PROVINCIALE ZEEUWSE COURAHT Oostenrijk is de bezetting moe 0£ BILT Nieuw verVeersconflid in Berlijn SAARGEBIED NIET GEMEND VAN DUITSE PROPAGANDA MAN, VROUW EN KIND DOOR GAS VERSTIKT GEVONDEN RITTHEM HERSTELT ZICH VAN OORLOG EN INUNDATIE VOORSPELT: 193e Jaargang - No. 17 van fle Velde en F Adt IV «Je Pagler i verv. Directie den Boet Bootdtea O «BiU'iiun VV Leerlouwei en H A B.issnarat ABUNNbJMKN 1SPH1J& 32 Cl pei week: t 3.90 p kw ft D P 1 41* jer kw lk>sse nummers 10 cent WAARIN OPGENOMEN OE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, 8RESXENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 20 Januari 1950 ADVERTENTIEPRIJS: 18 cl. per ram. Minimum p. advertentie f 2.50. Ingez. mededelingen dubbel tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels van 1-5 regels f 1.—. iedere regel meer 20 cent. ..Brieven of adres Bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C.. Middelburg. 8ut Vlisstngen WalsliSS M bu«R Londense Kaai 29 tel 2077 en 2924 Goes L. Vorststr. 63. tel. 2475 <b g.g. 2228) - Oostburg- Pr. Mauritsstr 12. tel. 102 - Terneuzen: BrouwcrtJstr. 2 - Zierikzee: N. Bogardstr C lGO^tel^ZS Onderhandelingen over vredesverdrag verlopen teleurstellend traag Maken Sowjet-troepen zich gereed voor vertrek? De onderhandelingen over een vredesverdrag verlopen zo teleurstel lend traag en van Russische z^jde worden telkens zoveel nieuwe obsta kels opgeworpen, dat er weinig hoop bestaat op een gunstig resultaat van de nu al sinds vorig jaar zomer aan de gang zijnde besprekingen. Een verzoek aan Gromyko om de besprekingen te bespoedigen is op niets uitgelopen. Een woordvoerder te Washington verklaarde Donderdag, dat de V.S. reeds een „passende actie" overwegen om desnoods zonder Rus land, Oostenrijk de onafhankelijkheid te hergeven. Volgens de Weense correspondent van het A. X. P. zifn er merkwaar digerwijs aanwijzingen, dat de Russische troepen binnen afzienbare tijd uit Oostenrijk zullen worden teruggetrokken. nieuwe extreem-burgerlijke groepen steunt, wordt beschouwd als 'n be wijs, dat zij de communistische par tij voor een deel heeft afgeschreven. De Oostenrijkers zien de vertra ging in de onderhandelingen over een vredsverdrag als een poging van de Russen om financieel zo gun stig mogelijke voorwaarden af te dwingen. Het gehele volk ziet overigens halsreikend uit naar het vertrek van de bezettingstroepen. Een nieuwe golf van criminaliteit heeft de laat ste maanden het land overspoeld, 't Aantal aanrandingen, ontvoeringen en smokkelaffaires is ontstellend groot geworden. Door krachtig op treden van Sovjet-officieren is vat de Russiche soldaten betreft aan ie ergerlijke uitspattingen sinds een paar weken een einde gekomen. De smokkelarij tiert echter nog welig. op de landerijen, die door de Russen in bezit zijn genomen in totaal ongeveer 160.000 hectaren, vermindert de exploitatie door de bezetingsmacht zelf. Veel vee is aan Oostenrijkse boeren verkocht en op grote schaal worden landerijen ver pacht. Uit vele Sovjet-fabrieken worden machines gedemonteerd en de bedrijfsleidingen hebben bevel ge kregen te zorgen, dat geen grotere hoeveelheden grondstoffen worden ingeslagen dan voor één of twee maanden nodig is. Het schijnt, dat de Russische be zettingsautoriteiten zich door de houding geblameerd voelen. Een kort verblyf in Oostenrijk is voldoende om een enigszins verbluf fende indruk te krijgen van hetgeen de Russische bezetting zich in haar eigen zone aan critiek, aan satiri sche