NIEUWS UIT ZEELAND I LEZERS SCHRIJVEN PUROL ZOUTELANDE'S HERSTELDE KERK WEER IN GEBRUIK Nieuw gemeentehuis te Cadzand geopend WALCHEREN jT-genda PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MAANDAG 30 JANUARI19; Hl Bijzondere bijeenkomst en eredienst in voortreffelijk gerestauree rd gebouw. Dankbaarheid en blijdschap. jvan ZiJ"n Naam. Vervolgens werden woorden van warme dank gericht aan Met blijde tonen droeg de klok Za-lallen .die aan de totstandkoming van terdagmiddag_ het nieuws oer Zou.het bedehuis hun krachten hebben ge geven. Ds. Wagener eindigde met de bede, dat de Ned. Hervormde gemeen te van Zoutelande een bouw.ettde ge meente moge blijven. Vele andere sprekers brachten hun gelukwensen over, nadat een soliste Gezang 141 had doen horen. Ds. L. C. Spijkerboer namens de Generale Synode verklaarde, dat de Kerk me degeleefd heeft met de tegenspoed van deze gemeente, doch nu ook deelt in haar vreugde over de ingebruikne ming van dit glorieus-mooie kerkge bouw. Ds. A. de Vries namens net Prov. Kerkbestuur en het classicaal bestuur van Middelburg waarschuw de, dat het bezit van zo'n fraaie kerk een gevaarlijk bezit kan zijn', want het huis van God is niet met han den gebouwd. Hij bad de gemeente toe. dat haar geloof in Hem mag worden gesterkt. „De gemeente zal het gebouw slechts kunnen onderhou den in het geloof dat haar door God wordt gegeven", meende ook mr. W. H. Vermaas, die het woord voerde na mens het college van toezicht op ker kelijke goederen en fondsen in Zee land. EERSTE DIENST. Burgemeester D. Kodde verzekerde, dat de burgerlijke gemeente deelt in de blijdschap over de nieuwe kerk en hoopt, dat God's Geest er zal mogen wonen en Zijn woord er za! mogen worden gehoord. Want dót betekent de innerlijke schoonheid van het kerk gebouw, die immers veel belangrijker is dan het uiterlijke schoon. De heer J. Moll sprak namens de Bouw- en Restauratiecommissie der N.H. Kerk en het hoofdbestuur der Vereniging van kerkvoogden, ds. C. M. van Es namens de Ger. kerkeraad van Melis- kerke en ds. P. A. Lefeber namens de gemeente in Alphen a.d. Rijn. „Wy tvcj zÜn dankbaar, dat wij U terzijde heb- kede DS. WAGENER.ben mogen staan", aldus deze laatste Namens ditcollege werd het ge-i en in oils hart leeft de bede, dat de bouw aanvaard door ds. J. F, Wage- j door de nood gelegde banden besten- ner, die zijn dankbaarheid in de eer 'dig mogen blijven". Diepe indruk ste'plaats liet uitgaan naar de Heer maakte een rede van de oud-predi- der Kerk: Hij geve dat Zijn dienst-kant van Zoutelande. ds. W. Oosthoek, knechten hier van geslacht op ge-1 die zich opnieuw verbonden wist met slacht bijeenkomen ter verheerlijking vroegere gemeente en haar toe- wenste: „Bouwt Uzelf en elkander op r ;in het geloof". Ds. Wagener dankte alle sprekers en ook een tweetal per sonen. die gelukwensen hadden ge stuurd. de vroegere predikant van Zoutelande ds. De Wijk en een inwo ner, die deel uitmaakt van de varende gemeente Het eerste deel van de bij éénkomst werd besloten met het zin gen v?n Gezang 272 1, 2 en 3. j Terwijl de klok opnieuw begon te beieren, brachten kerkeraadsleden de [Bijbel en het vaatwerk voor het Avondmaal binnen. Hierna begon de eredienst, geleid door ds. Wagener. die predikte naar aanleiding van het tweede boek der Kron. 24 13 slot: En zij herstelden het Huis Gods in Zijn gestaltenis en maakten het vast". telande uit: „Uw oude, gehavende kerk is gerestaureerd. Gaat op, de eerste dienst begint". In het sfeervol le bedehuis, tot in de hoeken gevuld, wierp het zonlicht, dat door de fraaie, nieuwe, gebrandschilderde