De schaatskampioenschappen van Zeeland Jaap de Jager prolongeert zijn titel Internationale wedstriHen in Nederland? BROEKMAN WAS KONING IN HET LAND DER SCHAATSBL1NDEN CHR. PLATTELANDSJONGEREN KWAMEN TE AXEL BIJEEN Nog geen tegenstander voor Nederlands elftal Komt clu1) van Wiftes naar NeJcrland? Twee nieuwe kleuterscholen voor Goes Ook dit jaar weer een Tulpe .-Rallye 3 MAANDAG 30 JANUARI 1950 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 5 Veertigjarige Jan de Jager eerste In totaalklassement. De Provinciale Zeeuwse kampioenschappen op de lange baan, die Za terdag op „Zwake" by 's-GravenpoIder werden verreden, trokken be- hooriyke belangstelling. Jammer, dat deze kampioenschappen, die door H. IJ. C. van Heinkenszand ondanks grote moeiiykheden voortreffelijk werden georganiseerd, niet de grote cracks uit de overige provincies aan de start brachten. Nu werd het evenals in 1947 een specifiek Zeeuw se aangelegenheid en stond reeds by voorbaat vast dat Jaap de Jager zjjn titel zou prolongeren. Uitstekende prestaties van Jan Blok Zijn broer Jan de Jager van Wol- faartsdijk, die de vier kruisjes reeds is gepasseerd, heeft zijn jongere broer het vuur echter na aan de schenen gelegd. Deze veteraan werd zelfs eerst in het totaalklassement. Het reglement schrijft echter voor, dat diegene de titel van kampioen mag voeren, wanneer hij twee van de drie te rijden afstanden wint. Harde wind maakte goede tijden onmogelijk. Voortreffelijk werk heeft ongetwij- felu Blok van Krabbendijke geleverd, die zonder enige voorbereiding derde werd in het klassement en aangenaam verraste. Ook het rijden van de 19-jarige J. en de 16-jarige G. de Roo van Schore, hield een Deloite in voor de toekomst. De beide sterke boys uit Kamperland. Wisse en Mol, reden eveneens niet on. .verdienstelijk, maar zonder enige technische en tactische vaardigheid. Serieuze training zal hen spoedig op hoger plan brengen. Ook de moed en de volharding, waarmee de beide zoontjes van jan de Jager, die beiden nog geen dertig lentes halen, zich in de strijd wierpen en ook de zware 5000 m er uit draaiden, is het vermel den waard. DE 500 METER Jaap de Jager maakte op de 500 m geen al te beste tijd, 56,6, en zijn broer Jan had er al zijn zinnen op gezet om deze tijd te verbeteren. Hy slaagde daarin volkomen, 51,4. Jaap de Roo kwam op deze afstand in zyn rit tegen Blok te vallen. Het zelfde overkwam Mol in zijn rit tegen Wisse. Mol lag toen in gewonnen po sitie en in de laatste bocht. DE 1500 METER De 1500 m bracht de twee sterkste De Jagers in het strijdperk. De jong ste nam bij het Ingaan van de laatste ronde vijf meter voorsprong en wist deze nog op te voeren voordat de fi nish was bereikt. DE 5000 METER J. Risseeuw (Schoondijke) 71; 13. C. de Jager Jr. 71,1; 14. J. de Loof (Kort- genei 71,4; 15. A. de Haxe (Kamper land) 71,6; 16. L. de Jager Jr 77,4; 17. C. Goense (Arendsfcerke) 78. 1500 m: l.'J. L. de Jager 2.54.6; 2. J. G. de Jager 2.57.6; 3. J. J. Blok 3.12; 5. J. de Roo 3.17.8; 6. G. de Roo 3.25; 7. W. Wisse 3.30; 8. J. Mol 3.34.8; 9. D. Smit 3.46.2; 10. A. J. Haag 3.47; 11. C. de Jager Jr 3.48; 12. J. Risseeuw 3.58.8; 13. C. de Jager Lz 39.6; 14. L. de Jager Jr 4.01; 15. L. G. Gilissen 4.38.17. 