TEKORT AAN GOEDERENWAGONS tyuwo WAAROM WERKNEMERS BENEDEN 23 GEEN 5% KRIJGEN ütn liano MINISTER STIKKER ZAL ZEKER TIJD TE KORT KOMEN VERWOESTE KERNEN BINNEN 5 JAAR HERBOUWD met CHL0R0D0NT tandpasta een electrischë naaimachine! VRIJDAG 3 FEBRUARI 1950 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 5 Zeeland niet in het nadeel Kamer van Koophandel ontving inlichtingen. Van de zijde van het Algemeen Secretariaat der Kamer van Koop handel en Fabrieken deelt men ons het volgende mede: Op de in November j.l. gehouden vergadering der Kamer van Koop handel en Fabrieken voor Zeeland werd door de Alg. Secretaris een van de zijde van het bedrijfsleven ontvangen klacht ter tafel gebracht, als zou Zeeland bij het beschikbaar stellen van goederenwagons ten ach ter worden gesteld bij andere gebie den. Hoewel deze vraag door de heer Feenstra, die als vertegenwoordiger der N.S. in de Kamer zitting heeft, reeds direct ontkennend werd beant woord, werd door de heer A. West- strate Jzn. te Krabbendijke enige da gen later in de Provinciale Pers toch beweerd het tegendeel te kunnen be wijzen, omdat op enkele dagen wel wagens te Venlo, doch in Zeeland niet waren te krijgen. In Utrecht nam men deze beschul diging niet, zodat een diepgaand on derzoek werd ingesteld. Uiteraard kan aan de hand van enkele gevallen onmogelijk bewezen worden, dat van achterstelling in Zeeland sprake is. Hiervoor is nodig een vergelijking van het aantal wagens, dat voor een bepaald vervoer in Zeeland over een zekere periode ter beschikking werd gesteld tegenover het aantal gestelde wagens in andere delen van ons land. FRUIT VERV OER Enkele belangrijke vervoeren voor Zeeland werden onder de loupe geno men. Ten eerste het fruitvervoer: Toen de abnormaal grote behoefte aan spoorwagens voor export zich voordeed, werd, in samenwerking met het Centraal Bureau voor Fruit- en Tuinbouwveilingen en het Bedrijf schap voor Groenten en Fruit, een firogramma opgesteld voor 'n zo eer- ijk mogelijke verdeling van het aan tal beschikbare wagens over de ver schillende Veilingen. In de maand October 1949 gingen uit Nederland naar Duitsland in to taal 6561 wagens fruit. Gezien voren genoemde verdeling zouden hiervan Zuid-Beveland en Walcheren 275 wagens moeten ontvangen. In werke lijkheid wei-den er echter 416 wagens gesteld. Dit is 51% meer De maanden November en Decem ber waren dienovereenkomstig. SUIKERBIETEN Ten tweede het suikerbletenvervoer: Voor dit vervoer werden in Zeeland in totaal 8031 wagens verstrekt. De gehele campagne verliep zonder eni ge stoornis, hoewel dezelfde wagens bfl de Mqnen voor het kolenvervoer dringend benodigd waren. Men zal toch moeiljjk van een ach terstelling kunnen spreken indien men hierbij tevens bedenkt, dat het kolenvervoer regelmatig het gehele jaar doorgaat, terwijl ten slotte het bietenvervoer een kwestie van twee tot drie maanden is. AARDAPPELEN Tenslotte nog iets over het aard- appelvervoer. Te midden van de grote drukte werd vrij plotseling de N.S. voor de opga ve gesteld in de week van 4 tot en met 10 December jl. 10.000 ton aard appelen uit Zeeland naar Frankrijk te vervoeren. Gezien het aflopen der accreditie- ven, moesten deze aardappelen uiter lijk op 10 December zijn geladen en inderaaadde laatste wagen rol de op deze dag. Aan de hand van deze voorbeelden meent de N.S. voldoende te hebben aangetoond, dat