Koortsachtig wordt Engeland op verkiezingstemperatuur gebracht sF-1- JIMMY BROWN, sportheld no. 1 Zeeuwse Almanak LETTY'S moeilijke KEUZE n MET EEN STRATOSFEERKRUISER IN 52 MINUTEN NAAR FRANKFORT 95(1 fnat- Enajs c. e fe St ie g! IgTl 'ass; voet gelis •istit, Alt vióij t Bi itthSi nt, (rent eerfi komt MAANDAG 23 JANUARI 1950 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Drukte in de drie hoofdkwartieren 1638 candidaten zullen elkaar de 625 Lagerhuisze tels betwisten. (Van onze correspondent). LONDEN, Jan. Achter Engeland'» drie belangrijkste voordeuren wordt koortsachtig gewerkt aan de voorbereidselen om een totaal van 1638 candidaten voor de 625 Lagerhuiszetels strijdvaardig te krygen voor de felle campagnes, die van 8 Februari af, de dag waarop het parlement ontbonden wordt, over het gehele land zullen losbarsten. Voordeur nummer 1 is die van Transport House, het Labour hoofd kwartier, een uit zeven verdiepingen bestaand massaal modern gebouw te Smith Square in Westminster, nabjj de Parlementsgebouwen. Door 't gehele Transport House wordt gewerkt, dat de stukken eraf vliegen. On ophoudelijk rinkelen de telefoons en van alle kanten ratelen de schrijf machines. Een aantal veldbedden wordt reeds naar binnen gesjouwd, zo dat men straks in het heetst van de campagne dag en nacht in ploegen door zal kunnen werken. Zelfs de theerolley r\jdt nu al driemaal zo hard als gewoonlijk door de gangen. IMartell, een vriendelijke vijftiger, die dit heel gewoon scheen te vin den. Het was een werkkamer, waar op een generaal jaloers kon zijn. Op een groot vierkant bureau stond een battery" telefoons, een dictafoon en een enorm bord met ettelijke honderden gekleurde vlaggespeldje3 in gereedheid voor de veldslag. Metalen vlaggetjes op de kaarten duiden de standplaatsen aan der 400 Liberale candidaten onder wie 24 vrouwelijke en hun telefoon nummers. Onze kans op succes? Wel, als we zouden winnen, zouden we een goede Liberale regering kunnen produceren. Maar in elk geval zjjn we ervan over tuigd, dat we ons aantal zetels in 't Lagerhuis behoorlijk zullen uitbrei den, al zyn het er nu nog maar elf". Resteert dan nog de „Union Move- ment" alias Oswalt Mosley's beruch te fascisten, die tot dusverre één can- didaat gesteld hebben, in het graaf schap Westmorland, N. W. Engeland. (Nadruk verboden) eveni .-curia 3ons: en n UW, Hoog in het gebouw, op de zesde verdieping, waar de duiven van Westminster langs de ramen fladde- Wai' ren, troffen wy Labour's hoofdpers- •nold-, cjjef aan> Arthur Bax, een roodha- en.rige energieke figuur, omringd door torens van pamfletten, brochures en districtskaarten. „Hoe ver we staan met de nomi natie van onze candidaten? We heb ben er al 589 officieel goedgekeurd en daar zullen nog 24 andere aan toegevoegd worden. Wy hebben 40 vrouwelijke candidaten. Op 3 Febru ari. zodra het parlement officieel ontbonden is, worden al onze candi daten hals over kop hier van Trans port House uit naar hun districten gestuurd om hun campagnes te be ginnen. Wij vechten deze verkiezing op de principes van „werk voor van» iedereen, sociale verzekeringen v gelijke kansen voor iedereen." Hoe Ileal wij over de uitslag denken? Wij twij- felen niet aan ons succes. Wij heb- ben het volste vertrouwen in onze 314overwinning." Twee verdiepingen lager 'liepen wy nog even binnen by de dynami et sche secretaris van de Labour Par ti a; ty, Morgan Phillips, die de ziel van :eml Transport