N NIEUWS UIT ZEELAND VAL DA STOOMTRAM WALCHEREN IS NIET IN GEBREKE GEBLEVEN DAHPO Stro-celliilose industrie. DE LIJN VLISSINGEN- FOLKESTONE. WALC HEREN 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 19 JANUARI 1930 Beschuldiging van de h eer L. P. van Oorschot in de Statenzitting was ongegrond. Pensioentoeslag vin 25 over 1949 werd verleend. In de Dinsdag te Middelburg ge houden zitting van de Prow Staten van Zeeland vielen harde woorden over het feit, dat de N.V. Stoomtram Walcheren in gebreke zou zijn geble ven om de door de PZEM gepension- neerde employé's van de voormalige tram een pensioentoeslag van 25% over 1949 te verlenen. Achteraf blijkt dat het bekende stormpje In een glas water heeft gewaaid: dc bewuste toeslag is nameiyk reeds eind Decem ber 1949 aan de betrokkenen uitge keerd. Toen het trambedryf vier jaar ge leden door de N.V. Stoomtram Wal cheren werd overgenomen, waren de ze mensen reeds door de PZEM ge- pensionneerd. Zij kregen derhalve him uitkering uit het Burgerlijk Pen sioenfonds, verhoogd met een kleine toeslag, welke de PZEM verstrekte. Bij de overname verzocht deze N.V. de Stoomtram Walcheren om de toe slag voor haar rekening te willen nemen, hetgeen werd overeengeko men. In 1947 werd vrywel algemeen in ons land een regeling doorgevoerd om de pensioenen in verband met de sterk gestegen kosten van levenson derhoud met een toeslag van 25% te verhogen. Dë PZEM verzocht toén de Stoomtram om boven de reeds te verlenen pensioentoeslag ook deze extra 25% uit te keren, doch men merkte daarbij tegelijkertijd op, dat de N.V. daar toe niet verplicht zou zijn. De Stoomtram was er echter toe bereid onder voorwaarde, dat aan 't einde van ieder jaar door het bestuur zou mogen worden beoordeeld, of de extra uitkering al dan niet zou kun nen geschieaen over het verstreken jaar en dat de betrokkenen op die uitkering ten hoogste morele aan spraken zouden kunnen doen gelden, doch in geen geval bepaalde rechten. Zowel eind 1947 als eind 1948 werd besloten de 25%-toeslag te verlenen. Snuif en wrijf Uw verkoudheid van neus. keel of borstweg met TOESLAG VOOR 1949 VERLEEND In de Statenzlting heeft nu de heer L. r. van Oorschot opgemerkt het een schandaal te vinden, dat „de Stoomtram. Walcheren nog steeds niet is overgegaan tot uitkering van de toeslag, waarop de gepensioen- neerden over 1949 recht hebben". Deze toeslag, die in totaal een be drag van 935 betrof, is echter reeds in de laatste week van December aan de (negen) betrokkenen overge maakt. zo vernamen w(j. In de Statenzitting werd ook de detachering by de Stoomtram Wal cheren van conducteurs, die vroeger op de tram stonden, ter sprake ge bracht. Mr. A. J. van der Weel heeft toen opgemerkt, dat ook het college van G.S. gaarne zou zien, dat deze mensen weer „onder moeder's vleu gels'' (d.w.z. de P.Z.E.M.) zouden kunnen worden gebracht, temeer, daar zy ook de Stoomtram voor moeilijkheden plaatsen. Deze conduc teurs verdienen namelijk meer dan ander Stoomtrampersoneel in gelijke rang. omdat zy gesalarieërd moeten worden volgens de loonnormen van de P.Z.E.M., terwijl laatstgenoemde catagorie valt onder de landelijke loonregeling voor buspersoneel. Wij vernamen, dat overplaatsing van de ze mensen (elf in getal) naar de P. Z.E.M. op grote bezwaren stuit, daar deze N.V. geen functie's voor hen disponibel heeft. Betuwse jamfabrieken ontslaan arbeiders. Drie grote jamfabrieken in de Be tuwe hebben Zaterdag een groot aan tal arbeiders moeten ontslaan. Dit is grotendeels een gevolg van de sterk verminderde omzet van dc fabrieken. Honderdzeventig arbeiders zijn er de dupe van. Hoewel het aantal ontslagen arbei ders vrij groot is, moet men niet uit het oog