NIEUWS UIT ZEELAND DE ZEEUWSE WEGVERVOERDERS DOOR BELGIE GEDUPEERD Zeeuwse vrachtauto's toch weer naar Frankrijk VEESMOKKELAARS TOT ZWARE STRAFFEN VEROORDEELD Regeling financiering „na-schade" gevraagd WALCHEREN 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 3 FEBRUARI 1950 Zeeuws Tweede Kamerlid stelde vragen aan minister In de Tweede Kamervergadering van Donderdag heeft de heer van der Feltz (C.H.) enige vragen gericht tot de minister van verkeer en water, staat in verband met het verbod van Belgische autoriteiten voor transito, vervoer door Nederlandse wegvervoerders. Doordat de Zeeuwse wegvervoer ders zijn uitgesloten van het mosselen- vervoer naar Frankrijk worden zij ernstig in hun inkomsten getroffen. Is de minister niet van oordeel, dat in strijd met aangegane overeenkomsten wordt gehandeld? Voorts vroeg spr. of de minister bereid was in afwach ting van nader overleg met de Franse en Belgische autoriteiten onmiddellijk ingaande maatregelen te nemen opdat verhinderd wordt, dat de Zeeuwsche wegvervoerders de dupe worden. In zijn antwoord merkt de minister van verkeer en waterstaat, de heer Spitzen op, dat niet slechts het ver voer vén mosselen maar ook dat van groenten en fruit wordt getroffen. In 1949 is aan het mosselenvervoer ook deelgenomen door Franse en Belgische wegvervoerders. Ten opzichte van België en Frank- Eerste lustrum Z.V.U. VIJF JAAR CULTURELE ARBEID IN ZEELAND. Gisteren was het vijf jaar gele den, dat in Middelburg de Zeeuwse Volksuniversiteit werd gesticht. Zo'n eerste lustrum is geen wereld schokkende gebeurtenis, maar wél een feit om even bij stil te staan. Vijf jaar lang verricht de Stichting Z.V.U. nu haar belangrijke culturele arbeid in het wat geïsoleerde Zee land en aan haar is het te danken, dat wereldberoemde musici en dan sers. grote voordrachtkunstenaars, deskundige sprekers en bekende to neelgezelschappen naar ons gewest kwamen, om de bewoners van Mid delburg, Vlissingen en Goes, maar óók van plaatsen als Oostburg. Ter- neuzen, Zierikzee en Axel kunst, ontwikkeling en goede ontspanning te brengen. Het initiatief tot oprichting van de Z.V.U. is uitgegaan van mr. F. W. Adriaanse te Middelburg, die van 't begin af aan voorzitter is. Twee da gen nadat zijn woning door bomin slag zwaar gehavend werd, in een tijd, dat de materiële zorgen een ieder volledig beheersten, belegde hij met enige andere personen een bijeenkomst om tot stichting van de Volksuniversiteit te komen. Op 2 Februari 1945 werd de stichtings akte gepasseerd en nog dezelfde ma&nd werden prospecti verspreid om leden te winnen.. Men startte niet een serie lezingen over herstel en wederopbouwprobl omen en het succes was reeds dadelijk groot. In die eerste tijd was het niets vreemd, wanneer een lezing 600 mensen trok! Zoiets is nu. vijf jaar later, eenvoudig niet meer denkbaar Waaruit de arbeid van do Z.V.U. in de periode Februari 1945Febru ari 1950 bestond, kunnen vvjj het beste weergeven met enige ejjfers. Men organiseerde in totaal 160 le zingen, 94 concerten, 92 toneelvoor stellingen, 34 filmvoorstellingen, 22 voordrachtavonden, 14 cursussen, 8 dansavonden en 7 tentoonstellingen. Daarnaast wordt in Middelburg een jeugdleeszaal en -uitleenbibliotheek geëxploiteerd, terwyl gedurende het „seizoen" iedere maand een zeer verzorgd programmablad, „De Zee meeuw", aan de leden wordt gezon den. Vol goede moed gaat de Z.V.U. thans het tweede lustrum tegemoet, in het besef aan een grote behoefte te voldoen. Televisie op Fancy-Fair te Middelburg. Op een fancy-fair, die van 18 t/m 22 April door de Buurtvereniging 't Zand te Middelburg in het Schutters hof wordt gehouden, zal de heer