PROVINCIALE ZEEUWSE COURAHT Prins Bernhard hartelijk in Willemstad ontvangen Kleine vissershavens in Zeeland verslibben 06 BILT Voor de tweede keer voet op Curaqaose bodem COMMISSARIS VOOR UBYE EVEN IN ONS LAND De havenkosten drukken te zwaar op de gemeenschappen Vandaag 193e Jaargang - No. 16 DagDlad. uitgave van de tirma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie t vaD de velde en F den Boei AdJ W de Pagter ABUNNEMBN'lSPKlJb 32 ct per week: f 3.90 p kw.; fr p p i 4.15 ler Losse nummers 10 cent WAARIN OPGENOMEN OE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 19 Jan. 1950 Ingez. mededelingen dubbel tarief. Kleine advertenties (max. 8 regel»»: van 1—5 regels t 1.—. iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bur Vlissmgen Walstt 58- - i tel 2355 4 lijnen «b.g.g 2358); M bu.g Londense Kaal 29 tel 2077 en 2924 - Goes L. Vorststr. 63. tel. 2475 «b gg. 2228) - Oostburg: Pr. Mauritsstr 12. tel. 102 - Terneuzen: BrouweriJstr. 2 - Zierikzee: N. Bogardstr. C 160. tel. 26 Rondrit door beide delen van de stad. Woensdagmorgen 11 uur is de „Johan Maurits van Nassau" met Prins Bernhard aan boord, tezamen met de „Karei Doorman" en de „Jacob van Heemskerck" in de haven van Willemstad op Curacao aangekomen. Geruime tijd klonken van weerskanten de saluutschoten over 't wa ter, terwjjl tijdens de ontscheping van de Prins vijftien Fireflees van de Marineluchtvaartdienst boven het eiland cirkelden. Bij de haveningang was egn grote menigte samengestroomd. De aan beide zijden van de be trekkelijk smalle St. Annabaai sa mengestroomde bevolking juichte, toen het schip met de Prins aan boord op korte afstand voorbijgleed. De Prins, die zich aan dek bevond, Sensatie? Mr. A. J. van der Weel. lid van het College van Gedeputeerde Staten, heeft in de winterzitting der Pro vin ciale Staten van Zeeland een felle aanval gelanceerd op de Provinciale Zeeuwse Courant, zulks in verband met enkele publicaties over de kwes tie der grenswijzigingen. De geachte spreker was van oor deel. dat deze publicaties ontijdig wa ren. dat zij ten doel hadden sensatie te verwekken en betreurde, dat „dit vermaarde blad" deze publicaties heeft gedaan, voordat de suggesties van G. S betreffende de gemeentegrenzen be kend waren aan de betrokken ge- meentebesturen. Rustige, objectieve behandeling in de gemeenteraden zou wellicht belemmerd kunnen %vorden door deze publicaties, zo zeide heer van der Weel, Op het feit. dat de spreker ons blad spottend „vermaard" noemde, en daar mede zijn betoog ontsierde en ver zwakte. gaan wij niet in. Onze op- laagcijfers wijzen duidelijk uit. dat bij alle ernstige gebreken, die ons werk aankleven, inderdaad in Zee land de P.Z.C. een taak vervult. Krachtig moeten wij echter protes teren tegen het verwijt, dat deze pu blicaties zyn gedaan ter willé van de sensatie. Sensatiezucht is ons vreemd: er zijn in Nederland regionale en pro vinciale bladen aan te wijzen, die het wat de sensatie aangaat heel wat bon ter maken dan wij. Grenswijzigingsplannen evenwel zijn nieuws, waarin in zeer brede kring belang wordt gesteld en de taak van een dagblad is nieuws te brengen ook over grenswijzigingsproblemc-n. als daartoe aanleiding bestaat De taak van een dagblad is niet oud nieuws te brengen, dus feiten te mei- den. die reeds algemeen bekend zijn In de gevallen, waarin wij bizon- derheden publiceerden over de grens wijzigingsaangelegenheden. waren de ze reeds niet meer geheim. Er werd over deze plannen in de gemeenten, die er bij betrokken waren, gespro ken. Zulks was het geval in Zeeuwsch Vlaanderen, op Zuid-Beveland en op Walcheren. Moet een nieuwsorgaan deze bizonderheden dan in het archief houden, totdat zij oud nieuws gewor den zyn? Of