NIEUWS UIT ZEELAND 'HR. DE CASEMBROOT SPRAK OP WATERSCHAPSCONGRES Engelse plezierjachten keren terug naar Middelburg F^IPUROL PROT. CHR. STREEKZIEKENHUIS TE GOES Speurtocht door Middefburg's gemeentebegroting voor 1950 jT-genda 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 27 JANUARI 1950 (vervolg van pagina l) Aanvankelijk is bg mg de vraag gerezen, zo zeide de heer van Bom mel van Vloten, of het niet mogelijk was om een regeling te treffen, vol gens welke het heffen van 'n straat belasting niet toelaatbaar zou zijn, zodra de som der overige overheids- lasten een bepaalde grens zou heb ben bereikt. Een dergelijke regeling brengt evenwel tal van moeilijkhe den met zich mee en daarom zal wel van dit denkbeeld moeten wor den afgezien. Spreker meende, dat de bezwaren tegen do straatbelasting groten deels zijn ondervangen wanneer de heffing wordt beperkt tot die ob jecten, die een rechtstreeks belang hebben by de gemeentelijke werk zaamheid op dit terrein en wanneer rekening gehouden wordt met de wensen van de Commissie Water schapslasten. STIJGING DER LASTEN. Uitvoerig behandelde spreker hier na de vraag of de agrarische sector van de maatschappij in staat is de sterk gestegen waterschapslasten op te brengen. Aan de hand van tal van cijfers concludeerde spreker dat de stijging der eigenaarslasten niet ten laste komt van pachters, maar dat deze uitsluitend gedragen wordt door de z.g. eigen-boeren en de ver pachters. De huidige wijze van vast stelling der prijzen van agrarische producten heeft tot gevolg dat de Landbouw geen volledige vergoeding van haar productiekosten ontvangt. De heer van Bommel van Vioten besprak in dit verband de agrari sche prijzenpolitiek van de regering. Het gaat hier om de vraag, zo zeide spreker, of de regering bereid zal zrjn de kostprijsberekeningen van het Landbouw Economisch In stituut, die de grondslag vormen van de agrarische prijzenpolitiek, zodanig te wijzigen, dat daarin de eigenaarslasten en een matige ren te van het grondkapitaal worden opgenomen. Wanneer de regering daartoe be reid Is. dan zal een stap in de goe de richting zjjn gedaan, want dan zal de eigenboer voor zijn arbeid 'n beloning ontvangen, gelgk aan het in do kostprijs opgenomen onder- nemersloon en tegelijk een redelijk rendement van zijn grondkapitaal. Dan zullen do Grondkamers op grond van op werkelijkheid gebaseerde prgzen der landbouwproducten in staat zijn, zonder de redelijke winst van do pachter aan te tasten, pach ten vast te stellen, waaruit de ge stegen eigenaarslasten kunnen wor den betaald en dan zullen de ver pachters weer van hun bezit het zelfde bescheiden rendement genie ten. dat vroeger voor hen gegolden heeft. DISCUSSIE Bij de discussie werd de aandacht gevraagd voor de zware heffing, die een enkel waterschap vraagt voor de strijd tegen de verzilting. Een ander congressist drong aan op het verlenen van een rijksbijdrage voor alle thans niet-gesubsidieerde polderwegen, die een rol spelen bij het grotere verkeer. Deze congressist drong ook aan op verhoging van de pachtprijzen. Ir. Drok van het waterschap Hulster en Axeler ambacht vroeg aandacht voor betere verdeling van de kosten der zeeweringen. Spr. wees ook op de zware lasten van de calamiteuze pol ders en wierp de vraag op of het on derhoud van de zeeweringen niet een landsbelang van de eerste orde is. Een centrale regeling door de rijkswater staat dient overwogen te worden. De heer Hieronimus verdedigde de be langen van de bezitters der gebouwde