N NIEUWS UIT ZEELAND „BANKIER" KON ILLEGALE WERKERS LOSKOPEN Oplossi-g van drama in Den Heider. Gidsen liefen mensen aan hun lot over. NEEM GEEN RISICO Vereniging „Het Nederlandse Trekpaard". STRANDPAVILJOEN KAN ER NOG VOOR HET SEIZOEN KOMEN De stro-cell losefabricage. WALC :iERE h 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 21 JANUARI 1950 En lichtte betrouwbare Nederlanders voor duizenden guldens op. Grote oplichtingsatfaire voor Amsterdamse rechtbank. De Amsterdamse rechtbank is be gonnen aan een proces, dat zoals het zich nu laat aanzien minstens nog twee volle zittingsdagen zal eisen. Dc verdachte In dit proces is de thans byna 60-jarige Siegfried W., die opgaf bankier te zijn en die er van be schuldigd wordt van September 1944 tot Juni 1945 grote geldsbedragen in guldens of vreemde valuta en/of kostbaarheden te hebben geaccep teerd om zogenaamd gearresteerde Negate werkers los te kopen. Een zekere Schaeffer, directeur van een handelsonderneming, had h\j vol gens de dagvaarding verteld, dat hij vóór de oorlog in opdracht van de Secret Service naar Europa was ge komen om Hitier te vermoorden. La ter was hij in de Duitse gevangenis te Scheveningen terecht gekomen en daar had hij tijdens een verhoor zjjn oude schoolkameraad Wenski ont- moet.Deze bezette een hoge positie bij de Duitse politie. Hij zou Schaeffer hebben verteld persoonlijk herhaalde malen Churchill te hebben ontmoet en via zijn Duitse relatie Nederlandse po litieke gevangenen te kunnen bescher men en eventueel te kunnen bevrijden. Voor dit laatste had hii echter geld nodig en hjj bood Schaeffer aan diens schoonzoon Jonkhart, die gearres teerd was, vrij te maken, waarvoor 50.000 nodig was. Ook 4 vrienden van Jonkhart zouden kunnen worden bevrjid 30.000 per persoon. Later moest voor een van deze nog eens Djoeanda in New-York. Dr. Djoeanda, minister van Wel vaart en Economische Zaken van de Ver. Staten van Indonesië, is per vliegtuig te New York aangekomen. Hij zal een aanvraag indienen bij de Export-Import-Bank voor een lening van 500 mïllioen dollar. Dr. Djoeanda zeide ook. dat zijn land zou trachten particulier kapitaal, niet alleen uit de Ver. Staten maar ook uit andere landen van Europa, te interesseren. Dakota voor de Prins over een week weer in orde. De regeringsdakota, welke op de ..Karei Doorman" ten behoeve van Prins Bernhard werd medegevoerd, is thans voorlopig hersteld op het vliegveld Hato geland. De volledige reparatie za.1 nog omstreeks een week vergen, Tunesisch schip voor Spaanse kust vergaan. Voor de Spaanse Oostkust is het Tunesische stoomschip ..Tebourba" gezonken. De bemanning, bestaande uit 25 leden, wist zich op een vlot te redden, welk vlot bij zwaar weer werd gevonden door de Ville d'Oran. Verscheidene vliegtuigen hadden toen reeds geruime tjjd gezocht. Brise liberalen niet met conservatieven in één front. De Britse Liberale Party, die waar schijnlijk in 400 kiesdistricten candi- daten zal stellen, heeft afwijzend ge antwoord op de conservatieve pogin gen .om de liberalen in een gemeen schappelijk front tegen de socialisten te betrekken. IEUWS In een O T E D O P Admiraal Moore, heeft in een tele grafische boodschap aan de kapitein van de .Almdijk" zijn grote dankbaarheid uit gesproken voor de steun die onmiddellijk nadat de „Truculent" was aangevaren, door hem en zijn bemanning werd gebo den. v.De zedenpolitie te Amsterdam heeft de totale oplage van een onregelmatig verschijnend blaadje in beslag genomen en een tweetal mannen gearresteerd, om dat de Inhoud van het blad aanstotelijk was