House is. Deze voormali- i.ooo ge mijnwerker uit Wales, die de fijne wc* blauwe groefjes der kolenlidtekens v. glimlachend op zyn handen en ge- i zicht aanwijst zo men dit in twyfel ian A trekt, is de beste organisator, die de Labour Party ooit gehad heeft. RKEü Ook hij sprak zyn volle vertrouwen uit omtent Labour's kansen, g 0\t „Een ding staat als een paai bo- frasu ven water", zei hjj tegen ons, „en si» dat Is, dat Labour straks zijn twee- de vijfjarige regeringstermijn zal in- tts vat gaan. Engeland's arbeiders weten oulsfr. wat wjj voor lien gedaan hebben, et van Dat hebben de 35 tussentijdse ver ft ech kiezingen wel bewezen, die wij alle gewonnen hebben." iehof, CHURCHILL'S HOOFDKWARTIER. „Ra" Voordeur nummer 2, op enkele l. honderden meters afstand van Trans- port House, bevindt zich schuin te- u genover Big Ben en verschaft toe- m gang tot Abbey House, Westmin- ster, het hoofdkwartier van Chur- chill's Conservatieve Partij. Dit ouderwetse gebouw, dat vroeger 'n hotel was en een gewirwar van gan- ïntw »en, trapjes, portaaltjes en balcon- s,°" netjes is, ondergaat momenteel een 1 grote schoonmaak. Horen en zien r vergaat een ieder binnenin. Het la- waai van schrijfmachines, telefoons 10 a en fluitende telegramjongens wordt hier nog verhoogd door een brigade timmerlieden en stucadoors, die 't OOL interieur aan het opknappen zijn. di :n In, CLICHê-TAAL. ischcc is een constructief en positief pro gramma aan zijn kiezers voor te leggen en zich hoofdzakelijk beperkt tot een negatieve anti-Labourcam- pagne. De voornaamste Conservatie ve leuzen zijn termen als „weg met. alle Labourcontróles, weg met na tionalisatie, leve het Empire." De heer O'Brien, die het klappen van de politieke zweep overigens goed kent, kan zich dan ook slechts hoofdzakelijk in cliché's en citaten uitdrukken. De Conservatieve Party zal 625 candidaten, onder wie 26 vrouwely- ke, het strydperk insturen, een can- didaat dus maar liefst voor elk der 625 Lagerhuiszetels! „Het zal een nek-aan-nek race worden tegen Labour", voegde O'Brien eraan toe, „maar wy win nen het vast." DE LIBERALE VESTE. Een paar straten verder kwamen wy tenslotte bij de gemoedelijk uit ziende openstaande Voordeur num mer 3, van de Liberale Party. Deze zetelt in drie omgebouwde heren huizen. Behoedzaam stapten wij over een dozijn lege melkflessen heen op de drempel. Hier was geen staf van bodes zoals in het kolossa le Transport House, noch een klein leger van over stijfsel-emmers sprin gende gegalonneerde portiers zoals in Churchill's hoofdkwartier. Van 'n pèrschef geen spoor. Naar wij latei- ontdekten, zat deze in een kleine dependance aan de overkant van de straat! Wy liepen dus maar naar boven en de eerste de beste achter kamer op de eerste verdieping was raak. Wy stonden pardoes in de ka mer van de vice-voorzitter van de Liberale Partij, de heer Edward clji Ook de Conservatieven hebben hun irschef zo hoog mogelyk in het jgebouw geïnstalleerd en wij vonden Jn* Churchill's propagandaman even- eens op de zesde verdieping. Het is Gerald O'Brien, een langzaam spre- kende gezette figuur. Zijn kantoor is onberispelyk ingericht en hij heeft een staf van modieus geklede secre taressen en elegante assistenten. Te genover hem op de schoorsteenman tel staat als een soort conservatieve n c: Boeddha, een enorm porceleinen bus- Ve: te van Churchill. Aan O'Brien valt et; de moeilijke taak ten deel de propa- op ganda te „verkopen" van een