5000 m: 1. J. L. de Jager 10.34.2; 2. J G. de Jager 11.07; 3. Blok 11.26.8; 5. J. Mol 12.27.6; 6. W. Wisse 12.30; 7. J. de Roo 12.54.2; 8. G. de Roo 13.38; 9. C. de Jager Jr 13.44.8: 10. Risseeuw 13.58.4; 11. L. de Jager Jr 14.24.8; Algemeen klassement: 1. J. G. de Jager 177,3; 2. J. L. de Jager 178.22; 3 Blok 192.48; 4. G. de Jager 197; 5. J. de Roo 209.35. Doordat J. L. de Jager winnaar werd op twee afstanden verwierf hij de titel. Als er begin Februari nog ijs is. Klaas Schenk, die op het ogenblik als leider fungeert van de Nederlandse hard rijders ln Noorwegen, deelde tijdens het afgelopen weekeinde aan een redacteur van het A.N.P. mede, dat Kees Broek man. Wim van óer Voort, Anton Huls- kes en Cor Heus ua de Europese kam pioenschappen, welke 4 en 5 Febrnari te Helsinki worden gehouden, graag enkele wedstrijden in Nederland zouden rijden, Ijs en weder dienende. Op hun reis van Helsinki naar ons land zouden zij dan vergezeld worden door de twee beken de Noorse rijders Reidar Liaklev en Sverre Farstad en door de twee snelle Amerikanen Ken Henry en Johnny Wer- ket, die alle vier zich in beginsel, onder nadere goedkeuring van hun respectieve bonden, bereid hebben verklaard de reis naar ons land te aanvaarden. Naar het A.N.P. verder .verneemt, zul len er in verband met het verzoek van de heer Schenk in de loop van de ko mende week besprekingen worden ge voerd tussen verschillende IJsclubs hier te lande teneinde na te gaan waar de wed strijden zullen kunnen worden gehouden en hoe de kosten, aan de overkomst per vliegtuig verbonden, moeten worden ver deeld. Er zal worden onderzocht of ook een wedstrijd in het Amsterdamse Stadion kan worden gehouden. Het ligt in de bedoeling, dat pas Zon dag 5 of Maandag 6 Februari definitief wordt beslist of deze Internationale wed strijden doorgang zullen vinden. Aange zien de rijders per vliegtuig naar ons land komen, zou reeds Dinsdag 7 Febru ari de eerste wedstrijd kunnen worden gereden, waarbij een en ander natuurlijk afhankelijk is van 't feit. of er dan nog ijs is. Van dar Voort kwam op de derde plaats. Kees Broekman had het Zaterdag en Zondag wel makkei yk ln Viker- sund, toen de Noren hun nationale kampioenschappen ln Drontheim hadden. Zijn concurrenten van enige betekenis waren de Amerikaan Johnny Werket en Wim van der Voort. De sprintnummers waren voor de Amerikaan en de grote afstanden voor de Nederlanders, die by beide afstanden de eerste en de tweede plaats bezetten. 't Was zeer koud, 15 graden onder nul. Daarby was het ys zeer kleverig, zodat goede tyden uitgesloten waren. In precies 45 seconden won Wer-l. Kees Broekman 199.480 pun- ket de 500 m., gevolgd door Broek- ten; 2. Johnny Werket 202.243 pun- De Jonge Kees de Jager won van 1 man en nog twee ryuers die er 47.1 ten; 3. Wim van der Voort 203 296 Risseeuw en zijn broer Louw van zijn ;sec. over ueden. Van der Voort no- punten; 4. Sandanger 205.320 pun- oom Gillis. teerde 48.3 sec., Huiskes 49.1 sec. ten; 5. Anton Huiskes 206.300 pun- Mooie strijd op deze afstand bracht en Heus 50.2 sec. Op de 3000 meter j ten; Cor Heus 10e met 212.136 run reden Broekman en Van der Voort ten. DE ANDERE RIJDERS. Jan Langedyk en Gerard Maarse, de beide andere Nederlanders in Noorwegen, reden onder gunstige weersomstandigheden in Larvik. op het duel tussen de gebr. de Roo. De oud3te bleef meester van het terrein, tegen eikaar. Broekman begon in Blok won zonder tegenstand van G. sc'ierp tempo, dat van der Voort de Jager en Jan de Jager bleef vier wilde volgen. Kees won in 5 ronden achter bü zijn broer Jaap, die 4 sfüK veruit de beste tyd van naderhand meer dan een halve ronde i? m*n" 1 j0C' beze** voorsprong nam. DE UITSLAGEN De uitslagen waren: 500 m: 1. J. G. de Jager (Wolfaarts- dijk) 51,4 sec.; 2. J. L. de Jager (Ka- pelle) 56,6; 3. J. J. Blok (Krabben dijke) 59,8; 4. G. de Jager (Wolfaarts- dijk) 61; 5. G. de Roo (Schore) 63.4; 6. C. de Jager Lz. 64,8; 7. W. Wisse (Kamperland) 65; 8. J. Mol (Kam perland) 65; 9. A. J. Haag (Middel burg) 66; 10. J. de Roo (Schore) 