Zeeland zeker niet ten achter wordt gesteld. Indonesische pers werpt blaam op autoriteiten. „De Nieuwsgier" (Djakarta) wijst er in een hoofdartikel op, dat twee maal achtereen Indonesische persorga nen zich niet hebben ontzien, een blaam te werpen op hoge Nederlandse autoriteiten. De „Pewara Djakarta" beschuldigde Maandagochtend minis ter van Maarseveen er van, eigenlijk speciaal naar Indonesië te zijn geko men, om de Nederlandse legerstrijd- krachten op het grondgebied der R;I. S. te instrueren, hoe de actie van Wes terling dient te worden gesteund. Daarna heeft het persagentschap „An- tara" dood-gemoedereerd officieuze kringen laten spreken en beweerd, dat mr. van Hoogstraten ergens buiten Djakarta zou zijn gearresteerd. De Indonesische bladen hebben dit nieuwtje blijkbaar zonder enige po ging tot verificatie opgenomen. Later kwam Antara met een dementi, na dat het buerau dit bericht eerst over geheel Indonesië had laten circuftren en de Indonesische pers het eendrach tig had gepubliceerd. „De Nederlandse gemeenschap, zo goed als de Indonesische wil eindelijk rust, orde en een prettige onderlinge verhouding en die kunnen niet wor den bereikt, zo lang niet de Indonesi sche persorganen eigener beweging nalaten, onbehoorlijke, onjuiste en be ledigende berichten te lanceren over geachte leden van de Nederlandse ge meenschap". Da kwaliteit Is vooroorlogs... VRAAG UW WINKELIER DE PRIJSVRAA^ Bevin bij de Paus. Bevin, de Britse minister van Bui tenlandse Zaken, heeft Woensdag be sprekingen gevoerd met de Paus, met president Einaudi, met premier De Gaspèri en met zijn' Italiaahsè"ambts genoot, graaf Sforza. Bevin, die terugkeert van de confe rentie te Colombo, was te Rome aan gekomen voor een bezoek van 24 uur aan Italië. Men neemt aan, dat de besprekin gen tussen Bevin en de Italiaanse re geringspersonen voornamelijk de Brits-Italiaanse geschillen in Afrika tot onderwerp hebben gehad. Toen Bevin van Napels naar Rome reed, werd hij met rotte eieren beko geld. Vijf jongelui werden gearres teerd. In het Vaticaan werd met een eeuwenoude traditie, dat de paus slechts 's morgens audiëntie verleent, gebroken. Wreszynski is millionnair. Het proces tegen Wreszynski, die verdacht wordt van oplichting op gro te schaal, is Donderdag voortgezet. Een lange rij getuigen, opgeroepen doeft* de verdediging, passeerde het kruisverhoor van de president van de Amsterdamse Rechtbank. Later ant woordde de verdachte op een vraag van de president ..Bent U millionnair" met een duidelijk „ja". Hij verklaar de in Dantzig een exportzaak en een zeer groot bankbedrijf te hebben ge had. Donderdag 23 Febr. zal het proces worden voortgezet. Chauffeur redde met moeite twee kinderen. De chauffeur van een fabriekje Haarlem zag twee kinderen van naar schatting vier jaar tussen de ijsschot- sen van het Spaarna spartelen. De man sprong terstond uit zijn wagen en begaf zich gekleed te water. Met veel moeite wist hij de beide kinde" ren op de wal te brengen. Zij hadden op de ijsschotsen gespeeld en waren daarna te water geraakt. De kinderen waren zo verbouwereerd, dat zij het onmiddellijk op een lopen zetten. „Uit de brand fijn jongens". Op 4 April brak in het Brabantse dorp Eethen in het land van Heusden en Altena een felle brand uit, die bin nen enkele ogenblikken mede door de woedende storm twee boerderijen en twee andere panden