party, Vlis- die er nog steeds niet in geslaagd Raai L. hf Zake: FOTO'S IN DE TREINEN. De spoorwegen bieden aan de vere- nigingen van vreemdelingenverkeer 'n goede service: zij geven gelegenheid om foto's in de compartimenten op te hangen. Dat is een prachtige propa ganda voor het vreemdelingenver' ceeien daarom zal het ZJ opge vallen zijn, dat er bijna geen foto's van Zeeland in de treinen te zien zijn. Hoe komt dat? !de t Aan de spoorwegen ligt het niet. „Wel aan de slechte kaspositie van de Con Zeeuwse V.V.V.'s, de Provinciale in- r; L' cluis. Ma:- Foto's zijn namelijk duur. En wilt ge v» in de treinen goede propaganda ma- ^en> dan zijn er nogal wat nodig. Zie- vrij tiaar de reden, waarom ze niet te vin- i- jaa- dCR waren. Maar wat één vereniging niet kan doen, dat kunnen alle Zeeuwse V.V. v.-ers samen wel, als ieder naar ver- n mogen steunt. hou* Daarom nam de ledenvergadering uur. der Provinciale V.V.V. Zaterdag een ig P goed besluit door te bepalen, dat de nboi: Provinciale met Sp0e<j '^e plaatsing 8 v. van Zeeuwse foto's ter hand zal ne- Jedere V.V.V. kan foto's voor dit ,t r} beschikbaar stellen. Hoe meer hoe liever! Juwelendiefstai in Johannesburg. De politie zoekt naar 10.014 juwelen ter waarde van 30.000 pond sterling (meer dan 300.000), die uit een brandkast van het vliegveld te Jo- hannisburg vermist werden. De juwe len verdwenen een half uur voor het vertrek van het vliegtuig, dat deze naar Saoedi-Arabië zou brengen. Franse spoorwegen worden duurder. Met ingang van Maandag zullen de Franse Spoorwegtarieven met 25 pCt worden verhoogd. Een derde klasse biljet Parijs-Marseille zal dan 3.452 francs in plaats van 2.589 francs kos ten. Sportridder kon tegen kampontberingen. De 59-jarige Karl Ritter VonUalt. tijdens de ■Olympische Spelen van 1936 te Garmisch Parten kirchen en Berlijn een bekende figuur, is uit het concentratiekamp Buchenwald, ontslagen. Hij is meer dan 4 jaar geïnterneerd geweest. Na zijn vrij lating verklaarde von Halt, dat de sport hem in staat had gesteld alle moeilijkheden van het concentra tiekamp te overwinnen. „Wanneer men mij nodig heeft zal ik al mijn kracht in dienst stellen van de Duitse sport". Von Halt is naar Siegen in Westfalen vertrokken, waar zijn vrouw en zijn zoon wo nen. -J FEUILLETON 15 Voor Gabrielle was dit laatste ook iets dat er helemaal niet op aankwam. „Er moeten heel wat mensen heengaan. Alec neemt mij mee. Ga jij niet Let- ty"? „Neen", zei Letty kortaf, want op nieuw kreeg ze een steek als van Pijn. Onbeleefd of onvriendelijkheid lag niet in haar bedoeling. De gedachte echter, dat Alec er nooit aan gedacht had, haar mee naar een dansparty te nemen, ook niet vóór Gabrielle ten tonele was verschenen, had haar te pijnlijk getroffen, dan dat ze haar woorden zorgvuldig had kunnen kie zen. Wellicht was het maar gelukkig, dat Gabrielle's reacties, waarbij haar ei gen belang niet betrokken was ge woonlijk onopgemerkt liet. Ze ant woordde dus vlakweg: „Misschien zou 't ook niets voor jou zijn", en huppel de toen naar het huis, na vrolijk te hebben verzekerd, dat ze iets aan een jurk had op te knappen. Letty bleef staan waar ze was, ter wijl ze haar tuinschopje om en om draaide. Het met nieuwe kracht in haar opgekomen gevoel van een on dragelijke situatie scheen al 't overige te hebben uitgewist! Ze dacht niet meer aan Rufus Arling, die stilzwijgend maar alles opmerkend het gesprek met Gabrielle had bijge woond. Toen deze