N NIEUWS UIT ZEELAND VERDELING VAN WOONRUIMTE IN ZEELAND DE BEVELANDSE V.V.V. GAAT DE GROTE TROM ROEREN WALC MEREN De toekomst van de De heer J. Quist gehuldigd jT-genda 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 13 JANUARI 1950 Provinciale contact commissie gevormd. Ten gemeentehuize van Goes werd Donderdag onder voorzitterschap van de heer M. A. van Popering uit VIIs- singen een vergadering met de ge meentebesturen gehouden, om te ko. men tot vorming van een provinciale contactcommissie inzake de toepas sing van de Woonrulmtewefc 1947. De bedoeling van deze commissie zal zjjn, om zoveel mogelijk in onder ling overleg de moeilijkheden bij woonruimteverdeling op te lossen. In Zuid-Holland is een dergelijke commissie reeds enige tijd aan het werk. Teneinde een juist inzicht te krijgen van de opzet van dergelijke commissies werd daarom de voorzit, ter van de Zuid-Hollandse contact, commissie, de heer J. Schipper uit Rotterdam verzocht een eu ander in de vergadering te Goes uiteen te zet- ten. Een 42-tal Zeeuwse gemeenten wa ren hier vertegenwoordigd. Bij de be spreking van de Woonruimtewet 1947 wees de inleider o.m. op het belang van het bezit van een eigen woning, zulks met het oog op de arbeidspro ductiviteit van de betrokkenen. De gemeenten zullen bij het verdelen van woonruimten met deze factoren zeker rekening dienen te houden. Een rege ling is in voorbereiding voor de huis vesting van ex-politieke delinquenten. Ad oer ten tie Hebt Gij ook al rheumatiek Wie de kwellingen van rheumatiek of van rheumatische aandoeningen kent, weet hoe een groot deel van zijn leven vergald wordt door de vaak zware pijnen. Zodra gij Uw kwaal bestrijdt met Akker*s Kloosterbalsem, waarvan de genees krachtige bestanddelen diep in de weef sels doordringen, voelt U. boe een heer lijk verwarmende balsem Uw pijnen lenigt en zult U bemerken welk een wel dadige werking dit ideale wrijfmiddel be zit. Niet voor niets zegt men: Akker"s Kloosterbalsem„Geen goud zo goed". Tot dusver gold als woonplaats voor de betrokkene, de gemeente waar hij gearresteerd werd. Dit heeft soms aan leiding tot moeilijkheden, daar de be wuste persoon nimmer in deze ge meente woonachtig was. In de toe komst zal bij meningsverschillen hier omtrent waarschijnlijk de Commissaris der Koningin een uitspraak moeten doen. Voorts bracht de heer Schipper nog de wijze van vordering van woon ruimte in verschillende gemeenten en de medezeggingschap van woning bouwverenigingen ter sprake. Wat dit laatste betreft, zou het algemeen zo moeten zijn dat bij het vrij komen van een woning van een vereniging, van twee gelijksoortige gegadigden, 't lid van de vereniging voorrang krijgt. Bij de bespreking kreeg de inleider nog gelegenheid erop te wijzen dat de contactcommissies uitsluitend bij*moei lijkheden moeten adviseren, waarna de betrokken gemeentebesturen vrijblij- ven welke beslissing zij wensen te ne men. Voorts werd medegedeeld dat men een centraal ruilbureau voor het ge hele land wil oprichten, waaraan de grote bedrijven en de overheids- en semi-overheidsinstellingen zullen deel nemen. Uiteindelijk werd besloten ook voor Zeeland een contact-commissie in het leven te roepen. Een dertiental gemeenten zal personen aanwijzen om hierin zifting te nemen. Het Is de bedoeling dat deze commissie regel matig zal vergaderen om de lopen de moeilijkheden te behandelen, waar. naast tweemaal per jaar vergaderd zal worden met afgevaardigden van alle gemeenten. Gouden ring gevonden na 7 jaar De heer Dingemanse te Koudelcerke verzorgde enkele dagen geleden in zijn tuin wat bloemkool toen hij boven op de aarde een gouden ring zag liggen. Er stond een datum ingegraveerd en initialen, waardoor het al vrij eenvou