C. A. Kunst televisie-ontvangsten orga niseren met een door hem speciaal nieuw gebouwd toestel. De heer Kunst geniet een grote bekendheid door zijn experimenten op het gebied van tele visie. Kats krijgt een nieuwe steiger. Naar wij vernemen zal het steiger tje te Kats, binnenkort vernieuwd worden. Door de gemeente Kortgene zal voor deze bouw een subsidie wor den verleend. rijk ligt de zaak niet geheel gelijk. Er is kwestie van verschillende interpre tatie der overeenkomsten. Onmiddellijk ingaande maatregelen zoals de heer van der Feltz vraagt, zou den volgens de minister slechts re presaille-maatregelen kunnen zijn. Spr. verklaart niet in staat te zijn zon der onze eigen verplichtingen te scha den vreemde vervoerders te weren. Hjj deelt tenslotte mede, dat van Nederlandse zjjde terstond stappen zjjn gedaan en dat thans besprekin- gen aan de gang zijn. Voorlopige machtigingen verleend Naar wij vej*nemen. hebben enkele Zeeuwse vervoerders van Interzeeland Donderdag bij een bezoek aan Frank rijk, voorlopig voor een maand, mach tigingen ontvangen voor het vervoer van mosselen en groenten naar de Franse grenszone. Het transitovervoer via België kan dus worden hervat zo dat ook de mosseltransporten van Yer- seke uit en de andere Zeeuwse mos- selverzendplaatsen. weer door Zeeuw se vrachtwagens kunnen worden uit gevoerd. Militaire plechtigheid te Middelburg. BEVELHEBBER DERDE GEWEST AANWEZIG In aanwezigheid van de bevelhebber van het derde militaire gewest, ge neraal J. A. Sitzen, zjjn Donderdag middag tijdens een plechtigheid op het Molenwater te Middelburg, zeven reserve-officieren van de Centrale Opleiding Administratief Kader be ëdigd als beroeps-officier Terwijl de troep op het Molenwater stond aangetreden, nam de Inspecteur Militaire Administratie, kolonel W. J. Pluijm, de officieren de eed af. Het waren de heren H. Hurkmans, J. Zwijnenberg, J. Oudkerk, C. 't Hart, A. Stolk, L. H. v. d. Veen en P. van Dijke. De kolonel richtte vervolgens een korte toespraak tot de nieuwe be roepsofficieren. Hierna défileerde de troep, waarbij de garnizoenscommandant, majoor J. Potteboom. paradecommandant was., Aan deze plechtigheid werd medege werkt door het muziekkorps van de Stoottroepen uit 's Hertogenbosch. Harald Kreutzberg niv naar Middelburg. Het door de Zeeuwse Volksuniver siteit aangekondigde optreden te Middelburg van de beroemde danser Harald Kreutzberg gaat niet door. In verband met ernstige ziekte van zijn begeleider heeft Kreutzberg zijn Eu ropese tournée afgelast. De Z.V.U. hoopt thans een gelijkwaardige ver vanging voor deze voorstelling te kunnen organiseren. Fotozaak van I. LAMAIN, Lange Noordstraat, Middelburg, is Zaterdag wegens sterfgeval na 12 uur GESLOTEN Ingrid Bergman heeft een zoon. De filmster Ingrid Bergman heeft in een kliniek te Rome het leven ge schonken aan een zoontje. Moeder en kind maken het wel. In de kliniek weigerde men het be richt van de geboorte te bevestigen. „Men was niet bevoegd een verklaring af te leggen". Ingrid Bergman onderhandelt, zoals bekend, met haar echtgenoot. Peter Lindstrom, de Hollywoodse hersenspe- cialist, over echtscheiding. Zij weüst met de Italiaanse regisseur Rossellini in het huwelijk te treden. Smokkïlarij In verdovende middelen. Ook in Oost-Groningen houdt men zich bezig met smokkelen in verdo vende middelen. De marechaussee ar" resteerde drie personen, een Duitser en twee Nederlanders. J. G. uit Oude Pekela en T. B. uit Vlagtwedde. De Duitser smokkelde uit voorraden van het voormalige Duitse leger af komstige ampullen morphine en co caïne, die een waarde van enige dui zenden guldens vertegenwoordigden, de grens over en de twee Groningers wisten er verder wel raad mee. Lief hebbers betaalden fantastische prezen. Zij liepen in Vlissingen in de val. Omstreeks November 1949 kregen de controleurs der C.C.D. er de lucht van dat' herhaaldelijk runderen uit O.