PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Anti-Franse campagne in West- Duitsland duurt voort Kruiningse architect ontwerpt nog aardiger woningen D£ BILT Dg kwestie met het Saargebied doet nationalisme herleven 600 kamers zijn geen blokkade waard. Westerling ontvhg de pers. CHINEES-RUSSISCH VERDRAG VAN VRIENDSCHAP GESLOTEN BENDELEIDER, DIE BEGOEM KHAN BEROOFDE „GELIKWIDEERD" Groni-ger toneelknecht vermoordde 24-jarig meisje. Piinses es aten taartjes met 30 vriendinnetjes. VOORSPELT 192e Jaargang - No. 19 DagOiaa uitgave van ae firms Provinciale Zeeuwse courant Directie vaD de velde en F B den Boei Adj W de Pagter Hoofdrea. O HalllnUJn f i verv.: W Leertouwei en H A Bosshardt ABONNFMKNISPKIJS 32 ct per week; I 3.90 p kw.; fr O P- 4-10 jer uw (,osse nummers 10 cent WAARIN OPGENOMEN OE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 23 Januari '50 ADVERTENTIEPRIJS: 18 ct. per mm. Minimum p. advertentie 1 2.50. Ingez. mededelingen dubbel tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) van 1—5 regels f 1.—. iedere regel meer 20 cent. ..Brieven Of adres Bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C., Middelburg. But Vllsslngen Walstr 58- 60 tel 2355 4 Ijjnen (b.g.g. 2358); M'burg Londense Kaal 29 tel. 2077 en 2924 Goes L. Vorststr. 63. lel. 2475 (b g.g. 2228) Oostburg: Pr. Mauritsstr 12, te). 102 - Terneuzen: Brouw^rijstr. 2 - Zierikzee: N. Bogardsti\^C^lC0^tel^23 Neo Nazi-partij in Kassei opgericht. Hoezeer het nationalisme in Duitsland herleeft is weer gebleken uit ver scheidene verklaringen die Zaterdag door vooraanstaande politici werden afgelegd. Vooral de Franse aanspraken ten opzichte van het Saargebk-d moeten het ontgelden. De Westduitse minister van Justitie, dr. Dehler, kwam in Trier weer met de oude Nazi-legende aandragen dat het verdrag van Versailles zo onrechtvaardig was en een van de oorzaken van fle tweede wereldoorlog. Hij waarschuwde, dat ook de fouten jegens het Saargebied kwade gevolgen kunnen hebben en dat de Westelijke wereld ten gronde zal gaan, indien daarin niet een gezond en krachtig Duitsland wordt opgenomen. Dr. Schumacher, de leider van de sociaal-democraten critiseerde in een toespraak tot arbeiders de regering wegens het gebrek aan een „krachti ge Duitse politiek" ten opzichte van het Saargebied. Een krachtiger hou ding zou de geallieerden „minder veeleisend" hebben gemaakt. De „Neue Zeitung", het blad van het Amerikaanse Hoge Commissari aat in Duitsland, heeft een memoran dum gepubliceerd, dat.de Westduit se regering heeft opgemaakt bii ge legenheid van het bezoek van minis ter Schuman. Daarin heet het, dat de Saarlandse g-ondwet niet erkend kan worden. e verkiezingen van de Landdag voor het Saargebied werden door de Fransen voorbereid, die „profiteerden van de economische ellende, die des tijds in Duitsland heerste". „De grondwet is geen.uiting van de wil van het Duitse volk, wat de Franse regering er ook van moge zeggen. De autonomie van het Saar gebied is een facade voor de status van een Frans protectoraat, waar naar in bepaalde Franse kringen ge streefd wordt". Het memorandum legt er de na druk op, dat „de jongste gebeurtenis sen in het Saargebied een groot ge vaar vormen voor de Frans-Duitse betrekkingen". De atmosfeer kan er voor lange tyd door vergiftigd wor den. - De premier van de Saarlandse re- p gering, Johannes Hoffman, heeft te genover Franse