N NIEUWS UIT ZEELAND REGERING INTERPRETEERT HET BEGRIP „HERBOUW" TE ENG WALCHERSE GEMEENTEGRENZEN IE VWS in een O T E D O P Weer ernstig auto-ongeluk bij Krabbendijke. Nog geen rondvaarten om Walcheren. WALCHEREN Daders van roofoverval te Oud-Vossemeer staan terecht. J3-genda 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MAANDAG 6 FEBRUARI 1950 Funeste gevolgen voor wederopbouw van Middelburg's stadskern. In de vandaag voor een week gehouden vergadering van de gemeente raad van Middelburg besloot men op voorstel van wethouder L. J. van 't Westende de leden van de Eerste Kamer in een adres te wijzen op grote practische moeilijkheden voor de herbouw van de stadskern voortvloeiende uit het wetsontwerp op de materiële oorlogsschaden. meer heeft bij de herbouw van een winkelpand met woning. De onderha vige interpretatie zou er toe voeren, dat het thans voor hem benodigde pand uitsluitend bevattende woon ruimte niet met herbouwfacilitei- ten zal kunnen (her)bouwen. In een dergelijk geval blijft hij dus gedu peerd. Voorts is bij deze enge interpretatie over het hoofd gezien, dat de reeds practisch gereed zijnde wederopbouw- plannen, aan de samenstelling waar van grote sommen ten koste zijn ge legd, beogen om het verwoeste ratio neler en aangepast aan de moderne verkeers-technische eisen en aan de eisen van efficiëncy te herbouwen. Het zou ook onbillijk zijn, dat dege nen, die thans gaan herbouwen geen (nog zo geringe) uitbreiding of com pensatie mogen toepassen, terwijl dit ten aanzien van hen die onder de voor lopige voorschriften hebben herbouwd wèl is toegestaan. De gemeenteraad en het gemeente bestuur van Middelburg achten deze aangelegenheid van zó uitermate groot belang, dat men zich de vrijheid ver oorloven de Kamerleden te verzoeken al hun invloed aan te wendeii om te voorkomen, dat de Regering deze in derdaad enge interpretatie van het be grip „herbouw zal toepassen. Adres van de gemeenteraad aan Eerste Kamerleden. Het wetsontwerp schept een tegen stelling tussen de begrippen „her bouw" en „bouw", zo wordt in het adres geconstateerd. Uit de tussen de Regering en de Kamer gewisselde stukken is wel zeer duidelijk geble ken, dat men van Regeringswege voor nemens is bij de hantering van deze tegenstelling het begrip „herbouw" zeer eng te interpreteren. Deze inter pretatie zou er dan toe leiden dat. in dien de getroffene omdat hij niet pre cies herbouwt hetgeen verwoest is, hij niet geacht wordt te „herbouwen" doch te „bouwen". Daaruit zou weer voortvloeien, dat hij niet de aan „her bouw" verbonden financiële facilitei ten zal kunnen verkrijgen. In dit systeem zou derhalve een ge troffene, die een verwoest pand ter grootte van 400 m3 bezat en die om economische, technische of stedebouw- kundige redenen (in een gemeente als Middelburg moet overwegend reke ning worden gehouden met een vrij grote goothoogte der nieuwe panden) verplicht is een pand ter grootte van 430 m3 te herbouwen, niet in aanmer king komen voor de verlening van de aan herbouw verbonden financiële faciliteiten. KLEINE BEDRIJFSPANDEN. Anderzijds valt te vrezen, dat deze interpretatie ook een nadelige invloed zal uitoefenen op de bouw van kleine bedrijfspanden. Uit het voorgenomen systeem voor voortvloeien, dat ook de zgn. compensatie van woonruimte met bedrijfsruimte of omgekeerd on der de werking van de in voorberei ding zijnde wet niet meer zal zijn toe