VAN HOUTEN 5kL Sport WYBERT en wedstrijden ZEEUWSCH-VLAAMSE VLASSERS ZIJN ONGERUST WENEN WORDT WEER SCHAAKCENTRUM LIJDENSGESCHIEDENIS VAN HET LANGE-AFSTAND-GAS MARKTBERICHTEN ZEEUWSE GROENTETELERS IN MIDDELBURG BIJEEN DONDERDAG 12 JANUARI 1950 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 5 RESULTATEN IN 1949 NIET ONBEVREDIGEND. Kwaliteitsverbetering blijft noodzakelijk. De Zeeuwse groentetelers zyn niet ontevreden over de resultaten van hun arbeid in het afgelopen jaar. Een groot probleem vormt echter nog steeds de afzet der producten. De te lers moeten paraat zijn om het afzet gebied (voor een belangrijk deel het buitenland) te behouden. Opvoering van de kwaliteit en uniformiteit zijn dan ook dringend noodzakelijk. Dit verklaarde Woensdagmorgen de voorzitter van de Zeeuwse Groente telersvereniging, de heer P. Ton Czn., tijdens de jaarvergadering van deze vereniging in de afmijnzaal van de Coöp. Veilingsvereniging te Middel burg. De gevolgen van de inundatie tra den ook in 1949 nog aan de dag, zo zeide hij verder in zijn openingsrede. Aan de gewassen ontstond een vrij omvangrijke zoutsch'ade, terwijl de telers de natuurlijke beschutting van het houtgewas missen. Daardoor werd in een deel van de Walcherse bedrij- van de productie ongunstig beïnvloed. De afzet der producten ging soms met vrij grote moeilijkheden gepaard; vooral in het eerste half jaar waren de prijzen zeer matig. De telers die nen rekening te houden met de con currentie op de buitenlandse markt. Zij merken daar een streven op naar zelfvoorziening en hebben ook te kampen met valutamoeilijkheden. Een teeltregeling kan niet worden gemist, aldus vervolgde spreker om dat het gevaar van overproductie en marktbederf gekeerd moet worden. Enige bescherming van de bestaande bedrijven, die op de groenteteelt zijn aangewezen, tegen speculatieve teel ten en telers is nodig. WATERVOORZIENING. Een bron van zorg voor de mees te Zeeuwse bedrijven vormt de water voorziening, die onmisbaar is voor de groenteteelt. De kosten per m3 zijn niet uniform en in vele gevallen ook te hoog. De heer T<?n stond vervolgens stil bij de herverkaveling van Walcheren. Hij onderstreepte, dat de telers be grip moeten hebben voor de moeilijk heden daarvan en 't algemeen belang van het project. „Onzerzijds hopen en vertrouwen we, dat het Bureau Ruil verkaveling de betekenis van de groen teteelt niet zal onderschatten", aldus de voorzitter. „Intensieve groente- teeltbedrijven zijn zeer moeilijk te verplaatsen omdat de bodem eerst ge schikt gemaakt moet worden. Hier voor zijn tal van jaren nodig en het kost grote offers". Tenslotte vestigde de heer Ton er de aandacht op, dat de telers in hun bedrijven zo econo misch mogelijk moeten werken om de steeds stijgende productiekosten zo laag mogelijk te houden. Van de techn. ambtenaar bij de Plan- tenziektekundige Dienst te Goes, dhr. S. K. Phaff, was een brief binnengeko men, waarin hij mededeelde te moe ten bedanken als adviserend lid. Uit het jaarverslag van de secretaris, de heer J. de Jong, bleek, dat de vereni ging op 1 Jan. 1950 143 leden telde. In 1949 begon een nieuwe cursus van de Groenteteeltvakschool