NIEUWS UIT ZEELAND ACHTELOOSHEID OORZAAK DAT TREIN AUTOBUS RAMDE Hoesken DAMP 0 'PASTILLES De „Girl Jean" gevonden. Schelde houw! nog twee duikbootjagers RECEPTENHOEKJE WALCHEREN BURGEMEESTER ELKHUIZEN NAM AFSCHEID 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 14 JANUARI 1950 Arrondissementsrechtbank Middelburg Spoorwegarbeiders openden afsluitbomen var overweg te Kruiningen. Straffen van 3 maanden en één maand geëist. Het tragische ongeval op 1 October j.l. te Kruningen, waar een autobus van de Jï'.V. Stoomtram Wegheren door een trein werd gegrepen, het geen de dood van een der inzittenden tot. gevolg had, liceft een nasleep ge kregen. Tegen twee spoorwegarbei ders te Kruiningen werd namelijk een vervolging ingesteld, omdat dit on. geluk aan hun achteloosheid te wyteu zon z\jn geweest- Vrijdagmiddag stonden zij voor de Arrondissement», rechtbank te Middelburg terecht en hoorden gevangenisstraffen tegen zich eisen van resp. drie maanden en één maand. De eerste getuige was de chauffeur van de bus, M. M. Does uit Goes, die wonder boven wonder practisch onge deerd bleef. Hij was met zijn autobus op weg naar Yerseke om Schelde-ar- beiders op te halen en had slechts één passagier. De afsluitbomen van de overweg te Kruiningen waren neerge laten: er werd gerangeerd en even la ter passeerde de trein uit de richting Krabbendijke. D. wist niet, dat ook uit de richting Kapelle een trein werd verwacht en uitzicht op de spoorbaan had hij niet. Toen de eerste trein voorbij was, gingen de bomen om hoog en D. zette zijn voertuig in be weging, hoewel het stopbord op on veilig stond. Hij zei de daar niet op te hebben gelet. Terwijl hij de spoor baan passeerde, doemde plotseling de trein uit de richting Kapelle op en hoewel D. nog vol gas gaf, kon hij niet voorkomen, dat de bus door de locomotief werd gegrepen en opzij werd geschoven. Het voertuig werd totaal vernield en wat erger was de passagier werd dodelijk verwond. De locomotief en enige rijtuigen ont spoorden en sloegen om. GEEN OPDRACHT GEGEVEN De tweede getuige, A, Marteyn, adj. commies bij de Ned. Spoorwegen te Kruiningen, die op het moment van 't ongeval als treindienstgeleider optrad, verklaarde geen opdracht aan de twee verdachten te hebben gegeven om de bomen te openen. De bediening van de overweg geschiedt op het station. M. was, toen het ongeluk gebeurde, bezig spoorkaartjes te verkopen. Het sein stond veilig, omdat de bomen ge sloten waren De getuige zeide, dat er dikwijls klachten kwamen van men sen, die meenden te lang voor de overweg te moeten wachten en daar om streefde men er naar het publiek ter wille te zijn. Wanneer de treinen op tijd zijn bestaat er enige speling en kunnen de bomen even geopend worden. Op de bewuste tijd was de trein uit Krabbendijke echter te laat. M. wist niet zeker meer of hij tegen de beschuldigden heeft gezegd, dat zij de bomen gesloten moesten laten. Het loopt vlot met de 5 pet. loonsverhoging. De toepassing van de beschikking inzake de loonsverhoging van 5 vindt in verschillende bedrijfstakken regelmatig voortgang overeenkomstig de verwachtingen, aldus deelde de Stichting van de Arbeid mede. In cir- ca 50 bedrijfstakken heeft de herzie ning van de loonnormen reeds haar beslag gekregen, zodat honderddui zenden personen reeds de hogere lo nen ontvangen. De behandeling van ingediende voor stellen door de Stichting van de Ar beid en het College van Rijksbemid delaars voltrekt zich in snel tempo. De moeilijkheden, die zich tot nog loe hebben voorgedaan, zijn niet groot gebleken en konden bij nader overleg tot een oplossing worden gebracht. Ook in de