NIEUWS UIT ZEELAND BEWONERS VAN ST. LAURENS CONTRA PLANNEN VANG.S. OOK GOES WIL WONINGEN BUITEN BOUWVOLUME BOUWEN Goes krijgt een nieuw industrieterrein. Schelde-Rijnverbinding. WALCHEREN Het loodswezen op de Westerschelde 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 4 FEBRUARI 1950 Nieuwjaarsrede burgemeester van Goes. Het huisvestingsprobleem nog lang niet opgelost. Nieuw uitbreidingsplan ir voorbereiding. Op het ogenblik wordt hard ge- Werkt. aan een plan om te komen tot dc bouw van een belangrijk aantal huizen buiten het bouwvolume om, van een voor Goes verantwoord type. Het tekort aan woningen in deze ge meente kon eind 1949 zeker nog op plm. 500 worden geschat. Tot nog toe is voor 1950 aan Goes 2500 m3 bouwvo lume toegewezen, waarmee niet eens zal kunnen worden voldaan aan de verzoeken van particulieren om te bouwen. Voorts zullen 40 montagewo ningen mogen worden gebouwd, waar van de bouw reeds wordt voorbereid. Het behoeft dan ook geen betoog, dat ook B. en W. van Goes zich met élan geworpen hebben op de recente nieuwe mogelijkheid om buiten het bouwvo lume om to bouwen, aldus verklaarde do burgemeester mr. W. C. ten Kate Vrijdagavond in zijn Nieuwjaarsrede, die voornamelijk aan de woningnood in deze gemeente was gewijd. In de aanvang van zijn rede herin nerde de burgemeester aan de wijzi gingen in de samenstelling van de raad en het overlijden van twee trou we ambtenaren. Van financiële be schouwingen wilde hij zich onthouden, omdat de begroting juist behandeld is. Het zielental der gemeente blijft steeds toenemen. Het steeg in 1949 van 12.861 tot 13.068, alzo met 207. In 1948 was deze stijging 82. De bevolkings aanwas zou ongetwijfeld nog groter zijn geweest, indien men in staat was geweest voor huisvesting te zorgen voor hen, die hier him werkzaamheden verrichten, maar te Goes nog steeds geen woonruimte voor hun gezinnen kunnen vindén. Het gereed komen in 1949 van plm. 200 van gemeentewege gebouwde woningen en nog enkele particuliere huizen, gaf geen merkba re verlichting in de heersende woning behoefte. Het bouwvolume 1949 was te gering, zelfs om in de jaarlijkse toe name van het benodigde aantal wo ningen te voorzien. De vooruitzichten voor 1950 zijn ook nog niet van dien aard, dat voor dat jaar wordt voorzien in een normale woningbehoefte, zódat van enige verbetering in de huisves ting niet gesproken kan worden. IIET INDUSTRIETERREIN. Tal van onderwerpen, welke bij B. en W. in 1949 in voorbereiding of in studie waren, zullen in de loop van dit jaar aan de raad worden voorge legd, Om te beginnen de maatregelen inzake een industrieterrein (waarover Vrijdagavond reeds een beslissing werd genomen). De burgemeester deel de hierbij mee, dat de animo in krin gen yan belanghebbenden zeer groot is. B. en W. hopen zeer spoedig met nadere voorstellen te komen. Er zal alles op moeten worden ge zet om in 1950 voor een geheel nieuw uitbreidingsplan in grote zin voor een reeks van jaren, de aandacht te vragen. B. en W. zijn terzake reeds in actie. In dit verband zal ook terdege de positie van het Noordelijk stadsdeel dienen te worden bekeken. Voor de uitvoering van het algemeen riolerings plan, is het ten zeerste te hopen dat een definitieve herziening van de fi nanciële verhouding tussen Rijk en gemeenten t.z.t. meerdere tuimte in het budget zal brengen. MECHANISATIE GEM.