volkomen ver woestte. Vee en huisraad, niet alleen van de bewoners, maar ook van ge- evacueerde gezinnen, gingen eveneens in de vlammen verloren. Waar dit dorp reeds zwaar door oor logshandelingen was getroffen werd deze brand plaatselijk tot een ramp. waarin onmogelijk door de bewoners alleen kon worden voorzien. De N.C.R.V. stemde er in toe, dat in de uitzending van de familiecompe titie een oproep voor de getroffenen zou worden gedaan. De resultaten wa ren verrassend. De radio-actie was gevoerd onder het motto „uit de brandfijn jon gens" en ook het comité tot hulpver lening nam die naam aan. Het comité heeft nu drie nieuwe huizen aan de getroffenen overgedra gen. In de boerderij, die het eerst door de brand was aangetast, werd een so bere herinnerings-plaquette aange bracht terwijl aan elk der getroffenen en aan de comitéleden een oorkonde werd overhandigd. Afwijkingen van de regel zijn mogelijk. Donderdag heeft de heer Andriessen (K.V.P.) in de Tweede Kamer vragen gericht tot de minister van sociale zaken over de 5% loonsverhoging met betrekking tot gehuwden en kostwin ners beneden 23 jaar. Zijn vragen kwamen hierop neer, dat hij het gewenst achtte om ook de ze categorie de loonsverhoging^ toe te staan. De minister antwoordde, dat bij het in ons land in zwang zijnde loonsy steem in het algemeen geen onder scheid bestaat tussen gehuwden en on- gehuwden. Ook de overheid heeft zich daarbij aangesloten door het verschil in be zoldiging tussen gehuwden en onge- huwden te laten vervallen. In hoever dit billijk is en sociaal rechtvaardig, is een vraagstuk van algemene orde, dat niet geschikt is om terloops te worden beslist ter gelegenheid van 'n correctie van het algemeen loonni veau. De minister meende wel, dat in bij zondere gevallen een afwijking ge rechtvaardigd is van de algemene be paling, dat de loonsverhoging niet geldt voor werknemers beneden de 23. Dit geval doet zich voor indien een jeug dig werknemer kostwinner is voor een gezin van verscheidene personen. Het geval kan dan langs organische weg aanhangig worden gemaakt. Het komt mij voor aldus zeide de minister dat er geen aanleiding be- Het lekkeMte middel tepen ve\kcuMeid 30 cent O: ITALIAN0 por r— 100 gram Marktberichten VEILING GOES. Op 1 Februari Groenten: Spruiten I 3035 Idem II 12 —25; Witlof 1 33-41: idem stek 11—19; Rode kool 619, Peen 9.50, Uien 11—28, Prei 52, alles per 100 kg. Knolselderij 17, per 100 stuks. VEILING KAPELLE-BIEZELINGE EN O. Op 1 Februari. Appels: Goudreinelte 17—38. Jonathan 15—59, Golden Dellc. 12—42, Zure Belle fleur 10—29, Zoete Ermgaard 9—28, Cam- pagnezoet 7—18, Court Pendu 7—15. Hol- landszoet 6—20. WestL Bellefleur 25, Br. Seedling 7—18, Sterappel 7. peren: Comt. de Paris 658, Doyenne du Comice 26— 73. Conference 11—22, Kleipeer 5—11. Gie- ser Wildeman 5—21. St. Remey 6—18. Pondspeer 4—14, Wlnterlouwtje 415, Di versen: Witlof 46, Spruitkool 21, Rode kool 4—13, Uien. stek, 11—13. Breekpeen 2.5. Kroten 5. VEILING KRABBENDIJKE EN O. Op 1 Februari. Gewone veiling: Appels: Jonathan se es, Golden Delic. 