Attlee, de beminnelijke doorzetter JIMMY BROWN, sportheld no. 1 Man van ongelooflijke werkkracht Zeeuwse Almanak PROVINCIALE BOOTDIENSTEN KUNNEN VERBETERD WORDEN OUD-KAPITEIN WESTERLING VERZET ZICH TEGEN DE R.I.S. De slag begint DONDERDAG 12 JANUARI 1950 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 Zijn kabinet weet echter, dat hij doortastend en koppig kan zijn. (Van onze correspondent) Indien ooit iemand's voorbomen z\jn karakter beloog, is het wel dat van Engelands's minister-president. Uiterlijk moge h(j dan de vriendelijke goeiig heid in eigen persoon lijken, en waarschijnlijk de enige premier zijn, die tegenover vreemden dikwijls enige verlegenheid betoont. Zyn kabinet ech. ter weet hoe doortastend, ja zelfs koppig, deze magere bescheiden figuur kan zijn. Zonder veel ophef of omhaal slaagt htf er vrijwel altijd in zyn zin te krijgen. Getuige het onmiddellijke ontslag, dat hjj verleden jaar verleen de aan vijf parlementaire secretarissen, die in opstand kwamen tegen het wetsontwerp omtrent, de erkenning der Ierse republiek, ongeacht het feit, dat hjj dit vijftal voor promotie bestemd had. Attlee is een man van weinig en sobere woorden. Hij verafschuwt rhe- toriek. Een hoogdravende woorden vloed beschouwt hij als een poging om een zwakke zaak zo sterk mogelijk voor te dragen. Zijn eigen redevoerin gen zijn eenvoudig, duidelijk en zuiver geconstrueerd. Niemand zal hem een groot redenaar kunnen noemen, maar hij bezit de waardevolle gave om on middellijk tot de kern van een pro bleem door te dringen. In zijn kabinet is hij zonder twijfel de onbetwiste leidsman. In het parle ment hebben zijn rustige houding, zijn volledig vertrouwen in de juistheid van Labour's zaak, en zijn kalme maar vlijmscherpe dolkstoten aan het adres van de Oppositie hem de toegenegen heid, bewondering en trouw verschaft van elkeen in de Labourgelederen. ONBETWIST LEIDER. Beweringen, als zou Attlee als klei zijn in de handen van zijn ministers en als zouden al hun voorstellen door hem worden aangenomen, zijn onge grond. Zelden is er één Engelse pre mier geweest, die zozeer zijn stempel heeft gezet op de nationale wetgeving als hij, tijdens deze vijf jaren van Labourbewind. De door Labour tot stand gebrachte wetten werden in feite reeds 12 jaar geleden in hoofdlij nen door Attlee geschetst in zijn boek „The Labour Party in Perspective", toen hü de leider van de Oppositie was en Labour een betrekkelijk gering vooruitzicht had om aan bod te ko men. Een verrassende karaktertrek van Attlee is zijn grote voorliefde voor sport, met name golf, tennis en cric ket. Wanneer hij er maar even de kans toe krijgt, beoefent hij deze hob bies tijdens het weekend. Hij steekt de gek met het feit, dat hij een zeer middelmatige speler is, hetgeen echter niets afdoet aan zijn vurig enthousi asme ervoor. Sport is zijn enige ont spanning. Op no. 10 Downingstreet, zijn offi ciële Londense verblijf, is hij bijzon der populair bij zijn personeel. Een der redenen hiervoor is, dat hij hen bij wijze van ontspanning om beurten meeneemt voor weekends te Chequers, het officiële buitenverblijf van de En gelse premiers. Na gedane arbeid staat Attlee altijd het eerste klaar voor een partijtje tennis of golf. onverschillig of het met zijn chauffeur is of met de se cretaris of een buitenlands staats hoofd. Tijdens de afgelopen Kerstda gen gaf Attlee er een groot feest voor alle kinderen beneden de twaalf jaar uit de omtrek, en deed aan alle spel letjes mee. BEDELAARS IN DE BIOSCOOP Wy benijden niemand een verzetje. Een bioscoop je, ach, wat is er tegen? Maar soms ergert men zich toch wel eens, als men van een filmpje komt genieten. Middelburg wordt de laatste tijd weer onveilig gemaakt door woonwagenbe woners, die er hun vak van maken langs de huizen te bedelen. Sommigen treden daarbij dan bovendien nog bru taal op. Zij slaan, als ze niets krijgen, een toontje aan, dat niet mis is en gebruiken woorden, die in geen enkel woordenboek voorkomen. Vraagt iemand dan, of ze een bedel- vergunning van