M NIEUWS UIT ZEELAND Middelburg s begroting op het kantje af sluitend gekregen NIEUW- EN ST. JOOSLAND WIL GRONDGEBIED RUILEN De herïndeFng van gemeenten op Walcheren. On zichzelf te motiveren uitgaven aanmerkelijk verlaagd CENTRALE DIENST BEVELANDEN HEEFT OOK WONINGPLAN 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 26 JANUARI 1950 De gehele Nieuwerkerkp older aan deze gemeente de Johannespolde r aan Arnemuiden. Raadsleden over voorstel tot grenswijziging. Ook de gemeenteraad van Nieuw- en St. Joosland heeft zich t.han< bezig ge houden met het voorstel van Ged. Staten tot wijziging van de gemeentegrenzen op Walcheren. Ronduit enthousiast was men niet over de suggesties van dit college, mót name wat betreft de gebiedsafstand aan Arnemuiden. Uiteindelijk werd beslo ten aan G.S. te berichten, dat men wel accoord kan gaan met het afstaan van de gehele Johannapolder aan Arnemuiden, doch dat men gaarne als compensatie voor dit verlies van die gemeente het deel van de Nieuwerkerkpolder, dat thans aan haar behoort, in ruil ontvangt. Volgens het voorstel, waarover G.S. ad vies hadden ingewonnen, zou Nieuw- en St. Joosland een belangrijk deel van de nieuwe Zuid-Sloepolder krijgen, doch de gehele Johannapolder, het z.g. Lagerak- poldertje en een gedeelte van de Nieu werkerkpolder aan Arnemuiden moeten afstaan. De bestaande grens in deze laat ste polder loopt thans dwars door het bouwland en is op de duur niet houd- Geen bezwaar bij Middelburg. Naar aanleiding van het schrijven van Gedeputeerde Staten betreffende de her indeling van gemeenten od Walcheren de len B. en W. van Middelburg de gemeen teraad mede dat zij tot de slotsom zijn gekomen, dat van de zijde van Middel burg daartegen geen bezwaren dienen te worden gemaakt. De voorgestelde uitbreiding in de rich ting Sint Laurens voorkomt moeilijkhe den met het oog op het uitbreidingsplan in die richting, nu 't voor onze gemeente noodzakelijk is de toekomstige sportter reinen, evenais het militair oefeningster rein in die richting te ontwerpen, aldus B, en W. van Middelburg. Ook de grenswijziging over de Seisweg, achten wij een practische oplossing, waar deze weg als grensscheiding wel zeer on- gelukkig was. Alleen de voorgestelde grens beter gezegd: de handhaving van de bestaande grens tussen de Bigge- kerse sprink en de Groene weg, hadden wjj ons anders gedacht, nu de grenswijzi ging aan de orde is gesteld. Het uitbreidingsplan van onze gemeen te toch nadert de bij Ter Hooge bestaan de grens vrij dicht, terwijl juist over de grens aldaar de bebouwing is toegenomen en de buitenplaats Ter Eooge, welke thans wordt ingericht voor tehuis voor Ouden van dagen practisch geheel op Middelburg is aangewezen. Een verleggen van de grens tot voorbij Ter Hooge en Steenoven achten wij dan ook juister. B. en W. stellen voor bovenstaande be schouwingen ter kennis te brengen van Gedeputeerde Staten. Ijsvermaak in Zeeland. Op de vesten in Middelburg kon Woensdag nog niet worden ge schaatst. Wel werd er gereden op dè sloot langs de weg tussen Middelburg en Souburg, op de nieuwe watergan gen en op de tennisbaan aan de Na^- dorst. De Nadorstbanen zullen van daag verlicht zijn. Te Vlissingen werd er druk ge schaatst op de Spuiboezem en boven dien heeft men een „nieuwe" ijsbaan ontdekt op de voormalige industrie terreinen van de Vlismar. Te Goes zal de vereniging „Ijsver maak" vandaag de baan op de Oost- vest openstellen. Zaterdag Zeeuwse schaatskampioenschappen. IJs en weder dienende worden de Zeeuwse schaatskampioenschappen Za terdag verreden op de prachtige baan van „Zwake" te 's-Gravenpolder. De aanvang is bepaald op 11 uur. Er wordt Bereden over 500, 1500 en 5000 