Nieuw recreatieplan voor Goes In tie toekomst geen bestaan voor deel van Bevelanders? PREDIKBEURTEN Planologische Dienst en E.T.l. stelden lijvig rapport samen VERENIGINGSGEBOUW VAN SOUBURG IS VRIJWEL GEREED Rapport Planologische Dienst en EJ.i bevat een schat van gegevens ZATERDAG 14 JANUARI 1950 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 5 Aantrekkelijk parklandschap bij de Heemisseweg. Vorigjaar is er in de gemeenteraad van Goes gesproken over de mogelijk heden van een wandelpark of bos in deze stad. Een commissie uit de raad had namelijk deze mogelijkheden onderzocht en kwam met een voor stel voor de dag, dat bekend werd onder de naam „Bosplan". Als de geschikste plaats voor dit Bosplan werd een terrein in de z.g. Kromme Poel voorgesteld. Teneinde te kunnen nagaan of dit plan aan vaardbaar was, wilde het gemeentebestuur echter deze gehele kwestie eens in groter verband bezien en verzocht daarom aan de Provinciale Pla nologische Dienst en 't Economisch Technologisch Instituut een plan sa men te stellen, waar in grote lynen de uitbreiding van Goes buiten de be grenzing van het bestaande uitbreidingsplan zou worden aangegeven. Beide diensten zyn toen terstond aan de slag gegaan en stelden in Mei '49 een lyvig rapport samen. Dit rapport is eerst thans vrij gegeven voor pu blicatie. Het rapport noemt het voorstel van de raadscommissie, het z.g. Bosplan dus een bruikbare oplossing, doch noemt ook enkele bezwaren. De betrekkelijk geringe afmetin gen érvan b.v. zullen de recreatieve waarden van het bos aanzienlijk ver minderen. Bovendien zal met de verwezenly- king van dit plan een vrij lange pe riode gemoeid zijn (groeitijd), terwijl een aaneengesloten boscomplex zeer hoge onderhoudskosten met zich zal brengen. De rapporteurs achten op grond van hun onderzoekingen naar de sociaal-economische structuur van Goes in de toekomst voor deze stad een plantsoenoppervlakte van minstens 7.425 ha. noodzakelijk, alsmede 3 speelweiden met een totale oppervlakte van 1.57 ha. In het rapport wordt uiteenge zet, hoe hieraan kan worden vol daan, waarby tegelijk stedebouw kundig een harmonieus geheel ontstaat. Aan dit voorstel ontle nen wy het volgende: In een wyziging van het uitbreidings plan 1942, werd ter voorziening in de behoefte aan industrieterrein, een terrein gelegen tussen Zuidvlietstr. en de spoorlijn Roosendaal-Vlissin- gen, voor dit doel aangewezen. Als gevolg hiervan werd de opper vlakte bestemd voor speelterrein en plantsoen iets verminderd, waardoor een, zij het gering, tekort aan speel weide ontstond. Teneinde enerzijds te voorzien in de behoefte aan speelterrein in het Westelyk deel der stad, dat hoofdza- kelijk een arbeidersbevolking her bergt en anderzyds te voorkomen, dat een industrieterrein in de onmid dellijke nabijheid van de woonwijken ontstaat, is het wenselijk zo moge lijk, een andere plaats hiervoor te re serveren. Bovendien kleeft- aan de huidige plaats van het industrieter rein het bezwaar, dat een eventueel verdere uitbreiding daarvan niet of slechts uiterst moeilijk zal kunnen geschieden. VERPLAATSING INDUSTRIE TERREIN Een bevredigende oplossing zou in dit verband gevonden kunnen wor den door een verplaatsing van het in dustrieterrein naar het gebied in de Kromme Poel, onmiddellijk grenzend aan het spoorwegemplacement en Poelweg I. SCHAKEN Euwe in Beverwijk op de tweede plaats. Vrijdagavond werd te Beverwijk de zevende ronde gespeeld in het inter nationaal hoogovenschaaktournooi. De uitslagen waren: Donner—Rossolimo Kramer Van Scheltinga 10; EuweCürtle- ver VzVz; Henneberke—Hugot 1—0; Van SetersSoultandbeief VzVi. Donner won zyn afgebroken "partij tegen Van Scheltinga. De