-Zw.- Vlaanderen op normale wijze werden uit gevoerd via de doorlaatposten Vlissingen en Kruiningen. en dat dit vee direct daar op frauduleus met een gewone vracht auto weer werd ingevoerd in Zeeuwsch- Vlaanderen, met de bedoeling om dit op die manier „vrij" gemaakt vee .naar Bel gië te kunnen smokkelen. Toen er op 3 December te Vlissingen aan de doorlaatpost weer vee afkomstig uit Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen naar Wal cheren werd uitgevoerd waren de ambte naren op hun qui vive. Op de avond van die dag zagen ze in de buurt van de aan legsteiger te Vlissingen een vrachtwagen, welke hen verdacht voorkwam. Deze vrachtauto werd tijdens de overtocht nauwkeurig onderzocht. Bij die contro le bleek, dat zich in de laadbak van de auto. verborgen achter opgestapelde lege fruitkisten, 5 stuks runderen bevonden. Dit rundvee stond op een waterdicht dek zeil, waarmede ook voor-, achter- en zij kanten waren afgesloten. In de cabine bevonden zich 2 personen. De chauffeur, tevens eigenaar van de auto, bleek te zijn de 25-jarige handelaar in groenten en fruit J. de W., uit St. Jansteen. De ander was de 30-Jarige landbouwer E. H. m. v, W. te Olinge. De W. zei bij zijn verhoor niets met de 5 koeien te maken te hebben. Hij had ze opgeladen in Zuid- Beveland, onder Kattendijke. Ter dekking van dit vervoer kon hij geen enkel be wijs tonen. Van W. gaf te kennen ook niets uit staande te hebben met de koeien, hij zei- de van Goes te hebben meegereden. Auto en runderen werden in beslag genomen en beide mannen in verzekering gesteld. De volgende dag werd een onderzoek ingesteld op het bedrijf van W. en zijn broer te Clinge, waar 94 stuks rundvee werden aangetroffen. De broer verklaar de dat dit rundvee het eigendom van hun beiden was. Een veeboekje kon hij niet tonen. Bij het voortgezet onderzoek verklaar de een chauffeur uit Clinge en een ex pediteur uit Axel voor de gebr. v. W. wel enkele malen vee te hebben vervoerd. Bij dat vervoer kregen zij geleidebiljetten en identiteitsbewijzen mee, terwijl zij op dracht kregen het vee aan de doorlaatpost te tonen en dit vervolgens af te leveren aan iemand, die zich in de nabijheid van die post bevond. Dit bleek telkens een der gebroeders v. W. te zijn. Deze liet dan de beesten in de nabijheid van de doorlaatpost overladen in de vrachtauto van bovengenoemde grontenhandelaar, J. d W. de zitting. Door de Bijz. Politierechter gaf ver dachte J. de W. Donderdag toe voor de gebr. v. W. meermalen rundvee te heb ben opgeladen op Zuid-Beveland en Wal cheren. Deze runderen werden dan door hem zonder aan de doorlaatpost te wor den getoond weer terug gebracht naar net bedrijf van de verdachten v. W. te Clinge. Geleidebiljetten of andere bewij zen welke dit vei voer konden dekken waren daarbij nimmer aanwezig. Verdachten v W gaven toe op die'ma nier verschillende runderen te hebben vrij gemaakt om deze dan naar België te la ten smokkelen Het onderzoek heeft uit gewezen dat op vorenomscfireven wijze minstens 42 stuks rundvee zijn -vrij 'ge maakt en naar Blgië gesmokkeld- Ver dachten v. W. verkochten het vee aan de 3elgen Koene uit Meerdonck en Buitheer uit Nieuwkerke. Ze lieten de koeien door de bij hen ir dienst zijnde landarbeider C. F. S.. de grens over smokkelen, waar voor deze 500 600 Belg. frs. per stuk ontving. Verdachte S.. bleef echter ont kennen de beesten te hebben overge- smokkeld. De Officier van Justitie