verdwenen was, liet hij zich weer horen. „Weet u wel", zei hij zonder omwe gen, „dat u een fout maakt?" Vlug en verrast opkijkend, vroeg Letty: „Iriwelk opzicht?" ,U moet naar die danspartij gaan", antwoordde hij koeltjes. „Dat zou nergens toe dienen", be weerde Letty. meteen met een schrik beseffend dat ze zo recht-op-de-man-af tot iemand, die haar feitelijk vreemd was, had gesproken. Ze bloosde diep, maar haar verlegenheid scheen niet ter zake dienende! „Beste kind", aldus Rufus Arling, luchtig en toch een tikje ongeduldig, „waarom zou jij, die dubbel zo aan trekkelijk kunt zyn als je stiefmoeder, het al dadelijk in de eerste ronde op geven?" Haar donkere ogen wijd geopend, staarde Letty hem aan. „Maak u een grapje?" „Waarover?" „U zegt, dat... ik even aantrekke lijk zou zijn als Gabrielle!" „Dubbel aantrekkelijk" verbeterde hij. „En ik maak geen grapje. Waar om zou ik dat doen?" door MARY BURCHELl „Maar Gabrielle is k n a p!" riep Let ty vol oprechtheid uit. „Om zo te zien is ze inderdaad heel aardig", erkende Rufus Arling. „Maar daartegenover staat, „dat jij, beste kind, individuele schoonheid bezit. Schoonheid van vorm kalm, maar geheel zonder bijbedoeling, streek hij met een vinger langs haar wang en kin „schoonheid van uitdrukking en ja dat niet te beschrijven iets, bij iedere waarlijk mooie vrouw weer an ders en toch hetzelfde". Stilzwijgend hoorde Letty toe, haar ernstige blik steeds op hem gevestigd. Toen hij haar wang aanraakte, volgde een vlug opkomend blosje het spoor van zijn vinger en glimlachend merkte hij het op. Haar blik neerslaande, mompelde zij haastig en verlegen: „Ik geloof toch niet, dat ik naar die dansparty kan gaan. In de eerste plaats is er niemand om mij mee te nemen. En dan. „Mag ik je meenemen?" vroeg hij, als terloops. „U?" Letty keek wat onnodig ver schrikt. Toen zich herstellend, voegde ze erbij, ,,'t Is heel vriendelijk van u, maar ik geloof niet.... ik bedoel.... waarom zou u?" Weer keek liij haar met vrolijk tin telende ogen aan. (Wordt vervolgd). Dit fraaie geheel vernieuwde schoolgebouw komt, binnenkort te Krabben- dyke gereed. In het gebouw zyn onde rgebraclit de openbare en de Ned. Herv. School en bovendien is er een gymnastiekloitaal aanwezig. Na vijf jaar wachten.... HET MYSTERIE VAN DE „DUITSE SCHAT" Het mysterie van de „Duitse schat" in het Brusselse Departement van Fi nanciën is na vyf jaar opgelost. Toen de Duitse bezetters de gebouwen van het Belgische ministerie van Finan ciën hadden overgenomen, hadden zij een twaalftal reusachtige safes in de grote kantoorlokalen geplaatst. Bij de bevrijding vertrokken zij haastig, doch niet zonder de sleutels te heb ben meegenomen. Daar er geen duplicaatsleutels van de safes waren, werd ten langen leste besloten de deuren open të breken. Pas Vrijdag kwamen deskundigen, die dit werk zouden opknappen. Zij slaag den en een functionaris gaf de tal rijke journalisten het teken, dat zij het gebouw konden betreden om het vijf jaar oude geheim te aanschouwen. De safes waren leeg! Bandietenjacht in Boston. De politie te Boston heeft vijf per sonen gearresteerd, die er van ver dacht worden betrokken te zyn by de overval op een expeditiebedrijf, waar bij anderhalf millioen dollar werd buitgemaakt. Drie duizend agenten zijn bezig om deze diefstal, die één der grootste is in de politie-annalen, op te lossen. Het bestolen bedrijf, Brinks Inc., en verzekeringsmaat schappij loven 150.000 dollar