18—53. Cox Oranje 43— 97, Present van Engeland 4749, Peren: Comtesse de Paris 23—64, alles per 100 kg. VISMIJN XE VEERE. Veiling op 2 Februari. Exportgamalen 153 kg.: 1,85—2.15; Schar 59 kg.: 43-45; Schol 71 kg.: 40—41; Wij ting 2 kg.: 31; Kabeljauw 2 kg.: 89; On- gesort. vis 4 kg.: 38; Sar dijn 3 kg,: 35. staat om tegen 't advies van de meer derheid van de Stichting van de Ar beid in een algemene maatregel te be vorderen, die in het licht van het voorgaande als gevolg zou hebben, dat ten behoeve van alle jeugdige ge huwden en kostwinners de looncom- pensatie zou worden toegekend. De heer Andriessen, nog niet tevre den gesteld, wilde graag van de minis ter weten waarom aan de werknemers POLITIEK BEMIDDELAAR IN EUROPA. Met het ILUtL-toeetel uit Parijs arriveerde Donderdagavond om ze ven uur minister Stikker op het vliegveld Schiphol. In de ontvangkamer van het vliegveld vertelde hij de aanwezige journalisten iets over zijn nieuwe functie in de O. E. E. S. (Organisatie voor Europese Economi sche Samenwerking). „De vorige week vroegen de Amerikanen m(j deze functie op mij te nemen", zo zeide hij. „Ook van de zijde der Engelsen en Belgen kwam dit verzoek. Na overleg met het kabinet heb ik deze functie thans aanvaard". „Het is mijn mening, dat ik haar goed kan combineren met mijn eigen ambt. Nu kan ik immers snel inge licht zijn over de politieke consequen ties van de technische plannen van de O.E.E.S. Het kabinet zag ook de grote betekenis hiervan in voor Neder land en Europa". Minister Stikker vertelde, dat hij een lang gesprek heeft gehad met Harriman en ook met de Portugese, Noorse en Duitse vertegen woordigers heeft gesproken. „Ik zal veel moeten reizen in mijn nieuwe functie" zo vervoldge de minis ter. „Niet alleen naar Parijs, maar door "heel Europa en misschien zelfs ook naar Amerika. Ik heb geen offi ciële titel. Dat wilde ik liever niet om een vrijere armslag te hebben. Ik ben eigenlijk een politiek bemid delaar in Europa een multilateraal bemiddelaar. Ik kan mijn taak alleen dan goed doen, als de deelnemende landen het vertrouwen hebben, dat ik niet in de eerste plaats voor mijn eigen Paul Hoffman ontevreden over de U.E.E.S. Paul Hoffman, de leider vafa de Amerikaanse Marshall-organisatie, ls teleurgesteld over de geringe vorde- ringen, die zijn gemaakt b(j het stre- beneden de 23 jaar de loonsverhoging Yen naar economische samenwerking niet wordt toegekend. Verder infor meerde hij naar de normen voor even tuele afwijkingen. De minister antwoordde, dat de lo nen der jongeren naar evenredigheid meer zijn gestegen dan die der oude ren. Men wil thans meer terugkeren tot de vroegere verhoudingen. Indivi dueel kunnen bijzondere gevallen na der bekeken worden. Een nauwkeuri ge aanduiding van normen daartoe kan niet gegeven worden, omdat daardoor vooruitgelopen wordt op"de beslissing van de aangewezen organen. De minister achtte het gewenst de tot nu toe gevolgde weg van overleg te blijven volgen. Moh. Roem heeft vertrouwen in de samenwerking. „Ik heb alle vertrouwen in de samen werking tussen Nederland en Indonesië. Daar wil ik mijn schouders onder zetten", verklaarde de Hoge Commissaris van In donesië in Nederland, mr. Moh Roem, in een onderhoud met de politieke corres pondent van Aneta, alvorens zijn reis naar Nederland aan te vangen. „Ik geloof, dat mijn benoeming geheel ligt in de lijn van de ernst, waarmede wij de samenwerking tussen de twee landen opvatten een samenwerking, die ge baseerd is op het vertrouwen, dat er be staat en dat moet worden onderhouden. Aan de ene kant spijt het mij. dat ik Indonesië moet verlaten, omdat ook hier veel arbeid valt te verrichten, doch an derzijds