Handelde dr. Sanders juist? JIMMY BROWN, sportheld no. 1 Amerikaanse dokter zette zijn carrière op het spel Zeeuwse Almanak Nieuw gebouwencomplex voor Prov. Stoombootdiensten OP BEZOEK BIJ DE „KRUKELS" Churchills weg DONDERDAG 26 JANUARI 1950 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 Strijd over de vraag of een arts een mens uit zijn lijden mag helpen. (Van onze corespondent) NEW YORK, Jan. Temidden van alle problemen ener turbulente wereld heeft dr. Sander, een medicus uit Manchester, een klein stadje in de staat New Hampshire, het nodig gevonden het reeds eeuwen sluimerende pro bleem der euthanasia voor het forum der publieke opinie te roepen. Euthanasia betekent: de verlossende dood. En de vraag, die dr. Sander het Amerikaanse volk voorlegde was: begaat een dokter -een moord, dan wel een daad van genade, wanneer hy aan het ljjden van een ongeneeslijk zieke patiënt een mild en pynloos einde maakt. Voor dr. Sander was dit geen kwestie van theorie. Toen hg op oudejaarsdag zijn dagelijks bezoek bracht aan de vrouw van een oliehan delaar in Manchester, wier hartver scheurend, maandenlang lijden voor haar man en familieleden „niet om aan te zien was", terwijl er op gene zing niet de geringste kans bestond, bespoedigde ae dokter haar einde. Dr. Sander besefte de betekenis van zijn daad ten volle. Op het doodscertificaat vermeldde hij in de tail, hoe hij de vrouw uit haar lijden had verlost. Kort daarop deed een speciale jury de principiële uitspraak dat dr. Sander een moord had ge pleegd, en dat hij door het gerecht achtervolgd moest worden. Dat hij, louter technisch, een moord had ge pleegd, viel nauwelijks te ontkennen. Maar zijn advocaat wierp, zeer te recht, de vraag op of in een geval als het onderhavige geen omstandighe den aanwezig waren om de wet te veranderen, waar bleek dat daaraan behoefte bestoira. Hangende het proces, dat ongetwij feld geruime tijd zal duren, is aan dr. Sander inmiddels de bevoegdheid ontnomen zijn praktijk uit te oefenen. De publieke opinie, die aanvankelijk zeer sterk ten gunste van de medi cus in het geweer was gekomen, wordt weer bezig gehouden door nieuwe gebeurtenissen, en geleidelijk aan is de lucht van alle emotionalie- teit gezuiverd. Niettemin mag gecon stateerd worden, dat de grote mas sa van het publiek zijn daad alleszins gerechtvaardigd acht. Van kwade trouw van de dokter is geenszins sprake. Maar men beseft algemeen dat wanneer euthanasia gelegaliseerd zou worden, er scherpe voorzorgs maatregelen moeten worden geno men tegen mogelyke misbruiken van hun bevoegdheid door minder scru puleuze doktoren dan di*. Sander. De oppositie tegen euthanasia mo ge weliswaar* uit een minderheid be staan, maai* deze minderheid is be ter georganiseerd en aanzienlijk luid ruchtiger dan de publieke meerder heid. Voorop in deze gelederen staan de medici zelf. Om tal van redenen wensen zij hun toch reeds grote ver antwoordelijkheid tegenover het pu bliek niet verder uit te breiden. In de eerste plaats zijn zij be vreesd voor de afbreuk, die slechts een paar onverantwoordelijke dokto ren zouden kunnen doen aan het aanzien en vertrouwen, dat de medi sche wereld bij 'het publiek geniet. Een tweede argument, dat vele dok toren citeren, was dat van „wonder baarlijke genezingen". Het is her haaldelijk voorgekomen, dat patiën ten, die men eigenlijk reeds ongenees lijk had verklaard, door een verande ring van hun geestelijke gesteldheid en ook door experimenteren met een geheel nieuw geneesmiddel in het leven konden worden gehouden. PRO EN CONTRA. Hierbij komt nog, dat de medici, die wèl voorstanders van euthanasia zijn. er de voorkeur aan geven hun mening voor zich te houden. Als