spot en aan yskoude afwijzing laat welgevallen. Bij een pas uitgevoerde zuivering der communistische gelederen is het derde deel der partijleden afgeschre ven op grond van het feit, dat zy „generlei interesse voor de partij hebben betoond." Einde Maart 1949 stonden 148.900 leden ingeschreven in de registers van de partij, thans 100.000. De comunistische getinte organisatie der „vrije Oostenrijkse jeugd" heeft haai* ledental zien slin ken van 20.000 tot 6500. De afval is geenszins beperkt ge bleven tot de Westelijke zones. Wat er over is van de communistische partij wordt voor een belangrijk deel grondig „titoistisch" geacht. Het reit, dat de Russische bezetting Hevige koude in het Noorden van Amerika. Als gevolg van overstromingen moe ten in" de omgeving van de Missisippi en Ohio-rivieren 11.000 uit hun huis verdreven mensen de bittere koude trotseren. Bar winterweer heerst van de Noordelijke vlakten langs de Ca nadese grens tot aan Texas en van het gebied der grote meren tot aan de Ohio In het Noord-Westen der V. S. zijn in een week 22 mensen vari koude omgekomen. Te Glasgow (Mon tana) daalde de temperatuur tot bijna 40 graden Celsius onder nul. Man, die nooit siiep, in Italië overleden. Dr. Ferdinando Pavoni, die zestie jaar lang nooit sliep, is in de leeftijd van tachtig jaar. te Bergamo overle den. Het „geval-Pavoni" wordt als uniek In de medische geschiedenis be schouwd. Beroemde dokters en psy chiaters konden niets voor hem doen „Ik ben een lopend uurwerk", plaoiri dr. Pavoni te zeggen. „ik volg hel fiasseren van elke minuut van de Üd". Dr. Pavoni bracht zijn dagen opzet telijk in zeer grote werkzaamheid door. zodat hij 's nachts, ofschoon hij niet kon slapen, zo vermoeid was, dat hij wel moest uitrusten. Geen vo'kswagens voor de Duitsers. Ruls 300.000 Duitsers hebben hun aan spraak op een volkswagen, waarvoor zij tijdens het regiem van Hitier periodiek geldbedragen stortten, verloren. Tc Hil- desheim, nabij Hannover, werd Maandag namelijk uitspraak gedaan in een proef proces, waarbij meer dan 300 millloen mark op het spal stond. K. Stolz uit Erlinghausen en R. Meich- ner uit Berlijn traden In dit geding na mens hun 300.000 medeburgers op als elschers tegen de volkswagen-fabriek te Wolfsburg. Zij eisten voor de 150.000 Duit sers. die het benodigde bedrag van 990 m. hadden volgestort, prompte levering van een volkswagen en levering van de resterende volkswagens nadat de andere 150.000 spaarders het bedrag hadden vol gestort De rechtbank heeft hun eisen afgewe zen op grond vaa het feit, dat de origi nele contracten niet uitdrukkelijk ver xneld hadden, dat de fabriek partij was De advocaat van de eisers legde documen ten voor die naar hy zeide. aantoonden dat de Nazi-propaganda steeds naar de fabriek als de wettige partner In de con tracten had verwezen. De advocaat van de fabriek verklaarde, dat de werkeiyke party het Deutsche Arbeidsfront was. Verder zeide hy dat de tegenwoordige fabriek nimmer geld van de spaarder? had ontvangen. Indien de eis werd inge willigd zou de fabriek twee jaar lang zonder winst moeten produceren. De rechtbank veroordeelde de eisers :n oe kosten van het geding. Duitse politie bezette hoofdgebouw spoorwegen. De Sowjct-autoriteiten hebben in een brief aan generaal Maxwell Taylor, de Amerikaanse commandant de onmiddellijke ontruiming van het hoofdkwartier van de onder Russi. sche controle staande spoorwegen geëist. Dit hoofdkwartier staat in de Amerikaanse sector. In