is. als een redactie geen reden heeft om aan de juistheid van haar gegevens te twijfelen, publicatie gerechtvaardigd? Wij menen, dat .dit laatste het ge val is, temeer als daardoor gelegen heid wordt gegeven tot de vorming van eèn publieke opinie. Deze me ning werd trouwens gedeeld door en kele Statenleden, die zich beklaagden, dat zij nieuws over verscheidene aan gelegenheden uit ons blad moeten vernemen en die de provinciale voor lichting terecht gebrekkig achtten. Morgen komen in enkele gemeenten op Walcheren de grenswijzigingssug gesties reeds in de gemeenteraad in behandeling. Tot op heden heeft ons echter nog geen provinciale medede ling over déze suggesties bereikt. Slechts de gemeentebesturen beschik ken er over, doch dit opent nog aller minst de gelegenheid tot oordeelvel ling door de bevolking. Dat doet alleen publicatie op grote Schaal. Als dit geschiedt zonder stemmin-- maken, op kalme wijze, maakt een blad zich dan schuldig aan sensatiejour- nalistiek? Wordt daardoor een rustige objectieve behandeling in de gemeen teraden m gevaar gebracht? De heer van der Weel kan dit menen, ziin ar gumenten zullen echter zwak zijn als hy zyn opvatting gaat motiveren. Is het niet regelmatig zo. dat de lande- *3? .f j eu over regeringsplannen mededelingen doen lang voordat zij de Kamerleden hebbe-i bereikt of zelfs 1flePartementen hebben verlaten? iv 18 re£ering lang niet altijd welgevallig. Wel draagt het bij tot de juiste opinievorming. Sensatiezucht verwijt niemand de landelijke bladen omdat men het goede recht van de journalist erkent om zelf nieuws op te sporen en niet steeds te wachten °P officiële publicaties Wij zijn geen helderzienden noch zuigen wij de bizonderheden over de grenswijzigingen uit onze duim. Even- !?in gu1bru!,ke? wiJ slinkse méthoden om achter de feiten te komen. En terwille van de sensatie brach ten wij ons grenswijzigingsnieuws zeer WeJ. omdat er behoefte aan bestond Men vrage het de bewoners der be- trokken gemeenten maar eens Vandaar ons afwijzen van het ver- wyt van mr. A- J. van der Weel moet een onvergetelijke indruk heb ben gekregen van de feestelijk met vlaggen versierde stads-entree bij dit tweede bezoek dat hij in heel wat prettiger omstandigheden dan in 1942 aan dit rijksdeel brengt. Langs de gehele zijde van de Otrabanda en op de feestelijk versierde brug die langs de wal ligt, waren duizenden schoolkinderen opgesteld. Omstreeks half twaalf, toen het schip aan de kade gemeerd lag, begaf zich de gouverneur der Ne derlandse Antillen, ir. L. A. H. Pe ters, met zijn adjudant aan boord om zijn opwachting bij Z.K.H. te maken. Ongeveer een kwartier later be trad de Prins ten tweede male Cu- ragaose bodem. De commissie van ontvangst, die 86 personen omvatte, was samenge steld uit vertegenwoordigers van alle groepen van het Curagaose le ven: Leden van het college van al gemeen bestuur, van de Staten, van de Raad van Advies, hoofdambtena ren, vertegenwoordigers van de rechterlijke macht. Op het Fortplein werd de Prins begroet door een tweetal heren, te weten twee „oudste inwoners", in 1853 geboren, en een zevental heren, die zich in hun lange leven voor Curacao verdienstelijk hebben ge maakt, doch in verband met hun hoge leeftijd niet by de commissie van ontvangst plaats konden ne men. Vervolgens inspecteerde de Prins ongeveer duizend padvinders en welpen en de geüniformeerde le den van de afdeling-Curacao van het Nederlandse Rode Kruis, alsme de de paleiswacht, die op het Fort plein stonden opgesteld. Enige wel pen boden de Prirts een geschenk aan. Na deze inspectie begaf de Prins zich in het gouvernementshuis: even 'ater verscheen hij voor één der ra men aan de zijde van het Gouver nementsplein. waar