66; 11. D. Smit (Kamperland) 66.4; 12. J. Hedlund de Zweedse schaatskampioen. Goethe Hedlunk bleek tydens de kam pioenschappen van Zweden de meest re gelmatige rijder te zijn en behaalde met slechts één overwinning (10.000 meter) de titel met Sture Engstroem op de tweede plaats. Op de eerste dag werd Malmsten eer ste op de 500 meter in 46.3 sec. Goethe Hedlund noteerde 47 sec. Op de 5000 me ter werd Hedlund tweede in 8 min. 45.4 sec. Op de tweede dag kwam Hedlund op de vierde plaats in de 1500 meter. Hedlund won de 10.000 meter in 17 min. 43.6 sec. voor Sture Engstroem ln 17 min. 62.6 sec. Het eindklassement werd: 1 Goethe Hedlund 201.653 punten en 2 Sture Eng stroem 202,017. Weer heeft Gerrlt Voorting een cy cle-cross gewonnen, ditmaal in Amster dam. Het parcours voerde hoofdzakelijk over ruiterpaden, afgewisseld met hel lingen. Door de strenge vorst was de har de grond moeilijk te berijden, zodat een groot deel van het parcours lopende moest worden afgelegd. Behalve voetballer ls onze interna tionaal Abe Lenstra ook nog een ver woed schaatser. Op een korte baanwed- strijd ln Joure (Fr.) werd hij iweede. België heeft de interland volleybal wedstrijd tegen Nederland ln Gent ge wonnen. Het Nederlandse koppel Schulte Peters werd zevende in een koppelwed strijd ln Antwerpen. Het Belgisch-Fran se koppel Bruneel—Lapeble won de wed strijd. Van Est—Boeyen en van Vliet— Pellenaars werden resp. elfde en veer tiende. Kampioen van Nederland hoofdklas se driebanden, waarvoor de wedstrijden ln Enschede werden gespeeld, werd We vers. te van der Voort nog de tweede plaats op deze afstand, gevolgu aoor Anton Huiskes met 5 min. 13.5 sec. De laatste komt langzaam maar zeker ln vorm. Heus werd achtste in 5 min. 26 sec. In het algemeen klassement na de eerste dag kwam Kees Broekman op de eerste plaats met 97.767 punten, gevolgd door Werket met 98.650 punten en van der Voort met 100.483 punten. Huis kes plaatste zich zevende met 101.350 en Heus elfde. Op de tweede dag der internatio nale wedstrijden te Vikersund deel den Kees Broekman met zijn vriend John Werket de eerste plaats op de 1500 meter in de tijd van 2 min. 27.1 sec. Het weer was verre van fraai, in tegenstelling met Dront heim. waar de gehele dag de zon had geschenen. Het vroor 14 graden en het ijs was ditmaal keihard, zo dat ook nu goede tijden uitgesloten waren. Op de 1500 meter werd Sandan ger derde met 2 min. 28.1 sec. en Wim van der Voort vierde met 0.2 sec. meer. Anton Huiskes eindigde met 2 min. 33 sec. op de achtste en Cor Heus met 2.36.1 op de 13e plaats. Op de 5000 meter reden Kees Broekman en Wim van der Voort weer tegen elkaar. Kees won in 8 min. 46.8 sec. Van der Voort no teerde 8 min. 53.8 sec. Huiskes werd op deze afstand derde in 8 min. 59.5 sec. en Johnny Werket vierde in 9 min. 11.6 sec. Cor Heus bezette de zesde plaats in 9 min. 15.7 sec. Het algemeen klassement zag er over de vier afstanden als volgt uit: Schaatswedstrijd SluisDamme—-Brugge. Dinsdagmiddag zal in Sluis een gro te schaatswedstrijd worden gehouden op het traject Sluis—Damme—Brugge Sluis. De winnaar krijgt een fraaie prijs. Andere prijzen worden beschik baar gesteld in verhouding tot de grootte van het aantal deelnemers Maandagmiddag worden er wedstrij den op de korte baan gehouden, Andersen onbetwist kampioen van Noorwegen. Drie van de v afstanden won HJalmar An dersen tijdens het week-einde in Noorwe gen en met déze overwinningen, die daar bij nog in voor dit jaar recordtijden wer den behaald, werd htj Noors kampioen met een puntenaantal. dat ook al een re cord betekende in de Noorse schaats wereld. Met een tijd van 8 min. 