ramen naar binnen viel, feestelijke kleuren op de sneeuwwitte muren en de houten be timmering. Toen verstomde de stem van de klok, - de organist begon te praeluderen en even later vertolkte de gemeente devoot haar dankbaarheid: „Looft God, looft Zyn naam alom, looft Hem in Zijn heiligdom". Dankbaarheid klonk ook op uit de rede van de president-kerkvoogd, de heer P. Leynse, die zijn ontroering nauwelijks meester was toen hy her innerde aan die 2e November 1944, waarop het 660 jaar oude kerkje gro tendeels verwoest werd. Maar de han den werden aan het werk geslagen: architect E. P. Messer ontwierp een plan, waardoor de oude schoonheid bewaard kon blijven. Rijksmonumen tenzorg, de gemeente Zoutelande en andere instanties, maar ook de zus- tergemeenten Alphen a. d. Rijn. Zwammerdam en Oudshoorn, die de Ned. Herv. gemeente Zoutelande in 1945 adopteerden en last but not least de eigen gemeenteleden, bleven niet ten achter Het resultaat van deze samenwerking is de prachtige restau ratie en inrichting van de kerk èn van de consistorie. De heer Leynse maakte melding van een telegrafische gelukwens van de Commissaris der Koningin, die verhinderd was aanwe zig te zijn en las vervolgens de acte van overdracht voor, welke eindigt met de woorden ..God geve over dit huis Zijn vrede. Soli deo gloria". De kerk werd hierna symbolisch overge dragen aan de kerkeraad. Advertentie 'Ruwe huid Ruwo banden Ruwe lippen Gereformeerde Radio vereniging in Den Haag opgericht. In een te 's Gravenhage gehouden ver gadering is besloten tot oprichting van een Nederlandse Gereformeerde Radio vereniging. Het voorlopig bestuur, dat werd benoemd, zal zich nog nader beraden of de organisatie In een stichting zal worden om gezet dan wel het verenigings karakter zal behouden. Dc leden van het voorlopig bestuur behoren tot de Ger. Kerk art. 31 K.O. Het doel van de ver eniging is radio-uitzendingen tot stand te brengen, waarin door lezingen over aller lei onderwerpen de rijkdom van Gods Woord zal worden uitgedragen, alsmede voorlichting te geven over het wereld gebeuren in het licht van de Schrift. Geen Miss Holland. Een Nederlands filmverhuurkantoor had. zoals bekend, het voornemen eenschoonheidswedstrijd ter verkie zing van een „Miss Holland" te orga niseren ter gelegenheid van de verto ning ener film met Rita Hay worth. De onderneming heeft thans echter aan de bioscoopexploitanten medegedeeld dat zij bij nader inzien heeft* besloten ,de voorgenomen competitie niet te la ten doorgaan, omdat haar berichten omtrent deze wedstrijd in de pers zulk een ongunstig onthaal hebben gevon den. Giuüano en de romantiek. Twee Italiaanse journalisten zullen zich te Milaan voor het gerecht moe ten verantwoorden wegens „vergrijpen tegen de moraal". Zij hadden de ban dietenleider Giuüano 'in een „roman tisch licht" gesteld. In Italiaanse bladen wordt beweerd, dat in Hollywood binnenkort een film over het leven van het bandietenop perhoofd gemaakt zal worden, geba- •eerd op berichten van verslaggevers. Complot in Siam. GENERAAL KATSJ MOCHT KIEZEN. De premier van Thailand, vroeger Siam. heeft de plaatsvervangend le gercommandant het land uitgezet, na het ontdekken van een complot tegen de regering. De bevelhebber, generaal Katsj. werd in zijn eigen arsenaal gearres teerd. tezamen met 330 lijfwachten. Hij werd vervolgens voor de keus ge steld tussen dood en verbanning. De generaal koos het laatste. In Hongkong aangekomen ontken de hij van een complot af te weten. De premier had me aangeraden naar het buitenland te gaan, omdat dat be- tér