Subsidieverlening door Provincie tot viermaal toe aan de orde JIMMY BROWN, sportheld no. 1 Zeeuwse Almanak LETTY'S moeilijke KEUZE Jaarwedden van Gedeputeerden werden verhoogd .J Gemeentesecretaris van Sluis viert 1 Februari zilveren jubileum WOENSDAG 18 JANUARI 1950 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 r G.S. stellen onderzoek In naar de lectuurvoorziening In Zee land. De Provinciale Staten, die Dinsdag in de Concert- en Gehoorzaal te Middelburg, in de winterzitting bijeen waren, hebben tijdens de ochtend vergadering een belangrijk deel van de omvangrijke agenda in snel tempo afgehandeld. Vele voorstellen van Gedeputeerde Staten leidden niet tot discussie, doch men stond geruime tijd stil bij een tijdens de zitting door de heer D. Kodde ingediend voorstel om de jaarwedden van de Gedeputeer den tot 5500.te verhogen. Dit voorstel werd aangenomen, doch er moest over worden gestemd, daar de V.V-D.-fractle er zich tegen verzette. Andere debatten betroffen het al dan niet subsidiëren van de Nutsbiblio- theken en van de B.L.O.-school te Hulst, alsmede de omvang van de pro vinciale bijdragen ten behoeve van de paardenfokkerij en de bestrijding van t.b.c onder het rundvee. Na de opening deelde de voorzit ter jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, mede, dat bericht van verhindering was binnengekomen van de Staten leden T. J. W. Lannoije (KVP), W. AT den Boggende (AR), U. Kre- mers (CPN) en J. J. van den En- de (AR). Mevrouw E. J. v. d. Broecke-de Man (Arb.) kon niet instemmen met een voorstel van G.S. om een subsi die-aanvrage van de Nutsbibliothe- ken af te wijzen. De heer F. Schets (KVP) drong er bij het college op aan om de Stichting voor Maatschappelijk en Cultureel Werk opdracht te geven een subsidie schema op te stellen. „Met al die subsidies komen wij op een gevaarlijk terrein," meende de heer D. Kodde (SGP). Spreker wees erop, dat de lectuurvoorziening op het platteland goed is. Mr. VV. F. E. Baron van der Fcltz (CH) vroeg zich af, of de Provincie op dit gebied een taak heeft te ver vullen. Hij meende hierop bevestigend te moeten antwoorden. Het is echter uitsluitend een stimulerende taak. In beginsel voelt de C.H.-fractie voor 't voorstel. Het lid van G.S., de heer A. Schout beantwoordde de sprekers, daarbij vóóropstellend, dat hij zijn persoonlij ke mening weergaf. Hij bestreed de opvatting van mevrouw Van den Broecke, dat de Nutsbibliotheken een voorname plaats in de provincie innemen en was van mening, dat subsidieverlening ernstige conse quenties zou hebben; de financiële toestand van de openbare leeszalen is niet zodanig, dat de besturen daar van een prov. subsidie niet zouden begeren. Ged. Staten erkennen volle dig, dat zy een stimulerende taak hebben te vervullen. Dit is o.a. hl ge beurd via het Anjerfonds, waarmede de lectuurvoorziening op het platte land aanmerkelijk kon worden uitge breid. De gemeente heeft ten aanzien van de subsidieverlening een primai re taak, de provincie een secondaire. De heer A. C. de Baare (Arb.) constateerde, dat de subsidieverlening door Rjjk en Gemeenten aan de open bare leeszalen aanzienlijk is opge voerd. Hjj had weliswaar in 1947 ge pleit voor subsidieverlening aan deze jeeszalen, maar meende, dat, gezien de huidige omstandigheden, thans de volle aandacht moet worden gewijd aan de voorziening ten plattelande. Mevrouw van den Broecke hand haafde haar verzoek om een onder zoek naar die voorziening in te stel len. De heer Schout antwoordde, dat G.S. een onderzoek zullen instellen naar de gehele lectuurvoorziening in de provincie, óók die van de