journalisten een ge heel andersluidende verklaring afge legd. Er is geen Saarlander, zo zeide hij die niet het belang van Frans-Duitse overeenstemming inziet. Wij willen ons daarvoor opofferin gen getroosten en bepaalde souverai- ne rechten aan Frankrijk overdragen. Wij stellen ons te vreden met zelf bestuur en opneming in het Franse economische stelsel. Frankrijk heelt zeer zeker oude rechten op de kolen mijnen van hel Saargebied. NEO NAZI-P A FvTIJ Zaterdag is op een conferentie te Kassei besloten tot oprichting van een „Duitse Rhkspartij", een samen smelting van twee kleinere rechtse partijen. De conferentie werd gehou den in pen Bierkeiler en bijgewoond door 200 afgevaardigden. Een der oprichters, dr. Richter zei: „Wanneer we naar de afgrond gaan George Orwell overleden. Te Londen is overleden George Orwell, schryver van de satyrische romans „Animal Farm" en „1984". Vooral „1984", dat binnenkort in 'n Nederlandse vertaling verschijnt en dat een schrikwekkend toekomstbeeld geeft van de volstrekte totalitaire staat, heeft vorig jaar in de Angel saksische landen veel opgang gemaakt George Orwell is een pseudoniem voor Eric Blair. Alger Hiss toch schuldig bevonden. Alger Hiss, voormalig ambtenaar van liet Amerikaanse Ministerie van Buitenlandse Zaken, is Zaterdag na een tweede proces, dat 39 dagen ge duurd heeft, door de jury schuldig bevonden aan meineed. Hiss had or der ede verklaard voor de oorlog geen geheime stuken van het depar tement ontvreemd te hebben. voornaamste beschuldiger, whittaker Chambers, beweert, dat hem geheime stukken had ter nana gesteld om door te geven aan 'n i?üSS1tCh^ sPionnage-organisatie. De jury neeft thans deze bewering als geldig aanvaard. kelens het eerste proces kon de ju ry niet tot een uitspraak komen. De zaak Chambers-Hiss heeft in de kregen 1aanse pers veel Publiciteit ge- Hiss kan thens veroordeeld wor sen tot een maximum van tien jaar gevangenisstraf plus een boete van vierduizend dollar. Woensdag zal het vonnis worden uitgesproken. Hiss maakte destijds il hit van het gevolg van presi dent Roosevelt bij de conferentie van de grote vier te Jalta en was «en cier voornaamste afgevaardigden, op de conferentio te San Francisco, waar de U.N.Q. gesticht werd. door het slimme optreden van Wes terse staatslieden, zal de rest van Europa tezamen met ons erin ver dwijnen". Het partijprogram van tien pun ten omvat afwijzing van „de nieuwe grenzen, die in het Oosten en het Westen getrokken zijn in strijd met het internationale recht". De grenzen van 1937 moeten hersteld worden en Oostenrijk en de Sudeten-Duitsers zelfbeschikkingsrecht gegeven wor den. Het program verklaart zich fok tegen „hei-militarisering in het be lang van het buitenland". Verder wil het programma „Duits so cialisme, een ware volksgemeenschap en verwerping van klassestrijd". Op de conferentie waren vele jon geren aanwezig, die nog hun offi cierslaarzen (jroegen. Te Bad Homburg ih West-Duits- land is onder voorzitterschap van ex-minister dr. Hermes, de Duitse Boerenleider, een „genootschap voor hereniging van Duitsland" opgericht, dat het denkbeeld van de Duitse eenheid- wil propageren en contacten tussen Oost- en West-Duitsland wil leggen. Onder de deelnemers aan de stich tingsvergadering bevond zich een aantal christendemocrtische polit:ci, die de vergadering tegen de' uitge sproken wens van kanselier Ade nauer bijwoonden. 