- REINIGING. Het bureau van gemeentwerken geleid door zijn nieuwe directeur, geeft bij voortduring blijk van grote activiteit. Te betreuren is het dat dit bureau steeds te kampen heeft met groot gebrek aan de zo nodige tijde lijke opzichters en tekenaars.' Inzake de gem. reiniging kan spoedig een mechanisatievoorstel tegemoet worden gezien. Een grote teleurstelling voor hem persoonlijk, noemde de burgemeester het, dat ondanks alle moeite en hulp, het politiekorps met 7 man, w.o. 4 boven de organieke sterkte, zal moe ten worden verlaagd. De brandweer gaf een grote activi teit en liefde voor zijn taak te zien. Binnen niet te lange tijd zal over een tweede nieuwe moderne brandspuit kunnen worden beschikt. Uit deze greep uit de facetten dezer gemeenten is weer eens gebleken dat Goes een levende stad met toekomst is. Moge de zegen van de Allerhoog ste in ruime mate op de uitvoering van ons aller taak blijven rusten, zo besloot de burgemeester. OUDSTE RAADSLID ANTWOORDT. De heer Zuidema heeft als oudste raadslid deze rede met enkele woor- den beantwoord. Hij hoopte dat bij de plannen voor bouw van woningen buiten het volume om, niet de nadruk zal worden gelegd op het getal, doch op dc inhoud van de woningen. Hij dacht, dat het water was In een garage aan het Sta dionplein te Amsterdam sprong een benzinevat uit elkaar, waarbij een man vrij ernstig aan het hoofd werd gewond. De man was bezig het vat te las sen. Hij dacht, dat er water in het vat zat, maar het bléek "beft- zine te zijn. Wijziging in arbeidsregeling van slucadoorsbedrijf. In de regeling van lonen en andere arbeidsvoorwaarden in het stuca- doorsbedrijf is een wijziging gekomen. Het rayon Walcheren en Zuid-Beve land wordt gesplitst in Walcheren en Zuid-Beveland I en Walcheren en Zuid Beveland II. Middelburg, Oost en West-Souburg en Vlissingen beho ren nu tot^ Walcheren en Zuid-Beve land I en worden ingedeeld in klasse III. De rest van Walcheren en Zuid- Beveland wordt ingedeeld in klasse IV, evenals Axel, Sas van Gent, Ter- neuzen en Zierikzee. A.V.R.O. BRIDGEDRIVE. Donderdagavond organiseerde de A.V. R.O. een bridgedrive in hotel „Centraal" te Goes. Gespeeld werd volgens het Sche- venings systeem. Het aantal deelnemers bedroeg: 56. Prijswinnaars waren: Groep A. N.-Z.le prijs: Mevr. Huyse en de heer Wanrooy, beiden te Yerseke; 2e prijs: de heer Vel te Goes en de heer ari Goor. Hansweert. Groep A. O.-W.le prijs: de heer Vette, en de heer v. d. Berg, beiden Yerseke; 2e prijs: de heer Broekmans ën mevr. Broekmans. beiden Bergon op Zoom. Groep B. N.-Z.: le prijs: de heer G. H. Bisselink, Veere en de heer H. v. Cra- nenburgh. Veere; 2e prijs: de heer Doos jes en mevr. Doosjes, beider. Goes. Groep B. O.-W.: le prijs: de heer Mol hoek en mevr. Molhoek, Goes: 2e prijs: de heer Moermond' en mevr. Moermond. Goes. Veel animo van belanghebbenden. De Goese gemeenteraad nam Vrij dagavond het besluit tot het doen aan leggen van het eerste der voor indu strieterrein bestemde gronden, tussen de spoorlijn en de Zuidvlietstraat. Ook werden de verkoopsprijzen van die- gronden vastgesteld. Naar de bur gemeester bij de discussie mededeelde, is dit terrein door zijn ligging zeer in trek, zo zelfs, dat spoedig een voor stel zal moeten worden gedaan om ook het tweede deel gereed te maken. Er zijn reeds diverse onderhandelin gen in een vergevorderd stadium over belangrijke objecten. Voorts kwam het in deze vergade ring tot een beslissing over de aanleg van een verbindingsweg van de An jelierstraat naar de Oostsingel en tot het ruilen van de hiertoe benodigde grond. Het voorstel van B. en W. werd met 8 tegen 4 stemmen (tegen PvdA) aangenomen. Besloten werd tot toela ting van het nieuwe raadslid drs. J. J. Knibbe. Franse socialisten uit het kabinet. MOEILIJKHEDEN VOOR BIDAULT De Franae socialistische partij heeft Vrijdagavond besloten haar ministers uit het kabinet terug te trekken. Het besluit om de ministers uit het kabinet terug te trekken werd geno men door het „Comité