de politie hebben, dan verdwijnen de dames en heren spoor slags... Maar niet iedereen komt op die gedachte en er zijn mensen, die, om van de lastposten af te komen, maar geven. Voor hen is het vermoedelijk interes sant oir te weten, dat men dezelfde mensen, die overdag de deuren aflopen en bedelen, liever dan te werken, des avonds herhaaldelijk op de beste plaatsen in de bioscoop kan zien zit ten. Men kan zijn geld dus beter besteden. Al gunnen wij iedereen zijn verzetje. GROTE WERKIJVER. Wat zyn werkijver betreft, staat de Engelse premier het gehele land tot voorbeeld. Zijn gemiddelde werkdag duurt vijftien of zestien uur. Om klok slag acht uur begint deze uiterst me thodische figuur te ontbijten en is daar elke morgen om twintig minuten over acht mee klaar. Daarna steekt hij onmiddellijk zijn pijp op. Attlee is een kettingpijproker. Het is zijn enige „weelde". Hij heeft steeds zes gevulde pijpen op zijn bureau liggen. Precies om half negen ontvangt hij zijn secre tarissen en om tien uur 's morgens is hij gereed voor bijeenkomsten en con sultaties met zijn ministers. In het Lagerhuis kan men hem om half elf 's avonds meestal nog in conferentie aantreffen, vele uren nadat de zittin gen geëindigd zijn. Wanneer zijn staatszaken zulks toe laten. is hij een toegewijd huisvader. Hij heeft vier kinderen en een klein kind, Aan de opinie van zijn vrouw hecht hij zeer grote waarde. Hij con sulteert haar geregeld over het vrou welijk gezichtspunt op politieke ont wikkelingen. De charmante, nog jeug dig uitziende mevrouw Violet Attlee is tijdens elk belangrijk debat op de tribune van het Lagerhuis te vinden. Op verzoek van haar echtgenoot be- De Britse minister-president Clement Attlee heeft Dinsdag de datum van de algemene ver kiezingen bekend gemaakt. Op ons verzoek schreef onze Londense correspondente een schets van dé premier, over wiens beleid op 23 Februari het kiezerscorps een oordeel zal uit spreken. geleidt zij hem op zijn reizen en par tijcongressen door geheel Engeland. WEER PREMIER? Clement Attlee heeft zijn opleiding genoten aan de universiteit van Ox ford. Hij is de zoon van een Londen se advocaat en is zelf eveneens rechts geleerde. Ruim veertig jaar geleden trad hij toe tot de Fabian Society, de „bakermat" van de Labour Party. Gedurende de eerste wereldoorlog diende hij als kapitein in het Lancas hire Regiment en werd gewond te Gallipoli. Kort na die oorlog werd hij burgemeester van Stepney, een oost- Londense voorstad. Hij verwierf zich bekendheid in het East End door zijn onbaatzuchtige werk als advocaat on der de arme bevolking daar. Zijn parlementaire carrière begon in 1922 toen hij de parlementaire se cretaris werd van Ramsay Macdonald. Na verschillende posities bekleed te hebben in de regeringen van Mac donald, werd hij in 1935 tot leider van de Labour Party gekozen. Of hij zelf wederom als premier uit de strijd zaL komen, is momenteel een groot vraagteken, waaromtrent Trans port House, het Labour hoofdkwartier, het diepste stilzwijgen bewaart. Des ondanks beweert de Conservatieve Oppositie te weten, dat de keus voor Engeland's eventuele volgende Labour- premier zou liggen tussen de orato risch aan Churchill gewaagde minis ter van Gezondheid. Ameurin Bevan en de „stoommachine" Herbert Mor rison, de „Lord President of the Coun cil" (vice-voorzitter van de Minister raad, zomede socialistisch fractieleider in het Lagerhuis). (Nadruk verboden) Het Drie Koningenfeest, op 6 Januari, wordt in Italië op waarlijk groot se vvyze gevierd. Ieder, die het enigszins kan missen, krygt een Sinterklaas, gevoel over zich en gedenkt hen, die het nodig hebben. Op het Kathedraalplein te Milaan landde een Amerikaanse ,,IIiller" heli copter, bestuurd door een Zwitserse piloot, met geschenken van een Ita liaanse firma voor de arme kinderen van Milaan. De „Turk" is een man met een avontuurlijke aard. (Van onze parlementaire redacteur) Er dreigen op Java verwikkelingen, als de actie, die de voormalige ka- pitein van het K.N.I.L., de heer R. P. P. Westerling, er