2500 Japanse gevangenen uit Siberië teruggekeerd. Te Maizoera (Japan) rijn 2500 Ja panse krijgsgevangenen uit Siberië te ruggekeerd. Zij waren ondervoed en velen hadden medische behandeling nodig. Ongeveer de helft der aangeko- menen zweeg hardnekkig doch de an deren begroetten de ambtenaren en verslaggevers. Volgens de laatsten zouden zich nog 6 a 7 duizend Ja panse krijgsgevangenen in Sowjet- Russische handen bevinden. Sommi gen zeiden, dat er 100.000 in Mandsjoe- rije stierven of door de Chinese com munisten werden gedood, voordat de Russen de controle overnamen. Amerikanen laten gebouw in Berlijn ontruimen. De Amerikaanse autoriteiten heb. ben Zaterdagmiddag de West Ber. iijnse politie opdracht gegeven de bu. reaux van de onder Russisch toezicht staande spoorwegdirectie fe ontrui men. Generaal Taylor, de Amerikaanse commandant van Berlijn, zei op een persconferentie: „De 600 kamers zijn geen nieuwe blokkade waard". Het gebouw was bezet, omdat slechts 40 van de 600 kamers gebrujkt werden en dit in verband met de woningnood ongewenst werd geacht. De Russische autoriteiten stelden daarop een beperkte dienstregeling in, die verkeersmoeilijkheden deed ont staan. De toestand is thans weer nor maal geworden. En beweerde, dat de R.I.S. een aanval op NieuwGuinea voorbereidt. De commandant van het leger van de Ratoe Adil", de gewezen re serve-kapitein van het K.N.I.L Westerling heeft journalisten ontvan gen in zpn „tijdelijk hoofdkwartier", ergens buiten Bandoeng. Ilij hoeft bü deze gelegenheid o.a. gezegd, dat de regering der R.LS. van plan zou zyn een inval te doen in Nieuw Guinea. Ik weet zeide Westerling van mensen van het Indonesische leger, dat er landingsdetacln-monten met landingsvaartuigen worden op geleid, zowel openlijk als in het ge heim, voor een landing in Nederlands Nieuw-Guinea. Of men le moei tal kunnen vinden om het plan ook :iit te voeren, is een andere vraag. Westerling vreest niet in staat te zijn, op de duur zyn mannen te weerhouden van een actie tegen de regering der R.I.S. Hij beweerde voorts, dat president Soekarno geen bezoek durft te brengen aan Ban doeng, waarop een Engels sprekend Indonesisch officier van Westerling opmerkte: „neen, hij zou er niet meer vandaan komen". Communisten achten Tibet Chinees gebied. Reuter vernam van Chioe.se zijde te Honkong dat de Chinese commu nistische leider Mao Tse Toeng en maarschalk Stalin te Moskou een Chinees-Sovvetrusslseh vriendschaps verdrag hebben gesloten. Er zijn verscheidene weken onder handelingen over het sluiten van dit verdrag gevoerd. De reis van de Chi nese co.nmunistische minister van buitenlandse zaken, Tsjou en-Lai, had ten doel het vriendschapsvardiag namens de Chinese communistische regering te ondertekenen. Er zijn nog geen belichten uit of ficiële bron voorhanden over de in houd van het verdrag. Men meent in Hongkong evenwel te weten, dat de Sowjet-Ünie economische hulp zal verlenen, o.a. voor de bouw van petroleuminstallaties in de provin cies Sinkiang en Kansoe. Verder zou den de Russen 125 locomotieven en duizenden goederenwagons leveren alsmede het nodige materiaal toe verdubbeling van de spoorweg Mandsjoerije-Peking. Het Chinese nationalistische nieuws bureau „Central News" meldde Zon dag, dat een legergroep van 30.000 Chinese communisten onder Lin Piao Frans Indo-China is binnenge rukt. Aan de grens van Tonkin zou den zij slaags