PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT T Gouverneur van Bandoeng wil onderhandelen met Westerling Zeeuwse vrachtauto's mogen Frankrijk niet binnen DEBILT Deze waagt zich echter niet op glad ijs A Wie is de weduwe van kolonel Bapcock Luit.-generaal Soedirman overleden Vandaag LUCHTBRUG IN ZAKFORMAAT NAAR DE WADDENEILANDEN Frans minister van Financiën viel flauw in de Kamer Auto botste tegen boom te Amersfoort Felle fabrieksbrand woedde in Wijhe België wil thans het transito vervoer stoppen Opnieuw twee Urkers in Oostende opgebracht VOORSPELT: 192e Jaargang - No. 25 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant, nirectle F van de Velde en F. B. den Boer Adj W de Pagter. Hoofdred. G. Balbntyn, Pi.verv.s W. Leertouwer en H A Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 32 ct. per week: f 3.90 p kw fr p p. l 4.15 per kw Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN OE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 30 Januari '50 Ingez. mededelingen dubbel tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) van 1—5 regels f 1.—. iedere regel meer 20 cent. ..Brieven of adres Bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C., Middelburg. But Vllssing*-' Walstr 58- -tip tel 2355 4 lijnen «b.g.g. 2358); M'butg Londense Kaal 29 tel 2077 c Goes L. Vorststr. 63. tel. 2475 tb g.g. Oostburg: Pr. Mauritsstr. 12, tel. 2 - Terneuzen: Brouwe rijstr. 2 - Zierikzee: N. Bogardstr. C 160, tel. T.N.I. MAAKTE BENDEGROEP ONSCHADELIJK. De Indonesische militaire gouverneur van Bandoeng, de overste Sadl- kin, heeft volgens Reuter aangeboden, openlijk te onderhandelen met IVesterüng. Deze zou in dergelijke onderhandelingen hebben toegestemd •,p bepaalde voorwaarden en wel, dat de regering het bevel tot arres- atie van hem en zijn mannen zal int rekken en de minister-president van Pasoendan, Anwar Trokroaminoto, in vrijheid zal stellen. Verwacht wordt, dat de regering der R.I.S. niet in deze voorwaarden ral treden. In Bandoeng was Zondag enige ont spanning in de toestand waar te ne- nen, al blijft in het gebied van West- lava de toestand dreigend. Het uit- {aansverbod van de Nederlandse mi- itairen is uitgebreid van 2 tot 17.30 jur, dat van de bevolking bleef on veranderd. In de bergen rondom de ;tad verenigen eenheden van Wester ing zich met mensen van de Daroel slam en andere guerillabenden. Tot leze laatste behoort een goed gewa- lende groep, bekend onder de naam .Bamboespies". Volgens berichten zou leze groep onder commando staan 'an Tan Malakka. Na een hardnekkige achtervolging loor de T.N.I., welke onafgebroken lag en nacht van Maandag tot Vrijdag •oortduurde, is net grootste gedeelte 'an de A.P.R.A.-groep, welke Maan- lagnacht het Jiandjoerse inviel, ge- 'angen. Onder de gevangenen bevindt iich de bendeleider, de voormalige ïommissaris van politie J. H. van der lïeulen. Vier gevangenen zijn gewond, fier of vijf andere stortten in een diep avijn. De bevolking heeft de T.NI. >ij de actie daadwerkelijke steun ge- >oden. Ip totaal zijn 25 bendeleden ge resteerd. AUTO'S AANGEHOUDEN In Tjilrar Tjikampek werden een vracht auto en een luxe auto, komende uit Djakarta, aangehouden. Zij bleken geladen te zijn met clandestiene wa pens. Twee personen, die het trans, port begeleidden, boden tegenstand en werden ter plaatse neergeschoten. Het militair gezag heeft de verant woordelijkheid voor het bestuur in het 'egentschap Garoet na een besluit •an de regentschapsraad overgeno- nen. De ambtenaren van het regent- chap steunden de resolutie voor te- uggave van de negara Pasoendan an de Republiek Indonesië. Zij beslo- sn de onderscheidingstekens, stand ards en stempel