PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Den Haag acht zich voor actie- Westerling niet verantwoordelijk BILT Geen Nederlanders gedeserteerd Sowjet-Unie erken! V.S.I. SCHERPE POLEMIEK TUSSEN KONING LEOPOLD EN SPAAK GENERAAL KRULS DRINGT AAN OP UITERSTE ZUINIGHEID Franse regering neemt krachtige maatregelen. DE JAARWEDDEREGELING DER ZEEUWSE WETHOUDERS DE VOORSPELT: 192e Jaargang - No. 22 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale .Zeeuwse Courant, nirectte: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adj. W. de Pagter. Hoofdred.: G. Ballintijn. Pl.verv.: W. Leertouwer en H. A. Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 32 ct. per week: f 3.90 p. kw.: fr. p. p. f 4.15 oer kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 26 Jan. 1950 ADVERTENTIEPRIJS: 18 ct. per mm. Minimum p. advertentie t 2.50. Ingez. mededelingen dubbel tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) van 1—5 regels f 1.—. iedere regel meer 20 cent. ..Brieven of adres Bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C.. Middelburg. 6ur. Vlissingen. Walstr 58—60, tel. 2355. 4 lijnen (b.g.g. 2358); M'burg Londense Kaai 2 4 - Goes. L. Vorststr. 63. tel. 2475 tb g.g. 2 Oostburg: Pr. Mauritsstr. 12. tel. 102 -Terneuzen: Brouwerijstr. 2 - Zierikzee: N. Bogardstr. C 160. tel. 26 In speciaal communiqué worden beschuldigingen van Indonesische zijde verworpen. De Hoge Commissaris van Nederland in Indonesië e«i de Nederlandse leger-commandant, hebben Woensdagavond een communiqué uitgegeven, waarin stelling wordt genomen tegen de beschuldigingen van Indonesi sche zijde, dat de actie van Westerling in Bandoeng oogluikend werd toe gestaan, of in elk geval niet streng werd tegengegaan. In het communiqué wordt nadrukkelijk verklaard, dat berichten, als zou een groot aantal Nederlanders zijn gedeserteerd, volstrekt onjuist zijn. Op enkele uitzonderingen na waren de deserteurs manschappen van Indonesi sche landaard en onder Nederlands bevel staand. De deserteurs, die zich bij de illegalen hadden gevoegd, hadden hun distinctieven verwijderd. het J alle De Hoge Commissaris acht niet op zijn weg te liggen om facetten van de zaak te belichten. Hij meent wel, er op te moeten wijzen, dat men bij het beoordelen van deze aangelegenheid niet uit het oog mag verliezen dat liet K. N. I. L. nog steeds geen kennis draagt van de voorwaarden, waarop zijn leden in het leger der R. I. S. kunnen wor den opgenomen. Mede om deze re den zijn bepaalde groepen gevoelig geworden voor de agitatie van on verantwoordelijke elementen, wier houding door de Nederlandse rege ring wordt afgekeurd. Voor het optreden van deze ele menten draagt de Nederlandse re gering generlei verantwoordelijkheid en voorzover zich daaronder Neder landers bevinden, weten deze Neder landers, dat zy handelen in strijd met de wensen en de opvattingen van dc Nederlandse regering. Het is de taak van de R. I. S. om tegen deze personen op te treden. Reuters correspondent gaf Woens dag van de toestand in en om Ban doeng een beeld, waaraan hier het volgende wordt ontleend Door het uitgaansverbod van het invallen der duisternis tot aan zons opgang, is na het invallen der duis ternis Bandoeng een lege en angstige stad. Patrouilles van de T.N.I. door kruisen de stad in open vrachtauto's en sluiten de toegangswegen naar Bandoeng af. Op de verlichte voor galerijen zitten de Europese inwoners met een -bijna ostentatieve noncha lance, en het