Nederland doet weer zaken met Duitsland JIMMY BROWN, sportheld no.J Zeeuwse Almanak LEERTUCHT IN DE HERV. KERK GROOT AANTAL KUNSTWERKEN IN DUITSLAND GESTOLEN ZATERDAG 4 FEBRUARI 1950 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 Culturele export van bedenkelijk allooi (Van onze reizende redacteur) FRANKFORT, Jan. Nederland doet weer zaken met en in Duitsland. In b\jna elke stad vindt men er de be wijzen van en men behoeft er nergens naar te zoeken. Tal van Nederlandse bedrijven hebben er zuster- of doch terondernemingen, K.L.M. en Philips maken er reclame. Maar dat is niet eens de hoofdzaak; onze uitvoer naar Duitsland stijgt met sprongen, dank zij het jongste handelsverdrag, waarin vrij veel speling zit, die zich ten onze gunste ontwikkelt. Economisch gezien mag ons dat verheugen. De Duitse bladen meldden deze maand, dat de Nederlandse vordering op Duitsland reeds 77 millioen mark bedraagt. Wat dat in de practijk betekent ziet men in de winkels: „Zehr frische Hollandische Eier D.M. 2.25", ,,Die 'bchte Seelandische Muscheln", „Scho ne Tulpen aus Holland". En zo maar verder. Niet altijd kan men aan de waren zien waar zij vandaan komen, maar als ik na het zoveelste zuur koolgerecht vraag of men in Duits land geen groente eet is het ant woord welzeker, maar uitsluitend Nederlandse. Het toeval brengt mee, dat ik diezelfde dag nog diepvries sla, diepvries-komkommer en diep vries-tomaten voorgezet krijg, alles uit een Nederlandse conservenfa- briek. Onze levensmiddelenuitvoerbe- drijven hebben hier een goede naam. Cultuur exporteren wij ook. maar van een bedenkelijk allooi Óp een aanplakzuil wordt een revuevoorstel ling aangekondigd. Hoofdrol: Johan nes Heesters, een vroegere operatenor uit de Vechtstraat te Amsterdam, later filmster van het Ufa-concern, nu een groot man in de kunst met de kleine k. Ik lees: „Vrouwenharten in Gevaar: Wilt U een onvergetelijke nacht beleven, een bruidsnacht bijwo nen en dan nog wel in het Paradijs? Johannes Heeesters is de bruidegom en daarmee wordt de droom van on telbare meisjesharten werkelijkheid: hun lieveling op de planken te zien". Een misselijke speculatie op het grote vrouwenoverschot, op het feit dus, dat menig meisje weet nooit te zullen trouwen, een gesol met het voor millioenen onbereikbare levens doel; het huwelijk. Er bestaat van overheidswege geen bezwaar tegen dergelijke vertonin gen, maar wel heeft men blijkens de kranten in dezelfde stad de hele op- eA handtasje met een lichtje erin, het nieuwste snufje op modegebied. VERKEERSREGELING IN VLISS1NGEN. Automobilisten zijn veel geplaagde mensen. Zij worden door de overheid beschouwd als kapitalisten, die best een extra duitje in het belasting- potje kunnen stoppen en de kilome- terprijs, die zij moeten opbrengen, ligt tengevolge daarvan aardig wat hoger, dan hij strikt genomen behoeft te zijn. Dubbel betreurenswaardig is het daarom, als zij door verkeersvoor- schriften en verkeersregelingen ge dwongen worden om meer kilometers te rijden dan nodig is. Vlissingen heeft enige tijd geleden in de Walstraat en de aangrenzende straten éénrichtingverkeer ingevoerd. Op zichzelf is dit een prijzenswaardi ge maatregel, want de Walstraat is voor het tegenwoordige verkeer te smal als er in twee richtingen gereden wordt. Intussen kost dit eenrichtingver keer de automobilisten aardig wat extra kilometers. Wie. als wij, vele malen in de Vlamingstraat moet zijn met zijn auto, die hij waarlijk niet voor zijn