op het ogenblik voert en die noch de instemming heeft van de Nederlandse regering, noch van die van de R.I.S., zouden voortduren. Reeds enige tijd roert deze heer Westerling, die om zich heen een groot aantal manschappen verzameld heeft en nu over een particulier leger be schikt, zich op een wijze, die de rust en de orde In Indonesië ernstig in ge- vaar brengt en de samenwerking tussen Nederland en Indonesië belem- mert. Al dadelijk na de souvereiniteitsoverdracht op 27 December jl. kwamen verontrustende berichten binnen. De correspondente van ons blad in Londen had toen een exclusief interview met dr. Subandrio, het hoofd van het Londense Indonesian Office, die haar opzienbarende gegevens ver strekte. Volgens telegrammen, die dr. Subandrio op 28 Dcember bereikt hadden, zou de heer Westerling de terroristische groepen op West-Java (de Darui Islam en de communisten) van Nederlandse wapenen voorzien, zelfs onder het oogluikend toelaten van het K.N.I.L. en Nederlandse instanties. moeder en naar wij menen te weten een Indo-Europese vader heeft en die „de Turk" genoemd wordt, destijds op rigoureuze wijze op Zuid-Celebes de orde heeft hersteld, ten koste van duizenden mensenlevens. Hij was toen commandant van het detachement speciale troepen. De heer Westerling heeft een zeer avontuurlijke aard; het is een man van grote onverschrokkenheid. Door zijn persooplijke gebondenheid aan Indonesië en aan het Oosten in het algemeen, neemt hij de dingen, die zich daar afspelen, zeer ter harte. Maar hij gebruikt daarbij methoden, die met de Westerse begrippen weinig overeenkomst tonen. Het feit, dat hij zich na zijn demo bilisatie in West-Ja va heeft gevestigd, bewijst, dat hij zich het bestaan van de negara Pasundan zeer aantrekt. Rondom zich heeft hij verzameld een kem van mensen, die denken als hij. Daaromheen is komen te hangen een groot aantal malcontenten, zoals zo vaak bij dergelijke bewegingen het geval is. Het zijn deserteurs, avontu riers en dergelijken. Juist in dit gebied opereert de Da- rul Islam. Een van de doelstellingen van deze Darul Islam is, van de Pa sundan een zelfstandige Islamietische staat te maken. Dit streven loopt der halve enigszins parallel met dat van Deze ernstige mededelingen van dr. Subrandio waren voor ons aanlei ding hierop het oordeel van cie Ne- drelandse regering te vragen. Er is toen onmiddellijk een onderzoek inge steld, temeer daar dr. Subandrio als een rustig en bezadigd man bekend staatt die zeker geen nodeloze ver warring zal zaaien. Uit inlichtingen, die onze regering uit Indonesië ontving, bleek men op Java aanvankelijk de toestand niet kri tiek in te zien. Daarna werden ech ter nieuwe feiten bekend en volgens de laatste berichten heeft de heer Westerling, leider van de Angkatan Perang Ratu Adil (A.P.R.A., dat is de Ratu Adil-strijdorganisatie) namens deze vereniging en mede namens de Ratu Adil Persatuan Indonesia (R.A. P.I., dat is ie Ratu Adil-beweging voor een verenigd Indonesië), waar van hij zich eveneens de leider noemt, een brief gestuurd aan de regeringen van de R.I.S. en van de negara Pa sundan, waarin hij vraagt om offi ciële erkenning van zijn troepen als strijdkrachten van Pasundan. Er wordt zelfs gesproken van een leger van 30.000 bewapende mannen, die voor rust en orde in de negara zouden zor gen. In de brief van de heer Westerling, is ons bü informatie gebleken, is een ultimatieve termijn gesteld met als stok achter de deur, dat wanneer de R.I.S. niet aan het verlangen van de Ratu Adil tegemoet komt, het wel eens niet langer mogelijk zou kunnen zijn de strijdkrachten nog langer in de hand te houden. Een regelrechte bedreiging dus! Thans stelt de Nederlandse Hoge Commissaris in Indonesië, dr. H. M. Hirschfeld, een onderzoek in, zulks overleg met de regering van de R.I.S. Van Nederlandse zijde vestigt men er thans naar aanleiding van de be richten, dat de gewezen reserve-kapi tein R. P. P. Westerling bedrijvighe den zou ontwikkelen, die gericht zijn tegen de R.I.S., de aandacht op, dat