gestaan. Zou immers een getroffene voor een verwoest pand ter grootte van 1000 m3 .gesplitst in 600 m3 woon ruimte en 400m3 bedrijfsruimte, een pand van dezelfde grootte, doch ge splitst in 500 m3 woonruimte en 500 m3 bedrijfsruimte moeten herbouwen, dan zou hij wat aard en indeling be treft niet bepaald herbouwen hetgeen verwoest is; op goede gronden mag dan verwacht worden, dat in een zo danig geval het begrip „bouw" we derom gehanteerd wordt, zodat finan ciële faciliteiten niet zouden worden verstrekt. Het behoeft nauwelijks vermelding, dat de hierboven gesignaleerde voor genomen enge interpretatie van het begrip „herbouw" voor de herbouw van Middelburgs verwoeste kern fu neste gevolgen zal hebben. ONECONOMISCH. Deze enge interpretatie zou er in haar uiterste consequentie toe lei den, dat een stad als Middelburg zou moeten worden herbouwd volgens de toestand van 9 Mei 1940. Zij zal er de gedupeerden toe dwingen om panden te (her) bouwen, welke naar de huidi ge gefundeerde opvattingen niet eco nomisch zijn ingedeeld of voor de ge troffenen niet meer bruikbaar zijn. Men zou ook kunnen denken aan een getroffen klein zakenman, wiens win kelhuis met bovenwoning in 1940 d.i. bijna tien jaren geleden ver woest is en die, inmiddels geen zaken meer voerende, thans geen belang Vrijere handel met West-Duitsland. Nadat in September de Nederlandse in voer in Duitsland goeddeels van kwanti tatieve beperkingen was bevrijd, is thans op grond van nieuwe besprekingen ook in zeer uitgebreide mate de invoer van Duitsland in Nederland geliberaliseerd, zodat het goederenverkeer thans in beide richtingen in belangrijke mate is bevrijd van kwalitatieve beperkingen. Tevens worden over enige andere on derwerpen afspraken gemaakt, waarbij o.m. bij de besprekingen in Frankfort voor de Nederlandse Rijnvaartbelangen een basis voor een meer bevredigend ver loop van zaken werd gelegd. Op het ge bied van het betalingsverkeer werden eveneens enige mededelingen getroffen. Voor zover mogelijk, zal deze overeen komst reeds direct in werking worden gesteld. Accoord met fondsvorming voor consumptie-aardappelen. Het bedrijfschap voor aardappelen heeft zich in principe accoord ver klaard met fondsvorming voor con sumptie-aardappelen door middel van areaalheffing. Benoemd is tot advocaat-generaal bij het Gerechtshof te 's-Gravenhage mr. J. Eaaijer, oud-procureur-fiscaal bij het voormalig Bijz. Gerechtshof. De West-Duitse socialistenleider dr. Schumacher verwacht met Pinksteren een ..mars naar Berlijn" van 600.000 leden van Oost-Duitse communistische jeugdorgani saties. De Nederlandse staatssecretaris van oorlog, mr. W. H. Fockema Andreae is Zaterdag naar Indonesië vertrokken. Zaterdag is de tweede cursus van de kaderschool van het Chr. Nat. Vakver bond met een bijeenkomst te Utrecht ge opend. Ir. J. Goedhart, eerst handelssecre taris aan het gezantschap te Buenos Aires, is benoemd tot consul der Nederlanden te Aken. Zeeuwse streekuitzending van de „Vara". Vele luisteraars in Zeeland hebben Zaterdagmiddag geluisterd naar de streekuitzending van de Vara over de wederopbouw op Walcheren. De omlijstende tekst werd verzorgd door Sacco v. d. Made en mevr. Vogel- Koets, die met de Zeeuwse taal goed raad wasten. Wethouder L. J.'van 't Westende vertelde van Middelburg's wederop bouw. Hij was niet ontevreden, maar hoopte nog op een herziening van de wet op de materiële