met 13 leerlin gen, terwijl in Oostkapelle een cursus motortechniek begon met 22 deelne mers. De penningmeester, de heer M. Ton, deelde mede, dat de vereniging over 1949 een batig saldo had van f 227,97. Men besloot de contributie on veranderd te handhaven op f 5 per jaar. De voorzitter, de heer P. Ton, de penningmeester de heer M. Ton en het bestuurslid de heer J. Warners, werden herkozen. RASSENVRAAGSTUK De heer M. Wattel van de Tuin- bouwvoorlichtingsdienst vertelde ver volgens iets over de proefvelden. Het rassenvraagstuk eiste in het afgelopen jaar alle aandacht op: er werden enige voorzichtige schreden op dit terrein gezet en de handel bleek bereid te zijn daaraan mede te werken. Helaas hebben nog niet voldoende tuinders belangstelling voor het proefveld ge toond, maar de spreker zeide te hopen, dat ook de achterblijvers zullen gaan inzien, hoe belangrijk rassenkennis is. De heer Wattel gaf zijn hoorders ge detailleerde bijzonderheden over de resultaten van de teelt van allerlei rassen op het proefveld. Zijn causerie bevatte tal van waardevolle tips voor de tuinders. De heer A. Oosthoek, voor lichtingsambtenaar, deelde enige re sultaten mede over proeven met toma ten op Walcheren. Bij sortering bleek de Renova de meeste voldoening te geven. MIDDAGVERGADERING. In de middagvergadering van de Zeeuwse Groentetelers-vereniging te Middelburg hield ir. P. R. den Duik, Rijkstuinbouwconsulent voor bodem aangelegenheden, een causerie over 't gebruik van enige organische mest stoffen in de groenteteelt. Hij begon zijn rede met te verklaren, dat de grond organische meststof nodig heeft. In de tuinbouw wordt met de gewas sen slechts zeer weinig organische meststof in de grond gebracht, d.w.z. de teler moet er zélf een quantum bij voegen. De groenteteler zal niet spoe dig organische stoffen in de grond j brengen, die al in sterke mate afgebro- - ken zijn, omdat dit opoffering van één teelt zou betekenen. Toch zou de aan wending van groentebemesting voor de bodem zeer goed zijn. Inderdaad zag de spreker de bezwaren van de tuinders, die van hun dure grond uiter aard zoveel mogelijk willen halen, wel in, maar hij achtte het gebruik van groenbemesting toch wel degelijk be- drijfs-economisch verantwoord. Van oudsher is stalmest de meest gewaardeerde meststof, doch deze is steeds moeilijker te verkrijgen. Het ziet er naar uit, dat stro in de toe komst een van de beste stoffen wordt voor gebruik als broeimest, zowel als compost. Ieder tuinbouwbedrijf levert zelf grote hoeveelheden organische mest stof op, maar deze afval gaat vaak verloren. Ir. De Duik bepleitte de aanleg van een eigen „composthoop" door de tuinders. Hij wijdde voorts aandacht aan de compost, die in de handel is. Tenslotte wekte ir. Duik de be langhebbenden op om ten aanzien van de organische bemesting contact te zoeken met de Voorlichtingsdienst. Hij verduidelijkte zijn lezing met een aan tal lichtbeelden. Vervolgens vertoonde een kali-im- portmaatschappij de bijzonder fraaie en interessante geluidsfilm „De trou we aarde", De Rijkstuinbouwconsu lent ir. W. van Soest sprak nog een kort woord, waarna deze drukbezochte