hij door de be volking weer werd toegejuicht. AUTOTOCHT VAN DE PRINS Woensdagmidag heeft de Prins autotocht gemaakt rond het Schot- tegat van Ostrabanda naar Punda. Z.K.H. was in een open auto geze ten naast gouverneur Peters. De langs de weg geschaarde menigte juichte de Prins hartelijk toe. Op de tocht bracht de Prins een kort bezoek aan het RooseveRhuis. dat een geschenk van de bevolkmp- aan Amerika is en bedoeld is als Amerikaans consulaat. Daar het huis echter nog met voltooid is (en nog niet overgedragen) reed. de Prins slechts over de binnenplaats. Doordat de chauffeur een bocht te ruim moest nemen en daarby waar. sch\jnljjk naast zjjn rem trapte, botste een zware vrachtauto tegen een winkelpand op de Middelburgse Markt, waarbij schade ontstond aan de étalage. Prinses Margriet wordt zeven jaar Vandaag wordt prinses Margriet ze ven jaar en ongemerkt gaan de ge dachten bü' de herdenking van deze jaardag terug naar de donkere dagen van 1943, toen in Canada ver van het vaderland dit vorstenkind werd geboren. In Nederland heerste de ter reur van het nazi-bewuid en er was in die jaren in ons land meer droef heid dan vreugde. Maar toen bekend werd, dat er in het gastvrije Canada een prinsesje was geboren, toen dit grote nieuws verteld werd in de huis kamers en op de straat, toen was er blijdschap, want juist in die dagen werd de verbondenheid van Neder land met Oranje zo sterk gevoeld. Ze ven jaar wordt het prinsesje van daag Als elk ander kind zal ze deze jaardag waarschijnlijk met haar zusjes en vriendinnetjes vieren Maar in de harten van haar duizen den vriendinnetjes in het land en overal ter weréld, waar Nederlanders wonen, neemt dit in ballingschap ge boren Oranje-kind. toch altijd nog een heel bijzonder plekje in. De „spookuil" gevangen. Is aan de vreemde „spookachtige" geluiden, waarover de bewoners van twéé bovenhuizen in Amsterdam Zuid geklaagd hebben, thans een ein de gekomen? Als de theorie, dat deze door een vogel werden ver oorzaakt, juist is. wel. Enkele weken geleden rapporteer de een buurman, dat hij 's avonds als j het land te overstromen. Te Vincennes hy zijn hond uit liet. geregeld een f Indiana), een stad van 20.000 inwo- grote vogel, vermoedelijk een uil, zag ners, nadert het water van Wabash vliegen. Deze kon de geluiden wel j de top van de 8.7 meter hoge stenen Een interview met A. Pelt. „Ik weet niet of ze er een republiek of een koninkrijk van willen maken. Ik ben er nog nooit geweest. Ik zal er geen koning zyn en geen gouver neur. Ik zal er alleen adviseor zjjn by de voorbereiding der organisatie van de onafhankelijkheid en die moet ln elk geval voor 1 Januari 1952 een feit zyn", dat zei de Nederlander Adriaan Pelt, die onlangs benoemd is tot Hoge-Commissaris van de UNO voor Libye. De heer Pelt arriveerde om half een Woensdagmiddag met een gecharterde machine van de K.L.M. op Schiphol op doorreis naar Tripolis. „Een soort van verkenning" noemt hy dit eerste bezoek, een verkenning, die slechts van korte duur zal zyn, want op 1 Maart moet de heer Pelt weer in Lake Success terug zijn om de definitieve regelingen voor de ves tiging van zyn bureau te treffen. „Midden Maart zal ik weer terug zijn in Libye. Ik weet nog niet precies waar ik me zal vestigen. Ik zal er sa men werken met de Fransen, die op 't ogenblik Fessan bezetten en met de Engelsen, die hun troepen hebben in Tripolitanië en Cyrenaica. Deze mo gendheden hebben zich verplicht mee te werken aan de gejeidelijke opbouw van een eigen onafhankelijk Libisch regeringsapparaat. Cyrenaica heeft al 'n regering met locale binnenlandse bevoegdheden. Het is de bedoeling, dat de grondwet zal worden ontwor pen en goedgekeurd door de toe komstige nationale