was voor mijn gezondheid, zei hij. Vogelpest verhindert pluimvee tentoonstelling te Brussel. In verband met het optreden van de vogelpest in België heeft het Bel gische ministerie van Landbouw de internationale pluimveetentoonstelling, welke in Februari te Brussel zou wor den gehouden, verboden. Het ligt thans in het voornemen, de tentoonstelling in 1951 te houden. RHEUMATIEK Uw tergende wlntcrkwaal legt bet af tegen de wel dadige warmte van de pijn stillende Thermogène. f/*ERM06ÈNE, „Mijn zoon moet koning Yan"^ Indonesië wordenl" „Ik hoop dat mijn zoon ko ning van Indonesië zal worden", zo verklaarde de moeder van kapitein Westerling, die te Istan- boel woont, aan een A.F.P.- correspondent. Zij heeft er aan toegevoegd, dat haar zoon se dert hij twee jaar geleden Mo hammedaan was geworden, in Indonesië zeer aanlokkelijke hu welijksvoorstellen heeft gekre gen. Mijn zoon, zo zei mevr Westerling verder, is een flink schutter en een kranig ruiter Hij spreekt vloeiend Turks, Grieks. Frans, Duits. Neder lands, Engels, Chinees en de ^^Indonesische dialecten. j KERKNIEUWS. GEREF. KERKEN. Bedankt voor Rilland-Bath H. D. Brug- geman, cand. te Bilthoven. GEREF. GEMEENTEN. Tweetal te Meliskerke Chr. v. Dam te Werkendam en T. Dorresteyn te Opheus- den. Bedankt voor Waarde T. Dorresteyn te Opheusden. INTREDE DS. M. ENKLAAR. In de Ned. Herv. kerk te Stavenisse heeft Zondagavond ds. M. Enklaar zijn intrede gedaan na des ochtends te zijn bevestigd door ds. E. S. de Lint van Sint Philipsland. In het kerkgebouw waren o.m. aan wezig ds. B. G. A. v. d. Wiel, ds. Brons van Scherpenisse. ds. E. S. de Lint van St. Plylipsland. ds. J. de Bres van St. Maartensdijk, enkele vertegenwoordigers van de kerk van Tholen, waar ds. Enklaar vroeger gestaan heeft en de burgemeester van Stavenisse. de heer L. A. Verburg. Tot tekst had ds. Enklaar gekozen 2 Kon. 2 19 tot 22. Na de predikatie richtte de predikant zich met hartelijke woorden tot zijn col lega's. tot kerkeraad. kerkvoogdij en ge meente. Namens de ring Tholen sprak ds. de Bres. namens de kerkeraad ouderling Goedegebuure, als consulent en namens de classis Zierlkzee ds. de Lint, namens de kerkvoogdij de heer Norlier en na mens de burgerlijke gemeente burgemees ter Verburg. Op vrzoek van ds. de Lint zong de gemeente aan de nieuwe leraar toe Ps. 119 9 (gewijzigd). Nieuwe kerk in Bruinisse. Het door het architectenbureau Rothuizen- 't Hooft te Middelburg opgemaakte ontwerp voor de bouw van een nieuwe kerk In de plaats van de door oorlogsgeweld verniel de, uit de 15e eeuw daterende Ned. Hervormde Kerk te Bruinisse, is thans door deBouw- en Restaura tiecommissie van de Ned. Herv. Kerk goedgekeurd. per rol De grootste en de bestel Ambtelijke waanzin. Reeds ls in Uw blad gewezen op de „en orme" aanslagen, welke de Polder Wal cheren aan de eigenaren van onroerende goederen binnen haar belastinggebied heeft opgelegd, bij wijze van „buitenge wone heffing". Ik. kan echter niet aan de lezers van Uw blad het volgende voor beeld van ambtelijke waanzin onthouden. Een dame in Nijmegen ontving een aan slag ten bedrage van f 0.01 met verzoek te willen zorgdragen, dat dit bedrag vóór 1 Februari 1950 werd voldaan ten kan tore van de Polder Walcheren in Middel burg. Nu spreken wij maar niet over de kosten, welke vooraf gegaan zijn aan deze aanslag, doch die zullen wel minstens f 0.50 per aanslag bedragen. In dit ge val komen daar nog bij de portokosten voor het doorzenden van het aanslagbil jet. Wij willen thans echter alleen* even na gaan, in welke toestand die dame in Nij megen dooV het