groep gevoelt de medische wereld niets voor nieuwe wetgeving. Men erkent, dat men een ogenschijnlijk ongeneeslijk zieke wel voor een jury van genees heren kan brengen. Maar is een der gelijk consult beslissend? Spelen in vele gevallen ook niet economische factoren een rol bij de beoordeling of een patiënt, in eigen omgeving, wel licht nog een kans heeft? De religieuze leiders in de V.S. heb ben voor het merendeel slechts bezwa- BIJBAANTJES Mijn hart bloedt als ik aan de ge- menteontvanger van Hulst denk. Hij moet een actief man zijn, want anders had hij niet zoveel bijbaantjes. En aan actieve mensen heerst gebrek. Hij kan geen zelfzuchtig mens zijn, want bij baantjes leveren niet veel op als ze iets opleveren en zijn meeste nevenfuncties zullen wel verenigings juncties zijn. En ook onzelfzuchtige mensen moesten we meer hebben. Zij zijn sieraden voor de maatschappij. Nu heeft de gemeenteraad de man op de vingers getikt. En hem ge vraagd, wat bijbaantjes te laten schie ten. Zuur als een zure augurk moet dat voor de persoon in kwestie zijn. Want hoe gaat het: er zijn niet veel mensen te vinden, die bijbaantjes op knappen en degenen, die 'het wel doen, worden al te vaak overbelast. Daarvoor vreest men nu blijkbaar in Hulst. Men is bang, dat het ont- vangerswerk in het gedrang zal ko men. Minder bijbaantjes dus voor de ont vanger. Mijider uitgeleefde activiteit. Minder in practijk gebrachte onbaat zuchtigheid Maar: tot in de punt jes kloppend ontvangerswerk. Jammer, dat het een niet altijd sa men gaat met het ander. Mijn hart oioedt, als ik aan de ontvanger van Hulst denk. Maar helemaal ongelijk geven kan ik de raad van Hulst toch ook niet Als tejiminste de bijbaantjes inder daad te talrijk waren. Intussen: het raadsbesluit van Hulst toch wel een grote zeldzaamheid! ren tegen een legalisering van entha- nasia. Zij beroepen zich daarbij op het Goddelijk recht, waarvan het axio ma is, dat wat God heeft gegeven, slechts door God kan worden genomen. Tegenover hun mening staan zij, die van oordeel zijn, dat „wanneer een rechtbank het leven mag opeisen van een mens, die tegen de maatschappij handelde, een jury van medici ge machtigd moet zijn genade te brengen aan een onschuldig lijdend mens". In dr. Sander's woonplaats heeft een do minee. ds. Strickland, zich tot woord voerder gemaakt van deze groep. Men behoeft het niet noodzakelijk met zijn zienswijze eens te zijn, om zijn betoog te kunnen waarderen. „Dr. Sander's daad" aldus ds Strickland, „is in mijn ogen moreel verantwoord. Het is uitsluitend aan de schijnheiligheid van onze maat schappij te wijten, dat men als struis vogels de koppen in het zand steekt en weigert het bestaan van het pro bleem der euthanasia te erkennen Wettelijk te erkennen, wel te verstaan In mijn opinie is het onlogisch, en zelfs onbarmhartig. een patiënt me disch in het leven te houden, wanneer daarmee alleen het lijden verlengd wordt, terwijl de dood even onvermij delijk' blijft.. Een medicus is evenzeer een werktuig Gods. wanneer hij de strijd aanbindt tegen ziektes, die de dood veroorzaken als wanneer hij zich niet verzet tegen een onafwend bare dood, die toch ook Gods hand is". Een aantal vooraanstaande Ameri kaanse persoonlijkheden van verschil lende godsdienstige en politieke in zichten hebben ds. Strickland ge- staund. Maar hun aantal blijft gering en wanneer zij spreken, dben zij dat in eerste instantie voor zichzelf en niet voor een grote groep symphatise- renden. AARZELING. Geen wonder, dat de wetgevers in Washington sterk aarzelen of zij bet probleem der euthanasia al dan niet. in openbaar debat zullen behandelen. Ook hier is men overtuigd van de goede trouw van dr. Sander en