MARKTBERICHTEN ONDERNEMINGSRADEN DIENEN ARBEIDSVREDE TE BEVORDEREN Normaale„ Natuurlijk LAXEER-AKKERTJES Vogelpest bedreigt ons land OP WALCHEREN BESTAAT GROTE INTERESSE VOOR EMIGRATIE Scheepvaartberichten DONDERDAG 2 FEBRUARI 1950 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 5 TWEEDE KAMER Leden van vakorganisaties geen ja-en-amen-knikkers". Na een aantal wetsontwerpen van een voudige aard te hebben aangenomen heeft de Tweede Kamer Woensdag de behan deling van het wetsontwerp onderne mingsraden voortgezet. De heer Andriessen (K.V.P.) verklaar de zich geheel te kunnen verenigen met de strekking van het ontwerp. De heer Kikkert (C.H.) betuigde zijn instemming met het ontwerp, maar hij Zbu niet tot instelling van ondernemings raden willen overgaan als niet voldoende werknemers zijn georganiseerd. De heer Wagenaar (C.P.N.) noemde het ontwerp een onderdeel van de „knevel- wet", zoals hij vroeger de wet op de P.B. O. gequalificeerd heeft.Z.i. is alles gedaan om een ondernemingsraad van „ja-en- amen-knikkers" samen te stellen. DE MINISTER. Minister Joekes betoogde, dat de be tekenis van dit ontwerp moet worden ge zien tegen de achtergrond van de histo rische ontwikkeling der verhouding tus sen werkgevei en arbeider. Het doel van het ontwerp is de, ontwik keling der ondernemingsraden, die hun voorlopers hebben in de fabriekskernen en personeelscommissies, nader te beves tigen en te bevorderen. De bedoeling is de arbeidsgemeenschap goed tot uiting te doen komen en de werkzaamheid te be vorderen om zodoende te geraken tot groter arbeidsvreugde en arbeidsvrede. vooral op de gezindheid, waarmede men Wie na, tafel prompt brandend maag. zuur naar de keel slygt en de ge. ringste hap eten verkeerd valt kan van de ene dag op de andere van dat nare verschijnsel verlost worden Simpelweg altijd een paar Rennies bij de hand houden. Daar mee wordt binnen een paar minuten de hevigste aanval van zuurbranden op de maag geblust. Daar is geen langdurige kuur voor nodig mei in onzekerheid afwachten wat het re sultaat zal zijn. want Rennies geven die heerlijke verlichting binnen en kele minuten van geval tot geval. 'Voor wie moeilijk medicijnen slik ken: Rennies zijn nog lekker ook! Gewoon laten smelten op de tong. Geen glazen water, geen nare na smaak: alléén die zuurbrandende pijn gaat weg, zó maar. 'n Uniek middel, die Rennies, die eigenlijk ieder mens bij de hand moet houden, altijd en overal. de zaak aanpakt, zal bet aankomen. De minister merkte cxa. op. dat voor toepassing der wet naar schatting 10.000 ondernemingen in aanmerking komen. Ten aanzien van de bevoegdheden der ondernemingsraden zal rekening moeten worden gehouden met het redelijk inzicht. De heer Andriessen (K.V.P.) vroeg of de ziekenhuizen beschouwd worden als ondernemingen? Moet dan tn een door re ligieuzen bediend ziekenhuis een onder nemingsraad worden ingesteld? Ik zie die nonnetjes ai zitten overleggen over de fl- nancleel-economiscbe zijde, aldns spr. ..Dan moet er een E.V.c.'er onder zitten", merkte de heer Gortzak (C.P.N.) onder vrolijkheid der Kamer op. De heer Andriessen (K.V.P.) protesteer de nog tegen de uitdrukking „ja-en-amen- knikkers". De leden van de K.A.B. spr. wilde het ook toepassen op die van C.N.V. en N.V.V. verdienen die hoon niet. Minister Joekes ontried nader om prac- tische redenen de eerder ingediende mo tie-: (Stapelkamp. Tegen zes uur is de