Geallieerde vloten varen in de Caraibische wateren VAN HOUTEN Nieuws uit Zeeland Manoeuvres met een bijbedoeling DEN HAAG ZWIJGT MEE ili 4 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 26 JANUARI 1950 Ook Nederland wil zijn prestige versterken. (Van onze correspondent) WASHINGTON, Jan. Wanneer smaldelen van vier zeevarende naties elk afzonderlek vrijwel tegelykertyd vlootmanoeuvres honden in één en hetzelfde gebied, dan is het uiterst moeilyk zelfs de meest argeloze toe schouwer ervan te overtuigen, dat dit „louter toeval" is. Wij twyfeien er niet aan, dat de vlootvoogden en de ministers van Marine van de V.S. het Verenigd Koninkrijk, Frankrijk en Nederland met oe documenten in de hand kunnen verklaren, dat elk der vlootoefeningen werd vastgesteld zon der enige onderlinge ruggespraak. Zonder twijfel hebben zjj gelyk. Theoretisch en zelfs juridisch. Dit zyn louter oefeningen, zonder enige bybedoelingen, waartoe slechts besloten is omdat de resp. marines daaraan dringend behoefte hadden. De Amerikaanse Marine houdt ieder jaar manoeuvres. Dit jaar heeft men daarvoor de Caraibische wateren uit gekozen. Wat is daar tegen? De Nederlandse Marine; zowel om de bemanningen weer eens een stuk werk te doen verhapstukken als om het contact met de overzeese rijksde len nauwer aan te halen. Dat daarmee een bedrag aan dollars en dure (onge- devalueerde) „West-Indische"' guldens gemoeid is, wordt rijkelijk vergoed door de wetenschap, dat het moreel van de Marine (dat dor de souverei- niteitsoverdracht een gevoelige schok schijnt te hebben gekregen) weer her steld wordt. Dus: we gaan naar de Caraibische Zee. Britten en Fransen, elk om eigen motieven, nemen eenzelfde besluit. Wat is de magische aantrekkings kracht van deze tropische zee? De romantiek is uitsluitend wegge legd voor de Jantjes uit Den Helder, Falmouth en Le Havre, die eerlang „kleur" zullen verlenen aan het straatbeeld van Trinidad en de ande re havenplaatsen, waar zij de vlag zullen komen vertonen. Maar de ach tergrond van dit merkwaardig toeval is er een van zuiver diplomatiek ge bruik, dat reeds jaar en dag in ere is: het geven van een stille wenk aan eventuele roerige elementen in de licht-explosieve landen aan de blauwe Caraibische Zee. Want het rommelt daar al heel lang. De kreet „Zuid-Amerika voor de Zuid-Amerikanan" werd reeds jaren geleden voor het eerst gehoord. En er zijn. internationaal, onvriendelijke dingen gezegd over landen als de V.S. Engeland, Frankrijk en Nederland, wier vlag daar waait. Vandaar, dat het onder alle omstandigheden wense lijk is, dat Nederlandse Marinesche pen gebaseerd zijn op Willemstad en het oog kunnen houden op Aruba. Want militaire gevaren dreigen niet van Curacao of van de Nederlandse Antillen; actuele gevaren zijn er geenszins van welke kant ook. Maar in een gebied dat strategisch grote betekenis heeft en waar niet alleen oliebronnen en olieraffinaderijen, maar ook politieke hartstochten der Zuid- Amerikanen gemakkelijk ontvlambaar zijn en waar af en toe met staatsgre pen en hoofden van presidenten wordt omgesprongen als gold het een kegel baan, is een stabiliserend element een oorlogsschip van een uiterst nuch tere en zeer bevriende niet-agressieve natie bepaald een goed ding. EEN OOSTERS DESPOOT Soortgelijke overwegingen hebben