eigendommen, die nu ook hoge pol- dërlasten betalen. MINISTER MANSHOLT Nadat nog enkele anderen aan de bespreking hadden deelgenomen en de heren Dolk en van Bommel de spre kers hadden beantwoord, was het v/oord aan minister S. L. Mansholt, die de middagvergadering had bijge woond. Spr. erkende de nauwe sa- Op de schaats naar België. Nu de vaart van Brugge naar Sluis dichtgevroren is, nemen velen de ge legenheid waar om een schaatstocht naar België te maken. Het passeren van de grens is geen onoverkomelijk bezwaar, want de enkele dagen, dat er ijs ligt, is er geen commies, die hier aanmerking op maakt. Een langere baan is waarschijnlijk in Zeeuwsch-Vlaanderen niet te vin den, daar de meeste fanalen zelfs bij strenge vorst open blijven. Velen ver heugen zich dan ook reeds op de ko mende dagen, wanneer de Belgen ko men „schaverdijnen", zoals zij dat noemen. Ze. voorzien zich dan in Sluis van een stenen pijp en willen die heel in België brengen. Niet altijd komt de pijp gaaf op de plaats van bestemming, vooral wan neer de bezitter zich wat te lang in Sluis ophoudt. In het algemeen is deze tocht van Sluis naar Brugge zeer in trek. Velen uit de omtrek vinden dit een festijn en bij aanhoudende vorst kan dan ook veel volk verwacht.worden. Scheepvaartberlehten Vlissingen aangekomen, 25 Jan.: Claes Compaen v. Antwerpen. 26 Jan.: Coeta v. Antwerpen. Koningshaven v. Antwerpen. Vlissingen vertrokken, 25 Jan.: Ama- zone n. Hamburg. 26 Jan.; Coeta n. Dublin. Gepasseerd naar Antwerpen, 25 Jan.: Mizar v. Londen. 26 Jan.: Meike v. Rot terdam. Delft v. St. Croix. Arkeldijk v. New York. Gepasseerd van Antwerpen. 25 Jan.: Amasuus Fluvius n. Delfzijl, Hoogkerk n. Rotterdam. Prins Frederik Hendrik n. Tel Aviv. 26 Jan.: Inspecteur Meliema n. Rot terdam. Erna n. see. Hersilia n. Curasao. menhang van de lasten op de grond, de grondrente en de landbouwprijzen. De wijze waarop het vraagstuk hier is behandeld noemde spr. constructief en de kern rakend. Eenvoudig zijn de problemen niet, want Nederland moet concurreren op de wereldmarkt. Spr. spoorde aan tot streven naar een gezamenlijke oplossing. TOESPRAAK JHR. DE CASEMBROOT Tot slot sprak jhr. A. F. C. de Ca- sembroot, Commissaris der Koningin in Zeeland. Het grote bezoek aan dit congres, aldus spr., is een bewijs hoe hoog de nood gestegen is. Vele polder en waterschapsbesturen snakken naar een oplossing. Misschien zullen er nog vele rapporten en veel studie vereist zijn, alvorens een oplossing wordt ge vonden. Spr. wilde echter een een voudige suggestie doen. Nu de polder wegen door het toegenomen autobus- en vrachtautoverkeer zoveel te lijden hebben, is spoedige hulp nodig. Spr. wierp daarom het denkbeeld op of de minister van Financiën niet bereid zou zijn een deel van de heffing op benzine te bestemmen voor een uitke ring ten behoeve van de quartaire we gen. (Levendig applaus). Op voorstel van de heer Vonk de Both werd daarna een uitvoerige resolutie aangenomen, waarin het congres aan dringt op een betere verdeling van de waterschapslasten, een herziening van de pachtprijzen en rijksuitkering voor quartaire wegen en bruggen en het samenvallen van straatbelasting met waterschapsheffing afkeurt. Directeur-generaal van politie benoemd. Bij K.B. is jhr. mr. dr. L. H. K. C. van Asch van Wijck, advocaat-gene raal bij de Hoge Raad der Nederlan den, op zijn verzoek met ingang van 1 Maart 1950 eervol ontslagen als di recteur-generaal van Politie bij het ministerie van Justitie. Met ingang van die datum is