zijn geraakt met Franse troepen waarbij aan beide zijden zware verliezen ge leden zyn. Tot dusver kon dit bericht niet door autoriteiten worden bevestigd, in Honoi noemde men het bericht „absoluut ongegrond". TIBET Een woordvoerder van de Chinese communistische regering heeft er in een verklaring op gewezen dat Tibet tot het gebied van de volksrepubliek behoort en derhalve elke missie, dlè de autoriteiten te Lhasa, de hoofd stad van Tibet, naar het buiteniand zenden, als onwettig moe worden beschouwd. Deze verklaring werd afgelegd in verband met berichten, dat vanuit Tibet „goodwill-missies naar de V. S. Engeland, In dia, Nepal en Poking gezonden zullen worden om de onaf hankelijkheid van Tibet te demon streren. „Ieder land, dat een derge lijke onwettige missie ontvangt, zal geacht worden, vijandige bedoelingen te hebben ten aanzien van de Chine se volkrepubliek". Volgens deze woordvoerder wenst de bevolking van Tibet zich bjj de Chinese volksrepubliek aan te slui ten. Moeder van bandietenleider Giuliano vrijgelaten. De 52-jarige moeder van de Sicili- aanse bendeleider Giuliano is Zater dag schuldig bevonden aan het helpen van vogelvrij verklaarden en veroor deeld tot drie jaar gevangenisstraf. Zij behoeft echter geen gevangenisstraf meer uit te zitten in verband met de wegens het „heilig jaar" afgekondigde ammestie en de tijd, die zij reeds in voorarrest heeft doorgebracht. Men wacht thans af, of Giuliano zijn belofte dat hij zal verdwijnen zodra zijn moeder vrij is. zal nakomen. Aldus een onthulling van zijn handlangers. Roger Senanedj, de leider van de bende, die de echtgenote van de Aga Khan, de Begoem Khan, van Juwelen ter waarde van ruim twee millloen gulden heeft beroofd, Is op een een- zame plaats in de bergen van Savoye tezamen met zijn minnares, de ge huwde vrouw Renee Remy, door een andere misdadiger, Albert Glaume „terechtgesteld", aldus hebben gear, resteerde leden van de bende aan de politie verklaard. Dader werd overmeesterd. Zaterdagmorgen omstreeks half acht hoorden voorbijgangers ter hoog te van het Concerthuis in de Poele straat te Groningen roepen. Men schonk eerst geen aandacht aan een man. die in de buurt van de kelder van het Concerthuis met een meisje ogenschijnlijk aan het stoeien was. Toen het meisje door de man naar de kelder werd gesleurd, hoorde men een hevig gegil en „moord" roepen. Een glazenwasser, die in de buurt aan het werk was, schoot te hulp en vond het meisje, de 24-jarige Llda K., hevig bloedend op de grond liggen. De man, de 46-jarige toneelknecht van het Coneerthuis, W. J., die het meisje trachtte te wurgen, kon met behulp van een inmiddels toegesnelde surveil lerende agent worden overmeesterd. De steek, welke hij het meisje In de rug had toegebracht, had echter haar dood tengevolge. J. was sinds een jaar gescheiden van zijn vrouw. Enkele jaren zou hij reeds een verhouding gehad hebben met h"t meisie. De man zou reeds een week lang met het plan hebben rond gelopen om het meisie te vermoorden. Vrijdagavond heeft hij de kelder van het Concerthuis opengezet. Het meis je, da.t werkzaam was in strijkin- richting, naast het Concerthuis, moest om Üfelf acht haar arbeid beginnen. De man heeft haar, voor zij naar haar werk ging, opgewacht. Toen hij gearresteerd werd, ver klaarde hij, dat zijn wraak nu ge koeld was. Hij zou het voornemen heb ben gehad na het meisje te hebben vermoord, zichzelf