deze brief beweert generaal Koti- kof: „De Duitse politie van de Ame rikaanse sector drong met geweld het gebouw binnen, verbrak de verbindin gen en desorganiseerde daardoor het werk van de Berlijnse spoorwegen". In zjjn antwoord zegt generaal Tay lor, dat het gebouw met Amerikaanse goedkeuring was overgenomen, omdat bijna alle zeshonderd kamers sinds geruime tijd leeg stonden. In verband met de woningnood was een nuttiger bestemming te vinden. De politie heeft de instructie gekregen zich niet te mengen in het werk van de Reichsbahn. Het gevolg van net conflict over het hoofdgebouw is, dat weer stagnatie is ontstaan in het verkeer. De Russen laten namelijk bij wijze van repre saille veel minder treinen rijden. Dinsdag v/aarschuwde generaal-ma- joor Mauwelle Taylor, dat de Wester se mogendheden de mogelijkheid van een nieuwe Berlijnse blokkade niet geheel mogen uitschakelen. Parlement aanvaardt straffe wetsontwerpen. Het parlement van het Saargebied heeft Donderdag zjjn goedkeuring ge hecht aan twee wetsontwerpen, die de „democratische orde van het gebied", de grondwet en de regering moeten beschermen en „valse en misleidende" publicaties over misdaden stempelen Minister-president Johannes Hoff mann zei by de indiening van de wets ontwerpen. dat zy nodig waren om het land tegen een „prnpagnndagolf in West-Duitslanö. dié na het bezoek John Ha:g bekende nóg vier moorden. Londense bladen brengen een posthume verklaring van de „Vam pier van Londen", John Haig, waar in deze bekent vier moorden te heb ben bedreven, dio hem tjjdens het proces niet waren ten laste gelegd, nl. op Henderson eu op diens vrouw, op Williams Macswan en op diens zoon Donald. In dit document bevestigt Haig, dat hij van ieder slachtoffer 'n glas oloed heeft gedronken alvorens de lijken in het zwavelzuurbad te dom pelen. Deze verklaring is openbaar gemaakt, opdat de erfgenamen van Henderson en Macswann de nalaten schap van de slachtoffers zouden kunnen opeisen, daar deze tot nog toe wettelijk als vermisten werden beschouwd. V.S. bere'd betrekkingen met Franco te herstellen. Dean Acheson, de Amerikaanse mi nister van buitenlandse zaken, heeft bekend gemaakt, dat de Ver. Staten bereid zjjn in de U.N.O. te stemmen voor een resolutie, die elke regering vrylaat om volledige diplomatieke be trekkingen met Spanje te hervatten. Acheson legde er evenwel de na druk op. dat de houding van de Ver. Staten geen goedkeuring van het Franco-bewind inhoudt. Acheson verklaarde, dat deze hou ding „slechts uitdrukking geeft aan onze wens om in het belang van de normale internationale betrekkingen terug te keren naar het gebruik van uitwisseling van diplomatieke verte genwoordigers". Amerikaanse berichten als zou een fundamentele verandering in het Fran co-regiem voor de deur staan, wer den in Madrid categorich tegenge sproken. Geheim Amerikaans wapen in Sowjet-bezit Volgens de „Los Angeles Times" heef een zekere Frank Lynch, die tydens de oorlog kolonel by het Amerikaanse leger was. verklaard, dat een „hoogst geheim" Amerikaans zelfrichtend luchtdoelkanon sinds 1944 in Russische handen is. Lynch zou het blad hebben medegedeeld, dat hij in de zomer van 1944 opdracht kreeg hei naar de Russen te verzenden. Lynch zeide dit naar aanleiding van een onthulling dai de deskundigen van het leger nieuwe mid delen tegen luchtaanvallen hadden ont wikkeld waartegen geen vyandeltjk vlieg tuig bestand zou zyn. Het Amerikaanse ministerie van defen sie heeft de bewering