van 46", dat bestaat uit de leden van het uitvoe rende comité van de'partij en vijftien leden van de nationale vergadering. Een der partijbestuurders zei: „Ons besluit Iaat de deur voor deelnemen aan de regering open, indien de pre mier verdere concessies kan doen met betrekking tot de kwestie der pre mies". Zoals bekend, bestaat er verschil van mening tussen de socialistische partij en de rest van de regering over de grootte van de premies voor de ar beiders met lage inkomsten. In het huidige kabinet, dat op 28 October werd gevormd, hebben vijf socialistische ministers zitting. „Gemeentebelang" peilde m ening over het door midden snijden van de gemeente. ..Verenigingsleven gaal kapot' Opheffing van St. Laurens zou fu neste gevolgen hebben. Dat was de algemene mening in een vergadering, die de kiesvereniging Gemeentebelang Vrijdagavond in café Blocmendaal be legde om de mening van de bevolking over het bekende plan van Gedepu teerde Staten te peilen. In zijn openingswoord uitte de waar nemend voorzitter vali de'vereniging,! de heer P. Hoefkens, zijn teleurstel ling over het feit, dat zo weinigen ge hoor hadden gegeven aan de oproep van Gemeentebelang om deze verga dering bij te wonen. Hij gaf vervol gens het woord aan de heer K. A. Hamelink, die raadslid is. doch hier als particulier sprak. Deze vestigde er de aandacht op, dat op 14 Februari het voorstel van G.S. in de raad ter sprake zal komen en dat dan een ad vies aan dit cpllege over de grenswij zigingen zal worden uitgebracht. Het is van groot belang, dat de bevolking zich duidelijk uitspreekt wat zy van de plannen denkt. Het was spreker bekend, dat het merendeel er tegen gekant is en daarbij gevoelsargumen ten naar voren brengt. Deze zijn ze ker van belang, doch men dient er argumenten van practische aard naast te stellen. Er zijn ook bewoners, die vrij onverschillig tegenover de ge hele kwestie staan, terwijl sommigen niet afkerig zijn van aansluiting bij Middelburg. De heer Hamelink wilde deze lieden waarschuwen: „Staart U niet blind op vermeende voordelen, want na de annexatie zal dat tot eeri bittere teleurstelling worden". B. en W. van Goes over het soc. econ. rapport. ANTWOORD OP DE VRAGEN VAN DE HEER VISSCHER. By de rondvraag heeft burgemees ter Ten Kate in de Vrijdagavond gehouden raadsvergadering te Goes mededeling gedaan van 't antwoord van B. én W. op de schriftelijke vra gen van het raadslid Visscher (P. v. d. A.) inzake de publicatie van het rapport over de soc. econ. struc- tuupr van de gemeente Goes, ter bepaling van de behoefte aan re- creatie-ruimte. In de eerste plaats hadden en hebben B. en W. verschillende be zwaren tegen dit rapport, zo wordt in het antwoord opgemerkt. Vervol gens was het college van mening, dat het rapport eerst ter tafel moest komen bij de uitvoering van de ko mende grote ontwikkelings plannen. In verband met de veel grotere taak die B. en W. zich menen te moeten stellen, werd gevreesd dat vroegtij dige publicatie en discussie storend zou kunnen werken en eventueel misvormende meningen weer later zoüden worden doorkruist. Er zijn reeds besprekingen gaande inzake voorstellen tot het verlenen van 'n opdracht tot het maken van 'n ge heel nieuw ontwikkelingsplan in groot verband. B. en W. verklaren verder nimmer te hebben kunnen vermoeden, dat ook' op andere wijze dan door publicatie uitgaande van him college, van het rapport kennis kon worden genomen. Daarom kun nen zij de mening van vragensteller niet delen. Na toezending van de critisehe beschouwing van de direc teur van gem. werken en de hierbij gedane toezegging, dat B. en W. zo spoedig mogelyk een nadere be schouwing zullen laten volgen, en