het nieuwe wapen zijn als volgt: het heeft een veel groter snelheid en actieradius dan de raketten uit de tweede we reldoorlog. Het is klein genoeg om in een zeker aantal door het „moe der"-vliegtuig meeggenomen te kun nen worden. maar toch snel en krachtig genoeg om elk vliegtuig met een voltreffer te vernietigen. Het wordt de Amerikaanse schrijver en nobelprijswinnaar Sinclair Le wis 65 jaar. V. Vijf nieuwe ministers en vier staatssecretarissen. Bidault, de Franse minister-presi dent, heeft in de nacht van Maandag op Dinsdag de namen bekend ge maakt van de vyf nieuwe ministers en vier staatssecretarissen ter vervan ging van de vyf socialistische minis ters en vier socialistische staatsse cretarissen, die Vrgdag hun ontslag namen. Dit is het eerste Franse kabi net na de bevryding, waarin geen so cialisten zitting hebben. De namen van de nieuwe ministers luiden als volgt Queuille (radicaal, reeds vice-premier) binnenlandse za ken Bacon (MRP) arbeid: Chas- tellain (gematigd) vervoer en open bare werken Charles Brune (radi caal, lid van de raad der republiek) post, telegraaf, telefonie. Van de nieuwe staatssecretarissen is alleen de naam van Andre Colin 7 jaar bewusteloos. Zeven jaar geleden werd een :haus vijftigjarige man, wiens naam geheim wordt gehouden, in het ziekenhuis van Cincinnati oinnengebracht. De man had. terwijl hg aan het werk was, een klap op zijn hoofd gekre gen. Hierdoor trad een staat van verdoving in. die nog steeds voortduurt. De man geeft geluiden, zoals snurken en soms kreunen. Van tijd tot tijd sluit hij zijn ogen. doch de staat van verdoving wijkt niet. De dokters staan voor een raad sel. De man wordt gevoed door sen buis, die door de neusholte naar zijn maag voert. Journalist voorspelt H-bom- ontploffing in Rusland. Kenneth de Courcy, hoofdredacteur van het Engelse tijdschrift „Intelli gence Digest" beweerde Maandag op een persconferentie, dat de Sowjet- Unie reeds drie H-bommen heeft ver vaardigd Een daarvan is tot ont ploffing gebracht als proefneming. De Courcy put zijn wetenschap uit een geheim „plan-Davidof", waarvan hg zegt éen uittreksel te bezitten, dat binnenkort in zijn blad gepubli ceerd zal worden. De ontwikkeling van de atoom energie maakt volgens hem snel vor deringen. Op drie of vier Maart zou in de Sowjet-Unie een nieuwe proef neming met de K-bom te verwachten zijn gevolgd door ongeveer tien ande re experimenten. De experimenten zouden geschieden in het gebied van de Toerkestans-Mongoolse grens. De Courcy is degeen, die een paar maanden geleden de ontploffing van een tweede atoombom in de Sowjet- Unie voorspelde. Hg zelf zegt, dat deze voorspelling is uitgekomen, maar een officiële bevestiging is tot dusver uitgebleven. „Houdt Rusland tegen" niet meer voldoende. Een aantal vooraanstaande Ame rikanen heeft in een brief aan pre sident Truman aangedrongen op 'n „meer positieve politiek" ten einde de economische oorlog te beëindigen en de bewapeningswedloop te stop pen. Het huidige „houdt Rusland te- gen"-beleid wordt niet meer vol doende geacht In de brief wordt verder gepleit voor een voorstel, de N. O. tot een beperkte wereldregering te ma ken. (MRP) bekend gemaakt (binnenland se zaken). Over de drie andere staats secretarissen zal later op de dag een beslissing genomen worden. Vanmiddag zal Bidault in de Kamer een algemene politieke verklaring af leggen en na een debat om een motie van vertrouwen verzoeken. Zondag heeft Prins Bernhard onver wacht een bezoek gebracht aan een krottencomplex in Paramaribo. Hij onderhield zich met de bewoners. Maandag bracht de Prins een be zoek aan districten Sacramacca en Coronie. Enkele landbouwonder nemingen en een proeftuin werden bezichtigd. Des namiddags vertrok de Prins met de Van Speyck naar Nickerie. 