NIEUWS UIT ZEELAND RAAD VAN ARBEID VERKREEG GROND VOOR NIEUW GEBOUW WALCHEREN Zeeland had hinder van gladde wegen. Franse wagens halen mosselen uit Yerseke jT-genda 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 1 FEBRUARI 1950 GEMEENTERAAD MIDDELBURG Gemeente koopt terrein terug, wanneer het pand niet binnen vijf j aar verrijst. Achter P.Z.E.M.-gebouw komt industrie. Wij- gaven in ons blad reeds een overzicht van de debatten, welke de Middelburgse gemeenteraad Maandag hield over de grenswyzi- gingsplannen van G.S. en vvU brach ten ook een uittreksel van de nieuw jaarsrede, die de loco-burgemeester, de heer J. W. Kögeler, uitsprak. Bij de opening van de zitting wenste de loco-burgemeester aan 't afwezige raadslid, de heer L. J. Breel (Arb.) een spoedig herstel toe. De nieuwjaarsrede van de heer Kögeler werd beantwoord door het oudste raadslid, de heer L van Loo. Hij herdacht «vijlen burgemeester Sandberg tot Essenburg en dankte de heer Kögeler voor de wijze waar op deze het werk van de betreur de overledene voortzet. Dankwoor den richtte hij ook tot de secretaris en de wethouders. Spreker uitte zijn vreugde over de bouwbedrijvig- heid in de binnenstad, maar wilde tevens wijzen op het nog steeds be staande woonruimte-tekort en het gebrek aan plaatsruimte in het Gasthuis en het Oude Mannen- en Vrouwentehuis. Ook drong hij aan op de hoog nodige verbetering van het St. Jorishofje. Hij zeide te ho pen, dat het culturele werk, de volksgezondheid en de opvoeding der jeugd door de financiële moei lijkheden van de gemeente niet- in de verdrukking zullen komen, dat de raadszittingen ook in 1950 in aangename sfeer kunnen worden ge houden en dat vele wijze besluiten zullen worden genomen, die kunnen bijdragen tot groei en bloei van de stad. De heer H. J. Fllerman (Arb.) verzocht een ingekomen schrijven over de beëindiging der subsidiëring van schoolbaden aan te houden tot de begrotingszitting en een brief van de N.C.A. over de beperking van 't aantal drankvergunningen niet voor kennisgeving aan te nemen. De voorzitter zegde over dit laat ste onderwerp een prae-advies van B. en W. toe. Naar aanleiding van een brief van de commissaris van politie over gevaarlijke verkeerssi tuaties vroeg de heer J. S. Hoek (A.R.) om versmalling van de trot toirs op de Langevielebuitenbrug. Hij kreeg ten antwoord, dat op deze brug een voorrangsregeling voor 't verkeer wordt ingevoerd. Vervolgens kwam de verkoop van grond a^n de Read van Arbeid ter sprake. De heer P. Meliefste (A.R.) betreurde het, dat het aardige plant- soentie verloren zal gaan, maar de voorzitter wees er op, dat om rede nen van stedebouwkundige aard de lege plek op de Balans volgebouwd moet worden. De heer R. A. Hes- selink (WD) verwachtte, dat door de doorvoering van de P. B. O. de Raad van Arbeid min of meer ten dode is opgeschreven. Kan het nieu- Advertentie Inz. Hr. H.B.. Den Haag. ontv. 1 fL TIP FILMS Van Riia, voorwereldlijke monsters en krokodillentranen. Het Walcherse filmmenu is deze week wel extravagant! De .hoofdschotel vormt (vergeef ons dit kannibalisme) H. K. H. Prinses Rita Khan-Hayworth. terwijl het tweede gerecht bestaat uit dinosaurussen, reuzengorilla's en gigantosaurussen. Dit alles kan men dan bovendien wegspoelen met een flinke hoeveelheid krododillen- tranen. Ora dan met Rita te beginnen (in Elec tro. Middelburg). New York Follies (My gal Sal) voert ons weer eens achter de coulissen van de Amerikaanse showwe reld een terrein, waar men dank zij de eindeloze reeks