uit. Men heeft de Cadillac gevonden, waarmede de bandieten zich in veiligheid stelden en een man heeft zich aangemeld die beweert de wagen bestuurd te heb ben. Joegoslavië verzamelt leugens. Vladimir Dedijer, directeur van de Joegoslavische voorlichtingsdienst, heeft verklaard, dat Joegoslavië „een internationaal document" opstelt, dat de „leugens" bevat, die over Joego slavië in het buitenland verbreid wor den. Het Superfort-in-burger thans in geregelde dienst tussen Amerika en Europa. Gemiddelde snelheid 600 k.m. per uur. (Van onze reizende redacteur). Veertienduizend even onzichtbare als daadwerkeiyke paardekrachten hebben het vlaggeschip „Norway" van de American Overseas Airlines, een van de acht Sratocruisers dezer dochtermaatsehappy van een veel grotere onderneming, die binnen de grenzen van de Verenigde Staten tientallen belangryke luchtiynen on. derhoudt, van New Yorks vliegveld jjdlewild" naar Frankforts luchtha ven „Rhein-Main" in minder dan een half etmaal met 'n regelmatige snel heid van 600 km per uur door de lucht getrokken; het regelmatige ge brom der vier motoren verstomt, 'n grondhofmeesteres komt binnen als de reusachtige deur Is opengeklapt, heet ons welkom In Duitsland, vertelt ons hoe laat het ter plaatse is en no digt ons met een beminneiyke glimlach uit naar de douane te wan delen om uitgeklaard te worden. Wy zyn er! Dit is een bijzondere vlucht geweest, een inwijdingsvlucht. De maatschap pij heeft jarenlang met Douglas-toe- stelien gevlogen, is toen op de Con stellations van Lockheed overgestapt en heeft nu acht stratocruisers van Boeing aangekocht tegen een zacht prijsje van omtrent vijf millioen gul den per stuk. Zij hoopt daarmee de concurrentie het hoofd te kunnen bie den. BOEING. Wij hadden vorige week het voorrecht te gast te zijn bij de A.O.A. ter gelegenheid van de in-gebruikneming der stratocruisers. die aanspraak maken op de on derscheiding: vlaggeschepen der Ame rikaanse luchtvaart. Zij zijn een voort zetting van de vooroorlogse Clippers, de watervliegtuigen, waarmee de eer ste geregelde Oceaanvluchten werden gemaakt. Na deze Clippers kwamen de Stratoliners, landvliegtuigen van ongeveer hetzelfde type. Toen kwam de oorlog en Boeing, eenmaal inge steld op de bouw van grote toestel len, kreeg opdracht bommenwerpers te maken voor de. Amerikaanse lucht macht. De firma ontwierp toen de Vliegende Forten en later de Super- forten, de metalen vogels, die zoveel tot onze bevrijding hebben bijgedra gen. Met toepassing nu van de werk tuigkundige uitrusting dezer Superfor ten heeft Boeing na de oorlog een nieuw verkeersvliegtuig ontworpen, dat thans in serie wordt gebouwd. En dit is dan de serie der Stratocruisers. Weliswaar doorkruisen zij doorgaans niet de Stratosfeer, hetgeen de naam zou doen vermoeden, maar zij zijn er toe in staat; als het weer het wense lijk maakt, klimmen zij tot 25.000 voet (7500 meter). Om 11.15 uur zijn wij opgestegen met een dikke veertig passagiers; er zijn hier en daar nog lege plaatsen. „Over 52 minuten zult u in Frank fort zijn", heeft de eerste hofmeesteres door de luidspreker laten weten tij dens het taxiën. Zodra wij een paar honderd meter hoogte hebben floept het lampje uit achter het opschrift „No Smoking". Ik stop mijn pijp, behaaglijk ach teroverleunend in de diepe sporisrub- beren armstoel, die op een lange rit is berekend. Even nog zien wij de grote rivieren, dan stijgen wij boven de wolken uit, die