dig was de eigenares van de ving te vinden, namelijk de schoonzuster van de heer D. Zij had zeven jaar geleden de ring verloren toen ze wat groen plukte, maar omdat ze pas veel later het gemis van de ring constateerde, kon ze de plek, waar de ring moest liggen, niet meer terug vin den. Het merkwaardige is, dat de grond ieder jaar be werkt werd en geïnundeerd geweest is. Desondanks is de ring op dezelfde plek blijven liggen! Zo mooi blonk de ring na die zeven jaar, dat hij niet eens opgepoetst behoefde te worden en direct weer aan de vinger geschoven kon wor den! De trein stopte Doordat een reiziger aan de nood rem trok kwam in het station Arn hem een electrische trein tot staan, met de wielen van een der wagens 10 cm vóór het hoofd van mevrouw A. Deze dame was door eigen on voorzichtigheid tussen het perron en de trein gevallen juist toen de trein vertrok. Zij liep slechts enige schaafwonden op. Politiek delinquent nam de benen naar Engeland. Een Engels gerechtshof te Bourne mouth veroordeelde de 38-jarige Ne derlander P. O. C. V. tot een gevange nisstraf van 31 dagen, omdat hij ver zuimd had melding te maken van ver andering in woonplaats. De rechtbank adviseerde hem uit tè wijzen. De raadsman van V. verklaarde, dat deze zijn naam had veranderd in Niel sen, omdat hij in Nederland in onmin was geraakt met communisten, die hem wilden vc -moorden. Tweemaal was er bij hem ingebroken en hij had daarbij ternauwernood aan de dood kunnen ontsnappen. Dit alles had. hem zo beangstigd, dat hij als steward op een schip naar Engeland was gevlucht. Hij kreeg daar een verblijfsvergun ning, mits hij zich geregeld zou mel den. Na de naamsverandering had hij dit niet meer gedaan. De Nederlandse politie heeft thans meegedeeld, dat V. uit Nederland vluchtten, omdat hij als politiek de linquent staat gesignaleerd in de op sporingsregisters. Men heeft zijn arre statie verzocht. Baby in wieg verbrand. Terwijl de moeder ervan afwezig was, heeft Donderdag in de woning van een land arbeider nabij Alphen a/e Rijn een droogrekje, waaraan wasgoed hing en aat bij de kachel was ge plaatst, vlam gevat. Het vuur sloeg over op de wieg, waarin een kindje van 5 maanden sliep met het nood lottige gevolg, dat de baby in de vlammen omkwam. Twee andere kinderen in de kamer geraakten door de rook bewusteloos. De brand kon door omwonenden worden geblust. KOOS VAN DE GRIEND OVERLEDEN. In zijn woning te Amsterdam is Don derdagavond. op 44-jarige leeftijd overle den de componist en musicus Koos van de Griend. IEUWS in een O T E D O P Vier circusleeuwen te Parijs waren des nachts in een kleine ruimte opgeslo ten geweest en door gebrek aa- zuurstof bewusteloos geraakt. Brandweerlieden pasten kunstmatige ademhaling toe en gaven penicilline-injecties. Na geruime tijd kwamen twee leeuwen weer bij. De andere stierven. De geallieerde hoge commissie in Duitsland heeft besloten stappen bij de Nederlandse regering te doen met betrek king tot de Nederlandse eis tot restitutie van Nederlandse rivierschepen in Duits land. Pierre Marshall, de correspondent van het Franse Persbureau Agence France Prcsse te Warschau is door de Poolse vei ligheidspolitie gearresteerd. Zijn arrestatie volgt op die van de Poolse correspondent door %dc Franse -politie. Volgens een bericht van radio-Mos kou, zal voor verraad de doodstraf weer worden ingevoerd in de Sowjet-Unle. De doodstraf, in Mei 1947 afgeschaft zal nu weer kunnen worden uitgesproken tegen ..verraders van het vaderland, spionnen en saboteurs". De 45-jarige Rudolf von Eckert, zoon van een voormalig ambassadeur van het keizerlijke Duitsland bij de Chileense re gering. is door een Berlijns gerechtshof tot zes jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens .het aanvoeren van een bende „gentleman-dieven", die een reeks ge waagde inbraken heeft uitgevoerd. In de Peel bij het dorp Nagtegaal komen wilde zwijnen voor. De heer Jac. Coppus slaagde erin oen zwijn van onge veer 75 kilo neer de leggen. Een andere ever, die vermoedelijk aangeschoten is. wist te ontkomen. Plannen voor grote Middenstandsshow. Voor het komende seizoen wil de V.V.V. voor Zuid- en Noord-Bcveland als attractie voor het trekken van be zoekers, te Goes een grote show van de Bevelandse middenstand organise ren, met daaraan verbonden een fan cy fair ten bate van V.V.V. Half Fe bruari zal daartoe met de belangheb benden een vergadering worden be legd, om een en ander nader te be- spreken. Voorts zal al het mogelijke worden gedaan om het vreemdelin- genbezoek, vooral in de tyd van de bloeiende boomgaarden, te bevorde ren. Deze mededelingen werden Donder dagavond gedaan in de algemene ver- Automatische piloot weer in gebruik. De K.L.M. heeft besloten de auto matische piloot op haar DC-6 vlieg tuigen weer in dienst te stelten. Men heeft thans aan de hand van de erva ring, opgedaan bij vliegproeven in Amerika en proeven op de grond in ons land, enige veranderingen aange bracht in het type automaat, de A-12. Zoals bekend heeft de K.L.M. na het ongeval bij Bari besloten tot na der order de automatische piloten op al haar vliegtuigen buiten werking te stellen. Over de automaten van het type A-12 zijn nimmer klachten ge weest, doch de K.L.M. wenste geen risico te nemen. Verwacht kan worden, dat binnen niet te lange tijd ook de automaten de Constellations en de Convairs weer in dienst gesteld kunnen wor den. Chr. middenstanders over liquidatie vakgroepen. In de Chr. Middenstandsbond hebben de besturen der aangesloten organisaties uit voerig gediscussieerd over de liquidatie van de organisatie Woltersom en de op bouw van de publiekrechtelijke bedrijfs organisatie. Een studiecommissie had over deze materie een rapport uitge bracht. De laatste tijd zijn belangrijke bespre kingen gaande over de vraag of er een middenstandstoporgaan moet komen. De commissie is tot de conclusie gekomen, dat de belangen van de detailhandel en ambacht het beste gemeenschappelijk be hartigd kunnen worden. Daarnaast moet het algemeen middenstandsbelang behar tigd worden. De middenstands raad zal straks als een ruggesteun moeten wc n gezien van de middenstandsgroep in de Sociaal Econ. Raad. Ook de werknemers moeten in dit orgaan vertegenwoordigd zijn. In het vlak van de bedrijfsschap- pen moet gestreefd worden naar 'n hoofd bedrijfsschap detailhandel en ambacht, 'n hoofdbedrijfsschap verkeer, mogelijk een bedrijfsschap Horeca. De coöperatie, het grootwinkelbedrijf, de markt- en straat handel zullen geen zitting moeten hebben in de middenstandsraad. doch wel in het hoofdbedrijfsschap. Roofoverval te Amsterdam. Donderdagavond omstreeks kwart over elf is in Amsterdam wederom 'n roofoverval gepleegd op een juwelier, die'zijn zaak heeft op de hoek van de Pietcr dc Hooghstraat en de Honthorst- straat. Reeds op 3 December j.l. was deze zelfde juwelier overvallen. De da ders hebben Donderdagavond de man opgewacht en toen hij per rijwiel om goed elf uur thuiskwam en zijn zaak geopend had om zijn fiets erinte plaat sen. hebben zij hem neergeslagen. Met een ijzeren voorwerp gaven zij de man een slag op het hoofd. Hoewel de klap ernstig aankwam was de juwe lier nog zover bij zijn zinnen dat hij luidkeels om hulp kon roepen. Onmid dellijk schoten burgers toe en de da ders vluchtten. De juwelier blijkt een ernstige hoofd wonde te hebben opgelopen, maar kon door de politie worden gehoord. Zijn toestand is niet levensgevaarlijk. gadering van de V.V.V. in Z. cn