oorlogsschade. Wethouder M. A. van Popering be schreef in Schouwens dialect Vlissin- fen zoals het er uitzag na de bevrij- ing en stelde tegenover .dat sombe re beeld de nieuwbouw van een grote groep noodwoningen en van 1100 ar beiderswoningen; ook de particuliere herbouw is op gang. Voor Vlissingen is het dringend nodig, dat de arbeids gelegenheid thans wordt verruimd waarbij een bassis-verbreding voor 't bedrijf der Kon. My. De Schelde o.a. met een reparatie-afdeling veel be tekenis kan hebben. Spreker bracht dank aan de wederopbouwarbeiders, die hun gezinnen verlieten om Wal cheren te helpen. De heer M. J. van Beveren gaf in lichtingen over de herbouw van Mid delburg's stadhuis en beantwoordde enkele vragen. Wethouder Gabriëlse van Westka- pelle moest op een vraag of er nog bunkers bewoond worden, ja-zeggen. De mensen willen verhuizen en er wordt gewerkt aan een oplossing. Ook werden nog enkele voorbijgan gers geïnterviewd onder wie de heer P. J. H. Kuyt te Middelburg, die nog evacué uit Vlissingen is. Hij was te vreden over de wederopbouw. MOND EN KLAUWZEER Te St. Annaland is mond- en klauw zeer uitgebroken onder het vee van de heer P. Heijboer. per rol Oe grootste en de beste! Het Zweedse scheepje „Ketty" vergaan. Het 1140 ton metened Zweedse s.s. „Ket ty" is voor de Deense kust vergaan. De Nederlandse opvarenden zijn gered. Een Noor, die met een Nederlandse vrouw is getrouwd, wordt vermist. De „Ketty" is van dezelfde boot, die tij dens een van de najaarsstormen in 1949 met uiterst- gevaarlijke slagzij in de ha ven van IJmuiden aan de grond werd gezet. Het scheepje, dat van 1382 dateert, was toen met een lading hout onderweg naar Zaandam en maakte reeds bij Texel enige slagzij, die erger werd naarmate de ha ven van IJmuiden in zioht kwam. Voor Castricum kreeg de „Ketty" assistentie van de „Neeltje Jacoba", die In de ha ven van IJmuiden de bemanning er af moest halen. Ook de IJmuidense loods boot heeft toen onder moeilijke omstan digheden hulp verleend. Kort daarop kon de „Ketty", die licht beschadigd was, weer naar zee vertrek ken. De inbraak in het kantoor van de Bond van Mobilisatie-slachtoffers. VROUW VAN DIRECTEUR WEER VRIJ. De Leeuwarder rechtbank heeft mevr. de B. uit Drachten, die in arrest was ge steld in verband met een inbraak in het kantoor van de „Bond van Mobilisatie- slachtoffers", in vrijheid gesteld. De kan toorbediende, die ook was aangehouden, was reeds eerder ontslagen. Moeder en baby uit brandende boerderij gered. Zondagmorgen werd de brandweer te Vianen gealarmeerd voor een brand op de boerderij van de heer J. Baars. Door vlug en krachtdadig optreden bleef het woonhuis behouden. De schuur ging ver loren en twee koeien kwamen in de vlam men om. twee andere moesten worden afgemaakt. Juist een uur voor het uitbreken van de brand was In het gezin een baby gebo ren. De moeder met de pasgeborene en nog vijf kleine kinderen werden met moeite uit het brandende perceel ge bracht. Onbekende duikboot gezien. Vliegtuigen van de Amerikaanse marine hebben opdracht gekregen bo ven de Noo'rd-Califomische kustwate ren te patrouilleren en uit te zien naar een onbekende onderzeeboot die ter hoogte van Eureka zou zijn waar genomen. SCHAKEN Middelburg wist Philips te weerstaan. VOOELOPIG 4—4 UITSLAG. Het is het eerste tiental van Mid delburg op eigen terrein gelukt om in de hoofdklasse-competitie Zondag de kampioenscandidaat Philips