acht de feiten oewezen en eiste tegen J. de W. 4 maan den gevangenisstraf met aftrek en ver beurdverklaring. E. J. M. v. W. 6 maan den en 6 maanden voorwaardelijk; E. H. M. v. W 3 maanden gevangenisstrafv C. F. S., 8 maanden met aftrek. uitspraak. De Bijz. Politierechter veroordeelde on derstaande verdachten: J. d. VV.. tot 3 maanden gevangenisstraf, met verbeurd verklaring van de vrachtauto en het vee; E. J. M. v. W.. tot 5 maanden met aftrek; E. H. M. v. W.. tot 3 maanden en C. F. S., tot 5 maanden gevangenisstraf met aftrek. Walcherse burgemeesters zonden adres aan de minister. Naar wij vernemen heeft cle Vereni ging van Burgemeesters en Secreta rissen op Walcheren een adres ge richt. aan de minister van Wederop- bouw en Volkshuisvesting met het verzoek een speciale regeling te ont werpen voor de financiering van de zgn. na-schadegevallen. Door de wer. king van het zout ontstaat ook né. het definitief herstel van panden, die destijds geïnundeerd zyn geweest, schade. Een vergoedingsregeling hiervoor bestaat echter niet. Donderdag kwamen de leden van deze vereniging in vergadering bijeen. Als gasten ontving men de heren W. A. v. d. Werff, hoofd van het Bureau Ruilverkaveling, dr. W. S. Unger, Rijksarchivaris, mr. R. W. Graaf van Lynden, voorzitter van de Polder Walcheren en J. Geschiere," lid van de Herverkavelingscommissie Walcheren. Met deze heren werd gesproken over de kwestie van de benaming der nieu we en vele reeds lang bestaande we gen. Men wil namelijk voorkomen, dat wegen met intercommunale betekenis meer dan één naam krijgen, dat dus de lange wegen, welke over het ge bied van diverse gemeenten lopen, voor de achtereenvolgende gedeelten verschillende namen krijgen. Dit is natuurlijk uiterst verwarrend. Hierover werd overleg gepleegd en men kwam in principe tot bepaalde besluiten, die thans door de burge meesters aan de gemeenteraden zullen worden voorgelegd. De heer Geschiere wekte de burge meesters op om de inwoners van hun gemeenten, die hiervoor in aanmer king komen, te stimuleren volledige medewerking te verlenen aan de her verkaveling. Dit geldt met name voor die gemeenten,, waarvan de inwoners zich traag en met tegenzin verplaat sen. Werkzaamheden aan zeedijk bij Veere aanbesteed. Donderdag werd door het dagelijks be stuur van de Polder Walcheren te Middel burg aanbesteed het aanbrengen van een steenstrook van bloksteen op de nieuwe zeedijk tussen Veere en Vrouwenpolder met bijkomende werken. De inschrijvingen luidden: C. H. van Wijnen. Papendrecht. f 39.100; K. Lieven- se en G. Sponzelee, Walsoorden, f 38.900; A. Sponzelee en J. Lucasse, Kloosterzan- de, f 38.500; P. van Dongen. Haamstede, f 38.200; D. v. d. Heuvel, Werkendam, f 36.900; J. Moerland, St. Annaiand, f 36.900;'k. v. Popering. Bruinisse. f 36.750 J. A. v.Seventer, Sliedrecht, f 36.600; Van de Heerik's. Sliedrecht, f 35.800; A. v. d. Wer St. Maartensdijk f 34.800; N.V. Aan, Zeeland. Midde'burg 34.500; M. v. d. Velde. Bruinisse, 34.400? Dek ker Zn,. Papendrecht, f 33.940 en f 31.940 (onder bijz. voorwaarden)t J. v. Vossen en K. J. Moerland. St Anna- land. f 33.175, K. W. Dekker. Veere f 28.954 De gunning werd '.igehouden. Vlissingen SPAARZIN NEEMi lob De Vlissingsa Nutsspaarbank no- HULDIGING TROUWE LEDEN BOUWVAKARBEEDERSBOND. Ter gelegenheid van het 30-jarig bestaan van Ie Algemene Neder landse Bouwvak arbeidersbond werd m het Schuttershof te Middelburg Woensdagavond een feestavond ge organiseerd door de plaatselijke af- deiing van deze bond. De belangstel ling hiervoor was groot. Na een kort openingswoord van de voorzitter, sprak de Bondssecre- taris, de heer C. Brandsma, de feest rede