de Amerikanen er toe gebracht hun vlootmanoeuvres in deze streek te houden. Op het eiland Hispaniola, dat twee republieken der Grote Antil len herbergt, gist het nl. al geruime tijd. Tussen het economisch zwakke,, overbevolkte Haiti en de welvarender Dominicaanse Republiek wil het sedert generaties al niet boteren. Bovendien is de verhouding tussep de Dominica nen en de grote suikerconcurrent Cu ba al evenzeer gespannen. De opwin ding Herover, die van economische oorzaak is, is nog verder aangewak kerd door politieke moeilijkheden. De huidige president der Dominicaanse Republiek, Trujillo, heeft een aantal van zijn machtigste tegenstanders er toe ge dwongen „vrijwillig*' in ballingschap te gaan. Deze lieden zijn voor een groot deel op Cuba gehuisvest, waar zij niet alleen gastvrij zijn onthaald, maar een ruime mate van steun heb ben gekregen van de regering en voorts van communistische elementen, die onder het mom van de „dicta tuur van Trujillo te bestoken" in feite slechts de taak hebben om chaos en verwarring in dit strategisch zo uiterst belangrijk gebied te veroorza ken. Oliebranden. bommen op raffina derijen en dergelijke gebeurtenissen zijn koren op hun molen. Trujillo heeft zich, in recente we ken, verheven tot de statuur van een Oosters despoot, die zich meester waant over het leven van al zijn on derdanen: hij heeft de bevoegdheid om een oorlog te verklaren tot zich ge trokken. en hoewel er in naam een parlement bestaat, is dit hiermee een wassen neus geworden. Het State Departement te Washing ton heeft hem in de meest ondubbel- Goedkope woningen voor 4 Friesland. Het Friese initiatief tot het bou wen van enige honderden goedkope woningen bij het reeds toegestane bouwvolume van 789 woningen heeft een punt van bespreking uitgemaakt in een spoedeisende geheime zitting van de gemeenteraad van Leeuwar den. Het pimt zal 1 Februari a.s. in een openbare raadszitting worden be handeld. Het is de bedoeling, dat Leeuwarden 150 a 200 van deze goed kope woningen krygt. De gemeenteraad van Dokkum heeft zich inmiddels ook met het plan accoord verklaard. Deze stad zal 54 vaü deze woningen krHgen, terwyi er te Bols ward 70 a 80 zullen worden ge- zinnige termen doen weten met hoeveel zorg de V.S. deze persoonlijke machts toeneming van de sterke man gade sloegen. Doch ook dit moest met de nodige tact geschieden, want men wenste toch onder alle omstandighe den te vermijden, dat Trujillo's ver bannen vijanden' dit zouden beschou wen als het teken voor een revolutie, die dan op instigatie van Amerika zou heten te zijn ontbrand. PRESTIGEKWESTIE. Voor landen, die wellicht in het oog der buitenwereld de laatste jaren een tikje aan prestige hebben ingeboet, is een dergelijk vlagvertoon even wen selijk, zij het dan ook, dat dit op een aanzienlijk beperkter schaal kan plaats vinden. Fransen en Engelsen gevoelen de behoefte te tonen „dat zij er nog zijn". En in het geval van Nederland liggen de kaarten nog an ders: wij staan op het punt in een nieuwe Ronde Tafel Conferentie de bevoegdheden van de plaatselijke over heid onzer Overzeese Gebieden mate loos uit te breiden. Dit geschiedt uit vrije wil, zoals ook de andere Rijks genoten uit vrije wil deze verantwoor delijkheid zelf willen dragen. Dat deze Ronde Tafel Conferentie echter ge heel