grootste deel van de be volking houdt de deuren en vensters gesloten. Ook Nederlandse pantserwa gens doorkruisen de stad. De Apra is in de bergen verdwenen met hetzelfde. femak en even effectief, als zij Maa.n- ag Bandoeng binnenrukte. Gisteren ben ik onder escorte van een Nederlandse pantserwagen naar Garoet gereden. Op de lange weg was generlei verkeer waar te nemen. Wij reden door verlaten kampongs, waar uit de bevolking uit vrees voor onge regeldheden gevlucht was. Neutrale militaire waarnemers zijn onder de indruk van de wijze, waarop de Nederlandse officieren het perso neel van het K.N.I.L. in de. hand heb ben in een situatie, waarin hun sympathie klaarblijkelijk aan de kant van Westerling is. Nieuwe koffiebon bekend. Het bedrijfschap voor granen, zaden en peulvruchten heeft bon 424 alge meen aangewezen voor het kopen van 125 gram koffie. Deze bon kan met ingang van Vrijdag 27 Januari 1950 worden gebruikt en blijft geldig voor het kopen bij de detaillist tot uiterlijk 12 Februari 1950. Het rant soen moet dienen voor zes weken, zo dat op 9 Maart 1950 een nieuwe koffiebon zal worden aangewezen. Bonnen van de „Voedingsmiddelen- kaarten 909" met een lager nummer dan 424 kunnen worden vernietigd- De rantsoenwaarde van de in omloop zijnde rantsoenbonnen HD en BD een rantsoen, blijft onveranderd 125 gram koffie per bon. Nederlandse missionaris en missiebroeder verdronken. De Nederlandse missionaris H. Hen driks en de missiebroeder A. van Dam behoren, naar thans wordt aan genomen, tot de twaalf slachtoffers van een boot, die met ruim 60 passa giers verleden week bij Surigao (eiland Mindanao) omsloeg. Men heeft de hoop hen nog levend terug te vin den opgegeven. Beide slachtoffers behoren tot de missionarissen van het Heilig Hart te Tilburg, die met een grote groep in diverse delen van Indonesië en de Philippijnen werkzaam zijn. Een flinke dochter. Toen de dochter des huizes in een pand in Den Bosch Dinsdagavond haar kamer binnenkwam en het licht aandraaide, ontdekte zy in een hoek een vreemde man. Hij trachtte te vluchten, maar zij vloog hem te lijf. By een kortstondig gevecht stiet ze hem met het hoofd tegen een balk en toen vader en broer even later toesnelden was 't pleit met een har de „linkse" tegen de kin weldra be slist. De dochter heeft goed werk ver richt, want de inbreker was een „zwaar geval". Hij had reeds zes ja ren gevangenis achter de rug. In Amsterdam heeft zich een comité gevormd om te komen tot de oprichting van een monument ter nagedachtenis van wijlen president Franklin D. Roosevelt. NIEUWE ACTIE? De berichten welke gistermiddag broksgewijze te Djakarta werden ont vangen, schynen er op te wijzen, dat het leger van Westerling nieuwe aanvalsoperaties heeft ontketend ten Westen en ten Noordwesten van Bandoeng. De stad Poerwakarta, op 100 km van Bandoeng werd om niet nader genoemde redenen tot „geslo ten stad" verklaard, aldus verzekert men in over het algemeen goed inge lichte kringen. De spoorweg- en te lefoonverbindingen tussen Poerwa karta en Bandoeng zyn verbroken. Tevens wordt vernomen, dat de spoorwegverbindingen tussen Djokja karta en Bandoeng sedert Dinsdag zijn verbroken. Nota aan Nederlandse ambassadeur. De Sowjet-Unie heeft besloten de Verenigde Staten van Indonesië als een souvereine staat te erkennen en diplomatieke betrekkingen aan te i knopen, aldus meldt Radio-Moskou. Dit besluit werd medegedeeld in een nota, welke Woensdag door de Sow jet-Russische onderminister