de ge voelens. die er dienaangaande bij de meerderheid des volks leven. Maar deze meerderheid heelt geen gelegen heid zich formeel uit te spreken En haar stem zou zelfs niet gezagheb bend zijn. Het resultaat is dat men nauwelijks concrete actie kan ver wachten. Dr. Sander heeft, in zijn drang om de wereld te maken tot een betere en eerlijker maatschappij, krachten ontketend, die hij niet heeft kunnen vermoeden en die veel sterker zijn dan hij .zelf. Zelfs indien de jury hetgeen zeer goed mogelijk is hem in strijd met de geschreven wet. zal vrijspreken, dan nog beeft hij zijn doel niet bereikt Voor een consciën tieus medicus als hij. is dit een per soonlijke tragedie Maar wat is de tragedie van één man in een wereld, die al te zeer is bezig gehouden door de menselijke tragedie-en-gros? (Nadruk verboden) was Dinsdagmorgen een drukte van belang in en naby de Apollohal te Amsterdam tydens de aankomst van de Rallye-rijders. Waarschijnlijk nog deze zomer gereed, Werkzaamheden enigszins door de vorsl vertraagd. Tijdens mist en laag water De eerste maanden van het jaar brengen ons vaak bijzonder lage getij den en daarmee een ongezochte kans om meer te weten te komen van het leven der zeedieren beneden de laagwater-Iijn, Men kan daarover veel vinden in de boeken, maar elk rechtgeaard na tuurliefhebber zal het verlangen koesteren, zelf te zien, wat het gedrukte woord hem meedeelt. Daarom was Zwerf mans vreselijk in zijn nopjes, toen hij in een plasje op de slikken, (ontstaan, doordat een speelse jongen een half verzonken pe- troleumblik ter zijde had geworpen) een paar kronkelende bleke wormen ontdekte. Die wormsoort kende hij niet. Een snelle greep in het water en in zijn hand hield hij een le vend schelpdier, een platte slijkgaper waa:-bipnen de lange wormen hun oorsprong bleken te vinden. Voor 't eerst had Zwerfmans de lange adem- buis (sypho) van dit mosselachtig dier met eigen ogen zien werken. In gewone gevallen steekt die sypho maar even boven het slik uit. Door dit voorval trok hij de slikken langs, waarvan het einde juist nog zichtbaar bleef in de steeds dichter wordende mistbank. Onophoudelijk toeterden de misthorens der schepen op de Schelde, het stampen der scheepsmotoren zwol aan en nam af, terwijl slechts, wan neer de geluiden het sterkst naar de wal opdrongen, heel flauw de om trekken van een passerende boot kon den worden waargenomen. Enige tyd daarna ruisten dan de golven van de „moet", over de slikken. Zo was de eenzaamheid verweven met een le vendigheid van geluiden en kon haar eentonigheid niet worden ten laste ge legd. MOSSELBANK. Een groep grijze kraaien wees me de weg naar mijn doel, een mossel- bank, gevestigd op een dicht tegen de dijk gezonken zinkstuk, nu voor een groot gedeelte boven water. De kraaien waren bezig met het bekende spelletje; een mossel losrukken, er mee opstijgen, de schelp stuk laten vallen op .le bazaltglooiing van de dijk en dan de inhoud smakelijk op peuzelen. Ik voelde me een hele Piet toen ik over de glibberige zeskanters het zink stuk had bereikt, zonder te vallen. Misschien was ik dat ook wel, want een medezwerver, bezig met het ver zamelen van brandhout, kon zijn ver ticale gang niet bewaren en viel met een smak op de harde helling. Maar toen liep ik al voorover gebogen tus sen de wieren te letten op de alikrui ken en op de wieren zelf. VIER WIEREN Alle stenen bleken bedekt, met een grauwbruine aanslag, voor de rest hadden grote pokkenkolonies elk plek- je in beslag genomen. Vier wieren vooral zorgden voor een dichte flora, de zeesla. het blaaswier, het knoop- wier en de zeeëik In de hoeken, die de stenen met elkaar vormden, hadden dichtbepokte mossels hun woning