onder auspiciën van het rood- wit-blauw zal zijn verdient echter in het Caraibische gebied duidelijk ge maakt te worden. En onze vloot kan hiertoe het hare bijdragen. Tegelijker tijd brengt Prins Bernhard persoon lijke bezoeken aan de hoofdsteden der aangrenzende landen en dit te ruggebracht tot onuitgesproken, maar daarom niet minder diplomatieke taal wil zeggen, dat wij zowel vriendschap komen betuigen alsook vriendschap (en rust) verwachten. (Nadruk verbóden). Misplaatste grap Het vliegveld van Bombay ving Dinsdag een bericht op van een on bekend vliegtuig, dat in de lucht in brand moest zijn gevlogen en in de Perzische Golf zijn gestort. De K.L. M. heeft nu medegedeeld, dat het hier geen machine van de Nederland se luchtvaartmaatschappy betreft. Ook wist men bij de KLM niet van welke maatschappij het vliegtuig wel zou kunnen zijn. Men vermoedt echter, dat er een fout in de morse-seinen zat of dat een zeer onverantwoordelijke,, grap penmaker" deze onrust heeft ver oorzaakt. Een schctstekening van het. strandpaviljoen te Vlissingen, zoals dit door de dienst van gemeentewerken is ontworpen. Komen de Britse en de Franse vloot ook naar de Caraibisch e wateren Amerikaanse vloot telt 1200 waarnemers! (Van onze Haagse redacteur). Den Haag, Jan. Londen zwijgt, Pa rijs zwijgt, Den Haag zwijgt en Wash ingtonspreekt over grote vloot manoeuvres van de landen van net Atlantisch Pact, die op handen zijn in de Caraibische Zee. Daar steekt iets geheimzinnigs achter Geruchten lopen er allang in alle drie Europese regeringscentra, maar telkens als er journalisten om inlichtingen aanklop pen is het antwoord zo ongeveer: hoe komt U erbij? En wederzijds blijft men elkaar het antwoord schuldig. Dat mag een aardig spelletje zijn. niemand is ermee gediend. De oor zaak van dit vreemde gedoe is, dat het Atlantisch Pact als zodanig geen woordvoerder heeft; en de ene rege ring wil nu eenmaal liever niet de andere op de diplomatieke tenen trap pen. Zijn de geruchten terzake dan hele maal uit de lucht komen vallen? Neen, beslist niet. In de eerste plaats is het Atlantisch Pact nu eenmaal vooral een militair bondgenootschap, zodat een nauwe samenwerking tussen de land-, zee en luchtstrijdkrachten der aangesloten landen niet slechts veron dersteld mag worden in oorlogstijd, maar ook in volle vrede. De noodzaak van gemeenschappelijke oefeningen is o.m. duidelijk gebleken uit de slag op de Javazee waar aan geallieerde zijde drie vloten opereerden, die wel onder een gemeenschappelijk bevel stonden maar elkaar naar later werd vast gesteld soms verkeerd begrepen. Men trekt er lering uit. Het Neder landse leger is op Engelse leest ge schoeid na 1945 en nu worden beide naar Amerikaanse normen heringe deeld. Iets dergelijks gebeurt er bij de vloten; bij de luchtmachten is men al ver op dreef. Het vorig jaar is er een gemeenschappelijke oefening ge weest in de Golf van Biscaye en daar bleek toen weer, dat eén verkeerd-be- grijpen de zwakste schakel was in de Atlantische keten. De noodzaak om het seinstelsel, de berichtgeving enz. zó te reorganiseren, dat in de toe komst alle misverstanden uitgesloten zouden worden, was wel de belang rijkste les. die emit getrokken werd. Er werd toen reeds verteld, dat men in 1950 weer gemeenschappelijk zou oefenen. Tussen IJsland