NIEUWS UIT ZEELAND VOLKSHOGESCHOOL „ZEELAND" BEGINT HAAR ARBEID BURGERLIJK GEZAG MOET ORDE EN FUST KUNNEN HANDHAVEN WALCHEREN DAMPO Zeelands bevolking steeg tot 258.548 zielen. Huldlgbg gemcen'ececretrris van Sluis. Zilveren jubileum van ds. A. W. A. Odé Vrachtvervoer ne-auto naar Frankrijk. PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 2 FEBRUAR; S9Ö0 Cursussen en conferenties in barakkenkamp van het Jeugdcentrum te Domburg. Hogeschool der levenskunst. Het Volkshogeschoolwerk fn Zee land, dat reeds geruime t|jd wordt voorbereid, zal binnen korte tfld kunnen beginnen. Reeds deze zomer hoopt liet dagelijks bestuur van de Stichting Volkshogeschool „Zee land", dat beschikken kan over het barakkenkamp van het Jeugdcen trum te Domburg, de eerste cursus sen en week-ends te organiseren. Daarmee start ook in ons gewest een idealistische beweging, die er naar streeft by te dragen tot ver nieuwing der volkscultuur en ver sterking der volksgemeenschap. De Volkshogeschool Het barakkenkamp te Domburg belooft een uitnemend conferentie- en cur3usoord te worden. Er bestaan bovendien mogelijkheden om een na bijgelegen terrein te verkrijgen voor het verrichten van handenarbeid, 't Dagelijks en het algemeen bestuur, waarin personen zitting hébben van Prot. Chr., R.K en humanistische overtuiging, hopen tevens voor het houden van conferenties in Zeeuwsch Vlaanderen de beschikking te kun nen krijgen over het aan de ge meente Aardenburg behorende „El- derschans" Hier zou men ook jonge mensen uit Belgisch Vlaanderen kun nen ontvangen, hetgeen de „geeste lijke Benelux" veel goed zou doen. Men is thans een actie begonnen om werkkapitaal te verkrijgen en het aantal leden momenteel met enige honderden te vergroten Daartoe wij wezen worden op grote schaal aantrekke- nifyp flrti- i #.,j - Uw kindje verkouden? Dan rug. keel en bórsne i mei Dimpo. ^der op ,n arti-;*V kelen-, die wij er aan wijdden moet men niet associëren met diDlo- naam is Allard. Ik wek de ma's. leraren en examens, doch ^l^nden e» roep de levenden" staat dient men te beschouwen als een J? r« i51" VHS in Hogeschool der levenskunst. Zij is i Dieroepsiem zal nu ook 'n Wpnc en i spoedig ui Zeeland worden gehoord, n levens- en werkgemeenschap.!,? cehenken» waarin jonge, volwassen Nederlan-j 10gen e,en er oor aa^s nKen ders elkaar vinden om zich tezamen te bezinnen op vraagstukken van; -■ sociale, culturele, economische en geestelijke aard, jonge Nederlanders van alle rangen en standen, richtin gen en groeperingen. De voorlich ting. die op conferenties en in cur sussen wordt gegeven, is deskundig, degelijk en ook objectief, want de VHS resnecteert volledig de vrijheid van bèlijden en handelen, in woord en geschrift. De deelnemers aan con ferenties en cursussen nemen ken nis van eikaars mening (die nóóit aan een ander opgedrongen mag worden), waardoor misverstanden worden weggeruimd: zij leren elkaar beter waarderen, kunnen eigen over tuiging en ervaringen toetsen aan die van de ander; en bouwen daar door aan hun eigen persoonlijkheid. Dit is het doel van dit werk. dat reeds in 1931 in Bakkeveen door de thans 70-jarige pionier Jarig v. d. Wielen werd begonnen, een werk dus van grote sociale-, en nog meer van morele waarde. Tijdens de cur sussen wordt niet alleen met het hoofd, maar ook met de hand ge werkt. in huis en daarbuiten, er wordt gezongen, aan sport en volks dansen gedaan en er worden ont spanningsavonden verzorgd. PROVINCIAAL BESEF. De basis van de VHS „Zeeland" zal do Zeeuwse volksaard vormen. Zy bedoelt behalve Zeeuwen