PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Verdragen voor militaire hulp te Washington ondertekend Plan voor samenvoeging van gemeenten op Zuid-Beveland D£ BILT GOEDE VANGST VAN DOUANE TE AMSTERDAM VEERTIG NEDERLANDSE AUTO'S IN BELGIE VASTGEHOUDEN Deze week Werd niet enthousiast begroet VOORSPELT: 192e Jaargang - No. 24 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie. F van de Velde en F. B. den Boer. Ad.1 W. de Pagter. Hooldred. G. BallmUln. Pi verv W. Leertouwer en H. A fcsossnardt. ABONNEMENTSPRIJS 32 ct. per week; f 3.90 p. kw.; fr. p p l 4.15 per kw Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN OE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 28 Januari '50 ADVERTENTIEPRIJS: 18 ct. per mm. Minimum p. advertentie 2.50. Ingez. mededelingen dubbel tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) van 1—5 regels i 1.—. iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bur Vlissingen Walsti 68- -60 tel 2355. 4 lynen ib.gg. 2358); M butg Londense Kaai 29. tel. 2077 en 2924 - Goes. L. Vorststr. 63. teL 2475 (b g.g. 2228) - Oostburg: Pr. Mauritsstr. 12. tel. 102 - Terneuzen: Brouwerijstr. 2 - Zierikzee: N. Bogardstr. C ISO, tel. 25 Amerika stelde zijn voorwaarden Maatregelen tegen spionnage verlangd en publiciteit van de leveranties. Vrijdagavond zyn te Wasltington de afzonderlijke verdragen ondertekend tussen do Ver. Staten en de Europese landen, die In aanmerking komen voor wapenleveranties. Aan het sluiten van deze verdragen zijn langduri ge en geheime onderhandelingen voorafgegaan, daar in het bijzonder En geland niet bereid was de Amerikaanse voorwaarden ongewijzigd te aan vaarden. De Engelse en de Nederlandse ambassadeurs, sir Oliver Franks en mr. dr. E. N. van Kleffens tekenden vooruit, daar zij bij de eigenlijke plechtigheid later op de dag, niet aanwezig konden zijn. Op een persconferentie in Den Haag hebben minister Schokking en dr. H. N. Boon (namens minister Stikker) een toelichting gegeven op de ondertekening. Minister Schokking achtte het ver drag van groot belang voor ons land. Er kan nu een begin worden gemaakt met de opbouw van het Nederlandse aandeel in de Westerse defensie. Dr. Boon deelde mede, dat een kleine groep Amerikaanse militaire deskundigen binnenkbrt in Nederland zal arriveren. Deze militairen zullen geen afzonderlijke missie vormen, doch deel uitmaken van de Ameri kaanse -sade Westerling, de Rallye, het ijs, de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie, de waterschapslasten, de moord- zaak-Hume, welk een overstelpende hoeveelheid gesprekstof leverde ons woelige leven deze week weer- op! Westerling, dit staat nu wel vast, bewijst Nederland een kwade dienst. Men mag aan Nederlandse zijde nóg zo overtuigend verklaren, dat men met deze actie niets te maken heeft en dat zij een interne Indonesische aangelegenheid is, onze Uniepartner stelt de zaak anders en is van oor deel, dat wij spontaan de nog in Indonesië aanwezige Nederlandse troepen in het veld moeten brengen tegen WesterlingDaartegen be staan evenwel zó veel bezwaren, dat het alleen zal mogen geschieden, ais Indonesië er nadrukkelijk om ver zoekt. Doet het dat niet, dan ont- houde Nederland zich van ingrijpen. Helaas houdt dit de mogelijkheid in, dat de piepjonge Unie een érnstige crisis te doorstaan zal krijgen. Of zij deze door zal komen, is onze kerEn een zwakke Unie is in ieder geval beter voor Nederland, dan niets De Rallye, ja, de Nederlanders deden liet best, ondanks de