steden. NIEUW STATEXIJD BENOEMD De geloofsbrieven van de heer W. Sanderse jr. te Vlissingen werden VEERE Als ge nu meent, dat de Verenaren dat aardige stukje over Veere op een druilerige Zondagmiddag gewaar deerd hebben, ge vergist u! De echte, doorgewinterde Verenaren waren boos en als zij boos zijn, dan rinkelt uw telefoon met een nijdig belletje en als ge de hoorn van de haak neemt, dan behoeft ge zelf bitter weinig te zeg gen. Of ge 'n vreemdeling zijt in Jeruza lem, vragen ze en of ge nu waarlijk alleen maar in 'n nis van de Camp- veerse toren hebt zitten pruilen en al leen maar 't verleden hebt laten herle ven? Of ge nu nog altijd niet weet, dat de woningen in Veere en daarvan voor al de hoogbejaarde, gastvrije oor den zijn, waar ge nimmer als onwel kome gast verschijnt, maar altijd met vreugde begroet wordt? Of ge niet weet, dat het water en de grauwe nevel alleen maar kille herinnerin gen oproepen, terwijl toch in de zes tiende eeuxose huizen het haardvuur vlamt en men converseert als in de tijd, xvaarin conversatie nog inhoud had? Daar, in die huizen leeft een levend verleden, dat niets weemoedigs heeft. Er is iets blijven hangen van de huiselijkheid, van de vrede, van de rust, van de weldadige en helaas tegenxooordig zo zeldzame hartelijk heid, die maakt dat de eenzaamste niet eenzaam meer is en de ongelukkigste eensklaps xoeer glimlachen kan. Dat zeggen de Verenaren, de door gewinterde tenminste, die weten wat Veere is. En ze hebben gelijk. En als ge een vage bekende hebt, die in zo'n heel oud huis in Veere woont, of een goede vriend, blijf dan niet alleen in de Campveerse toren zitten, maar loop ook even bij hem aan. Om Veere compleet te waarde ren. En er voortaan heimwee naar te hebben. onderzocht en in orde bevonden, waardoor hij benoemd is tot Staten lid in de vacature-J. C. Vogelaar (CH). De heer Sanderse legde vervolgens de eed af. De heer D. W. Lindenbergh (VVD) uitte de hoop, dat Ged. Staten willen ovexwegen om volgend jaar een dub bele subsidie te verlenen aai de stichting „Prov. Gezondheidsdienst voor Dieren in Zeeland". De heer Stemerding wees er op dat nog steeds reagerende dieren worden ingevoerd in de provincie. Dit lek moet worden gedicht. De heer M. de Bruyne (WD)„Wan neer alle reageerders in ons land zou den moeten worden afgeslacht, zou dit millioenen kosten. De zaak wordt echter door deskundigen bestudeerd". Het lid van G.S., de heer C. Philip, se was van oordeel, dat het met dat bewuste ,,lek" nu ook weer niet al te erg is gesteld. Inderdaad bestaat de mogelykheid om besmet vee in te voeren, doch het percentage is uiterst gering, volgens deskundigen 1 2%. Spreker ontkende dat veehouders van dat lek zouden profiteren. De heer Phllipse kon de Statenleden verzekeren, dat aan d e contróle al het mogelyke wordt gedaan. Het vooi-stel tot verlening van een bijdra ge ad. 5000 werd hierna z.h.s. aan genomen, evenals voorstellen tot subsidieverlening in de stichtings- kosten van een gebouw voor de Rijkslandbouwwinterschool te Schoondrjke en van een Chr. land- bouwwinterschool te Middelburg. DE PROVINCIE EN DE B.L.O.-SCHOLEN De heer R. A. J. den Boer (K.V.P.) uitte zyn grote teleurstelling over 'n voorstel om geen subsidie te verle nen in de exploitatie van de school voor buitengewoon lager onderwijs te Hulst. De Gedeputeerde de heer A. Schout wees op de gemeenschappelijke rege lingen tussen de gemeenten voor het onderhouden van B.L.O.