vergadering". V.S. steunen Franse eis jegens Saargebied. De Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken Acheson, heeft zich op een persconferentie gesteld achter het Franse standpunt ten opzichte van het Saargebied. Volgens dit standpunt dient het Saargebied van Duitsland te worden losgemaakt en economisch nauw aan FrÜnkrijk gevoegd. Over het Franse plan om de kolen mijnen in het Saargebied voor 50 jaar te pachten zei Acheson: Er kan niet op het vredesverdrag worden vooruitgelopen. Duizenden Amerikanen vluchten voor hët wassende water. Het aantal gezinnen, dat voor het hoge water van de Mississippi vlucht, is weer met duizenden uitgebreid. De rivier dreigt de dijken te verbreken en eens op zijn geweten hebben. Woens dagmorgen is de uil gevangen. Het grote dier had een rustplek gevon den op de waranda van een perceel, in de Anthonie van Dyckstraat. De politie werd gewaarschuwd en weldra was de uil in veilige handen. Het dier is overgebracht naar de dierentuin van Artis waar het spo ken kan zoveel het wil. muur. Op vrijwilligers is een beroep ge el .an te helpen bij de versterking met zandzakken. Ingenieurs van het leger zyn er oo voorbereid op elk punt van het 3200" kilometer lange dal van de Mississippi door middel van dynamiet de stroom over Z.O.-Missouri te lei den om de steden langs de c :vers van de r:v' - te sparen. Negentigduizend Amerikaanse mijnwerkers staken. Naar aanleiding van de staking van meer dan 90.000 mijnwerkers in de vetkoolmijnen hebben de steenko lenhandelaars uit de streek van Pitts burg bekend gemaakt, dat de steenko len gerantsoeneerd zullen worden en dat bij voorrang in de dringendste be hoeften (ziekenhuizen enz.) zal wor den voorzien. De rubberproducenten hebben pre sident Truman in een telegram er op gewezen, dat de rubberindustrie door gebrek aan steenkolen met verlam ming wordt bedreigd. Haastige spo?d De Provinciale Staten van Zeeland hebben Dinsdag de provinciale be groting behandeld en zoals gebruike lijk namen de algemene beschouwin gen veel tijd in beslag, zóveel, dat de Statenzitting er een ongewoon karak ter door kreeg. Om omstreeks half zes moest name ly k worden uitgemaakt, of men des avonds de vergadering voort zou zet ten, of de volgende dag opnieuw by- een zou komen. Tegen de volgende dag vergaderen bleken bezwaren te bestaan, omdat verscheidene Statenleden afspraken hadden gemaakt voor Woensdag, Edoch: ook het des avonds verga deren bleek op mpeilykheden te stui ten, omdatin de Concertzaal om acht uur een muziekgezelschap moest repeteren en in de koffiekamer, waar de Staten bijeenkomen, dan geen woord meer verstaanbaar zou zijn! Tenslotte besloot men om tot hall acht te vergaderen. Door beperking van de spreektijd zou men zorgen op dat tijdstip klaar te zijn. Het resultaat was, dat in bliksemtempo de begro ting werd afgewerkt. In het provinciaal belang en terwille van het aanzien, dat de Statenzittingen behoren te genieten, achten wij twee dingen gewenst. In de eerste plaats, dat Gedeputeer den en Statenleden voortaan ernstig rekening houden met de mogelijkheid, dat de Statenzitting meer dan één dag kan duren. In de tweede plaats, dat men in de toekomst de mogelijkheid uitsluit, dat de Staten hals over kop een begroting er door moeten jagen, terwille van de repetitie van een muziekgezelschap. Het provinciaal belang eist zulks! Zeeland heeft in het nabije verleden nogal gesukkeld met zyn vissers havens. Een aantal daarvan ligt er maar naargeestig by en sommige havens drukken uiterst zwaar op de financiën van de gemeenschap, die tot on derhoud verplicht is. Twee havens in Zeeland worden door het Rijk onderhouden, nameiyk die van Veere en die van Breskens. De overige havens vallen