listen en lagen, die de elementen hen leg den. Wellicht halen we één van de eerste prijzen. En het ijs! We heb ben de schaatsen nu dan toch on der kunnen bindenen wie weet, wellicht brengt de komende week ons dat ter wereld unieke ijsfestijn: de Elf Stedentocht! De Eerste Kamer heeft het Wets ontwerp op de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie aangenomen. Het is in enkele details strijdig met de Grondwet. Maar de volksvertegen woordiging heeft dat geslikt, omdat de voordelen, die deze details inhiel den, belangrijker werden geacht, dan deze grondwetsschending. Wij leven toch wel in een zeer merkwaardige tjjd. Eens was de grondwet de muur vaste bodem waarop de Nederland se samenleving was gegrondvest. Tegenwoordig overtreedt men haar als dat in het belang van politieke groeperingen is bij meerderheid van stemmen, terwijl de P. B. O. waar lijk niet zoveel minder bruikbaar zou zijn geworden, als men uit eer bied voor de grondwet het onder- harige wetsontwerp gewijzigd had. Het Congres van de Unie van Waterschapsbonden heeft geleid tot nieuwe klachten over de ondragelij ke lasten, die polder- en waterschap pen vaak te dragen hebben en ook de stem van Zeeland heeft bij mon de van de Commissaris der Konin gin en oud-Gedeputeerde van Bom mel van Vloten op dit Congres ge klonken. De huurverhoging, welke thans bij de Tweede Kamer aanhangig is, heeft voornamelijk de huismoeders weer tot gesprekstof gediend, en na- I De tekst van de verdragen, die voor alle acht landen ongeveer ge lijkluidend is, is Vrijdag bekend ge maakt. Ze bevatten zeven artikelen met een reeks aanvullende clausules. Of er ook geheime clausules zijn is niet bekend. In art. .1 van elk verdrag wordt vastgesteld, Jat de economische hulp aan de Europese landen voorrang zaï behouden. Daarnaast wordt het evenzeer ge boden geacht, dat de landen van 't Atlantisch Pact zich militair ver sterken. De Ver. Staten zullen zon der enig voorbehoud de Europese landen militair materiaal leveren, met dien verstande echter, dat het Amerikaans materiaal zonder voor afgaande vergunning van Washing ton niet mag werden doorverkocht. De voor ons land belangrijkste artikelen zijn eigenlijk het derde, en het vijfde. Daarin wordt vastgelegd, dat de door Amerika gesteunde landen de nodige maatregelen moeten nemen tegen spionnage. Er dient voor ge zorgd te worden, dat het publiek in voldoende mate van de wapenlever anties in kennis wordt gesteld. Verder wordt in deze artikelen tuurlijk ook de huiseigenaren, die ook niet meer weten wat hen moeten. zij begin- De moordzaak-Hume heeft een on verwacht slot gekregen. Ondanks zijn onschuld aan de veelbpsuroken moord, kreeg Hume toch 12 jaar... Wegens het zoek m^k^n v*»n een Irik. In Frankrijk zorgden de commu nisten voor rumoer. La douce Fran ce, eens welvarend als geen ander xand in Europa, is nu een goede voedingsbodem voor het communis meTe weinig wordt nog inge zien, welk een gevaar een Stalinis tisch Frankrijk in West Europa zou betekenen Moskou en het rode China verde len het leeuwendeel van Azië. Het was niet anders te voorzien. En 't laatste hoofdstuk van deze ontwik kelingsgeschiedenis is zeer zeker hog niet geschreven. Eigenlijk is wat er in China ge- f u belangrijker dan alles wat zich in Europa afspeelt. Maar Eu ropa staat machteloos in Azië se- v t Amerika de buit aan Moskou net. En de dingen, waartegenover men machteloos staat, aanvaardt men. Met diepe zorg in het hart Nederland als voorbeeld voor Frankrijk