middagvergadering door de voorzitter gesloten werd. Het Nederlandse merk met Wereldreputatie Er wordt overleg met de regering gepleegd. Er heerst ongerustheid onder de vlassers in Zeeuwscli-Vlaanderen, nu het Beheerscommissariaat voor Bui tenlandse Agrarische aangelegenhe den het ruwe vlas op de vrije Benelux- Ijjst heeft geplaatst. Een ongerustheid, die is te verklaren, omdat door deze maatregel het bestaan van de vlassers ernstig gevaar wordt gebracht. Gevreesd wordt, dat de Belgen straks al het vlas zullen opkopen. In Eede, waar men juist de laatste jaren met veel inspanning en dank zij een voorbeeldige samenwerking de vlasindustrie heeft gemoderniseerd, ziet men de toekomst donker in. Eerst hebben deze vlassers de jaren na de Dinsdagmorgen te ongeveer half elf stak een militair op de Rijksweg nabij het Kamp van Laren plotseling de weg over. Hij werd door een auto gegrepen en overleed. oorlog gewerkt onder toezicht van de regering, waardoor grote winsten zjjn uitgebleven. Daarna heeft men-, omdat alles vernield was, grote kosten ge maakt voor de aanschaffing van nieu we machines, waarvan nog een groot kapitaal moef worden afgelost. De Belgen daarentegen hebben na de oor log onmiddellijk vrij kunnen werken en hebben veel gekl verdiend. Het is logisch, dat onze vlassers by een con currentiestrijd een nederlaag moeten lyden. ONZE SCHAAKRUBRIEK. Geen grote meesters meer. Wenen was reeds voor de oorlog een belangrijk schaakcentrum, en men is thans bezig de traditie weer in ere te herstellen. Buitenlandse meesters vinden er steeds een gast vrij onthaal, terwijl iedere gelegen heid benut wordt om een tournooi of een interessante tweekamp te organiseren. Grote meesters bezit de stad mo menteel niet, of het zou Grünfeld moeten zijn, die nog altijd als groot meester wordt aangesproken, maar die afgezien van zyn encyclopedi sche kennis van de openingen, slechts een schaduw is van wat hij vroeger was. Niettemin zijn er een aantal be hoorlijke krachten, die geregeld par tijen produceren die de moeite van het naspelen wel waard zijn. De onderstaande party is daar 'n goed voorbeeld van. Wit: Bruckner. Zwart: Moyses. Réti-opening. (Kort gespeeld in de kampioenswed strijd van Oostenrijk). 1. Pgl-f3, Pg8-f6; 2. c2-c4, e7-e6; 3. g2-g3, d7-d5; 4. Lfl-g2, Lf8-e7; 5. 0-0, 0-0; 6. b2-b3, c7-c5; 7. c4xd5. Een bekende variant van een enigs- Dat betekent niet alleen voor de zins in onbruik geraakte opening. vlassers de ondergang, maar ook voor j Wit wil d4 liever niet toelaten. de vele arbeiders. Inmiddels is er een verzoek naar de regering om maatre gelen te treffen. Tevens is er een com missie gevormd door het Bedrijfschap welke dezer dagen een bespreking zal hebben met minister Mansholt. 7Pf6xd58. Lcl-b2. Pb8- c6; 9. Pbl-a3, b7-b6. Voorzichtiger is Lf6. 