van Lynch tegenge sproken. van Schuman aan Bonn begon, te be schermen. De wetten moesten de be volking weerhouden van onbe schaamdheid en onbezonnenheid" Hoffmann prees de oers in het Saar gebied die op de juiste wijze had ge reageerd op de ..West-Duitse propa gandacamDagne". De regering van het Saargebied achtte een goede verstand houding tussen Frankrijk en D.uits- land noodzakelijk Het land zou ech ter nimmer meer gedogen dat men zich met zijp zaken bemoeide. De beide wetten voorz;en in de ge vangenisstraf. onmiddellijk ontslag uit de openbare dienst en in enkele gevallen in verlies van burgerschap bij overtrecjjng van de „democratische orde". De conventie waarover Frankrijk en het Saargebied binnenkort zullen onderhandelen zal voor het Saarge bied de vervanging van de Franse be zetting door een autonoom eigen be stuur brengen, zo heeft een woord- voerder van het Frame deoartemenf van buitenlandse .zaken verklaard. De rol van de Franse hoge commis saris zal worden beperkt tot een byna zuiver diolomatieke. De woordvoerder verkil arde dat de economische banden Frankri.iks be hoeften met betrekking tot ..herstel- orpstaties' zou bevredigen, doeh geen "erborgen doeleinden van politieke en defensieve aard inhouden. Prinses Margriet werd zeven jaar. De 7e verjaardag van Prinses Mar griet is op het Paleis Soestdijk intiem gevierd. Het jarige Prinsesje is als al le dagen naar school gegaan Prins Bernhard zond een telegrafische ge lukwens. Met enkele bestuursleden van bet Margriet-fonds en zijn moeder kwam reeds Woensdag een jongen, die Don derdag 10 jaar werd en wiens vader bootsman ter koopvaardij, in de oor. log is omgekomen, namens dit fonds een grote taart aanbieden. Het huiselijk verjaarspartijtje is •astgesteld op Zaterdagmiddag a.s. Smokkelarij van cocaïne in halsbanden van honden. De Italiaanse politie is op zoek naar twee mannen, die voor de lei ders gehouden worden van een ben de smokkelaars, die cocaïne en hero ine in de halsbanden van honden over de Franse grens de Italiaanse Ri viera .binnensmokkelen. Woensdagavond stond op de hoek van een straat te Repallo een vrouw met een 'hond, toen een grijze Sedan aan kwam ryden en een man, uit het raam van de auto leunend, met een tommygun een aantal schoten loste op de hond. De hond bleef dood op het trottoir liggen. Daar de halsband van de hond ongewoon dik was, stel- RAADSELACHTIG DRAMA IN DEN HELDER. Woensdagmiddag werd de politie te Den Helder gewaarschuwd, dat uit de woning van de familie J. lx een sterke gaslucht naar buiten stroom, de. Toen men na langdurig bellen en kloppen geen gehoor kreeg, heeft men zich door openbreking toegang tot de woning verschaft, waar men in de kamer-keuken het Ijjk aantrof van de 80-jarlgo bewoner, gehuld in een slaapzak. De gaskraan van het comfoor, waarvan de slang verwij derd was, stond open. Voorts vond men op het bed in de slaapnamer op de eerste verd'eping het stoffelijk overschot van de 28-jarige echtgeno te van L. Haar anderhalf jarig doch. tertje had zij In haar armen. Op het lijk van de vrouw en ook op het kind je werden sporen van geweld aange troffen. fDe familie J. L.. waarvan de man do de politie een nader onderzoek in. I gedurende de gehele oorlog in dienst In de halsband vond zy cocaine en van de stoomvaart maatschappij „Ne pen klein pakje heroïne. derland" buitengaats was, is afkomstig Het internaat „De Driestar" te Krabbendyke, werd geopend. dat Dinsdag officieel Geen onderhandelingen over de