van musicals niet meer verdwaalt, waar men zelfs de gebeurte nissen met 90 pet. zekerheid kan voor spellen. Rita zwaait haar welgevormde been. zingt een serie prettige melodietjes en weet een af gezakte' componist niet al leen weer boven Jan. maar ook in haar armen te voeren. Licht en luchtig amuse ment in overdadige kleuren. Torenhoge voorwereldlijke monsters van bordpapier (of is het plastic?) bevol ken Het onbekende eiland, waarop en- keie sympathieke en antipathieke lieden, alsmede een stelletje ongure Laskaren, een kijkje komen nemen, omdat één hun ner wat foto's wil maken. De sympathie ken zien zich niet alleen gesteld voor de dreiging van de monsters, maar ook voor de listen en lagen van de antipathieken. die echter het onderspit delven. Luxor, Vlissingen. vertoont dit nieuwe genre sensatiefilm, en roept daarmede weemoe- i dige herinneringen op aan King Kong. De Vlissingers. die deze week de gang naar Alhambra maken, moeten hun zak doek niet vergeten. Sentimental Journeij 13 inderdaad een sentimentele geschiede nis over een geadopteerd meisje, dat door haar nieuwe vader zeer onheus wordt be handeld. na het overlijden van zijn vtouw. Het kind weet hem tenslotte echter tot inkeer te brengen, daarbij gesterkt door cle geest van de overledene. Voor deze laatste „vondst" van regisseur Walter Lang konden wij geen bewondering koesteren. Maureen 0*Hara en John Payne vervullen de hoofdrollen. we gebouw niet wat kleiner opge zet worden? Daar het pand de eerst komende jaren toch nog niet zal verrijzen en dhar in die tijd wel ge heel nieuwe plannen moeten worden ontworpen, wilde hij een recht van terugkoop der gronden voor de ge meente accorderen. Andere leden voelden er ook veel voor om een termijn te stellen, binnen welke de R. v. A. met de bouw moet begin nen. Uiteindelijk werd besloten bij de grondverkoop een termijn van 5 jaar èn een bepaling, dat het ter rein zonder toestemming van de ge meente niet aan derden mag wor den doorverkocht, vast te stellen. Aangenomen werd een voorstel tot terugkoop van grond op 't klein- industrie-terrein van een firma, die elders in de stad haar herhouw- plicht wil vervullen. De heer Hoek betreurde deze terugkoon, omdat 't industrieterrein onrendabel blijft liggen. De Verordening Reinigings rechten werd gewijzigd, waarbij de heer Flierman vroeg of voor de financieel minst draagkrachtige inwoners geen tegemoetkoming in l de betaling van deze rechten kan worden verkregen. De voorzitter i zegde toe dit te zullen overwegen. AOngS AAN KAMER- LEDEN. De Raad verleende credieten voor I de verbouwing van de school op 't 1 Veersebolwérk, de meubilering van1 de Meisjes-Ulo en de' plaatsing van een fietsenbergplaats b\i school J. Vlot gingen voorstellen' onder de hamer door tot bouw van drie wo-. m'ngen aan de Vismarkt, tot ver huur van grond Achter de Houttui nen en tot het aangaan van defini tieve geldleningen groot f 655 485. 500,000, 250 000 en f 200 000 De gasnrrfs werd met cent per m3 verhoogd. Bii de rond'/re eg wees wethouder L. J. van 't Woc+ctje p-op. d«t he- mlïngen in de Wet or> do "Materiële Oorlogsschade een ernstige belemme ring kunnen betekenen voor een vlotte herbouw van Middelburgss stadskern. Men wordt gedwongen om een pand van dezelfde, inhoud te houwen als men vrWeger had hoewel dit om bouwkundige of technische redenen veelal cnmovclHk is Ook mag men de bedrhfsrnimte niet ten kos4-0 van de woonruimte of omgekeerd ver groten. Daarom mo"! er in Den Haag oo geattendeerd worden, dat ten