van het leven te beroven. Dodelijk ongeluk bij afbreken van erepoort. In de buurtschap Meer bij Almelo is bij het afbreken van de erepoort, d'e door de buren was opgericht bij de wo ning van de heer Ekkelkamp ter gele genheid van de terugkeer van diens zoon uit Indonesië, de landbouwer J Horsjan een ladder gevallen. Hij kreeg een schedelbasisfractuur en is enige uren later aan zijn verwondingen bezweken. Bouwplan Bussum vindt navolging. Wederopbouwautoriteiten enthousiast Wanneer minister in 't Veld zijn goedkeuring'geeft, zullen binnenkort In Zeeland honderdtwintig arbeiderswoningen kunnen worden gebouwd, buiten het voor 1950 toegestane bouwvolume om. Kruiningen zal er hier van vtfftig krijgen, want het is burgemeester M. Vogelaar geweest, die het initiatief hiervoor nam en de Kruiningse architect, de heer M. J. le Clcrcq, die de plannen ontwierp voor deze woningen, welke nog aantrek kelijker zullen zyn, dan in do laatste weken ao druk besproken wonin gen van wethouder Bouma uit Bussum. Er is een hele voorgeschiedenis aan verbonden, al kan ditmaal nu eens niet gezegd worden, dat er heel jvat water door de Schelde gestroomd is, voordat het plan gereed was. Het heeft zich alles in een paar weken afgespeeld en menig uurtje nachtrust is er in Kruiningen aan opgeofferd. Laten wij echter de geestelijke va der van dit plan, burgemeester Voge laar. laten vertellen wat er in de af gelopen dagen binnenskamers is ..klaargestoofd". „Bij de verdeling van de bouwvo lume voor 1950, kreeg de gemeente Kruiningen zeven woningen van 250 m3 toegewezen, waarvan er twee voor personeel van de prov. stoombootdienst bestemd zijn. Zeven woningen is echter veel te weinig voor Kruiningen, omdat er nog een kleine honderd woninggega digden op de lijst staan. Deze opmer king is geen teken van ontevreden heid of ondankbaarheid tegenover de Regering en Ged. Staten, daar deze met de hun beschikbare middelen doen wat mogelijk is. Doch Kruinin gen blijft met het woningprobleem zitten. En daar zou ik nu zo graag eens van af willen komen! De gedachte kwam bij mij op. dat wij naar kleine re woningen met lage huren vooral dit laatste toe moeten. En toen kwam het plan-Bussum. Zo iets moest in Kruiningen toch «jók mogelijk zijn! Ik liet de heer le Clercq, de architect die al onze bouwplannen verzorgde, bij mij komen en vroeg hem eens een plan uit te dokteren om met een klein bouwvolume veel woningen te bou wen, die een lage huur moeten op brengen. In Bussum rekent men met huren van 6 a 7 per week, doch met een dergelijk plan zouden we in een plattelandsgemeente als Kruinin gen met veel arbeidersbevolking, niet geholpen zijn. Het was zeker geen gemakkelijke opgaaf, doch na enkele dagen kwam de heer le Clercq al met eon plan voor woningen van 217 m3 inhoud De aannemer J. de Jonge uit Bieze- linge verklaarde zich bereid deze wo ningen te bouwen voor een lager be drag dan gewoonlijk, mits hij er min stens honderd tegelijk kan aannemen. Onze volgende stap was naar Mid delburg. Eerverledenwéek Woensdag legden wij de hoofdingenieur-directeur van de Wederopbouw en Volkshuis vesting in Zeeland, ir. M. D. A. Gle- rum, ons plan voor, die er met groot enthousiasme kennis van nam. Daar zat wat in! Twee van zijn ambtenaren, de heren Jobse en Everaars, kregen opdracht met de meeste spoed het plan te becijferen naar de hiervoor bestaande richtlijnen. Vrijdags waren