ontvangen van dat aan slagbiljet is komen te verkeren. Wii ne men aan. dat zij niet In het bezit is van een eigen postrekening, zodat zij het geld moet overmaken, hetzij per postwissel, hetzij per giro-stortingsformulier. De kosten van een postwissel bedragen min stens f 0.11 en van een giro-stortingsfor- mulier f 0.06. zodat de betaling van dat aanslagbiljet in het eerste geval 1100 pet. en in hel tweede geval 600 pet. van de verschuldigde belasting uitmaakt, doch... de posterijen nemen een dergelijk bedrag niet aan. Het gevolg is dus dat de dame genoodzaakt wordt een reis te maken van Nijmegen naar Middelburg, teneinde als goed Staatsburgeres haar verplichung te kunnen nakomen. Maar gelukkig bedacht zij nog intijds een andere methode. Zij zal thans n.L aan de ontvanger van de Polder Walcheren een postzegel van fO.Ol sturen (hetgeen haar dus voor toezending minstens f 0.12 kost. zijnde 1200 pet, van de verschuldigde belasting) met verzoek haar een ontvangstbewijs te willen doen toekomen. De kosten daarvan bedragen voor de Polder Walcheren ook weer min stens f 0.12. Ik vraag mij echter af wat de gevol gen zullen zijn. Indien die dame niet zorgt op tijd haar verschuldigde belasting te hebben voldaan. Ik stel mij v.oor, dat dan het invorderingsapparaat van de Pol der Walcheren in werking wordt gesteld. Dat betekent dus. dat de dame eerst een waarschuwing krijgt. Kosten dezes f 0.25. Slaat zij deze waarschuwing in de wind, dan volgt er prompt een dwangbevel tot een bedrag van f 0.01 en de verschuldigde kosten aanmaning ad l 0.25. Dit dwang bevel moet door een deurwaarder in Nij megen worden getekend. De kosten daar van komen echter volgens een bepaald tarief voor rkening van de wanbetaalster. doch Ik geloof wel, dat de kosten welke terzake gemaakt moeten worden, belang rijk hoger zullen liggen, dan het bedrag, hetwelk kan worden verhaald. Mocht zij dan nog niet betalen, dan komt de ge rechtsdienaar met enige getuigen en des noods de sterke arm om de bezittingen van die arme mevrouw in Nijmegen te verkopen en dat alles om f 0.01. Maar «hans in ernst gesprok.n. Hebben de ambtenaren van de Polder Walcheren niets beters te doen en moet aan een der gelijke waanzin ons dljkgeschot wegge gooid worden? Vlissingen. JOH. P. VENTEVOGEL, Burgerlijke Stand OOST- EN WEST-SOUBURG. Bevallen; K. t. van der Maasde Kam. z.; M. Jakobsen—de Nood. cl; M. Puijpe Bosschaart, z. Ondertrouwd: P. Meijer. 22 J. en M. Wouters. 18 j. Getrouwd: A. Wouters, 23 j. en M. M. Geijsels, 22 J. Overleden: D. J. Hemmekam, 81 j.. wed. van A. Amadio: J. de Nooijer, 64 echtg. van J. M. Adriaansen. KOUDEKERKE. Bevallen J. Wielemaker—van de Voor de. z.; C. Cijvat—Izeboud, z. Ondertrouwd J. C. de Priester. 28 j. en J. Brasser. 30 j. Getrouwd: J. Steutel 25 J, en N. Cijvat. *22 J. Overleden: S. Olijslager, 64 J.; A. Hou- mes. 81 j. Officiële publicaties. GEMEENTE MIDDELBURG. BEGROTING 1950. B. en W. van Middelburg maken be kend, dat de gemeente-begroting 1950 met toelichting op de gemeente-secretarie (afd. financiën) voor een ieder ter inzage ligt en ln druk'tegen betaling van f 15.