genoegen, maar uit bittere noodzaak gebruikt, ervaart het in zijn beurs. Desondanks mopperen we niet. Be schadigde spatborden in de straten, die door het verkeer overbelast wor den, zijn duurder. Maar waarom wordt deze verkeers regeling gehandhaafd in de avond uren, als er practisch geen verkeer is? Dan worden er nodeloos kilometers gereden en zou tweerichtingsverkeer geen moeilijkheden veroorzaken. In tal van plaatsen is het eenrich tingsverkeer beperkt tot de periode van laat ons zeggen 818 uur. Een dergelijke beperking in Vlissin gen zou mei vreugde worden begroet. En daarom, Vlissingse vroede vade ren. kom de automobilisten in dit op dicht eens iets tegemoet! laag van „Paris-Hollywood", een ge ïllustreerd Frans blad met afbeeldin gen van jongedames, die niets hadden om aan te trekken toen zij voor de fotograaf verschenen, in beslag ge nomen. Een gezonder manier van zaken doen is de handel in octrooien. Daar is veel over te doen geweest. Tjjdens de bezetting van West Europa hebben Duitse firma's uitvindingen en han delsmerken in beslag genomen, daar na hebben geallieerden Duitse oc trooien tot goede buit verklaard, maar gaat het allemaal weer nor maal. Een Duits ingenieur kwam op de gedachte een dameshandtas te ontwerpen met een ingebouwd lampje, dat naar believen in de tas, op het sleutelgat en op het eigen ge laat gericht kan worden. De rechten heeft hij verkocht aan een Neder lands-Zwitserse combinatie, die nu de gehele wereld van de onmisbaar heid daarvan tracht te overtuigen. De vervaardiging geschiedt te Am sterdam. Er worden goede zaken mee gedaan. De Duitse hotelhouders rekenen er bovendien op, dat de Nederlandse regering, gezien de handelsbelans, dit jaar deviezen vrij zal geven voor Nederlands toeristenbezoek aan Duitsland. Economisch is het zeker verantwoord, maar of het psycholo gisch gewaardeerd zou worden (Nadruk verboden) Zeven jaar tegen „Nol de Brabander" geëist. De Bossche rechtbank behandelde het sluitstuk van de zaak tegen „Nol de Brabander'. De 30-jarige A. F., beter bekend on der de naam Nol de Brabander, was de laatste die zich voor een groot aan tal misdrijven had te verantwoorden. De officier zeide in zijn requisitoir, dat hij lang geaarzeld had een oordeel over F. uit te spreken. Verdachte heeft een stoer mannelijk karakter, maar is een tweepolig mens. F. had zich de Siliciaan Giuliano als ideaal gesteld. Rekening houdende met zijn verminderde toerekeningsvatbaarheid eiste de officier tegen Nol de Braban der een gevangenisstraf van zeven jaar met aftrek van voorarrest. De „Missouri" beschadigd. Het 45.000 ton metende Amerikaanse slagschip „Missouri", dat op de mod- derbanken van Chesspeake Bay aan de grond was gelopen, is weer vlot gebracht. Bij een onderzoek is geble ken. dat zich in de romp een scheur ter lengte van vier meter bevindt. STEMMEN UIT DE KERKEN Zal nog niet op 1 April 1951 worden ingevoerd. Van „Hotelkerk" naar „Qezinskerk". Op 1 April 1951 zal de kerkorde in de Ned, Hervormde Kerk in werking treden, zo deze tenminste door de meerderheid van de Classicale Verga deringen en Provinciale Kerkbestu ren wordt aanvaard. Op de laatst ge houden vergadering van de Generale Synode hebben de leden zich ook be zig gehouden met overgangsbepalin gen. Deze moeten er natuurlijk komen. Op die ene bepaalde datum kan niet alles ineens veranderen. Geleidelijk aan zullen verschillende bepalingen in werking moeten treden. Om een voorbeeld te noemen: Door de nieu we