10. Pa3-c4, Lc8-b7; 11. d2-d4, c5x d4; 12. Pf3xd4, Ta8-c8; 13. e2-e4. Op deze wijze krijgt wit een kans rijk initiatief. De zwarte stukken staan elkaar in de weg. 13Pd5-f6; 14. Pd4-b5, Lb7 -a6. Voorkomt de inval op d6, door de indirecte aanval op Tfl. T 15. a2-a4, Le7-c5; 16. e4-e5, Pf6- gen van Sint Jansteen en van Koe- ^5; 17. Ddl-g4, La6xb5. **•*-«-J-**-i:Op den duur niet te voorkómen, daar de inval naar de d6 in geen SINT JANSTEEN. Naar aanleiding van de maatrege len van de Nederlandse regering zjjn besturen van de vlassersverenigin- wacht in een spoedvergadering bijeen geweest. Hoewel men inzag dat eëö streven naar meerdere liberalisatie op handelspolitiek-gebied slechts te waar deren is, meenden de besturen dat deze maatregel rechtstreeks indruist tegen de belangen van de Nederland se vlasindustrie, arom ver- I —.Li: geval mag worden toegelaten. 18. a4xb5, Pc6-a5; 19. Tfl-dl, Tc8 -c7. Dekt a7, zodat nu 20Pxb3 dreigt. 20. Pc4xa5, b6xa5; 21. Lg2-e4!. Niet 21. Txa5?, Lxf2t en wint. De tekstszet dekt niet alleen het Nimmer werd de kwalileil Wyberl verlaagd en daarom was Wyberl niet altijd krijgbaar. Die tijd is voorbij en Uw leverancier kan U weer volop helpen, Wybertl 't Beste voor Uw keel I originele dozen Ook wederom verkrijgbaar- Wybert mei menlhol Nog niets beslist voor Zeeland De begroting van het provinciaal gasbedrijf in Zeeland is behandeld in de afdelingen van de Prov. Staten en daarby werd in alle afdelingen ge sproken over de voorziening met lange-afstand-gas. Gedeputeerden ant woordden daarop, dat dit een lydensgescliiedenis is en dat zjj over de toe komst van het gasbedrijf nog geen positieve mededelingen konden doen. Een lid van de Prov. Staten oefen de critiek uit op de afschrijvingsper centages bij het prov. gasbedrijf. Die percentages zouden aanmerkelijk ho ger moeten zijn. Een ander lid had de gasproductie per ton steenkolen be rekend en kwam tot een zeer laag rendement van de fabriek. Ook de lossingskosten van dé steenkolen acht te dit lid, aan de hoge kant. Tenslotte vond dit lid, dat het zolang duurt al eer erheen directeur wordt benoemd. Gedeputeerde Staten zegden toe. dat de afschrijvingen nog nader bezien zullen worden. Er is wel door allerlei omstandigheden een onvoldoende af schrijving geweest. Daarom werd eind 1948 een extra-afschrijving van 36.000— toegepast. Wat het lange afstand-gas betreft deelden Gedep. Staten mede, dat tus sen Kerstmis en Nieuwjaar besprekin gen zouden worden gehouden over drie projecten: gas van de mijnen, rui ling van gas met België en gas van Sluiskil onder de Schelde door. Uit een rapport van ir. Oosterholt blijkt, dat verhoging van de gaspro ductie voor de gehele middengroep nodig is. Hij acht aanvulling nodig door het bouwen van een watergasfa briek. Een spitsbedrijf kan niet gemist worden en de grootte hiervan zal af hangen van de onderhandelingen met Sluiskil. De koppeling van de bedrijven is onvermijdelijk. Tot zover dit rapport. Gedep. Staten zeiden waardering te hebben voor het werk van de waar nemend directeur der prov. gasfa briek. Het zou niet verstandig zijn in dit stadium een directeur aan te stel len. Gedeputeerde Staten ontkenden, dat bij de gasfabriek geen gezonde be- drijfspolitiek gevoerd zou worden. Een kapitaal-reorganisatie is overigens reeds aangekondigd. De lage productie per ton steenkool is toe te schrijven aan dc apparatuur. De lossingskosten van de steenkool zouden met een moderne losinrichting lager zijn. Aangezien het gasproduc- tiebedrijf na verloop van tijd