opgeslagen en zo nu en dan ontdekte je tussen al dat zwart een donkere alikruik. Op een donkerrood exemplaar na, dat ik voor mijn verzameling buitmaakte lieten die me vandaag koud. Ieder kent die eetbare slakjes. ALGEN ETERS. Meer belangstelling toonde ik voor do oranje-gele of citroen-gele schelp jes. die als rijpe bessen hingen aan de donkere struiken van het blaaswier. Oók alikruiken, maar een geheel an dere soort, glad, gedrongen en veel kleiner dan de bekende delicatesse. Niet om de schèlpjes bekeek ik ze, die spoelen genoegzaam aan langs onze schelphoekjes. Deze lage plek onder dé eblijn bleek hun woonplaats en omdat men zich meestal thuisvoelt. waar men woont, kropen de stompe alikruikjes heel levendig langs het wierloof, kortom lieten zich zien, zo als ze waren. Blijkbaar beschadigden ze de wieren niet, maar hielden ze schoon, zoals de slakjes in het aquari um de algen eten die de ruiten hun doorzichtigheid ontnemen. Er waren er ook (van dezelfde soort) met don- ker-olijfgroene schelpjes en met nog andere kleuren, maar in de gele huis jes waren de slakjes ook geel en dat maakte van zo'n kruipend slakje met de beweeglijke sprieten een klein schilderijtje tegen een fraai-coritras- terende achtergrond, Er is nog een soort alikruik, ook een klein diertje, waarvan de schelp op de scheiding der omgangen sterk isingesnoerd. Gek, dat hier slechts een enkel leeg schelpje van deze soort tussen de mossels ligt. Dan merk ik opeens, dat de verbin ding tussen de dijk en het zinkstuk reeds grotendeels onder water staat. Een paar gemzensprongen over de bepokte keien brengen' me veilig aan de glibberige dijk. die ik weer heel omzichtig moet bestijgen. Zo werp ik als vanzelf nog een verstolen blik tussen de bazaltblokken in wier sple ten ik mijn voeten moet plaatsen om stevig te staan. DE DERDE SOORT. En juist daar. halverwege de .dijk verschijnt de derde alikruik, de ruwe in groten getale, in allerlei kleur en grootte, van piepjong tot volwassen, 't Is wel niet de juiste plaats uit het boek (want, zoals ik mij nu herinner moet die zó lggen, dat het vloedwater het slakje niet. kan bespatten), maar ze zijn er tch. En even levend en le vendig als de stompe geeltjes daar beneden. Ik ben juist op tijd aan de dijk. De snel opkomende vloed heeft het zink stuk reeds van de dijk afgesneden. De wulpen, straks door de kijker nog bij na onherkenbaar lopen nu reeds dicht by de dijk en vliegen op bij mijn na dering. „Klu-klu" en verdwijnen in de mist. die nog dikker is geworden. De lichtboei schommelt op een aan- ruisende „moet" en het meeschomme- lende licht ligt gebed in een kleurig kransje. Achter de dijk ratelt een tractor, meeuwen schreeuwen terwijl ze me in wijde kringen zwevende passeren en Er wordt In de buurt van de Vlissingse havens druk gebouwd.... en gesloopt. Van het station bijvoorbeeld blijft weinig meer over, want elke dag verdwijnt hiervan een stuk onder slopershanden. Het is nu eenmaal noodzakelijk de oude ruïne af te breken om er een nieuw gebouw voor in de plaats te kunnen zetten. Wat dat be treft hebben de Provinciale Stoomboot diensten het beter getroffen dan de Spoor wegen. Voor hen wordt immers een nieuw complex van werkplaatsen en kantoren gebouwd, zonder dat daarvoor andere ge bouwen moesten verdwijnen. Maandenlang is men reeds aan de nieu we gebouwen bezig om precies te zijn van 21 Maart 1949 af en gedurende die tyd is er flink opgeschoten. Wie over de Prins Hendrikweg te Vlissingen komt ziet ter hoogte van de tweede binnenhaven een hoge imposante gevel verrijzen met een fraaie schoorsteen. Veertien meter hoog is die schoorseteen en de gevel 7 meter. En de lengte? Niet minder dan 59 meter lang. Hier