kerkorde moet de ouderling-kerk voogd er komen. Het college van no tabelen zal dan niet meer nodig zijn. Er moet in ieder geval beslist worden of men de notabelen handhaven wil of niet. En zo zijn er een massa din gen meer. die niet ineens in werking kunnen gaan. Al is 1 April 1951 de datum, we moeten die meer zien als het begin van een overgangstijd, waar in geleidelijk aan de kerkorde in wer king komt. Het gaat hiermee dus niet als met de automatisering van de te lefoon, waarbij op een vastgesteld uur de draadjes kunnen worden door geknipt en men telefoneren kan op de nieuwe wijze. We kunnen de overgang beter vergelijken met een huis dat, terwijl het bewoond blijft, verbouwd, veranderd en vernieuwd wordt. Een van de zaken, waarover, in verband met de overgangsbepalingen is gesproken, is geweest het punt van de leertucht. Ordinantie 11 gaat over het „opzicht". In het vierde hoofd stuk van deze ordinantie is nader vastgelegd de wijze waarop dit op zicht over „de dienst des Woords en de catechese" zal plaats vinden. In dien een predikant, om des gewetens wil. het oordeel van de Generale Sy node niet kan aanvaarden, kan hem verzocht worden zijn ambtsbediening neer te leggen. Indien hij daartoe niet bereid is. wordt hij van zijn ambt ontheven. In de leertucht ligt voor iedere Kerk het gevoelige punt. Elke tuchtzaak is moeilijk. Geen tuchtzaak. of er zijn altijd uiterst tere plekken. Indien dit bij een gewone tuchtzaak al het geval is. hoeveel te meer zal dit zijn indien geoordeeld moet worden over de pre diking en catechese van een predi kant. DE GROTE VRAAG. De vraag, waarvoor de Generale Synode stond bij de overgangsbepa lingen, was deze Kan deze leertucht onmiddellijk in werking treden, wanneer de kerkorde wordt inge voerd, of moet de invoering van deze bepalingen worden uitgesteld, of moet de mogelijkheid van ontzetting uit het ambt, als uiterste consequentie naar een latere datum verschoven worden, en welke datum dan? Algemeen werd beseft dat invoe ring van de leertucht op 1 April '51 onmogelijk is, wil er tenminste geen grote verwarring en verontrusting ko men. Men voorziet dan erge ongeluk ken. De Kerk zou dan ook niet in rust de nieuwe kerkorde kunnen in voeren. Eerst moet er een tijd zij" waarin men in de Ned. Hervormde Kerk de nieuwe kerkorde leert ge bruiken. Tenslotte is een voorstel van Ds. Kieviet aanvaard dat de leertucht niet eerder dan 10 jaar na de invoe ring van de kerkorde in werking zal treden: althans het laatste, de ontzet ting uit het ambt, zal dan pas kun nen geschieden. Deze beslissing is genomen na „een belangrijke discussie". In het officiële weekblad van de Ned. Herv. Kerk vinden we deze in het kort samen ge vat. Er zijn in de Ned. Herv. Kerk al lerlei weerstanden tegen de invoering van de kerkorde. Deze hangen bijna alle samen met de mogelijkheid van tucht die er zal komen ook over de leer. Er is een kleine groep die van geen enkele gebondenheid aan enige belijdenis wil weten. „De vrijheid van denken"* is hun het hoogste goed. In geen geval wil zij aanvaarden voor Kerk en Synode: ,,in gehoorzaamheid aan de Heilige Schrift, staande op de bodem der belijdenisgeschriften". Vol gens ds. Melchers. onlangs in „Het Vrije Volk", is daarmee het paard van Troye binnen gehaald. Door die gehoorzaamheid aan de Heilige Schrift en die gebondenheid aan de belijdenis geschriften „is de vrijheid van denken in beginsel om hals gebracht". Maar, ook al aanvaardt men wel de gebondenheid