heeft het werk, dat mij in Ne derland wacht, mijn gehele Instemming. Zowel voor de regering als voor mij zelf was het een moeilijke keuze. Nu zij een maal is gemaakt, zal ik mij met hart en ziel aan mijn taak in Nederland wijden". land werk, maar voor het belang van Europa". Op de vraag waarom men juist een Nederlander in deze hoge functie heeft benoemd zei de minister: Neder land heeft steeds een zakelijke midden positie gehad tussen de verscheidene landen in. Dit heeft er ongetwijfeld toe bijgedragen, dat men iemand uit Ne derland heeft gekozen voor de bemid delende functie". Een der journalisten vroeg naar de mening van minister Stikker over de Europese samenwerking. Hij zei hier over, dat het beter zou zijn indien er wat meer voortgang was. Toch ziet de minister de mogelijkheid tot samen werking niet somber in. Of er spoe dig sprake zal zijn van grote resulta ten kon hij nog niet zeggen, maar hij verwacht deze toch wel binnen enkele maanden. Over de waarneming van zijn ambt in Nederland zei minister Stikker, dat na de reorganisatie van Buitenlandse Zaken een toestand is geschapen, waarbij men kan overzien, hoe alles moet worden geregeld. Het is geble ken. dat er een secretaris-generaal nodig zal zijn. in Europa. Dit verklaarde hij in de slotzitting van de Raad der O.E.E.S. Hij zeide, dat hij die landen zou steunen, die werkelijk pogingen in het werk zou stellen om eenheid te bereiken. De O.E.E.S. heeft besloten, dat 60 procent der invoereóntingenteringen in het Europese handelsverkeer met ingang van 1 Juli a.s. zal worden af geschaft. Verscheidene ministers spraken hun waardering uit voor de „edelmoedige" houding van de Nederlandse regering om. min. Stikker toe te staan naast zijn taak als minister van buitenland se zaken de functie van politiek di- recteur van de O.E.E.S. te aanvaar- den. Minister Stikker zal waarschijn lijk in vele zaken de vrije hand heb ben. Er is nog nauwelijks een poging door de organisatie ondernomen om zijn taak of bevoegdheden te defini ëren. Vragen over uitlatingen van Soeikarno. Het Tweede "Kamerlid, de heer Rey- ers (CH) heeft de minister-president schriftelijk gevraagd of deze de her haalde uitlatingen van ir. Soekarno over de toekomstige status van Nieuw Guinea niet in strijd acht met art. 2 van 't charter der sóuvereiniteitsover- dracht. Hij vraagt verder of de regering be reid is eerst de Kamer te raadplegen alvorens eventueel de regering der R.I.S. Nederlandse troepen en mate riaal ter beschikking te stellen voor de handhaving van het gezag in enig deel van Indonesië. Lunshof ook in hoger beroep veroordeeld. Het Amsterdams Gerechtshof ver oordeelde de journalist H. A. Luns hof, conform de op 19 Januari uitge sproken eis. tot een geldboete van 300 of 30 dagen hechtenis. De veroordeelde had geweigerd in lichtingen te geven aan de rechter commissaris over de bron, die hem bepaalde door hem gepubliceerde ge gevens had verstrekt. Op 29 Septem ber 1949 was hij door de Amsterdam se Rechtbank veroordeeld tot een geld boete van 100.— of 10 dagen plus een maand voorwaardelijk. TWEEDE KAMER. Minister in 't Véld over de wederopbouw; De Tweede Kamer heeft Donderdag de motie van de heer Stapelkamp (A.