vergadering ver daagd tot vanmiddag één uur. Voor 10.000 gulden aan juwelen zoek. Op mysterieuze wtfze zyn in Am. sterdam uit een pension aan de Sta dionkade een aantal juwelen ter waarde van 10.000 verdwenen. De juwelen behoren toe aan een 71-ja rige weduwe, de eigenares van het pension. De Munllichtjes branden. De 35 verkeerslichten op het drukste verkeerspunt, de Munt, in Amsterdam branden. Burgemeester mr. Arn. J. d'Ailly heeft ze met een eenvoudige druk op een klein wit knopje ontstoken en langer dan een half uur keek de bur gervader met kennelijk welbehagen van het verkeerstorentje uit hoe het Amsterdamse verkeer zich direct aan de nieuwe toestand aanpaste. werken Uw ingewanden met tegen verstopoing Drie inbrekers gearresteerd. Op de avond van de 26ste Januari werd ingebroken in de meubelfabriek Sanders te Hattem. Meegenomen wer den tien rollen bekledingstor', ter waarde van 7000.—. De volgende avond kon te Amsterdam reeds één der daders worden aangehouden. In de nacht van Maandag op Dinsdag werden nog twee inbrekers gearres teerd, eveneens Amsterdammers. Alle ontvreemde slof werd in beslag ge nomen. Vragen over het Bussumse bouwplan. Het Tweede Kamerlid, de heer An driessen (K.V.P.) heeft aan minister In 't Veld vragen gesteld over het bekende "Bussumse woningbouwplan. De heer Andriessen vraagt inlichtin gen omtrent inhoud, normen en hu ren en vraagt ten slotte of de minis ter van oordeel is. dat toewijzingen op basis van dergelijke plannen pas sen in het bouwplan 1950 zoals het aan de Tweede Kamer is aangeboden, en of daarvoor de materialen en de aanwezige arbeidskrachten toereikend zullen zijn. AUTOMOBILISME: Sportagenda van de K.N.A.C. Het bestuur van de K.N.A.C. heeft in zijn laatste vergadering op voor stel van de sportcommissie het vol gende programma voor 1950 vastge steld en de daarvoor door de Regio nale Automobiel Sportclubs aange vraagde data goedgekeurd: Februari: Uur-recorddagen te Zandvoort v. d. K.N.A.C.; 3—4 Maart: Drie Provinciën-grensrit v. d. R.A.C. Noord; 17—18 Maart: Branbant Grensrit v. d. R.A.C. Zuid; 1622 April: Int. Tulpenrallye v. d. ILA.C. West: 6 Mei: Damesrit v. d. K.N.A.C.; 2021 Mei: Dumonceau- bekerrit v. d. M. C. Zuid-Holland; 1011 Juni Int. Sportdagen- en 500 cc races te Zandvoort v. d. K.N.A.C. 23 Juli: Grote Prijs van Nederland en Nationale Sportwagenrace te Zandvoort van de K.N.A.C.; 12 Au gustus Concours d'Elegance en Ster- rit van de K.N.A.C.; 25—26 Augus tus: R.A.C. Westrit 15; 16 Septem ber: Heuvelrit v. d. K.N.A.C.; 29— 30 September: Ardennenrit v. d. R. A.C. Zuid; 34 November: Herfst- tocht van de K.N.A.C. BOKSEN PROIRETTI BLIJFT EUROPEES KAMPIOEN. Dat bleek op bijeenkomst in Middelburg. Het zaaltje van het Middelburgse C.J. M.V.-gebouw bleek veel en veel te klein te zijn om alle belangstellenden te bevat- tten, die Woensdagavond de door het Ge westelijk Arbeidsbureau georganiseerde ,emigratie-bijeenkomst" wilden bijwonen. Zeker enige honderden mensen, afkom stig uit Middelburg. Vlisslngen en de Walcherse dorpen, werden met grote moeite in de ruimte geperst en velen hun ner moesten genoegen nemen met "n staan plaats. De organisatoren zullen 2eker zelf verbaasd hebben gestaan, dat de belang stelling voor emigratie op Walcheren zó groot isl De directeur van het G.A.B., de heer J, C. Corver. wees in zijn openingswoord met nadruk op de enorme moeilijkheden, die aan emigratie zijn verbonden, niet in het minst in financieel opzicht Vervol gens gaf hy het woord aan enige zijner ambtenaren, die de diverse mogelijkheden en problemen belichtten. Allereerst werd daarby aandacht geschonken aan de mo gelijkheid voor Jongens van 19 tot 23 jaar (gedemobiliseerden 1925 jaar) om op kosten van de Zuid-Afrikaanse regering een opleiding als opzichter in de goud- mynen van Z.