NIEUWS UIT ZEELAND N PRINS BERNHARD OP ARUBA NIEUWE BRANDWEERKAZERNE IN MIDDELBURG DRINGEND NODIG IEUWS in een O T E D O P Huisvesting voor Belgische loodsen WALCHEREN Pensioentoeslag bij de Stoomtram Walcheren 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DiNSDAG 24 JANUARI 195D Rondrit door Oranjestad Na ran Woensdag 4ot en met Zon dag op Curacao tc hebben vertoefd heeft Prins Bcrnliard Maandag zjjn eerste bezoek aan een van de andere' eilanden gebracht. Ruim kwart overacht in de och tend vertrok de Prins met gou verneur Petei's en zijn gezelschap van het vliegveld Hato Daar de regerings-Dakota nog niet beschikbaar was. werd gebruik ge maakt van de DC 4 „Paramaribo". Bij aankomst op het Arubaanse vliegveld Dakota een half uur later, Werd de Prins door de gezaghebber de heer W. A. Hessling en een grote commissie van ontvangst begroet. Bti de landing loste de „van Speylc" 35 saluutschoten. Padvinders vorm den een ere-haag. Onmidellijk na de verwelkoming reed de Prins onder grote publieke belangstelling naar het Boy Ecury- plein in Oranjestad, waar hij een krans legde bij het gedenkteken voor de in het Nederlandse ondergrondse verzet gevallen Arubaanse student Boy Ecury. Voor' de Julianaschool in Oranje- Grootste troepenschip ter wereld brengt militairen uit Indonesië terug. Om de repatriëring van Nederland se militairen uit Indonesië zo snel mo gelijk te doen geschieden, heeft het Directoraat Generaal van Scheep vaart, nog meer buitenlandse scheeps- rulmte gecharterd. In de eerste plaats vier Britse schepen, bovendien i' met medewerking van de Franse re gering) het passagiersschip „Pas teur", het grootste thans bestaande t roepenschip. Dit laatste zal één reis maken van Indonesië naar Nederland. Het heeft een capaciteit van 40.000 man cn kan de afstand in 18 dagen afleggen. Tenslotte worden nog vijf schepen van de Internationale Vluch telingenorganisatie ingeschakeld. Nieuw nachtschip voor Harwich-Hoek van Holland. De echtgenote van de president der Ned. Spoorwegen, mevrouw A. den Hol lander—Schotel, heeft dezer dagen te Glasgow het schip ..Amsterdam", bestemd voor de nachtdienst Harwich—Hoek van Holland, te water gelaten. De .Amsterdam" meet 5000 ton en heeft plaats voor 550 passagiers, verdeeld over twee klassen. Dit laatste in tegenstelling met de .Arnhem", het andere schip in de nachtdienst Harwich—Hoek van Hol land, waarop alle passagiers in dezelfde klasse reizen. De „Amsterdam", dat net grootste schip zal zjjn in de vaart tussen Engeland en het continent, is met de nieuwste installaties uitgerust. In Juni wordt de maiden-trip gemaakt. Noordelijke IJsbond opgericht. In Heerenveen werd door ae clubs, die zich niet bij de K.N.S.B. wensen aan te sluiten, een nieuwe bond opge richt, die de naam zal dragen „Noor delijke Ijsbond". Er waren 24 clubs aanwezig, die zich allen hierbij aan sloten. Een van de leden zal zich nog terugtrekken. De statuten en het huishoudelijk reglement werden vastgesteld en een wedstrijdreglement wordt in overleg met de Bond van Hardrijders samen gesteld. Toch ijsvermaak mogelijk Het K.N.M.I. te De Bilt deelt mede: .Ofschoon er in de luchtdrukverdeling oygr onze omgeving maar heel weinig verandert, is het weer de laatste dagen toch aan flinke wisselingen onderhevig geweest. Kwam er tot en met Vrijdag in het gehele land nog lichte tot matige vorst voor, de Zaterdag cn Zondag waren dagen van lichte dooi. De oorzaak hiervan was zachte en zeer vochtige lucht, die over Zuid-Zweden en Denemarken tot ver in ons land doordrong. In België cn ook m het uiterste Zuiden van Limburg wist do vorst zich echter tc handhaven. Inmiddels kwam er in het Westen van Rusland een nieuw gebied van hoge lucht druk tot ontwikkeling, waardoor zeer koude