Het jonge paar heeft een woning... Nieuws uit Zeeland Oud, maar geriefelijk huis voor het Unie-Secretariaat PETER HURKOS: EEN MAN, DIE IEDERS GEHEIMEN RAADT STEEDS GOED GEKLEED WALCHEREN Gauw en Grondig LAXE E R-AKKE RTJES 4 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 12 JANUARI 1950 Ook de Indonesiërs krijgen behoorlijk onderdak. (Van onze parlementaire redacteur) Het oude pand Bezuidenhout 21 in Den Haag niet ver van het station Staatsspoor vry onooglgk en in eik geval zeer eenvoudig aan de buiten- kant, trekt op het ogenblik de bijzondere belangstelling van de bewoners van de residentie. Het is een van de drie gebouwen, die in de naaste toekomst van beteke nis worden voor de samenwerking tussen Nederland en Indonesië. Daar wordt namelijk gevestigd de Nederlandse sectie van het Unie-secretariaat. De andere twee zijn: Rutger Jan Schimmelpennicklaan 21 in de buurt van het gemeentemuseum in de villa-wtjk Zorgvliet, waarin het Hoge Com missariaat van de Republik Indonesia Serikat gevestigd wordt en het grote buiten ,,Backershaegen" in Wassenaar, dat tot woning zal dienen van de Hoge Commissaris van de R.I.S. Direct na de 27ste December 1949. de dag waarop H.M. de Koningin in het Paleis op de Dam in Amsterdam de souvereiniteit aan Indonesië heeft overgedragen, is men begonnen al die voorbereidingen te treffen, die met het oog op de nieuw geschapen ver houding tussen Nederland en Indone sië nodig zijn. Men huurde het ge bouw Bezuidenhout 21. waar thans de arbeiders druk in de weer zijn om het geschikt te maken voor het on derbrengen van het personeel van het Unie-secretariaat. Men zou dit ge wichtige instituut hier niet zoeken. Naast de toegangsdeur is links een sigarenwinkeltje gevestigd en rechts een zaakje in teken- en schrijfbehoef ten. Gezamenlijk beslaan zij de gehele breedte van het pand. Daarboven ga pen enige grote ramen in de grouwe gevel, die niets imposants heeft en nauwelijks een belangrijke instelling als het Unie-secretariaat waard is. Maar achter deze sombere facade verbergt zich een aantal grote kamers die er in schrille tegenstelling met het vooraanzicht fraai en zelfs luxueus uitzien en ongetwijfeld een prettig home zullen vormen voor het onge veer vijftig man grote personeel, dat er komt te werken. Het gebouw da teert uit de zeventiende eeuw. Van ouder op kind heeft er lange jaren één familie ingewoond. Tijdens de De- zetting namen de Duitsers het in be slag en daarna was het tot voor kort een tehuis van de Marine. Het zullen deze onderdrukkers wel geweest zijn, die het hebben laten verfraaien en moderniseren. Alle gan gen en kamers zijn voorzien van par ketvloeren. Dikke deuren met voorna me panelen sluiten de indirect ver lichte kamers af. die voorzover zij aan het Bezuidenhout of de 26 meter diepe tuin grenzen dubbele ramen hebben. Grote gemetselde schoorste nen en ruime, prachtig betimmerde kasten, listig weggewerkte /aste was tafels en zelfs een opklapbare, frivole bar bewijzen, dat de keuze toch niet zo gek geweest is. In het antieke trappenhuis prijken drie artistieke mozaieken van prof Molkenboer, de wapens van Noorwe gen, Zweden en Denemarken voor stellende. SYMBOOL. Dit huis is als een symbool, het symbool van de Nederlands-Indonesi sche Uunie: geen uiterlijk vertoon, geen pompeuze voorgevel, maar een rijke en mooie inhoud! Nederlanders en Indonesiërs zullen er samenwerken Want het Unie-secretariaat is een id stelling van beide volken; het is niet nauwer verwant aan onze regering dan aan die van de R I.S. Op het ogenblik is men druk bezig met het bestuderen en uitstippelen van de toekomstige arbeid van het Unie-secretariaat en met de voorbe reidingen van