AMisiroOP Sport en wedstrijden hit until cm? Scheepvaartberichten VOOR P.Z.E.M.-UITBREIDING REEDS 13 MILLIOEN BESTEED T.b.c.-bestrijding onder het rundvee wordt ook in Zeeland geïntensiveerd EEN ZESTIENJARIGE MEESTER E,M.M.-daires hebkn ook kampioensplacnen. WOENSDAG 18 JANUARI! 950 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 5 PROVINCIALE STATEN. Plannen voor watervoorziening van Noord-Beveiand in studie. Binnen drie jaar lange-alstand-gas. (vervolg van pagina 1) De beantwoording der sprekers door Gedeputeerde Staten werd begonnen door mr. A. J van der Weel. De financiële positie van de provin cie is zorgelijk, aldus deze spreker. Gelukkig zijn ook de Statenleden de mening toegedaan, dat de bronnen van welvaart in de provincie zelf lig gen en dat voor de ontwikkeling van deze welvaartsbronnen instituten als de P.P.D. en het E.T.I. niet gemist kunnen worden. De plannen tot voorziening der on rendabele gebieden door het Water leidingbedrijf hebben de aandacht van het college; o.m. wordt een plan over wogen betreffende de watervoorzie ning van Noórd-Beveland. Het uitblij ven van lange-afstand-gas voor de „middengroep" zal niet langer dan drie jaar duren Over een overbrug gingsregeling worden thans onderhan delingen gevoerd. Op het ogenblik kan nog niet wor den toegezegd, dat reeds bij het op maken van de begroting voor 1951 een kapitaalorganisatie van het Gas bedrijf kan worden doorgevoerd. Het z.g. drie-eilanden-plan zal nog moe ten blijven rusten gezien de enorme kosten van uitvoering (phn. 30 mil lioen)De gronden van het Zuid-Sloe wil men beschouwen als een „alge meen Zeeuws gewin". Over de ver pachting daarvan is nog geen beslis sing gevallen, maar het is niet waar schijnlijk, dat alleen Walcherse boe ren in aanmerking komen. Inderdaad is de positie van de em- ployé's der voormalige tram, die ge detacheerd zijn bij de Stoomtram Walcheren, een probleem. Ook G.S zullen het toejuichen, wanneer deze mensen weer kunnen terug keren by de PZEM. Voor de Stoomtram be staat het bezwaar, dat deze employé's veel hoger gesalarieerd moeten wor den dan ander personeel. De gepen- sionneerden zijn nog niet in het bezit gesteld van de 25%-verhoging Ook de PZEM doet moeite om deze uitbe talingen te doen geschieden. PUBLICATIE VAN RAPPORTEN. Over het publiceren van plannen en rapporten merkte mr. van dei- Weel het volgende op: „In de afgelopen tijd heeft ons col lege zich bezig gehouden met de kwes tie van de grenswijzigingen. De Prov. Zeeuwse Courant heeft het blijkbaar tot haar taak gerekend om hierover ontijdig publicaties te doen. Het col lege meent, dat het verwekken van sensatie de goede zaak niet kan be vorderen en betreurt het, dat dit „ver maarde" blad deze publicaties heeft gedaan, vóórdat zelfs de suggesties van G.S. betreffende de gemeentegren zen bekendwaren aan de betrokken gemeentebesturen. Het is in het be lang van gemeente en provincie, dat deze suggesties rustig en objectief in de gemeenteraden worden behandeld, het geen wellicht belemmerd wordt door deze publicaties. Het gaat hier om een uiterst tere en précaire kwes tie en ik ben zelfs ongaarne bereid om de Statenleden ervan op de hoog te te brengen vóórdat de raadsleden op de suggesties van G.S. hebben kun nen reageren" P.Z.E.M.