22.1 sec. voor de 5000 meter bleef hij ver bene den de tijd, waarmee Kees Broekman on langs de aandacht op zich vestigde. Deze reed er 8 min. 26.1 sec. over. Deze presta tie van Andersen betekende tevens voor Drontheim. waar de kampioenschappen waren, een nieuw baanrecord. de 5000 m. kwamen de beide Neder landers op de derde en vierde plaats. De twede dag deden ze het slechter. Maarse werd op de 600 m. zesde en Langedyk twaalfde en op de 1500 m. werd Maarse achtste en Lange- dijk weer twaalfde. In het algemeen klassement kwam de Amerikaan Ken Henry op de eerste, Maarse op de zesde en Jan Langedyk op de achtste plaats. ZWEMMEt- Kees Kievit verbeterde record 200 meter rugslag. De Aegir-zwemmer Kees Kievit heeft Zondagmiddag in het zwembad te Elnd- boven het Nederiands record 200 meter rugslag verbeterd. De Eindhovenaar miste bij zijn eerste poging na 25 meter het eerste keerpunt en staakte dien ten gevolge de strijd. Hij besloot een half uur later een nieuwe po ging te doen, nu slaagde hij volkomen. Het record, dat op zijn naam stond met 2 min. 33 sec., gevestigd op 9 Mei 1948, werd met niet minder dan 2,8 sec. ver beterd en op 2 min. 30.2 sec. gebracht. Kees Kievit deed zijn poging alleen. Internationals in trainingspakken. De Nederlandse elftalclub be reidt zich op alles voor by de kojnende wedstrijd tegen de Engelse B-ploeg. Deze wedstrijd zal in elk geval doorgaan, weer of geen weer, dus ook bij vorst en op een keihard terrein. De Technische commissie had nu besloten om de stille Voetbal- Zondag te benutten en de Ne derlandse elftalclub bijeen te roepen. In trainingspakken (Stoffelen zelfs met een ijsmuts op) tra den 24 spelers in het veld bin nen het Feyenoord-bouwwerk Er werd een wedstrijd gespeeld, die eindigde in een 2—2 gelijk spel. waarbij trainer v. d. Leek de nodige aanwijzingen gaf. Bij de verscheidene nieuwe gezich ten was ook het gezicht van Rijvers te ontdekken die nu zelfs al in een proefelftal ls op gesteld. PROVINCIALE VERGAD ERING VOOR ZEELAND. Uit geheel Zeeland waren zU Zaterdag naar Axel gekomen, de leden van de Chr. Boerinnen, en Platteland smelsjes-Bond en die van de Chr, Jonge Boeren- en Tuinders-Organisatie, voor de bjjwoning van de Jaar vergadering. VOETBAl Nu Iwee Nederlandse teams tegen elkaar. Het ls de K.N.V.B. nog niet gelukt een tegenstander te vinden voor het voorlopig Nederlands elftai. Vóór de wedstrijd tegen het Engelandse B- elftal op Woensdag 22 Februari in New Castle wilde men 't Nederland, se bondselftal nog 'n proefvvedstryd laten spelen. Er bestaat echter wel. nlg kans, dat men nog een buiten landse club als tegenstander kan vinden. Woensdag 8 Februari zal op een na der aan te wijzen terrein nu een oefenwedstrijd worden* gespeeld tus sen twee elftallen. Voor deze oefenwedstrijd zijn de volgende spelers uitgenodigd: Doel: Kraak (Stormvogels), achter: Potharst (Ajax) en van der Sluis (B V.V.); midden: Van der Hoeven (Ajax, Terlouvy (Sparta) en De Vroet (Feije- noord); voor: Lenstra (Heerenveen). Michels (Ajax), Roozenburg (Sneek). Rijvers (N.A.C.) en Clavan (A.D.O.). Voor het andere elftal hebben een uitnodiging ontvangen: Doel: Saris (B.V.V.); achter Huy- bregts (B.V.V.) en Smulders (Feije- noord); midden: Verbeek (Sparta), Van der Hart (Ajax) en Stoffelen (Ajax); voor: Schrumpf (S.V.V.), Steenber gen (Feijenoord). Meijer (Spartaan), Lakenberg (Blauw Wit) en Drëger (Ajax). Reserves: Landman (Neptunus), Meertens (Willem II), Lussenburg (N.A.C.), Möring (Enschede), Wee- nink (Brabantia) en Van der Bogert (D.O.S.). Blauw Wit stelt pogingen in het werk. Naar wy vernemen stelt het bestuur van Blauw-Wit pogingen