als zijn opvolger be noemd mr. J. C. van der Minne, thans advocaat-generaal bij het gerechtshof te 's-Hertogenbosch. Onlangs meldden wij reeds, dat deze benoeming spoedig was te verwachten, Mr. van der Minne is, zoals gèmeld, een aantal jaren ver- hoV'»~ s -"of-t *"d- S 1 x'i, VROUWENGROEPEN P.v.d.A. De Zeeuwse Vrouwengroepen van de P.v.d.A. hielden Donderdag in de „Prins van Oranje" te Goes een goed bezochte vergadering onder voorzit terschap van mevrouw Flierman uit Middelburg. Mevrouw S. de Ruiterde Zeeuw, lid Prov. Staten van Z.-Holland, be sprak hier de komende verkiezingen en de daarvoor te voeren acties, ter wijl zg verder enige stukken decla meerde. Er werden enkele liederen gezongen, het tijdschrift „Wij Vrou wen" besproken en nog verschillende vragen behandeld. Na een afwezighe id van elf jaar. Stad kan centrum worden, van internationaal watertoerisme. Er is voor Middelburg, wat het ko mende toeristenseizoen aangaat, ver heugend nieuws te melden: na een af wezigheid van bijna 11 jaren keren de plezierjachten van Messrs. Yacht Holidays Ltd. te Londen weer naar Zeeland terug. Voor de oorlog namen de beide jachten van deze maatschappij, de Lady Sheila en 'de Lady Betty, hun passagiers, die per Zeelandboot de Noordzee waren overgestoken, aan boord aan de Loskade te Middelburg, waar zij hun vaste ligplaats hadden. De oorlog noopte tot het staken van deze dienst. Een van de firmanten, mr. H. E. Offord, werd luitenant ter zee le klas se in de Britse marine, en deed enige tijd dienst als Brits verbindingsoffi cier op de Nederlandse sleepboot Schelde, de ander, kapitein Child, die zeer bekend was in Middelburg en Vlissingen, werd kapitein-luitenant ter zee in de Britse marine. Hij werd in de Meidagen van 1940 te Loosdui nen gewond en verloor een been. La ter keerde hij naar Engeland terug en werkte samen met de Nederlan'dse Binnenlandse Strijdkrachten. Voor zijn diensten werd hij zowel door Ko ning George van Engeland, als door Koningin Wilhelmina onderscheiden. Mej. A. A. Meyer, die de gastvrouwe der maatschappij was, werd voor haar ondergronds werk eveneens tweemaal gedecoreerd. JACHTEN GERESTAUREERD In 1948 werden de beide jachten ge restaureerd en daar de St. Mij. Zee land nu vanaf Hoek van Holland voer werd het oedrijf van Messrs Yacht Holidays Ltd. nu te Maassluis geves tigd. Na een succesvolle start werd besloten het aantal schepen belangrijk uit te breiden. Aan het einde van het vorige seizoen bestond de vloot uit vijf grote en verscheidene kleinere sche pen. Zeeland en Middelburg zijn steeds geliefkoosde objecten geweest voor Britse toeristen en in verband daar mede stelde Yacht Holidays er prijs op om naar Middelburg terug te ke ren. Dank zij de medewerking van het gemeentebesutur van Middelburg en de V.V.V. werden alle belemmerende factoren opgeheven en van begin Mei af zal het merendeel der schepen van Holidays Ltd. op Zaterdag weer aan Het nieuwe spoorboekje. ZEELAND KRIJGT PRACTISCH EEN UÜRDIENST. De dienstregeling der Ned. Spoor wegen, die 14 Mei ingaat, zal voor het Westen en Zuiden van het land een ingrijpende verandering brengen, aldus meldt „Het Vrije Volk". De electri- ficatie van West Brabant zal dan ge reed zijn op de trajecten Dordrecht— Roosendaal en Lage ZwaluweEindho ven. Hierdoor wordt het mogelijk de electrische verbinding Amsterdam- Dordrecht te verlengen: elk uur komt er een trein van Amsterdam naar Roosendaal. Door deze verbetering komt de die- sel-electrischo expressetrein van Rot terdam naar