Noord Beveland te Goes. De wnd. voorzitter, de heer M. Haasdonk, zei daarom in zijn openingswoord het te betreuren, dat de belangstelling van de zijde dei- belanghebbenden, ook op deze verga dering, zo gering is. Nog steeds wordt het werk van V.V.V. teveel onder schat. De middenstand moet beseffen dat deze juist groot belang heeft bij een bloeiend vreemdelingenverkeer. Na voorlezing van de notulen, bracht de penningmeester, de heer J M. Kakebeeke, zijn verslag uit. De rekening over 1949 sluit met een batig saldo van 176.21. Ook de penning meester wees op de wenselijkheid van meerdere steun door de belanghebben den. De begroting voor 1950 met een be drag van 1346.21, werd goedgekeurd. Hierna volgde de bestuursverkie zing. De heer Haasdonk memoreerde hierbij het vertrek van de voorzitter, jhr. mr. D. van Doorn, hetgeen voor de V.V.V. een verlies betekende. Als zijn opvolger werd bij enkele candi- daatstelling benoemd de heer E. N. C. van Riesen. Vervolgens ontvouwde de heer Haas donk de hierboven genoemde plan nen voor het a.s. seizoen. Na enige bespreking werd het bestuur gemach tigd verdere stappen in die richting to ondernemen en hiervoor contact op te nemen met de belanghebbenden. Nadat de mislukte pogingen om N. Beveland, met name het bos Sorgwijck en de Kamperlandse duintjes, in het vreemdelingenverkeer te betrekken, waren besproken, werden bij de rond vraag nog verschillende suggesties aan de hand gedaan om de propagan da voor het vreemdelingenbezoek te bevorderen. Als opvolger van jhr. mr. van Doorn zal de beer M. Haasdonk zitting nemen in het bestuur van de Prov. vereniging. Met een dankwoord tot de helaas zeer weinige bezoekers, sloot de heer Haasdonk hierna de vergadering. Directeur-generaal ir. C. Staf gaf richtlijnen. In de Donderdag te Delft gehouden vergadering van de C.B.T.B.-afdeling Holland-Brabant, heeft ir. C. Staf, di recteur-generaal van de landbouw, op gemerkt, dat onze producten goedko per moeten worden, willen wij met 't buitenland kunnen concurreren. Hij was van mening, dat het aantal ar beidskrachten in de landbouw niet mag worden opgevoerd. Daarnaast is een actieve emigratiepolitiek van onze regering noodzakelijk. Als middelen om de productiekosten te drukken, noemde ir. Staf o.a. de op voering der productie van de veesta pel, verder doorgevoerde rationalisatie en het zelf verbouwen van veevoe ding. Voorts kan in het bedrijf wor den bezuinigd op paardentractie door aanschaffing van tractoren. Meer aan dacht zou ir. Staf ook willen zien be steed aan de verbouwing van hoog waardiger grassen. Wanneer niet gestreefd wordt naar grotere afvloeiing van de aanwas der landbouwbevolking naar andere be drijven, zal werkloosheid in de land bouw onvermijdelijk zijn. De arbeids productiviteit van de landbouw kan volgens ir. Staf met 80% worden op gevoerd. o.a. door scheuring van gras land. Grote investeringen zullen nodig zijn cn daarom is het nuttig een cre- dietvoorziening in het leven te roe pen. Op dit terrein ligt een taak van de organisaties. Hogere beurtvaarttarieven. Niet alleen de Nefl. Spoorwegen, maar ook de beurtvaart zal de vracht tarieven verhogen. Men acht deze verhoging nodig om de 5 loonsver hoging en de hogere kosten ten ge volge van de devaluatie op te kunnen vangen. Zilveren jubileum bij de Ned. Heide Mij. Donderdag werd de heer J. Quist, uitvoerder by da Ned. Heide Maat schappij op Schouwon en Duiveland, te zynen huize te Zierlkzee gehul digd in verband met zijn zilveren ambtsjubileum. Hierbij werd het woord gevoerd door enige vertegenwoordigers van de Heide Maatschappij, die allen de verdiensten van de heer Quist me moreerden. Allereerst sprak ir. H. J. Giesen, inspecteur bij de Heide Maatschap pij. Deze