van buitenlandse zaken Gromyko aan de Nederlandse ambassadeur, dr. P. C. Visser, werd overhandigd. De nota vormde een antwoord op een door dr. Visser op 24 December aan Gromyko overhandigde nota, waarin de souvereiniteitsoverdracht wordt meegedeeld en uiting wordt ge geven aan de hoop, dat de Sowjet- regering de V.S.I. zou erkennen. Koningin bij lustrum Leidse studenten. De vereniging van vrouwelijke Stu denten te Leiden, de V.V.S.L., begon Woensdag de viering van haar 50-ja- rig bestaan. Koningin Juliana maakte als oud- De constituerende vergadering van India heeft gisteren met algemene stemmen dr. Radjcndra Prasad geko zen tot president van de nieuwe repu bliek. De republiek wordt morgen geproclameerd. De president is 65 jaar oud. Verhoging uilkeringen Noodwet Drees met 5 By de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot tijdelijke verho ging van de uitkeringen ingevolge de lid van de V.V.S.L. de intocht van de 'Noodwet Ouderdomsvoorziening, van reünisten te Leiden mee, gebruikte met haar jaargenoten de lunch in restaurant „De Doelen", en woonde de officiële opening van het lustrum bij in de Zuiderkerk. Ook het leger kan geen lieden gebruiken die er de kantjes aflopen. In een schrijven, gericht aan de commanderende officieren van alle onderdelen der Koninklijke Landmacht, heeft generaal mr. H. J. Kruis, chef van de génerale staf, aangedrongen op de uiterste zuinigheid in 't gebruik van gelden, personeel en tijd bij de opbouw van het leger. Een voortdurend streven naar een zo hoog mogelijk rendement met een mi nimum aan kosten, ontslag of overplaatsing van overtollig personeel en opvoering van de individuele arbeidsprestatie zijn énkele van de maat regelen, die worden aanbevolen. Generaal Kruis zet in zijn brief uiteen, dat de K. L. over een groot deel der begrotingsgelden moet be schikken om binnen een beperkt aantal* jaren in het kader van de West-Europese verdediging een mi nimum sterkte aan goed geoefende troepen te velde te .kunnen brengen. Deze gelden zullen regering en volks vertegenwoordiging slechts dan be schikbaar stellen, indien verwacht kan worden, dat de K. L. het ge stelde doel kan bereiken. Overcompleet beroepspersoneel moet worden overgeplaatst: het overtollige personeel, dat niet in vas te dienst is, moet met groot verlof naar huis worden gezonden. Wan neer de geldende bepalingen het huiswaarts zenden met groot verlof niet toelaten, dan dient men voort aan te bestemder plaatse voorstellen te doen om de betrokkenen toch uit Drie assistenten voor de H. C. in Indonesië. Binnenkort valt de benoeming te verwachten van drie hoge functio narissen als asssistenten van de Hoge Commissaris in Indonesië, dr. H. M. Hirschfeld. Het zijn mr. A. H. C. Gieben, dr. J. G. de Beus en drs. A. B. Spee kenbrink. Mr. Gieben bezocht het gymnasium te Middelburg en studeerde daarna rechten aan de universiteit te Lei den. Hij vertrok in 1925 naar Indië, waar hij verschillende functies be kleedde bij de zittende en staande magistratuur. Na de oorlog werd hij directeur van Justitie te Batavia en later adviseur-generaal voor justitie. Dr. de Beus legde in 1934te Lei den cum laude hét doctoraal exa men in de rechten af en promoveer de aldaar in 1938 op een volken rechtelijk proel schrift. Hij is sinds 1935 in de Nederlandse diplomatie ke dienst, waarbij hij achtereenvol gens werkzaam is geweest bij de Nederlandse diplomatieke zendingen te Brussel, Kopenhagen, Berlijn, Lon den, Washington en