Vlissingen te vervallen. Maar van Vlissingen op Roosendaal zal bijna de gehele dag een uurdienst worden gereden, die aansluit op de treinen uit en naar Amsterdam en uit en naar Eindhoven. Deze uurdienst Vlissingen—Roosendaal loopt met die- sel-electrische treinen door tot Nijme gen vice versa, de Loskade Britse passagiers aan boord nqmen. De maatschappij heeft, dank zij wederom de medewerking van V.V.V. en gemeentebestuur, het pand Loskade 52, vroeger bewoond door notaris Batten, kunnen huren, dat als kantoor- en ontvangstgebouw zal wordep. ingericht, zowel voor de passagiers der jachten als voor Britse watertoeristen. Commander Child, die de vertegen woordiger voor Nederland is van* ver scheidene grote verenigingen van de British Roayl Yacht Club, hoopt in staat te zijn een groot aantal Britse jachten naar Middelburg te trekken en de stad daardoor tot een centrum van internationaal watertoerisme te maken. Jeugdlonen in land- en tuinbouw. Bij beschikking van 21 Januari, heeft het Rijkscollege van bemiddelaars de nieuwe lonen voor de Zeeuwse land- tuinbouw goedgekeurd. In de jeugdlonen is nog enige wijziging ge komen. Voor de landbouw zijn deze thans als volgt: Paardenknechts: 17 j. (van 1 Jan. t.m. 28 Febr.) 26, (van 1 Maart t.m. 30 April 30.25, 18 j. resp. 29.75 en 34.50, 19 j. 33.50 en 39, 20 j. 35.50 en 41.—, 21 j. 37.25 en 43.25, 22 j. 38.75 en 44.75. Uurlonen vakarbeiders: 17 j. 49 ct., 18 j. 56 ct.. 19 j. 63 ct., 20 j. 67 ct., 21 j. 70% ct., 22 j. 73% ct. Tuinbouw: vakarbeiders: 17 j. (van 1-1 t.m. 28-2) 21.25, (van 1-3 t.m. 30-4) 24.75, 18 j. 24.75 en 29. 19 j. 28.25 en 33, 20 j. 31.75 en 37.25, 21 j. 35.25 en 41.25, 22 j. 36.75 en 42.75; ongeschoolden: 17 j. resp. 20 en 23.50, 18 j. 23.25 en 27.50. 19 j. 26.50 en 31.50, 20 j. 30 en 35.25. 21 j. 33.25 en 39.25, 22 j. 34.25 en 40.25; paardenknechts: 17 j. 22.50 en 26. 18 j. 26 en 30.25, 19 j. 29.75 en 34.50, 20 j. 33.50 en 39, 21 j. 37.25 en 43.25, Middelburg draagt nog steeds schuld van lening uit1769. De staat der vaste geldleningen, gevoegd bij de begroting voor 1950 van Middelburg, onthult, dat deze gemeente op 1 Jan. jl. een totale schuld had van f 9.238.616.82. Het totaal bedrag der rente bedraagt in 1950 f 280.400 en het totaal der verplichte jaarlijkse aflossingen 339.546. Voorwaar een zware last. Merkwaardig Is het. dat Middel burg nog immer schuld heeft als consequentie van een lening, ge sloten in... 1769. Toen werd een som geleend van f 54.600, maar op dit moment bedraagt dc schuld maar liefst nog f 50.100. Verwon derlijk is dat niet, want de lening werd gesloten (waarvóór weet nie mand meer) met een interestper centage van.... een Deze lening werd verdeeld in obligaties, die sommige lieden als „familiestuk ken" bezitten en waarop zij tel- kenjare een kleine som gelds ont vangen. Grappig is het ook. dat Middel burg nog altijd ontvangsten ver krijgt uit de onder beheer van B. en W- staande fondsen en bezit tingen der voormalige gilden, zo als het maLjeniers- en het peper- koekbakkersgilde. De revenuen komen ten goede aan Maatschap pelijk Hulpbetoon, maar veel is het niet: dit jaar f 300.