en Noorwegen, luidde de veronderstelling. Misschien heeft dat plan wel bestaan, maar dan heeft men het laten varen. Op het ogenblik bevinden zich nl. aanzien lijke onderdelen zowel van de Ameri kaanse als van de Nederlandse vloot in de Caraibische Zee en niets wijst er op, dat zij zich naar elders zullen verplaatsen. Integendeel, vast staat dat zij déér zullen oefenen. De keuze van de plaats heeft trouwens een po litieke betekenis. (Zie het artikel van onze New Yorkse correspondent. Red.) De Britse en de Franse vloot zijn er echter niet. Nog niet? Ziehier de ant woorden. die wij op desbetreffende vragen kregen: Londen: De Britse Admiraliteit draagt geen kennis van enige inter nationale vlootmanoeuvres van de lap- den van het Atlantisch Pact in de naaste toekomst in de Caraibische Zee of in enige andere zee en ontkent hierbij elk gerucht als zouden Engel se schepen betrokken zijn bij de oefe ningen. voor welke dè Nederlandse „Karei Doorman" zich naar de West heeft begeven. Parijs: Onze vloot gaat niet naar de Caraibische Zee. Den Haag: Wij zijn er en gaan er oefenen. Washington: Wij gaan oefenen met de Nederlanders samen en de Britten en Fransen hebben alle reden om ook te komen. De lezer gelieVe er ons geen verwijt van te maken, dat deze inlichtingen elkaar tegenspreken. Wij zullen moe ten afwachten wat waar is en wat niet. Een merkwaardig feit is nog wel, dat de Amerikaanse vloot niet minder dan 1200 waarnemers meebrengt. Het is niet met zoveel woorden gezegd maar het ligt voor de hand, dat zij niet alle van Amerikaanse nationali teit zijn. (Nadruk verboden.) Het Nederlandse merk met Wereldreputatie Oostkapelie E.H.B.O.-FILM. Dezer dagen werd door de Afd. Oostkapelie van de Ned. Vereniging E.H.B.O. in het Verenigingsgebouw een film vertoond, teneinde meer be kendheid aan haar veel omvattend werk te geven. Eerst kon men kennis nemen van het leven en werken van een dokter in een groot kinderziekenhuis. Op zeer duidelijke wijze werd een voor lichting gegeven in de strijd tegen een diphtherie epidemie. Daarna kwam de secretaris van het Hoofdbestuur, dr. Wagenaar, aan het woord, die op sympathieke wijze ver telde wat men wel, en niet moet doen. In de pauze werd een verloting en verkoping gehouden. Na dé pauze werd een film vertoond over ongeluk ken bij de weg en in huis. Daarna sprak de directeur, de heer van Rhoon, over Anneke, het meisje dat haar beentje brak, in het zieken huis terecht kwam, doch door de hulpvaardigheid van niet-E.H.B.O.'ers zonder beentje het ziekenhuis verliet. Met een opwekking zich als lid van E.H.B.O. op te geven of als donateur der plaatselijke afdeling werd deze leerzame avond besloten. Onder de vele aanwezigen waren dr. Bom, burgemeester Bouman van Grijpskerke en de heer en mevr. Va der. Nieuw- en St. Joosland LEZING MET LICHTBEELDEN. Donderdagavond zal de afdeling van het Ned. Bijbelgenootschap te Nieuw- en St. Joosland in de Ned. Herv. kerk een le zing niet lichtbeelden houden, waar als spreker zal optreden de heer Coumou uit Amsterdam. WALCHEREN Middelburg RANSUILEN OP HET MOLEN WATER. Middelburg heeft bezoek gekregen van enige ransuilen, die zich slechts zelden in de stad vertonen. Wijsgerig zitten zij in een boom op het Molen water voor zich uit te staren, maar vergeten daarbij ook hun magen