zal ver dwijnen achtte de directie de aan schaffing van een verrijdbare kraan niet verantwoord. Aan de klachten uit bepaalde Vlis- singse wijken, dat daar de gasdruk na 11.30 des ochtends te laag werd. is aandacht geschonken en waar mo gelijk is verbetering aangebracht. Voor gasverwarming van enige scholen in het nieuwe stadsgedeelte is de gastoevoer onvoldoende. Een woord van waardering voor de leiding en het gehele personeel achtte het col lege van Gedeputeerden wel op z'n plaats. VOETBAL DE NEDERLANDS ELFTALCLUB TRAINDE Voor het eerst in het nieuwe jaar was Dinsdagavond de Nederlands elftalclub op het VUC-terrein te Den Haag bijeen als inzet van de oefen campagne, welke met het oog op de wedstryd tegen Engeland B op 22- Februari a.s. te Newcastle, reeds zo vroeg wordt gehouden. Van de 18 uitverkorenen waren 14 spelers aanwezig om onder leiding van bondsoefenmeester van der Lecït in de mist en onder de schijnwerpers hun technische vaardigheid en uit houdingsvermogen op te voeren. KORFBAL PROGRAMMA VOOR ZATERDAG. PROM. DEGR. 2e—3e KLASSE: VK.V.—Groede; Togo II—de Poel; Mad- JoeScampolo. Voor Zaterdag zijn de .aatste 3 korfbal- wedstrijden vastgesteld, en wel Madjoe— Scampolo. Scampolo heeft aan een gelijk spel genoeg om te promoveren ten koste van Madjoe. De beide thuis spelende ploegen zullen hier wel de puntjes binnenhalen, waar mee dan Togo II naar de tweede klasse zou promoveeren. HOCKEY MIDDELBURG WAS VRIJ. Breda II verloor van Hoco met 3— 1 in Oisterwijk, D.E.S. en Push II speelden gelijk 00, terwijl Tempo in Bergen op Zoom verloor van de hekkesluiter Forward II met 32. Middelburg was deze Zondag vrij. De stand is nu als volgt: Push II Breda II Hoco I Middelburg I D.E.S. I Tempo I Forward II 10 1 1 28-10 24- 9 24-17 11-14 10-21 20-30 9-25 PROGRAMMA VOOR ZONDAG. Als inhaalwedstrijden zijn vastge steld: TempoD.E.S. en Middelburg— Breda II Tempo zal het zwaar te verduren krijgen, temeer daar D.E.S. het ster ke Push II een gelijk spel afdwong. Bovendien hebben beide teams de punten hard nodig. Middelburg krijgt, het sterke Breda II en zou het ver sterkte Middelburg aan de Nadorst kunnen winnen, dan is Breda prac- tisch voor het kampioenschap uitge schakeld. Middelburg kan zich dan iets veiliger voelen. De Bredanaars zullen het echter niet cadeau geven. Een puntenverdeling is zeker niet on mogelijk. JEUGDCOMPETITIE. Zondag komen de Breda-dames naar Middelburg en de oud-kampioen Middelburg moet winnen om nog een kans te maken, de beker in hun be zit te houden, daar in Breda met 3—0 verloren werd. De stand is: Breda 2 2 0 0 4 6—0 Middelburg 3 2 0 1 4 66 Pelikaan A 2 10 12 23 Pelikaan B 0 0 0 0 0 00 Push 3 0 0 3 0 3—8 De Breda-heren komen naar de Na dorst. in Breda won Middelburg met 21. deze wedstrijd kan dus weer 2 punten opleveren voor de Middelburg- juniores. De stand is: Push 1 1 0 0 3—1 2 Middelburg 2 10 1 34 2 Breda 10 0 1 1—2 0 Pelikaan 0 0 0 0 6—0 0 SCHAKEN Donner heeft de leiding. De uitslagen van de vyfde ronde in het internationaal Hoogovenschaak- tournooi luiden: Soutanbieff—Euwe 01; Van Schel- tingaHugot 10; RossolimoHenne- berke VzV»; CortleverVan Seters Vs; Donner—Kramer 