textielnijverheid zal de 5 loonsverhoging worden doorge voerd, In verband met de maatregelen ten aanzien van de loonsverhoging en de voorgenomen wijziging van de Kinder bijslagwet zijn met ingang van 1 Ja nuari de uitkeringen ingevolge de rijksregelingen voor sociale bijstand overeenkomstig verhoogd. Montgomery in Amsterdam. DEMONSTRANTEN MOESTEN WORDEN VERWIJDERD. Maarschalk Montgomery heeft Vrij dag als voorzitter van de Britse orga nisatie „Concordia" eèn bezoek ge bracht aan Amsterdam. Als eregast nam hij deel aan een noenmaal gepresideerd door mr. Arn. J. d'Ailly en waaraan voorts aanza ten de ministers Joekes en Lieftinck en leden van het corps diplomatique. „Concordia" is een organisatie, die contact tussen de jongeren van 15 tot -20 jaar in de- West-Europese landen wil bevorderen. Kórt voordat Montgomery het Vondelparkpaviljoen, waar hij enige t:jd vertoefde, verliet om zich naar het Rijksmuseum te begeven, had zich in de naaste omgeving een honderd tal demonstranten verzameld, die daar waren opgesteld. Het was, naar de politie mededeelde, nodig enkele ma len krachtdadig op te treden, voor men er in slaagde de demonstranten to verwijderen. Montgomery zou daar niets van gemerkt hebben. Personeelsgroepen van enige Am sterdamse bedrijven hebben aan de burgemeester telegrammen gezonden waarin geprotesteerd wordt tegen het bezoek van de veldmaarschalk. Vervolgens werden de twèe beschul digden. de 24-jarige werkman A. C. S. en de 49-jarige rangeerder G. W., ge hoord. S. verklaarde tegen W. gezegd te hebben „We zullen die bus maar even doorlaten". Hy wist niet, dat het sein veilig stond en dat de trein uit Kapelle was vertrokken, want hij was. toen dat bekend werd. bij een andere post. Hij had geen inlichtingen inge wonnen bij M. Volgens de rangeerder W., die al 15 jaar op het station Krui ningen werkt, zou S. tegen hem ge zegd hebben: „Wc kunnen de bomen nog wel even opendoen". Van de plaats waar hij stond kon hij niet zien, dat 'n bus voor de bomen wacht te. Hij dacht, dat S. opdracht van Mar teyn had gehad. De pres. mr. T. Portheine: „Mijn grootste grief tegen U beiden is, dat U gehandeld hebt zonder toestemming van de treindienstgeleider". GROF VERZUIM De Officier van Justitie, mr. J. L. Andrea, constateerde, dat de ver. dachten de veiligheidsvoorschriften niet zijn nagekomen. Ook de bus- chauffeur maakte een fout, door niet op het stopbord te letten, doch dat is een formele fout,.die voortkwam uit de fout van S. en W. Deze verdachten hebben hoogst roekeloos gehandeld en maakten zich aan grof verzuim schuldig. Hjj eiste tegen S. een ge. vangenisstraf van 3 maanden, tegen W. een gevangenisstraf van 1 maand. De verdediger van S., mr. Gerrits, vond, dat de chauffeur had moeten wachten. Pleiter vroeg voor S., in dien hij- schuldig wordt bevonden, een geldboete of een voorwaardelijke straf De raadsman van W., mr. Van Hout, deelde mede. dat deze man door inge nieurs van N.S., die een onderzoek in stelden, niet schuldig werd bevonden. Hij vroeg vrijspraak. Uitspraak 27 Ja nuari. Tien Amerikaanse parachutisten verongelukt. Elf Amerikaanse militairen, die voor luchtlandingstroepen werden op geleid, zyn te Fort Benning in Georgië om het leven gekomen, doordat liet zweefvliegtuig, waarin zij gezeten waren, neerstortte. Zes andere para chutisten zijn ernstig gewond in het ziekenhuis opgenomen. Zy zouden na een laatste parachute sprong als volleerd „paratrooper" de opleidingsschool hebben verlaten. 