-MILLIOENENPLAN. De heer Van der Weel antwoordde de heer Meliefste, naar aanleiding van diens vraag over het PZEM.plan, dat voor 13 a 14 millioen van de 25 millioen, die het project zal kos ten, in bestelling is. De Ned. Spoorwegen hebben destijds gevraagd, of in 1953 voldoende capa citeit aanwezig zal zijn voor electri- sche tractie. Of die tractie inderdaad in de toekomst op de Zeeuwse lijn zal worden gebruikt, weten G.S. thans niet met zekerheid. Da heer A. L. S. Lockefeer gaf toe, dat het probleem van de industriali satie meer dan vroeger onder ogen moet worden gezien. Wat het E.T.I. betreft: dit instituut moest eerst zijn weg vinden. Spoedig moet nu een doelbewust welvaartsplan voor Zee land worden opgesteld. Om tot aantrekking van industrie te geraken, zullen \vy bepaalde voor waarden moeten scheppen, aldus spre ker. Een voornaam punt is de om vang van het arbeidersreservoir en wij zullen bij voortduring moeten wij zen op de bestaande industriezones. Ook is het noodzakelijk om méér scholingsmogelijkheden te verkrijgen: daardoor zullen wij de Belgische ar beiders, die in Zeeuwsch-Vlaamse fa brieken vaak sleutelposities innnemen, kunnen vervangen. kapper een. U kent toch de kapper uit Een? Daar gaan alle kaalkoppen heen. Maar Cetol is thans Kampioen kachelglans Een betere vindt men er geen. In de zoincrdienstregeling van de Prov. Stoombootdiensten zijn, behou dens ministeriële goedkeuring, latere boten ingedeeld, b.v om 23.25 van Vlissingen, om 22.25 'van Hoedekens- kerke en om 22.55 van Kruiningen. Ook aan de vroege boten wordt veel aandacht besteed. De heer Lockefeer zeide nog rteeds niet te kunnen begrypen, dat de mi nister de oude afspraak om geen ta rieven meer te heffen op de Wester- schelde-veren. tot een vodje papier heeft gedegradeerd. De band tussen Zeeuwsch-Vlaanderen en overig Ne derland zal zwakker worden gemaakt, terwijl tariefinvoering enorme econo mische schade met zich mee zal bren gen. KOSTEN VLIEGVELD OP WALCHEREN. De heer C. Hamelink deelde mee, dat de plannen voor het vliegveld Haam stede al lang gereed zijn. In Zeeuwsch- Vlaanderen „kan de zaak gaan draai en". maar op Walcheren moeten de besprekingen tussen de gemeentebe sturen wachten tot het bekend worden van de aanlegkosten. Een E-veld zou totaal 1.764.000 kosten, waarvan het Rijk 1,554.000 en de Provincie en „streek" elk 105.000 zullen dragen, een F-veld kost totaal 851 000 waar van het Rijk 688.000, de Provincie en de „streek" elk 81.500 dragen. Of een E-, dan wel een F-veld zal worden aangelegd, is nog een open vraag. De begrotingen werden hierna zon der discussie en zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Voordat de zitting gesloten werd, nam de voorzitter het woord Hij deelde mede. dat de heer A. C. de Baare (Arb.) zijn 25-jarig jubileum als Statenlid viert, doch tevens de laatste zitting als zodanig meemaakt. Jhr. mr. de Casembroot zeide het te betreuren, dat de Staten de gewaar deerde werkkracht van de heer De Baare zullen moeten missen. Hem en de andere scheidende Statenleden zeg de hij hartelijk dank voor de wijze, waarop zij de Zeeuwse belangen heb ben bevorderd. Nu de huidige zittingsperiode van het college van G.S. ten einde loopt wilde de voorzitter ook de Gedepu teerden danken voor Jiun arbeid en voor de prettige sfeer waarin samen gewerkt kon worden. ONZE SCHAAKRUBRIEK. Bronchitis ontslaat 1 vaak uit een ver- onachtzaamde kou en ontaardt allicht in chronische bron chitis,diesommigen dan tot levenslange „hoesters" maakt. I AKKER-S ABDIJSIROOP is het middel dat. I als een heerlijke balsem, Uw ademhaling I verruimt, Uw aangetaste luchtwegen 1 zatiert, Uw hoest stilt en spoedig die ondragelijke kortademigheid wegneemt. Amsterdamse Beurs 16 Jan. 17 Jan. Nederland 1948 (3%) 100% 100% 98% dito 1947 (3%) 3 98% dito 1937 3 98% 98% Dollar-lening 1947 3% 98% 98% Investeringscert. 