-Afrïka te krijgen op de j mynscholen. De medische eisen, die aan de gegadigden worden gesteld, zyn ech ter zeer zwaar, maar er liggen mooie toekomstmogelijkheden. Zuid-Afrika kan ook vaklieden gebruiken, uitgezonderd bouwvakarbeiders. De emigranten moeten zelf de overtocht betalen (circa f 1000) en de gehuwden moeten bovendien een huis vestingsverklaring bezitten. De heer Van Luik, ambtenaar van het Ryksarbeidsbureau, die pas teruggekeerd is van een reis naar Australië, behandelde de emigratiekansen ten aanzien van dit enorme land. Het is hard bezig zyn in dustrieel apparaat uit te breiden en heeft Goede prestaties van Zeeuwse hardrijders. een zeer grote behoefte aan werkkrach ten. geschoold, zowel als ongeschoold. Dc eisen, welke aan de industrie- en bouw vakarbeiders worden gesteld verschillen weinig van de eisen ln Nederland, maar de landbouw is tot het uiterste gemechani seerd. MINIMUMLOON. De emigrant kan bij voorbaat rekenen op goede sociale voorzieningen en op een minimumloon, waar echter 95 pet. van de arbeiders boven staat. Men heeft een 40- urige werkweek en op Zaterdagen vrij. zodat ruim gelegenheid bestaat om over te werken. Dat betaalt goed: op werkda gen 150 pet., op Zondagen 200 pet. Het verdient wel aanbeveling om tijdig de En gelse taal machtig tc worden. De lonen van vaklieden bedragen 8 A 10 per week, maar het basisloon wordt om de drie maanden herzien in verband met de kosten van levensonderhoud. De verhouding lonen en prijzen ligt in Australië wat gunstiger dan hier. Een groot probleem vormt echter het woning tekort (40.000 huizen) en gehuwde emi granten vinden de eerste ti1d dan ook niet gemakkelijk een woning. De prijs van hun overtocht is hoog: circa f 1700 per persoon (kinderen iets minder). Degenen, die tus sen September 1939 en 1945 onder de wa penen zyn geweest of actief aan het ille gaal verzet hebben deelgenomen, komen in aanmerking voor een subsidie. Boven dien kan thans ook, zoals bekend, aan ongeschoolden een bijdrage in de kosten van de overtocht worden gegeven. De secretaris van de Ned. Hervormde Emigratiecommissie, de heer Golius. voer de eveneens het woord, waarbij hy wees op het grote belang voor de emigraten om na aankomst in hun nieuwe vaderland contact te zoeken met het kerkgenoot schap, dat beantwoordt aan hun over tuiging. Vele aanwezigen maakten van de gele genheid gebruik om vragen te stellen., waarop duidelijk en zo volledig mogelijk geantwoord werd. De vogelpest, aldus lezen wij in „De Gooi" 'n ziekte die voorname lijk bij kippen en lazanten voorkomt, teistert reeds sedert vele jaren de gehele wereld. Reeds 20 jaar gele den kwam deze ziekte de Verenigde Staten binnen. Duitsland kampt er reeds tien jaar mee. In Frankrijk kwam de vogelpest in 1948 binnen en een alarmerend bericht voor Ne derland dat tot nu toe gespaard bleef voor deze gevreesde ziekte dat een maand geleden in België vogelpest werd geconstateerd, en daar deze ziekten door geen lands grenzen zijn te stuiten, zijn bij de regering