— per exemplaar algemeen verkrijgbaar wordt gesteld. In de ruime raadszaal van het nieuwe gemeentehuis te Cadzand heerste Vrijdagmiddag een ongeken de drukte, daar velen gevolg had den gegeven aan de uitnodiging om aanwezig te zyn by de officiële ope ning van het nieuwe gemeentehuis. Onder hen merkten wij o.a. op, burgemeesters van omliggende ge meenten, de direct, van de Centra le Dienst voor Bouw- en Woningtoe zicht, de heer C. Zuijdweg en enkele opzichters, de predikanten van Cad zand en de gemeente-secretarissen van Retranchement en Sluis. Burgemeester J. A. Leenhouts opende deze bijzondere raadsverga- i dering met een woord 'van welkom. jSpr. schetste hoe het oude gemeen tehuis, in de volksmond „Het Snoep winkeltje" geheten, niet meet* vol deed aan de eenvoudigste eisen en Jhoe er daarom, nu dit nieuwe ge- 1 meentehuis is gereed gekomen, re den is tot blijdschap. Spr. dankte allen die hebben me degewerkt om dit resultaat te be reiken. Zich tot de raadsleden rich tend, uitte spr. de'hoop, dat ook in dit nieuwe gemeentehuis de on derlinge samenwerking steeds goed zal blijven en dat de besluiten zullén leiden tot de groei en de bloei van Cadzand, landbouw-gemeente en bad plaats. Daarna verklaarde spr. het gemeentehuis voor geopend. Wethouder v. Iwaarden zegde, na mens de raad, alle mogelijke mede werking toe en was overtuigd dat alles op de oude voet zou worden voortgezet. Namens de vereniging van B. S. en O. bood burgemeester F. A. van Rosevelt gelukwensen aan. Verder voerden nog het woord ds. ten Kate namens de Ned. Herv. Gem. in Cad zand, de heer Vermeulen, hoofd van de school en ds. Praas namens de Vrije Evang." Gem. Nadat verversin gen waren rondgediend, bleef men nog enige tijd bijeen. De a.s. provinciale bondsdag der C.j.M.V. Zaterdagmiddag kwam de Provin ciale Commissie Zeeland van het Chr. Jongemannen Verbond in hotel „Cen traal" te Goes bijeen onder voorzitter schap van de heer C. Leunis. Voor de Provinciale Bondsdag op Tweede Paasdag te Terneuzen, zullen zo mo gelijk, alle deelnemers via Hoede- kenskerke met de prov. boot worden overgezet. Bij de marsen door de stad j tullen de signaalafdeling en de tam boer- en pijperscorpsen uit Biezelin- ge, Goes en Middelburg hun mede- werking verlenen. De vergaderingen zullen worden ge houden in het Concertgebouw en het I.uxot(heater. Er zal een toneelstuk worden opgevoerd. De voordrachts kunstenaar Willem Berkhemer uit Wageningen zal declameren. In de Ned. Herv. -Kerk zal ds. de Vries ttit Middelburg de openingsrede uitspre ken, waarna ds, H. J. van Heerden Uit Rotterdam dé bondsrede zal uit spreken. De dag wordt besloten met een taptoe op de Markt Voorts werd medegedeeld dat op 11 Maart in de „Prins van Oranje" te Goes een voorjaarswerkvergadering wordt gehouden, waar ds. A. A. Wildschut uit Amsterdam zal spreken. De Zomerdag zal ditmaal in Domburg worden belegd, nl. op 15 Juni. De ring Walchex-en zal daarvoor nog nadere plannen uitwerken. Tenslotte werd in deze vergadering afscheid genomen van de oud-P C. 'secretaris, de heer C. Snoep uit Krab- bendijke. aan wie een boekwerk werd aangeboden. Jeugdleidster uit Bruinisse bij H.M. de Koningin. Mej. Maatje de Korte, leidster van de. Chr. Jongemeisj es vereniging ..Rho de" te Bruinisse h'eeft vorige week sa men met een meisje uit West Stelüngs- werf de Christelijke Jonge Vrouwen Federatie vertegenwoordigd tijdens een receptie bij H.M. de Koingin in het paleis te Soestdijk. Vlissingen NLuwe voorzitter van de Middenstandscentrale. In de vergadering van de Vlissing- se Middenstandscentrale is in de plaats van de heer Jac de Visser, (Gemeenschappelijk Belang), die pe riodiek aftredend was, tot voorzitter gekozen de heer J. Henning van de R.K. Middenstandsvereniging. ZESTIG JAAR „ONS GENOEGEN". Het zal zoals bekend 12 Augustus a.s. zestig jaar geleden zyn, dat het harmoniegezelschap „Ons Ge noegen" te Vlissingen werd opgericht. Vanzelfsprekend zal dit jubileum op grootse wyze worden gevierd, o.a. door een groot internationaal muziek festival. Het ligt in de