N Wegverbetering in Zeeland Nieuws uit Zeeland Wat men zich voornam werd niet bereikt Ëegm. 7n&<6 Tea-JAh! GESTREMD LUCHT VERKEER IEUWS in een O T E D O P De heer W. van Liere overleden Nieuwe dijkbekledin? op Walcheren Villa Sommerhof-Domburg half uitgebrand 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 12 JANUARI 1950 By de uitvoering; van de wegenplannen in Zeeland is door de provin cie in de laatste jaren niet geheel bereikt wat werd voorgenomen, aldus deelden Gedep. Staten mede aan de Provinciale Staten in antwoord op de vragen, welke bij het afdeiingsonderzoek van de begroting 1950 over het provinciaal wegenfonds werden gesteld. Gedep. Staten wezen er op, dat dé middelen van het fonds, de per soneelsbezetting van de waterstaatsdienst, de bereidheid en de draag kracht van de onderhoudsplichtigen, de onderhandelingen over aankoop van gronden enz., het gebrek aan klinkers en in het jongste verleden ook gebrek aan geschoold personeel de uitvoering der wegenplannen be heerst hebben. YLISSIXGSE WATERGANG. In twee. afdelingen spraken Sta- tenleden gver het verbeteren van 't wegvak Middelburg—Souburg. Lan ger uitstel achtte men niet ge wenst. Eveneens werd aangedron gen op bespoediging- van de uitvoe ring van het wegvak Zierikzee Renesse en Oud-VossemeerSt. An- n aland. Om enkele betere wegaan duidingen op Tholen werd gevraagd. Een lid verzocht aan Gedep. Staten de kosten te laten begroten van de beide plannen voor een rondweg 0V^p^etWa1rhAr^10l^rirfA /-on Hri I !in?swei'ken kan d<T weg Souburg- Oi er alcheren merkte een liü "Middelbvrc verbeterd worden op. dat ten laste van de hei vei ka-inS van de veling sommige wegen worden ver-'/" Zierikzee—RenlSe worden hard op een e-eHne-ere breedte don I we& ^xerxKzee—«enesse woiaen gewenst is. In antwoord op enkele der hierbo ven aangehaalde vragen, deelden G.S. mede, dat de herverkavelingscommis- sie de werken voor het omleggen van de YUssingse watergang en het ge- deelteiyk. dempen van de bestaande watergang niet wenst uit te voeren alvoreus door de Kroon een beslissing is genomen inzake de brugkwestie met Middelburg. Eerst na uitvoering der herverkave- De Noordweg en de weg naar Domburg moeten nog van oorlogs schade hersteld worden. Een lid drong aan op versnelling van het tómpo der wegverbeteringen. Gedep. Staten deelden in hun ant woord mede, dat de verbetering van de weg Middelburg-Souburg wacht op een beslissing van de Raad van state over een brug, die de gemeen te Middelburg niet op liaar reke ning wil schrijven, terwijl dc provin cie die-brug wel voor rekening van Middelburg wil brengen. Gedep. Staten wilden er op vertrou wen, dat in 1950 een beslissing in deze kwestie zal worden genomen. De rondweg over Tholen heeft de aandacht van Gedeputeerden, maar betwijfeld moet worden of de uitvoe ring in 1950 haar beslag kan krygen. Aan de verbetering van de weg by douanepost Isabellasluis zal aandacht worden besteed. Gedep. Staten verklaarden, dat de weg WaterlandkerkjeOostburg op het urgentieprogram staat en zij hoopten, dat daarmee in 1950 een be gin zal worden gemaakt. Gedeputeerde Staten spraken de hoop uit, dat de Prov. Staten de ge vraagde gelden zullen voteren wan neer in versneld tempo aan bepaalde objecten gewerkt zou kunnen worden. Provinciale begroting. (Slot van pag. 1) Enkele leden merkten onrust op onder het losse personeel van de provincie wat betreft benoemingen in vaste dienst. Gedeputeerden verklaarden. dat twaalf benoemingen afkwamen. Overigens gaven Gedep. Staten toe, dat de lonen van het lagere personeel aan de lage kant zijn, maar de loon- en prijspolitiek van de regeling mag niet worden door broken. In antwoord op een opmerking van enkele leden over georgani seerd overleg ten behoeve van wa- terschapspersoneel. noemden G. S. deze materie moeilijk. Het water- schapspersoneel is niet in provincia le dienst. Wat de technische amb tenaren. betreft wordt de zaak voor hen, die een volle dagtaak hebben, nader bekeken. Een