verscheidene maatregelen in T"voorbereiding voor het geval de vo gelpest over onze Zuidelijke grens zou oprukken. Intussen zijn ook be richten ontvangen van vogelpest in Duitsland vlak aan de Nederlandse grens. De vogelpest demonstreert zich door t lusteloosheid btf de kippen, de dieren °,P iS V00P Wat betreft j gaan in elkaar zittel krijgen een In een paar dagen kan een bedrijf vernietigd zijn. Een ruïneuze pluimveeziekte, de beruchte vogelpest, staat aan de grens en dreigt Nederland binnen te vallen. De regering neemt uit gebreide maatregelen tegen deze zeer besmettelijke en dodelijke ziekte, welke meermalen binnen vier dagen een pluimveestapel voor 80 procent uitmoordt, terwijl de overblijvende dieren meestal wrak zijn. Deze week begint een uitgebreide campagne om pluimveehouders op het grote ge vaar te wijzen. Van veterinaire zijde zullen radiovoordrachten worden gegeven, terwijl de Rifks- seruminrichtlng te Rotterdam de bestrijding. bleke kam, laten de staart hangen, leggen geen eieren meer en sterven binnen vier dagen. In enkele dagen trjds kan een bedrijf vrijwel zijn uit gemoord, daar de ziekte zeer be smettelijk is. Er bestaan enkele vac cins tegen de vogelpest. Sinds een jaar wordt in de Rijksseruminrichting te Rotterdam hard gewerkt aan ver volmaking van vaccins. Maar ook an dere maatregelen zullen genomen worden als de ziekte uitbreekt. Deze bestaan uit een onmiddellijk isoleren van het bedrijf, een algehele ontsmet ting en het afslachten van de zieke dieren. Ook ten opzichte van het vervoer van pluimvee zullen dan ri- goreuze maatregelen worden geno men om uitbreiding tegen te gaan. De grote pluimveebedrijven weten reeds, dat er gevaar is. Kort geleden werd bij een per vliegtuig uit Frank rijk aangevoerde fazant vogelpest geconstateerd. Het dier kon worden achterhaald bij een handelaar en al le maatregelen konden worden geno men om besmetting te voorkomen. Amsterdamse Beurs Toen Dinsdagmorgen de Amsterdammers stadwaarts wilden gaan, waar hun werkzaamheden hun wachtten, werden zy min of meer onaange naam getroffen door een dik pak sneeuw, dat de straten bedekte. De schooljeugd vond liet een buitenkansje, en de sneeuwbalgevechten raak ten op volle gang. Deze foto toont U de Nieuwe Zyds Voorburgwal te Amsterdam in sneeuwtooi, met links de Nieuwe Kerk en rechts op de achtergrond het hoofdpostkantoor. Collectieve arbeidsovereenkomst land- en tuinbouw. (Van onze Haagse redacteur) In de hoofdafdeling Sociale Zaken van de Stichting voor de Landbouw is overeenstemming bereikt zo ver nemen wij over de tekst van de beide mantelcontracten voor het aan staande contractjaar in de landbouw en in de tuinbouw Met de Stichting van de Arbeid en het college van Rijksbemiddelaars zijn besprekingen gevoerd over de in de beide mantel contracten aangebrachte wijzigingen. Zeer binnenkort zal de definitieve tekst worden vastgesteld. In een gevecht over 15 ronden, waar- by de titel van Europees .campioen licht gewicht op het spel stond, sloeg de titel houder, de Italiaan Roberto Proietti de Britse kampioen Billy Thompson op pun ten. ATHLETIB Programma van E.M.M. voor 1950. Tydens de jaarvergadering van de Mid delburgse Athletiek- en Handbalvereni ging E.M.M. bleek, uit de jaarverslagen, dat 1949 een goed jaar is geweest voor de ze vereniging. Men hield de bekend Bol- werkloop en de Molenwaterloop, alsmede vyf-, zes- en tienkampen en EMM-leden behaalden viif Zeeuwse kampioenschap pen. Tevens werd de herenhandbalafde- ling kampioen voor het seizoen 1948— 1949. 