verliezen, dat onder hen ook veel seizoenarbeiders zijn, die mees tentijds omstreeksdeze maand hun congé krijgen. Er zijn echter ook vaste arbeiders bij betrokken. Dat vindt zijn oorzaak in de al lang voor ziene inzinking, welke de jamfabrie ken op het ogenblik doormaken en die de directies dan ook hebben ge noopt tot een aanzienlijke inkrimping van het personeel. De vraag naar jam is sedert geruime tijd sterk afgeno men. Voor jam daalde het omzetcijfer tot vijftig procent en voor appelstroop ligt dit percentage nog veel ongun stiger. De opheffing van de vlees distributie is voor een deel oorzaak van deze teruggelopen omzet. Brand op Engels schip in Rotterdam. Woensdagavond is op het 7592 ton metende Engelse stoomschip „Chry santhemum", liggende bij de terrei nen van de Rotterdamse Droogdok Mij., brand uitgebroken. De bovenbouw kon door snel in grijpen van de fabrieksbrandweer voor het grootste deel behouden blij ven. Inmiddels was echter gebleken, dat ook in een der olietanks brand woed de. Grote rookmassa's stegen uit het binnenste van het schip op en ver hinderden de brandweer aanvankelijk tot de vuurhaard door te dringen. Toch slaagde deze er twee uur later met een zevental stralen het vuur meester te worden. De schade is nog niet te overzien Groningen is Zeeland vóór I Naar aanleiding van de berichten, over de mogelijke oprichting van een stro-cellulosefabriek in Zeeuwsch Vlaanderen vernemen wij, dat indien deze plannen verwezenlijkt worden, er drie bedrijven hier te lande zullen zijn, die zich met de verwerking van stro tot celluse zouden bezig houden. Op het ogenblik zijn er twee strocellu- sefabrieken in bedrijf en wel een te Veendam en een te Appingedam. De productie van eerstgenoemd bedrijf is gebaseerd op het sulfaatcellulo- se procédé Het strocellulosebedrijf te Appingedam. dat sinds 1949 werkt, past het monosulfiet procédé toe. Eind 1949 had deze fabriek een jaarlijkse productie van 4000 ton. doch de capa citeit zal eind 1950 opgevoerd zijn tot 15.000 ton. Men neemt aan. dat men deze hoeveelheid ook inderdaad zal kunnen procederen, mits men voor de producten afzet kan vinden in de Be- neluxlanden en elders. Deze stijging houdt geen rekening met de plannen, die thans in Zeeland gekoesterd wor- -den. Over de fabriek van Appingedam werd ons nog opgemerkt, dat dit be-, drijf in het begin van de oorlog begon kratex-wallboard te vervaardigen; toen board niet. meer in voldoende mate uit het buitenland kon betrok ken worden. Terstond na de oorlog werden plannen gemaakt voor de stro- cellulosefabriek. Het is een coöpera tief bedrijf met vele honderden leden in het Groningse land. o Scheepvaart door kanaal van Zuid-Beveland in 1949. In het jaar 1949 passeerden door het ka naal van Zuid-Beveland in totaal 57.186 schepen met een tonnage van 21.151.397 ton. Hiervan waren 34.889 schepen gela den met een tonnage van 15.658.220 ton en 22.297 schepen ledig met een tonnage van 5.493.177 ton. In 1948 waren dit in totaal 48.748 sche pen met een tonnage van 16.514.070 ton Toen waren er 28.900 schepen geladen met een tonnage van 11.788.072 ton en 19.578 ledige schepen met een tonnage van 4,725.998 ton. Het aandeel in de Rijnvaart bedroeg hiervan 8997 geladen schepen 8.016.289 ton en 1744 ledige schepen 1.316.974 ton. In 1948 was dit 6706 gela den schepen 5.520.897 ton en 1971 ledige schepen 1.418.819 ton. Bij het aantal ge passeerde schepen waren in totaal 420 coasters, in 1948 slechts 385. In nationaliteiten waren de schepen verdeeld nis volgt; 39.788 Nederlandse, 13.573 Belgische, 1004 Franse. 2111 Zwits.. 162 Engelse, 205 Duitse. 25 Luxemburgse en 18 Diverse. Dit was in 1948: 34.520 Ne derlandse, 11.090 Belgische, 808 Franse. 