schetste de jubilaris als een bekwaam, trouw en vertrouwd werker, die allerlei werkzaamheden heeft uitgevoerd. Namens de direc tie bood spx\ aan de jubilaris de bronzen medaille van verdienste der Maatschapij aan, alsmede een enve loppe met inhoud. De heer B. J. Albers, hoofdopzich ter te Goes, gaf een terugblik over de afgelopen 25 jaren, waarbij dui delijk de grote verdiensten van de heer Quist naar voren kwamen. Het hoogtepunt van deze jaren aldus spr., *"as wel de indijking van de Abraham Wissepolder te Anna Ja- cobapolder in de jaren1935 en '36. Dit werk mag als een unicum be schouwd worden. Uit de eerste tijd van de loopbaan van de heer Quist noemde de heer Albers het Nolle- bosch te Vlissingen en de verbete ring van „sprinken" op Walcheren met de typische bruggetjes. Voorts de verzwaring van de Noorddijk en Slaakdam. De bevrijding bracht enorm veel herstelwerk en daarbij leverde de heer Quist voortreffelijk werk. Tenslotte dankte spr. de heer Quist voor de prettige samenwer king. De heer J. Butijn, opzichter van de Heide My., sloot zich bij de woorden van de vorige sprekers aan en sprak tevens inplaats van de heer H. van Houten, .die wegens ziekte verhinderd was, namens het uitvoerend personeel op Schouwen Duiveland. De heer M. Meijer, voorzitter van de personeelsvereniging en het hul digingscomité, bood namens dit co mité een geschenk aan, n.l. een fau teuil en een ooi'konde. Do heer Quist dankte daarna de sprekers en bracht ten slotte op hu moristische wijze tal van belevenis sen uit zyn 25-jarige loopbaan naar voren. Peilsloep voor de Polder Walcheren. Op de Zeehondenwerf te Vlissingen is een z.g. peilsloep voor de polder Walcheren gebouwd. Deze sloep, wel ke een lengte van ongeveer 7 meter heeft, zal worden gestationneerd te Westkapelle. De boot zal worden ge bruikt voor peilingen e.d. bij de zee weringen en is daarom bijzonder zwaar gebouwd. De bouw heeft onge veer zes weken geduurd. MOND- EN KLAUWZEER UITGEBROKEN. Bij de landbouwer Jac. van Hoeve tc Zaamsiag. is onder het vee mond- en klauwzeer uitgebroken t Ernstig verkeersongeval in Middelburg. In Middelburg gebeurde Donderdag morgen een ernstig verkeersongeval. Een grote vrachtauto van de gebr. G. uit Serooskerke en bestuurd door P. J. M. uit Vlissingen, kwam van de Kousteensedijk en reed de Goese Ko renmarkt op. Op hetzelfde ogenblik kwam de wielrijder J. W. uit Zoute- lande uit de andere richting. Daar deze man links van de weg reed, was een botsing onvermijdelijk. De wielrijder kwam te vallen en moest met ernstige kwetsuren aan het hoofd naar het Gasthuis worden overgebracht. Zijn fiets werd aan zienlijk beschadigd. Burgers van Reiranchement bouwen zelf een muziektent. Binnenkort zal er op de Markt van Retranchement weer een mu ziektent verrijzen. Het ontwerp hier voor werd gemaakt door de heer C. M. Zuydweg, hoofd van de Cen trale Dienst voor Bouw- en Wo ningtoezicht voor West-Zeeuwsch- Vlaanderen. De gemeente zorgt voor de materialen en vaklieden uit de burgerij zullen het werk ge heel belangloos uitvoeren. Het kleine Retranchement geeft hiermede wel 'n duidelijk voorbeeld hoe goede burgerzin er belangrijk toe kan bijdragen de wonden van de oorlog te helen. De brand te Domburg. Na blussing van de brand in villa Sommerhof te Domburg hebben des kundigen een uitgebreid onderzoek ingesteld naar de oorzaak, zonder deze evenwel op te sporen. Men ver moedt echter, dat het vuur is ont staan door een aardsluiting, daar de electrische leidingen in zeer slechte staat verkeerden en het huis tamelijk veel van vocht te lijden had. Verruiming in de leverings voorwaarden van mosselen. In mosselkwekerskringen bestond by het begin van het mosselseizoen enige ongerustheid, dat een