uit, waaraan hij een krachtig propagandistisch woord verbond. Vervolgens werdén enige leden, die 40 jaar of langer de moderne orga nisatie trouw zjjn gebleven, op har telijke wijze gehuldigd. Het waren de heren W. U. Comé, W. L. de Ruyter, N. Bal jeu (die niet aanwe zig kon zijn), J. v. d. Bosch, J. J. Lievense, P. Walraven, P. de Visser, J. Radder en A, A. Buys. De eerste drie zijn reeds 55 jaar lid! Allen ontvingen uit handen van de secre taris het zilveren ere-insigne. Hierna voerde het A-Z-Cabaret on der leiding van Jan de Kleijn de aardige jubileum-revue „Wat zegt U er van?" op. Een verslag daarvan gaven wij reeds in ons blad van teerde over de maand Januari 1950 i Woensdag naar aanleiding van de een merkwaardig grote stijging van i opvoering te Vlissingen. de inleg. Daaruit zou afgeleid kunnen i Deze zeer geslaagde avond werd worden dat de spaarzin beduidend j bijgewoond dooi vele leden van toeneemt. Hier volgen enkele cijfers de afdelingen Arnemtuden en Kou- over 1950 met tussen haakjes daar- rAr 'p achter de cijfers op hetzelfde tijdstip in 1949. Tegoed bü het begin f 7.137.168,66 (6.564.325,50); Inleg in Januari f 454.880,52 (232.777,29); Terugbetaling f 185.037.43 (180.673.31); Grotere inleg f 269,843.09 (52.103,98); Tegoed eind Jan. f 7.)J07.üll.75 (6.616.429,48); Aantal inlegposten 3602 (J603); Aantal terugb. posten 1104 (986); Aantal rekeningen begin 14.447 (13.387); Nieuwe rekeningen 334 (119); Af bet. re keningen 121 (781; Rekeningen op het einde 14.660 (13.428). KUNST. „De hele stad is er yo! yan". HET VLIS SINGS SCHOUWSPEL. Te laat is de dilettantenvereniging „Het Vlissings Schouwspel" opge richt. Jaren eerder had Vlissingen zo'n toneelgroepje moeten hebben, dat de noodzakelijke "aanvulling geeft op wat 't beroepstoneel al te spaar zaam in de „provincie" brengt. Dat bleek Donderdag toen voor een propvolle zaal het toneelspel „De nele stad is er vol van", van John Emerson en Anita Loos, werd opgevoerd voor een enthousiast pu bliek. Het stuk zelf is een echt nie mendalletje, dat helemaal niet ge schreven is om menselijke zielen- diepten te peilen of grote proble men aan te snijden. Het is alleen maar een aaneenschakeling van dol le situaties, waarom zelfs Rober- tus Nurks gelachen zou hebben als i hg er bij geweest was. Het Vlissings Schouwspel wist er weg mee. Het buitte de dwaasheden tot op de bodem uit en het applaus na afloop leek wel wat op een hul diging. Allereerst een woord van lof voor de regie, die in goede handen was. Het toneelgebeuren verliep vlot en het tempo was goed. De hoofdrol (de fabrikant Sim mons) werd vlot en levendig ge speeld en ook voor de rol van zijn vrouw had men een pittige vertolk ster gevonden. De leuke dochter van dit echtpaar wandelde fleurig en levendig door de drie bedrijven. Haar stijve verloofde Bunny Bloom veroorzaakte lachstormen in de zaal. De kleinere rollen zullen we niet afzonderlijk noemen. Ze waren goed bezet. Voor een enkele gold wellicht, dat wat meer toneelroutine wense lijk is, maar dat komt met de tijd in orde. Voor een toneelgroepje, dat een half jaar bestaat en dat de tweede opvoering gaf, waren de prestaties opmerkelijk goed. „Het Vlissings Schouwspel" zal er wel komen! Mochten er na de eerste opvoering misschien twijfelaars ge weest zijn, dan zullen ze nu wel tot de conclusie gekomen zijn, dat deze toneelclub en "het Vlissingse publiek elkaar gevonden hebben. Al toneel spelende zullen deze spelers en speel sters geleidelijk toenemen in routi ne en in vakkennis, waardoor Vlis singen ook wat het amateurtoneel betreft, niet bij andere steden zal achterstaan' W. L. „Een bruid kwam op bezoek". Gedeputeerde