1753 Zwitserse. 192 Engelse. 10 Duitse. 17 Luxemburgse en 8 schepen van andere na tionaliteit. IEUWS in een O T E D O P Het Westduitsc ministerie voor dc voedeslvoorzienmg heeft aangekondigd, dat de rantsoenering van alle levensmid delen, met uitzondering van suiker, in IVest-Duitsland op 1 Maart a.s- zal eindi gen. De politie te Rome heeft 116 studen ten en professoren ervan beschuldigd, dat •/ij steekpenningen gaven, respectievelijk aannamen, v. academische graden. In Mei verwacht men een massa-proces tegen dc betrokkenen. Twee Februari houdt de „Church of England" in de St. Pauls te Londen voor de eerste keer in de geschiedenis een „verkiezingsdienst" voor alie gezindten en partijen. Met ingang van 18 Januari is be last met de functie van garnizoenscom mandant van Amtcrdam de kolonel J. Portheine, commandant van het luchtdocl- artllleriecentrum te Deventer. BIJZONDERE POLITIERECHTER DE VIEZENO VERTREDINGEN. De bijzondere politierechter te Middel burg behandelde de volgende zaken: P. F. J. J., echtg. van C. A. E.. kap ster. te Vllssingen. had over de maanden Febr. tot en met Juni 1949 aan de bij haar als eerste bediende in dienst zijnde L. L. als weekloon uitbetaald l 20. Door het College van Rijksbemiddelaars was dat loon vastgesteld op f 30.35 per week. Eis en uitspraak: f 25.— of 10 da gen. A. C. C.. vrachtrijder te Veere, werd ten laste gelegd dat hij in October 1949 te Veere en Vrouwenpolder bij verschillende boeren, als tussenpersoon, voor de firma R. en M. aardappelen kocht, zonder dat hij in het bezit was van een erkenning als aardappelhandelaar. Verdachte gaf toe verschillende partijen aardappelen te heb ben vervoerd, doch hij ontkende die aard appelen zelf te hebben gekocht. Eis: f 10.— of 5 dagen. Mr. Terwocrt vroeg ontslag van rechtsvervolging. Uitspraak: Vrijspraak. D. D., handelaar itl aardappelen te Oostburg. had op 8 en 13 November 1948 langs het douanekantoor Roosendaal, tel kens een aantal stuks vee uitgevoerd naar Frankrijk ten behoeve van aldaar wonen de Nederlandse boeren. Daar er met de uitvoervergunningen een en ander niet in orde was, had verdachte zich thans te verantwoorden wegens het in strijd met het Devlezenbesluit uitvoeren van dat vee. Eis: 2 maal f 250.— of 2 maal 1 maand gevangenisstraf. Mr. P. C. Adriaanse vroeg vrijspraak. De politierechter zal in deze zaak over 8 dagen schriftelijk vonnis wijzen. Neem een doos echte PA STILLES KEELPIJN Ossendrecht krijgt water uit eigen bodem van Zeeuwse maatschappij. Ossendrecht is waterwingebied van de N.V. Waterleidingmaatschappij Zuid-Beveland en levert reeds vele jaren drinkwater aan de Zeeuwen. Maar Ossendrecht zelf bleef tot voor korte tijd van een waterleiding ver stoken. Voor de oorlog achtten de raadsleden aansluiting aan het water leidingnet overbodig. Na do oorlog, toen men wel een waterleiding wilde aanleggen in de droge zomers raak ten de meeste putten in Ossendrecht uitge„put" kon de waterleiding maatschappij niet aan een verzoek om aansluiting voldoen omdat er ge brek aan materiaal was. Thans is Ossendrecht geholpen en heeft de gemeente behalve een pomp station in het dorp 'ook een eigen wa terleiding. die zijn vertakkingen heeft niar alle percelen in de be bouwde kom. Het werk is thans na- genoeè gereed, compleet met de 21 brandkranen over de gehele gemeente verspreid Vermoedelijk zal volgende week het nieuwe net officieel in ge bruik worden gesteld. Plattelandsvrouwen organiseren Canadese Dag in Zeeland. De afd. Zeeland van de Bond van Plattelandsvrouwen is voornemens op 14 Juli a.s. een Canadese dag te Goes te organiseren, in de geest zoals vorig jaar een Gelderse dag werd gehouden. In de Woensdagmiddag