1900 herleeft in Nice. OUDERWETSE CARNAVALS VIERING. Een 50 jaar oude trein met een ou derwetse locomotief en houten wagens zal de volgende maand pasagiers naar een picnic-partij in Nice brengen, wanneer men zich daar. met het oog op het carnaval, twee weken in 1900 zal verplaatsen. Kaartjes zal men voor deze trein niet behoeven te nemen, maar men moet gekleed zijn volgens de mode van 1900. Voor de dames be tekent dat stroohoeden, plooirokken, boa's met veren, parasols met kant en voor de heren hoge hoeden, stijve fantasiehoeden, hoge stijve boorden enz. Het galadiner, waarmee het carna val wordt geopend, kost 6000 francs per persoon, zonder de dranken. Be kende Parijse modehuizen zullen hun voorjaarscollecties uit 1950 en uit 1900 tonen. Degenen die meedoen aan het bloe mencorso op de „Promenade des Ang lais", op 16 Maart, moeten eveneens costuums uit 1900 dragen. De orkesten in café's en nachtclubs zullen tijde lijk de swing en de bebop vervangen door walsen en quadrilles. Bestuurder gedood. Een straaljager van de militaire luchtmacht is Maandagmiddag te Jel- sum, dicht by het vliegveld Leeuwar den. neergestort. De bestuurder, vaandrig B. G. de Ruyter. afkomstig uit Breda, is ver ongelukt. Maandagmiddag waren vijf „Meteor straaljagers, thuishorend op de basis Leeuwarden, aan het oefenen. Naar ooggetuigen verklaarden wa ren de jagers met stunts bezig. Op een gegeven ogenblik kwam het toestel van vaandrig de Ruyter naar beneden Het kwam terecht in een weiland, on geveer 400 meter van de weg. De in de nabijheid wonende L. van der Burg. die de machine had horen aan komen en vallen was spoedig bij hel toestel, maar hij vermocht niets uit te richten door de brand. Binnen wei nige minuten was er van het toestel slechts een hoop verwrongen metaal over. Ogenblikkelijk rukte de Rode Kruiswagen met manschappen van de vliegbasis Leeuwarden uit naar de plaats van het ongeval, maar er viel helaas niets meer te redden. De ..Me teor". een toestel van het 321ste squadron, had zich voor het grootste deel in de grond geboord. De piloot moet op slag zijn gedood, het weiland werd door manschappen van de mare chaussee afgezet. Vaandrig B. G. de Ruyter werd op 24 Mei 1927 te Rotterdam geboren. Op 14 Mei 1945 kwam hij bij de L.S.K. in opleiding voor vlieger. Hiervoor werd hij enige tijd in Engeland gedeta cheerd bij de Royal air Force. Moh. Roem overhandigde zijn geloofsbrieven. Maandagmorgen om goed kwart over elf arriveerde H. M. de Koningin op het paleis op de Dam in Amster dam ten einde van de Zaterdag in Nederland gearriveerde Hoge Com missaris van Indonesië de geloofsbrie ven in ontvangst te nemen. Onf vijf minuten voor half twaalf zwaaide de auto van mr. Mohammed Roem het plein op. De Hoge Com missaris was vergezeld van zijn plaatsvervanger mr. Djumhana en zijn secretaris, Sodjono. Tevens be vond zich in zijn auto de ceremonie meester jhr. D. G. de Graaff. Nadat het „Indonesia Raja", het volks lied van Indonesië, was gespeeld, in specteerde mr. Roem de erewacht. Deense ijsbreker haalde de „Eemssiroom" uit het ijs. Een Deense ijsbreker heeft het Ne derlandse s.s. .Eemsstroom" uit Delf zijl, dat op de Skve-fjord, in het ijs bekneld was geraakt, naar de haven van