het antwoord op de gestelde vragen, hebben B. en W. niets verhelderends meer mee te delen, zo besluit het antwoordschrijven. STEEDS GOEDE VERHOUDING. Vervolgens kreeg de vergadering ge legenheid haar gedachte over déze af* faire haar voren te brengen. Eén dér aanwezigen herinnerde er aan, dat de verhouding tussen St. Laurens en Mid delburg steeds bijzonder aangenaam is geweest. Zij zal echter minder goéd worden, wanneer de annexatie van Brigdamme onverhoopt een feit zou worden. Dit bégrijpt Middelburg zelf ook en het is dan ook verheugend, dat men daar, geen. landhonger toont. Wannéér dé plannen doorgaan, zoals zij op papier staan, worden 1000 van de 1450 inwoners Middelburger. De an deren zouden overgaan naar de nieu we gemeente, waarvan Serooskerke het centrum zou worden en ieder, die de omstandigheden kent, weet, dat dit absoluut ongewenst is. Ook voor de zakenlieden is 't een groot belang, dat St. Laurens blijft bestaan. Deze spre ker zeide de eerste inwoner van St. Laurens nog te moeten ontmoeten, die de plannen toejuicht en hij betoogde verder, dat een plattelandsgemeente vaak méér voor haar inwoners kan doen ,dan een stad voor de burgers in de buitenwijken. WAAROM? Andere aanwezigen roemden het goede bestuur van hun gemeente en vroegen zich verbaasd af. waai-om zo veel moet veranderen, wanneer ge bleken is, dat de bestaande toestand goed is. Zij -spraken zich met nadruk uit tegen het „door-midden-knippen" van St. Laurens, omdat daardoor het verenigingsleven en het kerkelijk le ven kapot worden gemaakt en de dorpsgemeenschap verloren gaat. De vergadering bracht tenslotte als haar mening naar voren, dat men niet moet ageren tegen eventuele kleine grenscorrecties, wanneer deze in ver band met de aanleg van sportvelden voor de gemeente Middelburg nood zakelijk zouden blijken te zijn. De verlangens van Antwerpen. Donderdagavond heeft de direc teur-generaal van de havendiensten te Antwerpen, de heer Leemans, on der de auspiciën van de Belgische Zeevaartvereniging, een lezing ge houden over de Schelde-Rijnverbindin- gen. De heer Leemans begon met een historisch overzicht van de kwestie. Daarna wees hij er met nadruk op, dat het er op aan komt ook op de binnenvaart de beginselen van de Beneluxgedachte toe te passen. In de huidige omstandigheden, aldus spreker, mogen wij ons niet laten leiden door een enggeestige politiek, maar moeten wij een oplossing na streven, die alle havéns van de lage landen ten goede komt waarbij dan ook de belangen van Europa zulleh gediend zy'n. Met betrekking tot de onderlinge concurrentie, wees hij er op dat de havens steeds eérlyk haar kansen zouden verdedigen. Aan de hand van statische gege vens bewees spreker, dat Antwerpen Wel degelijk een Rijnhaven is en dat een rationele verbinding met die stroom dus ook niet zo onnatuurlijk is, als soms wel eens wordt betoogd. Daarna besprak hij diverse plan nen om die verbinding tot stand te brengen, o.m. het Moerdykkanaal en een rechtstreeks kanaal Maas-Rijn. Tenslotte sprak hij de wens uit dat de speciale Belgisch-Nederlandse commissie die tot opdracht heeft een oplossing na te streven voor het pro bleem der waterwegen en die eer lang haar werkzaamheden zal begin nen, goed werk moge verrichten. Definitief einde van „De Steenrotse" in Middelburg. POLITIEAGENT ONTSNAPTE TERNAUWERNOOD AAN INSTORTENDE GEVEL. Doordat het nog bestaande ge deelte van de voorgevel de wind kracht niet langer kon weerstaan, is Middelburg Vrijdagmorgen vroeg ook het restant van het eens zo be roemde huis „De Steenrotse" aan de Dwarskaai kwijt geraakt. Volko men onverwacht stortte omstreeks 9 uur de door palen geschraagde onderpui in, waardoor