aanzien hiervan in de uitvne- ringsbeseh'kkingen enige speling, wordt gelaten De Reed besloot de wenset"khefd daarvan 'n een adres aan de Fer«te Kamer'eden. die .wetsontwerp nog moeten behandelen, te onder strepen en een afschrift te zenden aan de rnr,*"c*eomm««:s?p voor de «■etroffep geb'eden der Ver. van Ned, Oemeenten- opdat steden als Niimegen en V°nlo aan d't adres ndha^s'e kunnen betuigen. De heer Hoek h°d bü geruchte vernomen dot aan bet kanaal ach ter het PZEM-gebouv ind"efrie zal worden gevest'gd Hij pebtte dat ongewenst gezien het feit. dat de gemeente eep industrie-terrein b°zit en omdat deze plek wellicht het meest geschikt is voor de bouw van een zwembad. De voorzitter antwoordde, dat het terrein indertüd te klein is gebleken voor een zwem'nriehring en dat in derdaad optie is verleend voor een industrie. Verkoon van grond is ech ter nog niet geschied. B. en W. bezitten niet de macht om gegadigden te dwingen hun in dustrie op het daarvoor bestemde terrein te vestigen. Overigens be staat reeds industrie bii bet kanaal, te weten de melkfabriek. RONDVRAAG. Bij de rondvraag merkte de heer I. van Loo (Arb.) nog op, dat bij de nieuwe woningen aan de Hendrik straat schuurtjes zijn gebouwd met een lessenaarsdak, terwijl dit elders in de stad verboden werd. Hij vond dit onrechtvaardig. Wethouder van 't Westende was het met hem eens, doch de oorzaak ligt bjj de financie- ringsmocilijkheden van de bouw aan de Hendrikstraat. Op verzoek van de heer M. Wattel (A.R.) zal met de po litie gesproken worden over verbete ring van de verkeerssituatie op de Loslcade. De heer Wattel vroeg B. en W. verder om in de toekomst bjj invallende vorst eerder gelegenheid tot schaatsenrijden te scheppen, b.v. door het Klein Vlaanderen onder water te zetten. De heren A. J. Schot (S.G.) en P. Meliefste (A.R.) vestig den de aandacht op de boom aan het einde van de Koepoortlaan, die een fevaar voor het verkeer vormt; er 'enen witte banden op geschilderd te worden. De heer J. S. Hoek (A.R.) informeerde, hoe het staat met de herbouwplannen van V. en D. Hij kreeg ten antwoord dat deze firma inderdaad aan de Lange Delft wil herbouwen, maar dat voordien nog vele moeilijkheden overwonnen moe ten worden. Het had de heer J. M. Wondergem (C.H.) bevreemd, dat de politie op 2 Januari eerst om 4 uur 's middags winkeliers, die hun zaak in strijd met de plaatselijke verordening hadden gesloten, sommeerde de deur te ope nen. De heer B. A. Hesselink (V.V. D.) vond het onjuist dat het genaeen- teraadspersoneel op 2 Januari vrijaf had gekregen, terwijl de regering kort tevoren een oproep had gedaan om harder te werken. De voorzitter antwoordde dat de vrije 2e Januari als compensatie had gediend voor het inboeten van een vrije dag met Kerstmis. De heer Hesselink had ook vernomen, dat vóór de eerste rij wo ningen aan de Grifioen garages zou den worden gebouwd waardoor de bewoners het uitzicht op de Singels vrijwel geheel zouden verliezen. De voorzitter deelde mede, dat dit plan van de baan is. Men wil nu de gara ges plaatsen aan de achterzijde van de woningcomplexen, dus tegen de achterkant van de huizen aan de Seisweg. RUWE HANDEN Distrlbutledienst op de Bevelanden verdwijnt. Met ingang van 1 Februari wordt de distributiedienst De Bevelanden op geheven. Het kantoor aan de Zaagmo lenstraat te Goes zal dan worden ge sloten, K.V.P. en Statenverkiezing. De afdelingen van de K.V.P. in Zeeland hebben hun candidaten bij het kringbe- stuur Ingediend. Het kringbestuur en de verkiezingsraad