lucht opnieuw zich in Westelijke richting ging bewegen. In het centrum van dit hogedrukgebied, waar de barometer al tot boven 1040 mili- bar is gestegen, komt 30 graden vorst voor, in Oost- en Zuid-Duitsland vrodr het Maandagochtend al weer 10 graden. In de loop van Maandag bereikte dezè koude lucht ook ons land en het ziet er naar uit. dat dit opnieuw tenminste twee dagen flinke vorst zal betekenen. Men mag verwachten, dat ook overdag de tem peratuur beneden het vriespunt zal blij ven. Ofschoon op de Oceaan nog stecd3 een flinke depressie-activiteit aanwezig is. lijkt hel waarschijnlijk, dat deze zich voornamelijk in de richting van Spanje en Portugal zal ontwikkelen, in welk ge val de vorst in ons land ook na de eerst komende dagen zal kunnen aanhouden. stad werd vervolgens Z.K.H. 'n auba de gebracht door alle leerlingen van de MULO-school. Tijdens een rond rit door de stad bezichtigde de Prins het San Pedro hospitaal en de nieu we zeer moderne protestantse kerk, die nog niet in gebruik genomen is, terwijl het carillon vaderlandse liede ren speelde. In de namiddag werd een bezoek gebracht aan het kerkje van Noord, waar de Prins door de pastoor rond geleid werd. a Van zes uur tot half acht werd in Passanggrahan een receptie gehou den, die, evenals op Curasao, druk bezocht was. De Prins verbleef met zyn gevolg enige tijd aan een baai, waar gerust en fezwommen werd. Om acht uur werd e terugreis aanvaardt Directeuren Amsterdamse Droogdokmij. in cassatie. De beide directeuren van de N.V. Amsterdamse Droogdokmaatschappij, de 70-jarige P. R. Fenenga en de 61- jarige A. M. Versluys uit Amsterdam, verschenen Maandag 'voor de Bijz. Raad van Cassatie. Zij waren in be roep gekomen tegen een sententie van het Amsterdamse Bijz. Gerechtshof, waarbij zy ieder tot een jaar gevan genisstraf. waarvan acht maanden voorwaardelijk, met.een proeftijd van drie jaar en een geldboete van 15.000 sub. zes maanden, werden veroor deeld. Het tweetal was schuldig bevonden aan het feit. dat zij tussen Mei 1940 en October 1944. werkzaamheden hadden laten verrichten voor rekening en ten behoeve van Duitse militaire en burgerlijke organen en onderne mingen. De procureur-fiscaal achtte de di recteuren schuldig aan de aankoop van schepen voor de Duitsers in 1940 om het „fahren gegen Engeland" mo gelijk te maken.. Hij achtte de eerder opgelegde straf onjuist, omdat hy be twijfelde of de requiranten- de boeten zullen kunnen betalen en concludeer de tot één jaar onvoorwaardelijke ge vangenisstraf. KERKNIEUWS. BEVESTIGING EN INTREDE. Op 5 Februari a,s. zal ds. A. J. Radder van Numandsdorp zijn intre de doen in de Geref. Kerk van Kam perland. De bevestiging zal 's morgens geschieden door ds Joh. Booy. zieken huispredikant te Utrecht. Mond- en klauwzeer In Zeeland. De Veehouderij commissie uit de Stich ting voor de Landbouw heeft zich. zoals gemeld, in verband met de uitbreiding van het .mond- en klauwzeer, hetgeen de uitvoer van rundvee dreigt ,te belemme ren, uitgesproken voor een zo spoedig mó gelijke invoering van de verplichte jngn: ting van de rundveestapel. Naar wij "vernemen komen in Zeeland met name op Schouwen en Duiveland. Tholen en Zuid-Beveland (o.a. te Wol- faartsdijk) gevallen van mond- en klauw zeer voor. De toestand is hier echter niet onrustbarend te noemen en Is niet groter dan de gewone uitbreiding welke elk jaar bij aankoop van vee te constateren is. De voorgestelde maatregelen gelden dan ook meer voor Holland en Utrecht, waar een sterke toename valt waar te nemen. Vurige bewonderaarsiers. Dc zanger Ricci Vallo kwam met de trein uit New York te Pittsburg aan. Een groot aantal bewon deraarsters, dc moesten beneden de leeftijd van 20 jaar, wachtten hem op. Vallo begroette hen glim