in Indo-China. In de Franse Kamer is het debat begonnen over de overeenkomst met Keizer Bao Dai in Frans-Indo-China. De regering stelde daarbij de Neder landse politiek als voorbeeld. Een socialistische motie om de strijd tegen de opstandige nationalisten van Ho Tsje Min te staken en onderhan delingen aan tc knopen werd verwor pen. „Slagersopstand" in Londen De vleesvoorziening van Londen dreigt gevaar te lopen door een „slagersopstand". Bijna 450.000 slagers in geheel Engeland weigeren de verhoogde belasting op vleesaankopen te betalen. Het Britse mi nisterie van Voedselvoorziening heeft aan 5000 Londense slagers meegedeeld.dat geen' vlees zal worden toegewezen als zij niet accoord gaan met de nieuwe verhoging. een regeling gegeven van de uitga ven voor het Amerikaans militair personeel, dat in de ontvangende landen gestationneerd zal worden. Het betreft hier de Amerikaanse militaire missies, die toezicht zullen houden. Tegen de komst van deze missies, vooral tegen de grootte ervan, is nog al wat verzet geweest, omdat de indruk gewekt wordt, dat de Euro pese landen onder Amerikaanse mi litaire voogdij komen te staan. Artikel 6 heeft betrekking op overleg langs diplomatieke weg over de toepassing van het verdrag. Dit artikel houdt eveneens in, dat .het Amerikaans militair personeel, be last met de ontvangst van het ma terieel, onder gezag van de ambas sades zal staan en beperkte diplo matieke voorrechten zal genieten. i In het laatste artikel behouden de Ver. Staten zich het recht voor de ovex*eenkomst op te zeggen in geval deze niet binnen de gestelde termijn bekrachtigd zou zijn. De Ver. Staten behoeven de overeen komst niet te ondertekenen, daar 't Congres hiervan reeds de grote lij nen in het kader van de wet op de militaire hulpverlening - heeft vast gesteld. De gerestaureerde Ned. Herv. Kerk te Zoutelande, die vandaag ingebruik genomen zal worden. Internationaal oplichter in Amsterdam berecht. Vrijdag is te Amsterdam het proces voortgezet tegen de 58-jarige Pool Wrezynski, een internationale oplich ter van formaat. Al voor de oorlog werd hij veroor deeld wegens oplichting. Hij had toen o.a. een Zeeuws zakenman 6000 ont futseld voor een niet bestaand patent. Tijdens de oorlog zette hij zijn prac- tijken voort. Dat bleek wel uit tal van getuigenverklaringen meestal afgelegd door gedupeerden. Maandag wordt de behandeling van de zaak voortgezet. Voor 85.000 aan horloges in beslag genomen. Volgens mededeling van de douane- recherchedienst is in Amsterdam „een complot ontdekt, waarvan de leden Zwitserse horloges in grote hoeveel heden van België uit ons land binnen smokkelden". Bij een inval, gedaan in een perceel in Nieuw-Zuid van Amsterdam, en bij de daarop volgende huiszoeking, werden 700 horloges van Zwitsers fa brikaat gevonden en in beslag geno men, zo wordt ons gezegd. Terwijl de douane-recherche-ambtenaren met huiszoeking bezig waren, reed een auto voor met een nieuwe voorraad van 700 horloges, die onder de motor kap verborgen waren. Ook deze wer den in beslag genomen. In totaal wordt de arrestatie gemeld van 6 per sonen, die er van beschuldigd worden bij deze affaïx-e betrokken te zijn Voorts zou de waarde van de in be slaggenomen goederen 85.000 bedra- Taxi met feestgangers reed op trailer. In de nacht van Donderdag op Vrij dag is bij Markelo een taxi op een stilstaande trailer gereden. Van de zes inzittenden werd een 37-jarige landbouwer op slag gedood en een inwoner uit Goor zwaar gewond. De passagiers