—. .r Ontwerp-regeling voor financiële steun door de burgerlijke gemeenten. Ook steun aan het R.K. ziekenhuis. Naar wij vernemen zullen de ge meenteraden op Zuid- en Noord-Beve land zich binnenkort moeten uitspre ken over een gemeenschappelijke re geling tot vaststelling van voorwaar, den waarop en van bepalingen krach tens welke, financiële steun kan wor den verleend voor de oprichting en exploitatie van een nieuw Prot. Chr. streekziekenhuis en voor verdere ex ploitatie van het bestaande R.K. Zie kenhuis te Goes. De Vereniging van Burgemeesters en Secretarissen in Zuid- en Noord- Beveland, zal "in een op 31 Januari a.s. te houden vergadering de hier. voor samengestelde ontwerp-regeling bespreken. De uitvoering van deze regeling zal volgens het ontwerp-besluit worden opgedragen aan een financiële com missie, bestaande uit zeven leden. Eén lid hiervan moet worden aange wezen door B. en W. van Goes en de overige door een algemene vergade ring van vertegenwoordigers der ove rige Bevelandse gemeenten. Voor deze commissie zijn benoembaar burge meesters, secretarissen en raadsleden der aangesloten gemeenten. Zij mogen evenwel geen bestuurslid van genoem de ziekenhuizen zijn. De gemeenten zullen financiële steun verlenen voor oprichting en ex ploitatie van het nieuwe Prot. Chr. ziekenhuis. In de te vormen stichting voor dit ziekenhuis, zullen de bestuurszetels als volgt worden verdeeld: 40 ver tegenwoordigers der gemeenten en 60 vertegenwoordigers der Prot. kerken. DE FINANCIËN. De kosten van exploitatie w.o. de betaling van de verplichte jaarlijk se aflossingen voor zover niet ge dekt door verpleeggelden, of anders zins. worden voor 40 door de ge meenten gedragen, onder de voor waarde d^t de overige 60 voor re kening der betrokken kerken komen Voor de financiële steun door de ge meenten, wordt in het ontwerp-be sluit als voorwaarde gesteld, dat de jaarlijkse begroting, de voorgestelde verpleeggelden en andere vergoedin gen aan de goedkeuring van de com missie worden onderworpen. Indien de Stichting zou besluiten tot het verder gaan exploiteren vag het ziekenhuis Oostwal te Goes, kan de subsidieregeling door de commis sie op déze exploitatie van toepassing worden verklaard. De gemeenten zullen voor 40 ver. *oeden de kosten van voorbereiding om te komen tot oprichting van het Prot. Chr. ziekenhuis. OOK STEUN AAN R.K. ZIEKENHUIS. Zodra het Prot. Chr. ziekenhuis in gebruik wordt genomen en financiële steun geniet, dan wel wanneer het ziekenhuis Oostwal door de Stichting verder wordt geëxploiteerd, zullen de gemeenten ook financiële steun verle nen voor de verdere instandhouding van het St. Joannaziekenhuis te Goes, indien de exploitatie hiervan een te kort oplevert. KERKNIEUWS. Classis Middelburg bijeen. Behandeling van de nieuwe kerkorde. "Woensdag kwam de classis Middelburg der Ned. Herv. Kerk, onder leiding van ds. de Vries, bijeen tot het voortzetten van de behandeling der ordinantiën van de nieuwe kerkorde. De vergadering stond uitvoerig stil bij de vraag, die in de kerk meer en meer aanhangig gemaakt wordt, of het tempo niet te zeer verhoogd en de datum van invoering niet te vroeg geprojecteerd wordt door de Generale Sy node, nl. tegen 1 April 1951. Meer en meer concentreren de bezwaren zich rond de kernen van de ontworpen kerkorde: waarbij vooral de ambten en het Dienst boek. zo nauw verbonden aan de belijde nis der kerk, de centrale punten bsjjken te zijn. Nu heeft de Generale Synode vastgesteld, dat het Dienstboek aan de kerk zal worden „aangeboden", maar dat de kerk eerst later dat Dienstboek* zal considereren. o.a. over vaststelling en in voering van de kerkorde, in de mening dat het Dienstboek eerst na gebruik zal kunnen worden beoordeeld. Om deze vraag bewoog zich ook de discussie van de classicale vergadering. Enerzijds toch maakt het Dienstboek de kerkorde tot kerkorde en zal by een