aan de Heilige Schrift en de belijdenisgeschriften der Kerk en al aanvaardt men daarmede dat een Kerk niet alles op de kansel kan worden gezegd -omdat „een Kerk die niet volkomen karakterloos is. haar eigen grenzen mag en moet trekken en moet kunnen uitspreken wie wel. en wie niet tot haar beho ren". dan nog huivert men terug voor de laatste consequentie nl. de ontzet ting uit het ambt van een predikant, die naar het oordeel van de Generale Synode, tenslotte buiten de baan van de Kerk is gekomen. Door alle eeu wen heen hebben leertucht-processen steeds een bittere smaak nagelaten. Als er nu eens een leertucht-proces moest komen in de Hervormde Kerk, waar het tot nu toe een bonte scha kering "is geweest? Velen houden hun hart vast als zij daaraan denken. Zal een leertucht-proces hier niet zijn als een dynamiet-explosie? De Generale Synode nu heeft een besluit genomen dat ontzetting uit het ambt niet mogelijk zal zijn in de Eer ste tien jaar na de invoering. Dit is een verstandig besluit. Zo wordt de mogelijkheid geopend dat men rusti ger aansluiting kan vinden bij de nieuwe kerkorde. ,.Er moet een weg gevonden worden dat de Gemeenten met elkander een gesprek voeren". Dit wil nu niet zeggen dat. indien 1 April 1951 de kerkorde wordt inge voerd. allés blijft, gelijk het nu is en een ieder ongestoord zijn eigen weg kan gaan. In de overgangsperiode van tien jaar, zal er toch „opzicht" zijn over de dienst des Woords en de cate chese. Dit kan gaan tot in de Genera le Synode toe. Ontzetting alleen is niet mogelijk. En tien jaar na de invoering van de kerkorde dan? Zal men dan niet voor precies dezelfde moeilijkheden staan? Is het huidig^ besluit wel iets anders dan alleen maar een verschui ven van de moeilijkheden? Misschien krijgen de pessimisten die zo spreken wel gelijk, maar vermoedelijk toch niet. Over tien jaar zullen de zaken weer anders liggen, vooral als deze periode gebruikt wordt voor gestadi ge opbouw, gesprek en toenadering, Dr. Emmen heeft geschreven over Ook Italië is niet van sneeuw verschoond gebleven. Op sommige plaat- sen was er zelfs de laatste jaren niet zoveel sneeuw gevallen als in de afgelopen week het geval was. Eén d er met sneeuw bedekte kanalen In Venetië. Zuiveraars in Duitsland zelf niet zuiver. Karl Stroehle, waarnemend hoofd van het ministerie voor de denazifica tie van Württemberg-Baden, heeft zijn functie neergelegd. Zijn ontslag volgde kort na een be kendmaking. dat de procureur-gene raal een onderzoek tegen hem was begonnen wegens corruptie bij het zuiveringsproces tegen Hitiers finan ciële expert, Hjalmar Schacht, en ook in andere zuiveringszaken. Het onderzoek tegen Stroehle werd gelast na de ontdekking van wat, naar Britse politieke leiders één In de kerkdienst. De leiders van de drie grootste poli tieke partijen in Engeland, die over drie weken haar krachten zullen me ten in de algemene verkiezingen, heb ben Donderdag gezamenlijk een spe ciale dienst bijgewoond in de kathe draal van St. Paul. Clement Attlee. de eerste minister en j leider der Labour-partij, Winston Churchill, leider der conservatieve j partij, en Clement Davies, leider der HBPH HV i liberale partij, lagen geknield voor het men gelooft, Duitsland's grootste zui- i hoofdaltaar, terwijl de bisschop van veringsschandaal is. waarbij tientallen rijke zakenlieden van Stuttgart, de voormalige opperrechter voor de zui vering, de officier van justitie en hooggeplaatste regeringsfunctionaris sen betrokken