lachend. De meisjes, die de gehele avond op zijn komst gewacht had den, bestormden hem. Zij trokken zijn jas en overhemd aan stukken en dc zanger werd bijna onder de voet gelopen. Hij moest door de pölitic naar een ziekenhuis ge bracht worden. Binnenkort wedstrijden om Zeeuwse schaatskampioen schappen. Wanneer de vorst aanhoudt, krijgt Zee land binnen korte tijd provinciale kam pioenschappen op de schaats. Zowel de lange' baanwedslrijden als bet nummer kunstryden voor dames, heren en paren, zullen georganiseerd worden door de IJs club H.Y.C. te Hclnkenszand. De K.N.S.B., onder wiens reglementen goreden zal worden, gaf dezer dagen offi ciële toestemming. Bij de hardrijders wordt gereden op de afstanden 500, 1500 en 5000 m. Er bestaan plannen om ook de 10.000 m. nog in te lassen. Wanneer en op welke baan en plaats de wedstrijden zullen worden gehouden, stond heden nog niet vast. De H.Y.C. maakt nl. een keuze uit de banen te Wol- faartsdijk. 's-Gravenpolder en 's-Heer Arendskerke'. Alle rijders van buiten de provincie kunnen, afgezien van het feit in welke plaats gereden wordt, de treinreis" tol Goes maken. Verwacht mag worden dat vele promi nente rijders uit ons land acte de pre sence zullen geven. De Zeeuwse kam pioen van 1947, Jaap de Jager, zal zijn titel verdedigen. Provinciaal bestuur V.V.V. In de vergadering van het bestuur van de Prov. V.V.V. is, nu door de benoeming van mr. J. Moolenburgh tot algemeen voorzitter een plaats ,in het algemeen bestuur vrijkwam, de heer N. priester uit Vlissingen als vertegenwoordiger van Walcheren in dit dagelijks bestuur gekozen. Middelburgse wethouder voor de radio. Op Zaterdag 4 Februari a.s. zal de VARA via de zender Hilversum 11 een programma uitzenden, dat aan Zeeland is gewijd. Een belangrijk on derdeel van dit programma zai een vraaggesprek vormen tussen een van de VARA-reporters en de wethouder van de gemeentewerken en gemeen tebedrijven te Middelburg. Je heer L. J. van 't Westende. Het ondervven> van dit interview is de voortgang in de herbouw van Middelburg. Matthaus-Passion te Goes. De Goese Oratbriumvereniging Zal op -31 Maart as. onder leiding van haar dirigent Jan Kousemaker een uitvoering geven van de MatthSus-pas- sion in de Grote Kerk. Het is de be doeling hiervan een traditie te maken. Solisten zijn: Ankie v. Wickevoort- Crommelin. sopraan, Riek van Veen alt, Reinhardt van Randwyck. tenor. Henk Driessen, bas. Otto Couperus, bas en Meindert Boekei, clavecymbel, terwijl verder het Haags kamersym- phonieorkest onder leiding van Sam Swaap zijn medewerking verleend. Huidige garage en bergplaats onvoldoende. 1949 was rustig jaar voor de spuitgasten. Maandag is do staatssecretaris van marine. Schout bij nacht H. C. W. Moor man, van Schiphol naar Djakarta vertrok ken om besprekingen te voeren naar aan leiding van de besluiten van de R.T.C. De mlinster van oorlog en van ma rine zal heden om 18.30 uur via Hilver sum I spreken over de betekenis van het charteren der buitenlandse schepen ten behoeve van de repatriëring van Neder landse militairen. Een felle brand heeft Maandagavond gewoed in de villa van de familie J. Wee- ber te Harendcrmolën bij de stad Gro ningen. Het dagblad „De Waarheid" is Za terdag voor het eerst na de oorlog uitge komen met een 16 pagina's omvattende krant, die gedrukt ls op de eigen persen m het gebouw Felix Meritls te Amster- De Middelburgse Brandweer heelt het In 19-19 rustig gehad: wel moest 58 maal hulp worden verleend by brand en andere gevallen en lag liet aantal alarmeringen dus boven het gemiddelde van één per week, doch grote branden kwamen niet voor. Driemaal werd uitgerukt voor een uit slaande brand: op 21 Januari brandde 'n partij spoorbiels en op 25 Maart een kan toortje aan-de