stand luidt thans: 1. Donner 6 pnt.; 2. Euwe 5 pnt.; 3 en 4 Van Seters en Cortlever 4>/2' pnt.; 5. Rossolimo—4 pnt.; 6. Van Scheltinga 3Vz pnt.; 7 en 8 Kramer en Henneberke 2Vz pnt.; 9. Soultan beief 2 pnt.; 10. Hugot V2 pnt. TAFELTENNIS TAFELTENNIS COMPETITIE. In de Walcherse tafeltenniscompetitie (groep A) wist Sla Raak n het stoute stukje uit te halen door gelijk te spelen tegen het eerste team (5—5). Hierdoor zijn de kampioenskansen van „De Schelde I" aanmerkelijk gestegen. P.Z.E.M. I behaal de haar eerste overwinning op het zwakke Amor (64) en steeg hierdoor een plaats op de ranglijst. De gedetailleerde uitslagen luiden: Sla Raak ISla Raak II 55. M. Wondergem- P. Roovers 1—0. A. J. van SluysG. Pen- nock 0—1. O. van Roggen—A. Leijnse 0— 1. M. WondergemG. Pennock 0—1. A. J. van Sluys—A^ Leijnse 1—0. O. van Rog gen—P. Roovers 10. M. Wondergem— A. Leijnse 10. A. J. van Sluys—P. Roo vers 1—0. O. van RoggenG. Pennock 0—1. Wondergem/Van Sluys—Roovers/ Pennock (4—1. Amor—P.Z.E.M. I 4—6. C. de Vries— P. C. v. d. Eijk 1—0. W. Sandifort—A. J. Osté 0—1. G. Jordens—A. J. Wouters 0— 1. C. de Vries—A. J. Osté 1—0. W. San difort—A. J. Wouters 01. G. Jordens— P. C. v. d. Eijk 0—1. C. de Vries—A. J. Wouters 0—1. W. Sandifort—P. C. v. d. Eijk 0—1. G. Jordens—A. J. Osté 1—0. De Vries/Sandifort—v. d. Eijk/Osté 1—0. Doordat in groep B „De Schelde II" een 9—1 overwinning behaalde op Sorry 331 en Sla Raak III genoegen moest nemen met een gelijk spel (5—5) staande Schelde- mensen nu aan do» kop. De uitslag luidt: De Schelde HSorry III 9—1. T. EngelseJ. Aspeslagh 1—0. P. BleuelN. Rijks 1—0. Klopmeijer—L. Knoop 1—0. P. Bleuel—L. Knoop 0—L KlopmeijerN. Rijks 1—0. T. Engelse—L. Knoop 1—0. P. BleuelJ. Aspeslagh 10. T. EngelseN. Rijks 10. KlopmeijerJ. Aspeslagh 10. Engelse/BleuelAspeslagh /Rijks 1—0. Op deze wijze zal het mogelyk zyn, met behoud van de thans in de na bijheid van het industrieterrein ge projecteerde woningen, in grote trek ken de toestand van het uitbreidings plan 1942 voor ht gebied tussen Zuid- vlietstraat en spoorlyn te herstellen, waardoor voor het Westelyk stads deel voldoende ruimte voor speelwei de en groenvoorziening zal vry ko men. Niet alleen zal hierdoor 't industrie terrein uit de onmiddellijke nabijheid van een belangrijke woonwijk ver dwijnen en krijgt dit stadsdeel re creatiegebied in de naaste omgeving, doch tevens wordt hierdoor het niet te onderschatten bezwaar opgegeven, dat voor een bezoek aan het recrea tiegebied de spoorlijn moet worden gepasseerd. Het voorgestelde industrieterrein zal bovendien door de ligging bij het stationsemplacement een gemakke lijke spoorwegaansluiting kunnen krijgen, terwijl via de Poelweg I een gemakkelijke aansluiting op het we- genet is gegarandeerd. Daar door déze verplaatsing van 't industrieterrein het plan tot bestem ming van de Kromme Poel voor wan delbos wordt aangetast, is getracht elders op het grondgebied van de ge meente Goes hiervoor een plaats te vinden. AANTREKKELIJK GEHEEL Bij onderzoek bleek het landschap ten Noorden van de Heer Nisseweg, aan de westzijde begrensd door een aaneengesloten boomgaardencom- plex en zich in Noordoostelijke rich ting voortzettend op het grondgebied der gemeente Kloetinge, een zodanig karakter te bezitten, dat hier naar onze mening slechts met geringe voor ziening 'n aantrekkelijk parkland schap tot stand zal kunnen worden gebracht. Dit landschap met zijn afwisseling van boomgaarden, bouwland en welden, onderbroken door boom groepen en poelen, zal door ver sterking van de beplanting en de aanleg van enige wandelpaden tot een zeer aantrekkelijk recreatie terrein kunenn worden gevormd. Met opoffering van een slechts