onaanvaardbaar Dienstboek ook de kerkorde onaanvaard baar zijn. Anderzijds zal bij de beoorde ling van het Dienstboek de kerk „er zelf bij z(jn" en dus bij machte haar voile aandacht daarbij te geven aan kerkorde en Dienstboek beiden. Eerste noodzaak voor de-kerk is, dat zij eindelijk kan gaan werken aan de activering van het woord der kerk. Ten slotte werd de wenselijk heid uitgesproken, om zo spoedig moge lijk naar de Invoering van de kerkorde te geraken, tot de vaststelling van het Dienstboek. De behandeling van de ordinanties, die nu volgde gaf gelegenheid duidelijk te doen uitkomen van welk een sterke wer king art. 8 der kerkorde is. in welk arti kel de kerk zich zelve niet ziet om zich zelfs wil, maar ter wille van de Evange- 22 j. 38.75 en 44.75. Uurlonen vakarbeiders: 17 j. 42 ct., 18 j. 49 ct., 19 j. 56 ct., 20 j. 63 ct., 21 j. 70% ct, 22 j. 73% ct.; ongeschool de arbeiders: 17 j. 40 ct., 18 j. 47 ct., 19 j. 53 ct., 20 j. 60 ct., 21 j. 66% ct., 22 j. 68% ct. De leeftijdsgrens van volwassenen is met deze nieuwe regeling verlegd van 21 j. naar 23 j. en in de lonen is opgenomen 1 duurtetoeslag en de halve pensioenpremie. Hoewel de duurtetoeslag vervalt blijven de 21- jarigen de lonen behouden, welke gol den op 31 Dec. jl. De collecte in de Ned. Herv. Kerk te Scherpenisse voor een centrale verwar ming in de kerk heeft f .112.— opgebracht. Slachtoffertje van aanrijding overleden. In het ziekenhuis „Bethesda" te Vlissingen, is het zes-jarig zoontje van de familie Caljouw te Souburg, dat Woensdagmorgen «in de Kanaal straat in Souburg tegen een rijdende vrachtauto liep, overleden. Besmettelijke ziekten. Blijkens de Staatscourant van Woensdag hebben zich in Zeeland in de week van 8 tot en met 14 Januari drie gevallen van besmettelijke ziek ten voorgedaan. Eén geval van rood vonk in Stavenisse en in Vlissingen en Aardenburg elk één geval van diphtherie. Gemeentebedrijven hebben minder winst öfeen groter verlies. Herstel en herbouw van gemeentelijke objecten. Met het verschijnen van de Middelburg- gemeentebegroting voor 1950 is een ware cijferlawine over de hoofden van de raadsleden gestort. Het is interessant deze getallen kennis te nemen, daar zij tezamen een volledig beeld geven van de gemeentelijke huishouding en tevens aantonen in welk een moeilijke finan ciële situatie Middelburg verkeert. Het algemeen beheer vraagt een to tale uitgave volgens raming van f 305.331,55, waar tegenover staan in komsten ad f 101.419,54, zodat er een nadelig slot is begroot van f 203.912,01 (vorig jaar f 162.287,31). De openbare veiligheid vordert f 306.051,86 voor kosten van brand weer en politie, De inkomsten, die er tegenover staan, zijn begroot op f 232.767,71 (o.a. Rijksbijdrage in po litiekosten), zodat een nadelig saldo resteert van f 73.284,15 (v. j. f 68.012). Bij het hoofdstuk Volksgezondheid overtreffen de uitgaven (f 14.533,78) de inkomsten (f 5.977,11) met f 8.556,67 (v. j. f 26.684,51). De uitgaven volks huisvesting werden geraamd op f 1,030.962,75. de inkomsten op f 977.517,93, zodat er een nadelig slot is van f 53.444,82 (v. j. f 20.900,80). ONDERWIJS Voor het hoofdstuk Openbare Wer ken wordt een totaal aan uitgaven be groot van f 306.993,94 en een totaal aan inkomsten van f «131.970.37, dus een nadelig saldo van f 175.023,07 (v. j. f 209.401,17). De opbrengst marktgelden wordt begroot op f 7000, begrafenisrechten f 8000, en staangel den kermis f 13.000, Het hoofdstuk Eigendommen, niet voor de openbare dienst bestemd, toont een