14-jarige schooljongen was de uitputting nabij. De 14-jarige Schotse schooljongen, die Woensdagochtend in het donker met de 50 tons vissersboot „Girl-Jéan" de haven van Arbroath had verlaten, is Vrijdag in staat van uitputting half weg tussen Engeland en Noorwegen opgepikt. De Britse treiler „Reptonian", die op weg was naar de Witte Zee en niets van 't uitvaren van de „Girl Jean" af wist, had het schip in zicht gekregen en, vermoedend dat er iets niet in or de was, een boot uitgezet om een on derzoek in te stellen. Dé mannen kregen, bij de „Girl Jean" gekomen, op hun herhaald ge roep geen antwoord. Toen zij aan boord gegaan waren vonden zij echter de 14-jarige John Guthrie uitgeput in een vis ruim liggen. De jongen had in twee dagen geen eten gehad. Wegens het slechte weer kon hij niet naar de „Reptonian" wor den overgebracht. Toen de „Girl Jean" gevonden werd, waren de schroeven vastgelopen door touwkabels, die eromheen ge wonden waren. De „Reptonian" nam het schip op sleeptouw naar Aberdeen. Uit minnenijd ondergedoken. Sedert Zaterdagmiddag werd te Hoogerheide een 26-jarige vrijgezel vermist. Hij was per fiets vertrokken en toen hij des avonds niet naar huis was teruggekeerd en men op onder zoek uitging vond de politie de fiets op korte afstand van de woning. Maar van de vermiste zelf was geen spoor te ontdekken. Toen de politie de omstandigheden kende die tot zijn verdwijnen konden hebben genoopt, vermoedde men di- recht dat hij wel na enkele dagen zou terugkeren. Zijn jongere broer zou nl. jl. Dinsdag in 't huwelijk tre den met een meisjp. dat de liefde van de 26-jarige had versmaad en de 26- jarige zou bij dit huwelijk getuige zijn. Men vermoedde dat hij door zijn verdwijnen het huwelijk wilde voorko men. Inderdaad is hij daarin ge slaagd. Het huwelijk is uitgesteld om dat men van het lot van de vermiste niet zeker was. Donderdagmorgen is hij echter gevonden in de schuur bij een der buren, waar hij de afgelopen nacht had doorgebracht. Hij is monter en wel en het gevolg zal wel zijn dat nu over enkele dagen de jongere broer trouwt, al zal het dan misschien zijn zonder de afgewezen minnaar als getuige. I^nge beeldhouwster op bezoek bij de Koningin. Een 12-jarig meisje uit Nij megen, Jofientje Gerritsen, is met een lerares en een be stuurslid van het „Kleuterdag verblijf te Nijmegen op be zoek in het paleis Soestd$jlf geweest om een beeldje van prinses Marijke voor dit Kleu terdagverblijf te maken. In Nijmegen was zij er al aan begonnen, maar voor de juiste afwerking moest zij eigenlijk in Soestdijk zijn. Zij kreeg 'n uitnodiging om in het paleis te komen. Toen zij er was hield dc Koningin het prin sesje zelf vast, terwijl Jofien tje aan het boetseren toog Ondertussen kwamen de prin sessen Trix en Irene binnen, die aan Jofientje hun eigen boetseerwerk lieten zien. In Nijmegen hoopt men, dat als het beeldje klaar is de Koningin eens naar het resultaat komt kijken. Verordening bestrijding runder-t.b.c. onvoldoende De afdelingen van de Prov. Staten van Zeeland behandelden een voorstel van G. S. tot verlening van een subsidie aan de stichting Prov. Gezondheidsdienst voor Dieren in Zeeland, groot f 5000. Een aan tal leden vond dit bedrag te gering. Van de zijde van G. S. werd daarop geant woord, dat het voorgestelde bedrag niet moet worden gezien als een schadeloos stelling voor de te slachten dieren, maar als een meer algemeen subsidie voor de bestrijding der t.b.c. onder het rundvee. De financiële toestand der Provincie laat het niet toe meer te geven dan f 5000. Een lid van G. S. merkte nog op, dat, in dien de Gezondheidsdienst voor ieder te onderzoeken dier 20 ct. méér bijdrage heft. dit over 00.000 dieren een opbrengst van t 12.000 betekent. Hier geldt voor de landbouwers het „draagt elkanders