bij de Verenig de Naties. Tijdens de oorlog was hij secretaris van de minister-president te Londen en publiceerde de brochu re „de wedergeboorte van het Ko ninkrijk". die tijdens de bezetting in Nederland circuleerde. Drs. Speekenbrink legde in 1933 het doctoraal examen af aan de Ne derlandse Handelshogeschool te Rot terdam. In 1934 trad hij in Rijks dienst bij de afdeling Nijverheid van het ministerie van Economische Za ken, waar hij geleidelijk opklom tot waarnemend secretaris-generaal van de ministeries van Scheepvaart en van Handel, Nijverheid en Landbouw te Londen. In 1949 werd hij voorzitter van de Nivas. de dienst te ontslaan of anders el ders te werk te stellen. Generaal Kruis verlangt verder van de officieren, dat zij nauwlet tend toezien op de inachtneming van de vastgestelde diensturen. In de burgermaatschappij kan men geen lieden gebruiken, die „er de kantjes aflopen", maar ook in de K. L. niet. Militairen, die op bureaux werkzaam zijn, mogen voortaan niet meer in diensturen baden. Hun geestelijke verzorging moet in dien mogelijk buiten de diensttijd geschieden evenals de inspecties en huishoudelijke diensten. bepaalde renten en bijslagen ingevol. ge de Invaliditeitswet en van de kin derbijslagen ingevolge de kinderbij slagwet voor invaliditeits-, ouderdoms- en wezenrentetrekkers. De tijdelijke verhoging bedraagt 5 De kosten van de voorgestelde re geling zullen naar raming een bedrag van 9.500.000 per jaar belopen. Deze kosten zullen ten laste komen van het Rijk. Waar de toegestane nieuwe loonsver hoging gèldt te rekenen van' 1 Janu ari 1950 acht de regering het redelijk, dat de in het ontwerp van wet voor gestelde bijslagregeling van die zelfde datum af zal werken. Ongeregeldheden op Ambon en in Balikpapan. Het ministerie van voorlichting van Oost-Indonesië deelt mede: op Ambon hebben ongeregeldheden plaatsgevon den tussen militairen van het K.N.I.L. en de bevolking, waardoor twee per sonen werden gedood, vier zwaar ge wond en 15 licht gewond. De minister van binnenlandse zaken van Oost-In donesië heeft zich in verband hierme de naar Ambon begeven. De -troepen van het K.N.I.L. zijn geconsigneerd; de situatie is thans rustig. Het te Makassar verschijnende blad „Pedoman" meldt, dat er bij ernstige ongeregeldheden te Balikpapan tus sen van Timor en Flores afkomstige Indonesiërs en Indonesiërs van Ban- danera acht doden zijn gevallen, ter wijl 12 personen zwaar en 55 licht werden gewond. Eenheden van het KNIL ter plaatse zouden zijn ver zocht te helpen bij de handhaving van de orde. Artikelen beantwoordt met een brief. Paul Henri Spaak, voormalig Bel gisch premier, heeft enkele artikelen |van zijn hand in het socialistische blad ',.Le Peuple" doen afdrukken, waarin het beleid van koning Leopold in 1940 opnieuw scherp gehekeld wordt. Dc koning heeft het nodig geacht hierop ia een speciale brief te antwoorden. De brief is overhandigd aan premier Eyskens en de ambassadeurs van En geland. Frankrijk en de V. S. Spaak bracht in zijn artikelen voor al aan te tonen, dat de koning een zeer persoonlijke politiek heeft ge- jvolgd. Zonder enig recht en zonder re kening te houden met de grondwet, aldus Spaak, heeft de koning de bui tenlandse politiek alleen willen voe. ren en op eigen verantwoordelijkheid beslissingen willen nemen, die beslis send waren voor de toekomst van België. Spaak laat in hel midden, of de vorst het goede voor heeft gehad met België, doch vraagt zich af, hoeveel vertrouwen