geringe oppervlakte cultuurgrond en naar verhouding geringe kos ten, biedt dit terrein niet alleen een aantrekkelijke ontspannings- gelegenlieid voor de Oostelijke woonwijken en zelfs voor geheel Goes en het aangrenzende Kloe tinge, doch door behoud van dit gebied voor agrarisch gebruik, kan hier tevens een vruchtdragend contact tussen de ontspanning zoekende stedeling en het agra risch millieu worden tot stand ge bracht. Naast het ontworpen speelterrein kan aan. de Noordzijde van de Heer Nisseweg, in de onmiddellijke nabij heid van het thans in aanbouw zijn de woningcomplex nog éen tweede speelterrein ter grootte van ca. 0,18 ha. worden gereserveerd, terwijl in het wandelpadenplan voor dit doel een ruimte van ca. 0,24 ha. kan wor den opgenomen, welke tevens als picnic-weide in het wandelpadenplan kan fungeren en de aantrekkelijkheid daarvan op deze wijze nog zal ver groten. Voor een nieuw ziekenhuis, ter ver vanging van het bestaande zieken huis aan de Oostwal, waarvoor plan nen in voorbereiding zijn zal in de naaste toekomst op een daarvoor ge schikte plaats terrein dienen te wor den gereserveerd. Aansluitend aan de rustige omge ving van het parklandschap, bieden gronden aan de Hr. Nissew. hiervoor een in het plan passende vestigings plaats, dichtbij het centrum gelegen en gemakkelijk bereikbaar van de Patijnweg 'af. De uitvoering van de bouw zal op deze wijze in etappen kunnen geschieden, hetgeen wenselijk is, daar thans op een deel van de hiervoor bestemde gronden noodwo ningen zijn opgelicht en een zeer ge ring deel 0,87 ha. van de aan grenzende boomgaard onteigend zal moeten worden. Voor verwezenlijking van dit plan zal een total oppervlakte van 6.55 ha. nodig zijn, dat wil zeggen aan zienlijk minder dan voor het plan van de Raadscommissie (18 ha). Hiervan is 4.44 ha. gelegen op grond gebied der gemeente Goes, tervvyl voor de aanleg van de wandelpaden enz. op het gemeentelijk grondge bied van Kloetinge 2,11 ha. nodig zal zyn. Afgewacht zal thans moeten wor den wat de gemeente Goes met het rapport zal doen. FILMS. Misdaad en boete. Stad onder dreiging (Cry of the City) is een nieuwe uiting van de Amerikaan se school der gansterfilms: het accent wordt niet zozeer op de avonturen en de sensatie gelegd, dan wel op het milieu, waaruit de misdadiger voorkomt of waar in hij leeft en op zijn katakter. Deze rol prent in Luxor. Vlissingen. is in de eer ste plaats een karakterstudie van twee Amerikanen van Italiaanse afkomst, die wel zeer verschillende opvattingen heb ben over de misdaad: de een is moor denaar. de ander politieagent. Het schuld- en-boete-element overheerst in het grim mige verhaal, dat goed gespeeld wordt, óók in de bijrolletjes en dat de meester hand verraadt van regisseur Robert Siod- mak. Victor Mature «n Richard Conté zijn resp. de pqlltiemanen de misdadiger: in een bijrol trof ons de vertolking van een onscrupuleuze advocaat door Berry Kro ger. Een goede speelfilm bleek ook Dc mis stap van John Forbes (Pitfall) In Electro Middelburg, te zijn. Het onderwerp wordt slechts weinige malen door de filmin dustrie aangesneden: de ontrouw van een echtgenoot en vader. Ook in deze rolprent treedt het sensatie-element min of meer op de voorgrond: een schurk poogt chan tage te bedrijven en er knallen enige schoten. Het happy-ending is de gebrui kelijke concessie aan de publieke smaak. Dick Powell. Lizabeth Scott en Jane Wyatt in de hoofdrollen. 