in het werk om een korte tournée door ons land te organiseren voor de bekende Mila nese ploeg „Internazionale", de club van Faas Wllkes. De Milanezen zouden in Amster dam tegen Blauw Wit en in Rotter dam tegen een nog nader aan te wij zen vereniging spelen, terwijl er te vens sprake is van een wedstrijd te gen een Zuidnederlands elftal, ver moedelijk in het Maurits Stadion te Lutterade. In principe ls Internazionale bereid Nederland te bezoeken, hetgeen even wel niet eerder dan in de tweede helft van Mei of zelfs begin Juni zou kunnen gebeuren. Overigens is de trip nog lang niet in kannen en kruiken want er zijn deviezen mee gemoeia en het is de vraag of vergunning voor de overmaking zal worden ver kregen. In de morgenuren werden de huis houdelijke vergaderingen afzonderlijk gehouden. C.B.P.B. De vergadering van de C.B.P.B. stond onder presidium van mevrouw T. Geelhoed uit Nieuwdorp. die met grote voldoening mocht constateren, dat de afd. Zeeland kerngezond is. Uit het jaarverslag van de secreta resse, mej. de Putter uit Axel. bleek dat het ledental ls toegenomen en dat er een groeiende activiteit is. In Noord Beveland kwam een nieuwe af deling tot stand. Gememoreerd werd het 10-jarig bestaan van de Bond en de opening van de Chr. Landbouw- huishoudschool in Middelburg. Uit het jaarverslag van de penning- meesteresse bleek dat er een batig saldo was en dat de finantiële po sitie gezond is De heer A Haandrikman uit Oost- kapelle sprak, onder grote aandacht, over de houding van de plattelands- jeugd in deze tijd. Nadat Adrie Brandes uit Axel op voortreffelijke wijze „De Dieren" van Aart v.d. Leeuw had gedeclameerd, sprak mevr. Mol uit Goes namens het dagelijks bestuur van de landelijke bond. Met het zingen van het bondslied en twee coupletten van het Zeeuwse volkslied, werd de vergadering geslo ten. C.J.B.T.O. De huishoudelijke vergadering van de C.J.B.T O. stond onder leiding van drs. Knibbe uit Goes. Uit de jaar verslagen van secretaris en penning meester bleek, dat ook in deze organi satie de toestand kerngezond is. Wegens verhindering van ir. H. Steur, hield thans ir. G. Wansink, se cretaris van de landelijke C.B.T.B., 'n causerie over het onderwerp: „Proble men rond de organische bemesting", een onderwerp dat in het middelpunt der belangstelling staat. Er volgde op deze causerie dan ook een levendige, "zeer vruchtbare gedachtenwisseling. MIDDAGVERGADERING De grote zaal van „Het Centrum" was 's middags geheel gevuld met honderden plattelandsjongeren. De vergadering werd o.a. bijgewoond door burgemeester P. L. D. J. van Oeveren van AxeL Na de gebruikelijke opening door de heer Knibbe, volgde declamatie door mej. Ie Cointre uit Middelburg. Huisvesting in barakken Yan Westkapelle. B. en W. van Goes, overtuigd van de urgentie van de vestiging ener openbare kleuterschool in bouwplan West, hebben hiervoor thans een op lossing gevonden, welke aan de raad ter goedkeuring wordt voorgelegd. In het kamp bij Westkapelle staan twee Zwitserse barakken van elk 8 x 18 m2, die voor het onderbrengen van een kleuterschool geschikt zijn. De barak ken, deel uitmakende van de „Don Suisse", worden voor onbepaalde tijd door het Rijk in bruikleen afgestaan. Alleen de sloop-, transport- en opstel- lingskosten komen voor rekening der gemeente. Een der barakken zou men willen bestemmen voor openbare kleuter school en de andere voor de Chr. kleuterschool. De vereniging Chr. Be waarschool had reeds een schuur aan BILJARTEN KAMPIOENSWEDSTRIJDEN Vrijdagavond werden in café v. d. Velde te Vlissingen de wedstrijden voor het kampioenschap biljart twee de klasse, voortgezet. De