van de Negara niet inger te gebruiken. GEEN VERDUISTERING VAN NIEUWS Tijdens een persconferentie heeft de tinister van Voorlichting van de II.S., mr. Mononutu, verklaard, dat ït aantal gearresteerden in Djakarta i verband met de Westerling-affaire igeveer 20 bedroeg. Wanneer bewe- sn is. dat zij schuldig zijn zullen zij orden vervolgd. ■Minister Mononutu zeide verder, dat len niet bedoelt nieuws over militai- i acties te verduisteren. Sommige irichten konden uit veiligheids- Herwegingen echter niet via de radio orden omgeroepen. Op een vraag aarom de officiële verklaring van dr. ïrschfeld niet door de radio was om- iroepen, antwoordde de minister, dat ier geen opzet in het spel was, doch 9t er een vergissing was gemaakt. Op een vraag, waarom Westerling I dagen geleden niet gearresteerd Een delicate zaak. Wie is de weduwe van kolonel William Bpcock, de vorige week aan een hart- jnval overleden Amerikaanse plaatsver- togende commandant van Berlijn? Er jn twee vrouwen, die de eer voor zich leisen. een Amerikaanse en een Britse. Magdalene beweert, dat zy 34 jaar ge- den met Bapcock in het huwelijk is ge- «den en twee dochters heeft. Zij toonde in journalisten een brief, die Bapcock °g vorige maand aan een van haar doch- irs had geschreven en waarin te lezen 'as: „Hqt is juist, dat ik niet gescheiden ft niet getrouwd ben." Wel heeft Bapcock 1 1946 een eis tot echtscheiding tegen aar ingediend, doch deze eis werd niet Oegewezen. Florence, de Britse, beweert even posi- |ef dat zij in December 1945 te Konig- *®in in Duitsland met kolonel Bapcock is etrouwd. Zij had hem leren kennen, toen AJ nog lid Was van de staf van Eisen- tower. zy heeft een zoontje van drie aar. De autoriteiten te Washington waarheen iet stoffelijk overschot van kolonel Bap- ock per vliegtuig gebracht is. stonden "oor een delicaat probleem. Wie moest Is weduwe bij de begrafenis aanwezig yn? Beslist werd. dat dit Magdalene zou ön, doch dat^.Florence de vlag zou krij- »n, die de lijkkist heeft gedekt. Vermoedeiyk Is de kolonel inderdaad °°r de tweede maal getrouwd, zonder at het eerste huwelijk officieel ontboh- en was. Medewerkers van Bapcock had- en tevoren Washington gesei»-"'. dat een •indent te verwachten was. was, toen hij-na zijn „ultimatum" in de dancing „De zwarte kat" te Dja karta vertoefde, werd geantwoord, dat het moeilijk is om een Nederlan der in gezelschap van Nederlanders te vinden. Minister Mononutu ontkende, dat de wan negara van Pasoendan een me morandum over het uitroepen van een Islainstaat aan de R.I.S.-regering had overhandigd. Hy zeide tenslotte, dat het ministe- rie van Defensie het betreurt, dat de san n werking met de Nederlanders in de Bandoeng-kwestie niet bevre digend is geweest. Zo had dc Indo nesische commandant Soedewo aan generaal Engles gevraagd, maatrege len te nemen tegen deserteurs, doch dit was niet tot tevredenheid van de minister van Defensie geschied. Chel-staf van de R.I.S.-weermacht Luit. Generaal Soedirman, die in December 1949 was benoemd tot chef staf van dc weermacht der R.I.S., is overleden. Soedirman, die voormalig opperbevelhebber was van de T.N I., leed reeds geruime tijd aan tubercu lose. Hij verbleef de laatste maanden te Magelang. Soedirman, die de leeftijd van 40 jaar bereikte, was oorspronkelijk on derwijzer. Tijdens de Japanse bezet ting nam hij dienst bij het Japans- Indonesische hulpcorps en werd opge-r leid tot officier. Hij maakte hier een snelle bevordering en ha 1 bij de Ja panse capitulatie de rang van majoor. Hij nam daarna de leiding op zich van een der Repub keinse strijd-orga- nisaties, die na het uitroepen der Re publiek Indonesia werden gevormd Later werd hij commandant van de toenmalige T.N.I. Na de overdracht der souvereiniteit werd dit leger om gezet in de landmacht der R I S. Toen de Neder! 