zij reeds in Kruiningen om met het gemeentebestuur, de architect en de districtsopzichter, de heer de Jonge, de zaak verder door te praten. Men liet er geen gras over groeien en 's Maandags toog men naar Den Haag. Ook op het departement vond men het direct een aannemelijk plan. Er moesten wel enkele kleine veranderin gen worden aangebracht, doch wan neer dit gebeurd zou zijn, was men bereid aan de Minister voor te stel len het plan te realiseren buiten het reeds vastgestelde bouwvolume. Vrij dag was er nog een bespreking in Den Haag en toen kreeg men de toezeg ging dat het plan deze week, als een der eerste na Bussum, aan de Minister zou worden voorgelegd". DE VOORDELEN. Wat zijn nu de voordelen, welke dit plan zo aantrekkelijk maken? Wanneer gebouwd wordt volgens de huidige voorschriften, moet het Rijk 236,17 per woning bijpassen, doch bij dit plan slechts 119.86. Bus sum had 100 berekend, maar hier mee zal men er daar ook niet precies uitkomen. De bouw volgens het Krui. ningse plan komt met de grond, en architectkosten op rond 7500 per wo ning, terwijl de huur hoogstens 4.10 per weck zal worden. Dit laatste is dus heel wat lager dan in Bussum. Om tegen zo lage prijs te kunnen bouwen, moet echter een groot com plex tegelijk aangenomen kunnen worden. Daarom heeft de heer le Clercq een plan voor 120 woningen opgemaakt. Zaterdagmiddag is de gemeenteraad van Kruiningen bijeen geweest om het plan te bespreken. B. en W. had den voorgesteld om veertig van deze woningen te doen bouwen, wanneer althans de ministeriële goedkeuring op het plan wordt verkregen. De raadsleden waren echter zo enthousi ast over de inrichting van de wonin gen en de lage kosten, dat besloten werd om er vijftig van te maken! De overige zeventig woningen kunnen dan door andere Zeeuwse gemeenten afgenomen worden. DE INRICHTING VAN DE HUIZEN. Hoe zullen die huizen er nu ko men uit te zien? Voor zover wij het kunnen bekij ken: prima! Wat exterieur betreft, wijken zij vrijwel niet af van het normale Woningwetwoning-type. Er wordt in blokken van vier of zes ge bouwd en de indeling is als volgt: Via een korte gang met trap naar de bo venverdieping. komt met in een woon kamer van 4.44 m. x 3.50 m. Van hieruit geeft een glazen deur toegang tot de woonkeuken., welke een opper vlakte heeft van 2.70 m. x 3.50 m. De kelderkast onder de trap is vanuit de woonkeuken te bereiken, terwijl een portaal toegang geeft tot de W.C. en naar buiten leidt, waar langs een te gelpad een los van de woning staand schuurtje van 3 m. x 2 m. betreden kan worden. Öp de bovenverdieping zijn er be halve een corridor, drie slaapkamers geprojecteerd, van resp. 4.51 m. x 2.97 m„ 3.50 m. x 2.44 m. en 2.50 m. x 2 m. Verder komen er drie muurkasten in elke woning, zodat met de beperkte inhoud van 217 m3 wel gewoekerd is, zonder dat dit aan de bewoonbaar heid van de huizen zal tekort doen. Elke woning krijgt haar eigen aan- en afvoerleidingen van water e.d., dus niet gecombineerd zoals in Bus sum. terwijl de vloeren evenals de dakbetimmering onder de pannen, van hout worden. „En nu maar even afwachten wat de Minister zegt", merkte burgemees ter Vogelaar, die terecht trots is op dit plan. tenslotte op. „Wij hebben gedaan wat wij kon den"! Met evenveel belangstelling zal ze ker door overig Zeeland en ook daar buiten de verdere ontwikkeling van deze zaak worden gevolgd. Kruiningen heeft intussen weer eens bewezen, dat men ook in een platte landsgemeente van aanpakken weet! Door geheel Frankrijk wordt thans naar Albert Giaume gezocht. De „te rechtstelling" zou in Augustus j.l. hebben plaats gevonden. De politie heeft de echtgenoot van wijlen Renee Remy, die met zijn kind in een klein hotel te Aix-les-B^ins woont, onder vraagd. Remy verklaarde sinds Au gustus verleden jaar niets meer van zijn vrouw of haar minnaar te hebben gehoord.