van de taxi keerden van een bruiloft huiswaarts. gen. Tenslotte hebben de ambtenaren in een vluchtig onderzoek de weke lijkse omzet van de combinatie aan horloges geraamd op verscheidene tienduizenden guldens. Nederlands motorschip in de Theems gezonken. BEMANNING GERED. Het 240 metende Nederlandse mo torschip „Delta" is Vrijdagochtend vroeg in de Theems bjj Tower Brid ge gezonken nu een aanvaring mot een Britse kolenboot. De „Delta" is eigendom van de rederij Davids te Delfzjjl en was geladen met macadam. De aanvaring gebeurde toen het nog donker was. Politieboten en sleepboten, uitgerust met zoeklich ten, pikten de zes-koppige beman ning van de „Delta" op. De man nen werden later behouden aan wal gebracht. Een man, die de wacht had op 'n nabijgelegen motorschip, verklaar de, dat hij mensen hoorde roepen in het Nederlands. Ook hoorde bij fluiten. Toen zag hjj' het rode Jicht van de „Delta" ovexnellen en onder water verdwijnen. Als gevolg van mist was het zicht op het ogenblik van de aanvaring slecht' lot 15 metex*. Vrachtauto's met groenten mochten de Belgisch-Franse grens niet passeren. Vrijdag werden aan de Belgisch-Franse grens veertig Nederlandse vrachtauto's met groenten door de Belgische ambtenaren vastgehouden. De Belgen eisten een machtiging om de grens te overschrijden Frankryk in. De groenten waren bestemd voor Noord-Frankrijk en Parijs. Na lang deli bereren konden ae groenten op Belgische vrachtauto's worden overgeladen en naar de plaatsen van bestemming gebracht. De groentènexporteixrs zijn hierover zeer verontwaardigd en zijn niet van zins nog groenten naar Frankrijk te zenden, zolang geen opheldering is verkregen over deze kwestie. Gemiddeld ging 2500 ton per week naar Frankrijk. Aan dit transitover- keer is nu van Belgische zijde een einde gemaakt door het eisen van een machtiging om Frankrijk binnen te komen. De Belgische wageixs hebben een doorlopende machtiging. Men vraagt zich af, waarom de Bel gische ambtenaren tot deze maatregel overgingen. Zij wijzen, evenals de beroepsvervoerders, op de bestaande overeenkomst voor transitovervoer, die in West-Europa geldt. De mosselexporteurs, die begin Fe bruari weer op grote schaal naar Frankrijk gaan verzenden, is de schrik om het hart geslagen. De overeenkomst betreffende het vervoer langs de weg door België, Frankrijk en Nederland is aanvaard, verplicht de regeringen indien in hun land een stelsel van machtigingen bestaat, deze automatisch te verlenen op eenvoudig verzoek van ieder ver voerder uit een der landen. De vervoersmachtigingen op Frank rijk worden door de NIWO, de Ne derlandse internationale wegvervoer- organisatie, collectief gevraagd. SPOORWEGEN KRIJGEN DE SCHULD. In betrokken exporteurskringen schuift men de schuld van deze gehe le affaire op de spoorwegmaatschap pijen in de drie landen. Men acht een intrige mogelijk. De Franse spoorwegpolitiek, zo zegt men, is er op gericht om het vracht autoverkeer zoveel mogelijk in de Directeuren stichtten brand in eigen fabriek. De Haarlemse politie heeft in de loop van deze week vijf personen aange houden in verband met de brand, die vorige week Zaterdagmiddag woedde in een voedingsmiddelenfabriek te Haarlem. De verdachten hebben be kend de brand gesticht te hebben en zullen vandaag voor de Officier van Justitie worden gèleid. De aangehoudenen zijn de beide di recteuren van de fabriek, de chef van de inpakafdeling, een fabrikant uit Bloemendaal en de echtgenote van een der directeuren. Op het ogenblik van de brand was een zeer grote voorraad verpakkings materiaal aanwezig, die tezamen met de ovex-ige inventaris was verzekerd voor een bedrag van 150.000. Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben aan de gemeentebesturen in de zogenaamde zak van Zuid-Beveland een plan voor een nieuwe ge- meenteüjUe indeling toegezonden. De hoofdinhoud van dit plan werd enige tyd geleden reeds gepubliceerd. Het aantal gemeenten zal indien dit plan wordt aangenomen teruggebracht worden van 12 op 8, wSarb\j dan de gemeente 's-Heer Arendskerke niet tot de zak van Zuid-Bevc- land wordt gerekend. Uit een klein enquête, die wy hielden bjj de burgemeesters en enkele gemeentebestuur ders, bleek ons, dat de plannen niet met onverdeelde instemimug zyn ontvangen, behoudens in een tweetal gemeenten. Om te beginnen zullen de gemeen ten Heinkenszand, 's Heerenhoek en Borssele, indien deze plannen voort gang mochten vinden.zelfstandig blij ven. Heinkenszand zal er een gedbelte van de Noord-Zakpolder van de ge meente 's Heer Arendsker-ke en van de Daniëlpolder waar de bestaande gx-ens thans dwars doorheen loopt van Nisse en 's Heer Abtskerke bij- krijgen. Daarentegen zal Heinkenszand dan de Oude Nieuwlandpolder aan 's Heer Arendskerkemoeten afstaan. 's-Heer Arendskerke. dat ongeveer 4800 inwoners telt, is als de grootste gemeente van de zak, door Gedepu teerde Staten niet in het nieuwe plan begrepen. Voor zover deze gemeente er toch bij betrokken is, betreffen het slechts correctiès. Zo wordt voorgesteld „Baarsdox-p". dat thans tot 's-Heer Abtskex-ke be hoort en dat dicht bij de kom van 's-Heer Arendskerke is gelegen, bij die gemeente te voegen. 'S HEERENHOEK De volgende gemeente in de Zak. 's Heerenhoek, krijgt er vo'gens deze plannen een ongeveer even groot ge bied bij, als zij thans en dat is niet weinig omvat. Deze uitbreiding om vat: de Noord-, de Zuid-West-, de Middel- en de Zuid-Oosthoek (gedeel telijk) en bovendien de Hollestellepol- der en de St. Anthonypolder. De gemeente Ovezande. welke zich onder de rook van 's Heerenhoek uit strekt, zal dit gebied met uitzon dering van de Noordhoek, welke Bors sele zal moeten afstaan dan moe ten missen. Borssele blijft eveneens zelfstandig, en krijgt er volgens de voorstellen de Van-Citterspolder en een gedeelte van de Koningspolder van 's Heer Arends kerke, dat zich uitstrekt tot het na tuurreservaat „De Kaloot", bij. HET SLOE. Verder is getracht, in verband ook met de plaats gehad hebbende inpol dering in het Zuid-Sloe, een definitie ve grens in het Sloe tussen Arnemui- den en Nienw. en St. Joosland ener zijds en 's Heer Arendskerke ander zijds, te projecteren. In het midden van de Zak zullen vervolgens de gemeenten Driewegen, Ellewoutsdijk, zonder grenswijzigin gen worden samengevoegd. Ovezande zal bovengenoemd gebied aan 's Heerenhoek moeten afstaan, doch er bij krijgen de Lange Nieuw landpolder, de Kruiningenpolder, de Nissestellepolder en de „Honderd Ge meten" van Nisse en de uitstekende punt van de gemeente Baarland de Baarlandstellepolder enz. omvat tend van die gemeente bijkrijgen, alsook de buurtschap Kwadendamme en omgeving. BAARLAND. Baarland, dat dus haar Noordelijke punt aan Ovezande c.a. zal moeten afstaan, zal met Oudelande en Hoede- kenskei'ke, doch zonder Kwadendam me, één gemeente vormen. Tenslotte wordt voorgesteld 's Gra. venpolder, 's Heer Abtskerke en Nis se de beide laatste gemeenten na afstand van de hierbovengenoemde gebieden eveneens samen te voe gen. Deze