deze heer Westerling in de tweede helft van 1948 gedemobiliseerd is en sindsdien als particulier in Indonesië vertoeft. Het spreekt vanzelf, dat de Neder landse regering, in '-'en de berichten juist zijn, het gedrag van de heer Westerling ten scherpste afkeurt, zulks temeer, omdat hij Nederlands onder daan is. WIE IS KAP. WESTERLING? Wij kunnen hieraan toevoegen, dat de heer Westerling, die een Turkse VELE WENSEN VAN ZEEUWSE STATENLEDEN. Veel aandacht hebben de Provinciale Staten van Zeeland bij het voor onderzoek van de begroting 1950 besteed aan de Prov. Stoombootdiensten. Blijkens het algemeen verslag namen in de afdelingen 34 leden aan «lit onderzoek deel. Een lid achtte de instelling van een commissie gewenst, die alle klachten zou onderzoeken." Een ander lid achtte het beter dat klachten openbaar wer den behandeld. Als voorbeeld van grie ven werden genoemd het plaatsen van fietsen op de boot, het aanwyzen van een plaats voor het laden en lossen van de fietsen en dat de „Dordrecht" op de trein vaart. G.S. beantwoordden deze laatste vraag ontkennend en meenden, dat de verbinding Anna-Jacobapoldex*-' zype een rijkszaak is. Een lid van G.S. zou liever een kortere verbin ding ZierikzeeKatse Veer zien. Het college van Ged. Staten deelt tenslotte nog het volgende mede: De in aanbouw zijnde werkplaats voor de prov. stoombootdiensten zal in het voorjaar van 1950 gereed komen. De hoop bestaat, dat in '50 de schepen regelmatig uit dienst genomen kunnen worden voor on derhoud. Het werkplaatspersoneel zal met enige vaklieden aangevuld moeten worden. Gedeputeerde Staten willen liever de klachten en wensen zelf behan delen. Een commissie is onnodig en geeft aanleiding tot vertraging. Voor eventuele klachten en wensen van het personeel is er een dienst commissie. Het kan zyn, dat met ingang van de zomerdienst 1950 de wénsen voor een latere verbinding met Zeeuwsch-Vlaanderen worden bevredigd. De klachten over het niet onmid dellijk doen aanvangen van het la den der veerboten, betreft alleen de lijn VlissingenBreskens, wanneer daar de Koningin Juliana niet vaart. De kapiteins van de vervangende boten moeten namelijk eerst een overzicht krijgen van de grootte en het aantal der auto's, opdat de dek- ruimte zoveel mogelijk benut kan worden. Een latere boot van Zeeuwsch- Vlaanderen dan de boot van 9 uur achtte men zeer gewenst. Voorts vertrekken de boten dikwijls te laat, omdat de kapiteins te laat met laden beginnen. Geïnformeerd werd of niet eerder met het herstel van de steigers te Kortgene en Wolphaartsdijk begonnen kon worden en of een noodvoorzie ning te treffen ware geweest. Inlich tingen werden gevraagd over de ta riefherziening op de Oosterschelde. Ook wilde een lid weten wat be doeld wordt met grondig reviseren der boten en of er voldoende geschoold personeel is. Ged. Staten hebben op deze vragen geantwoord, dat revisie nodig is, om dat de schepen veel langer dan nor maal in de vaart zijn. Straks zal het onderhoud in de eigen werkplaats ge schieden. Uitbreiding met enir ge schoold personeel zal nodg zijn. LATERE BOTEN. Een latere boot voor Zeeuwsch- Vlaanderen is gewenst. Een poging in die richting is de boot van Hoedekens- ke naar Terneuzen om 23 uur. De klacht over het te laat vertrek ken der boten zal onderzocht worden. Het herstel van de steigers te Wol phaartsdijk en Kortgene moest wach ten. omdat er geen materiaal was. De tariefsherziening op de Ooster schelde heeft betrekking op goederen in auto's, voorts is het overzetten van personenauto's op het veer Kortgene Wolphaartsdijk verlaagd met vijf cent. Een lid deed een beroep op G.S. om te bevorderen, dat het veer Anna Ja- cobapolderZijpe uit handen van de R.T.M. komt, en een ander lid achtte op dat veer een boot met koplading nodig. Tenslotte vroeg een lid of de pro vincie naast dit R.T.M.