meter. Kleuter door het ijs gezakt. Van een vierjarige kleuter te Sou burg, die in de buurt van het Zeelari- diaplein met zijn bal aan het spelen was. rolde plotseling de bal op een der vijvers aldaar. Hij stapte het ijs op om zijn speelgoed te halen, maar halver wege de vijver zakte hij door het ijs. Ijlings toegeschoten omstanders wis ten het ventje met moeite weer op het droge te krijgen. TUCHTRECHTER. DURE TAPIJTEN. De coöperatie W., te Middelburg, werd ten laste gelegd het tegen onjuiste prijzen verkopen van turf. De gemachtigde van de coöperatie erkende dit, maar wees op de hoge inkoopsprijs en de vrachtkosten. Om het publiek terwille te zijn want er was gebrek aan turf had men de transactie, waarop nog moest worden toe gelegd, uitgevoerd. De Tuchtrechter ach- te de handelwijze van de coöperatie niet geheel juist en legde een boete van f 50.— op. P. B.. te Middelburg. h2d in een dag blad een advertentie gelezen. waarin kookhaarden ie koop werden aangebo den. Hij had deze haarden gekocht en op Walcheren weer verkocht, echter tegen te hoge prijs. Verdachte gaf toe de hoge prijzen berekend en ontvangen te hebben, maar dacht naar zijn zeggen toch volgens de prijsvoorschrift^n gehandeld te heb ben. De Tuchtrechter legde hem een boe te van f 20.— op. J. v. E.,-Rotterdam, werd het te duur verkopen van tapijten ten laste gelegd Verdachte erkende bij de verkoop van de tapijten tegenwoordig te zijn geweest, maar schoof de verantwoordelijkheid ver der op zijn broer. De Tuchtrechter hield de zaak aan om de gebroeders v. E. ge zamenlijk te horen. Van de vier kopers der tapijten waren er twee verschenen. H. C. te Kloetinge en C. B. te Kruiningen kregen eik een boete van f 5.Bij ver stek werden veroordeeld C. B. te Yerseke en C. S. te Kruiningen, die elk een boete van f 10.— kregen. baar, veden, waarom B, en W. aan de Raad in een nrae-advies hadden voorge steld in te stem men met het afstaan van de polder. In de Woensdag, onder voorzitterschap van burgemeester mr. F. S. K. J. Graaf van Randwijck gehouden vergadering vroeg als eerste de heer C. van Nimwe- gen het woord. Hij was van oordeel, dat Nieuw- en St. Joosland met de Zuid-Sloe- poldcr niet veel rijker wordt. Van de 18 boerderijen, die er in geprojecteerd zijn, zullen 14 tot deze gemeente behoren, doch tien daarvan vallen reeds binnen de thans bestaande gemeentegrens. Tegen deze betrekkelijk geringe aan winst weegt het verlies van dc polders met drie hofsteden, een café en twee arbeiderswoningen niet op. Dit raadslid noemde het eigenaardig, dat „Ar nemuiden al het gebied toegewezen krijgt, waarop het de begerige blik gevestigd houdt". Hij spoorde B. en W. aan de be trokken inwoners te polsen of zij instem men met de grenswijziging en hun me ning ter kennis te brengen van Ged. Sta ten. Tenslotte stelde hij voor in ruil voor prijsgegeven gebied een deel van Arne- muiden's Suzannapolder te vragen. GRENSVERLEGGING. De voorzitter had hier weinig oren naar en de heer A. de Jager constateerde, dat de grens van 's-Heer Arendskerke in dat geval wel erg vreemd zou lopen. De heer C. A. Polderdijk zeide de bijvoeging van de Johannapolder bij Arnemuiden te be treuren: de bestaande natuurlijke grens (het kanaal) wordt prijsgegeven. Wethouder P. IV. de Lange kwam daar op met een ander voorstel. Hij wilde de Johannapolder wel afstaan, maar zou gaarne zien, dat de thans midden door de Nieuwerkerkpolder lopende grens zódanig wordt gewijzigd (d.w.z. langs de dijk), dat deze polder geheel binnen de gemeente Nieuw- en St. Joosland komt te liggen. Men zou daardoor twee hofste den kwijtraken, doch twee andere ervoor in dc plaats krijgen. Met algemene stemmen werd hierna «be sloten