-scholen. G. S. zijn dan ook niet van oordeel, dat zij op dit gebied een taak hebben. STEUN PAARDENFOKKERIJ. Bij het voorstel tot vermindering van de subsidiëring der paardenfok kerij in de volgende jaren verzocht de heer J. Balkenende (A.R.) om bij het opstellen van de volgende begro ting een subsidie te bepalen voor een reeks van jaren, die voldoende finan ciële steun betekent voor de afdeling Zeeland van „Het Nederlandse Trek paard". De heer Kodde achtte het onjuist om nu reeds de subsidievermindering voor de komende jaren vast te stellen, want de Prov. Staten, in de samen stelling, die zij krijgen door de ver kiezingen, bindt men daardoor aan een besluit. G. S. hadden voorgesteld dit jaar de subsidie ten volle te hand haven op 2250 en die voor 1951 te bepalen op 1500 en voor 1952 op 750 De heer Stemerding stelde voor, dat de Staten voor 1950 2250 subsi die verlenen en wilde verder het col lege vrijlaten. In die zin werd besloten. In snel tempo gingen vervolgens voorstellen onder de hamer door be treffende verlening van bijdragen in de herstelkosten van monumenten van geschiedenis en kunst, vaststel ling van de distelbestrijding en de stekbietenverordening en enige wijzi gingen in de begrotingen. VERHOGING JAARWEDDEN G. S. De heer D. Kodde (S.G.P.) deed een voorstel buiten de orde van de ver gadering, om met ingang van 1 Janu ari 1950 de jaarwedden van de Gede puteerden te brengen op 5500, dit in verband met de gewijzigde om standigheden. Het voorstel was mede ondertekend door de heren Van Oor schot (Arb.), Stemerding (C.H.), P. Meliefste (A.R.) en P. V. M. Vercau- teren (K.V.P.)welke laatste ook kin derbijslag voor G. S. wenste volgens de Rijksregeling De heer Lindenbergh was tegen het voorstel-Kodde. De Statenleden zijn niet bevoegd om te beoordelen, of de beloningen juist zijn. Hij was van mening, dat door de verhoging van de lonen Nederland steeds verder ach teruitgaat. De heer Van der Feltz merkte op, dat de verhoging van deze jaarwed den reeds twee jaar traineert. Fries land en Zeeland zijn de provincies met de laagste jaarwedden voor de leden van G. S. De heer Van Oorschot achtte even eens de wedden te laag. maar hij ver klaarde zich tegenstander van toe kenning van kinderbijslag. r heer Meliefste wees er op, dat mc: met een wedde van 5500 heus nog niet aan de top is. De A.R.-frac tie steunt voor 100 het voorstel van de heer Vercauteren om een kinder bijslag te verlenen, gelijk aan die voor de hogere ambtenaren De heer Kod de achtte de tijd echter nog niet rijp om de kindertoelage te verstrekken. Het voorstel Kodde om de wedden I Dat deze belangstelling te verhogen tot 5500.zónder toe- eerste plaats richtte op s< kenning van kinderbijslag werd hier- na aangenomen met 28 tegen 4 (V.V. D.) stemmen. Het voorstel-Vercaute. ren werd met 22 tegen 10 stemmen verworpen. Hierna werd de vergadering ge schorst. 78. Veel gelegenheid om verder te snoepen kreeg Jimmy niet, want de Albion raakte weer aardig op dreef, en de ene gloeiende kogel na de andere vloog op Jimmy's doel af, en bij een van die gelegenhe den, schoten ze hem z'n jampot finaal uit z'n hand. Het ding vloog met een grote boog over de dek- latWoedend werd Jimmy daarvan. Hij grom de van boosheid en meteen vloog hij achter zijn eigendom aan, aan geen voetbal, aan geen Wem bley Rovers meer denkend. De gevolgen waren niet moeilijk te raden, want het is gemakkelijk scoren, als de doelman op de loop is. Volgende patiënt. De 28-jarige Assunta Giuli be loofde de artsen, toen zij het ziekenhuis San Giovanni te Ro me verliet na een behandeling aan kwetsuren die zij naar haar zeggen had opgelopen doordat haar echtgenoot haar had ge slagen, dat zij binnenkort meer werk zouden krijgen. Een half uur later werd haar echtgenoot het