komen de werkplaatsen, de kantoren en magazijnen van de Pro vinciale Stoombootdiensten. ZOMER 1950. De gebouwen, die zijn ontworpen door de irs. Rothuizen en 't Hooft te Middel burg, zijn nog niet gereed dat wordt waarschijnlijk zomer 1950 maar reeds nu trekt het complex de aandacht. Dat zal in de toekomst zeker niet minder wor den. als de provinciale boten hier gemeerd liggen, wanneer zij gerepareerd dienen te worden. Het is juist een groot voordeel, dat de werkplaatsen aan liet water liggen, want zodra er iets aan de boten mankeert, kunnen ze naar de werkplaatsen aan de binnenhaven, waar dan direct allo mate rialen voorhanden zijn om een eventueel defect te herstellen. Daarom ook is aaji de havenzijde een grote en brede beton nen steiger gemaakt. Vrijwel alles wat Millioenen mensen reisden in 1949 per vliegtuig. Meer dan 25 millioen mensen maakten in 1949 van een vlieg tuig gebruik, wat betekent, dat 70.000 mensen over de gehele wereld elke dag van het jaar in de lucht vertoefden. Elk vijf de deel van een seconde ver richte ergens ter wereld een vliegtuig een landing of een start. In deze 1/5 seconde zijn nog niet eens de niet-geregelde lijn vliegtuigen gerekend. In 1949 werden ruim 11.000 vluch ten over de Atlantische Oceaan uitgevoerd. Er werden 300.000 passagiers vervoerd tussen Europa en Noord-Amerika. In Europa vlo gen gemiddeld 10.000 passagiers per dag. Van de 1.963.424 men sen die in 1949 de Verenigde Staten binnenkwamen, reisden er 1.057.750 per vliegtuig. Van de 1.155.394 Amerikanen, die in 1949 naar het buitenland vertrokken, verkozen er 629.605 het luchtruim en slechts 525.689 de boot. in de verte klinkt nog een laat schot van een jager. Mijn tocht is ten einde en ik denk er aan hoe de toeterende schippers op de Schelde vast niet met zulk een luchtig hart aan 't roer staan, als dat van Zwerfmans nu hij voldaan de weg naar huis Inslaat. BAREND ZWERFMANS. met de Stoombootdiensten van de provin cie te maken heeft zal in de toekomst aan de Prins Hendrikweg te Vlissingen te vinden zyn. Deze centralisatie zal ongetwijfeld van groot voordeel blijken. Voor de oorlog en ook thans is dit nog het geval wa ren werkplaatsen en kantoren geschei den en hoewel het niet direct moeilijk heden oplevert, toch wordt deze versprei de ligging dikwijls als een .bezwaar ge voeld. De grote werkplaats, die uitkomt op de betonnen steiger bij de binnenhaven heeft een oppervlakte van 24 by 11 meter. Voorts zijn er nog tal van aparte afde lingen zoals b.v. de timmerwerkplaats, de smidse, schilders- en electriciens-werk- plaatsen, magazijn, garage enz. Dan is er vanzelfsprekend gezorgd voor de hygiëne: nl. was- en kleedlokalen voor het perso neel, die geheel naar de eisen des tijds zullen worden ingericht. De verwarming van dit grote gebouw wordt centraal geregeld en wordt met olie gestookt. Zo nodig kan de stookin richting geschikt gemaakt worden voor andere brandstoffen. De werkzaamheden worden thans enigs zins vertraagd door de vorst. Het lag oor spronkelijk in de bedoeling, dat deze week de stucadoors met hun werk zouden be ginnen. doch dit is thans niet mogelijk. Het wachten is nu op zachter weer. Dan gaat men weer met nieuwe moed verder aan de Prins Hendrikweg om de Stoom bootdiensten zo spoedig mogelijk een „ei gen" huis te bezorgen. Het iJsselmeer toegevroren. Het aanhouden van de vorst heeft het scheepvaartverkeer op het IJssel meer, zowel voor de grote als kleine schepen, volkomen stilgelegd. De „Jan Nieveën", die de dienst Amsterdam- Lemmer onderhoudt, zal voorlopig niet uit Lemmer vertrekken. De -veerdienst Enkhuizen-Stavoren wordt vandaag gestaakt. Drie jaar voor malversaties bij Ned. Handeimij. De Haagse