waterstofbom. VERKLARING VAN TRUMAN. President Traman heeft op zjjn we kelijkse persconferentie verklaard, dat hjj niet het aanknopen van onderhan delingen met de Sowjet-Unie over een waterstofbom, waarover onlangs be richten zijn verschenen, overwoog. Hy weigerde commentaar te leveren, toen hem gevraagd werd, of hij de pro. ductie van een waterstofbom over woog. De president sprak ook de berichten tegen, dat Liliënthal, voorzitter van de Amerikaanse commissie voor atoomenerige, had aangeboden zelf naar de Sowjet-Unie te gaan om te trachten overeenstemming over dit onderwerp te bereiken met de Sow jet-Unie. N.S. heeft 50 millloen nieuwe kaartjes nodig. Zoals bekend gaat op 1 Februari de tariefsverhoging in bij de Nederlandse Spoorwegen. In korte tijd waren er dus een groot aantal kaartjes nodig ca. 4050 m'llïoen. De drukkerij is echter ingesteld op de normale productie van ongeveer 5 millioen per jaar. Men heeft hiervoor een oolossing gevonden door in de eerste plaats die kaartjes te'drukken, waarvan er meer dan 400 per maand gebruikt worden. Een moeilijkheid is voorts de verandering van de z g. plaatskaartenmachines in de grote stations. Zoals men weet gaat in deze machines een blanco-kaartje, dat bedrukt met prijs en bestemming er weer uit komt. De cliché's van de ze machines dienen gewijzigd te wor den en ook hiermede zal wel enige tyd gemoeid zijn. In de eerste weken van Februari zal het dus wel eens ex tra druk kunnen zijn op de stations. Vijftig procent van het dorp werd verwoest. Men weet er yan aanpakken. Ritthem is geen dorp aan 'n grote verkeersweg, waarover grote- tien tonners met zware vrachten ryden, maar wel een plaats aan één van de drukst bevaren rivieren van Europa. Dagelijks passeren hier grote zee schepen, dio de Schelde op en afvaren geladen met kostbare ladingen. Doch Ritthem merkt niet veel van dat druklto verkeer, het gaat aan het dorp voorbjj, want niet de zeevaart, maar de landbouw is hoofdzaak in dit typische Walcherse dorpje. Het ligt wat geïsoleerd bjj de zeedyk van de Westerschelde, maar men zou byna zeggen, dat in dit isolement de kracht van Ritthem is gelegen, want hot is een zeer gezonde gemeente. Wanneer men b.v. rekent, dat 50% van de huizen in het dorp door oorlog en inundatie verwoest werden en als men tegel yk weet, dat Ritthem thans practisch geen woningnood meer kent, dan moet men inderdaad con stateren, dat het hier niet slecht gaat. Dezer dagen hadden wy een ge sprek met de burgemeester van dit dorp, de heer P. Daniëlse en deze ver telde ons het een en ander over zyn gemeente. Tengevolge van oorlog en inundatie gingen hier 43 woonhui zen, 35 boerderijen. 8 landarbeiders woningen, 3 tuinderswoningen en 4 schuren verloren. Bovendien werd aan vrijwel alle andere woningen schade aangebracht. Zo zat men dus eind 1944 met de brokken en wie de ravage zag. twijfelde er aan of alles nog wel ooit goed zou komen. Toen echter 't gat in de. dyk bjj Ritthem ge dicht was. heeft de bevolking niet ge treuzeld, maar is zonder veel woorden aan het werk gegaan. De raad wist een verstandige .politiek te voe ren en zo was het mogelyk, dat het oude dorp langzamerhand er weer toonbaar ging uitzien, „Alles is nog lang niet voor elkaar", zo meent burgemeester Daniëlse, „maar we zijn in elk geval op weg". Zo heeft de gemeente tien woningen gebouwd en ongeveer eenzelfde aan tal werd door particulieren gezet. Hoe het in de toekomst met de wo ningbouw zal gaan, hangt groten deels af van de