'n Musical in kleuren, gemaakt volgens het geijkte procédé, brengt Dennis Mor gan. Janis Paige en Jack Carson teza men: The time, the place and the girl, (Schouwburg, Middelburg). De hele af faire draait weer om de financiële moei lijkheden bij het uitbrengen van een mu sical-show. maar de humor is even goed vertegenwoordigd als de melodieuze mu ziek. De prachtige Hongaarse komiek Szöke Szakall en het orkest van Carmen Cavallero vormen de voornaamste attrac ties. In kort bestek: De prinses en de piraat (Alhambra, Vlissingen): Bob Hope op zijn grappigst in een allerdwaaste en zeer originele comedie. Het nieuwe „Zwaantje" overtreft alle verwachtingen Verenigingsleven zal er door een omvangrijke verbouwing en uit breiding, waarbij de heer De Smit in zijn plan rekening moest houden met de bestaande stenen „romp" van 't oude gebouw. Het eerste, zowel als het tweede plan moest om practische redenen terzijde worden gelegd, maar het derde ontwerp bleek bij uitstek geschikt te zijn om Souburg een (wij mogen het grote woord hier bést ge bruiken) ideaal verepigingsgebouw te geven. Nu de verbouwing én de nieuw bouw gereed gekomen zijn en alleen de afwerking nog verder voltooid moet worden, kent men het oude Zwaantje niet meer terug. De ste nen „romp" van het oude pand is de grote zaal geworden. die echter breder gemaakt kon worden, doordat de serre er bij werd getrokken. Daar van is een uitbouw gemaakt: de tus senmuur is weggebroken en omdat de uitbouw ook de bovenverdieping moest helpen dragen, werd een spe ciaal geconstrueerde y ze ren balk ge plaatst, waardoor hinderlijke pilaar- tjes achterwege Iconden blijven. Doordat de serre bij de vroegere zaal werd getrokken, bevindt het toneel zich nu niet meer in het midden, maar dat levert geen enkel bezwaar op, omdat alle 400 bezoe kers, die in deze zaal een plaats kunnen krijgen, toch een duidelijk gezicht hebben op dit podium. BENEDEN TWEE ZALEN. De wanden van de grote zaal. die het meest geschikt is voor uitvoe ringen en meetings. krijgen een eikenhouten betimmering, welke op WALCHEREN ZONDAG 15 JANUARI. Ned. Herv. Kerk. Aagtekerke 10 en 2.30 ds. Theunissen; Arnemui- den 10 ds. v. Woerden, 2 en 6 de heer v. Damen; Gapinge 10 ds. de Boer: Grijpskerke 10 ds. Winters wijk, 2.30. ds v. d. Wind, Kleverskerke 2.30 ds. Otte; Koudekerke 10 ds. v. Dijl, 2.30 ds. Enker: 't Zandt 10 ds. Encker, 7 ds. Sickesz; Middelburg Oostkerk 10 ds. Smits,7 ds. de Vries; Concertzaal 10 ds. van Voorst Vader; Engelse Kerk 9.45 ds. de Vries (Jeugddienst); Doopsgezinde Kerk (Vryz. Herv.) 30.15 ds. Metz; Oost- en West Souburg 11 ds. v. Empel, 7 ds. Smits; Oostkapelle 10 en 2.30 ds. Richard; Ritthem 10 en 2.30 ds. Muller; Serooskerke 10 ds. v. d. Wind, 2.30 ds. v. Winterswijk; St. Laurens 10 en 2.30 ds. Keijzer; Veere 11.15 ds. Otte; Vlissingen St. Jacobskerk 10 ds. Sickesz, 5 ds. Hartjes; Engelse Kerk 9.30 voor Jongeren; Havendorp 10 ds. Kloos terman; Vrouwenpolder 2 ds. de Boer; Westkapelle 10 leesd.; 2.30 ds. v. Dijl; Zoutelande 9.30 en 2.30 ds. Wagener. Eglise Wallonne. Middelburg 11 h Mons. Ie Pasteur Risseeuw. Geref. Kerk. Arnemuiden 9 ds. van Wouwe, 2.30 ds. Verschoor; Dom- ZONDAGSDIENST DOKTOREN. Te Middelburg zal in spoedgevallen te bereiken zijn, de heer C. Frumeau, arts, Groenmarkt 17, 'tel. 2635; te Koudekerke, Westkapelle en Zoute lande. dr. M. Huygens, De Wiezei, West kapelle, tel. K 1188-316; te Veere, Serooskerke en Oostkapelle, de heer M. A. v. d. Sluys, tel. 271, Veere; te Vlissingen, de heer Grippeling, arts, Badhuisstraat 121, teL 2190. APOTHEKEN. Middelburg: Apotheek v. d. Harst, Kor te Delft 12, tel. 2789. Vlissingen: Apotheek van Ockenburg. Badhuisstraat 22, tel. 2066. De plaats van Goes op de Bevelanden. Het rapport van de provinciale planologische dienst, dat in samenwerking met het Economisch Technologisch instituut is uitgebracht over de behoefte aan recre atieruimte in de gemeente Goes, bevat een schat van