voor de eerbaarheid. Vrijdag brak brand uit in een boer derij, onder Langezwaag. De boerderij, die met riet bedekt was. werd in zeer korte tijd een prooi der vlammen. Een paard, een varken en twee koeien bleven in het vuur. Ook een grote gedeelte van het huisraad ging vertoren. Mr. dr. A. A. van Rhijn. secretaris generaal van het ministerie van sociale zaken heeft in de rublek „verklaring en toelichting" Vrijdag een radioredevoering gehouden over de 5 pet. loonsverhoging Vier personen, een 37-jarige vrouw, twee meisjes van omstreeks elf jaar en een drie-jarig kind, zijp bij een brand in een flat van drie verdiepingen te Jersey City om het leven gekomen. Donderdagmorgen werd ten nadele \ah een melkrijder te Wieringerwaard 'n bedrag van ongeveer 4000 gld. ontvreemd. Vrijdagmorgen slaagde de rijksspeurhon- dengeleider met een van zijn honden erin het vermiste bedrag op te sporen. Vrijdag is te Amsterdam een onge veer 12-jaar oude jongen door nog on opgehelderde oorzaak onder een vracht wagen gekomen, waardoor hij op slag ge dood werd. De werkgeversorganisaties in het taxi- en huurautobedrljf hebben besloten het loon van de chauffeurs met twee gul den' per week te verhogen, met terugwer kende kracht tot 1 Januari 1950. De hoorspel-actrice. Eva Janssen, zal Zondag a.s. in een speciaal voor haar door Peter Mulder geschreven ..Goethe's laat ste liefde" haar 1000ste radiorol vertolken. 20.000 worden betaald. Schaeffer, die in hem geloofde, vroeg hem stap pen te doen voor een groep gevange nen, waartoe een. zoon van de scheeps bouwer Goedkoop behoorde. Ook hier werd 50.00# per persoon gestort. Schaeffer riep eveneens dc hulp van W. In toen de zoon van de Amsterdam se predikant en oud-hoofdlegerpredi- kant. ds. Koningsbergen, was gearres teerd. Slechts met behulp van 5 vrien den lukte het de predikant de vereiste 50.000 bijeen te brengen. W. heeft zich uitgegeven voor mil- lionnair, bankier en e re-burger van Dantzig. Een koopman, Verheul ge naamd, had hij beloofd bedragen tot 75.000 zwart geld „wit" te maken. Een andere koopman, Duyvis, had hij bewogen 94.000 te betalen, dat na de oorlog in Engels geld zou worden teruggegeven. Ds. Koningsbergen was een der eerste getuigen, die werd gehoord. Zijn zoon werd gefusilleerd, doch het geld is later terugbetaald, zo ver- klaax-de hij. Een volgende getuige was de Duit se Kriminélkommissar Wenski, de oude schoolkameraad" van verdach te. Deze verklaarde zeer nadrukkelijk na 1942 nimmer meer enig contact met verdachte te hebben gehad en deze had dan ook nooit zijn hulp inge roepen voor het vrijlaten van politie ke gevangenen. Vrijdag 27 Januari zal het proces worden voortgezet. WRANGE GRAP. De nylons, die thans in étala ges en vitrines van de modeza ken liggen, en de bewondering van alle dames wegdragen, blij ken soms van duistere herkomst te zijn. Tot deze ontdekking is de C.C.D., die ambtshalve ook van deze kousen het naadje wil de weten, gekomen, Het blijkt dat maatschappijen met fantastische briefhoofden en indrukwekkende facturen, die de smokkelpractijken moe ten camoufleren, zich met aan biedingen tot de bonafide han del hebben gewend. Ieder ogen- blik duiken zulke ondernemin gen op om even vlug weer te verdwijnen De adressen en de telefoon nummers zijn gefingeerd. Tot deze ontdekking kwam ook een manufacturier in Zaan- dam, die een nabestelling te s-Gravenhage wilde doen, het aangegeven nummer aanvroeg en aan de telefoon kreeg mevrouw Lieftinck. Vader doodde na overlijden van kindje, z'n vrouw en zichzelf. In het drama te Den Helder, waar bij