zijn. Den Haag wil Rijswijk en Voorburg annexeren. In de Donderdagavond gehouden vergadering van de gemeenteraad van 's Gravenhage, heeft de burgemeester, mr. F. M. A. Schokking. medegedeeld, dat B. en W. gezien het uitgeput geraken van de gemeentelijke bouw rijpe grond een open oog hebben voor het vraagstuk van annexatie van, dan wel samenwerking met Voorburg en Rijswijk. B. en W. staan op het standpunt, dat samenvoeging van Voorburg en Rijswijk met Den Haag moet worden nagestreefd. De politie van West-Berlyn heeft geen toestemming aan de socialistische eenheidspartij gegeven om p.s. Zondag een massameeting in de Franse sector van de stad te houden. Londen, dr. Wand, in de dienst voor ging. De bisschop smeekte goddelijke leiding af voor het Britse volk in de keuze van zijn nieuwe regering. Dr Geoffrey Fisher. de aartsbisschop van Canterbury, hield een predikatie. Stoffelijke resten van duizenden gevangenen gevonden. Het blad der Communistische Partij in Noord-Beieren, de „Nord-Bayerische Zei- tung", meldt dat op een begraafplaats nabij Hesbrück in Noord-Beieren de stof felijke overschotten van duizenden ge vangenen van voormalige Duitse concen tratie-kampen zijn aangetroffen. Volgens het blad waren de stoffelijke overschot ten op de meest ordeloze wijze ter aarde besteld, terwijl ook de lijken van vele ge vangenen zouden zijn verbrand, zonder dat de resten ooit werden begraven. Het blad stelt plaatselijke autoriteiten voor deze gang van zaken verantwoordelijk en eist een voorbeeldige bestraffing. Van officiële zijde is verklaard dat de beschuldigingen slechts gedeeltelijk juist z(jn. Student ging er mee op de loop. De Duitse politie te Lübeck is een grootscheepse jacht begonnen op een voortvluchtige 25-jarige student in de kunstgeschiedenis, die verdacht wordt van de meest sensationele dief stal van kunstwerken m deze eeuw. De politie verklaarde, te geloven, dat de student ongeveer 2.000 kunst werken van wereldberoemde meesters had gestolen, welke naar schatting verscheidene millioenen mark waard zijn. De gestolen werken behoorden tot voormalige collecties van musea te Berlijn en in andere steden van Duitsland. De schilderijen, die in de oorlog werden verwijderd, waren na de oorlog in Greifswald, Stettin en Schwerin (alle in de Sowjet zóne) opgeslagen in universiteiten en mu- De politie vond enige dagen gele den in een koffer, die, naar werd ge zegd, door de student bij een bank te het uiterst belangrijke jaar 1950 voor de Hervormde Kerk. We mogen dit gerust uitbreiden tot de eerstkomende tien jaren, waarin blijken moet hoe deze Kerk thuis raakt in het gebouw van een nieuwe kerkorde. Zal z|j van een „hotelkerk", waar groepen en par tijen naast elkaar leven, uitgroeien tot een „Gezïnskerk" waar men zich als één gezin weet, met verantwoordelijk heid voor elkaar, verbonden met Hem, die het hoofd is van alle Kerk, Chris tus Jezus? H. Lübeck in bewaring was gegeven, een aantal kunstwerken, die uit voor malige collecties van beroemde Duit musea werden vermist, aldus meldt het Westduitse persbureau D.P.A. Een paar dagen tevoren had de po litie beslag gelegd op een tweede koffer in de voormalige woning van de student. Deze koffer, zo werd ge zegd, bevatte werken van Rembrandt en Albrecht DUrer. De koffer, die in de bank te Lü beck werd gevonden, bevatte volgens het met Britse vergunning verschij nende blad „Die Welt" o.m. 32 etsen en schilderijen van Rembrandt, 45 van Dtirer, 110 van de in de