Kleverskerkseweg, op 14 September een werkkeet op het veiling terrein aan de N. Vlissingseweg. Elf keer werd men gealarmeerd voor een begin van brand, twaalf maal voor een schoor steenbrand, zes maal voor overlast van rook, elf maal" voor een bijzondere brand (vuilhopen. een zuurstofcylinder. enz.), 'éénmaal voor hulpverlening aan een an dere gemeente (de torenbrand in Groede) en elï maal voor diverse hulp (o.m kon den enige katten van een wisse dood wor den gered). Driemaal werd loos. alarm gegeven, waarvan twee ke.er met opzet. „Grappenmakers" meldden namelijk ver- onhèn brariden in 't Bosje en in de Span jaardstraat. Van de 58 alarmeringen wer den 42 gevallen door het piket verholpen. Het personeel bestond op 31 December 1949 uit 60 leden, terwijl er 11 vacatures bestonden. Men hield 21 oefeningen in de gemeente en drie oefeningen als hulp verlening. Bij wedstrijden in Koudekerke werd een tweede prijs gewonnen. Vijftien man maakten een leerzame excursie naar Kuurhe (B.); ook werden excursies ge maakt naar wedstrijden in Zuiddorpe en Ede. De brandweerv.oetbalclub speelde met afwisselend succes; brandwacht L. Outermans was één der spelers van het landelijk brandweerelftal. GARAGE TE KLEIN. Wat het materieel betreft, kan het vol gende worden opgemerkt. De zulgbuizen van de aulospuit Magirus werden ver nieuwd. de motorspuit Beresford werd uitgerust met slangen met Storzkoppelin- gen. De manschappcnautotrekker Austin werd gereviseerd; dit zal in 1950 met de autotrekker Oldsmobile gebeuren. De mo torspuit Bikkers kan in de voormalige centraio keuken niet gebrulksvaardig worden gehouden. Afgeschreven werden de autospuit Bikkers-Ford, die aan de Ambachtsschool werd afgestaan en de motorspuit Ford. waarvan de pomp was verteerd. In verband met de ouderdom van de Magirusspuit werd een crodiet ver strekt voor aanschaffing van een nieuwe autospuit. Hiervoor wordt door de inspec tie bestek en tekening gemaakt. Het chas sis werd reeds geleverd. De Brandweergarage in de St. Jan straat is te klein en staat veel te vol. De kleding kan hier niet worden geborgen, terwijl bij het uitrukken te veel tijd ver loren gaat. De berging In de v.m. centrale keuken voldoet In geen enkel opzicht als Brandweergarage. De ruimte is o.m. veel te vochtig. Het is dan ook noodzakelijk om spoedig weer een goede brandweer garage ter beschikking te hebben, vooral wanneer de nieuwe spuit moet worden geborgen. Dc plannen voor de nfenwe garage zijn al gereed en ook is de plaats aangewezen. Men zal trachten de garage als herbouwpand te bouwen, waarvoor reeds een financiering is aangevraagd. NIEUWE BRAND KRANEN De kosten van de brandweer werden in 1949 geraamd voor een totaal van f 24.560. De kosten bedragen dus f 1.17 per inwoner, wanneer deze alleen over de gemeente worden omgeslagen. De waterstand in de Haven en het Ka naal door Walcheren was het gehele jaar een meter beneden peil, waardoor het waterhalcn grote moeilijkheden onder vindt. Er werden totaal 28 nieuwe brand- kranen bijgeplaatst. overwegend in de nieuw aangelegde straten. In totaal zijn nu 275 brandkranen in de gemeente bij geplaatst. Aan de Vlisslngse singel en langs een deel van de Langevielesingel zijn nog steeds geen kranen aangebracht. De meermalen geadviseerde brandput op de Markt werd nog niet gemaakt. Advies werd uitgebracht voor beveiliging van het Raadhuis op de Markt tegen brand. Aan de Volkshuisvesting werd geadviseerd, dat haar garage in de Zusterstraat in geen enkel opzicht voldoet aan de garagevoor schriften.'Met medewerking van de Am bachtsschool werd een gemetseld plat form gemaakt voor plaatsing vap de mo torspuit bij open water. Bij diverse open bare uitvoeringen en in een circus wer den totaal 144 brandwachten geplaatst. Gemeente