1950 is een belangrijk jaar voor E.M.M., daar zij in Maart het 25-jarig bestaan kan herdenken. Het wedstrydprogramma luidt voorlopig als volgt: 18 Maart Molenwater- loop; 24 Juni regionale wedstryden, waar aan eventueel enkele prominente dames- en herenathleten zullen deelnemen: 9 September Molenwaterestafette en gedu rende de zomermaanden de gebruikeiyke vyf-, zes- en tienkampen. Het bestuur van E.M.M. is ongewyzigd gebleven en bestaat uit de dames E. K. Ludikhuize, secretaresse en J. Groenen- berg, pennningmeesteresse en de heren R. van Roo, voorzitter, J. de Looff, J. Boo ne B. Bosch en P. Koster, leden. Een propagandacommissie wordt samen gesteld om voorbereidingen te treffen voor het jubileumfeest, dat op 29 April zal worden gehouden met medewerking van de bekende damesgymnastlekvereni- gmg „Aspacla" uit Rotterdam. SCHAATSEN Rina Kooy kunstbaankampioene van Noord-Holland. De uitslag van de Dinsdag te Uit hoorn gehouden wedstrijd om het kampioenschap van Noord-Holland ae korte baan voor dames luidt: 1. Rma Kooy (Wieringen) 2. L. Kitsener-Rolff (Alkmaar) 3 Mej Van der Loo (Amsterdam)- 4 Gré Swart (Oostzaan). Ondanks de snel veranderde weers omstandigheden hebben enkele Zeeuwse hardrijders op de schaats Dinsdag tijdens de Provinciale kam pioenschappen van Drente op de lange baan, die te Eelde werden gehouden, uitstekende prestaties geleverd. Mede dank zij de onvoldoende be richtgeving van de K.N.S.B. maakte de Zeeuwse kampioen J. L. de Jager van Kapelle een vergeefse reis naar Drente omdat eèn rijder, die reeds de titel van Provinciaal kampioen op zak heeft niet meer aan andere kampioen schappen mag deelnemen. De wed strijden in Eelde waren eerst aange kondigd als gewone lange baanwed- strijden. Jan de Jager en Jaap de Roo hebben echter de Zeeuwse kleuren op fraaie wijze verdedigd. Sneeuwstormen waren oorzaak dat de rijders met motorbrillen moesten rijden. Bovendien was de baan in en kele bochten uiterst slecht berijdbaar. Jan de Jager, die op de 500 m weer zo uiterst snel ging en ondanks de slechte omstandigheden een zeer goe de tijd scheen te gaan maken kwam ten val en verloor meteen zijn kans om eerste te worden in het algem. klassement. Een goede tijd op de 500 m had de doorslag kunnen geven. Loeki de Goede werd nu le in 54.4 sec.; C. Habink 54.9 sec.; 3. Van Wijck 55 sec.; 4. De Leeuw 57.9 sec. Jaap de Roo reed een goede race te gen Habink en werd 5e in 58.1. Jan de Jager werd ondanks zijn val 10e in 66 sec. De 1500 m bracht een nieuwe zege voor De Goede in 3.0.13; 2. De Leeuw 3.07.9; De Jager werd 5e in 3.22.3 en De Roo 9e in 3.31. De 5000 m was voor De Leeuw in 11.7.3. De Goede 2e in 11.30.4; Van Wijck 3e in 11.53.7; -Dc Jager 4e in 12.4.1. Jaap de Roo reed zijn beste 5000 m van dit seizoen en eindigde als 6e in 12.42. Alg Klassement: 1. L. de Goede, Amsterdam; 2. De Leeuw, Grauw; 3. Van Wijck, Vries; 4. Habink, Zwolle; 5. De Roo. Schore; 6. J. G. de Jager, Wolfaartsdijk. Geen elfstedentocht. Het bestuur van de Elfstedenvereni- ging Iiecft bekend gemaakt, dat de Elfstedentocht, welke op Zaterdag 4 Februari was vastgesteld, wegens de ingetreden dooi geen doorgang .1 vinden. Elfmerentocht afgelast. De Elfmeren-tocht en -wedstrijd, die vandaag zou worden gehouden, is als gevolg van de ongunstige weers gesteldheid afgelast. Vlissinger. aangekomen. 