-veer niet een eigen veer konden openen. de heer Westerling. Het gerucht, dat hij zelf Islamiet zou zijn, zou de band, die tussen hem en de Darul Islam bestaat, nog verder verklaren. Doch er is hier slechts sprake van een ge rucht. WAPENADMINISTRATIE. Het feit, dat bij de Nederlandse strijdkrachten in Indonesië een zeer goede wapenadministratie bestaat, maakt het naar het oordeel van de Nederlandse autoriteiten onmogelijk, dat de heer Westerling zijn volgelin gen zou hebben kunnen voorzien van wapenen, die aan het Nederland se leger of het K.N.I.L. toebehoren. Aan de andere kant moet er de aan dacht op gevestigd worden, dat nog zeer veel wapenmateriaal van Neder landse herkomst met Japanse oorlogs buit is achtergebleven en sindsdien in verkeerde handen is geraakt. Er wordt nog altijd handel in zulke wa pens gedreven in Indonesië. (Nadruk verboden) Amsterdamse „tramtrein" "reed op tankauto. Woensdagavond is op de Zeeburger- dijk te Amsterdam een „tramtrein' op een tankauto gereden met het ge volg, dat de bestuurder van de tram en 4 passagiers min of meer ernstig werden gewond. De auto moest op de trambaan stoppen om verkeer van rechts voorrang te verlenen. De be stuurder van de naderende tram pro beerde te remmen, maar vermoedelijk zijn de wagens doorgeslipt. Met een harde klap gleed de tramtrein tegen de tankauto, die over een afstand van 15 meter werd weggedrukt. De tank drong in het voorbalcon van de tram wagen zover naar binnen, dat eigen lijk alleen maar het dak en de bodem intact bleven. Soekarno naar India. Op uitnodiging van Pandith Nehru zal president Soekarno zich 24 Ja nuari naar India begeven. De heren Pringgodigdo en Moham med Jahja zijn benoemd respectieve lijk tot secretaris-generaal en adjunct secretaris-generaal van de Unie voor de zijde van de R.I.S. Naar Aneta vernam is 1 Februari de richtdatum voor de instelling van het parlement en de senaat van de R.I.S. 73. Jimmy trof het niet, want de aanvallen, die de Walmill Albion ondernamen, werden met de mi nuut onstuimiger, zodat de brave aap voortdurend de handen uit de mouwen moest.steken, iets, wat hem op dit ogenblik met die pot jam bijna on der zijn bereik helemaal niet van pas kwam. Maar eindelijk wist hij de bal handig te vangen, en deze het volgende moment zo'n pil te geven, dat hij bijna bij het tegenover gestelde doel terecht kwam. Die was weg en nu kon hij eens op z'n gemak gaan kijken, wat er met die jampot aan het handje was. Het Wereldgebeuren Op deze pagina geeft onze Londense correspondent 'n beschouwing over de figuur van de Britse premier Attlee. Met alle respect voor diens volkomen rechtschapenheid, bezonkenheid en werkkracht, mag toch de vraag ge steld worden of Attlee de man is, die in de afgelopen regeringsperiode ge noeg tot de verbeelding van het En gelse volk heeft kunnen spreken. Bescheidenheid is een waardevolle eigenschap, maar niet voor een staats man, die in een moeilijke periode tot groter krachtsinspanning moet inspi reren. Dan is élan, gevoel voor het dramatische en de gave van het woord onontbeerlijk. De vrij kleurloze en matte Attlee is gespeend van elke schittering. Zijn ietwat droge betoog trant is een kabbelend meertje, verge leken met. de golven van Churchill's rhetoriek. Slechts één man in het La- bour-kabinet is in het debat een ge lijkwaardig tegenstander van de leider der conservatieven en dat in Arneu- ran Bevan, de minister van volksge zondheid. Bevan is jong en onstuimig, de radicaalste van de ministers. Of hij bij 'n overwinning van Labour straks Attlee zal vervangen, kan nog moei lijk voorspeld worden. De kans. dat het kabinet volkomen gewijzigd zal worden is er en dan is Bevan de eer ste candidaat. Een andere briljante fi guur in de Labour-party is Hector McNeil, de scherpzinnige Schotse on derminister van Buitenlandse Zaken. Hij komt zeer zeker in aanmerking om minister Bevin op te volgen, wiens ambtsperiode afgesloten is. Bevins ge zondheid is door de moeilijke jaren, die achter hem liggen danig geschokt en zijn vitaliteit sterk verminderd. De conferentie te Colombo is de laatste in Bevins loopbaan. Bij een overwinning van Labour staat hierboven. Zelden is echter een. uitslag zo moeilijk te voorspellen geweest als die van