1—0. Donner heeft door zijn zege op Kramer zijn voorsprong van één punt weten te handhaven. Hij heeft thans de leiding met 4 Vz pnt. Op de 2e t/m 4e plaats staan Euwe, Cortlever en Van Scheltinga met ieder 3 Vz pnt. Rossolimo en Van Seters bezetten de 5e en 6e plaats, met elk 3 pnt. Als 7e en 8ste staan Kramer en Henneberke met 1 pnt. en 1 afgebr. partij. Soul- tanbieff en Hugot zijn de hekkeslui- ters met ieder Vt pnt. BILJARTEN VOOR-WEDSTRIJDEN OM HET PERSOONLIJK KAMPIOENSCHAP KLEIN BILJART. Dinsdagavond werden in café Baarends te Goes de laatste wedstrijden van de voorwedstrijd voor het kampioenschap 2de klas libre kL biljart, distr. Walche renZuid-Beveland gespeeld. De uitslagen luiden als volgt: G. Bruel (150)—A. Gunst (117), P. Bink 123—G. Koch (150), P. Vermue (112) J. v. Guchte (150), J. v. Guchte (150)— P. Vermue (131). De grootste serie werd gehaald door de heer J. y, Guchte met 28 caramboles, het hoogste gemiddelde behaalde ook de heer J. v. Guchte met 5,35. veld c2, maar versterkt ook de druk op zwart's rochadestelling. 21 Tc7-d7; 22. Tal-cl, Dd8-b6? Geeft wit gelegenheid tot de be slissende aanval. Veel sterker is 22. De7! gevolgd door Tfd8. 23. Le4xd5!, Td7xd5 ;24. Tdlxd5, e6xd525. e5-e6!, f7-f6. Op. 25d4 volgt zeer fraai: 26. Txc5!, Dxc5; 27. Lxd4, Dclt; 28. Kg2, g6; 29. e7, Te8; 30. Dd7, Dc8; 31. Dxc8, Txc8; 32. Lxa7 en wits vrypionnen beslissen 26. Lb2- d4! Dit stukoffer dwingt zwart de contröle over het vela e7 op te ge ven, en dat is de reden waarom hy reeds op de 22e zet, zyn dame naar e7 had moeten spelen. 26Lc5xd427. e6-e7, Tf8- e8; 28. Tcl-c8, Db6xb5. Of: 28Kf7; 29. Dh5t. g6; 30. Dxh7t en wint. 29. Dg4-e6t. Kg8-h8; 30. De6-f7», Te8xc8; 31. Df7-f8t en mat op de volgende zet. De overwinnende opmars van de witte koningspion is zeer opmerke- ïyk! Waar zijn onze schepen Abbedijk 10 v. Rio de Janeiro n. B. Aires. Agamemnon 9 v. Ciud-Truj. n. Pto. Plate. Amsteldiep 10 v. La Guaira n. Pt. Cabello Arendskerk 10 v. Rotterdam n. Bremen. Ariadne 10 v. Gibraltar n. Lissabon. Arnedijk 11 v. Vera Cruz n. Taropico. Blijdendijk 10 t. N. v. Pt. Soedan n. Amst. Ceram n. 10 Gibraltar n. Havre (Verb.) Cottica n. 10 Finisterre n. W.-Indië. Duivendijk p. 10 Ouessant n. Vaircouver. Gooiland p. 10 K, St. Vincent n. B. Aires. Heelsum p. 10 Ouessant n. Antwerpen. Helicon 9 v. W.-Indië te N. York. Klipfontein 10 te Teneriffe n. Kaapstad. Loenerkerk 10 te Cuddalore n. Rott. Loosdrecht 12 v. Busreh te Hamb. verw. Loppersum p. 10 K. St. Vincent n. Amst. Meerkerk 10 te Suez n. Rotterdam. Nieuw Amsterdam 11 v. Kingston te Car tagena. Nijmegen p. 9 Corcubion n. Rotterdam. Oberon 10 v. Turk's Island n. Pto Cabello. Qranjefontein p. 9 Perim ri. Amsterdam. Ridderkerk 10 te Manilla n. Rotterdam. Salatiga 7 v. Calcutta te Dlskarta. verm. 13 te Semarang. Sommelsdijk 10 te Pt. Said n. Java. Streefkerk 10 v. Dar-es-Salaam n. Beira. Tosari p. 10 Ouessant n. Australië. Waterland 11 v. Amst. n. Hamburg. Borneo, p. 10 K. Guardafui n. R'dam. Cameronia 10 te Aden verw. n. Amst. Celebes 11 v. Amst. te Cheribon verw. Kota Gede p. 10 Malta n. Rotterdam. Madoera p. 10 Pt. de Galle n. Djakarta. Mataram p. 10 K. Guardafui n. R'dam. Modjokerto p. 10 Finisterre n. Djakarta. Zuiderkruis p. 10 Malta n. Djakarta. VEILING KAPELLE-BIEZELINGE. 