uit Eind hoven te weerstaan. De voorlopige uitslag is 44, maar de stellingen in de beide afgebroken partijen zijn dus danig, dat een 5%—4Vz overwinning van Middelburg waarschijnlijk is. De stellingen zullen ter arbitrage worden opgestuurd. Door deze uitslag heeft Middelburg weer een behoorlijke kans gekregen buiten de degradatiezone te blijven. De gedetailleerde uitslag is: H. Stroobanddr. L. Meyering J/è; K. Maartense—P. Schilperoord Vz—VzP. D. de Zeeuw—A. Oostrijck 0—1; drs. M. C. Verburg-J. Wyn 1- 0; drs. J. Scheltens—J. Schipper P. M. de Kleyn—H. van Tol afge broken: J. de BaareC. Kortlever Vz—Vz\ A. DobbelaarE. Boes J. Sinke—S. Visser afgebr.; D. de Vos J. de Bruyn Vi Landmijn te Schoondijke gevonden. Een polderwerker te Schoondijke stootte by onderhoudswerkzaamheden aan de weg van Schoondijke naar Sas- put op een houten kistje, dat onder de grond verborgen zat. De man stelde de rijkspolitie van zyn vondst in ken nis. Deze waarschuwde de in Oost-* burg gestationneerde Hulpverlenings dienst, welke onmiddellijk verscheen. Het bleek, dat het kistje een achter gebleven Duitse mijn was, welke scherp was gesteld en bovendien vol komen intact was. Het mag een wonder heten, dat het gevaarlijke voorwerp, dat ongeveer, 5 kg. springstof bevatte, en meer dan vtff jaar in de berm van de straat heeft gelegen, geen ongelukken heeft veroorzaakt. Tribunaallid uit Axel staat weer terecht. HIJ ZOU OMKOPINGSPOGING HEBBEN UITGELOKT Vrijdag a.s. zal de Arrondissements- bank te Middelburg opnieuw de zaak behandelen tegen de landbouwer G. W. uit Axel en de commissionnair L. D. uit Terneuzen. G. W. stond op 23 December 1949 te Middelburg terecht onder beschuldi ging in verbinding te zijn getreden met een Terneuzense industriëel met de bedoeling van zijn functie van Tri bunaallid misbruik te maken door de ze industriëel er toe te brengen een bepaalde som gelds aan hem af te staan. De man moest namelijk voor 't Tribunaal verschijnen en G. W. was wel bereid er voor te zorgen dat hem geen verbeurdverklaring van effecten als straf zou worden opgelegd. De commissionnair D. trad als bemidde^. laar op. In de zitting van 23 December voer de W. aan, dat zijn handelwijze erop gericht was te weten te komen hoe groot in werkelijkheid het vermogen van de industriëel waes. De President verwees toen de zaak tegen beide ver dachten naar de Rechter-Commissaris voor nader onderzoek. Fruitteeltvakschool in Philippine. Het gemeentebestuur van Philip pine bereidt de stichting voor van een fruitteeltvakschool. Een schetsontwerp is reeds ge maakt en is voorgelegd aan de rrjks- tuinbouwconsulent, ir. W. van Soest. De kosten van deze school worden op ruim 18.000 geraamd. Ingebruikneming Ned. Herv. kerk Schoondijke. Dc herbouwde Ned. Hervormde kerk te Schoondijke is thans geheel fereed en zal op Zaterdagnamiddag 1 Februari a.s. door de kerkvoogdy tijdens een speciale kerkdienst plech tig overgedragen worden aan kerke- raad en gemeente. Gunning sorieerloods te Krabbendijke. Het bouwen van de nieuwe sorieer loods voor de veiling te Krabbendijke is gegund aan de laagste inschrijver D. Priem te Ovezande voor 97.349. BENOEMINGEN PROV. STOOMBOPTDIEN STEN. Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben benoemd tot stuurman-aflos ser de matrozen bij de Provinciale Stoombootdiensten V. J. de Vries, J. Sutin, A. Versluys. A. Griep, J. P. 1 Arens en V. D. Martens. Jhr. mr. T. A. J. W. Schorer ernstig gewond. Wederom heeft Zaterdag op de rijks weg GoesBergen op Zoom een ern stig auto-ongeval plaats gehad. Ter hoogte van Krabbendijke reed de personenauto van jhr. T. A. J. W. Schorer uit Middelburg een boeren wagen achterop, die met twee paar den bespannen was. Door de mist heeft de bestuurder, de heer S„ ver moedelijk noch deze wagen, noch een tegenligger, die naderde op het mo ment, dat S. de boerenwagen wilde passeren, tijdig opgemerkt. S. remde toen hij het gevaar zag plotseling, waardoor de wagen slipte en tegen de boerenwagen opvloog. Jhr. Schorer werd ernstig gewond; hij zou een hersenschudding, een ge broken sleutelbeen en enkele gebro ken ribben hebben opgelopen. De be stuurder, de heer S„ kwam met de schrik vrij. De bestuurder van de boe renwagen, P. Lobbezoo uit Krabben dijke. raakte beklemd tussen zijn paarden en de wagen en werd met een gekneusd been naar zijn woning ver voerd. Jhr. Schorer werd naar het Gasthuis te Middelburg overgebracht. Levens gevaar was Zondag niet aanwezig. De auto werd zwaar beschadigd. Een der paarden van de boerenwagen moest worden afgemaakt. Extra reizen in de zomer wel in overweging. In de wekelijkse vergadering van Gedeputeerde Staten van Zeeland, kwam een verzoek van het bestuur der V.V.V. te Vlissingen in behande ling, om de rondvaarten om Walche ren, zoals die vóór de oorlog beston den, wederom in te stellen. Het col- lege moest tot zijn spijt besluiten, aan het bestuur te antwoorden, dat inwil liging van dit verzoek vooralsnog niet mogelijk is. In de eerste plaats bestaat geen ze kerheid. dat voor deze rondvaarten een schip beschikbaar zou zijn, dit in verband met de samenstelling van de Provinciale vloot en de eisen, die daaraan reeds ten behoeve van de ge regelde diensten (gezien ook de nood zakelijke aflossing) worden gesteld. In de tweede plaats durft men instel ling van de rondvaarten nog niet aan met het oog op het nog steeds be staande mijnengevaar. Bovendien zouden de kosten van dergelijke tochtjes thans aanzienlijk méér bedragen dan voorheen, als ge volg van de stijging der prijzen en de hogere verzekeringskosten. Wel wordt overwogen of het moge lijk is in het zomerseizoen extrareizen, zij het op bescheidener schaal, te doen uitvoeren. Het contact Vüssingen- Folkestone. EEN CONFERENTIE OVER TOERISME VOORGESTELD Vrijdagavond werd het jaarlijkse diner gegeven van de Kamer van Koophandel te Folkestone. Op uit nodiging van deze Kamer waren daarby" ook aanwezig twee vertegen woordigers van de Vlissingse midaen- standscentrale namelijk de heren drs. P. Theune en C. van der Maden. Zo als bekend is reeds beslist, dat de toeristendienst, welke de stoomvaart- Mij. Zeeland des zomers onderhoudt tussen Vlissingen en Folkestone ook dit jaar weer onderhouden zal wor den. De Kamer besloot sterk op de handhaving aan te dringen. De burgemeester van Folkestone s een brief voor van de heer E. Smit, directeur van de provinciale vereniging voor vreemdelingen ver keer in Zeeland. In deze brief werd gevraagd een conferentie tussen ver tegenwoordigers van Vlissingen en Folkestone te houden over de moge lijke uitbreiding van het toeristen verkeer. Als datum voor deze confe rentie was voorgesteld 15 April a.s. De heer Smit sprak in zyn brief de hoop uit, dat de dienst zou uitgroeien tot een dagelijkse dienst Vlissingen- Folkestone zoals die vroeger heeft bestaan. Middelburg ,,'t Overschotje" vertoonde haar jubileumrevue. Het was een droevig tijdsverschijn sel, dat op een avond in 1935 de Mid delburgse Schouwburg geheel gevuld kon worden met werklozen, zó ge vuld, dat zelfs de randen van het balcon als zitplaats dienden. Maar het was verheugend, dat deze werk lozen die bewuste avond even hun- zorgen konden vergeten en weer eens van ganser harte konden lachen. Dit was te danken aan een gloednieu we cabaretvereniging, curieus genoeg 't Overschotje" gedoopt. Sindsdien hebben telkenjare hon derden en nog eens honderden een prettige avond beleefd aan de uitste kende verzorgde Overschotje-revue's die langzamerhand een goede traditie werden. Dat de vereniging zich 15 jaar lang het onverminderd succes kon handhaven en daarin zeker ook in de komende jaren zal slagen, is voor 'n niet gering deel te danken aan het enthousiasme van de mede werkers, die hun revue's niet op drijf zand bouwen. Degelijk voorbereid was ook de ju bileum-revue, die Zaterdagavond voor de eerste maal vertoond werd in het Schuttershof te Middelburg. Daar de humor Overschotje's sterkste zijde is waren schetsjes als „Een dagje buiten", „Baby-sitter" en „Hun kans" ontegezeggelijk de hoogtepunten. De eorste schets was een kostelijke pa rodie op de dagjesmensen, die het strand „onveilig maken; de situaties, waarin zij kwamen te verkeren, deden denken aan de beste liedjes van Louis Davids. De tweede schets liet zien, wat mannen ervan terecht bren gen als zij op de baby moeten passen en „Hun kans", dat wel buitenge woon vermakelijk was, toonde de be levenissen van twee grapjassen als would-be grimeurs en operahelden. In schril contrast daarmee stond het stukje „Moeder", dat serieus bedoeld was doch ontspoorde in lachtspieren- prikkelend melodrama. Ook het schetsje „Zij heeft gekozen", waarvan de moraal overigens slechts te waar deren viel, werd een teleurstelling: de klacht van de uit Indonesië terug gekeerd militair zou als als monoloog of voordracht wellicht indruk nebben gemaakt, maar door de wijze, waar op zij thans naar voren werd ge bracht was daar geen sprake van. Kleux-ig en feestelijk waren de ouverture, de demi-finale en de finale, aan het succes waarvan de dansgirls een groot aandeel hadden. Zij kwa men ook in haar „eigen nummers" vlot voor de dag en waren iaarbij zo verstandig niet meer te willen presteren, dan waartoe zij in staat waren. Het vocaal gedeelte van aeze, met een bal besloten avond werd ver zorgd door drie „croonende matroos jes, Jeantje Dirven met enige melo- dieuzesongs en Ad. Levèn, die ver scheidene liederen zong én goed zong: 't Overschotje behoeft het niet te be treuren, dat het deze kracht aan de vereniging wist te verbinden! Oostkapelle GEMEENTERAADSZITTING. De gemeenteraad van Oostkapelle is tegen morgen in openbare vergade ring bijeengeroepen ter bespreking van het plan herindeling Walcheren en van de nieuwe jaarwedderegeling van de wethouders. Politierechter Burenruzie leidde tol mishandeling Op 24 Augustus van het vorig jaaf werd aan zekere M. G. de Hooge te Middelburg door B. en W. een kamer toegewezen op de bovenverdieping van zijn woning. Dat was het begin van een kort, maar hevig drama, dat leidde tot mishandeling en mutatis mutandus tot een rechtzitting. De bewuste bovenverdieping werd bewoond door de familie A. C.. die de aan De Hooge toegewezen kamer bij de verhuizing van de vorige bewoner eigenmachtig