niet. Onder de boom liggen namelijk de droevige resten van muizen, die tot maaltijd van deze vogels hebben ge diend. NED. CHR. GRAFISCHE BOND. Dezer dagen vergaderde de afd. Mid delburg—Vlissingen van de Ned. Christ. Grafische Bond. De voorzitter, de heer J. Marijs, herdacht in zijn openingswoord het overlijden van de oud-bondsvoorzit ter, de heer J. Hofman, die gedurende 30 jaar de Bond heeft geleid en in de gra fisch gemeenschap zulk een grote plaats had ingenomen, hetgeen bleek bij de ter aardebestelling, waar door regering, werk nemers- en werkgevers-organisaties op de betekenis van de heer Hofman de na druk werd gelegd. De bonds-secretaris. de heer J. Jens uit Amsterdam, sprak hierna over „Armoede of welvaart", waarin spr. wees op de ge weldige taak der regering om ons volks bestaan weer gezond te maken en de taak van ons volk en in het bijzonder van de vakbeweging, haar daarin terzijde te staan. Op deze inleiding volgde een drukke bespreking, waarna de heer Jens de bij eenkomst met gebed sloot. NOODKERK NED. HERV. GEMEENTE TE MIDDELBURG. De Kerkeraad der Ned. Herv. gemeente te Middelburg heeft besloten met ingang van 1 April zolang de Nieuwe- en de Koorkerk niet door de gemeente in ge bruik kunnen worden genomen, kerkdien sten le houden irj het ontspanningslokaal van het aan het Middelburgswegje gele gen Wederopbouwkamp. Dit lokaal biedt ruimte aan circa 300 -personen. OUDERAVOND C.J.M.V. Woensdag 8 Februari zal in het C.J.M.V. gebouw te Middelburg, voor de ouders van de leden der gezamenlijke plaatse lijke jongensclubs, de heer J. W. van Raay, Jongenswerksecretaris van het C.J. M.V. te Amsterdam, spreken over de ver houding tussen gezin en jeugdwerk. OVEREENKOMST MET VRIJZINNIG HERVORMDEN. De Kerkeraad der Ned. Herv. gemeen te te Middelburg besloot de overeenkomst met de vereniging van Vrijzinnig Her vormden. krachtens welke ds. W. F. C. Metz thans als buitengewoon predikant dier gemeente optreedt, met drie jaren te verlengen. De op grond van deze overeenkomst door de kerkeraad benoemde contact-com missie met genoemde vereniging, bestaan de uit de heren ds. F. Don, A. Flipse, J. de Nood en A. P. Stufkens, werd aange vuld met de heren S. J. de Boer en Jhr. mr. T. A, J. W. Schorer. IS ER IETS VAN U BIJ? De Commissaris van politie te Middel burg maakt bekend, dat op ziln bureau de volgende voorwerpen als gevonden zijn gedeponeerd en zijn terug te krijgen Za terdagavond tussen 19 en 20 uur. Diverse huissleutels, wanten en hand schoenen. wit bont portcmonnaie zonder inh.. auto nummerbord K 18894. E.H.B.O.- speldje. 1 pr. motor handschoenen. 2 veevoederbonnen. Engelse identiteitskaart, geblokte sjaal, bril étui, donkerblauw ceintuur. Bij particulieren worden de volgende gevonden voorwerpen in bewaring gehou den; duimstok. Hoogenboom. Breeweg 53, Kalender 1950. Van Waard, N. Vlissingse- weg 208. Rubberbal, Meerman, Koepoort- laan 18. Vulpotlood. Julianus, Dam 19. Gr. regenjas ceintuur. Joosse. Segeersweg 7a. 1 pr. kinderwanten. Nlesthove, Poelenda- leweg 43. Gevlochten riem. Schouten. L. Giststraat 12. Doos met sigaren, Rutgers van Rozenburg, Dam 30. Vulpotlood. A. Don, Eikenlaan 17. Sok van gaspijp. Van 't Hof, Laan van Nieuwenhove 4, Bankbil jet, Mes. Seisdam 12a. Zakmes, Van Liere, Korte Delft 17, Bril in étui. Vroegop, Blindenhoek 