toewyzing van bouw volume. WEDEROPBOUWPLAN Enige maanden geleden werd het wederopbouwplan van Ritthem goed gekeurd en dat was voor deze ge meente een belangryk feit. Het is met dat wederopbouwplan een hele geschiedenis, want mede door dit plan kan men berken dat Ritthem niet achterstaat bij andere gemeen ten. Die geschiedenis zit zo: in '43 werd een uitbreidingsplan voor de gemeente vastgesteld en wanneer dit plan zou worden uitgevoerd; dan zouden de kosten hiervan voor reke ning van de gemeente komen. Door inundatie en oorlog werd Ritthem evenwel grotendeels verwoest, zodat een wederopbouwplan moest worden vastgesteld. Dit plan nu werd ge maakt aan de hand van het reeds bestaande wederopbouwplan, zodat, de daarin voorgestelde verbeteringen nu in het kader van de wederopbouw uitgevoerd werden of worden. Dit be tekent een groot voordeel voor Rit them, want de kosten van 't weder opbouwplan zullen nu naar alle waar schijnlijkheid voor het grootste ge deelte voor rekening van het Rijk komen, terwijl een uitbreidingsplan door Ritthem zelf betaald moest worden. De totale kosten van het wederopbouwplan worden geschat op 64.000, alles inbegrepen. GRENSWIJZIGING. Men kan in deze dagen niet met een burgemeester van 5n Walcherse gemeente spreken, of de grenswijzi ging komt op de proppen. Burge meester Daniëlse is geen voorstan der van grenswijziging. Ritthem is een dorp met een eigen karakter en de inwoners zulen zich moeilijk thuis- voelen in een andere gemeente. Het heeft een eigen en bloeiend vereni gingsleven en er zyn zelfs plannen voor een nieuw verenigingslokaal. De bouw hiervan is aanbesteed, doch men zal met de gunning en uitvoering moeten wachten tot de financierings regeling hiervoor is goedgekeurd. Bovendien zyn er tegen grenswijzi ging nog andere argumenten aan te voeren aldus de burgemeester en hij noemde hiervan o.a. de gunstige fi nanciële positie van Ritthem. VERLANGLIJSTJE Als iedere burgemeester heeft ook de heer Daniëlse n verlanglijstje en bovenaan dit lijstje prijken dé aanleg van een waterleiding en van riolering. Dan kent ook Ritthem problemen. Om er enkele te noemen: na de inun datie is er op vele goede percelen landbouwgrond een flinke laag zand gekomen, waardoor de waarde van de grond achteruitging. Onder de landbouwers bestaat er daarom een trek naar elders, naar de Noordoost polder. Voorts is er het natuurreser vaat. dat door het Staatsbosbeheer wordt aangelegd. In landbouwkrin- gen bestaat hiertegen nogal veel ver zet; omdat men het zonde vindt hier voor cultuurgronden af te staan. o reilt en zeilt het in 't na-oor- logse Ritthem. Er woont hier een hechte gemeenschap, een kleine wel iswaar, maar één, die van aanpakken weet. uit Amsterdam en woonde sinds De cember 1949 in Oud-Den Helder. Naar men heeft kunnen reconstrue ren hebben zij nog samen het oude jaar gevierd. Uit de gevonden couran ten en poststukken heeft men kunnen nagaan, dat dit drama zich op 1 of 2 Januari moet hebben afgespeeld. Bu ren hadden reeds eerder gaslucht waargenomen en de gasfabriek ge waarschuwd. die in de betreffende huizen niets heeft kunnen ontdekken. In perceel no. 6 is geen contróle ge weest. omdat men vermoedde, dat de familie op reis was. Omtrent de oorzaak van dit drama staat men voor een raadsel, omdat men uit verkregen inlichtingen heeft kunnen vaststellen, dat het gezin zeer gelukkig was. Dr. Hulst uit Leiden zal sectie verrichten. Tosnsmende vorst. Het K.N.M.I. te De Bilt deelt mede: Ia de