ziekenhuis bin nengebracht met diepe schram men op zijn gelaat. Weer goud van Londen naar Brussel. Voor de vierde maal in enkele we ken tijd is een lading goud in staven van Londen naar Brussel gezonden. Een vrachtauto begeleid door gewa pende detectives heeft de lading, die een waarde van ongeveer 1 millioen pond sterling vertegenwoox'digt, naar de vlieghaven van Londen gebracht. Westerse ambassadeurs in Moskou confereren. De drie Westerse ambassadeurs in Moskou, sir David Kelly (Engeland), Alan Kirk (V.S.) en Yves Chafaig. neau" (Frankrijk) zijn Dinsdagmiddag drie kwartier in conferentie bijeen geweest op de Britse Ambassade. Aanwezig waren ook hun naaste me» dewerkers. Intense belangstelling voor sociaal werk. Bevelander, die met hart en ziel Zeeuwsch-Vlaming werd Woensdag 1 Februari zal de heer P. F. van Hootegem zyn zilveren ju bileum vieren als secretaris der ge meente Slois. Hoewel geen Sluizenaar van ge boorte, zelfs geen Zeenwsch Vlaming, is de heer van Hootegem Ln de lange reeks van jaren, dat hjj als gemeen tesecretaris in het vermaarde Zeeuwsch Vlaamse stadje diende, hier een algemeen gewaardeerde fi guur geworden. Geen ambtenaar in de slechte betekenis van het woord, maar een functionaris met een brede belangstelling voor alles wat zich in zyn gemeente en in de streek af speelt. g zich in de sociaal-werk in velerlei vorm en schakering, moge hier op de voorgrond gesteld worden. Want zelfs wanneer de heer van Hootegem zich bezig houdt met het sportleven en dat doet hij graag dan is het toch in de eerste plaats weer het sociale element, dat hem hierin aantrekt: de zorg voor het lichamelijk en geestelijk welzijn van de jeugd. OP BEVELAND GEBOREN De heer van Hootegem werd op 30 Juni 1900 in Kapelle geboren als zoon van 'n bekende Bevelandse boe renfamilie. Reeds op jeugdige leeftijd verhuisde hij met zijn ouders naar Aardenburg waar hij in de jaren van de eerste wereld-oorlog als leerling ambtenaar op de secretarie kwam. Dat was in de tijd, dat de heer B. I. Zonnevylle hier gemeentesecretaris was. Van hem heeft de heer van Hootegem heel veel geleerd en het is ook op zyn uitdrukkelijk verzoek, dat we de naam van de heer Zonne vylle hier nog enigszins in herinne ring brengen. Met de heer Zonnevylle vertrok de jonge ambtenaar van Hoo tegem in 1919 naar Terneuzen en van hier ging hij 1 Februari 1925 als se cretaris naar Sluis, waar toen burge meester J. Berkers nog aan het hoofd der gemeente stond; deze werd in '38 opgevolgd door burgemeester A. F. J. Aernoudts. IN SLUIS In Sluis heeft de heer van Hoote gem zijn belangstelling én zijn werk kracht niet beperkt tot de secretarie. In tal van functies heeft hij veel goed werk verricht, met name in het Wit- Gele Kruis, waarvan hy niet alleen voorzitter van d© plaatselijke afde ling, maar ook secretaris van de Pro vinciale Bond en lid van de Nationale Raad is. Van zijn overige functies noemen wij nog die van vice-voorzitter van de Vereniging van burgemeesters, secretarissen en ontvangers in West- Zeeuwsch-Vlaanderen, bestuurslid P. F. v. Hootegem. van de R.K. Woningbouwvereniging voor Zeeuwsch-Vlaanderen, van Kath. Maatschappelijk Werk en van de Godshuizen te Sluis en van de afde ling West-Zeeuwsch-Vlaanderen van het Nederlandse Rode Kruis. Het Wereldgebeuren Vrolijk gevang België heeft de effectenfraude. Frankrijk de „affaire van de gene raals", Nederland de zaak Schallen- berg, waarom zou Zwitserland achter blijven? In een speciale correspondentie, die we uit Genève ontvingen, wordt de tragi- comedie van de vrolijke gevangenis in Genève uit de doeken gedaan. Zelfs de