C. Philipse sprak in Kamperland. ZEEUWS GENOOTSCHAP DER WETENSCHAPPEN. In het gebouw voor het Zeeuws Genootschap der Wetenschappen, heeft ir. Th. Heyblom, hoofdir. dir. van de Rijkswaterstaat in Zeeland Woensdagavond verhaald van zijn herinneringen aan Perzië, waar hij in het midden der dertiger jaren werk zaam is geweest. Onderhoudend en geestig schilderde de spreker land en volk en hun geschiedenis Eeuwen lang, zo luidde zijn conclusie, is in Perzië bitter weinig veranderd en nog altijd is het zo, dat wie het platte land bereist zich soms teruggeplaatst waant in de tijd van Alexander de Grote. In de laatste jaren evenwel „emancipeert" ook Perzië: wie het van vroèger kenden en het thans be zoeken, herkennen het nauwelijks: ook Perzië is Perzië niet meer. De lezing van ir. Heyblom werd door een talrijk gehoor met aandacht gevolgd. Een kleine expositie van Per zische gebruiks- en kunstvoorwerpen bleek een grote attractie te zijn. OVER DE INPOLDERINGEN EN WATERSCHAPSLASTEN. In de Ned. Hervormde Kerk te Kam perland sprak de heer C. Philipse, lid van Ged. Staten, voor de plaatselijke afdeling van de Chr. Hist. Unie. De heer Philipse zette de landbouwpolitiek van de C.H.U. uiteen, zoals die is neergelegd in het agrarisch rapport. Achtereenvolgens behandelde de heer Philipse daarna de inpoldering van het Sloe, van de Braakman, en de mogelijkheden die nog aanwezig zijn ten aanzien van het verdronken land van Saaftinge en van Reimerswaal. Met Idem wees spr. erop dat hier dui zenden hectaren vruchtbare grond rijp en zelfs overrijp zijn voor inpol dering. De middelen schijnen echter te ontbreken, terwijl ook van Belgi sche zijde bezwaren bestaan tegen in poldering, op grond van het verdrag met België van 1839. Tenslotte besprak de heer Philipse nog het probleem van de waterschapslasten. Met een kort overzicht van de huidige algemene politiek besloot de heer Philipse zijn causerie. Verschillende aanwezigen maakten gebruik van de gelegenheid tot het stellen van vragen. Daarbij werd de waterleiding op Noord-Beve land en de verbinding met de vaste wal aangeroerd. Wat de waterleiding betreft moest de heer Philipse mede delen dat zelfs al zou het materieel voorhanden zijn toch nog geen water geleverd zou kunnen worden, daar de beschikbare hoeveelheden water ten enenmale onvoldoende zijn. Noord-Be veland zal dus nog enige jaren moe ten wachten. Ook de brug eist te veel financiële offers om verantwoord te zijn. Ten aanzien van de verdeeldheid der stemmen van de Christelijk His torische leden In de Tweede Kamer ten aanzien van de Souvereiniteits- óverdracht, deelde de heer Philipse mede, dat men er zeker van kan zijn dat de vertegenwoordigers geworsteld hebben om zichzelf tot klaarheid te komen. p.v.dA.-VERGADERING. De afd. Vlissingen van de P.v.d.A. kwam Donderdagavond in vergade ring bijeen. Na het afwerken van de huishoudelijke stukken, werd de heer M. J. van Poelje namens de afdeling candidaat gesteld voor de Partijraad. Daarna vond er een interessante ge- dachtenwisseling plaats tussen de he ren L. P. van Oorschot en M. J. van Poelje over sociale zorg. naar aanlei ding van de bekende kwestie van de subsidie-aanvrage van de Ned. Herv. Diaconie voor haar gezinszorg. De vergadering, die zeer goed bezocht was, volgde met belangstelling deze discussie, waarna enkele leden even eens hun zienswijze ten beste gaven. In een volgende vergadering zal wederom een belangrijk onderwerp worden ingeleid en besproken. Geslaagd voor het candidaatsexamen voor electrotechnisch ingenieur, de lieer L. F. Dert, Vlissingen. Geslaagd voor tweede stuurman, de heer D. HuJjssoon, vroeger te Vlissingen, thans te