11 Jan.: Appels: Jonathan 653. Goud- reinette 1035. Bellefleur 7—26. Golden Delicious 5—19. Bramley's Seedling 11— 16. Reinette d'Or 59. Gron. Krpon 5 14. Glorie van Holland 923. Laxton Su perbe 618. Sterappel 5—23. Court Pendu 311. Pomme de Orange 24. Ermgaard 5—27. Campagne Zoet 5—22. Hollands Zoet 5—14. Peren: Comtesse de Paris 337. Con ference 18. Gieser Wildeman 3—18. Klei- peer 39.50. Brederode (313. St. Remy 5—15. Pondspeer 815. Winterlouwtje 4— 10. Doyenné du Cornice 1842. Br. Alex. Lucas 5.50—16. Le Curé 10—13. Br. Diel 3 —9.50. Zwijndr. Wijnpeer 1012. Nouv. Poiteau 3—4.50. Groenten: Spruitkool 1016. Kroten 7. Rode kool 8. Prei 2937. Koolrapen 5. "ien (stek) 4.50—7. Witlof 34, alles p. 100 kg, bos of stuks. VEILING KRABBENDÏJKE. 11 Jan.: Appels: Goudrelnette 1043. Jonathan 15—51. Golden Delicious 10—46. Cox Oranje Pippin 2630. Sterappel 19— 37. Peren: Comtesse de Paris 838. Alles per 100 kg. VEILING ZUID-BEVELAND, GOES. 11 Jan.: Groenten: Bloemkool 1131. Spruiten I 32—36, id. H 12—28. Witlof I 35—39. id. II 12—19. Peen II 5.50—6.50. Waspeen 1016. Groene kool 1125. Rode kool 610. Boere kool 1019. Uien (afw. en stek) 5—8. Prei 30. Kroten 66.50. Alles per 100 kg, bos of stuks. VEEMARKT ROTTERDAM. Op 10 Januari. Aanvoer in totaal 4606 dieren. Naar schatting 875 vette koeien: 1149 gebruiksvee, totaal 2024; 200 gras kalve ren; 829 nuchtere kalveren: 185 varkens: 466 biggen: 262 paarden. 17 veulens; 527 schapen of lammeren: 96 bokken of gel ten. Prijs In cents per K.G. le kw. 2e kw. 3e kw. 190/210 170/190 160/170 100 Vette koeien Slachtpaarden Lammeren 190 170 170 le kw. 2e kw. 3e kw. Prijs in guldens p. stuk 220 14p Graskalveren Nuchtere kalveren Biggen: 40 35 30 Kalf koeien: 900 800 675 Melkkoeien: 900 800 675 Vare koeien: 560 460 385 Vaarzen: 600 500 400 Pinken: 500 400 325 Vette koeien: aanvoer iets kleiner. Han del kalm en prijzen als gisteren. Graskalveren: aanvoer iets groter. Han del redelijk. Prijzen onveranderd. Nuchtere kalveren: aanvoer ruimer. Handel kalm. Staande prijzen. Biggen: aanvoer korter. Handel traag en niet geheel prijshoudend. Slachtpaarden: flinke aanvoer. Handel kalm. Eerste kwaliteit iets stijver in prijs, verder onveranderd. Lammeren: aanvoer iets groter. Handel redelijk. Prijzen stabiel. Kalf- en melkkoeien: aanvoer als vori ge week. Handel tamelijk. Prijzen con stant. Vare koeien: aanvoer iets ruimer. Han del stiL Prijzen als vorige week. Vaarzen en pinken: aanvoer iets korter. Handel lui. Prijzen stabiel. SCHAATSEN CONFLICT IN DE K.N.S.B. Er doet zich een conflict voor tus sen de K.N.S.B. en een aantal kleine Friese ijsclubs. ReeVs in 1949 was be sloten,- dat de provinciale bonden van Friesland. Groningen, Drente en Over- Üsel en de kop van Noord-Holland, aangesloten bij de z.g. Federatie, zich bij de K.N.S.B. zouden aansluiten. Enkele clubs, die bevreesd zijn, dat de korte baanrijderij in de toekomst zal verdwijnen, hebben nu besloten, een nieuwe bond van ijsclubs in Fries land op te richten. Het gewest Fries land van de K.N.S.B. waarschuwt de rijders en rijdsters echter, niet op de voorspiegelingen van deze nieuw op te richten bond in te gaan. VISMIJN VEERE. II Jan.: Export garnalen 308 kg 190 226. Schar 1131 kg 10—15. Bot 423 kg 43— 50. Wijting 33 kg 15—20. Ongesorteerde vis 4 kg 18. Alles per kg. VISMIJN TE VLISSINGEN. Veilingweek 37 Jan. 1950. Exportgarnalen 2835 kg.: 1,21—1,86; Schar 1166 kg.30—67. Bot 956 kg.40—55. Wijting 1367 kg.: 13—53. Kabeljauw 138 kg:. 