auteur van de „Fleder- maus" had het niet beter kunnen be denken. De gebeurtenissen, die zich in de gevangenis „Saint-Antoine" af gespeeld hebben, zou ook de Weense operette tot eer strekken. Het is al leen jammer, dat door het ingrijpen, van de chef van het kantonale justi tie- en politie-departement een einde werd gemaakt aan het vrolijke spel achter de grauwe muren. Het bestuur van het kanton Genè ve verkondigde op zekere dag, dat het in de gevangenis „Saint-Antoine" he lemaal niet zo somber toeging, als de gemiddelde burger, die dagelijks langs de gevangenis wandelt, zou denken. Twee gevangenbewaarders, René Per- rottet en Albert Castella, werden ge arresteerd. omdat zij 's nachts een ze kere Friedel Michel binnen de gevan genismuren hadden gesmokkeld. In de onderzoekkamer van de gevangenis arts had Friedel regelmatig een af spraakje met haar vriend, de voorma lige hooggeplaatste bestuursambte naar Raymond Denat, een Fransman, die wegens oplichting voor een bedrag van 450.000 francs achter de blijkbaar niet ondoordringbare tralies zat. Hoe wel deze feiten onomstotelijk werden vastgesteld, kon men niet nagaan, of de gevangenbewaarders uit egoïstische motieven gehandeld hadden. Zij. ver- irlatirrlor. ,1 nf iViof nïof FEUILLETON door MARY BURCHELL 11 „Sta mij toe", viel hij haar in de rede en hield Letty een grote schone zakdoek voor, die zij met een menge ling van verlegenheid en opluchting aannam. Ze zag een glimp van niet onvriendelijke vrolijkheid in die veel begrijpende, licht sarcastische ogen, toen hij voortging: „Ik geloof, dat het juist volgens de beste romantische tra dities is, om bij een gelegenheid als deze uw eigen zakdoek te missen, zo dat de „Belangwekkende Onbekende" u van dienst kan zijn". Letty kwam er zo waar toe, nu even te lachen. ,,'t Is heel aardig van u, onze on achtzaamheid zo filosofisch op te ne men", sprak ze. „Och, het was niet eens onachtzaam heid", verzekerde hij. „Ik was juist aangekomen" hij wees op een glan zend zwarte auto die in de oprijlaan achter Alec's „two-seater" geparkeerd stond „en daar ik op mijn bellen geen antwoord scheen te zullen krij gen, vond ik het maar 't beste, te zien, of ik mevrouw Ormford of u kon vin denIk veronderstel namelijk, dat u juffrouw Ormford bent". „Ja, zeker", antwoordde Letty, ter wijl ze hem ietwat verlegen de zak doek teruggaf, die hij echter uiterst kalm aannam. „Ja, ik ben Letty Orm ford. Ikikmaar komt u bin nen", ging ze voort, naar de voordeur wijzend. „Ik denk, dat Anna achter in de tuin was en u niet heeft ge hoord. Ik zal u uw kamer wijzen en.... en Gabrielle laten weten, dat u er is". Toen hij zich omdraaide en met haar naar het bordesje liep, bemerkte zij voor het eerst, dat hij enigszins hinkte. Pas toen herinnerde zij zich, dat meneer Rufus Arling een invalide was, voor wie moest worden gezorgd. Een knorrige invalide nog wel, die al leen kon worden gepaaid door hem de kamer met het balkon te geven. 't Zou moeilijk zijn, iemand te vin den, die minder met haar verwachtin gen op dit punt overeenkwam dan deze lange, donkere, interessante man, dacht Letty, terwijl zij hem onder het lopen een paar maal tersluiks aan keek. Ondanks zijn hinken had hij iets over zich, iets krachtigs en gemakke lijks, dat, zo dacht Letty, de mensen wel „aangeboren gratie" noemden. Het had niets te maken met salon-be- schaving en werd het best door het woord „interessant" gekenschetst. Ja, interessant, dat was hij en wel héél sterk. Zij had nooit iemand ge zien, die meer de aandacht trok dan hij. Hij deed het al en hield je vast nog voor je je een mening over hem had kunnen vormen. Men kon van hem houden of desnoods hem ha ten, maar hem over 't hoofd zien, ging niet aan. In de hall kwamen ze Anna tegen en Letty, die vurig hoopte, dat ze geen spoor van tranen meer vertoonde, zei haastig: „Dit is meneer Arling, Anna. 