in gebruik hadden ge nomen. Reeds eerder hadden de bo venbewoners te kennen gegeven, dat, wanneer zij die kamer zouden moeten ontruimen, dit voor De Hooge niet goed zou aflopen. Toen in de nacht van 24 op 25 Au gustus de familie De Hooge thuis kwam, ontstond een woordenwisse ling met de bovenbewoners over in de vestibule geplaatste rijwielen. De Hooge, die wel begreep, dat het er om ging hem te mishandelen, wilde de woning verlaten om naar de politie te gaan en deze te vragen hoe met de fietsen gehandeld moest worden. Dit werd hem echter door de timmerman F. C. M. S. en de loodgieter J. H. S., die bij de familie C. op bezoek waren, belet. Ook enige vrouwen gingen zich Vrijdag a.s. voor de Arrondissementsrechtbanlcf Vrydag a.s. zullen voor de Arron dissementsrechtbank te Middelburg terecht staan de twee daders van de overval, die vorig jaar in September in Oud-Vossemeer werd gepleegd, n.l. J. A. F. en Th. wonende te Rotter, dam. Voorts zal terecht staan 31. J. N. uit Rotterdam, die by deze overval behulpzaam was. Zoals men zich zal herinneren werd te Oud-Vossemeer vorig jaar op 22 September een overval gepleegd op de woning van de gebrs. van Engelen. De daders hadden het voorzien op het geld van deze landbouwers. Zij wer den echter door de heer C. van Enge len met een jachtgeweer op de vlucht gedreven. Directeur postkantoor Goes nam afscheid. Op hartelijke wijze heeft het P.T.T. personeel van het kantoor en het res sort Goes, Zaterdagmiddag in een bij eenkomst in zaal-Krijgei-, afscheid ge nomen van zijn directeur, de heer P. J. v. Dalsen, die zoals bekend, met in gang van 1 Febr. IJ. benoemd is tot adjunct-inspecteur te Utrecht. Behalve het personeel merkten wij nog op de Inspecteur der P. en T„ te Breda de heer W. Jurgens en de di recteuren van de P. en T.-kantoren Bergen op Zoom. B. v. d. Weij, Mid delburg H. J. Leenen en Yerseke J. W. Wiltenburg. Na een openingswoord van de wnd. directeur, de heer A. de Kok, voerden achtereenvolgens het woord de In specteur der P. en T., de wnd. direc teur. de heer de Kok, de employé de Wild, de hoofdbesteller W. F. van Riet, de kantoorhouder te 's Heer Arendskerke de heer Hulster, de di recteur van het P. en T. kantoor Mid delburg de heer Leenen en de heer den Boer namens de ontspanningsver eniging. De haven te Breskens. Blijkens het verslag, dat de com missie van rapporteurs uitbracht over de behandeling van de water staatsbegroting in de afdelingen der Eerste Kamer, werd door enige leden aangedrongen op bespoediging van het herstel van de haven te Bres kens. Dienst Vlissingen Breskens wegens mist gestaakt. In verband met dikke mist werd de bootdienst VlissingenBreskens Zon dagmorgen gedurende enige tijd ge staakt. met dè ruzie» bemoeien en één van de ze liep de straat op om de bankwer ker C. J. H., die enige huizen verder woonde, te halen. Toen ook deze man, die zich alvast maar had gewapend met een muur klopper, was komen opdagen, werd De Hooge geslagen en geschopt, waar men hem maar kon raken. De hem bij deze mishandeling toegebrachte ver wondingen waren van dien aard, dat hij zich in het ziekenhuis moest laten behandelen. Daarna heeft hij nog eni ge tijd rust moeten nemen, zodat hij zijn beroep gedurende enige tijd niet heeft kunnen uitoefenen. De Politierechter legde C. J. H. een straf op van zes weken gevangenis straf en veroordeelde hem tevens tot betaling van de gestelde civiele