-R.) over de opneming van de wette- lijke^regling inzake de ondernemingsra den in de wettelijke regeling van de bedrijfsorganisatie verworpen met 50 te gen 19 stemmen. Het wetsontwerp werd daarna zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd, met aantekening, dat de C.P.N. en de heer van Dis (S. G.) geacht wilden worden te heb ben tegengestemd. WEDEROPBOUW. De Kamer behandelde voorts het wets ontwerp „tijdelijke voorzieningen weder opbouw en bevordering van de bouwnij verheid". Deze „wederopbouwwet" ver vangt het op 28 Februari 1948 ingediende ontwerp van wet tót regeling van de wederopbouw en het sinds 8 October 1947 eveneens bij de Kamer aanhangige ont werp „wijziging van de woningwet". Aan de algemene beraadslaging over dit technische ontwerp werd deelgenomen door de heren Maenen (K.V.P.). van der Feltz (CH.), Ten Hagen (Arb.), Verkerk (A.R.) en Gortzak (C.P.N.). Minister In 't Veld zeide in zijn ant woord, dat de wet eigenlijk niet anders bedoelt dan een wettelijke vorm te ge ven aan wat in de practijk is gegroeid. KERKNIEUWS. GEREF. KERKEN ART. 31 K. O. Beroepen te Glanerbrug— Oldenzaal C. van Ommen, te Almelo, miss. predikant voor de zendende kerk te Zwolle. Zijn streven zal erop gericht zijn steeds meer de practijk te leiden in de richting van een definitieve oplossing. De nieuwe woningwet zal naar hij hoopt in 1953 behandeld kunnen worden en daarin zal dan worden vastgelegd, wat in de nu komende drie jaren zal groeien. Hij deelde mede, dat meer dan de helft der wederopbouwpl&nnen in veilige haven is. Over de honderd wachten nog. Door de voorgestelde regeling zullen uiterlijk over vijf jaar de verwoeste kernen van steden en dorpen herbouwd kunnen zijn. De vergadering werd daarna verdaagd tot Vrijdagmiddag. BILJARTEN Van de Pol en dc Ruyter in de kopgroep. Te St Etienne (Fr.) begonnen Donder dag de Europese kampioenschappen ka der 47/2. De omstandigheden werken e niet mee, kleine zaal, twee verschiller de tafels, geen ivoren ballen en een slech te ongelijkmatige verwarming. De Ruyter versloeg toch al meteen d huidige kampioen, de Fransman Galm: che en in de avondpartijen zijn landge noot Sweering. Piet van de Pol verza melde vier winstpunten door overwinntr gen op Sweering en de Belg Vervest. Na de eerste dag leidden Piet van d> Pol, de Belg van Hassel, Kees de Ruytei en de Fransman Chassereau. Zij hebben allen twee partijen gewonnen. De andere vier hebben nog geen enkel winstpunt. INEENS, TERWIJL GIJ EEN KRANT OPRAAPT... schiet de pijn in Uw lenden en kunt ge U niet meer oprichten. Omstanders heb ben raoeiie om U te geloven en denken dat U overdrijft, zo snel overvalt U wat men „spit In de rug" noemt. Laat U niet kwellen door de hevige pijn die de ge ringste beweging U veroorzaakt. Drie maal daags flink wrijven met Akkert Kioosterbaisem, het onvolprezen middel waarvan de warmte-opwekkende bestand delen diep In de weefsels doordringen en de oorzaak van de pijn snel verjagen. In korte tijd zult gij zeggen: Akkert. Kioosterbaisem - „geen goud zo goed"«j Waar zijn onze schepen Akkrundijk 30 Jan. te Brownsvilla. Alblasserdijk 1 Febr. te Londen. Alhena 31 Jan. van Antwerpen naar Hamburg. Amsteldijk 2 Febr. te Rotterdam verw. Annenkerk 1 Febr. te Marseille. Bill S 31 Jan. van Castello naar Guernsey. Bre da 31 Jan. van Cristobal naar Curacao. Domburgh 31 Jan. van Bordeaux naar CasabL E Sc A. Scheer 31 Jan. te Ant werpen. Eendracht 1 Febr. te Salaverry verw. Elsenburgh 31 Jan. van Guernsey naar Bord. Gadila 1 Febr. te Aruba verw. Gordias 1 Febr. te