't Is in orde. Ik zal hem zijn kamer wijzen". Anna's gelaat toonde duidelijk, dat ook zij de indringer heel anders vond dan zij had venvacht, maar Letty leidde haar gast snel de trappen op en verder naar zijn of juister haar kamer. Op de drempel bleef hij staan en keek rond met de scherpe blik, waar mee hij, naar Letty dacht ge woon was de meest uiteenlopende si tuaties te overzien. „Heel vrolijk", zei hij kort maar waarderend. „We dachten, dat u een soort inva lide was", zette Letty uiteen. „Daar om gaven wij u de kamer met het bal kon, zodat u hier van het uitzicht zou kunnen genieten, als u geen zin had, naar de tuin te gaan". Hij lachte., kort maar hartelijk. „Hoe kwam u erbij, mij voor een in valide te houden?" „Wel, wij wisten., of hadden ge hoord, bedoel ik dat u een motoronge luk had gehad en meenden, dat u nog herstellende was". „Ik denk, dat Dulcie Rayner weer als gewoonlijk de feiten door elkaar heeft gegooid", zei Rufus Arling een beetje spottend, maar goed-gehu- meurd." Inderdaad heb ik 'n ongeluk gehad, maar dat was maanden gele den en ik ben volkomen hersteld; al leen hink ik nog wat:" „Dus u ging niet hierheen om weer op uw verhaal te komen?" „Goede hemel, neen! Ik kwam hier hij scheen, naar Letty meende, een fractie van een seconde te aarzelen, maar ging toen kalm en wat omslach tig voort om rustig en ongestoord te kunnen werken, namelijk mijn laatste tocht langs de Amazone-rivier te beschrijven". (Wordt vervolgd). klaarden ,dat zij het niet konden aan zien, dat de gevangenen gescheiden leefden van hun „betere helften". Ge zien tegen de achtergrond van deze merkwaardige handeling komt de strafvoltrekking in een eigenaardig daglicht te staan. „Antonius-Hotel" noemen de inwo ners van Genève de gevangenis, na dat de afspraakjes in de onderzoek kamer van de gevangenisarts bekend geworden waren. Het eerste ogenblik namen de Genèvers met een strenge moraal het geval niet zo zwaar op, omdat zij van mening waren, dat het hier ging om een tedere liefdesge schiedenis tussen Friedel Michel en haar ingesloten geliefde. Later kwam uit, dat Friedel niet de enige dame was, die voor het vermaak van de ge vangenen door de gevangenisbewaar ders in de gevangenis gelaten was. Een aantal dames, die in de gevange nis van Saint Antoine verschenen, waren van twijfelachtig allooi. Zonder ling genoeg konden zij niet opge- De officier van justitie van de Ar- j spoord^ worden, zodat de aanklacht al - rondissementsrechtbank te Den Haag -een tfgen Friedel Michel gericht heeft een jaar gevangenisstraf ge- l v/erd, dte beweerde, dat zij alleen de eist alsmede ter beschikking stelling drang van haar hai*t gevolgd had en van de regering tegen de 26-jarige |e?n bezoek aan haar „bruidegom" kantoorbediende de J. Deze werd be- Piet Yan (le hand kon wijzen, als Niet alleen in Sluis, maar ook daarbuiten geniet de a.s. jubilaris veel waardei'ing en de algemene sym- Êathie. Ondanks het feit, dat hij "zijn elangrijk ambt reeds 25 jaren ver vult, kan men, menselijkerwijs ge sproken, zeggen, dat hij nog een reeks van jaren voor de boeg heeft. Dat hij in die jaren in zijn verschil lende functies en mogelijk ook in nieuwe nog veel voor Sluis zal kunnen en willen doen, daarvan is ieder, die deze nog jeugdige zilveren jubilaris kent, overtuigd. Een jaar geëist voor oplichting van 5 gulden. schuldigd