gegevens over de sociaal- economische structuur van deze stad en van Zuid- en Noord-Beveland. Er wordt een uitvoerige analyse gegeven van de bestaansbronnen der gemeente, waaruit wordt geconstateerd, dat de economische structuur van Goes in hoofdzaak bepaald blijkt te worden door de positie van de stad als verzorgingscentrum van Noord en Zuid-Beveland. Vooral handel eh verkeer nemen daardoor een voorname plaats in onder de diverse middelen van bestaan. Daarnaast blijkt in de laatste tijd dc betekenis van Goes als landbouwcentrum voor geheel Zeeland meer op de voor grond te komen. de Noord- en Zuidzijde kan 'n uitbreiding van het verzorgingsgebied in deze rich tingen eveneens practisch uitgesloten wor den geacht. Enigszins anders ligt de situatie in de staart van Zuid-Beveland. Bij een even tuele verbetering van de verkeersverbin dingen van dit gebied met Bergen op Zoom mag de mogelijkheid zeker niet uit gesloten worden geacht, dat een vermin dering van de invloed der verzorgings functie van Goes ten aanzien van dit ge bied zal bunnen optreden, terwijl boven dien de ontwikkeling van Kruiningen, dat thans reeds in zekere mate de functie van een secundair centrum uitoefent, ln dit verband eveneens niet uit het oog mag worden verloren. Het zal dus in eerste instantie de te verwachten bevolkingsgrootte van Noord en Zuid-Beveland zijn, die invloed zal uit oefenen op de bevolkingsontwikkeling van de gemeente Goes. Op grond van bepaalde gemiddelden ne men de rapporteurs aan, dat in 1977 de totale bevolking van de Bevelanden ca. 80.000 zielen zal bedragen en van Goes 16.500 zielen. De beroepsbevolking van de Bevelanden zou dan in 1977 in het mini- mumgeval 33.711 en in het maximumgeval 37.391 personen omvatten, hetgeen ten op zichte van 1947 een absolute toeneming van de beroepsbevolking zou betekenen min' De aanwezige bestaansbronnen zijn in htm ontwikkeling grotendeels afhankelijk gebleken van de welvaarts- en bevol kingsgroei in het omringende gebied. Ook de industrie maakt op deze regel geen uitzondering en heeft over het algemeen een uitgesproken plaatselijk en regionaal verzorgend karakter. Het. is niet aan te nemen, dat het ver zorgingsgebied van Goes in de toekomst een belangrijke uitbreiding zal ondergaan. De grens aan de Westzijde, de eilanden- grens Zuid-Beveland—Walcheren, heeft 'n betrekkelijk stabiel karakter, daar door de invloed, die Middelburg uitoefent, een uitbreiding van het verzorgingsgebied van Goes daar niet waarschijnlijk is te ach ten. Door de natuurlijke begrenzing aan burg' 10 en 2.30 ds. Pontier; Gapin ge 9.30 en 2 ds. Deenik; Grijpsker ke 10 en 2.30 dr. Becker; Koudeker ke 9.30 en 2.30 ds. Elshout; Melis- kerke 9.30 en 2.30 ds. v. Nes; Mid delburg (Hofplein) 9.30 en 5.30 ds. Veldkanip, 2.30 ds. van Til. (Noor- derkerk) 9 en 5.30 ds. v. Til; Oost en West-Souburg 9.30 en 2,30 ds. v. d. Berg; Oostkapelle 10 leesd., 2.30 ds .Veldkamp; Serooskerke 10.30 en 2.30 ds. van Wouwe; St. Laurens 10 en 2.30 ds. Boon: Veere 9.30 en 2.30 ds. den Brave; Vlissingen 9.30 en 5 ds. Verschoor; Vrouwenpolder 10.45 en 3.45 ds. Veldhijzen; Westkapelle 9.30 en 2.30 ds. Pontier. Geref. Kerk (art. 31). Souburg 9.45 en 2.30 ds. Arnold; Vlissingen 4.30 ds. Arnold. Geref. Gem. Arnemuiden 14 Jan. 7 ds. de Wit; Aagtekerke 9.30, 2 en 6 leesd.; Arnemuiden 9.30, 2 en 6 leesd.: Melislcerke 9.30, 2 en 6 leesd.; Middelburg 9.30, 2 en 6 ds. de Wit; Oostkapelle 10 en 2.30 lees- dienst; Vlissingen 9.30. 