komen nu bijeen op a.s. Zaterdag te Goes, alwaar het politiek advies zal worden samengeste'd ter voorlegging aan de le den der partij. Eind Februari zal de grosiyststemmlng plaats hebben ter defnitieve vaststelling van de officiële lyst. Echter geen grote ongevallen. Overal in Zeeland heeft men Dins dag grote hinder ondervonden van de gladde wegen. Vrijwel alle busdien sten zoals trouwens in vele delen van het land moesten tot de middag wachten voordat zij konden gaan rij den. Ook voor fietsers waren de we gen uiterst gevaarlijk. De gevolgen bleven niet uit: tal van mensen, die buiten hun woonplaats hun werkkring hebben konden niet op tijd op 't werk zijn en vele scholieren uit de „buiten gemeenten" konden niet naar hun school in de grotere plaatsen. In Oostburg begon de hengstenkeu- ring van de koninklijke vereniging „Het Nederlandse Trekpaard" pas te gen de middag. Hier en daar kwam 'n auto in een sloot terecht, doch over 't algemeen werden geen grote.ongevaL len gemeld. In Middelburg kwamen "s morgens enige personen zo lelijk te vallen, dat zij naar het Gasthuis moesten worden overgebracht om geholpen te worden. Later konden zij naar hun woningen terugkeren. Alle diensten van de N.V. Stoom tram Walcheren werden gestaakt en eerst omstreeks het middaguur her vat. Dit laatste met uitzondering van de diensten Middelburg—Aagtekerke. MiddelburgMeliskerke en Veere Vrouwenpolder, daar de te gebruiken wegen ook 's middags nog te gevaar lijk waren. Aan Aagtekerke werd ech ter een busverbinding gegeven van Westkapelle uit. Tegen het middaguur konden de busdiensten op de Bevelanden wor den hervat, met uitzondering van de zg. rondrit door de Zak welke Dinsdag niet gereden werd. De dienst op Katseveer begon reeds om 9 uur 's morgens, terwijl op de lijn GoesWolfaartdijkseveer de eerste rit om half één werd gemaakt. Verkeerswaamemingen in Zeeland. Op 7. 8 en 9 Februari zullen vanwe ge de Rijkswaterstaat verkeerswaar- nemingen worden verricht op de we gen en veren nabij Vlissingen. Bres- kens. Hoedekenskerke en Kruiningen- Perkpolder, Aan voertuigbestuurders zullen vragen worden gesteld. MENTHO-REX Verkoudheidszalf INADEMEN INWRIJVEN Bestrijdt de kou van buitenaf j ^*1 lig langs twee wegen. Woningvoorraad in Zeeland. Gedurende de eerste negen maan den van het vorige jaar vermeerder de de woningvoorraed in de provin cie Zeeland met 2154 door 't gereed komen van nieuwe woningen, 11 door verbouwing en 5 door verandering van bestemming. De woningvoorraad verminderde doordat 47 woningen werden afgebroken, 27 werden ont trokken aan de woningvoorraad, 3 verbouwd werden en 16 'n andere be stemming kregen, met totaal 93 wo ningen. 83-JARIG SCHAATSRIJDER. De 83-jarige heer Jacob Houteka mer van Wolfaartsdijk heeft het schaatsrijden nog niet verleerd. Hij gaf op de Weel in de Heerenpolder een demonstratie „beentje over" waar aan menige jonge schaatsrijder een voorbeeld kon nemen. Zijn kranige rijden verwekte groot enthousiasme. Gemeente-ontvanger van Nieuwvliet geridderd. Dinsdagmiddag werd in een bui tengewone raadsvergadering van Nieuwvliet officieel .afscheid genomen van de heer P. Brakman, die gedu rende 40 jaren gemeenteontvanger van Nieuwvliet was. Burgemeester J. C. Everaars deelde daarbij mede, dat de heer Brakman bij K.B. van 25 dezer was benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. KONINKLIJKE ONDERSCHEIDING. Aan de heer H. A. Kramer, Com missaris van de Werkmansvereniging .Onderlinge Hulp" te Kortgene is ver leend de