las ten". Een Statenlid Informeerde, of het ge rucht juist is. dat, ondanks de bestrijdings- verordening de mogelijkheid is blijven bestaan, dat besmette dieren worden in gevoerd. Een lid van G. S. antwoordde, 3at dezo mogelijkheid inderdaad bestaat. De verboden gelden namelijk niet voor mestvee, dat wél geïsoleerd wordt gehou den, maar kan worden vervoerd In de zelfde wagen, waarin straks gezond vee vervoerd moet worden. Hij meende, dat invoer van reagerende dieren.nu in ster kere mate geschiedt dan voorheen, om dat die runderen, bestemd om te worden vetgemest, worden aangeboden tegen verlaagde prijs. Een lid vond het economisch nodig re- aetiedieren aan te kopen, omdat er geen voldoende t.b.c.-vrij vee beschikbaar is voor het verkrijgen varf mestdieren. Een ander lid wees er echter op. dat de in voer van besmet vee de bestrijding kost baarder maakt, terwijl de gevaren voor dier en mens even groot blijven. Ged. Staten kwamen tot de conclusie, dat geen hogere subsidie moet worden toegekend en dat de gebreken, die even tueel aan do bestrijdingsverordening ikle- ven uit de practijk moeten blijken. Daar om wil men met een event, wijziging wachten tot de eerste gewone zitting in dit jaar. Geen Prov. subsidie voor Nutsbibliotheken. Het voorstel van Ged. Staten van Zeeland tot afwijzing van een verzoek om subsidie aan de Nutsbibliotheken. heeft blijkens het afdelingsverslag enige leden van de Prov. Staten te leurgesteld. Een hunner vroeg of het niet mogelijk is een schifting toe te passen en na te gaan onder welke voorwaarden subside zou kunnen wor den verleend. Andere leden waren van oordeel, dat er voor de volksontwik keling te weinig wordt gedaan. Het platteland lean van de Prov. Biblio theek geen gebruik maken, menen zij. Een dier leden begreep, dat aan alle subsidieaanvragen niet ten volle kan worden voldaan, maar meende, dat het Prov. bestuur door beschikbaar stelling van een bedrag zou"tonen be lang te stellen in de beschaving van de bevolking. Andere leden achtten het juist om in dit geval geen bijdrage te verlenen. Een hunner wilde op dit gebied meer aan het particulier initiatief overlaten. Hij wees op hetgeen de Stichting voor Maatschappelijk en Cultureel Werk voor de lectuurvoorziening doet. In verband met de consequenties bij in williging van het verzoek en de toe stand van de geldmiddelen handhaaf den G.S. hun voorstel. In totaal komen er nu vier op stapel De N.V. Kon. Mij „De Schelde" heeft i van de Koninklijke Marine opdracht gekregen voor de bouw van twee on derzeebootjagers. Twee zelfde sche pen waren reeds verleden jaar be steld en zullen nu ten spoedigste wor den gebouwd. In totaal komen dus bij „De Schelde" vier onderzeeboot jagers op stapel. De opdracht maakt deel uit van een bestelling van twaalf duikbootjagers, die bij vier werven hier te lande wor den gebouwd. Zij zijn van het type der gebruikelijke torpedobootjagers, maar worden uitgerust met moderne anti- duikbootwapens. Noors schip voer op Schelde-lichtbaken. Vrijdagmiddag is het 5800 ton metende Noorse motorschip .(Margrete Bakke"j dat op weg was van Antwerpen naar Dene marken, op de Wester schelde nabij Doel. nog juist op Belgisch gebied, in aanva ring gekomen met een lichtbaken. Het schip is opgestoomd naar Viissingen voor onderzoek. Dit is jngesteld door de ber gingsmaatschappij van der Tak en Co.. daar lichte schade aan roer en schroef werd gevreesd. Het onderzoek wees uit. dat de reis kon worden voortgezet. Vrij dagavond is de .Margrete Bakke" ver trokken. Van vrachtauto geslingerd. Vrijdagmiddag rond 5 uur gebeurde op de Zeeuwse weg onder de gemeente Woensdrecht