in hotel Cen traal te Goes gehouden vergadering zijn hiervoor reeds verschillende plannen besproken. Voorts werd op de ze vergadering medegedeeld, dat de afd. Gelderland voornemens is deze zomer een Zeeuwse dag te organise ren. Getracht zal worden een stand in te richten op de in Mei/Juni te Middelburg te houden Huisvlijtten- toonstelling „Bezige handen". Beslo ten werd de leden te gaan voorlich ten over het gebruik van diepvries producten. Op 8 Maart wordt een ka derdag .te Goes 'georganiseerd, waar o.a. dr. Wesselins uit Terneuzen een inleiding zal houden over „Welspre kendheid" De heer G. Houtekamer zal in Februari verschillende afdelin gen bezoeken met de „Willem Ruys"- film, terwijl in Maart tmevr. Oud uit Haarlem, dochter van de presidente van de Zuid-Afrikaanse bond van plattelandsvrouwen, voor diverse af delingen lezingen zal houden over de Amerikaanse en Afrikaanse platte- landsvrouwenorganisatie. De voorjaarsvergadering van de afd. Zeeland vindt ditmaal te Tholen plaats en wel op 11 Mei a s. Hieraan zal egn handwerkwedstrijd en -tentoon stelling worden verbonden. Na afloop van de bestuursvergade ring werd "een interessante kleuren film vertoond over het 50-jarig be staan van de Canadese plattelands vrouwenorganisatie, die de opricht ster is geweest van de zusterorganisa ties in de andere landen, Zeeuwse Polder- en Waterschapsbond in 1949. Na de Provinciale Almanak is thans ook het Jaarboekje van 'de Zeeuwse Polder- en Waterschapsbond voor 1950 verschenen, eveneens sa mengesteld door mr. J. K. Munters, hoofdcommies der 2e afdeling van de Prov. Griffie, die tevens secretaris- penningmeester van de Z.P.W.B. is. Het is de tweede maal, dat dit handi ge boekje verschijnt. Het bevat diver se verenigingsbijzonderheden, waaron der een .volledige ledenlijst en een lijst van buitengewone leden. In het jaarverslag wordt vermeld dat gedurende 1949 het ledenaantal weer belangrijk toenam (13). Terwijl tien nieuwe buitengewone leden kon. den worden ingeschreven, moesten 14 andere wegens overlijden, vertrek, enz. worden afgeschreven. De reke ning over 1948 sloot met een batig salao van 651.50. Het jaarboekje van de bond bevat voorts een belangwekkende jaartallen, lijst van oprichting, vereniging, cola- miteusverklaring en vrijverklaring van polders en waterschappen, een opgave van waterschapslitteratuur, enige bijzonderheden betreffende pro vinciaal bestuur en provinciale com missies, alsmede gegevens over fraude- en polderverzekeringen. Nieuwe posldirecteur in Vlissingen. Dezer dagen is naar alle waarschijn lijkheid de benoeming te venvachten van de heer M. C. A. H. van den Boom, referendaris bij het postkan toor in Eindhoven, tot directeur van het postkantoor in' Vlissingen. De heer W. de Bruijn, waarnemend direc teur van het postkantoor te Vlissin gen. is tot directeur van het postkan toor te Waalwijk benoemd. J. F. Berkel met pensioen. Bij K. B. is eervol ontslag verleend aan de heer J. F. Berkel, commissaris van politie te Bussum. De heer Ber kel heeft een belangrijk deel van zijn diensttijd .bij de politie in Zeeland doorgebracht. Hij ving in 1913 te Vlis singen zijn carrière aan als klerk bij dc politie en werd in 1915 benoemd tot inspecteur. Van 1917 tot 1920 was hij inspecteur van politie te Hilver sum om daarna als hoofdinspecteur terug te keren in Vlissingen. Gedu rende tien jaren was hij in deze func tie een goede bekende bij het Vlis- singse publiek. Zijn levendige belang stelling voor de dierenbescherming hij was secr.