aantal kwekers niet aan de levering zou kunnen deelnemen, omdat hun mos selen niet de vereiste minimum maat zouden halen. Voor velen is deze vraag thans op geheven. Enige verruiming in de le veringsvoorwaarden, benevens groei van de moselen in de maanden Oc tober en November hebben er n!. toe geleid, dat de meeste kwekers wel hun basisleveringscijiers zullen leve ren. De verzending naar België en Frank rijk blijft redelijk, de kwaliteit der mosselen is nog steeds goed en het is te hopen dat de winter geen spaak in het wiel komt steken. Aan alle aanvragen om levering van mosselen naai- de genoemde landen zal dan ook wel tot het einde, van het seizoen kunnen worden voldaan. VACATURES NED. HERV. KERK. Op 1 Jan. 1950 waren er in de Ned. Herv. Kerk 1995 predikantsplaatsen, waarvan 366, d.i. 18.35 vacant. Op 1 Jan. "49 waren er 404 vacatures, zodat een daling te bespeuren is. In Zeeland waren er 115 predikants plaatsen met 23 vacatures (20 tegen 27 op 1 Jan. '49. Middelburg GEVONDEN VOORWERPEN. De Commissaris van politie te Middel burg maakt bekend, dat aan zijn bureau de volgend egevonden voorwerpen gede poneerd en terug zijn te krijgen op Za terdagavond tussen 19 en 20 uur. Diverse huissluetels. handschoenen, si garettenaansteker. wanten, ceintuur, por- temonnaie met inh., tabaksdoos met ta bak, broche, koperen gewicht, zwart cein tuur, haarkam, portemonnaie zonder inh.. Bij particulieren worden dc volgende gevonden voorwerp in bewaring gehuo- den: rode haarstrik, Dierikx, Spuistraat 4; Kinderschoentje, Elsander, Veerse sin gel 5. Kruiwagen, der Horst, Brakstraat 13. Pakje inh. boekje. Pattenier, Penning- hoeksingel 45. Rode muts, De Jong, Poe- lendaleweg 65; Zeildoeken étui, A. Wisse, Volderijlaagte 2. 1 paar bruine wollen wanten. „De Lelie" Korte Delft. Dames portemonnaie met inh., J. de Baare. Mo lenwater 31. Wit schortje, Van den Ber ge. Vlissingsestraat 56. Damessjaal, Basti- aanse, Eigenhaardstraat 7. Alpinomuts. Langevelde. Noordweg 49, St. Laurens. Kindermuts. Van der Hill, N. Burg 2; Broche, Peeck, Lange Viele 49. Kinder sjaal. Wiesner, Segeerstraat 52. Koperen huissleutel, Pauwe, Noordsingel 26. Rode want, Vermeulen, Oostkerkstraat 7. Fox hondje, Jongepier, Julianastraat 19. Zil veren speldje, Kwak, Plein 1940, 16. Br. glacé handschoen, De Graaf, Brakstraat 5. Kindertasje met inh,, Nortier, Oost kerkplein 8. Rozenkrans, Wielemaker, Noordweg 110, St. Laurens. Portefeuille, tevens partemonnaie, De Vries, Korte Noordslraat 17. 1 paar wanten, rood en bruin. Verdaasdonk, De Ruyterstraat 5. Kinderarmbandje. Van der Welle. Veer se singel 218. Kousen, stopwol en naald, Van de Ende. Punt 13. Gouden ring, Dos- solaar. Bastion 39. Heren portemonnaie met inh.. Van Tuijl, Seisweg 140. Duim stok, Priester, Stationstraat 8. 1 paar bi. wantjes, Chef Postkantoor. 1 paar dames glacé handschoenen, Visser, winkel Albert Heijn, Lange Delft. Gekleurde zakdoek, Dorleljn, Koudekerksc weg 2L 1 paar ge breide handschoenen. Beun, Bleek 26. Kinderwant, Mesu. Arnemuidse voetpad 20. Rood gerande portemonnaie met inh., Dc Plaa. Veerse weg 9. Zakboekje 1950, Sorber. Noordsingel 138. Wit hondje, Ba- rentson, Lange Noordstraat 60, 1 paar kinderwanten. Verburg, Klein Vinande ren 46e. Zeildoeken schort. Geldof, Veer- seweg 119, Militaire onderscheidingste kens, Touw. N. Vliss. weg 227. Stallan taarn. Ploegaert, N. Oostorsesiraat 12. Mc- terstok, W. Vermeulen, Koudekerkseweg 47. ZILVEREN JUBILEUM Donderdag was het 25 jaar gele den, dat de heer G. Antheunisse in dienst trad bjj de fabriek van Wemco- producten te Middelburg. In de loop van de morgen werd de jubilaris met zijn echtgenote per auto van zyn wo ning afgehaald om gehuldigd tc wor den. De directeur, de heer