Skive in Jutland gebracht. Zondagmiddag trachtte de „Eems stroom" op eigen kracht door het ijs te komen, ondanks ernstige waarschu wingen. Toen de wind krachtiger werd, raakte het schip op drift. Het roer brak en het schip kreeg een lek van geringe betekenis. Het ijs dreigde het aan de grond te doen lopen. Toen de schemering viel, zond het schip noodseinen uit en de kapitein vroeg radiografisch om hulp. De ijsbreker bereikte het schip 's nachts om een uur. De „Eemsstroom", die circa 200 ton groot is, is het eigendom van de firma A. van Dijk te Delfzijl. Kapitein is de heer H. de Groot. Zorgen rond „opmars van de communistische jeugd". In Berlijn circuleren steeds hardnekkiger geruchten, dat de Oostduitse communisten bezig zyn een plan de campagne te ontwerpen voor de „verovering" van West-Beriyn tegen'October van dit jaar. Reeds zyn de plannen voor een mars door West-Beriyn met Pinksteren van een half millioen jonge Duitse communisten gereed. Dr. Schumacher, ,de leider van de Duitse sociaaldemocratische partij, deed Zondag reeds een beroep op de geallieerden op de toegangswegen tot West-Beriijn met tanks af te zet ten om te voorkomen, dat de commu nistische jeugd de gehele stad zou bezetten. Andere West-Berlgnse partgleiders, die verwachten, dat de demonstratie een vreedzaam karakter zal hebben, voelden er meer voor de Oostduitse jeugd te verwelkomen met volle win kels en een bloeiend cultureel- en sportleven. Zij verwachten, dat een dergelijk beeld grote indruk zal ma- Mao Tse Tung-, de Chinese communisten-leider. Fuchs gaf inlichtingen aan de Sowjet-Unie. Edgar Hoover het hoofd van de Amerikaanse Federale Recherche, is gisteren in geheime' zitting gehoord door de commissie voor atoomenergie van beide Kamers van het Congres. Hxj legde getuigenis of over de zaak- Fuehs. Na de auditie verklaarde senator McMahon dat Fuehs „zeer geheime inlichtingen aan de Sowet-Unie" ver strekt heeft. McMahon zeide dit in een persconferentie over de auditie, doch legde er de nadruk op, dat hg slechts voor zich zelf sprak. Truman treedt op tegen mijnwerkerssta'dng. President Truman heeft besloten de anti-s takings wet van Taft-Hartley toe te passen tegen de mijnwerkers, die op bevel van John Lewis het werk hebben neergelegd. Op grond van deze wet kunnen de stakers gerechtelijk woeden gedwon- fen, het werk voor de duur van 80 agen te hervatten, hangende de on derhandelingen. Het staat echter nog te bezien, of de mijnwerkers zich veel zullen aan trekken van een gerechtelijk bevel om de staking te beëindigen. Bommen op Sjanghai. Veertien „Liberators" van de Chi nese nationalisten, welke op Formosa gestationneerd zijn, hebben Maandag Sjanghai gebombardeerd met bommen van 500 pond. Er was een voltreffer op een fabriek. NIEUWE OVEREENKOMST MET BELGIË. Nog een enkel bezwaar. Nader vernemen wij van welinge lichte zijde over de op handen zijnde nieuwe regeling bij het Loodswezen nog het navolgende: De thans nog geldende verdeling van de scheepvaart op de Schelde tussen het Nederlandse en het Belgi sche loodswezen dateert, zoals bekend, van na de tweede wereldoorlog. De haven van Ostende kwam toen het eerst vrij en het bleek noodzakelijk om een groot deel van het personeel van het Belgische loodswezen naar de ze stad te dirigeren. Later kwam Ant werpen vrij; toen echter was aan Bel gische zijde niet voldoende personeel meer beschikbaar om de loodsdiensten op de Schelde volledig te bezetten. Nederland trok toen aan wat het aan loodspersoneel