48—89. Sardijn 489 kg.: 18—63. Ha ring 2370 kg.: 23—34. Politierechter Middelburg De politierechter te Middelburg heeft de volgende personen veroor deeld: E. R., werkman te Middelburg, had op 12 Nov. 1949 in de woning van Aa. Ra. van B. een ruit stuk geslagen, 25 of 10 dagen. H. B., groentehandelaar te Vlis- singen, had op 25 Nov. 1949 Je. Wa. B. mishandeld door haar te schoppen en te trappen, 25 of 10 dagen. J. E. P .N., echtg. van J. V. te Middelburg, had op verschillende tijdstippen ten nadele van M. L., bg wie ze als werkster in dienst was, weggenomen 1 paar wanten, een schaar, 1 kindertruitje en enige stukken scheerzeep, 30 of 15 da gen. B. H. C. H., lasser te Vlissingen, had op If? Nov. 1949 een blok hout weggenomen, toebehorende aan het aannemersbedrijf D. Verstoep, 20 of 10 dagen. P. B., werkman te N. en St. Joosland, had zich te verantwoorden wegens huisvredebreuk. Verdachte was op 4 Dec. 1949 tegen de wil van de bewoonster de woning van de wed. P. binnengedrongen, 50 of 20 dagen. F. v. d. K., dienstbode te Arne- muiden, had te Middelburg op ver schillende tydstippen in Aug. en Sept. geldsbedragen weggenomen tot een gezamenlijk bedrag van 500 ten nadele van Ca. K. 3 we ken gevangenisstraf. A. C. K., echtg. van J. v. d. K. te Vlissingen, had op verschillende tydstippen tussen Aug. en Sept. '49 weggenomen een bankbiljet van 25 en een bankbiljet van 100, toebe horende aan Ja. Aa. Ca. de F., by wie zij een tyd had ingewoond en later nog geregeld op bezoek kwam. 2 maanden gevangenisstraf voor- waardelgk, proef tyd 2 jaar. P. M., echtg. van J. S. te Vlis singen, had op 15 Nov. 1949 Ca. Aa. P. mishandeld door haar met een mattenklopper te slaan, 20 of 10 dagen. J. v. G., kantoorbediende te Vlis singen, had zich te verantwoorden wegens valsheid in geschrifte. Ver dachte had in Dec. 1948 valseiyk een kwitantie opgemaakt en met de naam A. K. ondertekend, 50 of 20 dagen. J. A. v. d. W., veehandelaar te Vlissingen, had in September of October 1949 een door een dieren arts afgegeven verklaring, welke verklaring inhield dat een daarin bedoeld rund vry was van t.b.c. en welke verklaring geldig was gedu rende 10 dagen na de datum van afgifte, vervalst door daarin de da tum 13 Sept. 1949 te veranderen in 4 Oct. 1949. 100 of 25 dagen en 1 maand gevangenisstraf voorwaarde lijk. proeftijd 2 jaar. G. v. d. W.. scheepsfitter te Rot terdam. tijdelijk verblijvende te Vlis singen, had op 23 Nov. 1949 te Vlis singen 2 schuitjes lood weggenomen van één der terreinen van „De Schelde". 14 dagen gevangenisstraf. De heer J. Sommeijer te Ovezande slaagde voor het diploma landbouwwerk- tuigkunde.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1950 | | pagina 5