W, A. Ryks, memoreerde de grote plichts betrachting, ijver en toewijding; van de heer Antheunisse en zeidé te ho pen, dat deze nog vele jaren zyn krachten aan het bedrijf kan blijven geven. Na aanbieding van een bloemstuk en een, geschenk als stoffelijk blyk van waardering, werden de jubilaris voorts nog namens het personeel si garen en bloemen overhandigd. De heer Antheunisse dankte voor deze hulde en bracht de verdere dag in huiselijke kring door. Ook van divei'se bevriende relaties mocht hy attrac ties ontvangen. Vlissingen FILMAVOND. Door de Nederlandse vereniging van Lastechniek en de Vereniging van Ambtenaren van de Kon. Mij. „De Schelde" was Donderdag in Concordia te Vlissingen voor de leden van deze verenigingen een filmavond georgani seerd. Na een kort openingswoord van ir. J. H. Krietemeijer vertoonden de he ren H. Boekema en J. Loohuis van Philips een aantal films, die door Phi lips en de persafdeling van de Britse ambassade belangeloos ter beschikking waren gesteld. Na een film over het geheimschrift der electronen, waarbij met een aantal voorbeelden de toe passing van de nieuwe wetenschap, de electronica werd getoond, volgde een instructieve film, verzorgd door de Amerikaanse mij. „General Elec tric", voor het lassen boven het hoofd. In een Britse film „Once upon a time" zag men de gang van zaken in de uurwerkindustrie. Voor de pauze werd nog de film „De instrumenten van het orkest" vertoond. Na een korte tekenfilm en een reclamefilm van Joop Geesink werd een tweetal films in technicolor over Engeland gedraaid. De heer H. S. O. Erdelmann besloot deze geslaagde filmavond. 4 Geslaagd voor 2e stuurman grote vaart dc heer J. Vonk. leerling van de „De Ruyterschool" te Vlissingen. Voor het practijkexamen boekhouden slaagde de heer J. F. Verheul te Vlissin gen. Graanopslag van C.H.V. ifl Zeeuwsch-Vlaanderen. Uit het verslag van de kring Hulst van de N.C.B. over '49 blykt. dat deze kring nu 20 afdelingen telt met een gezamenlijk ledental van ruim 900. In de 2 bestuurs- en 4 al gemene vergaderingen in 1949 ge houden, werden o.a. behandeld de coöperatieve veeafzet en de pensi oenregeling voor de landbouw. Om tot een beter contact tussen de co öperatie (C.H.V.) en de leden te komen, werd een commissie van overleg gevormd, bestaande uit de heren A. Langenhorst uit Hulst, E. de Waal uit Ossenisse, L. Borm uit Steen en F. de Caluwé uit Sas van Gent. De protesten van de heer Zwagerman uit Middelburg tegen de voorgenomen standaardisatie van consumptiemelk in Zeeland, werden door het kringbestuur gesteund. In de commissie Waterbeheersing en Verzilting in Zeeland nam het afge lopen jaar de heer C.' J. Vercaute- x-en uit Hulst zitting. De C.H.V., die in 1940 een omzet van 60 millioen kg. had, had door oorlogsomstandigheden na de bevrij ding vele moeilijkheden, die alle echter overwonnen werden, 't Jaar 1949 bracht een omzet groter dan die van 1940: granen 15 millioen kg., meststoffen 14 millioen kg., aardappelen 13*4 millioen kg., fou- rage en stalmest 14 millioen kg., veevoeders en technische artikelen 5 millioen kg. Op gebied van graanbewerking en opslag is de C. H. V. het best ge outilleerde bedrijf van Europa. In Sas van Gent en IJzendrjke zijn graandrogeryen met een capaciteit van 400.000 kg. per dag. Schonings- werktuigen vindt men in Hulst, Kloosterzande, Sas van Gent en IJzendijke (dagcapaciteit 240.000 kg.) Bond van Plattelandsvrouwen. De Ned. Bond van Plattelandsvrou wen zal dit jaar zijn 20-jarig be staan vieren. De meeste afdelingen kunnen voor 1949 op een goed verenigingsjaar te rugzien. Verschillende tentoonstellin gen werden georganiseerd, velen hiel den zich intensief bezig met de gezins verzorging in de dorpen; geld en ge