het uit vader, moeder en kleine bestaande gezin jl. het leven verloor, is klaarheid gekomen, nadat de des kundige dr. J. P. Hulst uit 'Leiden sectie op de lyken had verricht. Hij heeft namelijk kunnen consta teren, dat het 1^ jaar oude dochter tje door een hersenafwijking een na tuurlijke dood is gestorven. De justi tie neemt thans aan, dat J. L. uit ra deloosheid over de dood van zijn dochtertje daarna zijn vrouw en zich zelf van het leven heeft beroofd. De Justitie heeft na de sectie de lijken vrij gegeven en het onderzoek gesloten. Een Alpendrama. Te Turijn zal binnenkort een pro ces beginnen tegen twee gidsen, die verantwoordelijk gesteld worden voor de dood van negen mensen bij pogin gen om via de Alpen illegaal van Ita lië naar Frankrijk te komen. De twee gidsen zouden, tegen ontvangst van een groot geldbedrag, twee groe pen personen, die de grens over wil don, .een onbewaakte streek van de Alpen hebben binnengevoerd en hen daarn aan hun lot hebben overgela ten. na vaag de richting naar Frank rijk te hebben aangeduid en verklaard te hebben, dat het „nog maar een uurtje lopen langs een gemakkelijke weg" was. Het eerste gezelschap van 21 perso nen werd echter door een hevige storm overvallen, nadat men reeds 24 uur lang berg op, berg af gegaan' was. Drie personen van deze groep verdwe nen spoorloos, twee vielen dood in een ravijn en nog twee anderen Hepen zo danige bevriezingen op, dat hun beide voeten geamputeerd moesten worden Van de tweede groep, die zeventien mensen telde, kwamen er drie om van koude en honger, verdween cr één spoorloos en geraakten er twee deerlijk bevroren. Geen enkele persoon van beide groepen bereikte Frankrijk. K.L.M. doet mee aan race Engeland-Nieuw Zeeland. IN 1953 TE HOUDEN. De K.L.M. heeft thans besloten voorlopig in te schrijven voor de „Contennial Air Race" die in 1953 zal worden gehouden over het traject Londen—Christchurch (Nieuw Zee land). De voorlopige inschrijving geldt de zogenaamde handicap,wedstrijd. Zoals men weet bestaat deze nieuwe lucht- race uit een snelheidswedstrijd en een handicap-wedstrijd, evenals de Mel- bournrace in 1934. MENTHO-REX Verkoudheidszati bestrijdt da kou van buitenaf langs twee wegen: inademen en inwrijven Sluit de waterleiding af 'Nu de vorst eindelijk zijn intrede heeft getfaón, vestigen wij er nog even de aan dacht op, dat men er goed aan doet In zijn woning des avonds de hoofdkraan van de waterleiding af te sluiten en de huisleiding leeg te laten lopen. Een stuk- gevroren huisleidiug betekent een groot ongerief voor de huisvrouw en meestal ook een grote verspilling water, dat nut tiger gebruikt kan worden! Chr. Landbouw Jongeren vergaderen te Axel. De Chr. Boerinnen- en Plattelands meisjes Bond en de Chr. Jonge Boe ren- en Tuinders Organisaties in Zee land houden Zaterdag 23 Jan. a.s. hun jaarvergadering te Axel. Des morgens wordt afzonderlijk ver gaderd. Naast de huishoudelijke zaken zal de heer A Haandrikman uit Oost- kapelle bij de C.B.P.B. spreken over „De houding van de Plattelandsjeugd in deze tijd", terwijl in de vergade ring van de C.J.B.T.O. door ir. H Steur uit Middelburg een causerie wordt gehouden over „Problemen rond de organische bemesting". Des middags wordt gecombineerd vergaderd. O.m. zal hier de heer H. Pieters uit Middelburg spreken over „De geschiedenis van Zeeland", ter wijl Wim Balkenende iets zal vertel len van de Landbouwjongeren-organi- satie in Amerika. Zeeland heeft weer een inspecteur dierenbescherming. Tengevolge van het recente be- stuursconflict in de afdeling Zeeland- Noord der