-penn. van de Politie bond voor Dierenbescherming leid de er toe, dat aan de bescherming van het hulpeloze dier stijgende aandacht werd geschonken. De heer Berkel verliet Vlissingen in 1930 om commissaris van politie te worden in Culemborg, welke plaats hij in 1938 verwisselde met Bussum. Krijgt typisch weekend-karakter Naar wij vernemen heeft de di rectie van de Stoomvaartmaatschap pij Zeeland het plan op gevat in de a.s. zomer de dienst Vlissingen-Fol- kestone te varen volgens een schema dat sterk afwijkt van het schema 1949. Men wil namelijk aan deze dienst een typisch weekend karakter geven door de afvaarten te concentreren op Vrijdag, Zaterdag. Zondag en Maandag. Verwacht wordt, dat de dienst door deze wyziging heel wat aantrekke lijker zal worden voor vacantiegan- f.ers. Het aantal afvaarten zou gc- jjk blijven namelijk twee van Folke stone en twee van Vlissingen per weekend. Uitvoeriger bijzonderheden over dit plan en over de juiste dagen van af vaarten enz. kunnen uiteraard eerst gepubliceerd worden wanneer daar over een definitieve beslissing is ge vallen. Posthume onderscheiding uitgereikt. Te Kloosterzande geschiedde ten huize van de familie Claessen een korte, maar treffende plechtigheid. Burgemeester C. J. van Hootegem, vergezeld van zijn secretaris, de heer O. A. E. Verstraaten en de rentmees ter van het kroondomein H. A. A. baron Collot d'Escury, waren aanwe zig om namens de minister van Oor log aan de ouders van de destijds ge sneuvelde Theo Claessen uit te reiken het ereteken voor Orde en Vrede met de gespen 1946, 1947, 1948 en 1949 met het daarbij behorend certificaat in verband met de verdiensten van wijlen Theo Claessen bewezen aan Nederland en Indonesië. De burgemeester hield een korte toespraak. De heer Claessen is een voorbeeld geweest voor ieder, die in Indonesië met hem is omgegaan, al dus de heer van Hootegem. Het moge voor zijn ouders en zuster een troost zijn. vervolgde hij. te mogen ervaren, dat de minister dit door deze posthu me onderscheiding tot uiting heeft willen brengen. Namens de familie sprak de vader van de gesneuvelde een kort dank woord. Sleepboot verliest schroef en as. De sleepboot Martin op weg van Antwerpen naar Dordrecht verloor in de nabijheid van Bath de schroef en as. De boot is later door een motor boot opgepikt en in Hansweert binnen gesleept. De sleepboot Alice heeft de boot toen op sleeptouw genomen en naar Dordrecht gesleept. Vroege lente. De heer W. Perestam uit Tholen vond op 16 Jan. jl. op het terrein van de SUch- ting Vrederust een nestje van een kool mees met zes eitjes. Wel een bewijs van een zachte winter. 45 JAAR ZONDAGSSCHOOL- ONDERWIJS. Mcj. K. Verhage. die 45 jaar onder wijzeres aan de Zondagsschool te Biervliet is geweest, zal op 22 Januari van -deze school afscheid nemen. Teraardebestelling J. K. Dingemanse. In tegenwoordigheid o.m. van de dijkgraaf, verschillende gezworenen en personeelsleden van het „Water schap De Breede Watering bewesten Yerseke" had Woensdagmiddag op de alg. begraafplaats te Goes de teraar debestelling plaats van het stoffelijk overschot van de heer J. K. Dinge manse, oud-waterbouwkundig ambte naar van dit waterschap. Aan de groeve heeft de heer P. J. J. Dekker, dijkgraaf, de overledene dank 'gebracht voor het vele werk dat hij voor het Waterschap heeft verricht. Hij heeft zich met inzet van zijn ge hele persoon aan de polder gegeven, waarbij hij zich deed kennen als een plichtsgetrouw hoofdambtenaar, een humaan chef en een goed vriend. De heer J. A. Mol uit Veere, ge tuigde met waardering van het werk dat de heer Dingemanse deed als hoofdbestuurslid van de Bond van Middelbare en Hogere Technici, als voorzitter van de Bond van Techni sche Waterschapsambtenaren in Zee land en als lid van de examencommis sie. Een zoon van de overledene dankte voor de belangstelling. Onder de ove rige aanwezigen op de