nieuwe combinatie heeft nog tengevolge, dat enige kleine correc ties voor Kloetinge en Goes worden voorgesteld. DE MENINGEN. De burgemeester van 's Heer Arendskerke, de heer A. A. Elenbaas moest zich zyn opinie over het voor stel nog voorbehouden. Het zal een uitgebreide bestudering vereisen. Wel kon de burgemeester reeds verklaren, dat hy het met de vaststelling van de nieuwe Sloe-grens volstrekt on eens was. De overige grenscorrecties zullen ongetwijfeld in de raad aanlei ding tot brede discussie geven. VOORSTANDERS. Te 's Heerenhoek, waar burgemees ter C. F. A. M. Horsigh met ziekte afwezig is. is het plan tot grenscor rectie bij het gemeentebestuur in goe de aarde gevallen. Men is het er wel mee eens en acht het plan aanvaard baar. Burgemeester B. Funk van Hein kenszand was van mening, dat het plan zoals het er nu ligt voor zijn gemeente weinig verandering brengt. Het plan is wel aanvaardbaar, maar ongetwijfeld zullen er in de raad en kele wensen worden geuit. Zo zal bij voorbeeld een gx-enscoirectie in het gebied van de Poel zeker ter sprake komen. Ovex-igens is het voorstel van Gedeputeerdexx te Heinkenszand kalm opgenomen. AFWIJZING. Burgemeester J. D. Jansen, die aan het hoofd staat van 's Gravenpolder, Nisse en 's Heer Abtskerke wilde eerst de financiële en economische consequenties van de voorstellen na gaan en moest zich daarom onthou den van een oordeel. De college's van B. en W. in zïjn_drie gemeenten zul len ongetwijfeld afwijzend staan tegen over de plannen, zoals ze ook een vroeger plan reeds afwezen. De ge meentebelangen verzetten zich naar hun mening tegen de voox-gestelde sa menvoeging. De gemeenten Baarland, Hoedekens- kerke en Oudelande werden tot voor kort bestuurd door burgemeester Vo gelaar, die tegen samexxvoeging was gekant. De gemeentebesturen van de ze drie dorpen zijn nog dezelfde me ning toegedaan. Men meent, dat de gemeenten nog volledig bestaansrecht hebben en vx-eest bovendien voor het ontstaan van nieuwe tegenstellingen. In bepaalde kringen meent men, dat Hoedekenskerke meer is aangewe zen op 's Gravenpolder en dat indien het tot samenvoeging zou moeten ko men een samengaan van de gemeen ten Ellewoutsdijk, Driewegen en Oudelande meer voor de hand zou liggen. WEINIG ENTHOUSIASME. In Ellewoutsdijk en Driewegen zijn de plannen van Gedeputeerden met weinig enthousiasme ontvangen, men blijft cr geporteerd voor de gemeen telijke zelfstandigheid. In Ovezande, dat kort geleden zijn burgemeester zag vertrekken naar Halsteren, wil het gemeentebestuur zich eerst nog rustig een oordeel over de wijziging vormen, maar de indruk bestaat, dat de plannen voor deze ge meente wel aanvaardbaar zijn. De laatste burgemeester, wiens oor deel wij vroegen was burgemeester G. A. Bax van Borssele. Hjj uitte zjjn teleurstelling over het feit, dat de ge. meente Borssele in zielenaantal ach teruit zal gaan. Waar men door grens wijzigingen de vorming van bestuurs- krachtige gemeenten beoogt, werkt de. ze herziening wel tegengesteld. Bors sele heeft geen aspiraties voor gebieds uitbreiding, maar het wil zichzelf blijven. hoek te drnkken. Nu de Nederlandse exporteurs door het slechte weer ge dwongen zijn per auto te vervoeren, verdienen de Franse spoorwegen niets aan dit traxxsport. Ook de Belgische en Nederlandse spoorwegen hebben hieruit geen inkomsten. „Bij haast en slecht weer neemt men een taxi", zo wox-dt geredeneerd. Inmiddels wordt door Nederlandse organisaties van beroepsvervoer en groentenexporteurs