2.30 en 6.30 leesd.; Westkapelle 9.30, 2 en 6 leesd. Chr. Geref. Kerk. Middelburg 10 dienst, 3 ds. Zwiep; Vlissingen 9.30 dienst, 5 ds. Meijering. Ver. Vrijz. Hervormden. Middelburg 10.15 ds. Metz; Vlissingen 7 ds. Metz. Evang. Luth. Gem. Middelburg 10 ds. Johannes; Vlissingen 5 ds. Jo hannes. Doopsgez. Gem. Vlissingen 10 ds. de Boer. Herst. Apost. Zendingsgem. Vlis singen Bakkersgang' 10 en 4.30 dienst. AANKOMST TROEPENSCHIP „WATERMAN". Het troepenschip „Waterman" wordt in de vroege morgen van Zon dag 15 Januari 1950 met repatriëren de troepen uit Indonesië in de haven van Rotterdam verwacht. De ontscheping begint onvoorzie ne omstandigheden voorbehouden Zondagmorgen te 9 uur. met fhinimaal 6.091 en maximaal 9.771 per- WAARHEEN? In welke mate zal deze toeneming der beroepsbevolking als gevolg van de na tuurlijke bevolkingsaanwas door de be staansbronnen van de beide Bevelanden kunnen worden opgenomen? Waarschijnlijk is te achten, dat zelfs bij een verdere uitbreiding van het fruitteelt areaal op Zuid-Beveland, het aantal werk- zamen in de landbouw het getal 12.000 zeker niet zal overschrijden. Temeer, daar de toeneming van het aantal werkzamen in de fruitteelt voor een belangrijk deel, zo niet geheel, zal worden gecompenseerd door een vermindering van het aantal werkzamen in de akkerbouw, als gevolg van mechanisering. Daar een toeneming van het aantal werkzamen in de landbouw met ca. 700 personen als een maximum beschouwd dient te worden, zullen in het minimum- geval 5.391 en in het maximumgeval 9.071 personen een werkkring in andere be staansmiddelen dienen te vinden, met na me in de industriële bedrijven. De industrie op Noord- en Zuid-Beve land, die in hoofdzaak geconcentreerd is in Goes en Kruiningen, heeft geen bij zonder grote omvang bereikt en hoewel in de naaste toekomst hieïin waarschijn lijk wel enige verbetering zal optreden, mede in verband met de algemene tendenz tot industrialisatie in ons gehele land, is het toch niet aannemelijk te achten, dat voor een zo groot aantal beroepspersonen werkgelegenheid in nieuw te vestigen in dustrieën zou kunnen worden geschapen. De excentrische ligging t.o.v. de rest van ons land. dat als afzetgebied voor deze industriële bedrijven zal moeten fungeren vormt hierbij een niet te verwaarlozen belemmerende factor. Het lijkt dan ook waarschijnlijk, dat een belangrijk deel van de productieve bevol king in de toekomst zal moeten trachten elders een bestaan te vinden. Als gevolg gestimuleerd worden. Drie plannen heeft Souburg^ ge meentearchitect J. D. P. de Smit ge maakt voor de verbouwing van het oude vervallen pand „Het Zwaantje" tot een modern verenigingsgebouw. Het derde en laatste plan was niet alleen het meest practisch, maar ook het meest geslaagd. Souburg wordt er een verenigingsge bouw rijk door, zoals men ze in wei nig dorpen zal aantreffen royaal, gezellig en uitstekend geoutilleerd met diverse zalen, zaaltjes en een grote foyer. Nóg wordt hard gevlerkt aan de voltooiing van het interieur, maar verwacht wordt, dat in de eer ste helft van Maart deze prachtige aanwinst van de gemeente feestelijk geopend kan worden. Zoals bekend geschiedt de exploita tie door de stichting „De Eendracht", die ook een badhuis zal gaan exploi teren. Aanvankelijk wera overwogen om elders in Souburg een geheel nieuw verenigingsgebouw te plaat sen, doch dit werd te duur en ver eiste bovendien bouwvolume. Er moest echter in verband met. 