ere-medaille in zilver, ver bonden aan de Orde van Oranje- Nassau. Verweer van gemeente bestuur van Kruiningen. Naar aanleiding van de reeds in ons vorig nummer in het kort vermelde opmerkingen van de burgemeester van Kapelle inzake het bouwplan- Kruiningen. wordt van de zijde van het gemeentebestuur van Kruiningen opgemerkt, dat dit plan oorspronke lijk is en niet overgenomen van Ka pelle. Vorig jaar bouwde Kruiningen vier woningen van ongeveer gelijk type. Enige weken geleden is het gemeente bestuur van Kapelle deze woningen komen bezichtigen. Verder wordt opgemerkt dat het bouwplan-Kruiningen totaal niet be doeld is als „reclamestunt", doch uit sluitend als een poging, om het aan tal te bouwen woningen voor Zeeland mogelijk te kunnen vergroten. Begin van gasvegiftiging. Dezer dagen rook men bij de fami lie Verbrugge te Ritthem een gas- lucht. Het vier-jarig dochtertje van de familie was reeds half bewuste loos. Door snel optreden van het per soneel van de Gasfabriek kon erger worden voorkomen. AANBESTEDING VEILING KRABBENDLTKE. Dinsdagmiddag werd ln de veiling te Krabbendhke de bouw van een nieuwe sorteerloods aanbesteed. Inschryvers waren: Fa. Blok. Rotterdam f 115.900; J. v. Gorsel, Krabbendljke. f 112.300; fa. v.d. Schoot, Tilburg, f 117.900; fa. Prins. Leur. f 124.973; fa. Goedemond, Vlissingen. f 99.800; fa. van Daame, Breda, f 109.950; fa. van Loon. Bergen op Zoom. f 118.424; C. Priem. Lewedorp, f 101.700; fa. v. d. Poel. Oudelande, f 106.400; fa. Hoppenbrouwers. B. op Zoom, f 121.000; Gebr. Mollet. Hansweert. f 101.880: W. v. Doorn. Krabbendyke. f 103.340; J. van Koeveringe. Schore. f 107.500; Joh. van Strien, Krabbendijke, f 106.575; fa. de Kok. Bergen op Zoom, f 100.000; Jac. Sof- fers en Zn.. Hoogerhelde. f 98.625; L. A. Soffers. Hoogerhelde,«f 98.500; fa. de Vries Breda, f 117.200; D. Priem, Ovezande. f 97.349; fa. van Wleringen, Alphen aan de Rijn, f 105.900; fa. de Jong-en de Lin de, 's-H. Abtskerke, f 109.300; fa. Ver- sloot-Guldemond, Nieuwebrug, f 106.200; fa. Kramsteeg, IJsselmonde, f 114.500. Militaire plechtigheid te Middelburg. MEDAILLES VOOR 36-JARIGE TROUWE DIENST. Dinsdagmiddag is te Middelburg met militair eerbetoon de gouden me daille voor 36-jarige trouwe dienst uitgereikt aan de adjudanten-onder officier van de C.O.A.K. G. Zwiers en D. van Mare. Deze plechtigheid ge schiedde op de binnenplaats van de kazerne aan de Noordstraat, daar het terrein aan het Molenwater in ver band met de weersomstandigheden onbruikbaar was. De commandant van de C.O.A.K., majoor J. Potteboom, spelde de me dailles onder het uitspreken van een toepasselijke speech, op de borst van de beide adjudanten-onderofficier, waarna de troep in de Noordstraat langs de nieuwe kazerne défileerde. Voorop liepen de tamboers en bazuin blazers, die de door de burgerij van Middelburg geschonken dieptrommen en bazuinen met zich meevoerden. Eveneens als gevolg van het slechte weer werd de voorgenomen mars door de stad afgelast. In intieme kring bleven de officie ren en onderofficieren met hunne da mes nog enige tijd bijeen, waarbij aaa de beide onderscheiden militairen ge schenken werden aangeboden. Donderdagmiddag om 3 uur zullen op het Molenwater zes reserve-officie ren van de C.O.A.K. te Middelburg en een luitenant van de C.O.A.K. te Kam pen voor het front van de troep be ëdigd gorden als beroepsofficier. De eed zal. afgenomen worden door de In specteur van de Militaire Administra tie, kolonel Pluijm. Het muziekkorps van de Stoottroepen zal aan