ook Ne derlanders uit de andere provincies aan te trekken, die zo de Zeeuwse bevolking In haar doen en laten be ter zullen leren kennen. Van belang is ook, dat zij een beter begrip tus sen de jongeren uit de stad en van het platteland zal bevorderen en 't provinciaal besef zal versterken. Dat laatste Is niet in de laatste plaats in onze eilandenprovincie hard en hard nodig! Zeeuwse clubbladen. Elke maand komen uit de stencilmachines en van de druk persen van de Zeeuwse druk kerijen en stencilinrichtingen tal van blaadjes van allerlei Zeeuwse sportverenigingen Het gehele clubleven manifesteert zich in deze blaadjes. Zij gevefi meestal een duidelijke weer spiegeling van de tegenslagen en de successen, van de con flicten en fusie's. die de vereni gingen moeten ondergaan. Juist omdat deze organen, meer dan welke grote sportkrant ook. to nen wat leeft onder de sports- lieden. zou de sportredactie van onze krant het zeer op prijs stellen, wanneer zij deze gere geld mocht ontvangen. Eindexamens H.B.S. en Gymnasium. Door het ministerie van O.. K. en W zijn de data van de schriftelijke eindexa mens van de Hogere Burgerscholen en de Gymnasia vastgesteld. Het schriftelijk eindexamen van de H.B.S. wordt de A- en B-candidaten op 24. 25 26. 31 Mei en 1 en 2 Juni afgenomen. De Gymnasiale eindexamens zijn op 15. 16 en 17 Mei. DRIELING GEBOREN. Te Oostburg schonk mevr. Simpe laar het leven aan een drieling, nl. drie jongens. Een der kinderen is-ech ter kort na de geboorte overleden. Er is goede hoop. dat de beide anderen in leven zullen blijven. rl >-frtvntip NIET JONG MEER. U kent toch die dame uit Haren Niet jong meer. maar oud al van jaren. Ze poetst haar fornuis En kachel incluis Met Cetol, want dat is je ware. Inpolderingen in Zeeland. De hoop bestaat nog altijd, dat dit jaar begonnen zal worden met de in poldering van de Braakman in Zeeuwsch Vlaanderen Er wordt in elk geval aan de plannen voor deze inpoldering hard gewerkt. Wij verne men thans, dat de inpoldering van het Land van Saeftinge voorlopig niet aan de orde zal komen Men wil eerst met deze inpoldering beginnen als de Braakman klaar is. In principe is daarom vastgesteld, dat de inpoldering van het Land van Saeftinge niet voor 1955 aan de orde zal komen. DE KRUININGSE BOUWPLANNEN In verband met de opmerking van burgemeester Willemse in de jongste vergadering van de gemeenteraad te Yerseke over samenwerking tussen de Centrale Dienst Bpuw- en Woning toezicht en de gemeente Kruiningen voor wat betreft woningbouwplannen wordt ons van de zijde van het Krui- ningse gemeentebestuur medegedeeld, dat samenwerking mogelijk geweest zou zijn. De Centrale Dienst was reeds enige tijd op de hoogte van de Krui- ningse plannen, maar nam met Krui ningen geen contact op. Blijkbaar was er dus geen behoefte aan samenwer king. Nagekomen advertentiën. Onze lieve Mama en Oma, Mevrouw de Wed. >L G. E. LUB—KLEXE, ging heden op 64-iarige leeftijd, nog onverwachts, van ons heen. De teraardebestelling vindt plaats te Enkhuizen on de R.K. Begraafplaats op Vrijaag 3 Fe bruari te ongeveer 2 uur. Geen bezoek. Bandoeng: M. PINO—DE JONG. H. PINO en Kinderen. Vlissingen: A. VLEESDRAAGER— DE JONG. L. VLEESDRAAGER en Kinderen. Kopenhagen: E. JENSEN—DE JONG. O. JENSEN en Kinderen. Vlissingen, 31 Januari 1950. TWEE PHASEN. De ministers achten het wenselijk, het bijzonder optreden van het bur gerlijk gezag in buitengewone om standigheden te binden aan twee phasen. In het ontwerp zijn deze pha- sen aangeduid als de toestand van verhoogde waakzaamheid en de