't nijpen de zalengebrek iets gebeuren en men kwam toen op 't lumineuze idee „Het Zwaantje" aan de Vlissingse- straat een oorlogsschadegeval aan te kopen en tot verenigingsge- j „De Schelde" wordt gemaakt. Voor bouw Ue bestemmen. Dit dwong totde indirecte verlichting wordt ge bruik gemaakt van lampen, die in jIde breedte uitstralen. Naast één van |de twee nooddeuren komt een laag podium, waarop een piano en een orgel worden geplaatst; het eigen lijke toneel is ruim, terwijl er ach ter enkele aardige kleedkamers zijn gebouwd. De ruimte onder het to neel wordt gebruikt als bergplaats en als kelder voor de centrale ver warming. Achter in de zaal bevindt zich een filmcabine, die aan alle veiligheidseisen voldoet en waarin een grote 16 mm-geluidsfilmprojec- tor wordt geplaatst. Er is reeds een filmcommissie benoemd, die de meest geschikte films zal uitkie zen. Tevens werd een nieuwe, kleinere zaal gebouwd, die zodanig is gele gen, dat men daarvoor ook het to neel van de grote zaal kan gebrui ken. In deze zaal, die het best ge bruikt kan worden voor repetities van zangkoren e.d. komen eveneens een piano en een orgel te staan. Men kan de zaal bereiken via een tegelplateau achter het gebouw. GROTE FOYER. Een grote, lichte foyer kan goed gebruikt worden als koffiekamer tij dens uitvoeringen en vergaderingen, maar is ook uitstekend geschikt voor bruiloften en partijen. Ook deze foyer, die de gehele dag geo pend zal zijn, doch die niet het aan zien van een café zal krijgen, is door een speciale ingang van bui ten af te bereiken. Achter het buf fet ligt de keuken, waaronder een provisiekelder en een bierkelder. Tenslotte treft men op de bega- grond nog een aantal toiletten - i bij de hoofdingang een gardero be en een cassièrehokje aan. Boven de hoofdingang aan de Vlissingse- straat (tegenover de bushalte!) wordt een gebrandschilderd raam met een afbeelding van een zwaan geplaatst. Aan de Kromwegesingel is de 's avonds door een smeedijzeren lan taarn verlichte entrée van de foy er en de bovenverdieping, waarvan de indeling buitengewoon geslaagd is. Aan de ene zijde ligt de woning van de concierge, die een keurige indruk maakt en boven de grote zaal en het toneel bevindt zich een aantal vertrekken, die goed geschikt zijn voor kleine vergaderingen, be- stuursbijeenkomsten, repetities, enz.: drie vergaderlokalen, waar van één van zeer behoorlijke afme tingen, een bestuurskamertje en 'n slaapkamertje, dat gebruikt kan worden, wanneer bijv. een spreker 's avonds niet meer naar zijn woon plaats terug kan keren. hiervan zal de werkelijke omvang der be volking ongetwijfeld dichter bij het mini mum dan bij het maximum der boven be rekende omvang, die' werd gevonden als het resultaat van de natuurlijke aanwas, zijn gelegen. GOES. Mag worden aangenomen, dat in de naaste toekomst het tempo van de bevol kingsontwikkeling van Goes op dezelfde wijze zal doorgaan als de laatste jaren het geval was? De rapporteurs beantwoor den deze vraag ontkennend. De sterke ontwikkeling van de verkeersmiddelen, die in de jaren na de vorige oorlog een omwenteling betekenden in het verkeer tussen Goes cn omgeving hebben de ge weldige ontwikkeling van Goes mogelijk gemaakt. De vrij excentrische ligging van Goes in het uiterste Zuid-Westen van ons land zal voor de vestiging van industriële be drijven die in hoofdzaak op hun afzet zijn georiënteerd een belangrijke handi cap vormen, zodat redelijkerwijs slechts kleinere en middelgrote bedrijven, die hun afzet hoofdzakelijk in Zeeland en West- Brabant hebben, verwacht mogen worden. In hoeverre het tot standkomen van de Benelux op deze ontwikkeling eventueel een invloed ten goede zal uitoefenen, valt thans moeilijk,te zeggen, doch hierbij dient niet uit het oog te worden verloren, dat vooral voor de grotere industrieën, die behoefte hebben aan grootscheeps vaarwater voor de aan- en afvoer van grondstoffen en eindproducten, Ki'uinin- gen. gelegen aan een waterweg van inter nationale betekenis, ongetwijfeld gunsti ger perspectieven biedt. Voor bedrijven met in hoofdzaak regio nale betekenis en behoefte aan behoor lijke weg- en spoorwegverbindingen, biedt