begraafplaats merkten o.m. nog op ir. A. G. Wiers- ma van de Polder Walcheren, voor zitter van genoemde examencommis sie. Kruideniers leerden thee zetten. In een Woensdag in „De Prins van Oranje" te Goes gehouden bijeen komst van kruideniers uit Zeeland en West-Brabant, heeft het Theeadvies bureau Europa uit Den Haag een uit eenzetting gegeven op welke wijze thee gezet en geserveerd dient te worden, opdat de winkeliers bij de verkoop van thee hun cliëntèle van advies kunnen dienen. Een en ander werd toegelicht met een film. Daders van roofoverval berecht. Te Rotterdam heeft zoals wij reeds meldden terechtgestaan de 19-j\arige J. v. H. uit Goes, (lie teza men met twee anderen bij Rotterdam een taxi-chauffeur overviel om hem te beroven. In deze zaak heeft de rechtbank thans uitspraak gedaan. Van H. kreeg een jaar en 3 mnd ge vangenisstraf door te brengen in de jeugdgevangenis te Zutphen. Dey an dere daders kregen respectievelijk 2^ jaar on l jaar waarvan een half jaar voorwaardelijk. FRUITTELERS HAGELVERZEKERING. Dinsdag word te Goes een bestuursver gadering gehouden van de Onderlinge Fruittelers Hagelverzekering Maatschap pij voor Zeeland en West-Noord-Brabant De voorzitter, de heer C. Sanderse, kon met voldoening constateren, dat het afge lopen Jaar voor dc jonge vereniging zeer gunstig is verlopen. Bij de oprichting van de vereniging In 1949 werd besloten 1 pet. premie Over de verzekerde waarde te heffen, terwijl b(j eventuele erge schade nog een naheffing van 4 pet. zou volgen. Geen enkel lid heeft echter hagelschade gehad, zodat de 4 pet. naheffing achterwege is gebleven, terwijl de 1 pet. gestorte premie gereserveerd kon worden. Dc zusters J. K. Corbijn en A. M. van dc Visse. werkzaam in het Chr. Zie kenhuis „Bethesda" te Vlissingen. zijn ge slaagde voor de aantekening kraamver- pleging. Middelburg PRIJSUITREIKING. Op .12 Jan. jl. was het 's avonds in de Bovenzaal van café Groene- wegen. Markt, een gezellige druk te. De Winkeliersvereniging „Lan- geviele-Pottenmarkt" was daar bij een met de winnaars (essen). van de door haar georganiseerde „Spar appel-Tel wedstrijd". om de door haar leden beschikbaar gestelde prijzen uit te reiken. Nadat haar voorzitter, de heer A. P. van de Ka mer, allen welkom had geheten werd overgegaan tot 't kiezen der prijzen wat af en toe tot spannende ogen blikken leidde. Na afloop dankte de voorzitter allen, in het bizonder voor het aanwezig blijven tot de laatste keus gedaan was, en hg hoopte, dat bij een volgende wedstrijd weer al len zouden meedoen. Voor het practijkdiploma Nederland se handelscorrespondentie van de Verr cniging van leraren in handelscorrespon dentie en boekhouden slaagde mej. N. Laroes te Middelburg. Vlissingen NIEUWE KAPELAAN. De Bisschop van Haarlem heeft tot kapelaan te Vlissingen benoemd de Weleeerw. Heer C C. Kroon uit Loos duinen. TENTOONSTELLING VAN REPRODUCTIES. Het is niet iedereen gegeven zich voor zijn woonvertrekken enige werkelijk waardevolle schilderijen of andere kunst werken aan te schaffen, maar dat neemt toch niet weg, dat in de plaats van de vaak ergerlijke kltsch-producten, die som mige huizen „sieren", zonder bezwaar of meer kosten een verantwoorde wandver siering zou kunnen zijn aangebracht. Lie ver een goede ets of litho of een behoor lijk uitgevoerde reproductie, dan die „Schilderijen" van een paar tientjes, ook al zijn die met echte verf „op doek" ge smeerd. In de kunstzaal Bikker te Vlissingen is op het ogenblik een kleine tentoonstel ling ingericht, welke laat zien wat er op dit gebied dat van de verantwoorde reproducties nl. geboden kon worden. Het is een collectie, meest naar Franse meesters van dé laatste zestig jaar. Ook Nederlandse