bur- gelijke uitzonderingstoestand. De toestand van verhoogde waak zaamheid heeft ten opzichte van de rechten en vrijheden der burgers slechts een beperkte werking. In hoofdzaak wordt daarin aan het bur gerlijk bestuursapparaat ten aanzien van de handhaving van de openbare orde. rust en veiligheid in hiërar chische opbouw gegeven, terwyl voorts ten opzichte van gezagsdragers, die voor hun taak niet ten volle berekend blijken te zijn corrigerend ingrijpen mogelijk wordt gemaakt Bovendien wordt o.m de mogelijkheid geopend bepaalde personen, wier aanwezigheid ongewenst wordt geacht uil bepaalde gebieden verwijderd te houden of hen 7o nodig daaruit te verwijderen Indien .echter de omstandigheden een zo ernstig karakter aannemen, dat met de toestand van de verhoogde waakzaamheid niet kan worden vol staan. zal een beroep moeten worden gedaan op de meer ingrijpende be voegdheden, welke bij de burgerlijke uitzonderingstoestand aan de overheid toekomen Voorgesteld wordt de burgerlijke uit zonderingstoestand die van veel ver dergaande strekking is, aan een be krachtiging bij de wet te onderwer pen. De ministers stellen zich voor. dat de toestand van verhoogde waakzaam heid in beginsel van korte duur zal zijn De duur van deze toestand wordt in het ontwerp beperkt tot dertig da gen. doch deze periode is vatbaar voor verlenging. Aan het instellen van de militai re staat van oorlog of de staat van beleg wordt automatisch het. verval len van de toestand van verhoogde waakzaamheid of de burgerlijke uit zonderingstoestand verbonden, dit om verwarring van beide toestanden té voorkomen. Uitbreiding van bevoegdheden voor geval van nood. Toestand van verhoogde waakzaamheid een burge/lijke uitzonderingstoestand. Bij de Tweede Kamer is ingediend een ontwerp van wet tot uitvoering van art 196 der Grondwet Dit arti kel schrijft voor bij de v et te bepa len. op welke wijze en in welke ge vallen ter handhaving van de uit- of inwendige veiligheid van het Rijk in buiténgéwone omstandig! eden de grondwettelijke bevoegdheden van or ganen van bur?erliik gezag ten op zichte van de openbare orde en de politie geheel of ten dele kunnen over gaan op andere organen van burger lijk gezag, In de memorie van toelichting wordt betoogd, dat de bedoelde bevoegdhe den. wanneer het hoofd moet worden geboden aan stelselmatige en op grote schaal opgezette aanslagen op bet staats- en maatschappelijk bestel, om verschillene redenen onvoldoende zijn Weliswaar zouden de belemmerende factoren ten dele ondervangen kunnen worden door de staat van oorlog of de staat van beleg af te kondigen en al dus de afweer van zo ernstige bedrei gingen van het staatsbestel toe te ver trouwen aan 't militair gezag, doch deze oplossing is zeker niet onder alle omstandigheden aan te bevelen De handhaving van de openbare orde rust of veiligheid is immers een aan gelegenheid. v/elke primair behoort te berusten bij het burgerlijk gezag, dat beter dan het ter plaatse nieuw optre dende militair gezag, naar zijn aard rekening kan houden met plaatselijke en regionale verhoudingen en omstan digheden. Om deze redenen oordelen de minis ters het noozakcljjk, by de wet zoda nige voorzieningen te treffen, dat aan het burgerlijk gezag in buitengewone omstandigheden betere mogelijkheden worden geboden om de handhaving van de openbare orde, rust of veilig heid te verzekeren. Voor wat de lagere organen betreft concentreert het huidige recht de handhaving van de.