Ned. Ver. tot Bescherming van Dieren te Middelburg, heeft dc provincie enige tijd geen inspecteur voor de dierenbescherming gehad. Tijdens een door het hoofdbestuur van genoemde vereniging uitgeschve ven vergadering legde de heer C. J. Jongepier, die 9 jaar lang inspecteur was geweest, namelijk zijn functie neer. Wij vernemen thans, dat de heer Jongepier met ingang van heden is aangesteld als inspecteur der Sophia- vereniging tot bescherming van die ren te Amsterdam, met als stand plaats Zeeland. Hij zal bij zijn inspec- tiearbeid samenwerken met de Zeeuw se vereniging tot bescherming van diex-en „Dieren in nood" te Middel burg. Vergaderingen in Zeeland. De Koninklijke vereniging ..Het Neder- landsche Trekpaard", afdeling Zeeland, houdt een algemene vergadering op Vrij dag 24 Februari 1950, te 12 uur, in het „Schuttershof" te Goes. Behalve dc verslagen en bestuursver kiezing vermeldt de agenda: Bespreking der keuringen: a. Hengsten- keuringen voor dekking; b. Centrale Hengstenkeuring; c. Stamboekmerriekeu- ringen- d. Merriepremiekeuringen; 8. Premiekeuringen van veulens en l*è-ja rige hengsten en merries. Bespreking nationale tentoonstelling. Bespreking ont werp nieuwe Paardenwet. Bespreking van de agenda van de Algemene Vergadering der Koninklijke Vereniging te houden op Vrijdag 10 Maart 1950 te 10 uur in Hotel „Centraal" te 's-Gravenhage. Voorafgaande aan de vergadering te Goes zullen Kringvergaderingen worden gehouden en wel voor de Kring Noord- Beveland: Maandag 6 Februari te 9.30 uur in „De Stadswijnkelder" te Kortgene: Kring Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen: Maan dag 6 Februari te 14.30 in Café „Cattoir" te Hulst; Kring Walcheren: Dinsdag 7 Februari te 9.30 in Café „De Vriendschap" te Middelburg; Kring Zuid-BeveJand: Dinsdag 7 Februari te 14 uur in Hotel „Centraal" te Goes: Kring West-Zeeuwsch Vlaanderen: Woensdag 8 Februari te 14 u. in Café „Dc Vuijst" te Oostburg; Kring Tholen: Donderdag 9 Februari te 9.30 u. in 't Café van Mej. v. NieuwenhuiJzen te St. Maartensdijk; Kring Schouwen-Duive- land: Donderdag 9 Februari te 13 uur in „Het Huis v. Nassau'" te Zierikzee; Kring St. Philipsland: Vrijdag 10 Februari te 14 uur in Hotel „De Druiventros" te St. Phi lipsland. Algemene vergadering C.B.T B., afd. Zeeland. Vrijdag 27 Januari a.s. wordt in de Prins van Oranje" te Goes de algeme ne ledenvergadering van de Zeeuwse Christelijke Boeren en Tuindersbond gehouden. In de morgenvergadering zullen huishoudelijke zaken worden behandeld, terwijl des middags ir. H. H. Smeenk. secretaris van de akker- bouwcommissie van de Stichting v. d. Landbouw zal spreken over „Akker- bouwproblemen". REPR ATI ERENDE ZEEUWEN Tot de bemanning van H. M. my- nenlegger „Willem van der Zaan", die 2 Januari uit Willemstad (Cu- ragao) is vertrokken on 23 Januari in Den Helder wordt verwacht, be horen ook de volgende Zeeuwen: M. Lavooij, Hansvveert, L. M. Bouwen- se, Kortgene; G. Verhejj, Vlissingen; A. Zwigtman. Middelburg. Nieuw plan voor Vlissingens strand beter en goedkoper Op de agenda voor dp raadsvergadering van Vlissingen van a.s. Vrij dag komt een voorstel van B. cn W. voor, dat niet alleen de raadsleden, maar iedereen, die het wel meent met de hadplaats Vlissingen, tot blijd schap zal stemmen: een voorstel tot herbouw van het Strandpaviljoen volgens een nieuw ontwerp. B. en W. spreken zelfs de verwachting uit, dat deze herbouw nog voor het a.s. seizoen voltooid zal kunnen ztfnl Een groot voordeel van het nieu we plan is natuurlijk nog, dat het... goedkoper is geworden. In plaats van