België kan hebben in een vorst, die zijn bedoelingen voor zijn ministers verbergt, en die. wanneer de crisis op zijn hoogst is. op eigen initiatief handelt en de raad van zijn regering in de wind slaat. In de twintigste eeuw is de monar chie slechts mogelijk indien de koning zich nauwkeurig aan de grondwet houdt en bereid is te regeren in plaats van te heersen. In zijn antwoordbrief verklaart de koning het onduldbaar te achten, dat Belgen, die de hoogste functie in het lland hebben vervuld, de eer van hel 'land, van het leger en van de vorst 'op het spel zetten om welke beweegre- idenen dan ook. De koning protesteert verder met klem tegen een bewering van oud premier Huysmans, dat hij in 1940 had bevolen de sluizen van Zeebrugge intact aan de Duitsers over te leveren. In de Belgische Kamer is het Woensdag tot rumoerige momenten Fikomen bij de voortzetting van de debatten over de volksraadpleging. Commandant Truculent voor de krijgsraad. De commandant van de Britse duik boot Truculent zal voor de krijgsraad moeten verschijnen, aldus heeft de Britse Admiraliteit bekend gemaakt. De 27-jarige luitenant-ter-zee, Bo wers. wordt beschuldigd van „plichts verzuim subsidair het verliezen van zijn schip door nalatigheid". Het feit, dat commandant Bowers voor de krijgsraad moet verschijnen moet niet worden beschouwd als een aanduiding, dat hij op enigerlei wijze voor de ramp verantwoordelijk is", al dus is aan de bekendmaking toege voegd. Prijsbeheersinj voor bruiden in Nigeria gewenst. De prijs van bruiden, die „enig onder wijs" genoten hebben, is in de Oostelijke provincies van Nigeria sinds 1939 gestegen van 200 tot 1200 gulden, zo schrijft de „Daily Times", een te Lagos verschijnend ochtendblad. „Het wordt tijd, dat de re gering een prijsbeheersing instelt. De re gering moet bedenken, dat een van de oorzaken van het arbeidsgeschil gelegen is in de hoge prijs, die arme arbeiders voor hun bruid moeten neertellen. Zowel voor geschoolde als voor ongeschoolde bruiden moet een maximumprijs worden vastgesteld en ouders die meer vragen, moeten worden beboet". Geheime overeenkomsten tussen Mao en Stalin. „SPECIALE RECHTEN" VOOR RUSLAND. „Er zijn twee geheime overeenkom sten tussen het communistische China en de Sowjet-Unie, waarbij de Rus sen „speciale rechten" worden ver- jleend op Mandsjoerijc". Aldus heeft .het Amerikaanse ministerie van Bui- i tcnlandse Zaken bekend gemaakt. In een gedetailleerd „document over de achtergronden", wordt meegedeeld, dat „de Sowjet-Unie het rijkste in dustrie-gebied van China stevig ach ter het in het Verre Oosten gelegen gedeelte van het ijzeren gordijn heeft geplaatst" Tegen sabotage. De Franse ministerraad heeft maatregelen goedgekeurd, welke voorzien in een krachtig optreden tegen dagbladen, die opzettelijk hun berichtgeving vervalsen. Deze maatregelen zijn in de eerste plaats gericht tegen de Franse com munistische dagbladen, die o.a. schrij ven over de „vuile oorlog" in Frans- Indo-China. Eerder op de dag was door de commissie voor de landsverdediging van de Franse Nationale Vergadering een motie aangenomen, waarin „het landsverraderlijke gedrag van hen, die sabotage-acties organiseren" ten scherpste wordt veroordeeld, de com- missise verzocht de regering „snel te .handelen, om dit landverraad de I kop in te drukken", j Ook is thans medegedeeld dat „de 'noodzakelijke politiemaatregelen zul len worden genomen en, waar nodig, zullen worden vei-scherpt, om hét be sluit te doen uitvoeren". B. en W. van Middelburg st aan afwijzend tegen voorstel van Ged. Staten. Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben aan de gemeentebesturen in deze provincie een nieuwe jaarwedde regeling voor de wethouders toege zonden met het verzoek daarover vóór 1 Maart a.s. advies uit te brengen. Gedep. Staten schrijven aan de gemeentebesturen, dat in verband met de herziening van de jaarwedden der burgemeesters en de aanhangige herziening van de jaarwedden der secretarissen en gemeenteontvangers ook voor de wethouders een andere regeling nodig is, die beter aansluit by de regeling voor de burgemeesters enz. Het nieuwe ontwerp van G. S. bood i derssalarissen te bepalen op 3500. gelegenheid om de wethouderssalaris- per jaar. Thans bedragen deze salaris sen voor de 5 laagste gemeenteklassen sen te Vlissingen 2700.en hono- en voor de klasse 13 te verbeteren. lieert Vlissingen dus ook zijn wethou- Het is de bedoeling, dat de nieuwe wedderégeling per 1 Jan. 1950 zou in gaan. De volgende salarissen worden door G. S. voorgesteld: voor gemeenten tot 500 zielen 150.— per jaar. tot 1000 zielen 200.tot 1500 zielen 250. tot 2000 zielen 300.—. tot 3000 zielen 350—, tot 4000 zielen 400—, tot 5000 zielen 450.tot 6000 zielen 500—, tot 8000 zielen 650—, tot 10.000 zielen 800.tot 12.000 zielen 900 tot 14.000 zielen 1000—, tot 18.000 zielen 1300.tot 30.000 zielen 2200—, tot 40.000 zielen 3500.— Voorts hebben G. S. in deze re geling een artikel opgenomen, waarbij G. S. het recht verkrijgen op grond van bijzondere omstan digheden een gemeente al dan niet voor een bepaald tijdvak in een andere klasse te plaatsen, dan waartoe zij krachtens haar inwo nersaantal zou behoren. IN VLISSINGEN. Wij maakten reeds melding van het voorstel, dat B. en W. van Vlissingen aan de raad richtten om G. S. te advi seren de gemeente Vlissingen in de klasse van de gemeenten met 40.000 zielen te plaatsen en dus de wethou ders reeds volgens een hogere Idfesse, dan die welke volgens het zielenaan tal der gemeente zou zijn toegestaan. Hadden B. en W. van Vlissingen geen bezwaar tegen het voorstel van G. S., wanneer althans aan dit Vlis- singse verlangen wordt tegemoetgeko men. anders staan B. en W. van Mid delburg tegenover het voorstel. IN MIDDELBURG. B. en W. van Middelburg schrij- van aan de gemeenteraad: Dezer dagen ontvingen wij van Gedeputeerde Staten de hierbij over gelegde ontwerp-regeling voor de jaarwedden van Wethouders voor deze Provincie, met verzoek 't oor deel van Uw Raad daarover vóór 1 Maart a.s. ter kennis te brengen. De voornaamste wijziging in deze ontwerp-regeling is de verdeling van alle gemeenten in klassen (art. 1) met de daarbij per klasse vastge stelde bezoldiging (art. 5) een wij ziging welke ons, zeker voor een Provincie als Zeeland, weinig geluk kig voorkomt. In de bestaande regeling toch wordt de classificatie slechts door gezet tot gemeenten met maximum 8000 zielen, terwijl daarna de ver schillende centrum-gemeenten (Mid delburg, Vlissingen, Goes. Terneuzen en Zierikzee) afzonderlijk worden vermeld. Min of meer als gevolg van deze verder doorgevoerde schaal- indeling wórden de wedden voor de wethouders van Middelborg en Vlissingen (de enige gemeen ten in deze Provincie tussen 18000 en 24000 inwoners) gesteld op 1700,een bedrag dat 1000,lager ligt dan dat uit de bestaande regeling. Uit de waardering van deze functie blykt o.i. wel zeer duide lijk dat Gedeputeerde Staten de werkzaamheden