beschikbaar had uit de andere 5 sectoren van het Ned. Loods wezen. terwijl België omgekeerd het materiaal verschafte, waaraan toen in Nederland gebrek bestond. Er waren toen ongeveer evenveel Nederlandse als Belgische loodsen voor de Schel- dediensten in functie. Een vriend schappelijke verhouding en regeling bleek zowel in het belang van Ne derland. als van België en om deze samenwerking te bevorderen werd de Permanente Commissie voor de Schel- devaart gevormd, welke 'n definitieve regeling zou opstellen. Zonder dat er van Engelse druk sprake was, is er toen een gemeenschappelijke regeling tot stand gekomen. Duidelijk bleek immers, dat de vooroorlogse methode van wei-ken, waarbij ieder zoveel mo gelijk schepen trachtte te beloodsen, geen voordeel was, maar millioenen francs kostte. VERDELING. België wenste toen een beloodsings- verhouding, gebaseerd op de vooroor logse statistieken. Nederland op ztfn beurt hield zoveel mogelijk vast aan de naoorlogse verhoudingen. Even werd van Belgische zijde gedreigd met een nieuwe „wedstryd" en zelfs schafte België om zyn kansen in zulk een „competitie" te verhogen, drie nieuwe loodsboten aan. Gelukkig is het zover niet gekomen. Er blijkt nl„ dat de verhouding 21 aan beide zijden acceptabel wordt ge acht. omdat ook rekening wordt ge houden met de zogenaamde beloodste afstand. EEN LANGE WEG. De schepen, die door het Noordelij ke vaarwater binnenlopen, leggen na melijk slechts een afstand van 17 mijl af. die, welke door het Zuidelijke vaarwater binnenkomen niet minder dan 27 mijl. Zouden nu bijvoorbeeld alle schepen, die door het Noordelijke vaarwater binnen varen door Neder landse loodsen beloodst worden en al le door het Zuidelijke vaarwater bin nenlopende door Belgische, dan zou de beloodste afstand voor de Belgen veel groter zijn. dan voor de Neder landers. Een oplossing heeft men ge vonden door de bepaling, dat een van Antwerpen komend" schip door dezelf de loods beloodst zal worden, die het schip naar Antwerpen bracht, onver schillig, of het Noordelijke, dan wel het Zuidelijke vaarwater voor de uit reis wordt gebruikt. Dit zal tot een billijke verdeling leiden. EEN BEZWAAR. Aan deze regeling is echter een ernstig bezwaar verbonden, omdat de capaciteit van het loodswezen er onder lijdt. Immers, een Belgische loods, die een schip door het Noordelijke vaar water uitvaart, mag geen schip binnen brengen, omgekeerd mag een Neder landse loods, die door het Zuidelijke vaarwater een schip naar buiten brengt, geen schip binnenbrengen. Deze kant van de zaak wordt thans nog nader bekeken en er is bijgevolg nog van geen officieel vaarplan sprake. VESTIGING TE VLISSINGEN Omtrent de mogelijke vestiging van Belgische loodsen te Vlissingen vernemen wij nog nader, dat deze vestiging niet gedwongen, doch vrij willig zal zijn. Aan Belgische zijde wordt verwacht, dat een 25 a 30 gezin nen zich inderdaad in Vlissingen zul len vestigen. Deze vestiging zal eerst doorgang vinden, als de nieuwe over eenkomst tussen het Nederlandse en Belgische loodswezen van kracht wordt. ken op deze jonge lui, die het leven in een democratische stad slechts ujt de communistische propaganda kennen, aldus de Noord westduitse ra dio-omroep. De Westelyke geallieerde functio narissen te Berlijn verklaarden wei nig waarde te hechten aan de „onver- antwoordelyke geruchten over een communistische putsch", doch zij be studeren de situatie nauwkeurig. Koniinform waarschuwt voor arrogantie en vleierij. Het wèekblad van de Kominform