acht tiende eeuw levende kunstenaar Da niël Chodowiecky, een van Rafaël, twee van Tischbein. een van Hans Holbein en verscheidene van andere beroemde meesters. De politie zei, dat zij geloofde, dat de student naar de V.S. zou trachten te vluchten met een derde koffer met gestolen kunstwerken, die nog in zijn bezit zouden zijn. De teruggevonden stukken werden aan een onderzoek onderworpen door een kunstexpert te Lübeck. Hij ver klaarde, dat men met vrijwel abso luut zekerheid kon zeggen, dat de meer dan 1.500 werken de echte schil derijen enz. zijn, die uit de collectie worden vermist. GESTOLEN KUNSTWERKEN GEVONDEN. Dc 25-jarige student, die van de dief stal verdachj wordt, heeft zich te Kiel bij de politie aangemeld. Hü is in hechte nis genomen. Het Wereldgebeuren 91. Op de tribune braken de toeschouwers de boel af van enthousiasme. Dat was de meest for midabele vrije schop, die ze ooit in hun leven had den aanschouwd. Meneer Stribble van de Globe had alweer een nieuwe „kop" voor zijn verslag be dacht: Atoom-explosie op voetbalveld. Aap schiet doel in brand. En meneer Brushbox weende van aandoening. Ik koop een heel tros bananen voor die brave jongen, riep hij ontroerd. Daar mag hij zich vandaag ziek aan eten. Dêtar, dat mag-ie, die goede, goeie jongen. De Fransen boos Het spreekwoord qui se fache a tort gaat zeker niet op ten aanzien van de huidige Franse diplomatiek© boosheid jegens Moskou. Er is alle reden voor de Franse regering zich gebelgd te tonen over de jongste Russische zet in Indo-China, de zwakke 6tee in de Franse politiek. Die gebelgdheid is al tot uiting gekomen in een scherpe protestnota en zelfs zijn er geruchten over een ophanden zijnde verbreking van de diplomatieke betrekkingen. Waarschijnlijk zal de soep niet zo heet gegeten worden, mede door de mati gende invloed van Frankrijks bond genoot aan de overzijde van het Ka naal. Tegenmaatregelen echter zullen zeker niet uitblijven. De vrees, dat Indo-China een twee de Griekenland zal worden, een gebied vol internationale complicaties is eer der bewaarheid geworden dan ver- waeht. Lange tijd heeft de strijd in de vroegere Franse kolonie in de schaduw gestaan van de strubbelingen in Indonesië ,die zoveel meer in het brandpunt kwamen. Dat is nu veran derd en wel grotendeels door het wei nig behoedzame optreden van de Fran sen zelf. Het is bekend hoe de toestand thans is. De Fransen hebben met de instal latie van keizer Bao Dai hun enige troef uitgespeeld. Bao Dai wordt ech ter noch in Indo-China noch in de an dere staten van Z.O. Azië als een 100 nationalist beschouwd, veeleer als een Franse vazal. De tegenspeler van Bao Dai is Ho Tsji Minh, die on getwijfeld de meerderheid van de be volking achter zich heeft. Ho's gezind heid is nog niet geheel duidelijk. Hij zelf beweert uitsluitend nationalist te zijn. Zijn tegenstanders noemen hem evenwel een volbloed communist en er is voldoende grond om aan te ne men. dat Ho de laatste tijd inderdaad steeds meer in rood vaarwater is te rechtgekomen. De complicaties zijn begonnen sinds de aankomst van de Chinese commu nistische troepen aan de grens, waar door contact is ontstaan tussen Ho en Mao. Voor Mao was dit het sein om de republiek Vietnam te erkennen en daarmee aan Ho belangrijke rugge steun te verlenen. De Sowj et-Unie heeft nu dit voorbeeld gevolgd. Er zijn dus op 't ogenblik twee regerin gen in Indo-China. die van Ho en die van Bao Dai, beide door een aantal landen als de enige