Goes zeer zeker gunstige vestig ingsmoge- lijkheden, waarbij echter voortdurend aandacht zal moeten worden besteed aan de voorziening met vrouwelijke arbeids krachten. als gevolg van de concurrentie der agrarische bedrijven in de omgeving. Hoewel een mogelijk uitbreiding van de industriële activiteit dus een zekere com pensatie zal vormen voor de minder snel groeiende uitbreiding der centrumfractie van deze gemeente, kan het naar aanlei ding van het bovenstaande toch wel waar schijnlijk worden genoemd, dat in de naaste toekomst een minder snelle groei •van de bevolking van Goes ten opzichte van Noord- en Zuid-Beveland is te ver wachten. Waar zijn onze schepen Abbedijk 12 v. Santos n. Buenos Aires. Alblasserdijk v. Houston te Nw. Orleans. Algorab p. 12 Palma n. Rotterdam. Alphard 12 v. Santos n. Rio de Janeiro. Amsteldiep 13 v. La Guaira te Pt. Cabello. Amsteldijk 11 v. Rotterdam te New York. Arendsdijk p. 11 Bermuda n. New York. Ariadne 12 v. Lissabon n. Amsterdam. Arnedijk 11 v. Vera Cruz, te Tampa. Axeldijk 12 v. Tampa te Brownsville. Blommersdijk 12 v. Zanzibar n. Dar-es-sal. Bloemfontein 13 v. La Marques n. Beira. Bonaire 13 v. Param. n. Amsterdam. Breda 12 v. Amsterdam te Talcahuano. Cottiea 13 te Madeira n. Param. Danae p. 12 Finisterre n. Rotterdam. Grootekerk p. 13 Ouessant n. Antwerpen. Jaarstroom 13 te Monrovia n. Amsterdam. Laurenskerk 12 te Suez n. Rotterdam. Maaskerk 13 v. Amsterdam te Lagos. Mariekerk 12 v. Walvisbaai te Luderitz. B. Nijmegen 13 v. Huelva te Rott. verw. Oranjefontein 12 te Suez n. Amsterdam. Slamat p. 12 Cape Race n. New York. Soestdijk 12 v. Soerab. n. Macassar. Sommelsdijk 12 v. Suez naar Java. Indrapoera p. 12 Pt. de Galle n. Djakarta. Joh. v. Oldenbarnevelt p. 12 Pte de Galle n. Djakarta. Kota Baroe 12 te Aden n. Rotterdam. Mapia p. 12 Gibraltar n. Djakarta. Mataram p. 12 Perim n. Rotterdam. Modjokerto p. 12 Gibraltar n. Djakarta. Oranje 12 v. Amsterdam n. Djakarta. Phrontis p. 12 Minicov n. Amsterdam. Rotti p. 12 Finisterre n, Amsterdam. Tabinta p. 12 Minicoy n. Djakarta. Talisse 12 v. Belawan n. Amsterdam. Tarakan p. 12 Ouessant n. Djakarta. Waterman p. 12 Finisterre n. Rotterdam. Willem Ruys p. 12 Malta n. Djakarta. Zuiderkruis 12 te Suez n. Djakarta. Het haveloze Zwaantje is een mooie, grote Zwaan geworden. An dermaal hebben de Souburgers ge toond initiatief en ondernemings lust te bezitten. Zy durfden in de toekomst te zien en zyn de bezwa ren en moeilijkheden niet ontweken. Het resultaat is een verenigingsge bouw, waarop men trots kan zyn. Het verenigingsleven zal er door worden gestimuleerd tot heil van de dorpsgemeenschap. Marktberichten VISMIJN VEERE. 13 Jan.: Export garnalen 468 kg 126— 207. Bot 116 kg 36-44. Kabeljouw 4 kg 63 ct. Alles per kg. VEILING ZC1D-BEVELAND GOES. 13 Jan.: Groenten: Bloemkool I 40. id. H 24—25, id. in 13—21. Spruiten I 27—35. id. II 12—25. Peen II 5.50—6. Waspeen 6— 8. Andijvie 35—40. Veldsla 13. Kroten 6— 6.50. Uien (stek en afw.) 6—8. Witlof 50. Prei 27—35. Rode kool 10—12. Groene kool 16—24. Boere kool 5.50—15. Aardappelen 7.50. Selderij 10, alles per 100 kg. bos of stuks. VEILING WALCHEREN. 13 Jan.: Fruit: Appels: Goudreinet 24— 5. Jonathan 1340. Golden Delicious 9 33. Peren: Gieser Wildeman 19—20. Comtes- se de Paris 9—30. St. Remy 9—20. Groenten: Andijvie 36—74. Bloemkool I 28—62, id. H 12—22. id. Ill 8—14. Sav. kool 6—29. Rode kool 6—12. Boere kool 6—12. Witte kool 11—13. Spruiten 12—60. Prei 8—38. Peen (kg) 5.50—10. Kroten (kg) 7— 16. Bospeen 7—10. Veldsla 21—114. Sla (kg) 98—162. Uien 425. Koolrapen 12. Witlof 2865. Alles per kg, bos of stuks.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1950 | | pagina 5