deze plechtigheid medewerking verlenen. Bedevaart van.de Zeeuwse K.A.B. In de jaarvergadering van de afd. Middelburg der Katholieke Arbeiders Beweging werd, na de behandeling der diverse gebruikelijke jaarversla gen en verkiezingen, door de voorzitter der plaatselijke Culturele Commissie mededeling gedaan van het cultureel program der komende maanden. Wij noteerden hieruit: een lezing van Kapelaan Heemskerk over het be kende boek van Pater van Iersel „Sig naal op rood"; een film over Middel burg in de oorlogsjaren van 1940 tot 1945; een lezing over „een kijkje ach ter de schermen van de grote dagblad pers"; opvoering van een toneelstuk door een achttal leden en bijwoning passiespelen in Tegelen. Het voornaamste punt van deze jaar vergadering was echter, dat besloten werd om tot uitvoering over te gaan van iets. wat reeds lang in de boe zem van 't afdelingsbestuur heeft ge leefd, n.l het organiseren van een bedevaart der gehele Zeeuwse K.A.B. naar O.L. Vrouw v. d. Polder. In de komende vergadering van het kring- bestuur zullen de Middelburgse ver tegenwoordigers aanbieden dat de af deling Middelburg de organisatie op zich neemt. Middelburg immers heeft de beeltenis van O.L. Vrouw v. d. Polder in zijn midden. Kapelaan Heemskerk spoorde allen aan tot medewerking aan deze bede vaart. Tonnen gaan verloren aan deviezen. Dinsdag zijn de eerste Franse vrachtauto's in Yerseke aangekomen om een partij voor Frankrijk be stemde mosselen te halen. Vandaag moeten ca. 500 ton mosselen ver zonden worden, welk vervoer vol gens de laatste berichten, eveneens met Franse wagens zal plaats vin den. De slag is gevallen! Alle in de afgelopen dagen ondernomen pogin gen om de onrechtvaardige Franse en Belgische maatregelen t.o.v. het Nederlandse vrachtautovervoer onge daan te maken, zijn tot dusver zon der resultaat gebleven. Integendeel, de controle aan de Belgische grens is nog verscherpt. De Zeeuwse wagens waarmee dit werk werd uitgevoerd, staan thans werkeloos en de Franse en Belgische wagens mogen ongehinderd de Ne derlandse grens passeren. Het be hoeft geen betoog dat het misnoe gen van de vervoerders over deze gang van zaken groot is. Wanneer deze ergerlijke toestand bestendigd blijft, zal dit ook voor ons land een verlies van vele ton nen aan deviezen betekenen. VEERDIENST GESTAAKT. Wegens ijsgang is vanaf Maandag de veerdienst van Oud-Vossemeer naar Nieuw-Vossemeer gestremd. In de Geref. kerk te St. Laurens werd tot diaken gekozen de heer E. P. David- Benoemd tot onderwyzeres a. d. school met de Bijbel te Souburg, mej. Wilschut thans te Papendrecht Veere afwijzend tegenover grenswijzigingsplannen van Ged. Staten. Maandag vergaderde de raad van Veere en besprak in deze vergadering de grenswijzigingsplannen van Gede puteerde Staten. Over het algemeen bleek, dat de raad afwijzend tegenover deze plannen stond. Grenscorrecties achtte men wel noodzakelijk, doch deze zullen volgens de mening van de raad niet zodanig mogen geschieden, dat het gevolg op heffing van kleine gemeenten is. Op grond van deze mening heeft de raad de details van de plannen niet be sproken. Aangezien als gevolg van de glad heid op de wegen, gisteren het post verkeer in Zeeland ernstige vertra ging ondervond, hebben wij het vol ledige raadsverslag niet tijdig genoeg ontvangen om het in deze editie af te drukken. Wij volstaan vandaag dus met deze korte mededelingen en ko men op de raadsvergadering nog na der terug. Sigarenwinkeliers van Middelburg verenigen zich. Dinsdagavond is