schenken werden ingezameld voor de jongens in Indonesië en ook de Ouden van Dagen werden op vele plaatsen niet vergeten. Naast deze directe me dewerking aan het algemeen welzyn van 't platteland met zyn bewoners, werd er ook veel gedaan voor de ont wikkeling en ontspanning van de leden zelf, zoals het houden van cux'sussen, lezingen, voordrachten, Australische- en Kerstavonden. De afdeling Zeeland telt thans 1200 leden. In het afgelopen jaar werd een afdeling West Zeeuwsch Vlaanderen met 150 dames opgericht. Binnenkort hoopt men ook een afdeling in Middel burg te stichten. Zeeuws emigranten-pionier geridderd. Dezer da gen is de heer Pierre Quaak, de bekende „leider" van de Nederlandse boerenkolonie aan de Yonne in Frankryk, die afkomstig was uit Schoondïjke, gehuldigd in verband met het feit, dat het 25 jaar geleden was, dat hy zich als emigrant uit Zeeland in deze streek vestigde. Op het Chateau de Paron, waarin ook het Nederlandse inter naat voor de kinderen uit de kolo nie is gevestigd, vond een druk be zochte receptie plaats, tydens welke de Nederlandse landbouwattaché uit Pai-ys, de heer van Meel, namens H. M. de Koningin aan de heer Quaack mededeelde, dat hij benoemd is tot Ridder in de Orde van Oran- je-Nassau. Aanrijdingen te Lewedorp. Te Lewedorp gebeurden op Woensdag avond twee aanrijdingen. Om 4 uur reed een vrachtwagen, bestuurd door de heer S. uit Middelburg, met zijn linkervoor wiel tegen een stilstaande vrachtwagen. De inzittende naast de chauffeur, de heer E. uit Hansweert, werd lichtgewond, ter wijl beide vrachtwagens vrij ernstig be schadigd werden. Des avonds omstreeks 8 uur reed de heer A. van 's-Heer Arendskerke met zijn luxe wagen eveneens op een stilstaande vrachtwagen. De vermoedelijke oorzaak is een defect aan de remmen. De heer A. werd licht gewond, terwijl zijn auto zwaar beschadigd werd. ONGEVAL. Woensdagmiddag om 5 uur gebeurde er op de kruising Molenwater—Herengracht te Middelburg, een aanrijding tussen de wlelrijdster mevr. M.- H.—J. en een wiel rijder. Mevr. H. kwam ongelukkig te val len. dat zij haar knie brak en naar het ziekenhuis moest worden vervoerd. De politie doet een dringend beroep op die genen. die getuige van dit ongeval waren, om zich te melden. Scheepvaartberichten Vlissingen aangekomen: 11 Jan. Flan- dria van Zelzaete. 12 Jan. Makefjell van Antwerpen. Pinguïn van Antwerpen. Vlissingen vertrokken: H Jan. Blanken burg naar Maassluis. Flandria naar Lon den. Gepasseerd naar Antwerpen: 11 Jan. Dinkel van zee. 12 Jan. Celebes van Ma- gador. Heelsum van Buenos Aires. Rapid van Hamburg. Gepasseerd van Antwerpen: 11 Jan. Hel vetia naar Oostende van Gent. 12 Jan. Ju ne naar Shoreham. Magna Pete naar Lis- sabop. Gruno naar zee. Hast I naar Fol kestone. MIDDELBURG. Vandaag: Electro: De misstap van John Forbes (18 jr.), 7 en 9.15 uur; Schouw burg: The time, the place and the girl (a.L), 8 uur. Morgen: Schuttershof: A.V.E.D.O. Hokus, pokus, pas, 8 uur; Mercurius: Nieuw- Middelburg (buurtver.), revue voor ouden van dagen, 3 uur; bioscopen: 1 zie heden. Zondag: Electro: 3.30. 1 eri 9.15 uur; Schouwburg: 2,30 en 8 uur (program ma's: zie vandaag). VLISSINGEN. Vandaag, Alhambra: „De prinses cn de piraat", 7 en 9 uur; Luxor: „Stad on der dreiging". 8 uur; Concordia: Gro ninger avond. Morgen: Alhambra: „De prinses en de piraat", 7 en 9 uur; Luxor: „Stad on der dreiging". 7 en 9 uur; Concertge bouw: Feestavond Zeevaartschool: Concordia: Feestavond buurtvereni ging Palingstraat en omgeving; Al hambra: Rode Kruisfilm „Van' mens tot mens". 14,30 uur. Zondag, Alhambra: „De prinses en dc piraat", 3, 7 en 9 uur; Luxor: „Stad onder dreiging", 3, 7 en 9 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1950 | | pagina 2