31 Jan.: Zee meeuw v. Gent. Maria Parodi v. Antwer pen. Mauranger v. Marseille. 1 Febr. Mizar v. Antwerpen. Vlissingen vertrokken. 31 Jan.. Maria Parodi n. Genua. Zeemeeuw n. Middel- fart. Mauranger n. Bergen. Gepasseerd naar Antwerpen, 31 Jan. Kieldiep v. Odcnsee. 1 Febr.: Jaarstroom v. Dakar. Amsteldyk v. New York. Kat- wük v. SetubaL Afiena v. Rotterdam. Sirius v. Swansea. Flandria v. Londen. Gepasseerd van Antwerpen, 31 Jan. Alblasserdyk n. Londen. Tim n. Gothen- burg. Corona n. Bilbao. Hoop op Zegen n. Boston. 1 Febr.: Castor n. Londen. Eben Haëzer n. Rotterdam. Laurenskerk n Rotterdam'. Boskoop n. Madeira. SCHEPEN DOOR HET KANAAL VAN ZUID-BEVELAND. Gepasseerd op 31 Januari. Gerta, de Kruyk. Gruno, den Braber. beiden Rotterdam. Neptun 58, Mussier. Mozart, Meeuwsen. Damco 81, Emmer loot, allen naar Duitsland. Heidi Halier, Scholten. Comptoir 67, Guillaume, bei den naar BaseL Arenarca. Szczerblnskl. Gertruida, Touwslager. Telegraaf 15, Köss, allen naar België. Waar zijn onze schepen Aalsum 31 van Karachi naar Bombay. Abbedijk 31 van Santos naar New York. Abbekerk p. 31 K. Leouwin n. Rotterdam. Adm. Fraser 31 v. Barranq. te Curacao. Agamemnon p. 31 Turk's Eil. naar Cara- coL Akkrumdyk 30 van Houston te Brownsv. Alamak p. 31 The Brothers n. Alamak p. 31 The Brothers naar Busreh. Bennekom 1 v. Antofagasta te Valpar. verw. Berlage 30 te Osaka naar Djakar ta. Bloemfontein 31 van Kaapstad naar Teneriffe. Blljdendyk p. 31 W.-Indië te Amsterdam. Bonaire 31 van W.-Indië te Amsterdam. Boschfontein p. 30 K. del Armi n. MombasBa. Boskoop 31 v. Ant werpen n. W.-Indië. Breda 31 van Cristo bal naar Curacao. Carmelfjell 31 van Ge nua te Napels. Clavella p. 31 K. Bon n. Pt. Said. CoriUa p. 31 Trinidad n. Cura cao. Dalerdyk 4 van Vane, te Vlissingen verw. Hercules 31 van Izmir te Haider- pasha. Hilversum 30 van Rotterdam te Chittagong. Jaarstroom p. 31 Dungeness naar Antwerpen. Jac. Cats p. 29 Bermuda naar Ver. Kon. Kamerl. Onnes 28 van Macasser naar Banjoewangi. Keilehaven p. 31 Flnisterre naar Tabou. Kelbergen p. 31 Ouess. naar Dartmouth. Laurenskerk 1 v. Busreh te Rotterdam. Leerdam 2 van New York te Baltimore. Lekhaven p. 31 K. Frio naar B. Aires Linge 1 te Free town n. Caen. Loenerkerk 31 van Vera- wal te Bombay. Lombok 31 van Kaapstad naar Java. Loppersum p. 31 Gibraltar n. Spezia. Lutterkerk 31 te Genua naar Cal cutta. Maas 31 van Pto Plata naar Ant werpen. Maaskerk 1 van Duala te La gos. Macuba 1 van Suez te Abadan. Mar- ken 27 van Philadelphia naar Bombay. Marpessa p. 31 Malta naar Rotterdam. Pr. Willem III 31 van Malta naar Ale- xandr. Pr. Philip Willem 31 80 m. N.N.O. van Flores naar St. John (N.B.). Pr. Wil lem II 31 310 m. Z.W. van Bermuda naar Nederland. Raki 1 te Khorramshar naar Muscat. Ridderkerk p. 31 Sabang naar Rotterdam. Roelf 1 van Bordeaux te Amsterdam. Saidja 31 te Muntok. Salland p. 31 K. Sta Maria n. Amsterdam. SSama- rinda 29 te Singapore naar Canc. Schie 26 van New Orleans naar Curacao. Sehie- dijk p. 31 Key West naar Newport News. Slamat 1 van New York te Mobile. Win- sum 1 van Antwerpen naar Amsterdam, Zeeman 31 van Djakarta naar Pladjoe. Zijpenberg 31 van Vlaard. te Spezia. PASSAGIERS- EN TROEPENSCHEPEN. (Van t Indonesië). Alcinous p. 27 K. Guardaf. naar Djakar ta. Atlantis 29 van Fremantle naar Dja karta. Dorsethire 31 800 m. O.Z.O. van