uitslagen luidden: Rynhout (109); Vermue (121);Koch (122); Vermue (80); Bruël (150); Loenhout (150); Bruël (150); Gunst (150); Korff (150); Loenhout (150); Vermue (132); Koch (144). WINTERSPORT Ski-wereldkampioen schappen en geen sneeuw. De wereldkampioenschappon skiën 18 km., 50 km. en estafetteloop kunnen nog steeds geen doorgang vinden. In Lake Placid (USA) waar het wel 12 graden vriest, ligt nog steeda geen sneeuw. Men overweegt nu de kampioenschappen naar Canada en zelfs naar Noorwegen over te brengen. Dit zal echter moeilijkheden met zich meebrengen. Wordt Noorwegen gekozen, dan zullen waarschijnlijk Canada en de V. S. niet bomen en wordt Canada geko zen, dan is het de vraag of de Europese teams nog langer in Amerika kunnen blijven. Alle zes leden van het bestuur van de Internationale Ski Federatie, ook de Rus Andreev. zijn nu in Lake Placid gekomen om de toestand onder ogen te zien. Op een persconferentie van het bestuur werd het bestuur het verwijt gemaakt, dat er ln het geheel geen onderzoek was ingesteld naar de mogelijkheden, toen men Lake Placid aanwees voor de we reldkampioenschappen. De wedstrijden zijn nu voor onbepaalde tijd uitgesteld. Jammer was het, dat het speciaal achter in de zaal. verre van rustig was, een euvel, dat zich ook voordeed tijdens de interessante en boelende causerie van de heer H. Pieters Uit Middelburg, over; „De geschiedenis van Zeeland". De heer Pieters wee» op het grote belang van een agrarisch Zeeland en het is de taak van de agrarische jongeren om tot 'n grotere eenheid te komen. Er zijn nog steden in Zeeland, aldus de heer Pieters, die proberen zich krampachtig vast te klemmen aan de bevoorrechte posities, die zij in de middeleeuwen verkregen hebben, maar de jongeren moeten samenwerken tot de verkrijging van de waarachtige Zeeuwse gemeenschap, met een volkomen behoud van gods dienstige richtingen. De voorzitter dankte de heer Pie ters voor zijn bezielende rede en schonk hem als aandenken, het ge denkboek van de C.BT.B. Na de pauze had de afd, O. Z. Vlaanderen groot succes met de op voering van het toneelspel: „De zoon van Berkenhof", waarna Wim Balken ende iets vertelde van de landbouw- jongerenorganisatie in Amerika. de Anjelierstraat gekocht om deze na verbouwing tot school te bestemmen. In het licht van het Uitbreidingsplan bezien, verdient deze oplossing echter geen aanbeveling, omdat deze schuur voor afbraak in aanmerking komt. Het bestuur van de Chr. Bewaarschool is bereid de reeds aangekochte wo ning en schuur desgewenst aan de ge meente te verkopen voor dezelfde prijs, die het bestuur hiervoor betaal de. Daarom willen B. en W. een twee de barak aan dit bestuur in bruik leen doorgeven. B. en W. hebben de bedoeling de barakken te plaatsen op het terrein aan het Noordoostelijk ein de van de Leliestraat. De sloop-, transport-, opstellings-, en inrichtingskosten voor één barak wor den begroot op 11.900. Hiervoor moet een geldlening worden aange gaan, af te schrijven in 10 jaar. Voor rente, aflossing, verlichting, verwar ming enz. kan in de eerste plaats dienen de te verwachten hogere op brengst van het schoolgeld. Een her ziening hiervan is in voorbereiding. Voor 1950 wordt een hogere opbrengst van 1000 geraamd. De raad wordt in overweging gege ven om belde barakken in bruikleen te aanvaarden, met dien verstande dat een barak in bruikleen doorgege- ven wordt aan het bestuur van de Chr. Bewaarschool, onder voorwaar de, dat alle hieruit voortvloeiende on kosten door het bestuur gedragen wor den. Urgentlelijsi voor boeren, die naar N.O.