lid informeerde naar de plan nen voor betere vuilverwijdering, waarop G. S. antwooi'dden, dat een commissie deze kwestie in behan deling heeft en voorts staat het col lege daarover in contact met de af deling Zeeland van de Ver. van Ned. Gemeenten. ENERGIE-VOORZIENING. Enkele leden wilden ingelicht worden over de vraag of Zeeland mijngas zal krygen of wel lange- afstand-gas uit Sluiskil. G.S. vei- klaarden daarop, dat de energie voorziening van de provincie, zich zowel- wat gas als electriciteit be treft, in een overgangsstadium be vindt. Voor- de eléctriciteit is 'n be langrijk plan in uitvoering en voor de gasvoorziening wordt nog ge worsteld om zo spoedig mogelijk tot een concreet plan te geraken. Op de beschouwingen over de ver schillende bedrijfsbegrotingen en fond sen komen Avij elders in dit blad terug. meerSint Annaland is het wachten op een deel van de klinkers. De pro vincie zal enige richtingaanduidings- borden plaatsen op Tholen bij de tijde lijke wegomlegging tussen Oud-Vos semeer en St. Annaland. Aan de provinciale waterstaat is opdracht gegeven voor een kostenbe rekening wat betreft de beide plannen voor een rondweg over Tholen. Voor aankoop van gronden is in 1950 reeds op een bedrag gerekend. Het herstel oorlogsschade van hét wegdek DomburgWestkapelle is in uitvoering. De Noordweg is in beheer bij de Polder Walcheren. Gedeputeerden verklaarden, dat zy voor de verbetering der secundaire wegen niet verder konden gaan dan het bedrag van 750.000 per jaar, te gen voorheen 500.000. TERTIAIRE WEGEN. Ook het tertiair wegenfonds werd uitvoerig besproken in de afdelingen. Een lid wilde de onderhoudsbijdrage ad 150 per K.M. verhogen, want dat zelfde bedrag werd reeds voor de oor log betaald. Een ander lid wilde weten hoe Gedep. Staten het probleem willen oplossen van 25 millioen, die voor het geheel uitvoeren van het tertiair wegenplan nodig zal zyn. Wat do wegen op Walcheren be treft, werd opgemerkt, dat de ver wachting van de verbetering niet in overeenstemming isumet de werkciyk- lield. De breedte van de weg GrUpakerke Serooskerke en die van Aagtekerke Meiiskerke voldoet niet aan de eisen. De verharding zou over een breedte van 5 en niet Over een breedte van 3 meter aangebracht moeten worden. Een lid herinnerde tenslotte aan het verzoek van een aantal polders in Oost Zeeuwsch Vlaanderen om een hogere bijdrage voor het onderhoud van polderwegen. TOT 1990 Door Gedeputeerde Staten werd in antwoord op de bovenstaande opmer kingen medegedeeld, dat het bedrag van 25 millioen een globale raming is. Zou dit bedrag, uit de thans voorhan den zijnde middelen gevonden moeten worden, dan zou de uitvoering van het tertiair wegenplan tot 1990 duren. De hoop is gevestigd op een verbe terde financiële regeling met het rijk. Men achtte het wel wat voorbarig de wegen op Walcheren nu al een gro tere verhardingsbreedte te geven. Im mers dan zal alle activiteit in het ove rige deel van de provincie stopgezet moeten worden. Gedeputeerden erkenden, dat de onderhoudsbijdrage ad 150 per kilo meter voor tertiaire en 200 voor se cundaire wegen gering is. Er zyn geen middelen voor verhoging beschikbaar. De provincie heeft tijdig aangedron gen op een verhardingsbreedte van 5 meter voor de wegen op Walcheren, maar zonder succes. Gedeputeerden deelden tenslotle mede. dat ten laste van de wegenfondsen geen bydragen kunnen komen voor wegen, die niet op de wegenplannen voorkomen. Het is hun echter beltend dat de Commissie- Oud speurt naar een oplossing voor de Quartaire wegen. Overigens merkten Gedeputeerden op. dat het onderhoud van vele wegen in Oost Zeeuwsch Vlaanderen te wensen heeft overgela ten en dat daaraan niet steeds ten oorzaak lag het ontbreken van mid delen. Zo nodig Amerikaanse militaire hulp aan Tito. Naar te Washington verluidt heeft het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken besloten, president Truman het nemen van maatregelen voor beperkte militaire hulp aan maarschalk Tito aan te