zijn administratieve or ganisatie. Die arbeid zal zich bewegen op het gebied van de buitenlandse be trekkingen en defensie en voorzover nodig financiën en mede onderwerpen van economische en culturele aard be treffen. VERGELIJKING MET UNO. In zekere zin zou men het Unie-se cretariaat kunnen vergelijken met het secretariaat van de UNO en Trygve Lie met dr. P. J. A. Idenburg, die naar alle waarschijnlijkheid het eerste jaar aan het hoofd van het Unie-se cretariaat zal staan, al is hier alles veel bescheidener. Zoals het secretari aat van de Verenigde Naties de die naar van de aangesloten staten is, doch tegelijkertijd daarboven staat, is dit ook het. geval met het Unie-secre tariaat ten opzichte van Nederland en Indonesië. Beide landen wijzen een secretaris generaal aan, die bij toerbeurt een jaar lang de leiding van het secreta riaat op zich nemen. De benoeming van het overige personeel geschiedt in overeenstemming tussen de beide se cretarissen-generaal volgens een door de beide deelgenoten gezamenlijk op gestelde instructie. HOGE COMMISSARIAAT De toekomstige Hoge Commissaris van Indonesië als zodanig thans Moh. Roem benoemd kan met zijn twee gebouwen voor de dag komen! „Backershaegen" in Was senaar is een riant buitengoed en het pand Rutger Jan Schimmelpenninck- laan 3, dat plaats biedt aan 120 em ploye's. is een geheel vrijstaand waar dig huis voor de R.I.S. De Indonesiërs hebben het al ongeveer een jaar lang in gebruik. Het onderbrengen van het Hoge Commissariaat daarin zal dus wel niet met moeilijkheden gepaard gaan. Na de oorlog is een provinciaal bureau, dat zich bezig hield met de huisvesting, erin gevestigd geweest. (Nadruk verboden). Wetenschappelijk raadsel in dienst van de Belgische justitie. (Van onze Haagse redacteur) In een Haagse bodega, waa enige journalisten de dingen van de dag be spraken, kwam hg plotseling binnenvallen: Peter Hurkos uit Antwerpen, een merkwaardig man, voor wie men moeilij! iets verborgen kan houden, omdat hy, zonder je te kennen, plotseling allerlei dingen vertelt van je ie- vensomstandigheden, van je familie, je huis en je belevenissen. Een telepaath, een gedachtenlezer, een psychometrist, een helderziende? Verlang niet, dat ik een etiket plak op de wonderlijke eigenschappen van deze Peter Hurkos, die zelfs voor de mensen van de wetenschap, die zich dag in dag uit met para-psychologische verschijnselen bezig houden, een raadsel is. Men neemt kennis van zgn verbazingwekkende experimenten en staat perplex. Doorgronden laten zijn eigenschappen zich niet. Dat begon al spoedig, nadat hij in ons gezelschap had plaats genomen. Uw moeder heeft.het benauwd op de borst en jaar geleden heeft zij het aan het hart gehad en toen een tijd lang op bed gelegen, zei hij tot de journaliste, die naast hem zat en die hij nooit gezien had. Hij beschreef haar moeder en het huis, waarin zü woonde en alles klopte tot in détails Zij wilde er meer van weten en toen bleek Hurkos verschillende gebeurte nissen uit haar leven met datum en plaats te kunnen opnoemen. Geef me eens iets, wat u bij u draagt, vroeg Hurkos vervolgens aan een mannelijke collega. Hij kreeg diens vulpen, betastte hem en be wees, dat het leven van deze journa list evenmin geheimen voor hem had Trouwens dat van zijn vrouw ook niet. Over haar vertelde hij een aan tal zulke frappant juiste dingen, dat niemand meer twijfelen kon aan de bovennatuurlijke gave. waarover de Antwerpenaar beschikt. GELUK NA ONGELUK Jaren geleden heeft Hurkos een on geluk gehad. Met een zware hoofd wond heeft hij in het ziekenhuis ge legen en tijdens zijn herstel ontdekte hij, dat hij zonder enige aanleiding allerlei dingen van de mensen