afgelopen dagy zyn vooral in Noord-Europa de barometers voortdurend gestegen, zodat er tenslotte boven Zuid- Zweden en de Balüsche Staten een ge bied van hoge luchtdruk van meer dan 1040 millibaar ontstond. Dit gebied vindt ztjn voortzetting in een rug van hoge luchtdruk, die zich tot over de Noordzee en Engeland uitstrekt. Langs de Zuidflank van deze rug voeren Oostelijke tot Noord- Oostelijke winden koude continentale lucht naar onze omgeving. Deze aanvoer van koude lucht wordt begunstigd door dat er in het Middellandse Zeegebied een vrywol stationnalre depressie aanwezig is. Boven onze omgeving en West-Duits- land komen veel wolkenvelden voor. waaruit hier en daar enige sneeuw Is ge vallen. De uitstraling werd hierdoor te gengegaan en zodoende kwam vannacht nog nergens in het land meer dan lichte vorst voor. Zodra evenwel de bewolking afaeemt en de kans hierop is vrU groot, zal de vorst toenemen en is het niet on mogelijk dat plaatselyk het kwik tot 7 10 graden onder het vriespunt daalt. Overdag zal dan de temperatuur ook niet meer boven nul uitkomen. Aangezien de rug van hoge luchtdruk over de Noordzee zich maar heel weinig verplaatst, zal de vorst naar alle waar- schynlykheid nog wel enkele dagen aan houden. ofschoon de aanwezigheid van enkele actieve Oceaandepressies een on zekere factor biyft vormen. Staatsecretaris van Marine naar Indonesië. Maandag 23 Januari zal de Staats secretaris van Marine, schout bij nacht H. C. W. Moorman, naar Indo nesië vertrekken De Staatssecretaris zal besprekingen voeren ovér de regelingen, die voor de Koninklijke Marine voortvloeien uit de ter Ronde Tafelconferentie ge nomen besluiten en zich voorts op de hoogte stellen van de omstandighe den van de eenheden der Koninklijke Marine in Indonesië. Soldij voor soldaten in Indonesië verhoogd. De regering heeft besloten de tro pen toelage op ie soldij te vermeerde ren met 30 ct per dag. Derhalve zullen de soldijen tijdens verblijf in Indonesië thans bedragen voor een soldaat per maand 63; voor een soldaat der le klasse, die op of na 1 Juni 1949 onder de wapens is gekomen 69; voor hen. die voor die datum reeds in dienst waren 73.30 en voor korporaals van beic'e groepen respectievelijk 76.50 en 84. Prins Bernhard plantte „Margrlelboom" op Cura9ao. Bij z^n bezoek aan het Leprozen- gesticht in Willemstad op Curasao, een tehuis voor ouden van dagen en lichamelijke gebrekkige kinderen, werd Prins Bernhard Donderdag in de kinderafdeling toegesproken door een gebrekkig jongetje. Het bood een groepsfoto "van de kinderen aan en wenste de Prins spontaan geluk met de verjaardag van Prinses Mar griet. Eerder op de dag was nog een bezoek gebracht aan het museum. Ooit woonde de Prins het loslaten van 150 postduiven by. Later op do dag werd een rondrit gemaakt over de terreinen van het bedrijf van de C.P.I.M.C.S.M. Na zijn terugkeer in Willemstad plantte de Prins in Steenrijk, een buitenwijk van Willemstad, een .Margrietboom." Greta Garbo terug in filmland. De geheimzinnige Greta Garbo zal eerlang weer op het witte doek te rugkeren. Zij is* met de Eagle Lion Studio overeengekomen de hoofdrol te zullen spelen in de film „Lover and Friend", waarvan het scenario is gebaseerd op Honoré de Balzacs „Duchesse de Langlais". VRIESWEER. Droog weer Af en toe enkele over drijvende wolkenvelden. Meest matige Oostelijke wind. In de ochtend matige, later lichte tot matige vorst.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1950 | | pagina 1