-Po!der willen. (Van onze Haagse redacteur). Nb de besprekingen, die de Noord Ooat- Poldercommissie van de Stichting voor de Landbouw heeft gehad met de Directie van de Wieringermeer over de plaatstag van pachters in de polder, nu de groep pioniers bijna is uitgeput, heeft de Direc tie de Stichting verzocht haar te willen adviseren over de verschillende gevallen, waarin boeren uit hun bedrijf gestoten worden door stadsuitbreiding en derge lijke. Het is de bedoeling van de directie naar urgentie en billijkheid een ranglijst aan te leggen voor boeren, die in de pol der willen pachten. Het hoofdbestuur van de Stichting heeft besloten aan dit verzoek gevolg te geven. Het zal de commissie Grondgebruik op dragen de urgentie van de verschillende categorieën van candidaten te beziën en haar bevindingen aan het hoofdbestuur mede te delen. Deurwaarder J. v. d. Linde nam afscheed. De heer J. van der Linde, de oudste deurwaarder van Nederland heeft Vrijdag te Bergen op Zoom afscheid genomen ta een speciale zitting van het Kantonge recht aldaar. De heer v. d. Linde, die ta 1880 te Kapelle werd geboren ving zijn loopbaan aan by de griffie in Goes. De kantonrechter mr. Bervoets. de ambte naar O. M., de griffier en verscheidene andere sprekers huldigden de vertrekken- d functionaris, wiens warme menseiyk- heid zy prezen. Zaterdag werd de heer v. d. Linde te Amsterdam gehuldigd in een vergadering van de Ned. Vereniging van Rijksdeur waarders. C. BRUYNZEEL 75 JAAR. De heer C. Bruynzeel, de direc teur van de bekende Bruynzeel-fa- brieken te Zaandam, herdacht Za terdag zön 75ste verjaardag. De heer Bruynzeel stichtte ln 1897 zjjn eerste timmerfabriek te Rotterdam. Hg is afkomstig van Tholen, waar zijn vader bouwkundige en aanne mer was. De fabriek heeft thans nevenon dernemingen in Suriname, Duits land, Indonesië en Zuid Afrika. OPLICHTING. De Arrondissementsrechtbank te Middelburg veroordeelde J. A. V. te Terneuzen tot 2 maanden gevange nisstraf wegens oplichting en ver duistering. Hoe je 'I doet... I Mascotte gaat-ie goed! AUTOMOBILISME Ook Nederland heeft zyn Rallye: de Tulpen-Rallye. Dit Jaar wordt de twee de gehouden van 16 tot 22 April. Men verwacht een grote deelname van bui tenlandse zijde. Er is daarom besloten aan 150 niet-Nederlandse équipes voorrang bij inschryving te verlenen. In totaal zullen er 225 teams deelnemen. Startplaatsen zullen zijn Den Haag, Londen. Monte Carlo. Glasgow, Kopenhagen, Bern, Ro me, Parijs, Bordeaux en BrusseL De fi nish komt ln Noordwijk aan Zee. De tien routes zyn alle ongeveer 3200 km. lang. Ook is nieuw voor dit jaar, dat alle deelnemers de' laatste 1400 km. dezelfde ruote moeten volgen. Deze begint in Chalon sur Saone en gaat over Belfort, Luxemburg. Eindhoven. Arnhem. Gronin gen, Alkmaar naar Noordwyk aan Zee. De controleposten zullen doorgans niet meer dan 200 a 250 km. van elkaar liggen. Hiermee hoopt men een kleiner aantal deelnemers zonder strafpunten in Noord wyk te zien aankomen dan in 1949. Ge reden moet worden met normale standaard-personenauto's zonder com pressor. Aan de motbren en aan de tech nische uitrusting mogen slechts enkele ondergeschikte wyzigingen worden aan gebracht. WIELRENNEN Data van Rattle van Nederland eindelijk definitief Op een speciale vergadering kwam het jestuur van de Stichting Ronde van Ne- ierland te Roermond byeen om de date van de Ronde 1950 nog één keer onder net oog te zien. Om misverstanden en eventuele onaangenaamheden uit de weg e gaan besloot het bestuur om de data •an de Ronde van Nederland definitief vast te stellen van 23 tot 31 Mei. waar- by 28 Mel (le Pinksterdag) rustdag sal i zyn.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1950 | | pagina 5