Arrondissementsrecht bank heeft ,de 53-jarige Hagenaar K B. veroordeéld tot drie jaar gevange nisstraf met aftrek. B. heeft in de loop van twintig jaar door het vervalsen van kwitanties een bedrag van 140.300 verduisterd ten nadele van de Nederlandse Handelmaatschappij. Een Nederlandse club van circusvrienden. Sinds korte tijd is ook Nederland 'n club van circusvrienden rijk; een ver eniging die zich ten doel stelt nauwer contact te scheppen tussen publiek en circus, en de kennis van het paar denspel tracht te verdiepen door het houden van lezingen en het oprichten van een speciale circus-bibliotheek. Hiermede hoopt men een kring van deskundigen te vormen, die een on partijdig oordeel kan vellen bij geval van klachten of acties tegen het cir- cusspel, zoals onlangs van het Jack London Verbond. Dit verbond heeft namelijk de minister van Justitie ver zocht om de spoedige totstandkoming van een wet te willen bevorderen, waarbij het optreden van kunstenma- kende dieren wordt verboden. Als reactie heeft de zojuist opgerichte club van circusvrienden een telegram aan genoemde minister verzonden, met de volgende tekst: ..De club van circusvrienden, bijeen in haar alge mene vergadering te Utrecht, protes teert ten sterkste tegen de voorstel len van het Jack London Verbond, als zou dressuur berusten op mishan deling. en dringt aan op deskundige bestudering van dit vraagstuk". Het Wereldgebeuren Toen minister Morrison een week geleden op een persconferentie het verkiezinsprogram van Labour bcktnd maakte lanceerde hij als inleiding het grapje: Wij moesten wc! hei eerst z..i anders zouden de conservatieven het kiezerscorps helemaal niets te vertellen i hebben. Hij bedoelde daarmee fe zeg- I gen. dat Churchill en de zijnen poli- I tiek leefden van critick op de Lobour- regering, doch zelf weinig construe- tiefs hadden aan te bieden. Nu mag aan een verkiezingspro- gram niet al te veel "waarde worden geheclit. hoe goed het ook in elkaar zit. Het aantal kiezers, dat nauwge zet kennis neemt van de hoofdpunten van het program en daarna de keuze bepaalt, rpaakt een fractie uit van het totaal. Het zijn in de regel geheel an dere factoren, die beslissend zijn voor de gunst van de kiezers. Handige pro paganda met aantrekkelijke leuzen is zo'n factor. In 1945 heeft Churchill zich schro melijk vergist, toen hij met de Gesta- po-boeman voor de dag kwam. Zijn voorspelling, dat een socialistisch be wind de geleidelijke invoering van een totalitair stelsel in Engeland tot gevolg zou hebben raakte volgens Britse begrippen de grens van fair play. Die voorspelling is trouwens in geen enkel opzicht bewaarheid. „De weg naar slavernij" bleek erg mee te vallen. Deze week heeft Churchill het in zijn redevoering waarmee de verkie zingscampagne werd geopend, over 'n andere boeg gegooid. Socialistisch stemmen zou varen zijn tegen het getij in, was dit keer zijn hoofdthema. Zoals te verw-achten maakte Chur chill daarbij gebruik van de Labour- nederlagen in Australië en Nieuw- Zeeland. Nog altijd echter kon hij zich niet goed losmaken van zijn stok paardje om het socialisme als voor portaal van het communisme voor te stellen. In het buitenland is gebleken, beweerde de conservatieve leider, dat de socialisten de geringste weerstand bieden tegen het communisme, vooral in de Oost-Europese staten. Of deze bewering in overeenstemming is met de feiten staat zeer te bezien. Chur chill verklaarde niet waarom dan juist de socialistische leiders het mikpunt zijn van de Kominform-aanvallen. Aansluitend op de rede van Chur chill is het conservatieve verkiezings manifest verschenen, dat tot titel draagt: „Dit is de weg". Hét is een langademig document, met