K. Guardafui naar Amsterdam. Empire Brent 31 140 m. Z. van Colombo naar Amster dam. Indrapoera 31 van Djakarta te Se- mar. Java 31 van Rotterdam naar Amster- Nederlands jacht in Oostende vastgehouden. De haven van Ostende is de laatste tijd enige keren aangedaan door het Nederlandse jacht „Patricia", toebeho rend aan de Nederlander Thomas van de Nëut. Toen de politie de papieren kwam controleren, bleek zich aan boord een verstekeling te bevinden, die als naam Van der Meulen opgaf. De politie had geen vertrouwen in zijn verklaringen en toen de man nader aan de tand werd gevoeld, bekende hij Thomas Siersma te heten. Hij is 26 jaar en van Nederlandse afkomst. Het bleek, dat hij lid is geweest van de Duitse S.S. Enige Nederlanders, die, naar de politie vermoedt, voor nemens waren naar Argentinië uit te wijken, zijn aangehouden en ter be schikking gesteld van de procureur van de koning te Brugge. Het jacht is aan de ketting gelegd. Nieuwe biljetten van 1000 francs in België. Om het namaken van bankbiljetten tegen te gaan, is de Belgische regering volgens gewoonlijk welingelichte kringen te Brus sel van plan de thans in omloop zijnde biljetten van duizend francs te vervangen door nieuwe van geheel ander ontwerp. dam. Joh. van Oldenbarnevelt 31 275 Z.O. van Dondra Hd. naar Amsterdam. Kedoe 31 t. h. van Djeddah naar Dja karta. Kota Agoeng p. 31 K. Bon naar Rotterdam. Laertes 31 van Amsterdam te Macasser. Mapia 31 te Colombo naar Dja karta. Melampus 1 van Amsterdam naar Djakarta. Modjokerto p. 31 Pte de Galle naar Djakarta. Oranje 31 van Singap. naar Djakarta. Pasteur 28 van Singapore naar Baic d'Olong. Polyphemus 31 590 m. W. N.W. van Minicoy naar Djakarta. Rem- pang 31 van Colombo naar Amsterdam. Roebiah 31 te Belawan naar Amsterdam. Sarangan 31 40 m. N.W. van Burlings n. Djakarta. Sibajak 31 t.h. van Djeddah n. Djakarta. Somersetshire 30 te Colombo naar Fremantle. Sumatra p. 31 K. del Ar- naar Djakarta. VEILING GOES. Op 1 Februari. Groenten: Spruiten I 3035 idem II 12 —25; Witlof I 33—41: Idem stek 11—19; Rode kool 619, Peen 9.50, Uien 11—28, Prei 52, alles oer 100 kg. Knolseldery 17, per 100 stuks. VEILING KAPELLE-BIEZELINGE EN O. Op 1 Februari. Appels: Goudreinette 17—38, Jonathan 15—59. Golden Delic. 1212. Zure Belle fleur 1029, Zoete Ermgaard 928. Cam- pagnezoet 7—18, Court Pendu 715. Hol- landszoet 620, WestL Bellefleur 25. Br. Seedling 7—18, Sterappel 7. Peren: Comt. de Paris 638, Dovenne du Comice 26— 73. Conference 11—22, Kleipeer 6—11, Gie- ser Wildeman 521. St. Remey 618, Pondspeer 4—14, Winterlouwtje 4—15. Di versen: Witlof 46. Spruitkool 21, Rode kool 413, Uien, stek, 11—13, Breekpeen 2,5, Kroten 5. VEILING KRABBENDIJKE EN O. Op 1 Februari. Gewone veiling: Appels: Jonathan 36— 63. Golden Delic. 1853, Cox Oranje 43— 97, Present van Engeland 47—49, Peren: VEEMARKT ROTTERDAM. Op 31 Januari. Naar schatting 700 vette koeien. 640 ge- bruiksvee, totaal 1340; 130 gras kalveren; 891 nuchtere kalveren; 60 varkens; 197 biggen; 165 paarden; 6 veulens; 163 scha pen of lammeren; 40 bokken of geiten. Prüs in cents per K.G. le kw. 2e kw. 'Je kw. Vette koeien: 210/235 200/210 190/200 Slachtpaarden: 155 140 120 Lammeren: 200 180 170 Prys in guldens p. stuk le kw. 2e kw. Ui kw. 31 Jan. Febr. Nederland 1948 (3%) 101 101% dito 1947 (3%) 3 58% 98% dito 1937 3 9814 98 V> Dollar-lening 1947 3% 98 >4 98% Investeringscert. 