een dodelijk ongeval. Een met riet beladen vrachtauto kreeg een lekke achterband. Hierdoor ging de wagen slingeren, tengevolge waarvan de lading riet van de auto af begon te schuiven. Vier personen, die achter in de laadbak meereden, wer den daardoor van de wagen geslin gerd. Drie van hen bekwamen lichte verwondingen, doch de vierde, zekere V. uit Ooltgensplaat, kwam zodanig met het hoofd op het beton terecht, dat hij bewusteloos werd opgenomen. Een arts uit Hoogerheide was spoedig aanwezig, doch V. was reeds overle den. EERSTE SCHOUWEN SE BOER NAAR N.O..POLDER Deze week is aan 75 gegadigden voor een boerderij in de Noord-Oost polder een toewijzing voor een boer derij gegeven. Tot de gelukkigen uit ruim 200 sollicitanten behoorde ook de heer Jacob Jonker Bz., geboren te Bruin isse. De heer Jac. Jonker vertrok in 1941 als „pionier" naar deze polder en heeft van die tijd af daar meegewerkt om deze grond te ontginnen cn bouw rijp te maken. Hij was er werkzaam als opzichter en hij ziet de' moeilijke jaren', die hij als V,pionier" heeft moe ten doormaken, thans beloond met de •toewijzing van een boerderij van 37 ha. Hij is naar wij menen de eerste boerenzoon op Schouwen en Duive- land aan wie een boerderij is toege wezen. REPATRIËRENDE ZEEUWEN. Met het troepentransportschip „Camerona". dat vermoedelijk 24 Januari 1950 in Amsterdam zal aan komen, repatriëren de volgende Zeeuwen: fam.A. Geldof, Biggeker- ke; P. A. E. Koltfj, Zierikzee; fam. J. Bliek, 's-Heer Hendrikskinderen; fam. A. Hoebeke, Nieuw- en Sint Joosland; fam. W. Jansen, Biervliet. Bent U verkouden Probeer dan dit recept eens Laat *4 ltr. water koken, los er 1 eet lepel suiker in op en voeg er aan toe 30 gram Vcrvus (dubbel geconcen treerd), die U bij elke apotheker en drogist voor slechts 75 ct. kunt ver krijgen. Dosis 1 eetlepel na de maal tijden kinderen van 812 jaar 1 des sertlepel van 38 jaar 1 theelepel, 'n Eenvoudig en zeer doeltreffend middel. Een goed huismiddeltje tegen spit in de rug. In alle gevallen van spit en rheuma- tiek zal dit huismiddel goed voldoen. In 'n schone fles vermengt U, door goed te schudden, 15 gram Rheumaic- olie (prijs 65 ct.) en 85 gram brand spiritus, beide verkrijgbaar bij elke apotheker of drogist. Dit ouderwetse middel mag in geen enkele huishou ding ontbreken. Terneuzens zakenman stopte het ene gat met het andere. ZIJN GEKNOEI BRACHT HEM VOOR DE RECHTBANK. Voor de Arrondissementsrechtbank te Middelburg werd Vrijdagmiddag wegens oplichting een gevangenis straf van 6 maanden geëist tegen de 28-jarige J. A. V. uit Terneuzen. V., die optrad als leider van een in middels failliet verklaarde houtfa- briek en aannemersfirma, had met grote geldzorgen te kampen en stopte het ene gat met het andere. In Maart 1949 leende hij van de winkelier J. W. een som van 4200, die hy nodig zou hebben om een partij vrij hout té ko pen voor scholenbouw te Rotterdam. Hij zou een grote winst op het hout kunnen maken, waardoor hij W. bin nen twee weken 4500 terug zou kun nen betalen. Dit verhaal was echter verzonnen en W. is zijn "geld kwijt. In 1948 zorgde verdachte voor de levering van schoolbanken enz. voor de Hervormde school in Terneuzen door een* firma te Wychen. De reke ning ad 2167.65 kwam ook by hem terecht, doch aan het schoolbestuur bood hij een nota (door hem zelf ver vaardigd) van 3354.28 aan. Dit ge hele bedrag eigende hij zich toe, om eigen leveranciers te kunnen betalen. Dat hy daardoor het schoolbestuur een enorme strop bezorgde, kon verd. blijkbaar weinig schelen. De Middenstandsbank te Terneuzen verleende V. een veel te groot crediet nadat hij op de