3 98% 98% Nederland 196264 99% Nederland 1962—64 100 100 Nederland N.W.S. 2% 81% 81% Spaarc. f 100 2)»% 100% 100% Indië 1937 A 3 97% 97% Grootboek 1946 3 98% 98% Ned. Ind. Hand. B 104 103% Ned. Handelmij. 164% 165 AKU 182% 184% Bergh's Jurgens 313% 318 Calvé-Delft 143% 144 Centrale Suiker 188 188 Kon. Ned. Hoogovens 195 195 Unilever 239% 239% Ned. Kabalfabriek 292 293 Philips 231 232% Wilton Feyenoord 151 «2 151% Biliton 370 Kon. Petrol. Mij. 290% 289% Amsterdam Rubber 156 155% H.A. Lijn 160% 161% Kon. Paketvaart 148 149% Ned. Scheepv. Unie 153% 154 Rotterdamse Lloyd 143 142% Stv. Mij. Nederland 149 150 Handelsver. A'dair 164% 165% Deli Batavia Mij. 129% 130% Deli Mij. 150% 151% Anaconda 32% 31% Bethlehem Steel 102 103% General Motors 78% 80 Kennecot 58% 58% Baltimore Spw. 11% 11% Miss K.T. Spw. 5% 5% New York Cantr. Spw. 13% 13% Pennsylvania 18% 19 Was de effectenbeurs Maandag luste loos met kleine verliezen in de meerder heid, Dinsdag opende de markt in zo goed als alle sectoren op een iets hoger peil. De handel bleef echter zeer beperkt en het stemde tot voldoening, dat ondanks dit gebrek aan affaire de koersen vrijwel op peil bleven, al konden de openings winsten niet geheel behouden blijven. Olies fluctueerden slechts weinig. Na een openingsprys van 291 bleef de koers rond dit peil schommelen. Tegen slot kwam er een kleine inzinking, zodat Ko ninklijke sloot op 289%. De industricmarkt was prijshoudend. Ikov uit Yoego-Slavië. (Door onze schaak-medewerker) Terwijl hier van een zeldzaamheid gesproken mag worden, wanneer plotseling een jonge speler omhoog komt en het tot meers ter sterkte brengt, is dat verschijnsel in de Oost-Europese landen niet zo vreemcl meer. In de kort geleden gespeelde kampioenswedstrijd van Zuid-Slavië eindigde Gligoric op de eerste, Pirc op de tweede en Trifunovic op de derde plaats. Op de 4e plaats kwa men Rabar, Ivlatanovic, Fuderer en Ivkov. Ivkov is echter een nieuwe ster. Hij telde 15 levensjaren toen de wedstrijd begon, maar tijdens "t tournooi werd hij 16. Door het winnen van de volgende partij kreeg hij officieel de meester titel. Wit: Bozic. Zwart: Ivkov. Hollandse verdediging. 1. Pgl'-f3. e7-e6; 2. c2-c4, f7-f5; 3. g2-g3, Pg8-f6; 4. Lfl-g2. Lf8-e7: 5. b2-b3, d7-d6; 6. d2-d4. 0-0; 7. Lcl-b2, Dd8-e8. Een karakteristieke manoeuvre in de Hollandse verdediging. De bedoe ling is de dame via h5 aan een ko- ningsaanval ts laten meewerken. T 0-0, De8-h5; 9. Pbl-c3, a7-a5. Een Nederlandse jaarbeurs in Philadelphia. In het voorjaar zal in de warenhuizen van het Gimbel-concern te Philadelphia een Nederlandse jaarbeurs gehouden wór den, die niet alleen een louter zakelijk, maar ook een cultureel karakter zal dra gen. Deze tentoonstelling zal daarna in andere delen van de Ver. Staten gehouden orden. Zo komt na Philadelphia de Westkust aan do beurt. Een Amerikaanse zakenman, de heer Arthur C. Kaufman, leider van 't Gimbel- concern te Philadelphia en voorzitter van het bestuur van de Kamer van Koophan del te Philadelphia, die op uitnodiging onze minister van Economische Zaken een week in ons land vertoefde, deed hiervan op een persconferentie medede ling. Deze beurs, de belangrijkste die Neder land in het buitenland heeft gehouden, zal verdeeld worden over drie afdelingen: 1 Een tentoonstelling van de grote Ne derlandse kunstwerken, van voorwerpen, welke betrekking hebben op de Koninklij ke familie en van materiaal, dat duidelijk illustreert welk nauw verband er bestaat tussen de geschiedenis van Nederland en die van de Ver. Staten. 