uit zijn omgeving met grote nauwkeurigheid kon beschrijven. Dat is sindsdien zo gebleven. Nu staat Hurkos in dienst (Door onze Mode-medewerkster) Het is geen kunst om met een goed voorziene garderobe brj elke gelegen heid in een passende japon te ver schijnen. Maar orn Uw kleding zo te kiezen, dat de verschillende onderde- BEVORDERD TOT SCHOUT BIJ NACHT. Bij KJB. zyn met ingang van 1 December 1949 bevorderd tot schout bij nacht: le de kapitein ter zee (met de tij delijke rang van commandeur) I. W. Regnerse; 2e de kapitein ter zee (met de tijde lijke rang van schout bij nacht) jhr. H. A. van Foreest. In telkens weer andere combinaties opleveren, is niet zo eenvoudig. Twee vereisten zijn: goede smaak en over leg. Hier ziet U bijv. een eenvoudig donker jurkje, dat uit een rok en een blouse van hetzelfde materiaal be staat. Bij de rok passen ook andere blouses en truitjes en de donkere blouse zal heel leuk staan bg een ge ruite klokrok. Daarnaast ziet U hetzelfde japon netje, maar enige graden gekleder door de overrok, waarvan U hierbij het patroon vindt. De achterkant kunt U precies eender nemen met de stippellijn als zijnaad of U maakt daar volgens de ingetekende lijn alleen een schootje. Zowel voor als achter wor den X op vallend plooien gelegd, die U niet instrijkt. De bovenrand tussen een smalle ceintuur zetten. De sluiting maakt U in de linker zijnaad of van achteren in de plooi. Aardig is het om de overrok te voeren met een kleur zgde (effen of bewerkt), waarvan U ook een gekle de blouse heeft. Dat geeft weer een mooie combinatie extra. Maakt U de overrok zo, dat U hem ook met de andere kant boven kunt dragen en U neemt er een gedecolteerd blousje bij, dan heeft U een heel modern avond-toiletje, dat U ook met een lange nauwe rok kunt dragen, ter wijl het blousje nog met een wijde zijden of tulen rok te combineren is. Natuurlijk kunt U even goed ande re modellen blouses gebruiken, ook met lange aangesloten mouw en voor sluiting. We geven maar een enkel voorbeeld: U ziet zelf wel, dat er van dit onderwerp nog heel wat meer te maken is. Bedenk, dat een voudige maar goed zittende modellen de mooiste resultaten geven, en ver trouwt U Uw eigen kleurenkeus niet, raadpleeg dan liever iemand, die er wel kijk op heeft. van de Belgische justitie, aan wie hij reeds verscheidene waardevolle aan wijzingen heeft gegeven, die tot op sporing van misdadigers en van gesto len goederen en verborgen lijken van vermoorde personen hebben geleid. Hij geeft in België openbare demon, straties en houdt consult en algemeen erkent men, dat men met een bijzon dere persoonlijkheid te doen heeft. Misschien was ik al te sceptisch, niettegenstaande het testimonium van betrouwbaarheid. da.t hij mij gegeven had: ik nodigde hem bij my thuis en zo reden wij spoedig in zijn wagen naar Scheveningen Er is gepraat over koetjes en kalfjes, maar ook nu gaf hij een rake demonstratie van zijn mysterieuze kunnen, dat geen twijfel meer mogelijk is. Hij tekende een fa milielid. wiens portret ik hem liet zien ten voeten uit. Hij verstrekte op mijn verzoek een juiste aanduiding van wat ik in een der kastjes van mijn schrijfbureau had opgeborgen het was een dossier, dat ik ter inza ge had en noemde plotseling zon der mankeren de weinig gangbare voornaam van de eigenaar van het dossier. NIET BETAALD! Midden in het gesprek wees hij op een plaat aan de wand: „Die heelt eerst ergens anders gehangen en hij is niet betaald". Met excuses aan de vroegere bezit ter: het is zo! Enige jaren geleden heb ik de plaat van een kennis, een han delaar. gekocht en niet direct betaald „Dat komt wel", zei die kennis, „ik vraag wel eens om dat tientje, we