balans-1947 van zijn firma een gefingeerde post van 45.000 a 50.000 had gezet. Bij zijn faillissement waren er voor 135.000 preferente schulden en voor 50.000 concurrente schuldende gewone schuldeisers zullen dus geen cent krij gen. De president voegde verdachte toe, dat hij niet deugde vor de functie van leider van een dergelijke firma en de Officier van Justitie noemde hem een knoeier en een onbetrouwbare figuur. Hij eiste 6 maanden. De verdediger, mr. van Deinse, vroeg clementie. Middelburg GROETEN NAAR INDONESIË. Op 24 Januari tussen 10 en 1 uur zul len in de Concertzaal te Middelburg weer groeten voor militairen in Indonesië, die via de P.C.J.-zender zullen worden uit gezonden, worden opgenomen. In totaal worden 36 groeten, op de plaat vastgelegd en deze zijn reeds verdeeld onder het Prot. Interk. Thuisfront, het Kath. Thuis front en de Band Nederland-Indonesië. Niet alleen de familieleden van de mili tairen zijn welkom, zo deelt men ons mee, doch ook andre belangstellenden. Het programma bevat namelijk ook samen zang. SPELCURSUS VOOR JEUGDLEIDERS EN -LEIDSTERS. De Stichting voor lichamelijke oefening, spel en sport in het jeugdwerk organi seert in samenwerking met de Hervorm de Jeugdraad een cursus roor leidsters en leiders in Middelburg, welke begint op 19. Januari a.s. Voorlopig wordt deze cur sus gegeven in een der lokalen van de school aan het Vlissingse bolwerk. In behandeling komen binnen- en buiten spelen. voor alle leeftijden, gezelschaps- en kampspelen. De cursus Ss niet alleen bestemd voor leidsters en leiders van de Hervormde Jeugdraad, doch ook voor an deren. die bij het jeugdwerk zijn be trokken en voor onderwijzend personeel. ALS MELKVERBRUIKERS KLACHTEN HEBBEN....- Er ls een vertrouwens-commissie inge steld in Middelburg en St. Laurens voor de sanering van de melkhandel, bij welke commissie de melkverbruikers in die ge meenten klachten kunnen indienen over de bediening enz. door de detaillisten. Deze commissie bestaat uit de heren ir. W. L. Harmsen, voorzitter en F. Boon, St. L&urens, A. J. Berenpas, wethouder te Middelburg en de melkslijters Abrahamse en Pieterse. leden. Viissingen ACTIE KINDERPOSTZEGELS EEN SUCCES Ook in Viissingen is de actie voor de verkoop van kinderpostzegels een succes geweest. De stand in het post kantoor bracht 611 op, de actie via de scholen 484, de verkoop van prentbriefkaarten 303 en de huis- aan-huis verkoop 275. Zoals bekend heeft het rijdende postkantoor Viissingen niet aange daan. Geho'opt wordt, dat volgende keer alle scholen hun medewerking zul len verlenen. Woorden van dank en waardering. Vele woorden van dank en waarde ring werden Vrijdagmiddag burge meester mr. A. J. M. Eikhuizen van Ovezande tijdens en na de raadsver gadering toegevoegd, in verband met zijn vertrek naar Halsteren. Het raadszaaltje en de aangrenzen, de burgemeesterskamer waren tot in alle liocken bezet met genodigden, toen na het voorleien van het K.B., burgemeester Eikhuizen zich voor de laatste maal tot de raad van Ovezan de richtte. Sedert 15 October 1939 was hij in de ze gemeente werkzaam. Een korte pe riode, gezien in het licht der eeuwen, doch een tijdperk dat niet gemakkelijk is geweest met de mobilisatie, de oor logsjaren en de naoorlogse tijd. De scheidende burgemeester sprak een woord van waardering tot G. S. voor de betoonde zorgen voor de gemeenten, en memoreerde met dankbaarheid de goede samenwerking op verschillend gebied met de nabuurgemeenten. Voorts herdacht hij de ovbrleden wet houder J. Rijk en de wegwerker C. Raas, alsmede de nog in leven zijnde oud-wethouder C. Vermeulen cn de oud-sccretaris en