het oude bedrag van 40.050, me nen B. en W. nu slechts een crediet van f 35.000 nodig te hebben. En dit ondanks het feit, dat het nieu we project, naar het college verze kert, heus niet minder doeltreffend Reeds in Januari 1949 verleende de raad voor deze herbouw 'n cre diet van ruim veertig duizend gul den. maai- als gevolg van drukke werkzaamheden bij Gemeentewerken kon het plan niet meer tijdig bestek- klaar komen en zo moest Vlissingen het in 1949 nog zonder Strandpavil joen stellen. Dit uitstel is echter niet alleen geen afstel geworden, maar heeft tenslotte zelfs nog een voor deel opgeleverd. Er is een nieuw plan gemaakt, waaxwan B. en W. thans mededelen, dat het een prac- tischer indeling biedt. In de eerste plaats heeft men het terras op strandniveau kunnen verschuiven, waardoor dit op het Zuiden is komen te liggen. Voorts is thans een brede toegangstrap tot het strand gepro- jecteerd, door een hekje in tweeën verdeeld voor op- en afgang. Onder bij de trap komt een kantoortje met glaswanden voor kaartverkoop en voor de chef van het badbedrijf. die van hieruit behoorlijk toezicht kan uitoefenen op toegang, uitgang, toi letten, kleedhokjes en strand. B. en W. delen yoorts mede, dat zjj het glazen windscherm om het terras op boulevardniveau voorlopig nog achterwege willen 4aten. Mocht hieraan toch behoefte blijken te be staan. dan kan het altijd nog aan gebracht worden. Met deze moge lijkheid is in elk geval rekening ge houden. Luchtaanvallen zouden niet meer mogelijk zijn. De Amex'ikaanse militaire deskun digen hebben een nieuw stelsel van luchtafweer uitgewerkt, waaruit geen enkel vijandelijk vliegtuig kan ont komen, aldus A.F.P. Deze verklaring komt voor in het verslag, dat de Amerikaanse senator Lodge ten behoeve van de Senaats commissie voor de gewapende dien sten heeft opgemaakt. Volgens hem beschikt het leger op dit ogenblik over een nieuw stelsel, dat objectie ven, die zich op een hoogte van 24.000 meter tegen een snelheid van 1600 km. per uur voortbewegen, op een afstand van 300 km ontdekt. Journalist uit Saargebied gezet. Alfred Daum, correspondent in het Saar#ïbled van de Allgemeine Kölni- sche Rundschau, is door de autoritei ten van het Saargebied uitgewezen. Daum viel in November bij deze autoriteiten in ongenade, toen hij de toestand in het Saargebied critiseerde. Hoewel zij reden menen te hebben *'oor de verwachting, dat het Rijk wegens herstel van oorlogsschade n deel van de kosten voor zyn rekening zal nemen, kunnen B. en W. nog geen mededelingen doen over de dek king van de kosten. Zij stellen voor deze voorlopig ten laste van de we- deropbouw-rekening te brengen. TOCH 2,— KOLEXTOESLAG. De agenda bevat natuui-lijk nog tal van andere punten, waar van wij hier slechts de belangrijkste zul len aanstippen. Zo blijkt bijv., dat het college gezwicht Is voor de aan drang uit de raad om de brandstof- fentoeslag voor de ouden van dagen hoger te bepalen dan oorspronkelijk was voorgesteld. Thans wordt voor gesteld deze toeslag, die voor de maanden Januari, Februari en Maai t 1950 geldt, niet op l,maar op 2,per week te bepalen. Het crediet, dat hiex-voor wordt aange vraagd, bedraagt 13.800. B. en W. tekenen hierbij echter nadrukkelijk aan, dat het feitelijk niet aangaat het gemeentelijk budget te belasten met uitgaven, welke het gevolg zyn van de ontoerijkende normen van de Noodwet Ouderdomsvoorziening. In verband met de zeer moeilijke omstandigheden, waarin de betrok kenen verkeren, zjjn B. en W. ech ter bereid de raad bovenvermeld voorstel te doen, doch zij wensen hieraan