Schiedam. dekerke. MOTORRIJDER WERD VERBLIND Donderdagmorgen omstreeks 7 uur werd de motorrijder K. uit Vlissingen op de Blauwedijk te Middelburg zo danig verblind door de koplichten van een Uit tegenovergestelde richting naderende autobus, dat hij de macht over het stuur kwijt raakte. De man reed tegen een paaltje opzij van de straat en kwam te vallen. Nadat dok zijn woning worden vervoerd. St. Laurens E.M.M. GEEFT UITVOERING. Zaterdagavond zal te St. Laurens de muziekvereniging E.M.M. van Se- PER SONEELSMCR. MIDDELBURG. GEM. De Personeelsvereniging der Ge meente Middelburg, heeft met „Een bruid kwam op bezoek", van Stuart Oliver en G. M. Middleton, ongetwij feld een gelukkige greep gedaan. Deze geschiedenis van een bruid, die op een stormachtige avond zo maar vanuit een. dakraam de" weelderige woning van twee verstokte vrijgezel len binnen komt stappen en daar door de ene verwikkeling na de an dere doet ontstaan, houdt de toe schouwers lang in spanning. Tot diep in het derde bedrijf is niet te zeg gen, of zij een doortrapte juwelen- dievegge, dan wel een slachtoffer is en weinigen zullen vermoed hebben, dat zij zich ten slotte als vrouwelijk speurder zou ontpoppen. Voor het rooskerke een uitvoering geven. Ook evenwel tot die ontknoping kwam, zal het toneelstuk „Achter de wolken heeft zich dan het een en ander af- schjjnt de zon" opgevoerd worden. Domburg ORANJE-VEREN IGING ORGANISEERDE KINDERFEEST. gespeeld en althans één der twee verstokte vrijgezellen kiest het bete re deel van het leven. De opvoering van dit stuk droeg alle kenmerken van een grondige en ernstige voorbereiding en de regis- De Oranj -vereniging te Domburg seuse, mevr. A. A. Scheltens-Koops, Middelburg FILMAVOND C.N.V. In de Bogardzaal organiseerde de Chr. Besturenbond Middelburg voor zijn leden een filmavond, waarvoor een zeer grote belangstelling bestond. De avond werd geopend door de voor zitter, de heer P. Meliefste, die mede deelde, dat de jaarvergadering van de C.B.B. gehouden zal worden op 14 Maart. Dan zal het toneelstuk „Als eens de arbeid bloeien zal in vrijheid overal" worden opgevoerd. Vervolgens begon de filmvertoning met als hoofd film de C.N.V.-rolprent „Naar ver nieuwing van de samenleving". Wij bespraken deze reeds naar aanleiding van een vertoning In Vlissingen. Ook in deze bijeenkomst werd een propa- gandaspeeqji uitgesproken door de dis trictsbestuurder de heer Leusink. 's Middags werd een kindervoorstelling gegeven. JAARVERGADERING Z.L.M. De afdeling Middelburg van de Z.L. M. hield haar jaarvergadering in de Bogardzaal. De voorzitter, de heer M. Kleinepier, sprak ln zjjn openings woord dè wens uit, dat 1950 een even foed jaar zal mogen betekenen voor e landbouw als 1949 dat was. Helaas is de structuur van de grond op som mige percelen nog zeer slecht. De rekening van de penningmeester met een batig slot van 23.10 werd goedgekeurd. In de plaats van de heer W. Bezuyen, die naar de N.O.P. ver huist, werd tot bestuurslid gekozen de heer Jac. Rejjnierse. Na de pauze hield mr. J. F. G. Schlingemann, se cretaris-penningmeester van de Z.L. M., een leerzame causerie over land bouwpolitiek en agrarische aangele genheden. Hierop volgde een leven dige nabespreking. Tenslotte werden nog drie films vertoond en richtte de voorzitter een afscheidswoord tot de heer Bezuyen. r •ganiseerd ter gelegenheid van de jaardag van Prinses Beatrix een feestmiddag voor de kinderen. De heer A. W. Mathjjsen uit Breda amuseerde de kinderen door zjjn vingervlugheid en door een komi sche film. 