- De bende, die de Begoem Khan be roofde, bestond uit Senanedj en zes handlangers, van wie er drie zijn ge arresteerd. Laatstgenoemden hebben de politie ingelicht. Zij verklaarden ook nog dat Lindsay George Watson, een officier van het Franse leger, die van Britse afkomst is, het eigenlijke „brein" van de bende vormde terwijl Senanedj de „expeditie-leider" was. Watson ontkent echter iets met de juwelenroof'uitstaande te hebben. Hij werd Zaterdag met een van de ben deleden geconfronteerd doch de man nen bleken elkaar niet te kennen. De Begoem Khan. De bende, die haar juwelen roofde, is gevat, maar de juwelen zelf zijn nog niet terecht. Voor haar echtgenoot Aga Khan Is dat echter een te verwaarlozen scha. depost- En de Koningin deed mee. Dertig schoolvriendinnetjes en vriendjes waren Zaterdagmiddag gast op het Paleis Soestdijk om de ver jaardag van Prinses Margriet „na" te vieren. De organisatie vdn het feest lag geheel in handen van H. M. de Koningin en Prinses Irene. Er werden kinderfilms vertoond, waaronder „Prima Ballerina" en er werden spelletjes gedaan, waarvoor Prinses Irene reeds Vrijdag een groot aantal ballonnetjes had ingeslagen. Met de Koningin en de Prinsesjes aten de kinderen aan lange schragen sand wiches en taartjes en dronken zij li monade. inbreker viel winkelier met mes aan. Zaterdagavond omstreeks half elf ontdekte de 51-jarige winkelier A. V. te Geldermalsen in zijn magazijn een jongeman, die hij erkende als een zekere van L. uit Tiek De jongeman besprong de winkelier met een mes, toen hij zich betrapt zag. De winkelier koos het hazenpad, achtervolgd door zijn belager, die hem twee niet ern stige steken in de rug toebracht. Van L. vluchtte hierna door een keuken raam, dat hij* eerst had verbrijzeld. De politie arresteerde van L. korte tijd later in de fabriek te Geldermal sen, waai" hij 'werkzaam is cn zich nu verscholen hield. Hij verklaarde door geldgebrek tot zijn daad te zijn geko men. Door het ijs gezakt en verdronken. BROERTJE WERD GERED. Te Olst bij Deventer speelden Za terdag drie knaapjes bij het ijs van een diepe kolk aan de IJsel. Zij gooi den, om het ijs te proberen, een klomp op de nog dunne ijsvloer. Twee der jongens, de broertjes Harmens, zak ten daarbij door het ijs. Een van hen, een zevenjarige, kon zich nog aan het ijs vastklemmen en 't hoofd boven water houden. De andere, een ventje van zes jaar, verdween onder het ijs. Het derde jongetje ging moeder Har mens waarschuwen. Het is toen nog gelukt het zevenjarig kind te redden. Toen men zijn broertje onder het ijs bereikte, was dit reeds verdronken. Bij Cocha Bamba (Bolivia) is een militair vliegtuig te pletter gevallen. Der tig soldaten kwamen om het leven. NOG OOSTENWIND. Geldig tot Maandagavond. Zwaar bewolkt met plaatselijk mist en hier en daar enige motregen. Zwak ke tot matige Oostelijke wind. Tem peratuur om het vriespunt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1950 | | pagina 1