Vlissingen paraat. Naar wy vernemen bestaat "de mogelijkheid, dat dit jaar huisves ting in de gemeente Vlissingen ge zocht zal worden voor een grote groep personeel van het Belgische loodswezen. Vóór 19*40 waren een tachtigtal ge zinnen van I/lgische loodsen en an der personeel van het Belgisch loods wezen in Vlissingen gevestigd. Na de oorlog belette het nhpend woningte kort in het verwoeste Vlissingen de terugkeer van deze gezinnen. Thans worden bij deze dienst plannen beke ken, waaruit mogelijk de terugkeer zal volgen van een aantal dezer ge zinnen naar yiissingen. De beslissing daarover moet echter tn hoogste instantie nog te Brussel worden genomen. Voor de stad Vlissingen is uiteraard de terugkeer van een zo grote groep welvarende inwoners van veel beteke nis. Naar w*j vernamen wordt voorlo pig gedacht aan de mogelijke huisves ting van 60 gezinnen in Vlissingen. Het gemeentebestuur van Vlissin gen is paraat en het zal ongetwijfeld al het mogelijke doen om aan deze ge zinnen huisvesting te verlenen. Wanneer het aantal gezinnen tot de vooroorlogse sterkte van 80 zou sty- gen en wanneer we aan de hand van de Belgische salaris-staat nagaan, wat het gemiddelde inkomen van deze gezinnen is, dan zou dat voor de Vlis- singse middenstand van aanzienlijke betekenis zijn. Het zou namelijk betekenen dat van een inkomen-bedrag, dat globaal meer dan 700.000 per jaar bedraagt, een aanzienlijk deel in Vlissingen zóu wor den besteed. Wanneer we daar tegenover stellen, dat de inkomsten, die uit liet verblijf van Zeevaartschoolleerlingen te Vlis singen voortkomen, te Vlissingen be rekend worden op totaal 280.000 per jaar, dan blijkt daar wel uit, welke economische betekenis de terugkeer van de Belgische loodsenfamilies in Vlissingen zou hebben. Ir. van Beekom voor de radio In een regeringsultzending voor de Landbouw werd Maandag een vraag- fesprek gehouden met ir. C. W. C. van eekom, Rijkslandbouwconsulent in Zeeland, over de reis, die deze met een aantal jonge boere-i naar Amerika heeft gemaakt. Ir. van Beekom wees op de grote verschillen tussen Amerika en ons land op landbouwgebied. Nederland heeft gebrek aan landbouwgronden en een overschot aan werkkrachten. De Ver. Staten hebben zeer veel land bouwgrond en een minimum aan werkkrachten, aldus spr. De Neder landers Hebben in Amerika hard moe ten werken, maar zij hebben er veel feleerd. Ir. van Beekom veronderstel- e, dat de jonge boeren nu reeds de in Amerika geleerde landbouwmetho den op hun bedrijf in toepassing bren gen. Wij hebben veel van de Ameri kanen te lerèn op het gebied van de melkwinning en ae propaganda voor fruitconsumptie, aldus ae Zeeuwse landbouwconsulent. Op een vraag van de omroeper vertelde hy in het kort van de grote organisatie voor platte landsjongeren in de V.S. Ir. v. Beekom was tevreden over zijn reis. „Wij hebben wat van de Amerikaanse boeren geleerd en zij van ons", zo besloot ir, v. Beekom dit vraaggesprek. Veehouderijcommissie contra melkstandaardisatie in Zeeland. Een brief van de Stichting voor do Landbouw in Zeeland betreffende de standaardisatie van de consump- tiemelk op de Zeeuwse eilanden werd ter kennis gebracht van de Veehou derijcommissie. In deze brief be toogt de Stichting in Zeeland, dat in verband met het ontbreken van fa brieken en de geringe veebezetting de standaardisatie op deze eilanden op grote moeilijkheden stuit en ook niet in het belang van de consument is. Om deze redenen besloot de Vee houderijcommissie de brief uit Zee land te ondersteunen en met de He- voegde instanties contact op te ne men. Middelburg GEHEELONTHOUDING Een deze dagen vergaderde de afd. Middelburg van de Ger. Ver. voor Drankbestrijding onder leiding van de heer G. M. Feij, die in zijn ope ningswoord er op wees dat geheel onthouding van sterke drank niet nodig zou zijn indien er geen drank misbruik was. Het is de vraag of het ooit zóver komt. 