ontvanger L. M. de Jonge, die hun beste krachten aan de gemeente gaven. Na de samenwerking met het gemeentepersoncel, de school besturen en kerkelijke overheid te hebben geprezen, riep de burgemees ter in herinnering de vele werken, als de verbetering van het wegennet e.d., welke door de steun van de raad konden worden uitgevoerd. Met de bede dat Gods zegen op aller werk zou mogen blijven rusten, droeg mr. Eikhuizen het voorzitterschap over aan wethouder J. Oostdijk. Weth. Oostdijk gaf vervolgens een korte opsomming van hetgeen tot stand kwam door de activiteit van de burgemeester en bracht hem hiervoor hartelijk dank. Nadat de raadsleden W. Romijn en Jac. de Winter ook en kele woorden van waardering hadden gesproken en de gemeente Halsteren, waarvan de gem. secretaris en de bei de wethouders tegenwoordig waren, gelukgewenst hadden met haar nieu we burgemeester, bood weth. Oostdijk namens de raad als aandenken een ac- tetas aan. De wnd. secretaris, de hebr K. I. de Jonge sprak woorden van dank en gelukwens namens het gemeenteperso- neel en bood een agenda aan. Een gro te mand bloemen vertolkte de dank van de bevolking. NA DE RAADSVERGADERING Na de officiële raadsvergadering voerde nog een negental sprekers het woord, n.l. Pastoor v. d. Ven als voor zitter van het Kerk- en Schoolbestuur, mr. dr. A. J. J. M. Mes namens de Ver. van Burgemeesters en Secretaris sen en als vriend, burgemeester J. D. Jansen van 's Gravenpolder namens de collega's uit de aangrenzende ge meenten, de oud-secretaris, de heer L. M. de Jonge. ds. Das namens de Herv. gemeente van Ovezande, burgemeester D. Thomassen a Thuessink van der Hoop van Slochteren," van Driewegen als dichtstbijzijnde collega, de com mandant van de brandweer, de heer J. Hoogstrate, groepscommandant Bakker van de rijkspolitie, en Rector van Hoogt, .namens de onderwijsafd. van de L.T.B., die het werk van burg. Eikhuizen voor de stichting van de landbouwhuishoudschool prees. Als dank liet spr. hem door de directrice eveneens een geschenk aanbieden. Getroffen door de vele woorden van erkentelijkheid tot hem gericht bracht mr. Eikhuizen ten slotte alle sprekers en ook de bevolking van Ovezande hartelijk dank. KERKNIEUWS. DS. J. H. BOERL1JST. Ds. J. H. Boerlijst, Ned. Herv. predikant te Goes, zal Zondag 19 Februari a's. af scheid nemen van zijn tegenwoordige ge meente. Zondag 26 Februari zal hij In de Grote Kerk te Leeuwarden zijn intrede doen, na in de Westerkerk te zijn bevestigd door ds. G. Wassenaar, aldaar. JUBILEUM V.T.V. Zaterdag 21 Januari a.s. zal de Vlissing se Turnvereniging in het Concertgebouw een jubileum-uitvoering geven ter gele genheid van het 50-jarig bestaan dezer vereniging. In het pand Coosje Busken- straat 66 zijn de medailles, bekers e.d. uitgestald, die de vereniging in de 50 jaar van haar bestaan heeft verworven. INLEIDING VOOR V.B.B.-KADER. Voor het kader van de Vlissingse Be- stuurdersbond hield Donderdag ln het (Concertgebouw te Viissingen, de heer J. Berger, hoofdbestuurder van het N.V.V., een inleiding over „Sociale Verzekering". De inleider besprak in hoofdzaak de uit voeringsorganen van deze sociale verze kering en in verband hiermede, het stand punt van het N.V.V. ten aanzien van de toekomstige Werkloosheids-verzekering, Ook werd de komende Ouderdomsverze- kering behandeld. Spreker besloot zijn inleiding met een beknopte uiteenzetting over de uitzonder lijke positie van de zeelieden bij de socia le verzekering. Na de pauze was er ge legenheid tot het stellen van vragen, wel ke door de spreker op duidelijke wijze werden beantwoord. Koudekerke ZONDAGSSCHOOL VOOR WIJK