bevelen. Echter slechts „in geval van nood" dat wil vermoedelijk zeggen, wan neer de Kominform geweld zou be ginnen te gebruiken om de onafhan kelijkheid van Joego-Slavië te vernie tigen. De Nationale Veiligheidsraad, de voornaamste instantie voor het be palen van de buitenlandse politiek, zou zijn goedkeuring gehecht hebben aan een programma van mogelijke maatregelen ter aanvulling van de reeds aan Tito verleende hulp. Amerika wil politiek jegens Spanje wijzigen. Een woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft verklaard, dat de V. S. een wijziging van politiek overwegen, waarbij steun zou worden gegeven aan een voorstel om de diplomatieke boycot van Spanje te beëindigen. Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken zou bereid zijn de Amerikaanse ambassadeur naar Ma drid te laten terugkeren, indien de meerderheid van de leden der V. N. hetzelfde zou willen doen. (Ongeveer drie jaar geleden hebben leden der V. N. krachtens een resolu tie hun ambassadeurs uit Spanje te ruggetrokken). Wanneer verkoudheid de ademhaling belem mert, maakt MENTHO-REX Verkoudhoidsialf de luchtwegen weer vrij. In de late avond van 6 November mishandelden acht bewoners van de mijn streek een aantal Polen. Tegen de jongste dader werd 8 maanden geëist, waarvan 4 maanden voorwaardelijk, tegen 7.es an deren 6 maanden, waarvan 3 voorwaarde lijk en tegen één vrijspraak. Vijf personen werden gewond, waar van twee ernstig, bij een autobotsing tus sen Apeldoorn en Hoevelaken. Een 4-jarig dochtertje van een schip per werd op het schip van haar vader te Amsterdam door een snel draaiende as gegrepen en doodgedrukt. De Belgische grensarbeiders, die in sigarenfabrieken te Roosendaal werk ten, zijn sedert Maandag niet meer op het werk verschenen, omdat hun niet langer de koersboriificatle zou worden uitbetaald. Zij zijn ontslagen. Binnen een maand is de oprichting te verwachten van een landelijke fede ratie van kleermakerspatroons. Amsterdams echtpaar verduisterde tien mille. Dinsdag heeft de recherche te Am sterdam het echtpaar R„ aangehou den, verdacht van valsheid in ge schrifte en verduistering van een be drag van ongeveer tienduizend gul den bij een advertentiebureau in het entrum der stad, waar het echtpaar werkzaam was. Uit het onderzoek is gebleken dat valse facturen werden uitgeschreven en valseboekingen werden verricht in hel' kasboek cn de debiteuren-ad ministratie. De gelden, door het echt paar R. "geïncasseerd, werden aan de hand van valse facturen in de boek houding verantwoord of in het ge heel niet -geboekt. Een bepaald bedrag, op deze wijze verkregén. werd gebruikt om een vroegere werkgever maandelijks af te betalen wegens een destijds gepleegde fraudè van enkele duizenden guldens, waarover de politie eerst nu is inge licht. Het echtpaar ontzag zich niet een groot gedeelte van het geld in luxe gelegenheden en nachtclubs te ver brassen. De man was zelfs donateur van egn nachtclub, zo is gebleken. De handelingen zijn aan het licht geko men door een slordigheid van deze man bij het uitschrijven van een kwi tantie. Hagenaar vervalste 371 chèques (anderhalve ton). De officier van Justitie bij de Ar rondissementsrechtbank te 's-Graven- hage eiste Dinsdagmiddag drie jaar gevangenisstraf met aftrek van pre ventief tegen de thans 58-jarige Ha. genaar K. B. aan wie hij valsheid in geschrifte, meermalen gepleegd, ten laste had gelegd. De president gaf een kort resumé van de malversaties, waaraan ver dachte zich. in een tijdsverloop van twintig jaren, als fiatteur bij de Ne- derlandsche Handel Maatschappij had schuldig gemaakt. „Er zijn niet minder dan 371 chèques door u van een valse handtekening voorzien en ten nadele van een der cliënten werd door u f 116.000 verduis terd". De verdachte bekende zonder veel omhaal van woorden. Uitkering voor rijks personeel in voorbereiding. Op het departement van Binnen landse Zaken wordt een Koninklijk Besluit voorbereid om het rijksperso neel over het eerste