in deze zin aan Gedeputeerde Sta ten te adviseren. Ernstig ongeval te Souburg. Woensdagmorgen is in de Kanaal straat te Souburg het 6-jarig zoontje van de familie Caljouw tegen een rij dende vrachtauto opgelopen, geladen met betonblokken. Hij tverd aangere den en zwaar gewoed. In zeer ernsti ge toestand werd het ventje naar het ziekenhuis „Bethesda" overge bracht. Stichting v. d. Landbouw afdeling Zeeland. VERGADERING TE GOES Het provinciaal bestuur van de Stichting voor de Landbouw heeft in een Dinsdag in hotel Centraal te Goes gehouden vergacfering besloten in principe accoord te gaan met het plan om de t.b.c. bestrijding onder het rundvee te stimuleren. Dit geschied de na een toelichting van dr. G. Wagenaar, directeur van de Provin ciale Gezondheidsdienst voor Dieren. Verder kwam de mogelijkheid tot het stichten van een strocellulosefabriek ter sprake. Ten aanzien van de wet op de aardappelmoeheid werd beslo ten geen algemene ontheffing aan te vragen, daar Zeeland er ook belang bij heeft, dat de aaltjesziekte afdoen de bestreden wordt. Voor individuele gevallen zal de zaak nader worden bezien. Ir. Oostenbrink van de Plan- tenzïektekundige Dienst te Wagenin- gen gaf een toelichting bij de be sprekingen over dit onderwerp. Medegedeeld werd, dat contact is opgenomen met het Bedrijfsschap voor Zuivel over de standaardisering van de consumptiemelk in Zeeland. Wanneer deze doorgaat, zullen waar schijnlijk alleen Walcheren en Zuid- Beveland er bij betrokken zijn. Voor lidmaatschap van een door Ged. Stalen ingestelde commissie voor beplanting zal worden voorgedragen namens de Stichting v. d. Landbouw Mart. Steyn uit Hoedekenskerke. Bezoldiging gemeentesecretarissen Groene Kruisgebouw te Driewegen. t De regelingen, zoals de provincies die hebben vastgesteld inzake de nieu we bezoldiging der gemeentesecreta rissen, wachten nog steeds op Konink lijke goedkeuring. Naar wij veme- men wordt ten aanzien van bepaalde gemeenten gewacht op het vaststellen van de bijzondere 'classificatie voor de burgemeesters. Destijds is aan de minister van Binnenlandse Zaken het j verzoek gericht de nieuwe bezoldigin- j Middelburg gen voor de gemeentesecretarissen te j doen ingaan op 1 October 1947. Meermalen heeft de minister echter te kennen gegeven, dat hij wenst vast te houden aan 1 Januari 1948. Wij verne men, dat ten aanzien van regelingen, waarin eerstgenoemde datum is ver vat, dan ook geen Koninklijke goed keuring te verwachten valt. De afdeling Driewegen van de Prov. Ver. „Het Groene Kruis" kwam in algemene vergadering bijeen. Het bestuur ontving opdracht plannen i te ontwerpen voor het verkrijgen I van een ei^en „Groene Kruis"-ge- bouw te Driewegen. WALCHEREN KERNSPLITSING EN ATOOM ENERGIE. tSAHAPlRIN W TABLETTEN keten een opkomende kou of gticp- Koket 75 en 40 ct. Lyceum te Zierikzee gesloten Vorige week Woensdag sprong een ke tel van de centrale verwarming in het Lyceum te Zierikzee. Tot Zaterdag werkte de school door met de verwarming op hal ve capaciteit. Inmiddels heeft evenwel de vorst zijn intrede gedaan en daardoor is nu de verwarming onvoldoende. De school is thans met uitzondering van de exa menklassen. gesldten. Het ziet er naar uit dat het nog wel enige dagen zal duren, voordat de verwarming weer in orde is. Dat deze stagnatie niet eerder verhol pen kan worden is mede te wijten aan de omslachtige wijze, waarop een en ander geregeld moet worden. Eerst wordt het defect door de rector gemeld aan de Rijksgebouwendienst te Middelburg, die het daarna doorgeeft aan Den Haag. Uit Den Haag komt eerst een ambtenaar eens poolshoogte nemen, waarna eindelijk met de herstelling wordt begonnen. REPATRIËRENDE ZEEUWEN. Tot