2 Een tentoonstelling van Nederlands handwerk, van costuums en andere voor werpen. die een beeld geven van het volksleven en de folklore. 3 De producten van de Nederlandse In dustrie. Officiële publicaties. VLISSINGEN. DRANKWET. VERZOEK OM VERGUNNING. en W. van Vlissingen, gelet op artikel 45 der Drankwet, doen te weten, dat bij hen is ingekomen een verzoek van de heer Goedbloed. wonende te Vlissingen. om verlof tot de verkoop van uitsluitend al coholvrije drank (verlof B) in een stenen gebouwtje staande bij de tennisbanen aan de Zandweg; dat vanaf heden gedurende twee weken tegen het «verlenen van het gevraagde verlof schriftelijke bezwaren bezwaren kunnen worden ingediend bij B. en W. voornoemd. Logischer lijkt 9Pbd 7; 10. Dc2, Pg4; 11. h3, Ph6; 12. e3,.g5: 13. Pe2, c6, zoals geschiedde in de partij Grünfeld-Bogoljubow, Zand- voort 1936. 10. a2-a3. Pb8-a6; 11. Ddl-c2, Lc8 -d7; 12. Tal—dl. Het is niet duidelijk waarom wit hier en in het vervolg de opmars e2-e4 nalaat. 12Ta8-e8; 13. Pf3-el. c7- c6; 14. Pel-d3, Le7-d8; 15. Pc3-bl? Dit komt in verbinding met de 19e zet neer op het. verlies van twee tempi. Nog steeds was 15. e4 zeer goed geweest. 15Ld8-c7; 16. f2-f3, e6-e5! Zwart heeft de tijd die hem gege ven is, nuttig besteed, en staat thans zeer bevredigend. 17. d4xe5, d6xe5; 18. Pd3-f2. Ld7- c8; 19. Pbl-c3, Pa6-c5; 20. Tfl—el, Pcö-e6; 21. e2-e3. Pe6-g5.' Nu zwart al zijn stukken goed heeft opgesteld, is het tijd tot de aanval over te gaan. Hij doet dat op een zeer krachtige wijze. 22. Dc2-e2, f5-f4! Leidt in ieder geval tot het ope nen van lijnen. 23. g3-g4, Dh5-h4; 24. e3xf4. Na 24. e4 volgt zeer sterk 24. Lb6; 25. Pa4, Le3; 26. Lel. Lxcl; 27. Txcl, Pe6 en het paard nestelt zich op 't belangrijke knoop punt d4. 24e 5xf4; 25. De2- c2, TeSxel; 26. Tdlxel. Pf6xg4! Een voor de hand liggend paard- offer van beslissende kracht. De handicap voor wit is dat zijn toren niet gedekt is, zodat hy niet met 't paard op g4 kan slaan. 27. f3xg4, f4-f3; 28. Lg2-hl. Er is niets meer te redden, want op 28. h3 beslist 28Dg3. 28. Dh4xh2t; 29. Kgl-fl, Pg5-h3 30. Lhlxf3, Dh2-glt. Wit geeft op. Regering wil voor gehele land 10 millioen subsidie geven. Voor een talrijk gehoor, bestaande uit leden van de Christelijke Boeren- en Tuindersbond, afd. Zuid-Beveland, sprak Dinsdag in de Prins van Oranje te Goes. dr. Grootenhuis van de Ge zondheidsdienst voor Dieren in Zee land, over: „De toekomstmogelijkhe den van de tuberculose-bestrijding onder het rundvee". Na er op gewezen te hebben, dat al leen de rundveetuberbacil voor rund vee gevaarlijk is. behandelde de inlei der de verschillende organen, die aan de tb.c.-bestrijding onder het rund vee deelnemen. Hiertoe behoren aller eerst de provinciale gezondheidsdien sten. Spr. vertelde, hoe tijdens de oor log door het zg. „melkgeld". dit is het geld, dat boven de normale prijs werd berekend, een pot was gevormd, om deze diensten te vormen en in stand te houden. Na de oorlog is behalve in Noord-Brabant, de tb.c.-bestrijding onder het rundvee verplicht gesteld. Men deed dat met het verboden rundvee te houden, wanneer men geen lid van de gezondheidsdienst is. Deze dienst vormt nu het centrum bij de t.b.c.