schilders zijn in deze collec tie vertegenwoordigd, speciaal zij, die ja renlang te midden van hun Franse kunst broeders hebben gewerkt. Zo ziet men tussen der werken van Gauguin, Renoir, Cézanne, Monet, Manet, Signac, Degas en Brague. ook die van Vincent van Gogh en Kees van Dongen. Afzonderlijke vermel ding verdient een aantal werkelijk zeer goede reproducties naar Michel Angelo. Behalve aan de wand. is er ook nog een uitgebreide reeks van dergelijke prenten in portefeuille aanwezig, zodat het motto, waaronder deze expositie wordt geëxpo seerd „Le museé cheZ soi" het mu seum thuis geenszins misplaatst mag worden geacht. De tentoonstelling is dan ook zeer instructief, speciaal voor jonge ren als leerlingen van middelbare scho len, en men kan haar beschouwen als een uitstekende gelegenheid om eens met het werk van grote meesters, dat in origineel te w(jd verspreid is, kennis te maken. Grijpskerke Hefindèling Walcheren. De gemeenteraad van Grijpskerke komt byeen op Vrijdag 20 Januari 1950, des namiddags 2 uur in het Dorpshuis. De agenda vermeldt o.a. Bespreking brief G.S. betrefende her indeling gemeentelijk gebied op Wal cheren. Het ligt in de bedoeling in deze vergadering tevens afscheid te nemen van de heer P. Schoe in ver band met zijn a.s. vertrek naar de Noord-Oostpolder. Zoutelande FILMAVOND LANDBOUWVERENIGING De landbouwvereniging te Zoutelan de. afdeling van de Z.L.M. hield in café „De Rode Leeuw" onder voor zitterschap van de heer J. Wisse, een vergadering. Ir. D. W. Stolp hield een lezing over het stroovraagstuk. Er werden hierna films vertoond over de mechanisatie in de landbouw, een excursie in Frankrijk, de landbouwdag in Tholen en tenslotte over een ex cursie van de Z.L.M. in Engeland. Scheepvaartberichten Vlissingen aangekomen, 17 Jan.: Guii- hlld v. Terneuzen. 18 Jan.: Jura v. Ant werpen. Vlissingen vertrokken, 17 Jan.: Gunhlld n. Beckton. Gepasseerd n. Antwerpen. 17 Jan.: Ce- ram v. Le Havre. Nyenburgh v. Stock holm. 18 Jan.: Mutuafide? v. Gt-Yar- m ou th. Gepasseerd van Antwerpen. 17 Jan.: Michel Swenden n. Waterford; Groote- kerk n. Amsterdam. Vesta n. Londen. Hestla n. Amsterdam. Van Ostade n. Am sterdam. Albireo n. Rotterdam. 18 Jan.: Loosdrecht n. Rotterdam. Burgerlijke Stand MELIS KERKE.. Bevall: C, WisseHouterman, d.; Chr. Louws—Wisse, d.; T. Wisse—Boogaard, z.- W. Provoost—Maljaars, d. KUNST. Theo Bruins speelde in Middelburg. De verleiding is groot om bij luisteren naar het spel van een jo:; pianist meer te letten op de technisch, vaardigheid dan op het eigen accent waaraan men de kunstenaar herken; Wanneer immers een jonge man \as 20 jaar er blijk van geeft zijn instr, ment volkomen te beheersen, dan; dit een verschijnsel, dat de luisterai in hoge mate boeit. Daarom reeds vq het concert, dat de jonge pianist Tht Bruins Woensdagavond in de Cc: eert- en Gehoorzaal te Middelburg g een merkwaardige gebeurtenis, was van het eerste begin af werd het du delijk dat deze musicus technisch et volmaakt meester is. Theo Bruii heeft de geheimen van de piano doot grond en hij yerbergt deze wetes schap niet. Echter: een uitvoeren kunstenaar komt er niet alleen nu technisch meesterschap, ook zijn ver houding tot de muziek, die hij w herscheppen is van groot belang. Slechts wanneer hij die geestelijk ve staat, dan pas komt hij tot een vd maakte vertolking. Het schijnt, dat bij Bruins in eerste plaats sprake is van een grot musiceer-drang. Muziekmaken is vot hem een levensbehoefte van de eerst orde. Klaarblijkelijk komt de vraaj „Hoe wilt gij gespeeld worden?" q de tweede plaats. Daarom heeft zijl spel iets onstuimigs: als hij maar evn gelegenheid vindt om zijn muzikaa- tendrift uit te leven, dan