bedoeling, dat de leden van „Ons Genoegen" op 12 Augustus hun nieuwe uniform zullen dragen. Zoals men weet is destijds vQor de aanschaffing van uniformen fonds gevormd en hoewel het to taalbedrag nog niet aanwezig is, hoopt men voor die tijd de voor de nieuwe uniformen benodigde gelden bijeen te hebben. Voorts zal met het oog op de. grote kosten, die dok 'het jubileum met zich meebrengt, op 2, 3 en 4 Februari een bazar worden ge houden in het repetitielokaal school Groenewoud, ingang Rioolstraat. WILLEM VAN IEPENDAAL VOOR DE BESTUURDERSBOND. Op zeer humoristische wijze gaf de schrijver Willem van Iependaal voor de \Hissingse Bestuurdersbond een uiteenzetting over het Nederlandse taalgebruik, de tragiek en de humor daaraan verbonden. Met grote belang stelling volgde een talrijk publiek in ..Concordia" deze interessante voor dracht. Van Iependaal gaf van het taalgebruik een aantal typische voor beelden. Met zijn originele uitdrukkin gen en gezegden, aan de volkstaal ontleend, wist ópr. de aanwezigen zeer te amuseren. Naar de mening van de spr. zit in de diepste tragiek juist de humor, die een taal tot een levend iets maakt. De zangvereniging „De Volksstem" werkte aan deze avond mee en zong een zestal liederen Aan het slot van de avond deed de heer H. v. d. Meer nog enkele mededelin gen over het winterprogramma van de Bestuurdersbond: op 6 en 7 Maart wordt „Op hoop van zegen" opge voerd. FEESTAVOND „DE WITTE WIJK" De eerste feestavond van de Vlis- singse buurtvereniging „De Witte Wyk" in Concordia is een succes ge worden. Met een geheel uit eigen krachten bestaand gezelschap, (be halve de conferencier L. Mouthaan), werd een aantrekkelijk programma opgevoerd. Schetsen en toneelstukjes, afgewisseld met liedjes bij de gitaar en accordeonsoli brachten er al gauw de voor een dergelijke avond nodige stemming in. In zijn openingswoord deelde de voorzitter nog mee, dat binnenkort voor de kinderen een reis je wordt georganiseerd. Voordat men met de afwerking van het tweede ge deelte begon, sprak de afgevaardigde van de Bond van Buurtverenigingen, de heer van Druten. nog nog enkele propagandistische woor den. AR. STATENKRING VLISSINGEN Onder voorzitterschap van de heer A. Schout vergaderde Zaterdagmiddag in het Geref. Jeugdgebouw te Vlissin gen de Statenkieskringcentrale Vlis singen van Anti-Rev. Kiesverenigin gen. Op Meliskerke na, waren alle kierverenigingen vertegenwoordigd. Na Schriftlezing en gebed, sprak de voorzitter een openingswoord, waar na het jaarverslag van de secretaris, de heer M. A. van de Putte te Sou burg, werd uitgebracht. De centrale vergaderde in het algelopcn jaar drie maal en het moderamen éénmaal. Het ledental steeg van 660 tot 746. Uit het verslag van de penningmees ter, de heer W. Poppe te Vlissingen, bleek, dat'de inkomsten bedroegen 481.42, de uitgaven 389.58, batig slot 91.84. De vergadering sprak zich met* gro te meerderheid uit voor heboud der centrale Vlissingen en tegen vorming van één centrale „Walcheren". Tot slot werd afscheid genomen van de neer F. de Groot uit Ritthem, die zich metterwoon te Biezelinge gaat vestigen. De voorzitter zegde hem hartelijk dank voor zijn meer dan 30- jarige werkzaamheid in de Centrale en voor het vele voor dé A.R. begin selen verricht. AFSCHEID BIJ DE „SCHELDE." Zaterdagmorgen'werd in de ma chinefabriek van de Kon. Maat schappij .,De Schelde" te Vlissingen afscheid genomen van de heer W. P. de Konink, die in verband met het bereiken van de pensioengerech tigde leeftijd de fabriek gaat verla ten.. De heer de Konink, die dezer dagen 50 jaar