van oplichting voor een be drag van vijf gulden door zich valse lijk uit te geven voor een ambtenaar bij het huisvestingsbureau. Hij had een zekere B. een woning beloofd, hem een voorschot van vijf gulden gevraagd voor een taxi en verder niets meer van zich laten horen. De verdachte moest per brancard de gerechtszaal worden binnengedra gen aangezien hij .verpleegd wordt in het ziekenhuis te Vught. Hij ontken de iets met oplichting te maken te hebben. B. bleef echter by zyn ver klaring. De oficier van justitie acht het feit bewezen en kwam tot ge noemde eis. Onbewaakte overweg eiste weer een slachtoffer. De 33-jarige boerenknecht J. Booi, is, toen hij de onbewaakte overweg in de Edammer Jaagweg per fiets passeerde, door de trein naar Enk huizen gegrepen en op slag gedood. Hij was gehuwd en vader van één kind. Felix Mendelssohn uit de zorgen. De Engelse Hawaii-bandleider Felix Mendelssohn is uit zijn Nederlandse perikelen. Extra radio-uitzendingen, engagementen voor twee voorstellin gen en hulp van zijn gramofoonpla- tenmaatschappij maken 't hem moge lijk aan zijn verplichtingen hier te lande te voldoen. Zoals men weet, kwam Felix Men delssohn in de zorgen toen de voorstel lingen van zijn veertig man sterke ensemble te Den Haag niet een zoda nige belangstelling trokken, dat de kassa de kosten goedmaakte. Hulp van de Scaladirectie, van de omroep, een Nederlandse impressario, medewer king van de ministeries van Finan ciën en Sociale Zaken en de Neder landse vertegenwoordiger ener gra- mofoonmaatschappij brachten hem weer in het financieel goede spoor. Hotels, pensions, personeel en de reis kosten naar Engeland zijn thans ge dekt haar daartoe de gelegenheid geboden werd. De gehele affaire kon echter niet verdoezeld worden; de Senaat en het Parlement trokken het geval tot zich en de i-echter, die met het onder zoek belast was, gi-eep in Niet alleen de gevangenbewaarders doch ook Friedel werd gearresteerd en later te gen borg weer vrijgelaten. De zaak werd er niet beter op, toen bleek, dat ook het keukenpersoneel van de gevangenis een hand in het spel had gehad en vele lekkere hapjes aan de bezoeksters van de onderzoek, kamer had geserveerd. De president van de staat verklaar de: „Dagelijks krijg ik rapporten over de vorderingen van het onderzoek. Enkele bewaarders, wier schuld on omstotelijk vast staat, zijn inmiddels ontslagen. Er zullen nog wel meer ontslagen volgen. De schuldige beamb ten zullen, voorzover hun vergrijp onder de strafwet valt, vervolgd wor den. Het oude gevangenisreglement hield, zoals nu duidelijk is bewezen, te weinig rekening met de menselijke zwakheden. De Genèvers vragen zich echter af, of niet juist de vrolijke gevangenis rekening gehouden heeft met „de menselijke tekortkomingen"; zij zijn er van overtuigd, dat het nieuwe bestuur er voor moet zorgen, het contrast tussen de grauwe gevan genismuren en de moderne onderzoek kamer weg te vagen. Landen als wanbetalers. De Wereldgezondheidsorganisatie heeft bekend gemaakt, dat de contri- ties, waarop in de begrotingen van 1948 en 1949 was gerekend, voor res pectievelijk 18 en 27 procent niet be taald zijn. China moet nog 569.723 dollar beta len en Italië 199.403. Rusland en Bul garije, die in het afgelopen jaar uit de organisatie zijn getreden, zijn nog 712.806 dollar aan niet-betaalde contri- butiegelden schuldig Een aantal kleine' staten heeft de laatste twee jaar nog niets betaald In totaal heeft de Wereldge-ond- heidsorganisatie nog 2.215.299 dollar aan contributie te vorderen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1950 | | pagina 3