Rotterdam. Jacoba Cath. 31 Jan. van Antibes naar Saffi. Ju piter 31 Jan. van Kalamata naar Catania. Laurenskerk 1 Febr. te Rotterdam. Maas 31 Jan. van P. Plata naar Antwerpen. Me- lampus 1 Febr. van Amsterdam naar In donesië. Merak N. 30 Jan. te Casablanca. Mizar N. 30 Jan. te Casablanca. Nijme gen 1 Febr. te Genua. Oberon 1 Febr. te Curasao verw. Rose Marie 31 Jan. van Saffi naar Agadir. Stuyvesant 31 Jan. v. Laguaira naar Trinidad. Tegelberg 29 Jan. te Mombassa. Tjlmenteng 28 Jan. te Kaapstad. Ton S 1 Febr. van Guernsey n. Swansea. Winsum 1 Febr. van Antwerpen naar Amsterdam. IJssel 1 Febr. van P. Plata naar P. au Prince. Abbedijk 2 Febr. te Vitoria. Alcor 1 Febr. van St. Vincent K.V. uittr. Aldabt 2 Febr. te Montevideo. Amstelkerk 1 Febr. van Accra naar La gos. Andijk 1 Febr. van Bermuda (uitr.) Antonia 1 Febr. van Surabaja naar B. Pa- pan. Appingdam 1 Febr. van Bare, naar Sanfelioe. Ariadne 1 Febr. te Bilbao. Ar- milla 1 Febr. van Pladjoe n. Saigon. Ar- nedijk 2 Febr. van N. Orleans naar Lon den. Averdijk 1 Febr. van Baltimore naar Norfolk. Berlage 31 Jan. te Kobe. Bever wijk 1 Febr. in Golf van Biscaye. Bierum 2 Febr. te Rotterdam. Carmelfjell l Febr. van Napels naar Livorno. Laertes 31 Jan. te Makassar. Laretjberg 1 Febr. van Am sterdam naar W.-Afrika. Lawak 1 Febr. van S. Frisco naar Manilla. Linge 1 Febr. van Freetown naar Caen. Lissekerk 2,Fe- br. van Rotterdam te Amsterdam. Ma- doera 1 Febr. van Djakarta naar Sema- ang Mapia 1 Febr. van Colombo naar Jelawan. Murena 2 Febr. te Abadan. Nw. Vmsterdam 1 Febr. van Havana naar New fork. Nieuw Holland 1 Febr. van Brisb. ïaar Surab. Niobe 2 Febr. te Amsterdam, friton 1 Febr. te Carupano. Tjipanas 28 fan. te Fremantle. Titus 1 Febr. van Ka- ••alla naar Mutzuna. Van Riemsdijk 2 Fe br. te Djakarta. Weltevreden 1 Febr. van Suez naar Djakarta. Winsum 2 Febr. te Amsterdam. Zaan 1 Febr. geankerd Downs naar Amsterdam. Zeeland 1 Febr. van Kohsichang naar Mak. Zeeman 1 Fe br. te Pladjoe van Djakarta. Aga Khan gaat zijn geld beter besteden. IN 1954 KRIJGT HIJ ZIJN GEWICHT IN PLATINA. De Aga Khan, de rjjkste man van de wereld, heeft zich ontdaan ge toond over de armoede, die in India geleden wordt. Tijdens een perscon ferentie te Nieuw Delhi (India) heeft hij o.m. gezegd, dat hij in het vervolg de millioenen die zijn volgelingen in 1954 aan zijn voeten leggen, niet langer zou besteden aan juwelen en paarden. Hij wil met zijn geld de we tenschap dienen. De A*ga Khan vertelde dat zijn schoondochter Rita Hayworth binnen enkele maanden haar filmcarrière zal hervatten. Hij hoopte dat presi dent Truman hem zou willen ontvan gen zodat hij er bij de president op aan kon dringen dat de V.S. een „on begrensde hoeveelheid waterstofbom men zouden vervaardigen Hij vertelde voorts dat hij verwachtte in 1954, 't jaar dat zijn volgelingen hem zijn ge wicht in platina uitbetalen weer ruim zesenhalve milüoen gulden rij ker te zijn. Vier jaar geleden werd hij in dia manten gewogen, maar hij toonde nu niet de minste belangstelling voor goud en diamanten, zelfs niet voor ae juwelen die van de zomer van zijn ega, de Begum, gestolen werden. „We gaan geen nieuwe juwelen kopen. In deze tijd ben je veiliger als je geen ju welen hebt. Het kan me niets schelen of men de rest van de juwelen vindt want ze zijn toch niet meer van mij maar van de verzekeringsmaatschap pij", aldus Aga Khan. Pasoendan krijgt toch een R.I.S.