by „De Schelde" werkzaam was, werd toegesproken door ir. A. Markus en de heer J. W. Daamen. Hem werden bloemen en enkele geschenken aangeboden. On der de geschenken bevond zich een door de heer J_. v. Marion ontwor pen oorkonde. Een zoon van de heer de Konink sprak namens zyn vader woorden van dank. Middelburg Geen fakkeloptocht. Aanvankelijk had het bestuur van de Kon. Vereniging „Uit het Volk Voor het Volk" te Middelburg het voornemen op Dinsdagavond een fakkeloptocht te organiseren ter ge legenheid van de verjaardag van Prinses Beatrix. De weersomstan digheden leidden er echter toe, dat men van dit plan heeft afgezien. DS. v. d. BERG OVER HET WERK OP „VREDERUST". In dé Hofpleinkerk te Middelburg hield de afdeling Middelburg van de Vereniging tot Chr. verzorging van krankzinnigen in Zeeland „Vrederust", een openbare vergadering. In zijn ope ningswoord heette de voorzitter, ds. Smits, in het bijzonder ds. F. J. v. d. Berg, de geésteiijke verzorger van „Vrederust', welkom, Ds. v. d. Berg sprak hierna over de behandeling van krankzinnigen in vroeger "tijden. Spr, vroeg meer be langstelling voor het baanbrekende werk. dat „Vrederust" nu al ruim veertig jaren verricht. Ds. v. d. Berg vertoonde daarna een aantal licht beelden over het leven op „Vrede rust". In het bijzonder wees de inlei der op het speciale karakter van de geestelijke verzorging van de patiën ten. GEVONDEN VOORWERPEN. De Commissaris van politie te Middel burg maakt bekend, dat aan zijn bureau de volgende gevonden voorwerpen zijn gedeponeerd en terug te bekomen Zater dagavond tussen 19 en 20 uur. Diverse huissleutels waaronder Upssleu- tels. handschoenen kinderwanten. 1 pr. lederen handschoenen met kappen; 1 pr. kinderwanten, rode dames portemonnale zonder inh. pop. grijs-blauw mantel ceintuur. babywant, koperen gewicht. 50 gr., tabakspijp, sigarenaansteker, sjaal. Bij particulieren worden de volgende gevonden voorwerpen in bewaring ge houden. damesparaplu, zllverbon van f 1. alpinomuts (bruin), gevlamd vulpotlood, bruine da6. 2 schriften en pen. speelgoed autogarage, lipssleutel, damesparaplu, gouden daniesbroche. groene vulpen, huls sleutel. verguld zilveren broche, glaché handschoen, bruin, meetlat, muntbiljet f 1. herenportemonnale met inh.. poes. zwart met wit befje, huissleutel, kinder- portemonnaie inh. f 0.20, geldsbedrag, ko peren bandennieter, groene want. witte wollen kinderwant, donkere baret, plastic tasje, rood hoofddoekje. 7 stren getjes z(jde, zakmes, lichtblauwe hoofd doek. Middelburg's bevolkingsti liep iets achteruit. Het aantal inwoners van Midi burg is gedurende het afgelop jaar met 28 achteruit gegaan. 1 Januari 1949 telde de scad 21.1 inwoners, te weten 10.344 mant en 10.738 vrouwen. Geboren werden 191 mannelyke 213 vrouwelijke personen, terwijl 1 mannen en 89 vrouwen overleden, j was dus een geboorteoverschot v 78 mannen en 124 vrouwen. Ingekomen zijn 552 mannen 545 vrouwen, Vertrokken 672 mi nen en 655 vrouwen, zodat het vt lies door vertrek bedraagt 120 ma nen en 110 vrouwen. Per 31 December 1949 bedroeg inwoneraantal bijgevolg 21.054, n melijk 10.302 mannen en 10.7 vrouwen. Dit betekent een verlij van 42 mannen en een surplus Vi 14 vrouwen. Paarden naar Duitsland. De export van Nederlandse paardt naar Duitsland is op het ogenblik b langryk. Het zijn in hoofdzaak kou bloedpaarden, die uit het gehele lat afkomstig zijn en waarvan er maó! delijks vele honderden over - de grei gaan. Het record-aantal, dat de; maand bij Glanerbrug over de gret gevoerd en daar door Duitse handi laren overgenomen werd, is 160 c