zien elkaar vaak genoeg". Wij hebben er beiden nooit meer aan gedacht, totdat Hurkos mij eraan herinnerde Ja natuurlijk, die 10.. zal ik de goeie man alsnog brengen Er bestaan dus inderdaad meer on waarschijnlijke dingen tussen hemel en aarde dan wij ons kunnen voor stellen. Hurkos. die niet kan voorspel len en zich daaraan ook nimmer zou wagen, heeft dat weer op een duide lijke manier aangetoond. (Nadruk verboden. Goese jachthaven wordt vergroot. Donderdag a.s. wordt een begin ge maakt met de graafwerkzaamheden in de zgn. zwaaihaven te Goes, waar door de Ganzenstad binnenkort een jachthaven krijgt, welke aan redelijk te stellen eisen zal voldoen. De jonge watersportvereniging „De Werf" welke dit "haventje benut als ligplaats voor de schepen van de le den, begon naarmate de belangstelling voor de watersport in deze omgeving toenam, steeds met een ernstig gebrek aan plaatsruimte te kampen. Plannen werden beraamd om de zwaaihaven te vergroten. Vele moeilijkheden moes ten worden opgelost, daar de terreinen rond het haventje bezit van particu lieren was. Onderhandelingen werden geopend en door veler medewerking is het uit eindelijk gelukt de zaak voor elkaar te krijgen. Het haventje zal nu aan de land zijde, waar het op een punt uitliep, tot dertig nieter verbreed worden. De Concert- en Gehoorzaal te Middelburg. Bij de behandeling van de provin ciale begroting voor 1950 in de afde lingen van de Prov. Staten infor meerde een lid naar provinciale sub sidie aan de Concert- en Gehoorzaal te Middelburg. Hg wilde weten of liet hier een gemeentelgk dan wel een provinciaal belang betrof. Gede puteerde Staten antwoordde hierop, dat deze zaal een unicum zou zgn in Zeeland. Zg verklaarden, dat de zaal een cultureel goed is, waardoor o.a. muziekuitvoeringen voor de radio in Zeeland mogeiyk zyn. Nu de stichting op basis van de verleende subsidies tot restauratie van het gebouw overging en de ge meente Middelburg daarvoor het ka pitaal fourneerde, bestaan er wel grote bezwaren tegen intrekken of verminderen van de subsidie. Middelburg VERKOOP VAN KINDER POSTZEGELS GOED GESLAAGD. De actie tot verkoop van postze gels en briefkaarten ten bate van het kind is in Middelburg een succes ge worden. Leerlingen van de Meisjes school, de Chr. Kweekschool en de dé pendance van het Chr. Lyceum te Goes, werden bij deze verkoop inge schakeld en weerden zich goed in to taal hebben zij voor ruim 800 ver kocht De opbrenst van de verkoop in het rgdend postkantoor bedroeg 170, te weten 130 voor kinderpc t- zegels en 40 voor kinderkaarten. Tenslotte stond ook weer een stalletje in het postkantoor, waarin dames de zegels en de kaarten te koop aanbo den. Zij behaalden met de zegelver koop een winst van 492.68, terwijl de kaartenverkoop 379.36 opleverde. In totaal heeft de „Voor het Kind"-actie ditmaal in Middelburg ongeveer 1850 opgeleverd. NED. HERVORMDE GEMEENTE HUURT VERENIGINGSGEBOUW. Met ingang van deze maand heeft de gemeente Middelburg het vereni gingsgebouw op 't Zand verhuurd aan de Kerkvoogdij van de Ned. Her vormde gemeente Koudekerke't Zand. Het wordt thans opgeknapt en zal straks gebruikt worden voor bij eenkomsten van de jongelingenvere- niging, de vrouwenvereniging, het zangkoor, enz. De gemeente Koude kerke't Zand gevoelde reeds lang een grote behoefte aan een dergelijk verenigingslokaal; tot nu toe moesten de bijeenkomsten veelal worden ge houden in de consistorie van de kerk op 't Zand en dit leverde vaak be zwaren op. Als concierge van het Ver enigingsgebouw is aangesteld de heer J. Labruyère. DE MADONNA IN DE BEELDENDE KUNST Voor een aandachtig auditorium gaf mevrouw E. H. Korevaar-Hesse- ling Dinsdag in de