3 9914 99% Nederland 1962—64 100 Nederland 1962—64 10014 100%' Nederland N.W.S. 2% 81 81% Spaarc. a f 100 2%% 10014 Indië 1937 A 3 97>4 97% Grootboek 1946 3 98% 98% Ned. Ind. Hand. B 10514 106% Ned. Handelmy. 164% 164 AKU 18314 183% Bergh's Jurgens 328% Calvé-Delft 139 141% Centrale Suiker 189% Kon. Ned. Hoogovens 195*4 196 Unilever 225*4 228*4 Ned. Kabelfabriek 2Ö314 296% Philips 22614 230% Wilton Feyenoord 150 151 Biliton 363 Kon. PetroL My. 29314 288% Amsterdam Rubber 152 153% H.A. Lijn 160% 163 Kon. Paketvaart 150 152 Ned. Scheepv. Unie 15414 153% Rotterdamse Lloyd 144 145 Stv. My. Nederland 150 153 Handelsver. A'dam 161% 163% Deli Batavia Mij. 132 Deli Mij. 148% 151% Anaconda 31% 31% 3ethlehem Steel 106% 105% General Motors 7914 79% ■Cennecot 38% 57% Shell Union 38% 38% Baltimore Spw. 11% 11% Stonden de Indonesische aandelen Dins dag reeds op de voorgrond. Woensdag werd de vaste stemming voortgezet en breidde de goede ondertoon zich ook tot de andere afdelingen uit Het waren in hoofdzaak dekkingsaankopen en lichte be langstelling van het publiek die de koer sen omhoog dreven. Wel was de handel niet bijzonder groot, maar de algemene tendens was opmerkelijk vrlendeiyk. Het wetsontwerp belastingsherziening, waar door de ondernemingsbelasting is opge heven en de verdwijning van de dividend- stop in de toekomst op het program staat, heeft de hoop verlevendigd, dat de beurs dit jaar verlost zal worden van nog an dere uit de oorlogstyd overgebleven be perkingen. Graskalveren: Nuchtere kalveren: Biggen: Kalfkoeien Melkkoeien Vare koeien Vaarzen Pinken: 48 500 400 140 45 400 325 Vette koeien: aanvoer korter. Handel lui. Prijzen als gisteren. Graskalveren. Aanv. iets kleiner. Han del redeiyk. Pryzen constant. Nuchtere kalvern: Aanvoer als vorige week. Hande) stroef met staande pryzen. Biggen: aanvoer klein. Handel tamelyk. Comtesse de Paris 2354, alles per 100 Pryzen als vorige week. kg' I Slachtpaarden: aanvoer korter. Handel matig. Iets styver in prijs. Lammeren: aanvoer iets minder. Handel vlot. Prijshoudend. Kalf- en melkkoeien: aanvoer matig. Handel flauw. Pryzen als vorige week. Vare koeien: aanvoer klein. Handel re- delyk. Prijzen constant. Vaarzen en Pinken: aanvoer iets korter. Handel stiL Pryzen onveranderd. Vanwege de gladde wegen was de aan voer over het geheel wat minder. VEILING THOLEN. 31 Jan.: Gewone uien f 40.03. Bonken 36.01. Drielingen f 35.50. Picklers f 30.03. Aanvoer 20 ton. Peen II f 18.71; ld. III f 16. Aanvoer 12 ton. Alles per 100 kg. VEILING ZIERIKZEE. Op 31 Januari. Appel: Standaard 16—34; Huishoud 1 9 —21; idem II 613; Peren: Standaard 28— 32; Huishóud I 15; Spruiten 1247; Witlof 2751; Boere kool 3233- Sav. kool 11 19. alles per 100 kg. VEILING ROTTERDAM. Op 31 Januari. Rode kool 9—16; Peen III 13.80; Selde rij 0.140.16: Knolselderij 15—25;' Sprui ten 0.35—0.45; Uien 14—31; Appelen: Standaard 0.300.48; Huishoud 0.170.25: Peren: Standaard 0.250.55; Huishoud 0.12 —0.19. VISMIJN BRESKEKS. Week van 2228 Januari. 262,892 kg. haring van f 0.350.18; 2835 kg. sardyn van f 0.460.08, 117 kg. bot van 0.550.32. 545 kg. schar van f 0.540.38; 184 kg. kabeljauw van 0.85—0.64; 1401 kg! wyting van f. 0.29-4). 17. VISMIJN VEERE. Veiling op 1 Februari. Exportgarnalen 167 kg.: 1,90—2,08, Schar 13 kg.: 41—49, Bot 70 kg.: 44—49, Kabel jauw 3 kg.: 78, Ong. vis 4 kg.: 37, Sar- dfjn 2 kg.38

Provinciale Zeeuwse Courant | 1950 | | pagina 5