'tise troepen 'Djocja bezet ten, lag h ziek in het paleis van de sultan van Djocja. Soedirman wordt opgevolgd door kolonel Simatoepang. Minister-president Moh. Hatta heeft medegedeeld, dat lt. generaal Soedir man posthuum tot generaal is bevor derd. is het 68 jaar geleden, dat wijlen Franklin Delano Roosevelt, Amerika's grootste president, geboren werd. Stikker aangezocht als leider O.E.E.S. De ministers van de landen, die te zamen de O.E.E.S. vormen, zijn nog niet tot een beslissing gekomen, wie zal worden aanbevolen als directeur van de O.E.E.S. (Organisatie Europe se Economische Samenwerking). Van Amerikaanse zijde wordt de candida- tuur van Paul Spaak gesteund, doch van Britse zijde bestaat hiertegen ver zet. Minister Stikker heeft Zaterdag bij aankomst in Den Haag bevestigd, dat men hem had aangezocht als candi- daat voor de functie van politiek lei der van de O.E.E.S. De minister zal alleen de candida- tuur in overweging nemen, indien hij minister van Buitenlandse Zaken kan blijven. Het is echter zeer de vraag of beide veel werkkracht eisende functies ge combineerd kunnen worden. Waar schijnlijk zal de kwestie in het kabi net besproken worden. Toestelletje van Luchtstrijdkrachten elke vlucht „volgeboekt". Ijsgang op grote rivieren belemmert het verkeer. Honderdduizenden Nederlanders, die de laatste dagen met argusogen de weerbe richten bekeken, haalden Zaterdag de schaatsen uit het vet en brachten dit eer ste ijs-weekend voor een belangrijk deel door op de smalle Ijzers. Minder prettig is de vorst echter voor de bewoners van de Waddeneilanden, die steeds meer ge ïsoleerd worden en voor het verkeer. Di verse veerdiensten moesten namelijk ge staakt worden. De bewoners van de Wadden-eilanden heböen reden om de luchtvaart een warm hart toe td dragen, ondanks de koude. De militaire piloten waren weer paraat om op het eerste alarm een luchtbrug nay de eilanden te „slaan". Donderdag ver trok de eerste Auster (een éénmotorige verkenner, die één passagier en enige bagage kan meevoeren) naar Ameland. De eerste dag werden al 18 vluchten uit gevoerd, waarbij 24 passagiers en 280 kg. Rumoerig debat over Indo-China. De Franse, minister van financiën, Maurice Petsche, zog) Zondag voor de Nationale Vergadenng zijn nieuwe belastingvoorstellen toelichten. De Kamerleden kregen echter geen cijfers te horen. Na enkele zinnen ge sproken te hebben, zweeg de minister plotseling, ging terug naar zijn plaats in de regeringsbanlt en zakte daar in elkaar. Na enkele minuten kwam de minis ter weer by. De dokter verklaarde dat zijn toestand niet ernstig was; de mi nister leed aan overspanning. 's Avonds nam Petsche weer aan het debat deel. Predikant uit Soest en jongeman op slag gedood. Een zeer ernstig auto-ongeval te Amers foort heeft het leven gekost aan de Soester predikant ds. M. Verkerk en aan een 14-jarige jongen uit Woudenberg. De predikant had een dienst geleid van de jongehngsvereniging te Woudenberg en werd ip een bestelauto van de heft- G. Veenendaal uit Woudenberg naar Soest teruggebracht. In de laadbak van de auto bevonden zich ook nog twee zoons van de auto eigenaar. Ter hoogte van het dierenpark geraake een achterwiel van de auto in een richel in het straatoppervlak. De auto begon te slingeren en botste tegen een boom. Omstanders, die te hulp snel den, vonden het zwaar verminkte lichaam van ds. Verkerk op de weg. Ook de heer Veenendaal was uit de auto geslingerd en werd zwaar gewond aangetroffen. In de laadbak trof men het ontzielde lichaam aan van het 14-jarig