-openbare orde en rust plaatselijk reeds bij de burge meester en gewestelijk bij de Commis saris der Koningin. Naar het oordeel der ministers kan er in het algemeen mede worden volstaan, de burgemees ter en de Commissaris der Koningin voor het geval van buitengewone om standigheden daarnevens nieuwe be voegdheden toe te kennen onder in standhouding mede uit democrati sche overwegingen van de bevoegd heden van de collegiale lagere orga nen. Wat de centrale overheid betreft, achten de ministers vooralsnog een overdracht van grondwettelijke be- vooegdheden niet nodig. Met name geldt dit de bevoegdheden van de Kroon en de Staten-Generaal. Vol doende is. naar het oordeel van de mi nisters dat op het terrein van de handhaving van de openbare orde. rust en veiligheid nieuwe en buiten gewone politiële bevoegdheden van een „uitvoerend" karakter in het le ven worden geroepen. Het is uiteraard gewenst, dat de practische hantering van de bijzonde re bevoegdheden, zoveel mogelijk ui én hand wordt gehouden. Hei is om deze reden dat in het ontwerp de fei telijke uitvoering in handen is gelegd van de minister van binnenlandse za ken. in bepaalde gevallen met mede werking van de minister-president. Opheffing Distributiedienst Middelburg op 1 April. Naar wij vernemen zal de Distribu tiedienst te Middelburg op 1 April a.s. worden opgeheven. Momenteel werkt men uitsluitend nog aan de financiële afwikkeling. Over verhuur van de kantoorruimte, die eigendom is van de gemeente, zijn onderhandelingen gaan de. Een dienst te Middelburg, die reeds is opgeheven, is het Bureau Registra tie Verdedigingswerken in Zeeland, dat tot taak had de bunkers en andere verdedigingswerken te registreren. Maquette Oorlogsmuseum in Middelburg. Naar vvy vernemen zal de grote maquette van Walcheren, die in de toekomst de grootste attractie zal vor men van het Zeeuws Oorlogsmuseum te Middelburg, hedenmorgen op de plaats van bestemming, de Vleeshal van het gothische stadhuis op de Markt, arriveren. Zoals gemeld, is deze maquette van een installatie voorzien, waardoor de museumbezoekers het eiland zelf "kun nen inunderen en vervolgens weer droogpompen. Door speciale lichtef fecten wordt een en ander nog realis tischer gemaakt. De maquette zal in 't achtergedeelte van de zaal geplaatst worden. Contactraad voor sport. In een dezer dagen door het Lande lijk Contactorgaan van beheerders der gemeentelijke sportterreinen gehou den bijeenkomst, is een Regionale Contactraad voor de provincie Zee land en West-Brabant tot stand geko men. voor de gemeentelijke bemoeiin gen met lichamelijke opvoeding en sport. Tot bestuursleden werden gekozen de heren: H. A. F. M. Colen. Dir Gem. Dienst Lichamelijke Opvoeding te Tilburg. J. M. Meijïer. Commies ter secretarie te Goes en van Rooyen Directeur Plantsoendienst te Breda. Besmettelijke ziekten. Blijkens de Staatscourant van 31 Januari zijn in de week van 15 tot en met 21 Januari in Zeeland drie ge vallen van bestnettelijke ziekten ge constateerd. In Aardenburg één geval van diphtherie, in Middelburg één geval van roodvonk en in Rilland- Bath één geval van hersenvliesont steking. Een vooruitgang van 2823. In de afgelopen weken hebben wij de bevolkmgscijters van alle Zeeuwse genieenten voor het jaar iy49 suc cessievelijk kunnen puoliceren en nu aezer dagen ook de laatste het waren die van de Zeeuwse hoofdstad bekend werden is het mogeiyk geworden de cijiers voor de geheie provincie te totaliseren. Zeeiand nam in bevolking toe: van 265.735 op I Januari i949 tot 268.548 op 31 December. Een aanwas dus van 2823. Gedetailleerd luiden de cijfers: ver meerdering door geboorte: 2787 mannen en 