de fraaie steenreliefs, voor zover deze bij de ramp van Mei 1940 gespaard waren gebleven, met grote kracht op de straat werden gekwakt en in stuk ken braken. „De Steenrotse", dat eigendom was van de vesreniging „Hendrick de Keyzer" en in 1935 nog geheel werd gerestaureerd, was voor de oorlog één van de monumenten, die door vrijwel alle vreemdelingen be zichtigd werden en die de trots uit maakten van de Middelburgers. De instorting had overigens nog byna een ernstig ongeval ten gevol ge gehad. Toevallig passeerde juist een agent van politie, die boven zijn hoofd iets hooide kraken en zich gezwind uit de voeten maakte. Even later kwam de pui mét hevig geraas naar beneden. Arbeiders van Gemeentewerken hebben later orde geschapen in de chaos van steen en hout. De relief- fragmenten blijven uiteraard het eigendom van „Hendrick de Keyzer". Miscliien kan men ze nog wat aan elkaar passen en als trieste herin nering tentoonstellen in het museum aan de Wagenaar straat Belgische douane ambtenaren willen Vlissingen bezoeken. Naar wij vernemen, is de mogelijk heid niet uitgesloten, dat op 2e Pink sterdag een 'groot aqntal Belgische douarie-beambten uit Antwerpen met hun dames een bezoek aan Vlissingen zal brengen. Het betreft hier een ge zelschap van ongeveer 500 personen, onder wie zich een tmuziekcorps van 1Ó0 man bevindt. Wanneer dit bezoek doorgang vindt, dan zullen de Belgen per boot in Vlissingen arriveren. Het iigt in de "bedoeling dat het ge meentebestuur en V.V.V. ter begroe ting aanwezig zullen zijp. Bovendien staat een muzikale rondwandeling door de stad en een concert in het Bellamypark op het programma. Een definitieve beslissing is echter nog niet gevallen. Biggekerke eveneens tegen het plan. De gemeenteraad van Biggekerke is tegen Vrijdag in openbare vergadering bijeengeroepen, ter bespreking van het grenswijzigingsplan Walcheren. B. on W. stellen voor, niet accoord te gaan met de plannen van Gedep. Staten. Verder vermeldt de agenda o.a. een voorstel om accoord te gaan met de 5 pCt loonsverhoging voor het ge- meentepersoneel; een voorstel tot vast stelling van opcenten op de hoofdsom der grondbelasting en der personele belasting en een voorstel om in begin sel te besluiten de woningwetwonin gen over te dragen aan de Chr. Wo- ningstichting Walcheren. Piet Lentz en Cor de Groot naar Zeeland. De cellist Piet Lentz en de pianist Cor de Groot zullen Woensdag in Goes en Donderdag in Middelburg onder auspiciën van de Z.V.U. een concert geven mét werken van Beet hoven, Debussy en Grieg. Piet Lehtz is sedert tal van jaren hoofdleraar cellospel aan het Amsterdams Conser vatorium te Amsterdam. Hij studeer de aan dezelfde inrichting en ging daarna naar Parijs. Zowel in ons land als in het buitenland trad hij her haaldelijk op als solist. Na de oorlog concerteerde hij in Scandinavië en speelde in Engeland o.a. voor de B.B. C. Zijn begeleider, Cor de Groot, was al eerder in Zeeland. Hij behoort thans tot de grootste Nederlandse pia nisten en is in het buitenland bijna nog beter bekend dan in ons eigen land. Cor de Groot maakte ook enige naam als componist. Verplichte hengstenkeuring te Goes. Te Goes was Vrijdagmorgen de verplichte voorjaarskeuring van hengsten, uitgaande van de Konink. Vereniging „Het Nederlandse Trek paard. Niettegenstaande het ongun stige weer was er grote belangstel ling, o.m. waren aanwezig de voor zitter en de secretaris van de Konink. Ned. Vereniging „Het Nederlandse Trekpaard", jhr. J. v. Vredenbuzgh en de heer L. A. Bom. Van de 27 voorgeleidde hengsten werden er tien afgekeurd. Opgenomen werden in het Keurstamboek Nico van Ella, eig. D. A. Timmerman, Kattendijke; Arion van