erkend. De Russische diplomatie in Azië is hier zeer handig van opzet en specu leert er op een wig te drijven tussen de Westelijke landen onderling en tus sen China en de Westerse landen. Door Mao de Britten in China zeer redelijk te laten behandelen heeft Moskou een erkenning uitgelokt van Engeland, India en Pakistan. Door echter enerzijds in de Ver. Naties zeer bruut op te treden en anderzijds het de Fransen in Indo-China zo lastig mogelijk te maken is een erkenning door Frankrijk en de Ver. Staten zeer vertraagd. Zelfs indien de Ver. Staten bereid zijn vertegenwoordigers van Mao in de Ver. Naties toe te laten, dan zullen de Fransep zich hiertegen met hand en tand blijven verzetten ge zien de betrekkingen tussen Mao en hun vijand Ho Tsji Minh. Het doel, de isolatie van rood-China, zou hier mee bereikt zijn. De Russische diplo matie blijft er op gericht Moskou voor te stellen als de grote kampioen van de Aziatische volken en het Westen als de bakermat van het imperialisme. Niets is de Russische diplomaten wel- gevalliger dan het verstoren van de betrekkingen tussen Azië en het Wes ten. tussen China en de Ver. Staten. Walter Lippmann geeft hiervan een aardig voorbeeld. Moskou heeft vrij wel niet gereageerd op de plannen van Amerikaanse militairen om For mosa te bezetten. Dat zou de V. S. onmiddellijk in conflict hebben ge bracht met rood China. Daarentegen waren er wel felle reacties op de be schuldiging van Acheson. dat de Rus sen bezig zijn grote gebieden van Noord-China in te palmen. Bracht Formosa een teleurstelling, in Indo-China lukt de Russische poli tiek beter. Dank zij het feit. dat het Franse beleid in Azië tot dusver niet erg paste in dat van de Westerse bondgenoten. Vogeler moet terecht staan. Het Amerikaanse staatsdepartement deelt mede dat de gezant van de Ver. Staten te Boedapest, door de plaats- i vervangende premier van Hongarije er van op de hoogte is gebracht, dat Robert Vogclcr. de Amerikaanse bur ger. die door de Hongaarse autoritei - I ten. onder beschuldiging van spionnage 'is gedetineerd, over enkele weken zal berecht worden. Juwelendief had 160 ringen weggegooid. Het zal niet vaak voorkomen, dat iemand terecht staat op dezelfde plek waar hij werd gearresteerd. Dit was gis teren het geval met de woonwagen-bewo ner Frederik G. Deze had zich voor de Zwolse rechtbank te verantwoorden voor een inbraak bij de juwelier T. te Olst. Door een raam open te schuiven kwam hij ln de winkel, waar hü f 1200, 160 gou den ringen en enige horloges bemachtig de. Toen G.. die in een echtscheidingspro cedure verwikkeld was. enige tijd later in het Zwolse gerechtsgebouw verscheen, werd hij prompt door de recherche ln de kraag gepakt. Op een vraag van de president waar de buit gebleven was. gaf verdachte een. merkwaardig antwoord: Het geld is op, verklaarde hij. en de ringen en horloges heb ik weggegooid. Uit een verzegeld pakje haalde de president vervolgens en kele kostbare ringen te voorschijn, welke G. aan vrouwelijke kennissen in Duitsland cadeau had gedaan. De officier van justitie eiste een ge vangenisstraf van drie Jaar. Het dubbel bestuur öfc Midden-Java. Door de gouverneur van mldden-Java. de heer R. Boediono ls een comité ge vormd. dat een oplossing zal zoeken voor de problemen van het dubbele bestuurs- corps. De gouverneur hoopt dat medio Febru ari de moeilijkheden met het dubbele be- stuur zullen zijn opgelost.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1950 | | pagina 3