2691 vrouwen, door ves tiging 6378 mannen en 6785 vrou wen, vermindering door sterree 1176 mannen en 1209 vrouwen, door ver trek 6534 mannen en 6899 vrouwen. De bevolking telde dus op 31 Decem ber 135.017 mannen (v.j. 133.562) en 133.531 vrouwen (132.163). Het aan tal mannen nam toe met 1455, het aantal vrouwen 1368. Wanneer men nagaat welke ge meente de sterkste groei vertoonde, dau is dit ongetwyield Vlissingen. Met een aanwas van 1669 nam de Scheidestad ongeveer 60% van de aanwas voor haar rekening! Een goed figuur slaan overigens ook Bres- kens (249), Bruinisse (107), Goes (207), Oostburg (183), O. en W. Souburg (476) en Terneuzen (263). Wij beperken ons hierbij tot de ge meenten, die meer dan 100 zielen vooruit gingen, al spreekt het van zelf dan een vooruitgang van enkele tientallen voor een kleine wemeente 3 oeia naar verhouding eveneens belangrijk kan zijn. Achteruitgang met meer dan 100 kwam niet voor. Wèl verloor bijv. Oostkapelie er 78, Koudekerke 63, Wissekerke en Zaamslag 59 en Wol- faartsdijk 56. Middelburg ging 28 in inwoneraantal achteruit. In totaal waren er 47 Zeeuwse ge meenten, die „winst" boekten en 53 met verlies. Eén gemeente speelde prcies gelijk: Ovezande. Jubileum P. J. v. Hootegem. De raadszaal van het gemeentehuis te Sluis was Woensdagmiddag feestelijk ver sierd met bloemen en kransen, terwijl een groot gezelschap aanwezig was om de bui tengewone raadsvergadering bij te wo nen die werd gehouden ter gelegenheid van het 25-jarig jubileum van de ge meentesecretaris. de heer P. J. van Hoote gem Nadat de jubilaris vergezeld van z(jn echtgenote en z(jn kinderen aan de raadstafel had plaats genomen, opende burgemeester A. F. J. Aernoudts deze bijeenkomst. In 'n korte toespraak bracht hö dank voor het zeer vele en bijzonder nuttige werk door de heer v. Hootegem voor de gemeente Sluis verricht. Spr. uit te zijn grote vreugde over de benoeming van de heer v. Hootegem tot burgemees ter. Een beter opvolger had de heer Aer noudts en ook de gehele gemeente zich niet kunnen wensen. Spr. zegde toe. dat bij bij de installatie van de nieuwe bur gemeester op 1 Maart de gelegenheid zal vinden de verdiensten van de heer van Hootegem uitvoeriger te schetsen. Als blijk van waardering bood de burgemees ter namens het gemeentebestuur aan de heer van Hootegem een geschenk aan, be staande uit een groot Delfts bord en een fraaie bloemenmand. Door vele anderen werden daarna gelukwensen aangeboden.- Op het verloop van de plechtigheid bo men wij nog nader terug. Politieagent pleegde een reeks diefstallen. De laatste tijd werden in Goes ver schillende diefstallen gepleegd, meest al in kantoren en scholen, waarvan men de dader (s) maar niet kon ach terhalen. Alle diefstallen waren van hetzelfde soort. Zij werden op zeer bepaalde tijdstippen gepleegd. Dit laatste was voor de politie een aanwijzing om in een bepaalde rich ting te zoeken. De verdenking viel op een lid van het gemeentelijk poli tiecorps te Goes. Na verschillende bewijsstukken in handen te hebben gekregen is men overgegaan tot de arrestatie van de agent van de ge meentepolitie L. van der P. te Goes, die inmiddels een bekentenis heeft af gelegd. Van der P. is ter beschikking van de justitie gesteld. Dp vati de Nat. Monumentenco nmJssïe 25.000 VOOR MONUMENT OP WALCHEREN, 5.000 VOOR EEDE. De Nationale Monumentencommis- ie voor Oorlogsgedenktekens heeft verslag van haar werkzaamheden uit gebracht. Hierin wordt met enig ge voel van spijt geconstateerd, dat aan de samenwerking met andere organi saties Stichting 4045 en Ned. Oorlogsgravenstichting we) iets heeft ontbroken. Het verwijt, dat de N.M.C. te hoge salarissen uitkeerde, wijst de commis sie van de hand: Zonder goed geleide toporganisatie is een groot opgezette landelijke actie nu eenmaal onmoge lijk. Tot 29 Navem'"^r 1949 bedroegen de baten 2.232.1. 