kwartaal een uit kering ineens te geven. Het ontwerp zal het mogelijk ma ken reeds voor het verstrijken van het kwartaal de voorschotten uit té betalen. Er zijn tabellen, opgesteld op grond waarvan betalingslijsten gereed ge maakt kunnen worden. Vliegende hoed verwekte verbazing op Schiphol. Een hoed kwam Woensdag op Schip hol aan. Dit merkwaardige hoofddek sel lag in het bagagerek van de K.L. M.DC 6 „Koningin Juliana". Nie mand weet de herkomst, maar wel staat vast, dat de hoed meer dan 100.000 mijl door de lucht heeft afge legd. Sommigen geloven, dat het de hoed van de „Vliegende Hollander" is. Hij is overigens niet meer als hoofd deksel te gebruiken, want hij is be dolven onder meer dan 100 labels, krantenknipsels, oorkonden, nieuw jaarswensen, menu's en zelfs van een certificaat van Neptunus, hem ver strekt toen hy voor het eerst de eve naar passeerde. Voor zijn vertrek per K.L.M. uit Jo hannesburg is de hoed ontsmet en gedesinfecteerd. Er werd een waar schuwing aan vastgehecht, die zegt „Radio-actief Voorzichtig". Overi gens is dit het eerste bezoek van de hoed aan Europa. Nu. is hij opnieuw onderweg naar „onbekende bestem ming". Het Dinsdag verschenen verslag van de 53ste Utrechtse jaarbeurs spréékt van een opmerkelijk succes, ondanks de niet- hoog gespannen verwachtingen. De ex acte gegevens wijzen aan, dat 82% dei- exposanten alleszins tevreden is over het resultaat van him inzenders. Was tal van jaren burgemeester van 's Heer Abtskerke. Woensdagmorgen is op 7G-jarige ieeftyd te zijnen huize overleden de i heer Willem van Liere, oud-burge- i meester van 's Heer Abtskerke. De heer van Liere, die in 1873 te jOvezande werd geboren, heeft de ge meente, waarvan hij burgemeester was, in tal van functies gediend. Van 3904 tot 1921 was hij lia van de ge meenteraad, van September 1914 tot Februari 3921 wethouder. Op 3 Fe bruari 1923 werd hy geïnstalleerd als burgemeester, welke functie hij tot het bereiken van de pensioengerech tigde ieeftyd op 17 Januari 1939 be kleedde. Van Mei 1938 tot Jan. 1939 was hij tevens gemeente-secretaris. Vele ja ren was hij verder ambtenaar van de burgelijke stand. Naast deze gemeentel yke functies verrichtte hij ook velerlei arbeid op ander gebied. Zo was hij kerkvoogd, later presi dent-kerkvoogd van de Ned. Herv. Ge meente te 's Heer Abtskerke en Si- noutskerke en meer dan 20 jaar ge zworene van het waterschap De Bre de Watering Bewesten Yerseke. 's Heer Abtskerke heeft een oud burgemeester verloren, wiens ambts- periole niet gekenmerkt werd door schokkende gebeurtenissen geen mobilisatie of oorlog maar wiens beleid bij de inwoners in dankbare her innering zal voortleven. De begrafenis is vastgesteld op Za terdag 14 Jan. a.s. op 12 uur op de algemene begraafplaats te Sinouts- kerlce. Het bestuur- van de polder Walche ren schrijft ons: Bij de werkzaamhe den aan de glooiing van de Westka- peise zeewering, welke thans hun vol tooiing naderen, wordt een dijkbekle- ding gemaakt, die wellicht ook elders voor toepassing in aanmerking komt. Boven het beloop, dat veelvuldig door het zeewater wordt bespoeld. ligt het zogenaamde bovenbeloop. dat slechts bij stormvloed door de golven wordt aangevallen. Een deugdelijke stevige grasmat te Westkapelle kan daar op een grond- lichaam, bestaande uit duinzand met een kleibekleding en blootgesteld aan de zilte zeewind, niet* lot ontwikke ling komen. Derhalve is er naar ge streefd op dit bovenbeloop een bekle ding te maken van duurzam materi aal, die zowel het grondlicnaam be schermt alsook de golven afremt. De bekleding bestaat uit vierkante betonplaten, aan de bovenzijde over het midden voorzien van een ver hoogde rug. De platen worden op de klei in horizontale rijen gelegd, in el ke rij met de rug in afwisselende richting, zodat het opschietende en te ruglopende water wordt geremd. De platen sluiten aan alle vier de zijden over de halve dikte tegen elkander. Langs de bovenste helft hebben zij een sponning, die met een