-bestrijding. Toch function- neert hij nog niet zoals het moet. om dat, naar de mening van dr. Grooten huis, er nog te weinig veeartsen bij werkzaam zijn. Dit zal binnen enkele jaren zeer zeker veranderen, en mis schien komen er dan toch te veel vee artsen in NederLand. Ook van de slachthuizen en de zuivelfabrieken on dervindt men veel steun. spr. noem de in dit verband de Coöp. Zuivelfa briek in Middelburg. De belangrijkste tegenwerkers zijn nog steeds de veehandelaren, die, zo zei de inleider, ..hun beurs stellen bo ven het algemeen belang van een doeltreffende t.b.c.-bestrijding, de bo na fiden uitgezonderd". Sommigen gaan zelfs zo ver. dat zy de veemark ten met t.b.c.-vry vee boycotten Vervolgens wéés spr. er op. dat de veehouder de belangrijkste schakel in de tb.c.-bestrijding onder het rund vee is. Wanneer de boer zich aan de voorschriften van de gezondheids dienst houdt, dan is. volgens de inlei der. binnen enkele jaren een t b.c -be strijding in de huidige vorm overbo dig. Naar de mening van de spr. is de grondslag voor 'n doeltreffende t.b.c.- bestrijding dan ook: het opvoeden van de boer in die zin. Spr. noemde het eiland Walcheren, waar deze methode succes heeft gehad, en waar de boeren nu veel actiever zijn vóór en geïnte resseerd in de t.b.c.-bestrijding. Provinciaal gezien is de schade door dit inbrengen van met de tuber-bacil besmet mestvee-groter dan de winst, die behaald kan worden, aldus spr. gelegenheid, waarbij nalatigheid van de veehouder wordt geconstateerd, nu proces-verbaal worden opgemaakt Met enkele cijfers toonde spr. vervol gens aan. dat de boeren soms meer veehandelaren dan veehouders zijn. Hoewel de t.b.c.-bestrijding de tu ber-bacil in Zeeland niet heeft uitge bannen zal toch het reactiepercentage (10%), constant gehouden kunnen worden. Dit zou anders zeer zeker sterk gestegen zyn. Men wil de reac tie-methode nog gaan verbeteren, en dan zal, naar de mening van de spr., blijken, dat 10% van het Zeeuwse rundvee open lijder is. In het kort besprak de inleider de nieuwe, door de regering voorgestelde wijziging in de tb.c.-bestrijding. In dien de boeren voor deze bestrijding 10 millioen bijeenbrengen, wil de re gering een gelijk bedrag geven. Er is een vijf-jarenplan opgesteld om het Nederlandse rlndvee t.b.c.-vrij te maken. De nieuwe regeling zal voor Zeeland, in verband met het andere karakter van de veehouderij in deze provincie, een kleine wijziging onder- gaan,- waarbij men dan o.a. ook tot 'n s Terwijl de brandweer verwoed stond te spui ten, Vloog een heer in pyaraa naar buiten. Met een fles ln zijn hand Viel hij neer in het zand: Zijn TIP ging hem boven zijn duiten. 'n TIP VAN BOOTZ Inz. Hr. J. v. d. P.. Haarlem, ontv. 1 iL TIP. spaarsysteem wil komen. Het gespaar de geld zal bij goed opvolgen van de voorschriften worden terug betaald. Na zijn zeer interessante en leerza me uiteenzetting, die met grote aan dacht gevolgd werd. beantwoordde dr. I Grootenhuis nog enkele vragen. De voorzitter van de afdeling, de heer K. J. Dominicus, opende en sloot de vergadering. De secretaris, de heer J. J. Knibbe. deelde nog enkele bij zonderheden over de lagere landbouw school te 's Heer Arendskerke mede, die 1 April met 15 leerlingen zal star ten, in het Verenigingsgebouw, de Landbouwwinterschool en de Land- bouwhuishoudschool te Middelburg. HOCKEY Spanning in kopgroep neemt toe. Breda 11 zag in Middelburg door een nederlaag haar kampioenskansen teniet gaan. De theoretische kans, maar dan moeten Push II en Hoco de hen resterende wedstrijden verliezen, blijft nog voor Breda besiaan. Dit is HANDBAL Hellas op het nippertje geslagen. Ie KLASSE. Hellas verloor Zondag op het nip- zeer onwaarschijnlijk. Breda II krijgt peetje, maar het verloor. Het moet D.E.S. op bezoek en moet nog uit naar voor de Goesenaren wel een hard Forward II in Tilburg. Push II en 'gelag geweest zijn, met slechts een Hoco treffen elkaar nog in E.