alles in het werk gesteld om de Belgische maatregel on gedaan te maken. Aan het Franse bu reau. dat de machtigingen per rit voor Nederlands wegtransport pleegt af te geven, is telegrafisch verzocht deze voor langere tijd, bijvoorbeeld een maand, te verstrekken, Dit is telegra fisch voorshands geweigerd. Men heeft zich thans met de ministeries van ver keer en andere instanties te Parijs. Brussel en Den Haag in verbinding gesteld. KORTE PREDICATIE Wie bidt, die ontvangt; wie zoekt, die vindt; wie klopt, hem zal worden opengedaan. I Mattheüs 7 8 Ook uit dit woord van Jezus blijkt weer duidelijk, dat het Christelijk ge loof een onmogelijke zaak is. Nietdat het niet mooi zou zijn. Maar het is „Wie bidt, die ontvangtHet re cept is eenvoudig. Maar het gaat niet op. Hoeveel mensen hebben in de tijd, dat zij nog een gebed deden, niet ge vraagd om dingen die zij niét hebben ontvangen? „Wie zoekt, die vindt''. Prachtig, Maar het is een leugen. En vermoeid van het zoeken naar de oplossing van het wereldraadsel, legt menig mens zich filisofisch neer bij het' scepticis me, bij de gedachte dat alle zoeken tóch vergeefs moet zijn. „Wie klopt, hem zal worden openge daan". Een mooie belofte. Maar ze is vals. Menigeen staat levenslang te wachten voor de poort van het geluk, zonder dat die poorthem ontsloten wordt. Inderdaad, dit woord van Jezus is niet reëel, wanneer je er mee te werk wilt gaan buiten Hem om. Elk woord van Jezus wordt een leugen, zodra je het losmaakt van Hem Zelf. Het woord van Jezus kan alleen xoorden verstaan door het gelóóf in Hem. En dan maakt Hij Zelf zijn woord waarachtig, ook dit woord. Want Hij Zelf is de gave, die onze nood vervult. Hij Zelf is de weg, die ons voert naar de openbaring van het geheim. Hij Zelf is de poort, die ons de toegang ontshiit tot de vreugde. Wij bidden in Hem; en wij ontvan gen. Wij zoeken het bij Hem; en wij vinden. Wij kloppen op Hem: en de deur gaat open. Aan Hem hebben wij genoeg. Want in Hem hebben wij God-voor-ons. Het Christelijk geloof is een zaak, die alleen Jezus Christus Zelf ons mogelijk maakt. Oost-Souburg L. C. Spijkerboer Opschudding in de Belgische Kamer. Tjjdens het debat in de Belgische Kamer over de koningskwestie is het Vrijdag tot een onaangenaam incident gekomen. Toen de voorzitter van de Belgische socialistische partij Buset aan het* woord was en op een zeker ogenblik in de loop van zijn betoog verklaarde: „Ixidien de koning naar België terug keertviel zijn partijgenoot Fie- vet hem in de rede en eindigde de zin met on l'abattra" (dan schieten wij hem neer). Deze uitroep ontlokte niet alleen felle protesten van de katholieke en liberale banken, doch verwekte even eens heel wat ontsteltenis in de socio- lisische gelederen. Buset verklaarde, onmiddellijk dat hij deze opvatting persoonlijk niet kon onderschrijven en andere socialisten poogden de onvoor zichtige verklaring van hun partijge noot te verzachten. Fievet verklaarde evenwel, dat hjj in naam van het ondergronds verzet had gesproken en liet niet veel twijfel bestaan over de juiste waarde van zijn uitroep. WAT MEER WIND. Weersverwachting, geldig tot Zater dagavond. Overwegend droog weer met plaat selijk bewolking. Op sommige plaatsen des ochtends nevel. Meest matige, in het Noorden van het land tijdelijk krachtige, wind uit Oostelijke rich ting. In de ochtend lichte tot matige vorst, in de middag bijna overal tem peratuur om het vriespunt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1950 | | pagina 1