zoontje van de heer VeenendaaL zyn broer had lich te verwondingen en een zenuwschok op gelopen. De Prins op Bonaire. Zaterdag is Prins Bernhard met de door hem zelf gevlogen Dakota naar Bonaire vertrokken. Hij werd daar begroet door de gezaghebber, de heer X Krugers en door een commissie van ontvangst. Per auto ging men naar de Brionkazerne en te voet naar het gezaghebbershuis. terwijl langs de weg hagen van juichende mensen stonden. Een groot deel der bevolking bezocht een receptie, tijdens welke de gouverneur het woord voerde. School kinderen brachten zanghuldes. Een tocht naar het Gotomeer, waar de be roemde Felrose flamingo's door de Prins werden gefilmd, vormde het slot van het bezoek aan Bonaire. Zon dagavond vertrok de Prins op de „Heemskerk" naar Venezuela. Eerste auto over het ijs naar Marken. Zondag is een bestelwagen uit Mo- nikkendam als eerste auto van 1950 over het ijs van de Gouwzee naar Marken gereden. Men wil trachten van daag een betrouwbare baan voor schaatsenrijders naar het eiland uit te zetten. De Nationale Vergadering heeft Zaterdagavond het debat over Indo- China voortgezet. Het ging er weder om rumoerig toe. De rechtse afge vaardigde Pierre Montel stelde voor aan elk gemeentehuis in Frankrijk de rede aan te plakken, die Vrijdagavond door de minister van defensie. René Pleven, is gehouden. (Deze rede was door het lawaai onverstaanbaar voor de Kamerleden en de pers. maar is door de stenografen opgenomen). Dit voorstel werd aangenomen met 377 tegen 194 stemmen. De communisten stelden daarop voor. aan elk gemeentehuis de namen aan te plakken, die voorkomen op de r hèque-talons van Hoang van Co, des tijds vertegenwoordiger van Bao Dai. die onlangs genoemd is bij het debat over de corruptie in Indo-China. Onder grote hilariteit werd dit voor stel met algemene stemmen aangeno men. (Waarschijnlijk is de uitvoering van het voorstei onmogelijk). Niet te overtroeven, stelden ï-echtse afgevaardigden voor op dezelfde wijze bekendheid te geven aan de namen dergenen, die de nieuwe auto van Maurice Thorez hebben betaald. „Dit is belachelijk", zei de voorzit ter, waarop de motie werd ingetrok ken. Kort na middernacht keurde de As semblee do verdragen met Vietnam, Cambodja en Laos, waardoor deze staten autonomie binnen de Franse Unie krijgen, met 401 tegen 193 stem men goed. Vóór stemden de M.R.P., radicalen, socialisten, gematigden en de meeste rechtse afgevaardigden. De commu nisten en enke'e rechtse en onafhan kelijke ove- ese afgevaardigden stemden tegen. post over en weer gebracht werden. Er was een lange „wachtlijst" van adspirant- passagiers en het toestel was bij elke vlucht „volgeboekt". De volgende dagen bleek, dat de Auster van de luchtstrijdkrachten het niet al leen meer aankon. Daarom heeft vlieg veld Valkenburg een tweede toestelletje gezonden, dat voorlopig in Leeuwarden wordt gestationneerd. Inmiddels dreigt ook Schiermonnikoog spoedig geïsoleerd te worden. Voor hun magen behoeven de eilandbewoners overigens niet bevreesd te zijn. want iedere herfst zorgen de winkeliers er wel voor, dat zii extra voor raden in huis hebben. De luchtbrug naar de Waddeneilanden is maar een zakformaat brugje, vergele ken bij die naar Berlijn, maar voor de eilandbewoners is zij van minstens even grote betekenis. DRIJFIJS. In de grote rivieren verschijnt steeds meer drijfijs, met het gevolg, dat de gier- pont bij Tiel uit de vaart moest worden genomen. Dit was ook het geval met de veerpont by Rhenen. Andere veerdien sten. die werden gestremd, zyn het Pan- nerdse veer, de dienst NumansdorpDen Bommel,de dienst IJsselmondeKralin gen en de dienst Nijmegen—Zevenaar. De schipbrug bij Doesburg