vorde ring ad 40. F. C. M. S. kreeg een boete van 50 of 20 dagen hechtenis en J. H. S. één maand gevangenisstraf met verplichting tot betaling van de civiele vordering ad 40. De winkelbediende A. C. werd ver oordeeld tot 75 of 25 dagen omdat hij niet had voldaan aan het schrifte lijk bevel van B. en W. om de bij hem in gebruik zijnde kamer voor on bepaalde tijd ter beschikking te stel len van M. G. de Hooge met gezin. Bezwaren tegen nieuwe indeling. De dagelijkse besturen van de gemeenten Koudekerke, Biggekcrke en Serooskerke (W) hebben aan hun gemeenteraden uitvoerige adviezen uit gebracht over het voorstel van Gedeputeerde Staten tot herziening van de gemeentegrenzen op Walcheren. MIDDELBURG. Vandaag. Electro: „De gewelde naar" (18 j.), 7 en 9.15 u.; Schouwburg: „Een Koninkrijk voor een Huis" (a.i.), 8 uur; Van Benthem en Jutting: „Le Musée Chez Soi" (Ook morgen). Morgen. Schouwburg: Feestavond Concordia; Electro: „Het spel gaat beginnen" (a.1.), 7 en 9.15 uur. Deze drie adviezen zyn afwijzend en zij zijn in hoofdzaak gebaseerd op dezelfde overwegingen. Wy schonken aan deze bezwaren reeds uitvoerig aandacht in ons blad en volstaan daarom nu met een kort overzicht. Men neemt het standpunt in, dat deze dorpsgemeenschappen volledig recht van bestaan hebben en dat door de samenwerking met andere gemeenten vele problemen tot oplos sing gebracht kunnen worden. Niet samensmelten, maar samenwerken is nodig. B. en W. van Koudekerke vestigen er de aandacht op, dat de burge meester in een grote gemeente soms niet in de schaduw kan staan van die in een kleine. De snellere afhandeling van zaken in kleinere gemeenten steekt gunstig af tegen de bureau cratie in de grotere zustergemeenten. De stimulerende en coördinerende taak van het gemeentebestuur kan wellicht in een kleinere gemeente be ter verricht worden dan in een gro tere. Wanneer de kleine gemeenten voldoende financiële armslag kragen, bestaat naar de mening van Koude- kerke's gemeentebestuur geen be zwaar tegen de handhaving van de huidige toestand. B. en W'. verstaan niet waarom de grenswijziging met Vlissingen als een voldongen feit aanvaard zou moeten worden. Vlissingen heeft voor lange tijd genoeg aan eigen territoir. BIGGEKERKE B. en W. van Biggekerke wijzen er in hun advies op. dat de bestuurs kracht van de kleine gemeenten na 1945 beduidend is toegenomen door de samenwerking tussen de verschil lende dorpen. Samensmelting van dor pen zal tot gevolg hebben, dat de nieuwe raad bestaat uit vertegen woordigers van verschillende dorps gemeenschappen. De goede samen werking. die thans bestaat zal in de raden verbroken worden. B. en W. herinneren tenslotte aan de voortva rendheid, waarmee de wederopbouw werd aangepakt. SEROOSKERKE B. en W. van Serooskerke zetten uitvoerig uiteen, welke grote beteke nis de dorpsgemeenschap heeft voor de ingezetenen. Men heeft niet de ze kerheid dat bij samenvoeging van dorpen ooit een nieuwe dorpsgemeen schap zal ontstaan. Plaatselijke grenscorrecties van kleine omvang acht het college aan- aanvaardbaar. De gemeente Seroos kerke heeft haar taak tegenover de ingezetenen naar behoren vervuld en heeft tesamen met andere gemeenten belangrijke objecten tot stand ge- blracht. Met klem verklaren B. en W. zich tegen het plan tot algehele herziening der gemeentelijke indeling op Wal cheren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1950 | | pagina 2