onder de gemeentebesturen en de meeste van die gemeentebesturen zyn nauwe lijks in staat de grote lasten voor het onderhoud van een haven op te brengen. Noemen we in de eerste plaats onze voornaamste Zeeuwse vissers haven Yerseke. Daar is bitter hard een uitbreiding nodig, want er moet ruimte komen voor circa twee hon derd schepen. De kosten van de uit breiding zouden j 2 millioen belo pen en aanvankelijk was er een goede kans, dat het Rijk 75 van de kosten zou bijdragen. Aan één der voorwaarden voor de rijkssteun bijbetaling door be'anghebbenden kon echter niet worden voldaan en nu wordt de havenkwestie van Yerseke bekeken door een interde partementale commissie. Er zijn be sprekingen gehouden, maai* veel ge vorderd is men niet. Gedacht wordt aan een oplossing, waarbij het Ryk, de provincie en de gemeente samen de kosten dragen. HET RIJK BETAALT. De tekortkomingen van de haven te Breskens zijn algemeen bekend. Daar ligt de zaak echter heel een- j voudig, want het Rijk is aansprake- 1 -ijk voor de haven en men heeft dan ook in de achterliggende jaren met nagelaten geducht by de betrokken minister te apelleren. De binnenha ven, die aanvankelijk was toege zegd, krijgt Breskens niet, maar er is enig geld beschikbaar voor het herstelwerk aan de getijhaven. Voor Breskens blyft het zaak op dat her stelwerk met argusogen toe te zien en de belangen van de haven steeds maar weer onder de aandacht van de minster te brengen. VLÏSSINGEN DOET HET ZELF. Het Vlissingse gemeentebestuur stond er, wat de Vissershaven be treft, heel wat slechter voor dan Breskens. Het kon nameiyk geen beroep doen op de rykskas en het moest dus voor de verbetering van de Vissershaven een greep in de eigen portemonnaie doen. Gelukkig had men een open oog voor de visserijbelangen en konden beduidende bedragen uitgetrokken worden vóór verbeteringen, die eind 1950 waarschijnlijk uitgevoerd zyn. Dan heeft Vlissingen een vissersha ven van vrij grote capaciteit. Minder rooskleurig dan te Vlis singen staan de zaken er voor te Zierikzee, waar omvangrijke repara ties aan de havendammen nodig zyn en waar het gemeentebestuur bezwaarlyk de grote sommen byeen kan brengen, die voor het herstel werk nodig zijn. De haven is bruikbaar, maar de last van het onderhoud drukt te zwaar, ook al omdat de inkomsten, die uit de haven getrokken kunnen worden, minimaal zyn. HAVENS VERSLIBBEN. Behalve uit Bruinisse en de ha venplaatsen op Tholen, hoort men uit de kleinere havenplaatsen vry veel klachten. Het gaat om getyhavens, waar de aanslibbing groot is. Te Brouwershaven is de haven praetiseh verslibd. Hetzelfde kan gezegd worden van de havens te Philippine en Clinge. Het lange havenkanaal van Philippine is niet open te houden en de vraag mag gesteld worden of zich aan Philippine niet het noodlot vol trekt van talrijke oude vissers plaatsen, die haar haven verlo ren zagen gaan. In Clinge hebben de vissers enke le jaren geleden de handen in één geslagen en zelf de haven uitgebag gerd, maar de aanslibing ging voort en er valt eigenlyk weinig meer te gen te doen of men zou grote kos ten moeten maken. NIEUW ASPECT. Het ziet er dus naar uit, dat een aantal van de kleinere vissersha vens in de toekomst uitgeschakeld zal worden. De centralisatie van het vissery- bedryf zal daardoor toenemen. Meer en meer zal de Zeeuwse vis sersvloot aangewezen geraken op havens, die door een financieel krachtig gemeentebestuur of door ryk en provincie in stand worden gehouden. Tezamen met de versnelde mo dernisering van de Zeeuwse vissers vloot na de 1945, zal deze centrali satie het aspect van het Zeeuwse vissersbedryf waarschijnlijk bedui dend veranderen. De betekenis van het bedryf zal er door toenemen en men zal