'Er zal weer meer actie worden gevoerd voor z.g. plaat selijke keuze. Plaatselijke onthouders verenigingen kunnen lid van P. K. worden voor 2.50 per jaar. In Mid delburg is een commissie benoemd voor de „zwarte lijst". De commissie bestaat uit een lid van Soc. Za ken, 1 van de politie, 1 van 't ge meente bestuur en 1 van Horeca. De ze commissie kan namen van mensen noemen voor plaatsing op de „zwar te lijst." In de week van 6 Juni zal een collecte worden gehouden in Mid delburg en Sint Laurens. 25 van de opbrengst is voor de deelnemen de verenigingen. HUMANISTISCH VERBOND Zondagmorgen belegde de gemeen schap Middelburg van het Humanis tisch Verbond in de Schouwburg een bijeenkomst, die druk bezocht was en waarin de letterkundige dr. Garmt Stuiveling sprak over het onderwerp: „Humanisme als levensbeschouwing der buitenkerkelijken" Op boeiende wijze toonde hij aan, dat het humanis tisch denken van tegenwoordig niets nieuws is, doch een logische voortzet ting van het humanisme, dat honder den jaren geleden reeds de levensop vatting van talrijke grote geesten is geweest. Dr. Stuiveling belichtte standpunt en taak van de humanist in de huidige maatschappij: hij zal zich steeds moeten laten leiden door de opvatting, dat de roeping van de mens is om mens te zijn. Na afloop van deze interessante causerie bestond voor de aanwezige! de gelegenheid persoonlijke vragen aan de spreker te stellen. DE WERKZAAMHEDEN AAN DE STATIONSBRUG. De firma Van Hove en van Dongen heeft thans een begin gemaakt met het storten van beton in het geraam te van de nieuwe pijler voor de sta- tionsbrug over het kanaal door Wal cheren te Middelburg. Vlissingen LEZING DR. G. STUIVELING. Zaterdagmiddag sprak in de kleine zaal van het gebouw „Concordia", dr. G. Stuiveling voor de gemeenschap Vlissingen van het Humanistisch Ver bond, .over; „De taak die ons wacht". Spreker schetste allereerst het ont staan van het Verbond in 1946. Er zyn thans over geheel Nederland qpn 50-tal gemeenschappen, terwijl de ver breiding der beginselen wordt ge steund o.a. door de uitgave van een maandblad en de door de Vara geor ganiseerde radiotoespraken op Zon dagmorgen. Wij stellen ons op de basis der wer kelijkheid, aldus spreker, en deze is, dat. in ons land het percentage buiten kerkelijken 17% bedraagt. Deze be weging ls misschien de laatste kans voor het buitenkerkelijke deel der be volking om zich te organiseren en tot geestelijke zelfstandigheid te komen, aldus spreker. Hij zeide o.a., dat er voor het Hu manistisch Verbond een grote taak is weggelegd. De arbeid onder het on georganiseerde buitenkerkelijke deel der bevolking, zal met kracht ter hand genomen moeten worden. De buiten kerkelijken hebben elkaar teveel ln de steek gelaten. Spr. gaf daarna een uit eenzetting van de boodschap, welke het. humanisme aan de mens brengt. Nadat de spreker nog enige door de aanwezigen gestelde vragen beant woord had, sloot de voorzitter deze geslaagde bijeenkomst. Spiegelruit door kwajongens ingedrukt. Een grote spiegelruit voor de.r winkel etalage van de fa. Bischoff N.V. te Vlis singen is Zondagavond ingedrukt. Zondagavond 18 uur was, tben een em ployé zich in de winkel bevond, de ruit nog heel. Ruim 2 uur later werd de fa. Bischoff gewaarschuwd, dat de grote spie gelruit kapot was. Een nader onderzoek wees uit. dat uit de etalage niets was ont vreemd. ook lag er geen steen of iets der gelijks. waarmee eventueel deze vernie ling zou zijn gepleegd. De politie is er welhaast, zeker van, dat enige overmoedige jongelieden met stoel en de ruit hebbe nln gedrukt. Zij tracht ihans de