bovenzaal van de boekhandel van Benthem Jutting te Middelburg een inleiding over „De voorstelling van de Madonna in de beeldende kunst tot aan de Renais sance". Pas waneer in 431, op het concilie te Ephese. de Maria-figuur als Moe der Gods stei'ker naar voren komt, gaan de kunstenaars aan haar beeltenis vastere vorm geven. Reeds eerder waren er beeltenissen van Maria, maar hier in kwam nog niet zozeer de heiligheid van haar tot uiting. In het kort belichtte mevr. Korevaar-Hesseling de verschillende typeringen, die men in de Byzantgnse tijd kende van Maria met het kind. Overleveringen zeggen, aldus de spreekster, dat verscheidene van deze vormen terug gaan tot afbeeldingen van de Madonna, gemaakt door Lu cas. Zeker is in ieder geval, dat de oorsprong van de Byzantgnse typen in Palestina ligt. Deze vormen zijn door kruisvaarders naar Byzantium (het tegenwoordige Istamboel) g'ebracht. Deze typen leven nog verder in de ikonen (portretten van de Madonna) van de Grieks-Katho lieke kerk, zoals men ze nog heden in het Oosten van Europa aantreft. De Romaanse Madonna's vinden haar grondslag in het tronende type van de Byzantijnse Madonna. Naarmate de Renaissance doorbrak werd de Madonna naturalistischer, moederlijker, maar ze bleef de konin klijke vrouw, de Moeder Gods. In deze uitbeelding kwam zg dich ter bij de mensen te staan dan de abstracte, anti-naturalistische Ma donna van de Byzantijnen. Nadat de Gothische kerkbouw zijn hoogtepunt had bereikt, werd de Madonna niet meer als ornament in kerken ge bruikt maar leefde de gebeeldhouwde Madonna nog voort in kleine minia turen, de plastieken, enz. In de schil derkunst van die tgd, die wel het „Herfsttij der Middeleeuwen genoemd wordt, heben de schilders in hun Ma donna's wel het volmaakte bereikt. Aan de hand van een reeks licht beelden toonde de inleidster vervol gens de verschillen tussen de Ita liaanse en de Vlaamse Madonna's van die tijd. De Madonna ruilt in deze tijd de verheven plaats, die zij in de Mid deleeuwen innam, voor een meer ge wone. aleldaagse omgeving, waarin ze toch de Moeder Gods blV In een bijzondere raadsvergadering te Rheden is de heer J. de Bruin Dins dagmiddag als burgemeester van de ge meente Rheden geinstalleerd. uj erken tegen verstopping Te weinig invoer uit West-Duitsland Een woordvoerder van het West- Duitse ministerie van economische zaken heeft medegedeeld, dat een gemengde N ederlands-W estduitse handelscommissise op 23'Januari a.s. besprekingen zal beginnen over de klachten van de Duitse exporteurs, die beweren, dat de Nederlandse autoriteiten niet voldoende invoer vergunningen verstrekken aan de Nederlandse importeurs van Duitse goederen. Volgens het ministerie van econo- nomische zaken van West-Duitsland heeft de Westduitse regering tot dusverre aan Nederlandse exporteurs voor 239 millioen dollars aan invoer vergunningen verstrekt in het kader van de in September j.l. gesloten overeenkomst, waarbg de handel tus sen de beide landen vrijer is gemaakt. Daarentegen zou Nederland aan Westduitse exporteurs slechts voor 58,6 millioen dollars aan invoerver gunningen hebben verstrekt sedert het tot stand komen van genoemde overeenkomst tot 17 December jL slgft. C.O.A.K.