6, Muntbiljet, De Klerk, Molenwater 121. Kinderportefeuille, Wat- tel, Spanjaardstrnat 59. Jongensmuts. Smolders, Vlasmarkt 24. Kinderportemon^ naie, Christiaansen. Zuidsingel 74. Hand schoen met schapenvacht, Guilliet, Béen- houwerssingel 35. Bruine want. Polder- i, Lageweg 46, Sleutel, Davidse, Kor te Noordstraat 30. Zilverbon. Rijke. Jas mijnstraat 41. Bruin lederen herenhand schoen. Verhulst. Brakstraat 10. Kinder muts. Verspoor. N. Oostersestraat 34. Boodschaptas, Cysouw, Seisweg 62. 1 pr. lederen motorhandschoenen. Seibel, Sta tionsstraat ia Portemonnaie. inh. 1 dubb., Verhage, Baanstraat 3. Gevlamde vulpen, Christiaanse, Noordweg 138, St. Laurens. Linkerwant (bruin-geel). Van de Zee. Schuifelstraat 21. Baret, J. de Looff, Nieuwstraat 26. Zilveren broche. Van Ouwerkerk. Bree 5. Büsje gecondenseerde melk. Rijken, Jasmijnstraat 41. Bruin witte das. Olj-ee, Bree 11. Vulpotlood. Van Sluis, Jodengang 34. Witte want met groen streepje, Hollebrandse, Schuitvlotstraat 5. Portemonnee met ritssluiting. Provoost, Incassobank, Markt 9, Kinderkapje. Dam man. Hoogstraat 10. Lipssleutel, Schroe- vers. Lange Viele 18. Indien gevonden voorwerpen bij parti culieren worden afgehaald dient men dat de politie mede te delen. Vlissingen GEVONDEN VOORWERPEN. De Commissaris van Politie te Vlissin gen maakt bekend, dat aan zijn bureau als gevonden is gedeponeerd: blauw kin derwantje, huissleutel, glacé herenhand schoen. 2 nummerborden, grijs met blauw kinderwantje, doos met 40 pak maïzena. Inlichtingen zijn aan zijn bureau te be komen betreffende de adressen van hen die de navolgende voorwerpen, hebben gevonden en aan huis in bewaring hebben genomen: donkerblauw kinderwantje, grijze want, wit hondje, glacé herenhand schoen, ring met 2 sleutels, wit wollen herenhandschoen, haarstrik, bezem, duim stok, blauw geblokte sjaal, padvinders- riem, beige want, leesboekje „Zo moet ik voetballen". GEMEENTERAADS VERGADERING. De gemeenteraad van "Vlissingen zal vergaderen op Vrijdag 27 Januari 1950, des namiddags te twee uur. OVERSTE DE FEYTER VOOR OUD-OORLOGSVRIJWILLIGERS. Voor de afdeling Vlissingen van de Zeeuwse Bond v. Oud-Oorlogsvrijwil ligers heeft gesproken in „Concor dia" overste W. K. de Feyter over de Nationale Reserve. In hét kort ging overste de Feyter de taak van de Na tionale Reserve na het binnenland beschermen tegen de vijfde kolonne en vijandelijke parachutisten. De Nationale Reserve is lokaal georgani seerd en zal alleen lokaal worden ge bruikt. Spr. juichte het toe, dat oud- oorlogsvrijwilligers zich nu ook bij de Nationale Reserve kunnen aansluiten. Op het moment kan men alleen in de infanterie- en de luchtdoel-eenheden opgenomen worden. Overste de Feyter beantwoordde daarna enkele vragen. Na de pauze werden er enkele films vertoond, o.a. over het leven van sol daten in Indonesië. De heer A. C. Slager opende deze interessante bijeenkomst. Na afloop werd er nog een huishoudelijke verga dering gehouden. CHR. ZANGVER. „HOSANNA". De Chr. Zangvereniging Hosanna geeft Dinsdag 7 Februari a.s. een uit voering in het Concertgebouw te Vlissingen. Het programma bevat weer een grote verscheidenheid aan liede ren o.a. van J. P. Sweelinck. Léo Mens, B. Smilde, F. Mendelssohn, F. Pijjman, F. Abt. Arnold Spoel. DS. C. F. NOLTE BESPRAK „DE