jeugdige daders op te sppren. Salarisverhoging gemeente- personeel. B. en W. van Vlissingen stellen aan de gemeenteraad voor de 5 salaris verhoging die voor het rijkspersoneel wordt gegeven, ook te geven aan het gemecntepersoneel. Dc kosten zullen rond 10.000— bedragen. Chr. Kleuterschool te Vlissingen. De Vereniging tot oprichting en in standhouding van een Chr. bewaar school ^te Vlissingen heeft tot de ge meenteraad het verzoek gericht een garantie te verlenen voor een geldle ning ad 60.000.in verband met de stichting van een chr. kleuterschool in het pian Bonedijke. ANTHONIE VAN KAMPEN SPRAK OVER NIEUW-GUINEA Anthonie van Kampen, de bekende schrijver van jongensboeken en reis verhalen. heeft Vrijdagavond in het Strandhotel te Vlissingen een causerie over zijn boek Jungle Pimpernel ge houden. Hij werd welkom geheten door de heer C. Bikker. De heer van Kampen heeft zijn talrijke gehoor enige uren aangenaam bezig gehouden met te vertellen van zijn tocht met de Marine Vliegdienst naar Nieuw- Guinea en zijn korte verblijf bij de Ekaris aan de Wisselmeren op dit eiland. Tijdens de pauze bestond er gelegenheid de boeken van de heer van Kampen te kopen en hij voorzag deze exemplaren dan van zijn handte kening. Na afloop sprak de heer Wijsveld, voorzitter van de afdeling van ,Onze Vloot" een woord van dank. Hij noemde de causerie van de heer van Kampen subliem. Rest ons nog de mededeling, dat een aantal lantaarnplaatjes werden ver toond, die een indruk gaven van de lichaamsbouw en de arbeidsprestaties van de Ekaris. KATH. ARBEIDERSJEUGD Zaterdagavond gaf de K.A.J. weer haar jaarlijkse uitvoering in „Con cordia" te Vlissingen. De zaal was goed bezet. Het openingswoord, dat kort maar krachtig was, werd gespro ken door de heer L. Kint. Daarna werd het stukje „Een raar stelletje mensen" opgevoerd. De spelenden oogstten met dit leuke stukje veel succes. Na de pauze werd .Het wereldwonder" opgevoerd dat in de zaal grote hilariteit verwektè. Vooral toen het z.g. wereldwonder op de planken verscheen, met zijn goede zetten! De avond werd, zoals altijd, beslo ten met een gezellig bal. HAVENDORP'S BELANG De buurtveren. „Havendorps Be lang" in Havendorp te Vlissingen, gaf 21 Januari een zeer geslaagde feest avond in het recreatiegebouw waar optraden de leden van het cabaretge zelschap ,De oud-Oorlogsvrijwilligers' uit Vlissingen. Het gezelschap gaf aan de bezoekers een avond die niet licht vergeten zal worden. Na afloop werd gezellig gedanst. Een andere lezing. De heer L. P. van Oorschot te Vlis singen schrijft ons: Naar aanleiding van een artikel in uw blad van 19 dezer, waarin U met grote letters mededeelt dat de Stoom tram Walcheren niet in gebreke is ge bleven en reeds op 29 Dec. tot betaling van dc pensioentoeslag opdracht gaf, en dus mijn beschuldiging onjuist was gebleken, zag ik gaarne voor het on derstaande enige ruimte afgestaan. De overname van het trambedrijf van de P.Z.E.M. door de Stoomtram Walcheren bracht mede, dat de rech ten van de personen welke aan het trambedrijf waren verbonden door de Stoomtram Walcheren gewaarborgd moesten worden. Doordat de Provincie, in navolging van het Rijk. het besluit nam op de pensioenen een toeslag van 25 pCt te verlenen, ontstond voor de 9 perso nen over wie het hier gaat, het onaan tastbaar recht op deze toeslag. Op dezelfde wijze als dit door Rijk. Provincie en Gemeente geschiedt, dient uitbetaling te zijn geregeld en niet zoals de Stoomtram Walcheren deed, door te betalen op 29 Dec. van het jaar waarvoor dit pensioen geldt. Hieruit volgt, dat niet, zoals U schrijft, reeds op 29 Dec. doch pAs op 29 Dec. de Stoomtram Walcheren last gaf tot betaling van een recht dat op 1 Januari van elk jaar ingaat. De betrokkenen hebben in de