ééi> dag. Een grijze, maar kordate redde. De 73-jarige heer S. Verduyn I Breskens stapte in het water o; het zoontje van de fam. v. d. F te redden, dat door het jjs was gt zakt en tussen prikkeldraad terora was gekomen. De redder slaagde e in het ventje te grijpen en op he droge te brengen. Electrisch gemaal in Walcheren's Zuidwatering. In een vorige editie meldden wl reeds, dat de Herverkavelingsco.n missie Walcheren tijdens een te Mii delburg gehouden vergadering in 'oe ginsel besloot tot het aanbreng» van onderbemaling voor een gebied van 175 ha. in de Zuidwatering. I: aansluiting daarop vernemen vvjj dat in verband met dit project of het kruispunt SchroewegManne zeese watergang een electrisch ge maal zal worden gebouwd. Nieuwe havenmeester voor Bergen op Zoom. De heer A. Mudde, zeeloods bijift dienst van het Loodswezen te Vlls singen, is door de gemeenteraad va) Bergen op Zoom benoemd tot haven meester aldaar. De heer Mudde, dit te Vlissingen werd geboren, wai aanvankelijk verbonden aan de Rot terdamse Lloyd en trad in 1925 in dienst by het Loodswezen,, waar hij enkele dagen geleden zyn 25-)aclf jubileum vierde. BOUW LAGERE LANDBOUW SCHOOL BEGONNEN. Er is thans officieel een begin gemaakt met de bouw van 'n nieuw tehuis voor de Chr. Lagere Land bouwschool der Z.L.M. te Middel burg. Het gebouw zal verrijzen op 't Zand aan de Koudekerkse weg. De bocht, die deze weg daar tet plaatse maakt, zal binnenkort in het kader van de herverkavelingswerk zaamheden verlegd worden. Pa vai hoi VTi all éét hel sis OVi je bo lef tev W uit W< rin lor is ko lo, de iec ke nu sic ge kn te bl kl Sarooskerke 60-JARÏG BESTAAN Z.L.M-AFDELING Vrijdagmiddag 27 Januari vergader de de afdeling Serooskerke (W.) van de Z.L.M. ter herdenking van het 60- jarig bestaan. De voorzitter, de heer P. de Buck stond uitvoerig stil bij de geschiedenis van de afdeling, die in 1890 onder leiding van notaris A. M. Tak, werd opgericht. In zijn overzicht belichtte de heer de Buck de grondslagen van' de Z.L.M. Dat het ledental thans 66 en het batig saldo 356.88, en er hard door de le den gewerkt wordt, bleek uit de jaar verslagen van secretaris en penning meester. De heer Jan Louwerse Mzn werd als vice-voorzitter herkozen. Als spreker trad op de heer K. Voogd, ass. R.L.V.D. te Kruiningen, die sprak over „Mechanisatie van het Land bouwbedrijf". De heer J. Versluijs, één der oudste Z.L.M.-ers, feliciteerde het bestuur na mens de vergadering. Spr. wees er op dat we steeds als één man achter het bestuur moeten staan, hetgeen zeer zeker voor de toekomst van belang zal zijn. In zijn slotwoord wees de voorzit ter er op, dat dit 60-jarige bestaan in alle eenvoud, doch op gezellige en indrukwekkende wijze herdacht was. MIDDELBURG. Vandaag Gemeentehuis: Raadszitting 2 uur; Electro; ..De onsterfelijke wals <14 Jr.). 7 en 9.15 uur; Schouw burg: „Stalen haaien", (18 jr.), 8 uur. Morgen - Schuttershof: C.N.V.-film, Electro: „New York Follies". (14 jr.), 7 en 9.15 uur; Bogardzaal: Filmvoor stelling Coöp. Landbouwver. Eilanci Walcheren. 7,30 uur; Café Van Ham; Vergadering sigarenwinkeliers, 8 Uur. VLISSINGEN. Vandaag, Alhambrs: „Kapitein van Ca^ti- lië. 7 en 9 uur; Luxor: „Ingerukt Mars". 8 uur; Concertgebouw C.N.V.- kinderfilm, 5 uur; Concertgebouw: „Naar vernieuwing der samenleving", C.N.V.-film, B uur. Morgen, Alhambra: „Sentimental Jour ney", 7 en 9 uur; Luxor: „Het onbe kende eiland", 8 uur; Strandhotel: mr. F. W. Adrlaanse voor de Z.V.U., 8 uur; Concertgebouw feestavond Alg. Ned. LandarbeidersboncL

Provinciale Zeeuwse Courant | 1950 | | pagina 2