MANTEL". In de Lutherse kerk 1e Vlissingen sprak voor een groot gehoor ds. Nolte over het bekende boek „De Mantel" van Lloyd Douglas. Ds. Nolte, die werd ingeleid door de heer F. C. Wijsveld, vertelde aller eerst enkele bijzonderheden over de schrijver en besprak daarna het boek zelf. Spr. noemde „De Mantel" een zeer bijzondere verschijning in de Ame rikaanse literatuur. De rede van Ds. Nolte werd met grote aandacht gevolgd. JUBILEUM VLISSINGSE ZWEMCLUB. De Vlissingse Zwemclub die 25 jaar bestaat en haar sportafdeling „De Zeehond", die 15 jaar bestaat zullen Zaterdag 11 Febr. a.s. recipiëren in het Strandhotel te Vlissingen. Des avonds wordt een feestavond gegeven in het,Concertgebouw waar o.m. Adrie van Oorschot zal optreden. St. Laurens VERGADERING A.R. KIESVERENIGING. Dozer dagen vergaderde de A.R. Kies vereniging van Sint Laurens, onder voor zitterschap van de heer P. Boon Sz. Met algemene stemmen werd besloten het ad vies van het Prov. Comité goed te keu ren. Twee nieuwe leden werden toege laten. Hierna hield de heer J. Hommes van Nieuwdorp een rede over de huidige politieke situatie. Bij de bespreking werden diverse vra gen gesteld o.a. over de plannen van Ged. Staten tot opheffing en samenvoeging van gemeenten die vooral in Sint Laurens In het middelpunt van de belangstelling staan. Na de beantwoording eindigde de heer Hommes n^et dankgebed. Grijpskerke C.B.T.B.-J AARVERGADERING De C.B.T.B.-afdeling Grflpskerke heeft haar jaarvergadering gehou den en-tevens haar 20-jarig bestaan herdacht onder leiding van de voor zitter de heer A. P. Koster, die al die jaren de voorzittershamer heeft gehanteerd. De secretaris gaf een overzicht van de voornaamste gebeurtenissen in de afgelopen 20 jaar en bracht te vens het jaarverslag 1949 uit. De penningmeester kon een batig saldo rapporteren. Na de bestuursverkiezing gaf de voorzitter een overzicht van hetgeen tydens de conferentie te Birkhoven werd behandeld voor wat betreft de grond- en pachtzaken. Over dit belangrijke onderwerp ontspon zich een brede discussie. By de rondvraag werd de hoop uitgesproken, dat de jonge Walcher- se boeren evengoed als de boeren van elders zullen mogen meedingen naar de gronden in het Sloe. Daarna slui ting met dankgebed. Domburg 100 VOOR NIEUWE MUZIEKTENT Sinds enige jaren is de mandoline vereniging te Domburg opgeheven. Bftjivas nog ongeveer 100 in kas. Uë oud-leden, die bij de opheffing nog lid waren, hebben nu besloten dit bedrag aan de jubilerende muziek vereniging „Apollo" te schenken voor de bouw van een nieuwe muziektent. Op de tweede uitvoering, die „Apollo" in verband met haar jubi leum gaf, is dit geschenk door de heer W. Vreke met enkele toepasse- lgke woorden overhandigd. Namens de voetbalvereniging „Domburg" overhandigde de heer W. Bos een en veloppe met inhoud. Onder applaus van de vele aanwezigen dankte de voorzitter van de muziekvereniging voor deze bijdragen. ZIELENTAL STEEG MET 21. Het zielental van de gemeente Domburg nam in het afgelopen jaar toe met 21. Op 31 December 1948 bedroeg het aan tal ingezetenen 1412 (707 m. en 705 vr.) Dit aantal vermeerde dpor geboorte met 22 (13 m. en 9 vr.) en door vestiging met 67 (24 m. en 43 vr.); het verminderde door overlijden met 14 (5 m. en 9 vr.) en door vertrek met 54 (25 m. en 29 vr.). Op 