-eda en [punt verschil van de kampioenscan- Push II moet nog naar Forward II. jdidaat te verliezen. 9 8 O 1 16 74-35 10 7 1 2 15 66-38 10 7 1 2 15 61-35 9 6 0 3 12 56-35 7 2 1 4 5 31-33 0 2 2 5 6 26-29 9 0 18 1 18-83 7 0 0 7 0 13-50 2o KLASSE. i «..ju mv-fc uug naar ronvara j uiutai i Hoco moet nog uit naar Push II en PSV 2 Middelburg en krijgt Tempo nog op |DES 2 bezoek in Oisterwijk. De sponning jAgressive blijft er bij de drie koplopers -in zit- j Eindhoven ten. en er kan nog alles gebeuren. j Hellas Tempo wist Zondag een 5—1 overwin- JSHV nijig te boeken op D.E.S. in Bergen op Woensel Zoom en kwam hierdoor wat verder Volt van de rode lantaarn. De stand ziet er thans als volgt uit: Heren. Push II Breda II Hoco I Middelburg I Tempo I D.E.S. I Forward II 10 7 1 2 28-10 15 10 7 0 3 27-13 14 9 7 0 2 24-17 14 9 3 2 4 15-17 8 10 3 0 7 25-31 6 9 2 2 5 11-26 6 9 117 9-2J 3 AJL ZONDAG D.E.S Forward II, Push II—Hoco Vooral heb kopen van mestvee brengt en Tempo—Middelburg Dit pro- «teaM -i.i. j i Srsfflnia is v-nn ffrndf hrtlanff -rriti '01 veelal mee, het in de stal halen van de tuber-bacil. De boeren begrijpen dit nog niet, en daarom zal bij elke Bent U huiverig, voelt U zich niet prettig Misschien hebt U griep on der de leden, die U door tijdig Togal te nemen kunt voorkomen, althans sterk matigen. Togal kan U op de been houden Togal is onschadelijk voor hart. nieren en maag. Bij apo theek en drogist 0.83, 2.08, 7.94. LEZERS SCHRIJVEN HET BOUWPLAN BOUMA. De persberichten der laatste da gen omtrent het Bouma-plan zullen vele in woningmisère levende gezin nen nieuwe hoop gebracht hebben, ook hier in Zeeland. Een sluitende exploitatie-rekening en extra bouw volume zijn begerenswaardige zaken. Tegenover deze belangrijke voordelen moeten wel zeer ernstige bezwaren gesteld worden wil men het Bouma- plan als niet uitvoerbaar beschouwen. Mogelijk bestaan ze. Wethouder Van 't Westende heeft naar mijn mening het bestaan er van niet aangetoond. Ik hoop dan ook dat de gemeente Middelburg het vóór en tegen eens even rustig zal overwegen en dat de uitspraak van de heer v 't Westende niet als. het einde van alle wijsheid zal gelden. Middelburg. B. Waar zijn onze schepen Aalsum 16 v. Pt. Said naar Calcutta. Abbekerk 17 v. Sydney te Adelaide. Ala- mak p. 16 Gibraltar naar Basra. Alchiba p. 16 Lissabon naar Rotterdam. Aldabi p. 16 Lissabon naar B. Aires. AlderamlB 16 van B. Aires naar Rotterdam. Algorab 16 85 rru W. Finisterre naar Rotterdam. Alhena 16 v. B. Aires te Rotterdam. Alm- kerk 15 te Colombo naar Brisbane. Am- steldijk 15 van N. Vork te Philadelphia. Amstelkerk p. 16 Las Palmas naar Da kar. Ariadne p. 16 Dover naar Amster dam. Arkeldijk 16 van Norfolk te Nèw York. Akkrumdijk 16 van Miami naar Mobile. Alpherat 17 van N. York te Tri- mid. verw. Eendracht 15 van Balboa naar Calliao. Keibergen 16 van Livorno naar Suez. Laren berg' p. 16 Finigterre naar Amsterdam Lekkerkerk 16 van Bombay naar Colombo. Lemsterkerk 16 van Aden naar Rotterdam. Lombok 14 van Trinidad naar Kaapstad. Maasland 15 te Rio Ja neiro naar Amsterdam. Malvina 17 van Miri te Singapore. Martha 16 van Kopen hagen naar Gothenburg. Mentor 16 van Tunis te Lipari. Midas 16 van Cadiz naar Lissabon. Mirza 15 v. Miri te Yokohama. Murena