in een vergadering in café van Ham te Middelburg een Vereniging van Middelburgse Siga renwinkeliers opgericht. Alle aanwe zigen, vijftien winkeliers in getal, tra den toe als lid. In het bestuur werden gekozen de heren A. P. L. Cappon, voorzitter, L. J. W. Schouten, J. J. Gillissen, W. J. Verhage en C. K. Louws. De voorzitter werd in functie gekozen, de overige bestuursfuncties zullen onderling verdeeld worden. Het doel van de nieuwe vereniging is de behartiging der belangen van de Middelburgse sigarenwinkeliers. Er is nóg niet vastgesteld, of men zich zal aansluiten bij een landelijke bond. Vlissingen BOUWARBEIDERS VIERDEN 80-JARIG BESTAAN VAN HUN BOND. Met een zeer geslaagde feestavond hebben Dinsdag de afdelingen Sou burg en Vlissingen van de Algemene Nederlandse Bouwarbeiders het 30- jarig jubileum van deze bond ln het Concertgebouw te Vlissingen gevierd. De voorzitter van de afd. Vlissin gen, de heer A. v. Biemen, heette in zijn openingswoord in het bijzonder welkom de spreker van deze avond, de heer H. L. de Jong, hoofdbestuurslid van de A.N.B. In zijn feestrede herinnerde deze spreker aan de oprichting van de eer ste bond van werkers in het bouwbe drijf, de oprichting van de timmerlie denvereniging „Concordia Internos" in 1865 te Amsterdam, die gevolgd werd door de oprichting van de Schil- dersgezelle~hond „Vooruitgang zij ons dyl" in 1866. ïn 1920. op de eerste Januari, werd door de Centrale BouwarbeiderSbond en de Timmerliedenbond de Algemene Nederlandse Bouwarbeidersbond op gericht, die al meteen 21.000 leden telde. Zeer snel groeide de bond. mede door het toetreden van andere orga nisaties, zodat hij nu al 43.355 leden heeft. De heer de Jong herinnerde aan de toestanden waarin vóór en nog om streeks de oprichting door de arbei ders gewerkt en geleefd werd en aan wat nu door het werk van de arbei ders in hun vakbond tot stand geko men is. De bond moet trots z\jn op de pioniers, aldus spr., en op hun vrou wen. die hun werk door haar steun verlichtten. Spr. riep de arbeiders op. de bond te blijven steunen en hy vroeg de vrouwen hun echtgenoten daarbij te helpen. Hierna trad met een aantrekkelijk en op behoorlijk peil staafid pro gramma het A tot Z-cabaret op met de cabaret-revue „Wat zegt U er van?" De opgevoerde schetsen, zang nummers en voordrachten van dit ca baretgezelschap, dat onder leiding staat van Jan de Kleyn, werden door de talrijke aanwezigen zeer gewaar deerd. In het bijzonder wel de schets „Hoe de wereld danst" en de uitne mende declarnaties van Jan de Kleyn in ..De schandnaal" en „Wij bouwen!" Na afloop Werden aan de dames bloemen aangeboden. Meliskerke GEREF. SCHOOLONDERWIJS. In de vergadering van de Ver. Geref. Schoolonderwijs te Melisker ke werden de aftredende bestuurs leden Js. Koene en A. Adriaanse herkozen. Besloten werd op 10 Febr. des avonds om 7.30 uur een ouder avond te houden. De jaarverslagen van secretaris en penningmeester gaven een bevredigend beeld te zien, terwijl het ondervvys-overzicht van het hoofd der school, de heer G. Beukelman, eveneens bevrediging schonk. De vergadering werd ge leid door de voorzitter, burgemees ter A. J. Huysman. Koudekerke JAARFEEST De afdelingen Koudekerke van de L.J.G. en Z.P.M. hebben haar jaar feest gevierd in het gemeentelijk verenigingssgebouw. De zaal was goed bezet. Inleiding, voordracht, mu ziek en toneel wisselden elkaar af. Het was een keurige avond. De burgemeester dankte na afwer king van het programma, voor het geen naar voren was gebracht en nam