Tienhoven, eig. Gebr. Ver donk, Nieuwdorp; Carlo van Passluis, eig. L. P. Hanse, Noordwelle; Marquis eig. Hengstenmaatschappy, Oudelan- de. Voor vier jaar werden goedgekeurd Mignon van Agricole, eig. W. de Buck I. de Buck Wzn., Meliskerke; Nico van Smakt, eig. Hengsten Vereni ging „Zuid Béveland" Krabbendyke; Ben van Graauw, eig. AV. de Buck Iz. de Buck Wzn., Meliskerke en Al bion, eig. A. Luijk Gzn. te Biezelinge. Voor één jaar werden goedgekeurd: Evert van Brunswijk. eig. gebr. Ver donk, Nieuwdorp; Nico van Leenders- hof, eig. D. A. Timmerman, Katten- dykc; Brutus van 't Hof Nieuwland, eig. E. Köppejan, P. Dingemanse te Zoutelande en P. Wisse te Biggek.; Clairon van Hersel. eig. P. Vermue Jzn. te 's-Gravenpoldör cn A. L. Schrier te Kdpelle; Marquis van de Koestraat eig. J. Maljaars Jn. te Oostkapelle en I. de Buck te Grijps- kerkè; Robert van Schelfhoutshoek, eig. gebr. Ver donk te Nieuwdorp; Ideal van de Kleijkamp, eig. Heng- stenvereni^jng „Eiland Tholen". St. Maartensdijk; Nico van de Heibloem, eig. J. C. J. v. d. Velde te Kamper land en W. de Buck te Meliskefrke en Claron van Cambron, eig. W. de Buck en I. de Buck te Meliskerke. CHR. LAGERE LANDBOUVV- •q» SCHOOL. ue heer K. Roodenburg te Gende- ren, die onlangs werd benoemd tot hoofd van de Chr. Lagere Landbouw school te 's Heer Arendskerke, heeft deze benoeming niet aanvaard. Het bèstüür van de C.B.T.B. in Zeeland heeft thans als zodanig benoemd de heer J. C. van Hoven te Wandzcheim (N.B.), die bereids deze benoeming aanvaardde. De heer van Hoven is momenteel onderwijzer aan de Ned. Herv. school te Werkendam. Raad van Westkapelle accoord met grenscorrecties. WEINIG WAARDERING VOOR PLAN IN 'T ALGEMEEN In de gemeenteraadszitting van Vrij dag te Westkapelle zijn de plannen tot grenswijziging ter sprake gekomen. Het oordeel van de road was eensge zind. Het plan in het algemeen vond weinig waardering, aangezien ver scheidene naburige gemeenten gedu peerd worden. Voor Westkapelle zelf zou er wei nig verandering komen. Met de cor recties, die worden voorgesteld kan de raad accoord gaan. De grens, voorgesteld in het nieuwe plan loopt beter dan de oude. Zo ko men twee hofsteden, die ver af lig gen, namelijk die van de wed. Adri- aanse en die van de heer Matthijssen, aan Aagtekerke en Meliskerke. De hofsteden van de heren Dommisse en van Sluijs, die liggen aan de Westzijde van de nieuwe weg en die vroeger tot Zoutelande behoorden, komen aan Westkapelle. Een grote verbetering is het ook, dat de strook aan de duinkant, die vroeger tot aan de kom van Zoute lande, Westkappels grondgebied was, thans aan Zoutelande komt, waarte genover de grond van de Paulusweg bij Westkapelle wordt gevoegd, waar toe het ook behoort. De raad is van mening dat de nieu we grens van Westkapelle beter is dan de oude. Middelburg JAARVERGADERING PARTIJ VAN DE ARBEID. In de Vrijdagavond onder leiding van de heer W. L. Scheiik in het Schuttershof gehouden jaarvergadering van de Partij van de Arbeid, afd. Middelburg, bracht de secretaris, de heer C. B. Helm, verslag uit over 1948 en 1Ö49. Uit het verslag van de penningmeester, de heer L. A. Bouwman, bleek, dat de uitgaven en de ontvangsten voor 1950 elk op f 3385.