p. 16 K. Bon naar Gibraltai". Obe- ron 14 van New York te La Guaira. Perna 16 van B. Aires naar Curasao. Parkhaven p. 16 Ouessant naar Montevideo. Pygma lion 16 v. Trinidad naar Mobile. Rondo 16 v. Pt. Louis naar Colombo. Radja 17 van Bombay naar Java. Singkep 12 van Ta- coma naar Calc. Salland 14 van Amster dam te B. Aires. Saparoed 16 van Mars. naar Java. Schiedijk 15 van Baltim. te Mobile. Sloterdijk p. 16 Algiers naar N. York. Stad Haarlem p. 16 Ouess. naar Rotterdam. Stentor 16 van Kymasi naar Nauplia. Tjibadak 15 van Hongk. naar Muntok. Vulcanus 16 van Livorno naar Napels. Weltevreden 15 van Halifax naar Lissabon. Borneo 16 van Pt. Said h. .Rot terdam. Cameronia p. 17 100 m. Z. van Kreta 24 te Amsterdam verwacht. Indra- poera 17 te Penang naar Djakarta. Joh. van Oldenbarnevélt 16 t. h. Singap. n. Djakarta. Kedoe p. 16 Ouess. naar Dja karta. Kota Agoeng p. 15 Minicoy n. Rot terdam. Kota Baroe 17 te Suez verw. n. Rotterdam. Kota Gede p. 16 Ouessant 18 8 u. v. m. v. Djakarta te Rotterdam verw. Kota Inten p. 17 Dover n. Djakarta. Laer tes 16 v. Amsterdam te Pladjoe. Lang- koeas 16 van Pt. Said naar Djakarta. Ma- doera 16 v. Penang naar Port Swettéiih. Mapal p. 16 Malta naar Djakarta. Mata- ram 16 van Suez naar Rotterdam. Me- lampus 16 van Stavanger naar Amster dam. Oranje p. 16 Algiers naar Djakarta. Phrontis p. 16 K. Guardafui naar Amster dam. Polypnems p. 16 Ouss. naar Dja karta. Taüsse p. 16 Minicoy naar Amster dam. Tarakan, 17 te Bona naar Djakarta. Willem Ruys p. 16 Perira naar Djakarta. Zeeland 16 van Cheribon te Semarang. Zuiderkruis 15 van Aden naar Djakarta. gramma is van gr'oót belang, zowel voor de bovenste als voor de onderste plaats. Push II heeft één punt meer én één wedstrijd meer gespeeld. De verliezer van deze wedstrijd is dan ook practisch uitgeschakeld voor het kampioenschap. Push II heeft ons in ziens de beste papieren. Forward II zal een ernstige poging doen cm D.E.S. te slaan en dit bjkt ons niet onmogelijk, zodat het dan onderaan de ranglijst ook gaat scan nen. Tempo krijgt Middelburg op bezoek en dit is de laatste kans voor Tempo om nog iets binnen te halen, zij staan verre van veilig en zullen hun huid zo duur mogelijk verkopen. KORFBAL OOK SCAMPOLO I PROMOVEERT. Direct na de aanvang nain Madjoe de leiding met 20. De Scampolo-korfballers hielden echter vol en slaagden er voor de rust nog in de achterstand te verklei nen. Meteen na de hervatting was het weer Madjoe. dat de leiding nam. Eet be hield deze tot tien minuten voor het ein de. Toen slaagde Scampolo erin de stand op 3—2 te brengen. Drie minuten voor het einde kwam de stand nog op gelijke \-oet. Met dit gelijke spel promoveerde Scam polo ten koste van Madjoe. Eindstand van de promotie-degradatie competitie, le en 2e klasse. L.Tjoba I .2 1 l 7—5 2. Scampolo 1 2 2 5—5 Madjoe I 2—11 6—8 Tonido liet geen steek vallen en verpletterde de Marathon-reserves op eigen terrein met 11-3. Hellas 2 klom naar de derde plaats door Vol harding te kloppen. 6 6 0 0 12 52-12 5 4 0 1 8 49- 8 6 2 0 4 5 10 4 3 10 2 3 0 0 3 4 11-36 2 18-31 0 9-19 0 4-28 Marktberichten VEILING GOES. Van 17 Januari. Appels: Goudreirxetten 15—47, Jonathan 12—57. Zure Bellefl. 