zal hij h* niet nalaten. Daardoor gingen sommi ge finesses van de uitgevoerde werkci wel eens verloren en klonk zijn sp< soms wat onbeheerst. De kunstenaar Bruins ontmoetk men eigenlijk eerst recht na de paua toen hij een intergrale vertolking g van Chopin's 24 preludes. Bij vel preludes klonk Chopin, zoals men he te weinig hoort, ontdaan van allerii opsmuk en pathos. Deze composita stellen aan de uitvoerder hoge eise waaraan evenwel deze jonge Nede landse pianist glansrijk voldeed. Voc de pauze met werken van Scarlatt Beethoven, Bartok en Debussy - hoorde men Theo Bruins meer als i man, die zich nog een eigen wt tracht te vinden. Dat zal echter p; dan gebeuren, wanneer Bruins zy technische kwaliteiten geheel weett verbinden met zijn artistieke begaat heden. Dan zal hij op een punt zy aangekomen, vanwaar hij terugblikke kan op een afgesloten verleden e vanwaar hij een nieuwe periode t< gemoet gaat. Nu is het zover nog nif wellicht is hij daarvoor nog te jonj Onherroepelijk staat echter vast, Bruins zover zal komen en dan zal h onder de groten van het Nederland» podium gerekend kunnen worden. Een niet talrijk, doch opgetoge publiek bracht hem Woensdag et ovatie, zodat een toegift niet uitbleri een Impromptu van Chopin. ötK: Residentie-orkest komt na"r Middelburg. MET GiEOR.?.E VAN RENESSE D HET 3de PIANOCONCERT VAN BEETHOVEN Tijdens het concert, dat Woensdag avond te Middelburg werd gegeve door de pianist Theo Bruins ond( auspiciën van de Z.V.U. deelde <S voorzitter der Z.V.U. mr. F. Adriaac se, mede, dat het in de bedoeling lij dat op 14 April a.s. het Residents orkest in Middelburg zal komen cor. certeren onder leiding van Wille van Otterloo. Als solist zou dan optri den de pianist George van Renesse hc' derde pianoconcert van Beethi ven. Heyermans-herdenking. De N.V.V.-Bestuurdcrsbönd Go« had zeker geen betere Herman Heije mans' herdenking kunnen organi* ren, dan Woensdagavond werd gebo den met de opvoering door het Nt derlands Volkstoneel van Heijermam wereldbekende toneelspel „Op Hoo van Zegen". De zaal van ,.De Pril van Oranje" was tot de laatste plaE bezet toen de heer D. van Loon m een kort woord deze avond opende. Over de Inhoud van dit „spel vi de zee" kunnen wij kort zijn. J ademloze spanning hebben de bez« kers weer meegeleefd met het onpe: bare leed en de grote angsten well werden doorstaan in de schamele w: ning van Kniertje, de vissersweduwe wanneer de wankele vissersscheepjt in noodweer op de woeste zee ronc doolden. De hoofdrol van Knier!) werd prachtig ujgebeeld door Mar. Faassen, terwijl Jan Vreeken Hans Culeman een knappe creatie gi ven van Kniertje's enige overgebleve zoons Geert en Jan. Meesterlijk vi ook het spel van Elly van Stekelö burg als dc levenslustige, doch late zo diep wanhopige nicht en a.s. echt genote van Geert. Ook de andere re: len waren in goede handen. Een welverdiend applaus na elk ix drijf was de beloning voor acteurs i actrices voor de knappe vertolkit van dit oude, doch steeds weer aar grijpende werk van Heijermans. C. del Herbouw toren van Ellewoutsdij' De raad van de gemeente Ellewout dijk besloot tot herbouw van de vt' woeste toren bij de Ned. Herv. Keft De aanbesteding zal tegelijk plat" hebben met die voor de bouw van C nieuwe Ned. Herv. Kerk. BANKBILJETTEN WEGGENOMEN De politierechter te Mlddelbufl behandelde de zaak tegen A. C. K echtgenote van J. v. d. K. tc Vllssif gen, die twee bankbiljetten had m« genomen by mevrouw J. A. C. S' de F. bij wie zij had ingewoond t nog geregeld op bezoek kwam. Hf vonnis luidde twee maanden geval) genisstraf voorwaardelijk met cc: proeftijd van twee jaar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1950 | | pagina 2