— waren geraamd, terwijl per 1 Januari 1950 een batig saldo groot f 246 aanwezig was. De bode. de heer P. Fran coijs, werd dank gebracht voor zijn zeer zorgvuldig beheer. Verder werd nog verslag uitgebracht door de afdeling Middelburg van de Prot. Chr. Werkgemeenschap en door de Vrou wenbond. In plaats van mr. P. C. de Jonge, die bedankt had wegens gezondheidsrede nen, werd bij enkele candldaatstelling tot voorzittér gekozen de heer W. L. Schenk, thans vice-voorzitter. De zittende bestuursleden, de heren C. B. Helm, L. A. Bouwman, H. J. Flierman, A. Schuitema, N. J. Holster en A. P. Stuf- kens werden herkozen, terwijl in plaats van mevr.' SchrijverWaage, die naar Goes vertrok,, gekozen werd mevr. van Bo v enW oudstra Als candidaten voor de Partijraad wer den aangewezen' de heren C. Hamelink te Axel en W. L. Schenk te Middelburg en als plaatsvervangers, de heren Van Bendegem, te Axel en Bil te St. Anna- land. Tenslotte gaf wethouder A. J. Beren pas een uitvoerig verslag van de werk zaamheden der Raadsfractie. Weer autotocht voor Ouden van Dagen. Naar wij vernemen zal in 1950 ook te Middelburg weer een autotocht voor ou den van dagen worden georganiseerd. Zoals men zich herinneren zal, ging ver leden jaar de tocht niet door als gevolg van een meningsverschil tussen de com missie, die in 't verleden deze tochten or ganiseerde en de U.V.V. Thans is dit ge schil uit de wereld en in onderlinge sa menwerking zullen Commissie en U.V.V. de autotocht dit jaar mogelijk trachten te maken. Vlissingen „ONS GENOEGEN" Het muziekgezelschap „Ons Genoe gen" heeft met het oog op het a.s. ju bileum van het corps in het repetitie lokaal school Groenewoud, ingang Rioolstraat een bazar georganiseerd. Men vindt hier tal van aardige at tracties en ongetwijfeld zal de bazar aan het gestelde doel beantwoorden. Vandaag is deze „jubileumbazar" voor het laatst geopend. FEESTAVOND G.O.I.W. De Gemeenschap Oud-Illegale Wer kers, afd. Vlissihgen, heeft Vrijdag in „Concordia" aan de collectrices eh col lectanten van de Stichting 1940—1945 uit erkentelijkheid een feestavond aangeboden. Hieraan werkten mee het Middelburgse saxofoonkwintet, on der leiding van dhr Larves, het ac cordeonduo Burgerhof-Visser, de Chr. Mandolinevereniging met een cowboy- programma en de heer C. L. Dert, die enkele films vertoonde. Na een kort woord van de voorzit ter opende het saxofoonkwintet het programma en speelde o.a. een bewer king van „Die kleine Nachtmusik" van Mozart. Na de pauze hield de heer F. Huson, directeur van het Ge west Zeeland van de Stichting 1940- 1945 een korte toespraak, waarin hy het werk van de Stichting uiteenzette. R. DE MUYNCK f Op 55-jarige leeftijd is Vrijdag middag tc Middelburg plotseling overleaen de heer R. de Muynck, die in de Zeeuwse hoofdstad niet alleen als succesvol zakenman, maar ook als bestuurslid van vêrschillenue verenigingen en één der initiatiefne mers tot de bekende Bomenactie van de Stichting Nieuw Walcheren een grote bekendheid genoot. De heel de Muynck was reeds geruime tijd lydenüe aan een hartkwaal, die hem noodzaakte een rustige levenswijze in acht te nemen. Zyn overlijden kwam niettemin volkomen onver wacht. De heer De Muynck weVd op 9 Juni 1894 te Middelburg geooren en genoot na de Mulo-school te hebben doorlopen in Alten en Leipzig een vakopleiding als opticien en ortho paedist. Door zijn grote werkkracht en zijn scherpzinnig zakeninstinct wist hij de aideling Focus Veilig der fa. Focus-de Muynck op te wer ken tot één der belangrijkste indu striële bedrijven der Zeeuwse hoofd stad een bedrijf, dat niet slechts een nationale bekendheid geniet, maar tevens in belangrijke mate voor de exportmarkt produceert. De heer R. de Muynck nam een levendig aandeel aan het openbare leven, waarbij zich zijn belangstel ling lange tijd voornamelijk licht te op het culturele deel daarvan. Zelf een minnaar der schone kunsten, was hij tevens bevorderaar van schilder- en tekenkunst en als zoda nig bestuurslid van de Vereniging Voor de Kunst en 't Kunstmuseum. In de organisatie der jongste tentoonstellingen van werken van Van Gogh en van Dongen, had hy een belangrijk aandeel. Tevens