-NIEUWS Bij de C.O.A.K. werden 2 klassen van 19 leerlingen gevormd van ad- spirant-reserve-officieren (oranje driehoekjes). De leerlingen van deze klasse wer den bevorderd tot korporaal. Van de overige leerlingen werden 249 bevorderd tot soldaat der le klas se. De Kapitein der Militaire Admini stratie L. H. M. Vex'hoef, compagnies commandant en leraar bij de C.O.A.K. werd op de meest eervolle wijze met. dankbetuiging voor zijn prestaties bij de C.O.A.K., ontheven uit zijn commando. Hij is door de Inspecteur der Mili taire Administratie aangewezen om de Majoor Wolf als Administrateur van het Garnizoensdetachement 's-Gravenhage op te volgen. Nadat de Kapitein E. Friskus de functie van de Kapitein Verhoef had overgenomen liet de Commandant der school, de Majoor Potteboom, de C.O.A.K. ten afscheid en als blijk van waardering voor de scheidende com pagniescommandant defileren. Grijpskerke 50-JARIG BESTAAN VAN DE GEREF. J.V. „OIT^SIMUS". Zaterdagavond herdacht de Geref. J.V. „Onesimus" te Grijpskerke haar 50 jarig bestaan. De ere-voorzitter der vereniging ds. Dorst sprak een openings- en wel komstwoord tot de vele aanwezigen. Hierna werd gezamenlijk gezongen het le en 2e couplet van het J.V. Bondslied. Onder leiding van de heer Dronkers zong een dubbelkwartet enkele liede ren. Hierna kreeg ds. J. Plomp, Geref. pred. te Leiden, gelegenheid om zijn feestrede uit te spreken. Ds. Plomp sprak over: onze strijd in het Jubel jaar. Voor het volk Israël betekende het Jubeljaar een jaar van rust, dan mocht er niet gezaaid en kon er alzo ook niet geoogst worden. Doch nu is dat niet meer mogelijk, wij moeten voort, ook de arbeid van de J.V., doch nodig is ook rust in de Here God. De Geestelijke strijd is een levensvoor waarde voor de toekomst. Spr. wees op het grote gevaar van Moskou. Het zal nodig zijn geestelijk weerbaar te zijn in de strijd. Daarom is voor de leden van J.V. nodig een ernstige bestudering van de Reforma torische beginselen van Luther en Calvijn. Na de pauze vertelde „grootvader" aan zijn „kleinzoon Jan" over de 50 jaar die heen gingen. Vervolgens droeg de heer H. Groot Nibbelink voor een gedicht van A. Wapenaar getiteld „De verloochening van Petrus". Nadat gezongen was Ps. 68 vers 10 eindigde ds. Plomp met dankzegging St. Laurens GEMEENTEBESTUUR PAKTE AAN. Het gemeentebestuur van St. Lau rens heeft de laatste tijd diverse ver beteringen doorgevoerd. Zo is de Ooststraat verbreed en bestraat, het geen vooral door de bewoners zeer op prijs wordt gesteld. Sinds enige we ken bezit men nu ook electrische straatverlichting; men heeft zes nachtbranders. Met de beplanting is St. Laurens ook niet achter gebleven. De beplan ting van het ruïneterrein is geheel gereed; dit zal des zomers een bijzon der mooi plekje worden. Langs de Noordweg voor wat betreft het ge deelte BrigdammeMiddelburg zijn „blijvers" en „wijkers" geplant om binnen enkele jaren daar ter plaatse weer groen te hebben. De „blijvers" zijn linden, de „wijkers" populieren. ZIELENTAL BLEEF NAGENOEG CONSTANT. Het zielental van de gemeente St. Lau rens nam in het afgelopen jaar toe met 3. Op 31 December 1948 bedroeg het aantal ingezetenen 1449 (719 m. en 730 vr.). Dit aantal vermeerderde door geboorte met 31 (14 m. en 17 vr.) en door vestiging met 51 (24 m. en 27 vr.het verminderde door overlijden met 11 (6 m. en 5 vr.) en door vertrek met 70 (24 m. en 46 vr.) Op 31 December 1949 bedroeg het inwonertal dus 1450 (727 m. en 723 vr.). Er werden in 1949 11 huwelijken vol» trokken. Oostkapelle BEVOLKING NAM MET 78 AF, Het zielental van de gemeente Oostka pelle nam in het afgelopen jaar af met •78. Op 31 December 1948 bedroeg het aan tal ingezetenen 1832 (904 m. en 928 vr.). Dit aantal vermeerderde door geboorte met 30 (13 m. en 17 vr.) en door vestiging met 113 (45 m. en 68 vr.); het vermin derde door overlijden met 18 (8 m. en 10 vr.) en door vertrek met 203 (96 m. en 107 vr.). Op 31 December 1949 bedroeg het inwonertal dus 1754 858 m. en 896 vr.) Er werden in 1949 13 huwelijken vol trokken. GEMEENTERAAD. De gemeenteraad van Oostkapelle is Vrijdag in openbare vergadering bij eengeroepen. De agenda