de bemanning van H.M. torpe- 'dobóotjager „Jan van Galen", die 26 December uit Tandjong Priok is ver trokken en 30 Januari in Den Helder wordt verwacht, behoren de volgende Zeeuwen: F. Moerland, Bruinisse; L. P. A. Brasser, Vlissingen-, J. J Starke, Vlissingen; N. Bastiaanse, Zierikzee; C. M. Vleugel, Wemeldinge; A. W. v. Cadzand, Axel; H. W. Iiuijbregt.se. Middelburg. Voor het .Natuurkundig Gezelschap te Middelburg heeft Dinsdagavond drs. A. H. Wapstra uit Amsterdam een le zing gehouden over kernsplitsing en atoom-energie. Uitvoerig ging spr. daarbij in op de winning van plutoni um, dat dezelfde eigenschappen be zit als uranium en waarmede men op KUNST. „Ik ben hier eerder geweest" OPVOERING DOOR HET NEDERLANDS VOLKSTONEEL Het Nederlands Volkstoneel heeft in Middelburg de première voor Ne derland gegeven van „Ik ben hier eerder geweest", een spel in drie be drijven van de gevierde Engelse auteur van romans en toneelstukken J. B. Priestley. Priestley tracht in dit spel zijn toeschouwers te suggereren, dat in een bepaalde periode van een men senleven het individu eensklaps niet meer drijft, maar gedreven wordt, in een zekere tijdcirkel rond blrjft draaien, totdat het door innerlijke groei een hoger niveau bereikt en plotseling de innerlijke kracht en het inzicht vindt om Gordiaanse knopen op de juiste wijze door te hakken. Slechts wie in eigen leven iets der- ia uidmuui cu wticunicue men op r °;r ,.r efficiënte wijze radioactieve stof- fftH, ervaren heeft, zal dit stuk danvanrfi pn PR waamPMin Tin fen kan verkrijgen, bijv. cobalt dat dezelfde werking heeft als radium, maar veel goedkoper en niet giftig is. Spr. zeide te menen, dat cobalt 60 op de duur het radium bij de kankerbe strijding zal vervangen. Ten slotte ging spr. in op de wer king van het cyclotoon. waarmede men radioactieve stoffen kan maken, onder meer waterstof. De heer J. Schellens dankte drs. Wapstra voor zijn causerie. LEZING OVER „VREDERUST". Voor de afdeling Middelburg van de vereniging voor geestelijke verzorging van patiënten op de stichting „Vrederust" te Bergen op Zoom sprak Dinsdagavond in de Hofpleipkerk ds. J. F. v. d. Berg, gees telijk verzorger van deze stichting. Na ingeleid te zijn door ds. W. B. A. Smits, vertelde hij op boeiende .wijze over het leven in „Vrederust" en de verzorging van de geesteszieken. De arbeid, die door het verplegingspersoneel en de doktoren wordt verricht, is boven alle lof verhe ven. De bijeenkomst werd gesloten door de heer S. Caljouw. Oostkapelle Duidelijke financiële politiek voor B. en W. thans onmogelijk. Andermaal zijn B. en W. van Middelburg er In geslaagd dc jaariijkse begroting sluitend te krijgen. Dc gemeentebegroting voor 1950 sluit in in komsten en uitgaven voor de gewone dienst op een totaal van 5.843.278,91 en de kapitaaldienst sluit met een totaal van 11.383.367,70. De post voor onvoorziene uitgaven kon aanvankelijk worden gesteld op 44.289,31, maar inmiddels is de Raad voorgesteld om reeds thans ten laste van deze post over een bedrag van 17.76S.S7 te beschikken, zodat de post onvoorzien by het begin van het begrotingsjaar slechts 26,525,94 bedraagt. Het behoeft nauwelijks vermelding, dat dit bedrag aan de lage kant is en dat een zo preciese sluiting der begroting zorgwekkend is. Bij de vaststelling van de begroting is rekening gehouden met een stijging van sommige onvermijdelijke uitga ven, die o.m. de volkshuisvesting, handel en nijverheid, straatverlich ting en algemeen beheer betreffen, terwijl anderzijds een daling van som mige inkomsten is te verwaphten. Dit geldt bijv. voor de vermakelijk heidsbelasting, vorig jaar geraamd op 45.000, thans op 40.000. Ook de met de