enkele verrassende passages. Uiteraard ademt het een liberale geest; staatsbemoeienis en nationali satie wordt verworpen. De wet, die voorziet in nationalisatie van de Brit se staalindustrie zal bijvoorbeeld bij een conservatieve stembusoverwinning worden ingetrokken. De geleide eco nomie zal worden prijsgegeven. Maar ër is ook deze zin: „Alle voor spiegelingen, dat wij voornemens zijn de ingevoerde maatschappelijke voor zorgsmaatregelen te niet te doen, zijn 1 leugens". Met andere woorden, de j sociale voorzieningen, die Labour on- der conservatieve tegenkanting heeft doorgezet, blijven gehandhaafd. Even verder wordt in het program het beginsel verdedigt, dat het parti culier bezit niet in enkele handen mag zijn, doch zoveel mogelijk ten bate van het gehele volk moet komen. Daarmee zullen de Labour-aanhan- gers geheel in kunnen stemmen. Het hoofdstuk over de buitenland se politiek tenslotte opent geen nieu we perspectieven. Op onderdelen na wijken de inzichten in beide partijen in dat opzicht niet veel van elkaar al'. Het beleid van minister Bevin is steeds nationaal geweest en niet socia listisch. De critiek kwam meestal uit eigen fractie. De verwachting, dat een socialistisch Engeland een brug zou kunnen vormen tussen de Sow jet- Unie en de Ver. Saten, een verwach ting, waarmee in 1945 gespeeld werd, is in geen enkel opzicht in vervulling gegaan. Voor de communisten blijft Engeland een kapitalistische burcht, socialistisch of. conservatief. 84. Maar daarin vergiste meneer Brusbox zich toch, want Jimmy was ook niet van gisteren. Die begreep heel goed, dat het gefluit voor hem was, die begreep best dat de mensen niets over hem te vreden waren. Hij had zijn plaats in het doel weer ingenomen, nam nog één lik uit de pot de laat ste lik en toen smeet hij de pot met een grote boog over het doel, en met een vastberaden blik in de ogen, keek hij het veld in. Vader, riep Billie, Jimmy heeft de pot weggegooid. We hebben nog een kans! Actie tegen Oostduitse christen-democraten In de Sowjet-zóne van Duitsland zijn door verscheidene organisaties, zoals commissies van fabrieksarbeiders en anti-fascistische verenigingen, reso luties aangenomen waarin de Chris ten-democraten van ..aanhitsen tot oorlog, sabotage, het aannemen van een onjuiste houding tegenover de nieuwe Oostduitse grens" en van nog andere „misdrijven" worden beschul digd. Inbraken uit baldadigheid Reeds enkele dagén is de politie té Doetinchem op zoek naar één of meer personen, die in de omgeving van de YVijnbergseweg niet minder dan vier maal ingebroken hadden in één nacht, n.l. in de bouwmaterialenhandel van de fa. Tiecken, de conservenfabrieken van de fa. Blom Zn., de timmerfa briek van de gebrs. Agterhof en de Gelderse verlichtingsindustrie van de fa. Eppink Ingenhorst. Uit het tot dusverre ingestelde onderzoek moet wel aangenomen wor den. dat men hier te doen heeft met. baldadigheid, want het merkwaardige van de vier inbraken is, dat alleen \vm vernielingen zijn aangebracht en vrijwel niets ontvreemd is. Ds fraude bij de Bond van Mobilisatie-invaliden. Maandag heeft mevrouw de Boer. echt genote van de voorzitter van de Bond van Mobilisatie-invaliden, aangifte gedaan van inbraak in het door de justitie ver zegelde kantoor van de Bond. Na een uit gebreid onderzoek vond de Justitie ter men aanwezig om mevrouw de Boer en haar kantoorbediende te arresteren. Het onderzoek wordt voortgezet. Zoals bekend bevindt de voorzitter van de bond. de heer P. de Boer zich nog steeds in arrest. Enkele dagen geleden zijn de leden van de Bond opgeroepen om Donderdag a.s. te Groningen te vergade ren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1950 | | pagina 3