zich voordoen als een reusachtig majestueus bergland schap met hoge pieken en diepe dalen. Wij moeten boven het Rijnland zijn, maar bespeuren er niets van. Er wor den broodjes-leverpastei en andere lekkernijen opgediend bij een glas sherry. Een paar mensen staan op om, trap je af, naar de bar te gaan. Hier zijn nl. twee verdiepingen. Alles is ruim, ook de kleedkamers voor hen, die sla pende willen reizen; de stoelen kun nen in bedden veranderd worden. Gordijnen maken het mogelijk aparte coupé's te maken voor ouders-met- kinderen. Luchtdruk en temperatuur worden geregeld. De keuken is voor 1 menige huisvrouw om jaloers op te worden. In de stuurhut zit de com mandant achter een schrijfbureau met drie assistenten om zich heen. Heeft hij iemand nodig die niet aanwezig is, dan staan huistelefoon en luidspreker ter beschikking. Het vliegtuig begint hoe langer hoe meer op het luchtschip te gelijken, dat E. C. Andersen m een van zyn sprookjes beschrijft (Nadruk verboden). 81. De toeschouwers op de tribune van de Wem bley Rovers raakten door het vreemdsoortig ge drag van Jimmy zodanig van streek, dat het ge joel en het gegil niet meer van de lucht was. Zij zagen hem wéér uit z'n doel lopen, nu achter die kleine jongen aan. Die aap was stapel geworden, die aap deed of er geen tegenpartij meer bestond. Er was er echter één, die zich zat te verkneuteren, die met een valse grijns zat te lachen, en die tus sen zijn tanden siste; Zo meneer Brushbox, ik zal jou Ieren mij achter te stellen by een aap! Het Wereldgebeuren Washington en Sofia Het wordt voor de Westerse mo gendheden hoe langer hoe moeilijker normale diplomatieke betrekkingen te onderhouden met de Oosteuro- pese landen. De volksdemocratische regeringen daar houden zich niet aan de geijkte regels of, zoals Den Haas het onlangs in een verklaring over Tsjecho-Slowakije uitdrukte, nemen niet de normen in acht, die gelden in het verkeer tussen beschaafde lan den. Arrestaties op grond van de ste reotype beschuldigingen van samen zwering en verraad zijn aan de orde van de dag. Dat heeft reeds aanlei ding gegeven tot tal van protesten en tot een formele „gijzelaarsoorlog" tussen Polen en Frankrijk. Vooral ook de Amerikaanse burgers en vertegen woordigers moeten het vaak ontgelden. Steevast heet het tijdens de processen, dat de beklaagden illegaal in verbin ding hebben gestaan met de Ameri kaanse ambassades. Zo ook tijdens het proces tegen Kostov, de vroegere vice-premier van Bulgarije. In de stukken kwam de naam van de Ame rikaanse gezant Heath voor, zoals des tijds tijdens het proces Mindszenty de naam van Selden Chapin. vroeger ge zant in Hongarije, thans in Den Haag. De Bulgaarse regering heeft naar aan leiding van het proces Kostov, Wash ington verzocht Heath terug te roe pen, gelijk de Hongaarso regering dit vorig jaar verzocht ten aanzien van Chapin. Dit nu is het Amerikaanse ministe rie van Buitenlandse Zaken te gortig geworden. In een scherpe nota heeft Washington doen weten de beschuldi gingen niet langer te nemen en des noods zover te zullen gaan om de di plomatieke betrekkingen met Bulga rije geheel te verbreken. De hetze tegen de Amerikaanse ge zant in Sofia valt samen met een nieuwe zuivering in Bulgarije, gericht tegen Tito-sympathisanten, die naar algemeen wordt aangenomen daar tal rijk zyn. Het hoofdbestuur van de communistische partij heeft vorige week zeven leden van het Politbureau ontslagen, wegels „gebrek aan