is uit de IJssel ge nomen. Men probeert overal het verkeer zo goed mogelijk te helpen. Tydcns zyn verblijf op Aruba, heeft Z.K.H. Prins Bernhard een krans gelegd by het monument van Boy Ecury, één in Nederland gevallen verzetsstrijder. Zaterdag woedde een felle brand in een vlees, en conservenfabriek te Wijhe. Uit alle delen van Overijssel werden brandweerkorpsen naar de brand gedirigeerd, maar het vuur woedde zo hevig, dat de brandweer lieden het vuur nauwelijks tot op 10 meter konden benaderen. De blussing ondervond door de vorst grote belemmeringen en het duurde vrij lang voordat men de brand mees ter was. Toen waren diverse fabrieks gebouwen grotendeels verwoest. Het vuur is door onbekende oorzaak ont staan in de expeditie. De rokerij en de slagerij konden worden gered, maar liepen veel schade op. Een der spuiten uit Zwolle belandde, toen er plotseling gestopt moest worden, in een sloot. Koning Guslaaf naar de Rivièra. De 91-jarige konipg Gustaaf van Zweden zal. als zijn gezondheid het toelaat, in Februari zijn gebruikelijke wintervacantie aan de Franse Rivièra doorbrengen. De koning ontvangt sinds zijn ziek te dagelijks bouquetten tot een geza menlijk gewicht van tien kilo van bloemisten aan de Rivièra. Aardbevingsramp in Perzië eist vele doden. Te Teheran is meegedeeld, dat een streek aan de Perzische Golf door een zware aardbeving is geteisterd. Men schatte het aantal doden tot dusver op 1000. Er zouden evenveel gewon den zijn. Bij een botsing tussen twee perso nentreinen nabij Moncey werden 9 perso nen gedood en ongeveer vyftien andere verwondingen oplietien. Vrijdag is de zaak plotseling gelopen. Zoals bekend hebben "Bel gische grensambtenaren aan de Bel gisch-Franse grens veertig Neder landse vrachtauto's met groenten, waaronder enkele Zeeuwse wagens, vastgehouden. De Belgen stellen zich op het standpunt dat, wanneer Frankrijk naar men zegt ter be scherming van zijn spoorwegen geen machtiging verleend om Frank rijk binnen te komen, België niet kruisen!! Het behoeft geen betoog, dat dit een schreeuwend onrecht is. Regelmatig heeft Interzeeland ge tracht voor haar leden individueel vergunningen te krygen on> 200 ton per week naar een vast adres in Frankryk te mogen vervoeren. Tel kens werd dit geweigerd en het laatste verzoek werd Vrijdagnacht nog botweg afgewezen. HET MOSSELENVERVOER. Woensdag a.s. zal de mosselexport naar Frankrijk weer beginnen. Dit vervoer vormt het leeuwenaandeel van het werk der Zeeuwse buiten landse wegvervoerders. Komt er voordien geen oplossing, dan dreigt het gevaar dat de Belgen de mosse len komen halen om deze in Frank rijk af te leveren. Het is te hopen, dat de mossel-exporteurs zich evenals de groente-exporteurs so lidair zullen verklaren met de Ne derlandse vervoerders en geen mos selen zullen verzenden vóór deze kwestie is opgehelderd. Intussen ver namen wij uit kringen van mossel exporteurs, dat men rekent op een tijdige oplossing. Door middel van regeringsinstan ties is reeds getracht een uitstel van veertien dagen te verkrijgen, binnen welke termijn een oplossing moet worden gevonden. De Zeeuwse vervoerders zullen verstandig doen eendrachtig achter him bestuur te blijven staan. Het gaat hier voor hen om het „to be' or no to be". Temeer ook, om- ducten in Nederland komen halen, i dat het straks op internationaal ter- want deze mogen frank en vrij ge- rein uitgesloten zal zijn, nog indivi- heel Europa, dus ook ons land door- J dueel te rijden. Donkere wolken hebben zich samengepakt boven het Zeeuwse inter nationale vracht-autovervoer. Wanneer Frankryk niet op korte termyn machtiging verleend om dit land vrjj binnen te rjjden, is het internatio nale