geen consequenties verbon den te zien voor de in de toekomst te volgen gedragslijn. HUUR EN KOOP. Andere voorstellen betreffen nog ver koop en aankoop van grond, verhoging van de huur voor het „Burger Weeshuls" in verband met het aanbrengen van twee brandtrappen cn verhuring van enige per celen, waaronder het Beeldenhuis. Dit laatste zal binnenkort door de Rijkswater staat worden verlaten omdat deze dienst weer de beschikking krijgt over zUn ge bouw aan de Prins Hendrikweg; B. en W. stellen nu voor het Beeldenhuis te ver huren aan de heer G. Petten, zenuwarts, die zich als opvolger van dokter J. N. Pe- tersma in Vlissingen vestigt. T extielhandelaar kreeg 1000 boete. WEGENS HET VRAGEN VAN BIJBETALING BIJ DE LEVERING VAN TEXTIEL De Tuchtrechter te Middelburg leg de aan J. D. v. d. V. te Sint Jan- steen een boete op van 1000,— waarvan 500 voorwaardelijk, met een proeftijd van 6 maanden. Verdachte had bij levering van tex- tielgoederen aan diverse afnemers bij betaling geëist. Hy was hiertoe ge komen omdat hij in geldverlegenheid verkeex-de. Gedurende de proeftijd zal worden nagegaan of v. d. V. dc prijs- voorschriften stipt nakomt. Wederom boerenzoons uit Zeeland naar Amerika. Ook dit jaar zal weer een groep Jonge Nedex-landse boerenzoons een studiereis door de Verenigde Staten maken. In totaal betx-ei't het vijftig jongelui, waartoe vier landax-beiders behox-en. Hjet ligt in de bedoeling, dat zij in de eerste helft van Maart met een boot van de Holland-Amerikalijn naar Amerika vertrekken. Naar wij vernemen Ï7 ook een drie tal Zeeuwse boerenzoons voorlopig aangewezen om deze studiereis mee te maken. Zij hebben echter nog geen definitief bericht ontvangen, dat zij inderdaad hieraan kunnen deelnemen In aansluiting op de berichten over de mogelijke vestiging van een stro- cellulose-fabriek in Zeeuwsch Vlaan deren, deelt men ons nog het volgende mede over het stro-cellulosebedrijf in Groningen: De strostoflabriek „Phoenix" tc Veendam fabriceert gebleekte strocel- lulose sedert 1890. Aanvankelijk was de fabriek gebouwd voor de verwer king van 6 millioen kilo stroi In de loop der jaren is geleidelijk uitgebreid tot 20 millioen kilo, zodat circa 8000 ton strocellulose wordt gefabriceerd. De verdere vergroting tot een strover- bruik van 35 millioen kilo vordert goed. De „Phoenix" heeft aan de bin nenlandse behoefte, sedert vele jaren, kunnen voldoen. Het verbruik door de papierfabrieken is beperkt, zodat in de geschiedenis der fabriek ook jaren be kend zijn van grote afzetmoeilijkhe- den. Thans ver-wacht men echter een ruimex-e afzet. Zeeland in de aether. Bij de radiouitzendingen van Maan dag a.s. treedt Zeeland op de voor grond! 's Ochtends wordt de morgen dienst geleid door ds. R. A. Flinter man, Gereformeerd pi-edikant te Goes, 's middags verzorgd ds. H. Johannes, Evangelisch Luthers predikant te Vlis singen een bijbellezing. En de rege ringsuitzending van 19.45uur wordt er «in de landbouwrubriek een vraag gesprek gehouden met ir. C. W. C. van Beekom, Rljkslandbouwcoiisu- lent in Zeeland over „Ervaringen van de landbouw in Amerika" De mosselenexport. De mosselexport gaat weer enige we ken van slapte tegemoet, 'daar het toege stane Importcontinsent naar Frankrijk weer Is uitgeput en het weer wel enige weken zal duren eer het nieuwe contract zal zijn afgesloten. Het Aan- en Verkoop kantoor rekent dat omstreeks 1 Februari de export weer op een nieuw contract kan worden hervat. Middelburg H.B.S.-ERS OP DE PLANKEN. De Middeibux-gse H.B.S.