batig slot van f 3551,96. Bij de bestudering van de onderwijs uitgaven blijkt, dat het openbaar ge woon lager onderwijs de gemeente f 16.134,53 kost (v. j. f 11.430,96), het opqnbaar v.g.l.o. f 1525,07, het open baar u.l.o. f 6500,62, het bijz. gewoon l.o. f 23.524,14, het bijz. v.g.l.o. f 1682 (in 1949 geraamd op... f 25.796,63!). Het bijz. uitgebreid l.o. levert een na delig slot op van f 7452,28, het bijz. buitengewoon l.o. van f 6080.87. het bijz. voorbereidend l.o. van f 15.708,33. Het Middelbaar onderwijs vraagt een uitgave van f 47.203 (v. j. f 52.684). Het Nijverheidsonderwijs brengt een bijna even groot tekort: f 47.914,67 (v. j. f 43.414,40), maar het Hoger onderwijs spant de kroon met een na delig saldo van f 54.112,99 (f 46.460,81). STEUN EN VOORZORG Onder het hoofdstuk Maatschappe lijke steun en voorzorg is ten laste v. d. gemeentekas gebracht f 62.865,84. De uitgaven zijn geraamd op f 32.332,14, de inkomsten op f 19.466,30. Vergoeding exploitatietekort Gods huizen f 62.952,08. Het hoofdstuk Landbouw heeft een klein nadelig slot van f 125,50. het hoofdstuk Han del en Nijverheid van i 8.960. BELASTINGEN EN BEDRIJVEN Een vrolijker beeld voor de gemeente biedt het hoofdstuk Belastingen: een batig slot van f 635.178,15, in 1949 ge raamd op f 488,544). De opcenten op de grondbelasting moeten f 96.000 op brengen, de opcenten op de personele belasting f 87.200, de hondenbelasting f 5700 en de vermakelijkheidsbelas ting f 40.000. Van het Rijk hoopt men uit de ondernemings-belastingpot f 411.000 te ontvangen. Het Gasbedrijf heeft andermaal een nadelig slot (f 18.067,87, vorig jaar f 12.728,67), maar voordelige saldi zijn geraamd voor het Electriciteitsbedrijf (f 60.307,77, v. j. f 76.193.93). en voor het Waterleidingbedrijf (f 34.512.26, v. j. f 37.483,55). Het nadelige saldo van de Reinigingsdienst is begroot- op f 104,313,78 (f 92.580,06), dat van de Slachthuis- en Keuringsdienst op lisatie der wereld; de kerk dus In haar Apostolaat. Van groot belang bleek de ordinantie voor het Opzicht. De sanering van de kerk toch, is niet slechts een zaak van de min of meer rechtzinnige grote mid dengroep, doch evenzeer van uiterst rechts en links. Herinnerd werd hier aan het woord van prof. Gunning „We zijn samen ziek geworden en moeten ook sa men de gezondmaking zoeken. Achter ons liggen jaren van vaak verbeten strijd en diepe vervreemding. Het is tot onze dee moed en dankbaarheid, dat er thans mo gelijkheden aanwezig zijn. die tot voor weinig jaren niet mogelijk geacht wer den". Geest en letter dezer ordinantie is van een uitnemende hoedanigheid. Be sloten werd aan de Generale Synode te considereren om de „Uitsluiting uit de gemeenschap der kerk" niet onder tuchtmiddelen op te nemen, maar deze apart aan het slot van art. 6 een plaats te geven, meer als verkondiging dan als tuchtmiddel. f 19.333,43 (f 16.407,58) en van de Dienst voor Maatschappelijkè Zorg op f 259.304,15. Onder hoofdstuk XII (Dekkingsmid delen van alg. aard), wordt het batig slot van de algemene uitkeringen en bijdragen geraamd op f 726.048. Bij de kapitaaldienst is de post kas geldvoorzieningen geraamd op f 6 millioen: GEMEENTELIJKE OBJECTEN. Tenslotte bezien wij nog enige détails van de begroting. Bij het hoofdstuk Volks huisvesting staat vermeld, dat de baten van de gem. woningwetcomplexen (om vattende 718 woningen) op f 453.468.19 zijn begroot, de lasten op f 211.885.18. De in komsten uit de noodwinkels, die vorig jaar nog op f 8000 werden geraamd, zjjn