de verkiezingen op 23 Februari, de lang verbeide datum, die dan eindelijk bekend is gemaakt. Labour kan wijzen op de lange reeks van ge wonnen tussentijdse verkiezingen. De conservatieven evenwel hebben steun aan de uitslagen in Australië en Nieuw Zeeland, waar de Labour-re- geringen onweersproken verslagen werden. Het is als steeds de kleurloze mid denstof, die de beslissing zal moeten brengen. Beide grote Britse partijen hebben hun vaste aanhang in het electoraat. Labour kan rekenen op de stemmen van de in de vakverenigin gen georganiseerde arbeiders; het communisme heeft op deze arbeiders weinig vat. De conservatieven hebben van oudsher de bezittende klasse ach ter zich. De middenstand, gevormd door de kleine zakenlieden, de neringdoenden en de mensen met vrije beroepen, heeft geen vaste traditie van stemmen. De vorige maal heeft Labour deze groep voor een groot percentage voor zich kunnen winnen. Dit keer zal dat moeilijker gaan, gezien het feit, dat staatsbemoeienis de laatste jaren bij de „kleurlozen" zeer impopulair ge worden is. De verkiezingspropaganda, waarvoor koortsachtig voorbereidingen worden gemaakt, zal in de eerste plaats ge richt worden op degenen, die pas in de laatste dagen beslissen. Het belooft een felle campagne te worden. Voor Churchill is het de laatste kans ooit nog premier te worden, gezien zijn leeftijd. De Tories hebben een verkie zingsfonds bijeengebracht, dat klinkt als een klok. De komende dagen zul len leren of zij dit keer meer matiging zullen betrachten dan in 1945. De even valse als beruchte Gestapo-pro- paganda, waarbij Labour in de schoe nen geschoven werd naar de vestiging van een totalitaire staat te streven, heeft toen averechts gewerkt. Labour zal ongetwijfeld als voornaamste ver- kiezingstroef het behoud van de „wel vaartsstaat" uitspelen, met op de ach tergrond de vooroorlogse werkloos heid tijdens conservatieve regeringen. In beide hoofdkwartieren heerst op 't ogenblik hoogspanning. Een beslis sende slag om de gunst van de kiezers is begonnen, een slag, waarvan het resultaat de naaste toekomst van Groot-Brittannië zal bepalen. Regeling bewindvoering in Nieuw-Guinea. Naar wij vernemen is een K.B. vastge steld. houdende voorziening in een afzon derlijke bewindvoering in Nieuw-Guinea. Dit K.B. bepaalt o.a.. dat de uitoefening van het algemeen bestuur wordt opge dragen aan een gouverneur. Het bestuur wordt gevoerd door een raad van dienst hoofden. waaiwan de leden him ambt 5 jaar bekleden en dadelijk herbenoembaar zijn. Het K.B. voorziet ook in instelling van adviesraden voor inheemse aangele genheden. ingesteld door de gouverneur; het aantal inheemse leden dient de meer derheid van het college te vormen. Een in te stellen Nieuw Guinea-Raad zal bestaan uit 21 leden: 10 inheemse on derdanen niet-Nederlanders, 9 onderda nen Nederlanders en 2 uitheemse onder danen niet-Nederlanders. De inheemse onderdanen zullen alle door verkiezing zitting hebben, van de tweede groep wor den 2 verkozen en 7 benoemd, van d« derde één verkozen en één benoemd. Zolang de in een kieskring wonende inheemse onderdanen-niet Nederlanders niet in staat kunnen worden geacht het kiesrecht uit te oefenen, worden hun ze tels bezet door leden, door de gouverneur benoemd. Als deze meent, dat geen ge schikte candidaten inheemse onderdanen beschikbaar zijn, worden deze zetels be zet door Nederlanders. De zittingsduur van de raad is gesteld op 4 jaar. Voorts komen er diensten van algemeen bestuur. Zo veel de omstandigheden het toelaten, worden de inheemsen gelaten onder de directe leiding harer eigen hoof den. Als hoogste gerechtshof zal de raad van justitie fungeren. Chinese stad door brand verwoest. De historische ommuurde stad Kow- loon in de Britse kolonie Hongkong is bijna geheel door brand verwoest. Er zijn geen doden te betreuren, doch 10 tot 25 duizend inwoners zijn dak loos. De brand, die door een straffe wind werd aangewakkerd, vaagde 6000 hut woningen weg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1950 | | pagina 3