was hy bestuurslid van de Schouwburg- Middelburg. Nadat Walcheren in 1944 over stroomd was, nam de overledene in 1945 zitting in het bestuur der Stichting Nieuw Walcheren, waarin hij al spoedig een der drijvende krachten was. Het was de heer De Muynck, die mede het initiatief nam voor de bekende Bomenactie, de leu ze „Plant een boom op Walcheren" uitdacht en als leidér deze actiê tot een groot succes maakte. Aan zijn initiatief is het te danken, dat reeds op 4 November 1947 een begin kon worden gemaakt met de herbeplan ting van Walcheren, welke than3 reeds een lust voor ogen wordt. De bevolking van Walcheren is hem daarvoor grote dankbaarheid ver schuldigd. De heer De Muynck had namens Nieuw Walcheren zitting in de Stichting Jeugdcentrum Nieuw Wal cheren te Domburg. Met hem is een verdienstelijk bur ger, een humaan en vooruitstrevend werkgever, heengegaan. De vei'eni- gingen, waaiwan hij bestuurslid was, lijden door zyn vei^scheiden een ge voelig vex'lies. In Nederland is aangekondigd, dat over een paar maanden een wijziging zal gebracht wox-den in de wijze van samenwerking tussen de Belgische en de Nederlandse loodsdiensten op de Westex-schelde, aldus het persbureau Belga. Te Brussel wijst men er op dat, zo Nederland reeds een besluit heeft ge nomen, België daarentegen zich nog dient uit te spreken. Het beti-eft hier de verdeling van de te loodsen schepen tussen de Nederlandse en Belgische diensten. Na de jongste wereldoorlog werden die diensten samengesmolten op basis van een verdeling overeen stemmend met de vooroorlogse. Daar de Belgische dienst intussen meer per soneel had aangeworven, werd hem meer dan de helft van de te vex-vullen opdrachten toegewezen, d.i. ongeveec 60 voor de Scheldemonding en 70 voor de stroom. De NederlandsBelgische commis sie die ki'achtens de Schelde-overeen- komsten, de scheepvaartkwesties op de Schelde regelt, is het eens gewor den over het beginsel van een nieuwe verdeling. Zij was geen voorstander van het herstel van de vrije concur- x-entie zoals die vóór 1940 heerste. In gevolge de nieuwe overeenkomst krijgt de Belg -he loodsdienst 72,5 en de Nedei-landse 27,5 Zeeuwse militairen komen naar huis. Met het trocpentransportschip „Che shire", dat 21 Januari uit Tandjong Priok is vertrokken en 18 Februari in Rotterdam wordt verwacht repatrië ren de volgende Zeeuwen: W. Brou wer, te Goes; A. P. v. Laai', Lams- waarde; P. Steketee, Vlissingen; W. J. Frangoys, Middelburg; D. Julianus, Middelburg; C. Roelse, Koudekerke; A. Schouten, Middelburg en J. Wil- lemstein, Hulst. En met de „Tabinta", die 23 Janu ari uit Tandjong Priok is vertrokken en op 19 Febi-uari in Amsterdam wordt verwacht repatriëren: F. Cornelisse, Yerseke; A. P. Schoock. Maldegem; J. de Jonge, Kapelle; M. v. Kolk, Ter- neuzen; H. J. Corsuize, Colijnsplaat; J. v. d. Meulen, Vlissingen; P. Pro voost, Middelburg; H. Roest, Middel burg; J. Suurland, Stavenisse; G. P. A. Telleman, Vlissingen. De volledige lijsten liggen op onze burelen in Vlissingen, Middelburg, Goes, Oostburg én Zierikzee ter inza ge. Burgerlijke Stand MIDDELBURG. Bevallen: J. van LoonKlomp, z.; W. Eckhardt—Koppejan, z.; J. Dieleman— Kluijfhout, d.; J. J. Dekker—Verstraate. z.; P. M. Mulder—de Rijk, z.; P. B. SchoutBoone, d. Ondertrouwd: M, Maijens, 26 j. en W. C. M. Verhage, 24 j.; A. Blok. 25 j. en P. C. Reijnoudt. 26 j.; J. C. Kareis, 21 j. en D. Volkers, 22 j.; H. A. Hondman. 29 j. en J. IJzer, 31 j.; I. DeUebeke. 32 j. en C. J. van der Werve. 28 j. Overleden: A. P. Blok. 79 j.- P. A. de Wolff, 83 ;i.: S. Gillisse. 72 j.; P. Lejjnse. J.; H. W. J. Lente, 65 j.; E. Geschiere, i

Provinciale Zeeuwse Courant | 1950 | | pagina 2