van deze functi onarissen wel zeer miskennen, terwijl zij het met deze regeling praetisch onmogelijk maken, dat een belangrijk aantal personen, die voor het Wethouderschap in aanmerking zouden kunnen ko men, deze functie kunnen aan vaarden. Aanvaarden van deze functie toch betekent, veel ster ker dan vóór de oorlogsjaren, 't geven van zeer veel van zijn tijd aan zaken, de gemeente betref fende, met in belangrijke mate het terzijde stellen van eigen werkkring. Op grond hiervan menen \vy U dan oaok te moe ten adviseren, U ten sterkste tegen deze ontwerp-regeling uit te spreken. Bij* dit advies vergeten wij niet te zien naar het artiViel 4, waarin aan Gedeputeerde Staten de be voegdheid wordt verleend een ge meente in een andere Masse in te delen. Deze bevoegdheid echter, mag eerst worden toegepast in bijzonde re gevallen en naar onze mening gaat het in het onderhavige geval niet over bijzondere gevallen en dan nog slechts onder afzonderlijke Koninklijke goedkeuring. Bovendien zou in het onderhavige geval, wil jmen althans de Wethouders een ver hoogde jaarwedde toekennen, een besluit moeten worden genomen, I waarbij Middelburg (en Vlissingen) voor deze regeling werden ingedeeld in de 13e klasse (dat is twee klas sen hoger, dan die waarin zij beho ren) een klasse welke in de regeling wel wordt genoemd, maar welke in werkelijkheid in deze Provincie niet bestaat. Duitse nederzetting op eiland in Stille Oceaan. 't Neurenbergse weekblad ,,Wochen- ende" publiceerde de inhoud van 'n dagboek, dat afkomstig heet te zyn van een der leden van de bemanning van een Duitse onderzeeboot, die thans reeds gedurende bijna vier jaar een onbekommerd bestaan zou leiden op een van de koraal-eilanden in de Stille Oceaan. Het dagboek besluit: Wij kunnen heel goed met de in boorlingen overweg. Er zijn thans genoeg vrouwen op het eiland. Wij j zijn nu bijna allen getrouwd. Som- i migen van ons hebben reeds kinde ren Een officier van de Britse admi raliteit gaf het volgende commen taar op dit bericht: „Het is mogelijk, dat 'n duikboot erin geslaagd is te ontkomen. Het is meer voorgekomen, dat men I meende een duikboot tot zinken te hebben gebracht, die later weer is opgedoken." Bijna millionnair Dezer dagen kreeg de hoogoven arbeider C. Hoogduin uit Haarlem bezoek van een „notaris", die hem de vreugdevolle mededeling kwam doen, dat zjjn rijke oom in Amerika hem een miilioen en een grote boer derij in Californië had nagelaten. De oom was sedert zijn 16e jaar in de Verenigde Staten en het zou mis schien wel kunnen zijn. dat de vreug de van de heer Hoogduin over het plotselinge miilioen groter was dan zijn verdriet over het plotselinge verlies van zijn oom. Trots deed hjj aan de pers mededeling van zyn for tuin en reeds waande hij zich in de far west als heerser over cowboys en grote paardestoeterijen. Woensdagavond deed de eendags- millionnair de verbijsterende ontdek king, dat hij met zijn millioenen het slachtoffer was geworden van een „grap" van een ..goede vriend". Deze had hem dc pscudo-notari3 met het schone verhaal op het lijf gestuurd om daarna op veilige afstand te ge nieten van het effect van zijn „schalksheid". MEER BEWOLKING Geldig tot Donderdagavond. Overdrijvende wolkenvelden maar overwegend droog weer. Zwakke tot matige wind tussen Zuid en Oost. In de ochtend meest matige vorst, in de middag lichte vorst tot temperatuur om het vriespunt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1950 | | pagina 1