6.27, de uitgaven 274.328 56. het netto provenu dus f 1.958 337.71. Het netto-uro-enu per 1 Juli 1949 (f 1.931.051,831 Ts als volgt verdeeld: koopvaardij-monument 265.091.93, verzorgingsstichtingen f 770.000, Oor logsgravenstichting 396.000, Natio nale Monumenten O missie f 499.959.90 Uit dit laatste bedrag zal 25.000 worden uitgekeerd voor het monu ment ter herdenking van krijgsda den van Canadese Geal! .erden op Walcheren en f 5.000 voor het monu ment, dat In Eede zal worden opge richt op (le plaats waar H.M. Konin gin? Wilhelmina in 1945. na haar bal lingschap, voor hét eerst weer voet op Nederlandse bodem zette. Vragen over het rapport Goes. De fractieleider van de P v. d. A. in de Goese gemeenteraad, de heer J. S. Visscher. heeft het college van B. en W. een aantal schriftelijke vragen gesteld over het rapport betreffende het onder zoek naar de sociaal-economische struc tuur van de gemeente Goes ter bepaling van de behoefte aan recreatieruimte. Vra gensteller verzoekt te willen mededelen waarom het rapport èerst werd gepubli ceerd, nadat in een der dagbladen hier van een uittreksel was verschenen. Wan néér B. en W. hiertoe niet bereid zouden zijn, dan zou hü ook hiervan de redenen willen vernemen. Gezien de mogeiykhe(o van publicatie door de pers, wordt ver der gevraagd of het niet beter ware ge weest. indien B. en W. eerder tot publi catie van dit rapport waren overgegaan De heer Visscher verzoekt tenslotte In de eerstvolgende openbare raadsvergadering al datgene rrede te delen, „wat fn deze enigszins onverkwikkelijk geworden ma terie", verhelderend kan werken. Mond- en klauwzeer. In Dreischor is mond- en klauwzeer uitgebroken onder de veestapel van de wed. P. J. Boot. Raad Veere over de grenswijzigingsplannen. Zoals wij reeds meldden besprak de raad van Veere de grenswijzigings plannen van Gedeputeerde Staten. De burgemeester, jhr. I. F. den ^Beer Poortugael. wees er op, dat de plan nen voor Veere niet ongunstig zijn en zeide, dat hij vreesde dat on danks de tegenstand in de verschei dene gemeenteraden ingrijpende grenswijzigingen op Walcheren niet uit zouden blijven. Jhr. den Beer Poortugael was het niet eens met de zinsnede uit de brief van Ged Sta ten, waarin gezegd wordt, dat kleinere gemeenten een geringe bestuurskracht bezitten. De heer D. Kasse betoogde, dat' men met grenswijziging moet vol staan en dat men geen gemeenten moet opheffen. Spreker zag in de plannen van Ged. Staten een drang tot centralisatie, die men in deze tijd meer bemerkt. De heer A. C. Nieu- wenhuizen was eveneens tegen op heffing van kleine gemeenten doch hij wees er op, dat in het onderhavige geval door de raad uitsluitend reke ning met het belang van Veere moet worden gehouden. De heer J. A. A. Mol kon zich evenmin met het plan verenigen, waarna de heer W. de Jon ge zeide, de indeling liever aan Ged. Staten over te laten en het daarom beter vond geen advies uit te brengen. De bui-gemeester verklaarde de grens wijzigingen een stap in de goede rich ting te vinden. Walcheren is 20 000 ha groot en de bevolking telt 75.000 zie len, dus zoveel als Dordrecht en Hertogenbosch. Het is naar zijn me ning wel nodig het aantal gemeenten te beperken. Het bleek tenslotte dat de raad over het algemeen geen