gemeentebedrijven samenhangende inkomsten en uilga ven zullen een naar verwachting na delige rol spelen. Dit blijkf uit de vol. gende vergelijking met de raming voor 1949 van de uitkomsten der ge meenlebedrijven en diensten: minder winst geraamd: electriciteitsbedrijf 15.886,16; waterleidingbedrijf 2.971,29; méér verlies geraamd: gasbedryf 5.339,20; reinigings- en ontsmettingsdienst 7.283,72; slacht- huis. en keuringsdienst 2.925,85; méér uitgaven: dienst voor de maat. schappelijke zorg 21.127,11. Dit geeft 'n totaal bedrag van f 55.483,33 KAPITAALSUITGAVEN Daarnaast komen nog de uitvoe ring van achterstallige onderhouds werken en de indirecte wederopbouw- uitgaven. Zo zulleu de reeds in de begroting 1950 geraamde kapitaalsuitgaven aan geldleningen een bedrag van rond 2.870.000 vorderen, waarvan zeker ruim één millioen gulden onrenda bel is! Het betreft hier de volgende kapi taalsuitgaven: bouw en inrichting brandweerkazerne f 300.000; idem zwembad f 172.500; uitbreiding alg. be graafplaats f 177.689,33; aanleg trot toirs en herbestrating K,Delft f 28.000; verbetering Klein Vlaanderen met aanleg van parkeerplaats en veemarkt f 80.000; verbetering Pottenbakkers en Schoorsteenvegerssingel met ga- zonaanleg f 20.000; aanleg en herstel park Torenvliet f 20.600; ten laste der gemeente blijvende herstelkosten singels f 143.179,60; vergoeding Grond bedrijf t.b.v. voor de gemeente uitge voerde werken f 291.000; kosten mo len Vlissingsbolwerk f 49.000; kosten aanleg en inrichting sportvelden Na- dorstweg f 150.000; aanschaffing ver plaatsbare muziektent f 6500; kapitaal verstrekking Electriciteitsbedrijf f 97.850; idem Gasbedrijf f 33.800; idem Waterleidingbedrijf f 28.925; idem Grondbedrijf f 1.271.000. Als deze uitgaven inderdaad geschie den, mag worden aangenomen, dat dc gewone dienst van 1950 ten dele en de volgende diensten geheel zullen wor den belast met een bedrag van min stens f 60.000 wegens rente en aflos sing. Dit bedrag is ten dele, namelijk tot een som van f 40.000, in de begro ting 1950 opgenomen. Nadat aanvankelijk de concept-be groting was opgesteld, bleek zij niet sluitend te zijn, terwijl reeds de ont vangsten tot het hoogste bereikbare niveau waren opgevoerd. Om tóch 'n sluitende positie te verkrijgen, moest men sommige uitgaven, hoe gemoti veerd ook op zichzelf, aanmerkelijk verlagen. In dit verband zal bij aan vragen om, nieuwe, of verhoging van bestaande subsidies terdege worden afgewogen, of het gemeentelijk belang daarbij zo groot is, dat de begrotings positie een ondergeschikte rol moet spelen. Voorts zijn enige reserveringen, die in verband met de toenemende maat schappelijke druk en met de t.z.t. te geschieden afwikkeling van de weder- opbouw-rekeningen noodzakelijk wor den geacht, niettemin ten dele achter wege gelaten. TE GERLNGE RESERVE Maar er zijn ook andere klanken te beluisteren. De meerdere opbrengst van de /ondernemingsbelasting kan worden geraamd op f 143.676, terwijl evenals in 1949 gerekend mag worden op een 20 pCt toeslag op de bijzon dere en de algemene uitkering uit het gemeentefonds, welke toeslag is ge raamd op f 128.071,46. Exclusief de toeslag is de algemene uitkering be groot op f 378.522,27, de bijzondere uit kering met toeslag op f 318.000. De totale inkomsten, door de uitkerin gen verkregen, bedragen f 271.747,46 en worden gereserveerd. Intussen kan, wil de begroting slui tend zijn, f 70.000 voor volgende ja ren gereserveerd worden, hetgeen dus ong. een vierde gedeelte uitmaakt van bovengènoemde som. Uit dit alles blijkt wel duidelijk, dat de financiële positie van de gemeen te verre van. rooskleurig is. Meer nog dan in het vorigè jaar zal het doen van investeringen