verder op haj-telijke wyze af scheid van degenen, die gereed staan naar de Noord Oostpolder te ver trekken. Oostkapefle UITVOERING „CRESCENDO." Vrijdagavond gaf de muziekvere niging „Crescendo" te Oostkapelle een openbare uitvoering in het ver enigingsgebouw onder leiding van haar directeur, de heer J. J. Laroes. Na afloop trad de toneelclub „On der Ons" op met het toneelstuk „De Huistiran". Dat dit werk met waardering werd aangehoord, bleek wel uit het applaus. Weslkapelle GEMEENTERAAD. De gemeenteraad van Westkapelle is tegen Vrijdag in vergadering bij eengeroepen ter bespreking van het plan van Gedep. Staten van de grens wijziging op Walcheren. Serooskerke UITVOERING MUZIEKVERENIGING. Donderdag- en Vrijdagavond gaf de muziekver. „E. M. M." te Seroos kerke (W.) een openbare uit voering in het vergaderlokaal. On der leiding van de directeur, de heer A. Joosse werden zeven mu zieknummers ten gehore gebracht, waarvan vooral de fantasie van P. B. Bisselink „Een schone Meimor gen" voortreffelijk werd gespeeld. Na de pauze werd het to neelstuk „Achter de wolken schijnt toch de zon" opgevoerd. De hoofd rollen van dit stuk, dat de moeilijk heden in het gezin van een kleine middenstander uitfaeelde, werden ge speeld door de heer de Steur en mej. de Later. Amemuiden JA ARVERGADERING CHR. LAND ARBEIDERSBOND De Chr. Landarbeidersbond te Arne- muiden hield dezer dagen zijn jaar vergadering, onder voorzitterschap van de heer A. Kodde. Na een ope ningswoord van de voorzitter werden de jaarverslagen door de secr, en de penningmeester uitgebracht. De spre ker van deze avond, de heer Vinger ling hield een inleiding over: „De oude taak in de nieuwe tijd". Op ver schillende punten werd onderling van gedachten gewisseld Bij de bestuurs verkiezing werden herkozen de heren A. Kodde en A. Schuit Kzn. Tot leden der kascommissie werden gekozen de heren A. Marteijn en R. van Belzen. De heer A. Poortvliet sloot met dank gebed. Zoutelande VERGADERING C.H.U. Maandagavond hield de kiesvereni ging der C.H.U. te Zoutelande haar jaarlijkse ledenvergadering onder voorzitterschap van de heer A. Janse. Na een korte huishoudelijke vergade ring hield de heer Jac. Riemens een inleiding over de „Samenvoeging van gemeenten op Walcheren". Het meren, deel der leden was niet tegen bepaalde samenvoegingen, hoewel ze zich fel verzetten, dat St. Janskerke en Boude- wijnskerke van Zoutelande zullen worden afgesneden en Zoutelande on der Koudekerke komt. De grote af stand van de gemeentehuizen vond men een ernstig bezwaar. In de ver gadering werd de suggestie Zoutelan de met Meliskerke te combineren naar voren gebracht en Biggekerke met Koudekerke. De heer Jac. Rie mens werd tot bestuurslid herkozen. Wethouder P. Leijnse gaf tenslotte het overzicht over het gemeentebeleid in het afgelopen jaar. MIDDELBURG. Vandaag Schuttershof: Feestavond Alg. Bouwvakarbeldersbond. 7.30 uur- C.J. M.V.-gebouw: Lezing Gêw. Arbeids bureau over emigratiemogelijheden. 8 uur; Electro: „New York Follies". (14 jr.), 7 en 9.15 uur. Morgen. Schouwburg: Personeelsver. gem. Middelburg: „Een bruid kwam op bezoek". 8 uur; Vergenoeging; Zeeuwse Bond van Veehandelaren. 2.30 uur; Electro: „New York Follies". (14 Jr.), 7 en 9.15 uur. VLISSINGEN. Vandaag Alhambra: „Sentimental jour ney". 7 en 9 uur; Luxor: „Het onbe kende eiland, 8 uur. Morgen: bioscopen als vandaag; Concert gebouw: „De hele stad is er vol van" door Het Vlissings Schouwspel, 8 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1950 | | pagina 2