VLISSINGSE WEG. Zondag zal in het lokaal van de heer J. Koppejan een Zondagsschool voor de wijk Vlissingse weg te Koudekerke, wor den geopend. De leiding van deze school berust bij mevr. Barentsen-Koole. ONTSPANNINGSAVOND. De vereniging van Culturele Belangen Lammerenburg te Koudekerke geeft Za terdag een ontspanningsavond in het Ge meentelijk Verenigingsgebouw. GEMEENTERAAD. Tegen Maandag is de gemeenteraad van Koudekerke bijeen geroepen. De ageWda vermeldt o.a. een vóorstél van B. en W. om als lid van de veïeöiging Koningin Wilhelminafonds toe te tre den; een voorstel tot subsidiëring van de twee-jarige algemene landbouw- cursus; een voorstel tot vaststelling van dc gemeenschappelijke regeling tot deelneming aan het Maatschappe lijk werk op Walcheren; een voorstel tot het verlenen van een crediet voor het nemen van brandveiligheidsmaat regelen in de Ned. Herv. Kerk en 'n voorstel tot het vaststellen van een gemeenschappelijke regeling inzake de toelating van leerlingen op de open bare Ulo-scholen in Middelburg. Mejiskerke UITVOERING „CON AMORE". Ih de Geref. Kerk te Meliskerke gaf de Chr. Zangvereniging „Con Atnore" een uitvoering. De erevoorzitter, de heer H. Janse, opende de avond met gebed, waar na men ps. 68 10 zong. Onder leiding van haar dirigent, de heer F. Bakker, zong „Con Amore" een zestiental nummers, hierbij vielen vooral de twee soli „Ga niet alleen door het leven" en „Mijn Grootva ders klok" zeer bij de aanwezigen in de smaak. Na een orgelsolo van de heer J. Minderhout zong het koor, onder leiding van ds. C. v. Nes. nog verscheidene num mers. Door de aanwezigen werd nog Gez. 28 1 gezongen, waarna ds. van Nes de avond met gebed sloot, St. Laurens VERGADERING VARKENSFONDS. Dezer dagen vergaderde te St. Laurens het Varkensfonds. Na de behandeling der jaarverslagen werd de heer A. Buijs al3 bestuurslid herkozen en de heer J. v. d. Bosse als bode herbenoemd. De vileesprijzen werden als volgt vast gesteld. Goedgekeurde 10%; afgekeurde 15%; en gestorven varkens 20% van de marktprijs, terwijl de onkosten noodslach- tingen gedragen worden door de vereni ging. Besloten werd het loon van de schat ters te stellen op 2 ct. per kg voor dode en 4 ct. per kg voor goedgekeurde var kens en bij eventuele huisslachting het fonds de afkeuringen te laten vergoeden van 5 kg af. Tenslotte werd besloten dat uittreding alleen schriftelijk mogelijk is. Vrouwenpolder VERGADERING „LANDBOUWBELANG" Onder voorzitterschap van de heer J. Francois, hield de plaatselijke afdeling van de Z.L.M. te Vrouwenpolder, de land- bouwvereniging Landbouwbelang, haar jaarvergadering. Uit het jaaroverzicht van de voorzitter bleek, dat 1949, wat betreft de opbrengsten, voor de leden een goed jaar is geweest. De voorzitter memoreer de nog het gevoelige verlies, dat de ver eniging in 1949 leed door het overlijden van de heer W. Dekker Sz. Bij de be stuursverkiezing werd de heer A. Mesu Cz. als bestuurslid herkozen. In de plaats van de heer J. Francois, die zich door vertrek naar de Noor-Oostpolder niet meer, herkiesbaar kon stellen, werd als voorzitter gekozen, de heer H. Maljaars. De heer Jac Louwerse werd voor 1950 als bode benoemd. De voorzitter en de heer* K. Osté Jz.. gaven daarna een uiteenzetting over „Ge meentelijke uitbreidingsplannen" en „Che mische onkruidbestrijding". Op deze uit eenzetting volgde een geanimeerde dis cussie. Namens het bestuur werd de scheiden de voorzitter toegesproken door de heer A. Mesu, die hem dank bracht voor het vele werk dat h(j in het belang van de vereniging gedaan had.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1950 | | pagina 2