en het belasten van de gewone dienst met buitengewone omzichtigheid dienen te geschieden. B. en W. achten zich verplicht er op te wijzen, dat het de gemeente ten enenmale onnfogelijk is een vast om lijnde financiële politiek tc voeren. Anders toch dan in vroegere jaren, lééft de gemeente voor een zeer be langrijk deel by de gratie van diver se rijksuitkeringen. Uitkering* rigens, die voor het overgrote deel eer conjunctuurgevoelig zijn èn wel ke nog steeds berusten op een voor drie jaar vastgelegde noodregeling, die, tenzij zy verlengd wordt, voor hef laatst geldt in 1950. B. en W. brengen dan ook met na druk* de wens naar voren, dat spoedig een definitieve regeling van de finan ciële verhouding tussen Rijk en ge meenten tot stand zal komen, een re geling, welke dan aan de gemeenten meer stabiele inkomsten verzekert. Tevens moet een afdoende oplossing worden gevonden voor de dekking van „oude tekorten". Eerst wanneer dit alles bereikt is, zou het mogelijk zijn een reëel sluitende begroting sa men te stellen, waarbij de gemeente haar belangen op de juiste wijze zal kunnen behartigen. Wij komen op de gedetailleerde cijfers van de begroting nader temg. GEITENFOKVERENIGING HIELD JAARVERGADERING. De Geilenfokvereniging afdeling Oostkapelle hield haar jaarvergadering in café „De Vriendschap" onder voor zitterschap van de heer F. Boone. In zijn openingswoord herdacht dc voorzitter de heer A. Louwerse, secre taris van de vereniging, die is over- lden. Uit het verslag van de waarne mend-secretaris bleek, dat het leden tal van 50 op 37 is teruggelopen. Daar bij de bestuursverkiezing de heer F. Boone zich niet meer herkiesbaar ove- stelde, werd in zijn plaats gekozen de heer F. d,e Voogd en inplaats van wij len de heer A. Louwerse, de heer P. de Kam. Besloten werd de jonge geit jes vrij te verkopen. Tot bokhouder werd herbenoemd de liéer L. Sturm en tot bode de heer W. Vos. Het dek- geld werd vastgesteld op 4.50. Zoutelancie UITEENZETTING OVER DE VARENDE GEMEENTE. Di de Noodkerk te Zoutelande gaf de heer J. J. Steinhart. verbonden aan de Hervormde Raad van de Varende Ge meente, een uiteenzetting van het werk van deze raad onder, de schippers Van de binnenvaart. Na een inleidend woord van ds. Wagener gaf de heer Steinhart een kort overzicht van dit werk in de loop der tijdentoegelicht met filmstroken. Ds. Wagener sloot deze geslaagde bijeenkomst. aanvaarden en waarderen. De ande ren zullen er onaangedaan tegenover blijven staan. In „Ik ben hier eerder geweest" ar riveren twee „slachtoffers" van een mislukt huwelijk Walter Ormund, succesvol grootindustrieel en zgn vrouw Janet. in de Yorkshire-se dorpsherberg De Zwarte Stier, waar de onderwijzer Oliver Farrand in pen sion is. Beiden voelen, vanaf het mo ment, waarop zij dit huis betreden, dat er iets bijzonders gaat gebeuren. En inderdaad: Janet voelt zich on weerstaanbaar naar Oliver toegedre ven en Waiter worstelt weliswaar tegen de noodzaak, zyn vrouw los te laten en gelukkig te doen worden, maar komt tot beter inzicht, als dr. Görtler, een Duitse immigrant in Engeland, slachtoffer van het Hitier- regime, die het samen treffen van deze mensen „vooruit gedroomd heeft", hem op een hoger niveau brengt en in staat stelt, de verlam mende „tijdcirkel" te doorbreken. Het is een gegeven met vele mo gelijkheden tot groot toneelspel. Het eerste bedrijf is suggestief, het tweede bevat een prachtige scène, als Janet en Oliver onweerstaanbaar naar elkaar gedreven worden. He laas is dr. Görtler in het derde be drijf te vaag om de toeschouwers van de noodzaak dezer ontwikkeling te kunnen overtuigen. Wat de opvoering door „Het Ne derlands Volkstoneel" zelf aangaat: er