-Bond, de heeft Vrijdag het 12Vz-jarig bestaan geviex-d met een.cffcestavond in het Schuttershof, waarvoor als toneelstuk was gekozen „En Jacob diende". Dit pretentieloze en popu laire blijspel van H. Bakker doet 't wel op dergelijke avonden. Afgezien van enkele tekortkomingen in de regie, hebben de H.B.S.-ers lang niet onverdienstelijk gespeeld en de zaal uitstekend vermaakt. De geschiede nis draait rondom de beide hoofdfi guren. de vrienden Frits van Arkel en mr. Heeroma, die eigenlijk pas in dé laatste twee bedrijven goeaop dreef kwamen. De vermogende Frits moet op aan dringen van een tirannieke tante met een jeugdcomplex een tijdlang als werknemer de kost verdienen en ziet slechts uitkomst in een baantje als chauffeur-huisknect. Het experiment mislukt, maar het resultaat is niette min bevredigend: als het dóek voor de laatste maal zakt zijn er nog slechts drie gelukkige paartjes op het toneel. Indien er zoals gebruikelijk enkele pluimpjes uitgedeeld moeten worden, dan komen deze zeker toe aan twee dames, aan de voor de on schuld van haar pleegdochter Amalia zo bezorgde freule Cornelia van Riss- wick en aan Lenie, de dienstbode. Overigens werd alle speelsters een klein geschenk aangeboden in plaats van bloemen. De avond werd geopend door de voorzitter van de M.H.B., de heer C. Kuijpex-, die de directeur, ir. J. J. Ph. van Dalsum en de lexaren in het bijzonder welkom heette. Een aar dige verloting tijdens de pauze bracht de juiste stemming voor het gezellige bal na afloop. Vlissingen V.T.V.-ADSPIRANTEN GAVEN TURNUITVOERING. In een stampvol Concertgebouw hebben Vrijdag de adspirant-leden van de gouden jubilaresse, de Vlis- singse Turnvereniging, hun kunnen gedemonstreerd. De héle avond spron gen en huppelden jeugdige turners en turnsters op het toneel en we moeten bewondering hebben voor de leiders en leidsters van de V.T.V., die met eindeloos geduld de kinderen de oefe ningen hebben geleerd. Ook muntten de oefeningen uit door een grote mate van originaliteit. De kleine jongens liepen op evenwichts- balken, waar zij ook onderdoor moes> KUNST. Salzburger Marionetten Het wereldberoemde Salzburger Marionettentheater dat Vrijdag twee opvoeringen in het Schuttershof te Goes gaf, heeft met het geboden spel zeker wel de stoutste verwachtingen overtroffen. Van de verbeeldingskracht van de bezoekex-s werd hoegenaamd niets ge vraagd, De zwier en élegance waar mee de poppen zich over het toneel bewogen, maakten deze schier niet van levende wezens te onderscheiden. Prachtige décors, costumering. mu ziek. zang en verlichting droegen er verder toe bij, dat het geheel iets van sprookjfsaehüge schoonheid wexrd. Des middags werd voor de school jeugd „Faust' opgevoerd. Het avondprogramma werd ge opend met de komische opera „Bas- tien en Bastienne" van W. A. Mozart, een liefdesspel van het herderinnetje Bastienne. dat door de pseudo-tove- naar Colas tot haar geliefde Bastien wordt teruggebracht. Bijzonder knap gespeeld en gezongen. Het hoogtepunt van deze avond vormde wel de dansstudie „De ster vende Zwaan", als „in memoriam" voor Anna Pawlowa. Do wyze waarop de man-aan-de-touwtjes het frêle fi guurtje van het danseresje, onder een feërieke verlichting zijn bewegingen liet uitvoeren, was meesterlijk. Na de pauze werden de bezoekers nog binnen '-•-Md in het keizerlhke slot i;Schör.V n" in Wenen, waar het wonderkind Afgang A. Mozart met zijn zuster N?,nnex-1 voor keizerin Ma ria Theresia opti'aden. .Hoe geestig waren de uitlatingen van de kleine Mozart, die zich aan geen hofétiquette stoox-de, en hoe fijn waren de me- nuetjes. welke werden gedanst. Het