waarschuwt in het laatst verschenen nummers alle communisten tegen „verwaandheid, arrogantie, pochen, opscheppen, zelfgenoegzaamheid en vleierij". Er bestond een nogal aan zienlijk aantal communisten, dat ge voelig was voor vleierij naar aanlei ding van hun zogenaamde of over dreven verdiensten. Zulke communis ten verloren alle gevoel voor ver antwoordelijkheid en vervielen in een staat van zelfbedrog. Het blad wijst op de noodzaak van „dappere-en open hartige zelfcritiek". Het neerhalen van de Nederlandse vlag. Het Tweede Kamerlid de heer van der Feltz (CH) stelde aan de rege ring vragen over het neerhalen van de Nederlandse vlag te Batavia. Ge vraagd werd of de regering het plech tige neerhalen van de Nederlandse vlag voor het paleis te Batavia niet een krenkende en volkomen overbo dige plechtigheid vond, terwijl dat nog wel geschiedde onder de tonen van het Wilhelmus. De heer van der Feltz verzocht de minister zgn ernstige ontevreden heid en ontstemming te uiten aan de Nederlandse autoriteiten, die hier voor verantwoordelijk geacht moeten worden. Hierop heeft de minister van unie zaken en overzeese rijksdelen geant woord, dat naar zijn mening aan het Nederlandse volk geen krenkende en volkomen overbodige vernedering is aangedaan door het plechtig neerha len van de Nederlandse en het hijsen van de rood-witte vlag voor het pa leis te Batavia. De minister verklaar de zich niet bereid zgn ontevreden heid te uitten tegenover de verant- WQordelgke Nederlanders. Oostenrijkse huishoudhulpen. Na overleg tussen het ministerie van sociale zaken en het Oostenrijkse „Bundesministerium für Soziale Ver- waltung" is een regeling tot stand ge komen, waarbij het Oostenrijkse mi nisterie zich bereid verklaard heeft, medewerking te verlenen voor de komst naar Nederland van een voor lopig beperkt aantal jeugdige Oos tenrijkse* meisjes. Zij zullen hier te lande door tussenkomst van de ar- beidsbveaux als huishoudelyke hul pen w Vlen geplaatst. Volksraadpleging in België op 12 Maart Volgens het Belgisch Katholieke blad „De Nieuwe Gids" zal de volks raadpleging over de terugkeer van Koning Leopold naar België, waar schijnlijk op Zondag 12 Maart worden gehouden Op die dag zullen alle Bel gen, die kiesgerechtigd zijn, opgeroe pen worden om met ja of neen te antwoorden op de volgende vraag: ..Zijt gij de mening toegedaan, dat koning Leopold III de uitoefening van zijn constitutionele bevoegdheden moet hervatten?" De telling der stem men zal geschieden in de hoofdplaats van elk arrondissement. Filmster hield predikatie. Een knappe jonge filmster, de 21- jarige Colleen Townsend, heeft van de katheder van een Presbyteriaanse kerk in Pennsylvania een boeiende predicatie van 15 minuten gehouden. Zij deelde mede haar filmcarrière en een contract van 1000 dollar per week op te zullen geven voor God. Meer dan 1200 mensen waren naar de kerk gekomen om haar te horen. In Sep tember gaat Colleen Townsend naar een theologisch seminarie. Na afloop der predicatie bood de predikant haar een bijbel, Het aantal groepen van militaire waarnemers der Ver. Naties in Indonesië zal verminderd worden van 17 tot 10, zo is te Djakarta officieel medegedeeld. OVERWEGEND DROOG. Weersverwachting, geldig tot Dins dagavond. Overwegend droog weer met wisse lende bewolking. Zwakke tot matige wind aanvankelijk nog uit Noordelij ke richting, later krimpend naar West of Zuidwest. Iets lagere temperaturen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1950 | | pagina 1