31 December 1949 bedroeg het inwonertal dus 1433 (714 m. en 719 vr.). Er werden in 1949 14 huwelijken vol trokken. Westkapelle UITVOERING LOOFT DEN HEERE" De Chr. Gemengde Zangvereniging Looft den Heere" te Westkapelle gaf in de cantine van het Zwitsers Kamp, voor een goed bezette zaal een uitvoering. Na de opening door ds. W. Oosthoek zong het koor on der leiding van haar directeur, de heer M. P. Ventevogel enkele liede ren a capella. Voor de pauze werd de cantate Zomer-Hymne voor koor. soli en duetten met orgel begeleiding- van de heer P. Cysouw uitgevoerd. Na de pauze werd een zangspel in drie bedrijven opgevoerd getiteld: „Een dag in Zyn voox-hoven Ook verschillende oud-leden verleenden hieraan hun medewerking. Ritthem NIEUWE BEPLANTINGEN. Ook te Ritthem werkt men aan het natuurschoon van Walcheren. Is reeds een bos rond de Kreek geplant, thans heeft men de 21A, k.m. lange Dorps weg tot aan de, Walcherse dyk by Rammekens, geheel beplant met po pulieren en daartussen struikgewas. Wanneer deze bomen het goed doen, zal deze weg reeds na enkele jaren een schone populierenlaan zyn. Ook is men begonnen met het verbreden van de bermen van de straatweg naar Souburg, eveneens met het oog op de beplanting. Zoutelande UITVOERING MUZIEKVER. „LUCTOR ET EMKRGO" Dezer dagen gaf de muziekvereni ging Luctor et Emergo te Zoutelan de haar jaarlijkse uitvoering in de noodkerk. De voorzitter, de heer J. Verhage sprak een kort openings woord, waarna onder leiding van de directeur, de heer Jac. Hollaers op vlotte wijze een negental muzieknum mers ten gehore werden gebracht. Byzonder vermelding verdient de wjjls van Paul Lincke „Versmade Liefde". De toneelclub van Biggekerke on der leiding van de heer J. v. d. Hei de voerde het toneelstuk „Paul speelt het klaar" op. Dit stuk werd keurig gespeeld. In de pauze werden nog en kele voorwerpen verloot. Een zeer geslaagde uitvoering met een talrijk en dankbaar publiek. INGEBRUIKNEMING GERESTAUREERDE KERK Op Zaterdag 28 Januari te 2 uür zal de gerestaureerde kerk van de Ned. Herv. gemeente te Zoutelande in een plechtige, onder leiding van de plaatselijke predi kant, ds. Wagener te houden samenkomst, officieel in gebruik worden genomen. Met ingang van 1 Februari a.s, is de heer F. M. Smet te Vlissingen benoemd tot klerk in tijdelijke dienst der N.V. Prov. Zeeuwsche Electr. Mij. te Middel burg. Burgerlijke Stand MIDDELBURG. Bevallen: A. J. Joziasse—Gummels, d.; L. Janse—Verhage, z.; G. L. M. Meertens Luyens, z.; M. Paardenkooper—Marlj6. z.\ W. P. SchroeversPeeman. d.; Th. Medze—Doornberg. z.; E. B. Reinders Crane, d.; D. P. Meulenbergv. Fraassen, z.; J. Vroegop—Machielse. z.; S. Corstanje Louwerse, z. Ondertrouwd: P. E. A. Hellrung, 25 j. H. E. L. Kunst, 24 j.: M. J. den Engels man, 28 j. en K. van den Boogaart. 24 j.; C. de Vriend, 28 j. en A. Barentsen, 23 j. Overleden: C, A. Goossen. 53 j.. geh. met P. van den Ameele; M. Kwekkeboom. 56 j., geh. met E. J. Jobse. J. W. Schuur man, 54 j., wedn. J. Karssen. Getrouwd: A. Tange, 28 j. en C. Lam- pert, 21 j.; A. Kole, 27 j. en P. C. de Keuning, 24 j.; W. E. A. Gehrmann, 30 j. en M. M. Simon6e. 28 j,; W. H. Kimmel, "8 j. en J, C. C. Blondlna, 27 j. BIGGEKERKE. Bevallen: C. Louws—Janse. z.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1950 | | pagina 4