bezwaar tegen grenswijziging had, doch men was van mening dat deze correcties geen opheffing van kleine buurgemeenten tengevolge mogen hebben. Het voor stel van B. en W. om een afwijzende houding ten aanzien van hèt plan van Ged. Staten aan te nemen werd ten slotte met algemene stemmen aan vaard. Bij de aanvang der vergadering had jhr. den Beer Poortugael een over zicht gegeven over de gebeurtenissen in het afgelopen jaar. Zijn rede werd beantwoord door het oudste raadlid, de heer A. C. van wieuwenhuijzen. Het ontwerp-jaarwedderegeling wet houders bleek de instemming van de raad te hebben. B. en W. zullen trach ten Veere in een hogere klasse te doen plaatsen. Besloten werd de verorde ning op het Vismijnbedrijf in dier voege te wijzigen, dat van de hande laars geen borgstelling meer zal wor den geëist. Nadat nog enkele andere zaken behandeld waren, o.a. werd be sloten de Kapellestr. aan de zijde van de Kade voor autoverkeer af te slui ten. namen B. en W. het voorstel tot deelneming aan de gemeenschappelij ke regeling Maatschappelijk Werk op Walcheren terug. Het voorstel zal op nieuw behandeld worden, als er meer financiële zekerheid bestaat over het werk der Stichting. In de commissie tot wering van schoolverzuim werden gekozen de he ren J. de Graaf, J. v. d. Zwaan, J. v. de Gruiter, A. C. Caljouw en G. M Poppe. Middelburg J. LAMAIN Op 62-jarige. leeftijd overleed te Mid delburg de heer J. Lamain, in leven bureelchef op het parket van de amb tenaar voor cje Tuchtrechtspraak voor de Voedselvoorziening. De heer La main was vroeger adjudant-onderof ficier van de C.O.A.K. en was tot 18 Mei 1940 adjudant bij de staf. Hij ontving voor zijn vertrek uit de mili taire dienst de gouden medaille voor 36-jarige trouwe dienst. Tot zijn overlij" den trad hij op als bestuurslid van de Bond van oud-onderofficieren der C. O.A.K. Dgmburg DE WIJZIGING VAN DE GEMEENTEGRENZEN OP WALCHEREN. De gemeenteraad van Domburg zal op 6 Februari a.s. vergaderen, ter behandeling van het ontwerp, dat Ge. dep. Staten maakten voor herziening iron Hn tfAVYioanfAlïll.A „r-i Drukbezochte receptie. Op eenvoudige, hartelijke wijze is Woensdag het zilveren ambtsjubi leum van ds. A. W. M. Odé, Ned. Herv. predikant te Goes, herdacht. Des middags en 's avonds werd in. hotel „Centraal" een receptie ge houden, waar een stroom van be langstellenden getuigden van de grote waardering en hoogachting welke de jubilaris in brede kring ge niet. Naast de zeer vele leden van de Ned. Herv. Gemeente te Goes, waren er o.m. talrijke predikanten uit omliggende gemeenten en ver tegenwoordigers van diverse instan ties en colleges waarvan ds. Odé deel uitmaakt of waarmee hij sa menwerkt. GESCHENK VAN DE GEMEENTE. Nadat de familie Odé des middags door het huldigingscomité was ont vangen, heeft de voorzitter van dit comité, de heer J. J. van Melle, na mens de gehele Hervormde gemeen te van Goes, de jubilaris toegespro ken. Wijzend op de woorden van de profeet Nahum: „Viert uw vierda gen". getuigde de heer van Melle van de blijdschap dat de gemeente thans deze dag met de jubilaris mag vieren, om hierbij te kunnen getui gen van de grote genegenheid en de dankbaarheid voor het werk van ds. Odé. In zijn pastorale werk is hij steeds iemand geweest, die dient in navolging van Christus, Die geko men is om te dienen. Steeds opnieuw is ds. Odé hierdoor voor de gemeen te een aansporing om de zaak van Christus te diehen. Spr. wees verder op het andere werk van ds. Odé, ,met name ook voor het kind op de "openbare school. Hij heeft hiermee getoond,, welke