9—24. Golden Dele. 10 —49. Cox Oranje Pippin 15—31. Br. Seed ling 7—21. Dubb. Bellefleur 8—20, No- t'arisappel 10—22. Laxton Superbe 11— 3S. Zoete Ermgaarde 9—30. Kroet- en stekappels 4—12. Peren: Doyenne du C. 33—103, Comt. de Paris 340, Conference 23—50. Jodenpeer 6—10. St. Remy 4—16. Kleiperen 4—12. Gieser Wildeman 9—20. Pondsperen 5—12, alles per 100 kg. EIERMARKT GOES. Gr. kipeieren 9 cent; vuilschalige 7 ct. Poelje eieren 7 cent. VEILING MIDDELBURG. Van 17 Januari. Fruit. Appels: Goudreinet 2035. Jona than 12—34. Peren: Comtesse de Paris 24 —25. Winterlouwtjes 6—9. St. Remy 9— 17. alles per kg. Groenten: Andijvie 40— 7S. Bloemkool I 26—38. idem II 10—24, idem III 8—12, Rode kool 6—12. Savoije- kool 6—29. Boerekool 8—15, Wittekool 5 —12, Spruiten 12—58. Prei 16—42, Peen 5—9. Kroten (kg) 6—10, Üièn 5—25, Veld sla 12—1.15, Sla (kg.) 1,19—1.49, Witlof 20 —52, Rammenas 11—12. Koolrapen 12—15. VISMIJN TE VEERE. Veiling op 17 Januari, Exportgamalcn 593 kg.: 1.56—1,85. Schar 1159 kg.: 24—38; Bot 185 kg.: 45—53; Wijting 23 kg.14—18. Ongesorteerde 6 kg 37. De 35-jarige Duitser P. R. te Keulen deed bij de Maastrichtse politie aangifte, dat hij gedurende de oorlogsjaren geld in bewaring had gegeven bij zekere K. te Maastricht tot een bedrag van ongeveer f 18.000.—, welk geld hij niet terugkreeg. De recherche stelde een onderzoek in met gevolg dat K. gearresteerd werd. Marathon Tonido Hellas 2 EMM Volharding Marathon 2 Dames. EMM toont toch serieuze plan nen te koesteren voor het kampi oenschap. Het klom ten koste van de Zeeuwen op naar de 2e plaats. Hellas 3 3 0 0 6 12- 2 EMM 2 2 0 0 4 4-0 de Zeeuwen 3 2 0 1 4 9-5 Marathon 6 1 0 5 2 6-13 Tonido 2 0 0 2 0 0-11 AFDELING ZEELAND. Heren. Hellas 3 steeg naar de 2e plaats en Tonido 3 zal nog voor deze ploeg op moeten gaan passen. Marathon 3 kreeg opnieuw een nederlaag te incasseren. 9 7 1 1 15 74-30 6 4 11 7 3 2 2 6 3 0 3 6 2 0 4 8 0 0 0 9 16-12 8 46-23 6 17-19 4 38-35 0 3-75 Tonido 3 Hellas 3 Tonido 2 Marathon 3 EMM 2 Volharding 2 Dames. Walcheren wist het tegen Mara thon 3 niet verder dan een gelijk spel te brengen zonder doelpunten, waardoor de laatste haar eerste >unt in deze competitie binnen ge aaid heeft. De Zeeuwen won op 't nippertje van Marathon 2 en Hel las 3 klopte eveneens Volharding met gering verschil. Hellas 2 5 5 0 0 10 15- 1 De Zeeuwen 2 4 4 0 0 6 31- 1 Marathon 2 Hellas 3 Volharding Walcheren Marathon 3 5 3 0 2 7 3 0 4 6 2 0 4 4 112 7 115 4 13- 4 6 6-28 4 5-13 3 4-5 1 3-24 2 winstpunten in mindering. Eerste Kamer begon met debat over L.Ö.-wet. De Eerste Kamer is begonnen met de behandeling van het wetsontwerp tot wijziging van de lager onderwijs wet 1920. Door deze wijziging wordt de achtjarige lagere school ingevoerd. Daarnaast blijft een afzonderlijke school voor voortgezet gewoon lager onderwijs gehandhaafd. Voor oprich ting van een dergelijke school zullen tenminste 51 leerlingen vereist zijn. Mr. J. C. Cramer (Arb.) ging uit voerig in op de bezwaren der tegen standers van de voorbereidende klas- De heer Wendelaar (WD) opperde de gedachte aan een staatscommissie, die een grondplan zou kunnen maken, $n voorts aan een centraal adviescol lege. De heer van Velthoven (KVP) gaf te kennen, dat zijn fractie gaarne haar stem aan het ontwerp zou geven. De heer Woltjer (AR) herinnerde aan de vele wijzigingen van de L.O.- wet 1920, die niet hebben bijgedragen tot een rustige ontwikkeling van het onderwijs. Spr. gaf zijn ingenomen heid met het onderhavige voorstel te kennen en sprak de hoop uit. dat er meer Chr. ambachtsscholen zullen ko men. De heer Schipper (AR) zegt het te betreuren, dat de 6 jarige lagere school gronöschool is geworden en de 7-ja rige is losgelaten. Te half elf werd de vergadering verdaagd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1950 | | pagina 5