vervoer van de baan. Met man en macht wordt er thans aan ge werkt, om aan deze onrechtmatige toestand een eind te maken. Zater dagmorgen had de directeur van Interzeeland, de heer B. Stans, een langdurig onderhoud met de Commissaris der Koningin in Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, die zich ten volle achter de Zeeuwse ver voerders schaart. Vandaag zouden de heren van Interzeeland een be spreking hebben met het Zeeuwse Kamerlid, mr. W. F. E. baron van der Feltz, die voornemens is deze kwestie onverwijld in de Tweede Ka mer aan de orde te stellen. langer het transito-vervoer kan toe staan. Dit betekent dus, dat de Ne derlandse internationale vervoerders niet verder dan de Ned.-Belgische grens zouden kunnen rijden om daar de voor Frankryk bestemde goede ren over te laden in Belgische wa gens. Ofwat nog erger i3, dat de Fransen en Belgen zelf de pro- Acheson vanuit Mississippi op de vingers getikt. Het Huis van Afgevaardigden van de Amerikaanse staat Missisipi heeft een motie aangenomen, waar in de verklaring van minister Ache son „over Alger Hiss" stuitend en ongehoord wordt genoemd. Acheson had gezegd, dat zijn ver trouwen in de wegens spionnage voor de Russen veroordeelde voor malige ambtenaar van zyn departe ment, Alger Hiss, niet was ge schokt. Hij zou, „Hiss niet de rug toekeren." In de motie wordt daaruit* de con clusie getrokken, dat „het commu nisme reeds is doorgedrongen tot in het departement van Buitenlandse Zaken. Het Huis dringt aan op een onderzoek. Turks schip in het Kanaal vergaan. Het 3653 ton metende Turkse mo torschip „Edirne" is in Het Kanaal op de rotsen van het eiland Alderney gelopen. De uit 50 kopper/ bestaande bemanning kon met een reddingboot aan wal worden gebracht. De man nen, die veel van de koude te lijden hadden, werden naar een ziekenhuis vervoerd. Vangst en netten in beslag genomen. Twee Nederlandse schepen, de Urk 81 en de Urk 163, die tijdens het ijle haring- seizoen van Breskens uit vissen, zijn door de Belgische waterpolitie naar de ha ven van Ostende gebracht wegens het vissen In de Belgische territoriale wate ren. De gezamenlijke vangsten van 4000 kg. ijle haring en de netten werden in be slag genomen. De schepen mochten na betaling van een boete Ostende weer ver laten. Naar aanleiding van het opbrengen van deze visserschepen heeft het A.N.P. zich ln verbinding gesteld met de secretaris van de vereniging Visserijbelangen te Urk de heer J. Bakker, die veretien dagen ge leden zelf ook naar Ostende is opgebracht. In totaal zijn tot dusverre vijf Urker botters het slachtoffer geworden van het verbod tot vissen in de territoriale wate ren van België. Aangezien Urkers voor eigen rekening varen en de schipper dus eigenaar is. zorgen zy er natuurlijk zo veel mogelijk voor om niet in moeilijk heden te geraken. Het moet dan ook meer aan toevallige omstandigheden wor den toegeschreven aldus de heer Bakker als de Urker botters binnen de verboden zóne komen. Er is trouwens binnen deze zóne geen haring te vangen. Het gaat niet rechtstreeks tegen de Nederlandse vissers, want ook Belgische schepen met een zware motor mogen niet binnen de vast gestelde zone komen. De Urkers nemen het nogal gemoedelijk op. daar schip en netten direct worden vrijgegeven, tegen een waarborgstelling vpTi ruim f 100. De gevangen haring wordt in Ostende ver kocht. WEINIG WIND. Geldig tot Maandagavond. Iets meer bewolking maar overwe gend droog weer. Meest zwakke wind hoofdzakelijk uit Oostelijke richtin gen, In de ochtend op de meeste plaat sen strenge vorst, in de middag over het algemeen lichte vorst.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1950 | | pagina 1