Salzburger Marionettentheater heeft zijn bezoekers een Kunstavond geboden, zoate Goes er slechts weinige teil deel vallen. Jammer dat de op komst nog niet gi-oter is geweest. C. de V. Herinneringsmedailles aan Zierikzees Eewleesl Het Eeuwfeestcomité te Zierikzee is bezig met de zakelijke afwikkeling van de feesten, die deze zomer zo .sterk de aandacht hebben gevraagd voor het oude Zierikzee. Omdat er nog enig geld in kas was. heeft het comité aan verscheidene ver enigingen in binnen- en buitenland, die een bijdrage tot het welslagen van de festiviteiten leverden, een fraaie verzilverde herinneringsmedaille uit gereikt. Aan de ene zijde van de medaille staat 'n beeld van de stedemaagd met het jaartal 1949 en aan de keerzijde 't wapen van Zierikzee met daax-omheen „Hei'innering Eeuwfeest", staakt. FUNDERING EN GERAAMTE VAN NIEUYVE ZEEVAARTSCHOOL AANBESTEED Vrijdag is de bouw van een beton nen fundering en een betonnen ge raamte voor de nieuwe Zeevaartschool te Vlissingen aanbesteed. Vijftien aannemers uit het land hadden voor deze aanbesteding ingeschreven: hier bij waren echter geen Zeeuwse aan nemers. Wanneer straks de verdere bouw van de nieuwe school wordt aanbesteed, zullen ook Zeeuwse aan nemers kunnen inschi'ijven. Het bestuur van de Zeevaartschool meende het resultaat van deze aan besteding niet te moeten bekend ma ken. maakten van het toneel een speel plaats. de jongens van rond de hea jaar deden haasje-over cn de oudere meisjes voerden op keurige wijze vrije oefeningen uit. Na de pauze kwamen de jongens met behoorlijk uitgevoerde oefenin gen aan de ringen en aan het paard. De meisjes lieten zien, wat brugoefe- nlngen zijn. Na de opmars met de vaandels, opende de voorzitter van de jubile rende vereniging, de heer F. G. Lem mers, officieel de uitvoering. Hij spoorde de adspiranten aan nog har der voor de vereniging te wei-ken. op dat zij deze straks kunnen overnemen en verder opbouwen. In een symbo lisch spel „de Vaandelgroet" werd het vaandel door een van de oudere leden aan een adspirant overgedragen. Grijpskerke Afscheid wethouder P. Sehoe. Vrijdagmiddag heeft de gemeente raad van Grijpskerke afscheid geno men van wethouder P. Schoe, die nog deze maand naar de Noordoostpolder zal vertrekken. Burgemeester H. U. Bouwman noemde dit afscheid voor de heer Schoe een gewichtig en wee moedig ogenblik. Algemeen wordt uw heengaan betreurd, aldus de burge meester. Spr. herinnerde aan het moe dig optreden van de heer Schoe in de bezettingsjaren, toen hij menige on derduiker onderdak verleende. Wethouder A. Geschiere J. Hzn noem de het de grote verdienste van wet houder Schoe, dat deze de mening van een ander kon respecteren. Ook de heer Geschiere herinnerde aan de onverschrokken houding van de lieer Schoe tijdens de oorlog. Vervolgens spraken nog de raadsleden J. Vlieger, J. C. Cevaal en J. Francke. waarna de heer Schoe de spx-ekers dankte voor hun woorden. Nadat de raadszitting was gesloten bleef men nog enige tijd bijeen. Tijdens deze „officieuze" bijeenkomst werd nog het woord ge voerd door de oud-gemecnte-secreta- ris, de heer J. Jakobsen Lzn. Alvorens afscheid van de heer Schoe werd genomen nam de raad enkele besluiten, o.a. tot het plaatsen van een betonnen schutting ï-ond het Dorpshuis. Besloten werd voorts, dat alle werken van de gemeente boven de 600 aanbesteed zullen worden. De brief van Ged. Staten over de grenswijzigingen zal in een volgende ten kruipen, de hele kleine meisjes vergadering worden besproken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1950 | | pagina 2