loop' van 1949 reikhalzend uitgezien naar de toeslag op hun toch al karig pen sioentje. Toen uitbetaling maar steeds niet plaats vond, voelden deze mensen zich terecht veronachtzaamd. Toen mij dan ook op 28 Dec. li. bleek, dat betaling nog steeds niet had plaats gevonden, stond voor my vast dat de Stoomtram Walcheren haai* dure plicht had verzaakt tegen over deze 9 personen. Of het door mij gebruikte woord „schandaal" mis plaatst is, laat ik ter beoordeling aan de lezers. De Stoomtram Walcheren gaf op 29 Dec. last tot betaling. Naar mijn mening deed zij dit niet eigener beweging, maar als gevolg van be moeiingen welke van bepaalde zijde plaatst vonden. Dat ik in de Statenzitting een on juiste bewering deed, is een gevolg van het feit dat de Stoomtram Wal cheren nog net voor 1949 ten einde was gekomen tot de erkenning kwam dat het totale bedrag van935.— aan de rechthebbenden betaalbaar moest worden gesteld. Naschrift. De redactie van de P.Z.C. stelt er prijs op mede te delen dat de feiten, in ons blad van 19 Januari over deze kwestie vermeld, medege deeld werden op een door de Stoom tram Walcheren gehouden persconfe rentie. Helaas was dezè .mededeling in 'ons stuk van 19 Januari weggevallen. waardoor de indruk moest ontstaan, dat het hier een redactioneel''artikel' betrof. Ontvangersjubileum te' Nieuwerkerk. Te Nieuwerkerk is in een feeste lijke bijeenkomst, die gehouden werd in de raadszaal, het 25-jarig jubi leum herdacht van de heer J. L. van der Have als gemeente-ontvanger én ambtenaar van de burgerlijke stand. Burgemeester A. A. van Eeten en tal van andere sprekers richtten hartelijke woorden tot de jubilaris, die verscheidene souvenirs ontving. In het bijzonder werd naar voren gebracht wat de jubilaris verrichtte voor het „Groene Kruis" en het Rode Kruis. De heer van der Have dankte ge roerd. Nieuwe wethouderssalarissen. Gedep. Staten van Zeeland hebben aan de gemeentebesturen voorstellen gezonden voor een herziening van de wethouderssalarissen in deze provin cie met het verzoek hierover advies te geven voor 1 Maart a.s. B. en W. van Vlissingen stellen thans aan, de raad voor de ontworpen regeling goed te keuren en Vlissingen tc plaatsen in klasse 13, waardoor de wetho.i- derssalartósen komen op 3500.— per jaar. Tankschip omhoog gevaren. Donderdagavond is hst 670 ton meten de motortankschip „Libia" van de N.V. Phs. v. Ommeren's Scheepvaartbedrijf, met een lading benzine op weg van Rot terdam naar Antwerpen, dwars van Sta- venisse. op de Westelijke plant van ds Witte tonnenvlije omhooggevaren. Vrijdag maakte het schip water. De lading ben zine is toen door de tanker „Sambria" van dezelfde rederij, overgenomen, waar na de „Libia" Vrijdagmiddag werd vlot getrokken. Hét schip is daarna op eigen kracht naar Wemeldinge gevaren. Nadat experts een onderzoek hadden ingesteld, is dr „Libia" Zaterdagmorgen voor een. nader onderzoek nnar Rotterdam vertrokken. Noodkerk ts Zoutelande wordt gesloopt. Zondagavond heeft de Hervormde Ge meente te ZouteJanóe. haar laatste kerk dienst gehouden in de Noodkerk. Met het sluiten van de kanselbijbel door ds. Wa- gener, werd een stukje geschiedenis afge sloten. Meer dan vier jaren is deze barak. die door de Duitsers als recreatiezaal in de Duinweg is neergezet, als kerk ge bruikt. Het interieur is verkocht aan de Geref. Gmeeente te Oud-Vossemeer, terwijl over J het orgel onderhandelingen worden ge voerd. De barak zelf is verkocht aan een sloper. Sleepboot aan de ketting. De sleepboot Res Nova 4 op weg naar Antwerpen ls te Hansweert Zaterdag door een deurwaarder aan de ketting gelegd. Een andere sleepboot is van Antwerpen gekomen om de sleep naar Antwerpen te brengen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1950 | | pagina 2