-commissaris. Te Bandoeng hebben Woensdag do aangekondigde besprekingen plaats gehad tussen Anak Agoeng, de wall ngara en het kabinet van Pasoendan. In een gezamenlijk uitgegeven com muniqué wordt medegedeeld, dat bij dit overleg de situatie in Pasoendan en de te treffen maatregelen voor een zo snel mogelijke oplossing van de ontstane moeilijkheden werden behan deld. Tijdens dit overleg bracht do regering van Pasoendan naar voren, dat het kabinet nog steeds de volle verantwoordelijkheid draagt voor de gang van zaken en derhalve het recht heeft tot het nemen van principiële en politieke beslissingen. Bü de besprekingen besloot de re gering van Pasoendan eenstemmig, om bijstand te verzoeken aan de re gering der R.I.S. inzake algemene re geringsaangelegenheden. Anak Agoeng besloot daarna ten spoedigste de nodige maatregelen te treffen, die o.a. behelzen het zo spoe dig mogelijk benoemen van een rege ringscommissaris, die namens de re gering der R.I.S. zal worden belast met het uitoefenen van de bevoegd heden van de regering van Pasoendan. Ook deelstaat Zuid-Sumatra in ontbinding. De volksvertegenwoordiging van de negara Sumatra Selatan (Zuid-Suma tra) heeft in een voltallige vergade ring met algemene stemmen een reso lutie aangenomen, waarin 1. wordt aan gedrongen op een overdracht van de bevoegdheden der negara aan de re gering der R.I.S. 2. De wens wordt ge uit om de verdere ten uitvoerlegging van besluiten over te laten aan de re gering der R.I.S, en 3. de wens wordt uitgesproken dat er een verbindings comité zal worden gevormd voor de uitvoering van de in de resolutie ver vatte besluiten. De V. S. zullen hun marinestrijd krachten in de Stille Oceaan versterken, aldus heeft de chef van de Amerikaanse marinestaf te Tokio verklaard. Amsterdamse Beurs 1 Febr. 2 Febr. Nederland 1948 (3%) 101% 101% dito 1947 (3%) 3 98% 98% dito 1937 3 98 y2 98% Dollar-lening 1947 3% 93% 98% Investeringscert. 3 99% 99% Nederland 1962—64 100% 100% Nederland N.W.S. 2% 81% 81% Spaarc. A f 100 2%% 100% Indië 1937 A 3 97% 97 Grootboek 1946 3 98% 98% Ned. Ind. Hand. B 184% Ned. Handelmij. 164 164% AKU 183% 183% Bergh's Jurgens 326% 328 Calvé-Delft 141% 142% Centrale Suiker 189% 191 Kon. Ned. Hoogovens 196 195 Unilever 228% 228% Ned. Kabelfabriek 296% 297% Philips 230% 233% Wilton Feyenoord 151 151 Biliton 363 370 Kon. Petrol. Mij. 288% 297% Amsterdam Rubber 153% 154% H.A Lijn 163 162 Kon. Paketvaart 152 149% Ned. Scheepv. Unie 153% 152% Rotterdamse Lloyd 145 145 Stv. Mij. Nederland 153 151 Handelsver. A "dam 163% 165% Deli Batavia M«. 136% Deli Mij. 151% 153% Anaconda 31% 31% Bethlehem Steel 105% 106% General Motors 79% 80 Kennecot 57% 58 Shell Union 38% 38% Baltimore Spw. 11% Pennsylvania 18% Na Maandag wat in reactie geweest te zijn, was de stemming ter beurze in de twee volgende dagen vast en ook Donder dag bood de beurs, ondanks'de afwezig heid van nieuwe aspecten, een opgewekte aanblik. De opening was over het alge meen goed prijshoudend en gedurende het verdere verloop ontstonden kleine win sten mei incidentele grotere avances. Phi lips bijv. was wederom vast en in twee dagen tijd is dit fonds ongeveer 8 punten gestegen. Dit werd hoofdzakelijk toege schreven aan ruiltransacties tussen Uni lever en Philips.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1950 | | pagina 5