waak zaamheid en onbekwaamheid". Tevo ren had partijsecretaris Tsjervenkof, een rapport voorgelezen over de „voornaamste eisen die geleerd kunnen worden uit het komplot Kostov". Radio Sofia meldde ver der de arrestatie van „een groep stponnen, provocateurs en terroris ten" die door Tito's bende naar Bul garije waren gezonden. Dezelfde zen der suggereerde, dat de Am. en Joego slavische regeringen nauw samenwer ken om 't vuur van de oppositie tegen het regiem brandend te houden. Of er werkelijk betrekkingen bestaan tussen Amerikaanse diplomaten en opposanten is moeilijk na te gaan. Onmogelijk is het zeer zeker niet. De Amerikaanse geheime dienst heeft ook vertakkingen in de Balkan en van zelfsprekend tracht zulk een dienst in contact te komen met lieden, waar van wordt aangenomen, dat ze het regiem ongunstig gezind zijn. Overal ter wereld werken de geheime dien sten in 't geniep en zonder politieke scrupules. Het is echter gewoonte om voor diplomaten compromitterend materiaal niet aan de openbaarheid prijs te geven doch de zaak langs an dere kanalen te regelen. Dat Wash ington het niet langer heeft genomen en dreigt de betrekkingen te zullen verbreken is een verplichting aan het prestige. Een opmerking kan daaraan echter vastgeknoopt worden. Naar de com munistische landen worden vaak di plomaten gezonden, die krachtens hun gehele instelling en gezindheid tegen het regiem gekant zijn en van nature geneigd contact te zoeken met krin gen, die voor de oorlog een belangrij ke rol speelden. Ook dat is in overeenstemming met de internatio nale beleefdheid om vertegenwoordi gers te zenden, die in eik geval hun best doen onbevooroordeeld te blijven en trachten de verhoudingen tussen hun eigen land en het gastland te ver beteren. Briefje van een gulden was aan één kant bedrukt. De heer Zijlstra uit Steenwijk ont ving een briefje van een gulden, dat aan één zijde bedrukt bleek te zijn. Hoewel het wel voorkomt dat valse munters dit soort briefjes zg. split sen, zodat van één twee worden ge maakt, bleek men hier te doen te hebben met een ongesplitst exem plaar. Waarschijnlijk een unieke druk fout. Garantieprijs voor olievlas en dederzaad. Teneinde de teelt van oliehoudende ge wassen te stimuleren, heeft de minister van landbouw, vissertj en voedselvoor ziening voor de oogst 1950 een garantie prijs voor telers voor olievlas vastgesteld. Deze prijs zal f 55.— per 100 kg. bedragen b(j een vochtgehalte van 10 pet. en een zuiverheid van 95 pet., terwijl bij de be paling van het minimale oliegehalte van 38 pet zal worden uitgegaan. Voor dederzaad zal eveneens een ga rantieprijs voor telers voor de nieuwe oogst gelden, te weten f 45.— per 100 kg. Deze prijs is gebaseerd op een vochtge halte van maxima»! 13 pet. en een ma ximale bijmenging van 3 pet. 30 Carnavalbals in Bergen op Zoom. „Het jubelstadje aan .de Schelde" raakt in Carnavalsstemming. Het is de mensen aan te zien: ondanks hun belastingpapieren, lopen ze toch met een vrolyk gezicht en ze fluisteren elkander allerlei geheimen toe over de plannen voor het grote feest. Der tig gemaskerde bals zet Bergen op Zoom dit jaar met carnaval op touw, precies het maximum door de ge meente vastgesteld. De Bergenaren hebben ook hun „Veldteken" voor 1950 reeds gekozen. Het is ditmaal een lachende krab, die het stadswapen onderstboven op zïjo kop draagt, bij wijze van muts.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1950 | | pagina 3