nadrukkelijker de aan dacht kunnen vragen voor ziin be langen, die in het verleden wel eens achtergesteld werden, omdat de be- drijfsgenoten in kleine groepjes ver deeld te veel aandacht aan kleine locale kwesties moesten besteden. „Gelooft u, dat de Libiërs rijp zyn voor zelfbestuur?" „Het lykt me, dat er in Lible vol doende intelligentia is, nodig voor zelfstandigheid". De heer Pelt vertelde, dat er op het ogenblik nog veertig h vijftig duizend Italianen in Lib,ë zijn. Sommigen hun ner vervullen nog leidende functies in dienst der bezettende mogendheden. Woensdagavond is de heer Pelt ln Tripolis aangekomen om gedurende vier dagen het terrein van zyn toe komstige werkzaamheden te verken nen. Hy heeft hier een Franse pers chef en een voormalige Franse politie functionaris als lyfwacht. een Egyp tenaar en een Tunesiër als Arabische tolken en een Canadese als secreta resse. viert Brussel „Vrouwkens- avond" ter herinnering aan de onverwachte terugkeer van Kruisvaarders in 1101. v- Gerucht over besprekingen Liliënthal-Stalin. De New York World Telegram meldt, dat David Lilienthal, de aftre dende voorzitter van de Amerikaanse commissie voor atoomenergie, zou heb ben aangeboden te Moskou met Stalin besprekingen te voeren om de ver schillen van mening over de contróle op de atoomenergie te regelen. Lilien thal zou volgens het blad aan het hoofd van de atoomcommissie blijven om te pogen de productie van water stof atoombommen tegen te gadn. Lilienthal zou er bij Truman op aangedrongen hebben in een onder? houd met Stalin een overeenkomst uit te werken. Hij zou hierbij hebben aangevoerd .dat de waterstof-atoom bom de beschaving zou kunnen ver nietigen. Indien Truman geen onder houd wenste, dan zou hij zelf zeker tot overeenstemming met Stalin kun nen komen, zo zou Lilienthal hebben Poolse V.N.-gedeiegeerde geeft er de brui aan. Alexander Rudzinski, juridisch advi seur der Poolse delegatie bij de Ver enigde Naties, heeft heden uit deze functie ontslag genomen. Volgens diplomatieke kringen heeft hij de Amerikaanse regering om asyl verzocht. Amerikaanse funcionarissen verklaar den. dat Rudzinski in een brief aan minister Acheson geschreven had, dat het leven in Polen een snelle en gron dige verandering ondergaat. Na de benoeming van de Russische maar schalk Rokossowsky was de vrijheid in Polen verdwenen, aldus Rudzinski. Hij verklaarde tevens in zijn brief zich niet te kunnen verenigen met de houding, die de communistische lan den thans in de verenigde Naties aan nemen om deze organisatie „te ver lammen en te splijten". Toch vrede met Oostenrijk NIEUWE POGING VAN WESTERSE MOGENDHEDEN. W oensdagavond hebben Amerika, Engeland en Frankrijk een gezamen lijke nota over het Oostenrijkse vre desverdrag aan de Sowjet-Unie óver- handigd. Het Amerikaanse departement van buitenlandse zaken heeft bekend ge maakt, dat de drie landen opnieuw een poging zullen ondernemen om over het dode punt, waarop de onder handelingen met Rusland over het Oostenrijkse vredesverdrag in Novem ber is geraakt, heen te komen. In de verklaring, waarin de blaam voor het vastlopen der onderhandelin gen op Rusland werd gelegd, wordt bekend gemaakt, dat admiraal Kirk, de Amerikaanse ambassadeur te Mos kou, opdracht heeft gekregen stappen bij de Sowj et-regering te doen. Zestien doden bij vliegtuigongeval. Zestien inzittenden van een Spaans vliegtuig kwamen om het leven toen het Woensdag te Tobarre, nabij Alba- cete. neerstortte. VOORSPELT: NOG OOSTENWIND. Geldig tot Donderdagavond. Droog weer met enkele overdrijven de wolkenvelden. Matige tot zwakke wind uit Oostelijke richtingen. Tem peratuur om het vriespunt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1950 | | pagina 1