's Avonds trad hij voor de ouderen in de zaal „Tramzicht" op. Tevens hield de Oranje-vereni ging haar jaarvergadering. Na een openingswoord van de voorzitter, de heer P. M. de Kam, zongen de aan wezigen staande het eerste en het zesde couplet van het Wilhelmus. Tot leden van de kascommissie wer den de heren H. v. d. Bel en A. Geertse Az. benoemd. Tot bestuurs lid werden herkozen de heren J. P. Rozendaal, J. Fancke en A. Trieier Dz. In de vacature-A. Goedhals werd de heer D. C. Steur gekozen. Vrouwenpolder JONGELINGSVERENIGING OP GEREF. GRONDSLAG VIERDE 40-JARIG BESTAAN. Dinsdag vierde de J.V. op Geref. grond slag Job 34 4b, haar 40-jarig bestaan on der leiding van de voorzitter, de heer A. v. Dis. Door de secretaris, penningmees ter en de bibliothecaris werden de Jaar verslagen uitgebracht. Hierna werden in leidingen. voordrachten en samenspraken gehouden. Oud-leden vertelden „Hoe het reilde en zeilde in onze 40-jaren" De sa menspraak „Potjesdam viert Koninginne- feest" viel bijzonder in de smaak. Ds. v. Wouwe sloot deze feestavond met dank gebed. Westkapelle ZIEKENHUISVERPLEGING. Het ledental van de ziekenhuisver- pleging „Westkapelle" bedraagt 826 en niet 326, zoals in ons blad abusie velijk door een drukfout was vermeld. had zich van haar taak goed ge kweten (dat er enkele „lichtfouten" werden gemaakt komt vermoedelijk niet voor haar rekening). Het decor was goed verzorgd en het spel kon de toets der critiek zeker doorstaan. Met name de rol van Mortimer Travers, de meest verstokte vrijge zel, genoot een voortreffelijke ver tolking en Wilson, zijn broer en Henrietta Travers, beider tante, slo ten zich keurig bij hem aan. Ann, de keukenmeid, deed in haar kleine rol voor Mortimer niet onder, ter wijl Ivonne, de bruid en James,, de butler, eveneens ruimschoots vol doende waren. De rol van de bruid is een lastige rol, de zwaarste uit het stuk en de vertolking, die ervan gegeven werd, was van iemand met nog weinig toneelroutine, een knap pe prestatie. De bijrollen waren wat zwakker bezet en wat de politie mannen betreft, een' tikje gechar geerd. Het stuk had een zeer groot suc ces. Er werd hartelijk gelachen en er klonk na ieder bedrjjf een dave rend applaus. Dat dit ten volle ver diend mag heten, bewijst, dat de Personeelsvereniging der Gemeente Middelburg op de goede weg is. Er mogen, als er'zo door wordt ge werkt, van deze toneelgroep goede prestaties verwacht worden. G. B. Scheepvaartberichten Vlissingen aangekomen, 1 Febr.: Skum v. Louosnes. Vlissingen vertrokken, 1 Febr.Skum n. Rouen; Mizar n. Boston. Gepasseerd naar Antwerpen, 1 Febr.: Bounty v. Boston. Hasewlnt v. Rotter dam. 2 Febr.: Rolf v. Rotterdam. Trom- penburgh v. Rotterdam. Speedwell v. Rotterdam. Vulcanus v. Lissabon. Nyen- burgh v. Amsterdam. Gepasseerd van Antwerpen, 1 Febr. Winsum n. Amsterdam. Engano n. Ham burg. Magna Pete n. Lissabon. Afiena n. Rotterdam, 2 Febr.; Sumatra n. Treport v. Gent. Amsteldijk n. Rotterdam. Alchi- ba n. Hamburg. Jaarstroom n. Rotterdam. j^gienda VLISSINGEN. Vandaag, Alhambra: „De wreker", 7 en 9 uur; Luxor: „Opstanding", 8 uur. Morgen, Alhambra: als vandaag; Luxor: als vandaag, 7 en 9 uur; Concertge bouw: Uitvoering „Crescendo". 8 uur. Zondag. Alhambra: als vandaag, 3, 7 en 9 uur; L«...vor: als vandaag 3. 7 en 9 uur. MIDDELRURG. Vandaag Electro: „De geweldenaar, (18 jr), 7 en 9.15 uur; Schouwburg: „Een Koninkrijk voor een Huis" (a.L), 8 uur. Morgen Schuttershof: Revue „Over schotje jubileert", 8 uur; Electro: „De geweldenaar", (18 jr), 7 en 9.15 uur; Schouwburg: „Een Koninkrijk voor een Huis", (a.l.), 8 uur. Zondag Electro: „De geweldenaar", (18 jr), 3,30, 7 en 9.15 uur; Schouwburg: „Een Koninkrijk voor een Huis", (a. L), 2,30 en 8 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1950 | | pagina 2