kleefden premièrefoutjes aan. Men denke aan de ldok, die stilstond en slechts tikte of sloeg als de acteurs zwegen, aan een hinderlijk gebrek aan rolvastheid. aan grijze haren die onder een kastanjebruine pruik uit kwamen. De opvoering leed ook on der het feit, dat bij al haar kunnen Nell Knoop de toeschouwers niet de illusie kon geven, dat zij jonger was, dan Ferd. Sterneberg. haar echtge noot en onder de omstandigheid, aat Jan Grefe als Oliver weinig meer werd dan een marionet. Niettemin waren er momenten van groot speL Dat tafereel in liet tweetje bedrijf, waar Janet en Oliver elkaar naderen was prachtig en dé slotscène van het derde bedrijf, waar Walter zijn vrouw vrjj laat, was schitterend toneel. Een speciaal woord van waar dering komt ook de waard van De zwarte Stier Hans van Meerten toe. Ondanks deze uitstekende momen tor. kon men toch niet van een gave vertolking van een op zichzelf al niet bijster sterk stuk spreken. Hoezeer „ik ben hier eerder geweest" ook 't aankijken waard was. G.B. Naar de oplossing van het Bevelandse woningprobleeu. De woningnood op de Bevelanden heeft ook de Centrale dienst voor Bouw- en Woningtoezicht en Gemeentewerken voor de Bevelanden ertoe geleid, een plan op te zetten voor het bouwen van goedkope woningen buiten het gewone bouw volume om. Een voorlopig plan is gereed gekomen en reeds twee gemeeptcradcn kwamen in spoedeisende vergadering bijeen om deze zaak te bespreken. 's-IIeci Arendskerke zou wel veertig van deze woningen willen hebben, terwijl de Ver- sekse raadsleden het colllege van B. en W. Woensdagavond machtigden om alles in het werk te stellen teneinde er vijftig te kunnen doen bouwen. Verschillende andere Bevelandse gemeentebesturen leggen dezelfde interesse aan de dag en zullen ook gaarne liun deel krijgen. De verlanglijstjes worden thans ingeleverd, straks gaat het plan naar Den Haag en dan is het woord aan de Minister. ken van 2 v 3.80 ra. kan worden bereikt. Aan de achterzijde is ook een portaal ge projecteerd, dat een verbinding van de keuken naar de kamer geeft en boven dien naar de bovenverdieping leidt. Hier zijn drie slaapkamers geprojecteerd van 3.50 x 2.92 m., 2.50 x 2 m. en 3.80 x 2 m. Het aantrekkelijke van deze woning is, dat zowel de keuken als de kamer aan beide zijden ramen krijgen, zodat te allen tijde het zonlicht kan binnendringen, on verschillig hoè het huis wordt geplaatst. De kubieke meterprijs van dit type is voorlopig becijferd op f 26.85 en de rijks bijdrage op f 109 per jaar. De huurprijs zou f 3.95 per week moeten bedragen. Het tweede type heeft een inhoud van 260 m3 en komt wat indeling betreft veel overeen met het Kruiningse ontwerp. De kamer van 4 x 4.50 m en de keuken van 3 x 2.50 m. zijn hier achter elkaar ge projecteerd. met tevens naast de keuken een ingebouwde schuur. Ook hier zijn bo ven drie slaapkamers van resp. 12„ 9 en 5 m2. De breedte van deze woning is 5.41 m. Hiervoor is een kubieke meterprijs van f 24.85 berekend en een rijkssubsidie van f 108, terwijl "de huurprijs f 4.30 per week zou moeten bedgggen. Mooie, ge rieflijke woningen, die ook gehel met houten vloeren, plafonds e.d. zouden wor den uitgevoerd. Zoals gezegd, heeft de raad van 's Heer Arendskerke, welke gemeente nog 80 wo ningzoekenden telt, zich voor veertig wo ningen aangemeld, terwijl Yerseke. zo het plan verwezenlijkt kan worden, vijftig woningen van het type van 217 m3 wenst. In de raadsvergadering van Yerseke deed het raadslid Koppe mene namens de andere raadsleden nog een dringend be roep op alle officiële instanties om deze gemeente, die zoveel deviezen voor het IN 1950 GEEN BARAKKEN- BOUW MEER. Het is enkele weken geleden, dat bur gemeester