vermeldt o.a. een voorstel om toe te treden tot hét Koningin Wilhelmina fonds voor de kankerbestrijding; een voorstel tot het aangaan van een gemeen schappelijke regeling voor Maat- schappelgke Zorg voor Walcheren een voorstel om de Kroon te vragen over te gaan tot vaststelling van het maximum aantal vergunningen en dat der drankwetverloven op één en een voorstel tot het aangaan van een gemeenschapelijke regeling voor de toelating van leerlingen op de open bare scholen voor ULO te Middelburg. Nieuw- en St. Joosland AFSCHEID MEJ. M. BAAS-VINKE Dezerdagen werd in de Open bare Lagere School te Nieuw- en Sint Joosland afscheid genomen van mej. M. Baas-Vinke, die ruim 44 jaar het schoolgebouw heeft schoongehou- den en met ingang van 1 Januari '50 met pensioen is gegaan. £>e •Voorzit ter van Volksonderwijs, -de heer Knugt, dankte de scheidende schoon maakster voor haar nuttig werk en overhandigde namens alle vrienden j van de openbare school een enveloppe |met inhoud. Hierna spraken de heer j S. Janse Johzn., voorzitter van de I oudercommissie en de heer L. de Voogd, voorzitter van de Zondags school. Tot slot richtte de heer A. A, v. Damme, hoofd der school, harte lijke woorden tot de scheidende en wenste haar geluk met haar Konink lijke Onderscheiding. Hg stelde haar plichtsbetrachting en trouw allen tot voorbeeld. Mei. Baas dankte allen voor de hartelijke woorden en het stoffelijke blijk van waardering. Zoutelande INWONERTAL NAM MET 19 AF. Het zielental van de gemeente Zoute- lande nam in het afgelopen jaar af met 19. Op 31 December 1948 bedroeg het aan tal ingezetenen 1025 528 m. en 499 vr.). Dit aantal vermeerderde door geboorte met 23 (15 m. en 8 vr.) en door vestiging met 43 (20 m. en 23 vr.): het verminderde door overlijden met 9 (5 m. en 4 vr.en door vertrek met 77 (38 m. en 39 vr.). Op 31 December 1949 bedroeg het inwo nerstal dus 1006 (519 m. en 487 vr.). Er werden in 1949 G huwelijken voltrok ken. Koudekerke CURSUS RODE KRUIS. De nieuwe cursus uitgaande van de afd. Koudekerke van het Rode Kruis zal te Koudekerke aanvangen in het Gemeentelijk Verenigingsgebouw, Lan ge Noordstraat, op Dinsdag 17 Janu ari om 8 uur. ,KONING VOETBAL" VOOR V.C.K. De voetbalvereniging V.C.K. te Koudekerke organiseert Vrijdagavond een ontspanningsavond in het Ver enigingsgebouw, Lange Noordstraat. Vertoond wordt de film „Koning Voetbal". De vissersbusjes over 1949 brachten te Arnemuiden, ten bate van de diaconie der N.H. kerk op de som van f 993.48. Tevens werd een gift ontvangen van f 100.—. Het aantal afgegeven slachtvergun- ningen tc Arnemuiden van 30 September tot 31 December 1949 bedroeg 155. Biggekerke BEVOLKINGSCIJF)R STEEG. Het zielental van de gemeente Bigge kerke nam in het afgelopen jaar toe met 18. Op 31 December 1948 bedroeg het aan tal ingezetenen 893 (470 m. en 423 vr.). Dit aantal vermeerderde door geboorte m. 18 (11 m. en 7 vr.) en door vestiging met 20 (10 m. en 10 vr.); het verminderde door overlijden met 4 (1 m. en 3 vr.) en door vertrek met 16 (11 m. en 5 vr.). Op 31 December 1949 bedroeg het inwonertal dus 911 (479 m. en 432 vr.). Er werden in 1949 8 huwelijken vol trokken- Arnemuiden MISLEID DOOR DE DUISTERNIS. Een inwoner van Middelburg, die een bezoek gebracht had bij kennissen te Kleverskerke en vandaar huis waarts zou keren, werd door de duis ternis misleid, zodat hij de scheiding tussen weg en water niet meer kon zien, met het gevolg dat hg te water raakte en kopje onder ging. Op zgn hulpgeroep kwam de heer H. P. Janse toesnellen en kon hem met veel moeite uit het water trek ken. De drenkeling kwam met de schrik vry.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1950 | | pagina 4