thans veiligheidshalve op f 2500 geschat. De redhten ophaal huisvuil moeten f 25.000 in het laatje brengen (vorig jaar f 13.500). Aan schoolgelden hoopt men in totaal f 34.589 binnen te krijgen. Voor volks feesten is 2212.41 uitgetrokken, voor sub sidieverlening aan muziekkorpsen f 2710. De kosten van de sportterreinen zijn ge schat op f 5269.21. Aan de kapitaaldienst ontlenen wij nog het volgende. Bij de post ontvangsten wederopbouw staat aangekondigd, dat men erkent op ontvangst aan voorschotten van een bedrag van 250.000. Voor herstel en herbouw van gemeen telijke objecten is een som van f 1.825.000 uitgetrokken. Dit betreft ondermeer de Abdijtoren 250.000), Stadhuis (f 800.000), Verbetering singels (f 140.000), verwijde ring van de dam in 't droogdok (f 12.000), aanleg van het begin van de uitvalsweg Seissingel naar abattoir (f 90.000), her bestrating, enz. herbouwde binnenstad (f 35.000) en vergoeding onteigening van gronden (f 70.000). DE BEDRIJVEN. De stroomaankoop door 't electriciteits bedrijf wordt geschat op 333.750 (v. j. f 259.750). d.w.z. 4.600.Ö00 kWh, de stroom- verkoop op 500.000 (f 444.500) met op- brengst meterhuur 25.900. De aankoop van kolen voor het gasbedrijf wordt ge raamd op f 223.825 204.780). Licht- en kookgas moeten opbrengen f 248.750 (f 237.770). muntgas 69.000 (f 67.200) en cokes f 84.000 (f 72.732). De waterop brengst van het waterleidingbedrijf wordt geraamd op f 172.000 167.000). De abat- toirrechten beloven 26.945 op te bren gen. Op de begroting van Maatschappelijke zorg prijken nadelige saldi voor de Kraamkliniek 4597.17), de alg. gezond heidszorg 11.184.34) en de alg. maat schappelijke zorg (f 217.883.30), op die van Maatsch. Hulpbetoon heeft het hoofd stuk Ondersteuning een nadelig slot van f 177.400. Nadelige saldi zijn ook geraamd voor de Godshuizen (f 64.783.26), het Gast huis 51.098.64) en het Oude mannen- en vrouwenhuis (f 4223). STIJGING BELASTING OPBRENGSTEN. Hoezeer de netto-opbrengsten van de diverse belastingen omhoog zijn gegaan, blijkt uit één van de bijlagen der begro ting. Zo leverde de grondbelasting in 1948 92.017 op tegen f 59.519 in 1939, de straatbelasting 52.352 tegen 37.820, het vergunnin'gs- en verlofsrecht 7672 legen f 3739, de hondenbelasting f 6251.50 tegen 2929. De vermakelijkheidsbelasting leverde in 1939 f 13.176 op', in 1948 echter.... f 57.439! De personele belasting hep terug van f 144.600 in 1939 tot f 77.000 in 1948. Aan ondernemingsbelasting kwam in 1948 219.240 binnen. De kosten van ondersteuning aan be- hoeftigen zijn de laatste 10 jaar weinig veranderd. Zij bedroegen in 1939 214.712, in 1948 203.656. Voor het examen surnumerair der be lastingen slaagde te Rotterdam, de hqer F. H. Hoek uit Middelburg. MIDDELBURG. Vandaag Schuttershof: Middensla: appèl. 8 uur; Schuttershof: Bedrbü- voorlichting op Walcheren. 7.30 uu,; Electro: „De onsterfelijke wals" (14 jr.), 7 en 9.15 uur; Schouwburg: „Sta len haaien", (18 jr.). 8 uur. Morgen Schuttershof: Cabaretrevue m.m.v. Kappie en de Maat, 8 uur; Bioscopen: zie vandaag. Zondag Schouwburg: 2,30 en 8 uur: Electro: 3.30, 7 en 9.15 uur (zelfde pro gramma's). VLISSINGEN. Vandaag: Alhambra: Kapitein van Casii- lië, 7 en 9 uur; Luxor: Ingerukt mars. 8 uur; Concertgebouw: Uitvoe ring bouwactie Hervormd Centrum Nieuw Vlissingen. Morgen: Bioscopen: Zie vandaag. Zondag: Alhambra: Kapitein van Castl- lië. 3, 7 en 9 uur; Luxor: Ingerukt.... mars, 9, 7 «a mm.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1950 | | pagina 2