Willemsen van Yerseke de di recteur van de Centrale Dienst, de heer J. H. Valk. opbelde met de vraag of deze nog barakken te koop wist. De woning nood in Yerseke is zo groot, dat de Stich ting voor de Volkshuisvesting aldaar over woog om de barakkenkampen maar uit te breiden, om uit de misère te komen. In 1950 geen barakken meer, was de «opvat ting van de heer Valk. Dan eerst maar eëns zien andere middelen te vinden om Yerseke te helpen. Dat dit hard nodig is. bleek wel uit een onderzoek. Er zijn in het oesterdorp nog 58 samenwoningen, waarvan ten minste 15 zeer dringend om verbetering vragen. Verder zijn er 35 krot woningen en nog de vele woningzoeken den en trouwlustigen. Toen kwam het plan-Bussum, dat vrij wel het gehele land deed afvragen of dit voorbeeld niet was op te volgen. Zo ver ging het ook de Centrale Dienst. De heer Valk ging met zijn staf aan het rekenen en men kwam met twee plannen uit de bus. Er werd een aannemer gevonden, die het voor de voorlopige prijs bleek te kun nen doen. De plannen werden aan de Prov. directeur van Wederopbouw en Volkshuisvesting voorgelegd en ook daar erkende men dat deze zeer aanlokkelijk waren. DE PLANNEN. Het eerste plan voorziet in de bouw van woningen met een inhoud van 217 m3. Deze woningen hebben een front breedte van 6.81 m. Via een entree van 1x2 m„ waarin ook de W.C. is geprojec teerd. komt men rechts in de woonkamer van 3.50 x 5 m.. -terwijl links de eetkeu- Middelburg wil geldleningen sluiten. Het college van B. en W. van Middel burg heeft aan de Raad voorgesteld defi nitieve geldleningen aan te gaan van f 655.485 met de Pensioenraad en van f 250.000 met een rentepercentage van V'i%. De eerste lening zou worden geslo ten ten Behoeve van de bouw van 42 mon ade-woningen, waarvan de stiehtingskos- •n werden geraamd op f 703.000.—. De v. cede lening wil men gebruiken ter dek king van de kosten van de 42 montage- •voningen wat betreft het resterende deel If 47.515), van 112 woningen aan de Grif- itoen (f 42.070; van de geraamde stich- ingskosten ad f 2.760.000, werd reeds ge- liekt een bedrag van f 2.716.000), van de park-aanleg Torenvliet met inbegrip van r..inkoop gronden f 35.745), van de semï- permanente schooi 't Zand (nog te dek ken f 107.500) en van de bouw van wo ningen op de Vismarkt, te dekken f 17.170. Advertentie Het bureau van de Burgerlijke Stand in de Lange Kerkstraat te Goes, is bij de ingang verfraaid met een show-étalage van het Geschenkenhuis te Goes en Middelburg. Heeft U een baby aan te geven, zoekt U een wo ning, heeft U andere ambtelijke zaken te vervullen? Laat dan eerst Uw ze nuwen kalmeren, door al dat mooi's te bewonderen. land opbi-engt, op deze wijze uit de wo ningellende te helpen. GEEN DWARSBOMEN VAN DE KRUININGSE PLANNEN. Zo nemen thans practisch alle Beve landse plattelandsgemeenten deel aan de landelijke „race" om goedkope woningen. Met koortsachtige ijver is ook aan deze plannen gewerkt, teneinde de zaak voor elkaar te krijgen vóór de deur in Den Haag gesloten wordt. Het is echter aller minst met deze plannen de opzet ge weest, zoals burgemeester Willemsen en de heer Valk Woensdagavond in de raadsvergadering verzekerden om het plan Kruiningen te dwarsbomen. De ver wezenlijking van dit laatste plan zal van harte worden toegejuicht, daar dit de huisvesting op de Bevelanden alleen ten goede kan komen. Alleen kan het wor den betreurd, zo merkte burgemeester Willemsen nog op. dat niet van den be ginne af een samenwerking heeft plaats gehad, hetgeen wellicht beter zou ziin ge weest. Alles is thans in afwachting of de Mi nister zijn toestemming zal geven.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1950 | | pagina 2