taak hier voor de Kerk ligt. Ds. Odé werd geboren in Zuid- Afrika, het land van de voortrek kers, die met hun groot geloof, hun mensen de weg wezen langs onbe- j kende nieuwe wegen. Spr. wilde ook ;de jubilaris zien als een voortrekker, 'die zijn volk de weg wijst, langs de zovele nieuwe wegen wélke op ker kelijk terrein worden betreden. Als 1 Afrikaans diamant, welke het licht .heeft opgevangen van Gods goed- iheid en genade, zendt de j'ubilaris 'zijn stralen over de gemeente. Met de bede dat ds. Odé nog lang mo ge worden behouden, besloot de heer van Melle. Vervolgens overhandigde hij de jubilaris een felicitatieregister met bijna '2000 namen en bood als geschenk van de Herv. gemeente van Goes een bankstel en" namens het huldigingscomité een zakbijbel aan. DANKWOORD VAN DE JUBILARIS. Aan het eind van de middagrecep tie heeft ds. Odé in 'n kernachtige toespraak dank gebracht voor „deze dag. Bovenal aan God, die het voor recht en de genade schonk, dat hg deze dag mocht beleven. Ook dankte hij de huldigingscommissie, waar van in het bijzonder de heer van Melle voor zijn hartelijke woorden, alsmede allen voor de vele kostbare bewijzen van liefde, vriendschap en waardering. De jubilaris mocht ook uit zijn vorige gemeenten Hoogvliet en Koudekerk a.d. Rijn talrijke be wijzen van belangstelling en mede leven ontvangen. Ds. Odé eindigde zijn toespraak met nogmaals dank te brengen aan Hem, die de kracht en de lust schonk om het werk dat hem zo lief is, te volbrengen. Vragen van Kamerlid, Het Tweede Kamerlid de heer Cl van den Heuvel (A.R.) heeft aan d- minister van verkeer en waterstaai schriftelijk de volgende vragen ge steld: 1. Is het de minister bekend, dat Nederlandse groentetransporten zon der enige voorafgaande waarschuwing aan de BelgischFranse grens zijn opgehouden vanwege het Belgische ministerie van verkeer? 2. Is de minister niet van mening dat dit optreden in strijd is met de resolutie van 12 December 1949 van het comité voor binnenlands vervoer van de economische en sociale raad der Verenigde Naties? 3. Indien de minister de vraag, on der 2 gesteld, bevestigend beant woordt. is hij dan bereid mededeling te doen van de redenen, welke de Belgische regering aanleiding hebben gegeven om ten aanzien van de be doelde transporten te handelen in strijd met de inhoud der genoemde resolutie? 4. Is de minister bereid mede te de len, welke maatregelen van Neder landse zijde zijn ondernomen om de gerezen moeilijkheden, waardoor de vrijheid van het transito-verkeer over land ernstig wordt aangetast, uit de weg te ruimen? Inkrimping van het Goese politiecorps. In het kader van de inkrimping van de Nederlandse politie, zal ook he* gemeentelijk nolitiecorps te Goes ee~ veer moeten laten. De sterkte me' van 26 man on 19 men worden terur gebracht. In verband hiermede zulk de hoofdagenten A. G. W. Kort en C Hoek van Dijke, die de leeftijd van f' jaar zullen hebben bereikt, per 1 Apri a.s. met vervroegd pensioen gaan. van de gemeentelijke indeling op Wal. cheren. De vergadering vang^; avonds te acht uur. t aan des De gemeenteraad van Biggekerke zal hetzelfde onderwerp behandelen in een vergadering, die óp Vrijdag middag 10 Febr. a.st wordt gehouden. De gemeenteraad van St. Laurens zal dit onderwerp behandelen op 14 Februari a.s., des avonds te half acht. KERKNIEUWS. NED. HERV. KERK. Beroepen te Vlissingen (toez.) Ds. L. D van Dljl te Koudekerke. GEREF. KERKEN. Beroépen te Aalsmeer P. de Bruijn te Krabbendijke.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1950 | | pagina 2