asfaltpre- paraat wordt gevuld. De kosten van deze bekleding heb ben. bij een plaatdikte van 12 centi meter, 12.50" per vierkante meter be dragen. veelbelovend tweetal. Even voor de Kerstvacantie slaagde de 13-jarige jongedame N. M. te Ter- neuzen erin ongemerkt de sleutel van haar school in handen te krijgen. Ge durende de vacanite ging zij op eigen gelegenheid de school binnen en stal daar het door de kinderen gespaarde geld voor een schoolreisje, circa hon derd gulden. Samen met een 18-jari- ge vriend heeft zij het geld verbrast aan bioscoopjes, lippenstift, snoeperij en. enz. Toen het tweetal gesnapt werd. was de pot al op. Bezoldiging Ged. Staten. Blijkens het algemeen verslag over de provinciale begroting 1950 van Zeeland hebben een aantal leden van de Prov. Staten de wens geuit, dat bezoldiging van Gedep. Staten gebracht zal worden van f 5000.op f 5500.Een lid meende, dat deze tijd zich niet leent voor salarisver hoging. J. BOUDELING Na een ziekbed van enkele weken is in de Ieeftyd van 51 jaar te Am sterdam overleden, de heer J. Boude- ling, dierenarts te Heinkenszand. Van de 24 jaar dat de heer Boude- ling zijn praktijk uitoefende, was hij een tiental jaren te Heinkenszand werkzaam en daarvoor o.a. te 's-Heer Arendskerke. Hij was hoofd van de vleeskeurings dienst kring Heinkenszand en in het plaatselijk verenigingsleven bestuurs lid van het Oranjecomité en voorzit ter van de buurtvereniging Clara'i Pad. REPATRIERENDE ZEEUWEN. Met de „Waterman" die waarschijn lijk 16 Januari uit Indonesië in Rot terdam zal aankomen repatriëren de volgende Zeeuwen: M. C. Burgel, Baarland, A. A. Kieboom, Middel burg, P. Lemson, Middelburg, P. M. v. d. Bijl, Zonnemaire, I. J. Ekken- bus, Groede, C. Meertens. Hoek, G. J. N. de Smet, Koewacht, G. Ver boom, Ellemeet, M. J. Vermue, Hein kenszand, P. J. Notenboom, Vlissin- gen,A. Traas, Krabbendijke, H. H. Uyl, Poortvliet, E. L. Boerjan, Bier vliet. C. J. Bogaert, Kuitaart, A. F. van Luyk, Vlissingen, C. Verhage, Middelburg. J. Westdorp, 's-Heeren- hoek, terwijl bij de vaste staf is in gedeeld J. G. Huyssoon te Middelburg. Als gewoonlijk liggen ook de volledi ge lijsten op onze bux*eaux ter inzage provinciale beplantings verordening goedgekeurd. De bij besluiten van de Provinciale Staten van 23 December 1947 en 25 Juli 1949 vastgestelde Provinciale Be plantingsverordening naar wij me nen de eerste verordening van die aard in ons land welke in het be lang van het Zeeuwse landschap het aanbrengen van beplantingen langs wegen e.d. aan een vergunning bindt, is thans door de Kroon goedgekeurd. WALCHEREN Vlissingen LUXE.AUTO VERLEENDE GEEN VOORRANG. Doordat een particuliere auto, be stuurd door een reiziger uit Den Haag, geen voorrang verleende aan een van rechts komende veevervoerauto, be stuurd door een vrachtrijder uit Sou burg, kwamen deze auto's Woensdag met elkaar in botsing op de boek van de Paul Krugerstraat en de Schelde- straat in Vlissingen. De aanrijding zag er nogal bloedend uit, maar dit kwam doordat een emmer met varkensbloed, die op de vrachtauto stond, was om gevallen. Er deden zich geen persoon lijke ongelukken voor; alleen de luxe auto werd flink beschadigd. Oostkapelle JAARVERSLAG ZIEKENZORG Uit het Jaarverslag van het fonds „Ziekenzorg" te Oostkapelle over het jaar 1949 vermelden wij: Ontvangsten met inbegrip van het batig slot over 1948 bedroegen f 483.13; de uitgaven waren f 395.85 zodat er een batig slot is van f 87.28. Aan l'O personen werden versterkende middelen verstrekt, ter wijl aan 53 personen 114 verplegings- artikelen in bruikleen wèx'den gege ven. Huishoudster en oom verdeelden erfenis. Bij zijn vertrek als militair naar Indo nesië gaf de 22-jarige A. de V. te Rotter dam zijn vader f 1300.— aan zilvergeld in bewaring. Gedurende zijn verblijf In dc tropen overleed zijn vader. Toen de jon gen in Augustus 1949 teruggekeerd was, informeerde hij naar het geld. dat hij zijn vader had gegeven. Het bleek hem, dat het was verdwenen, evenals de nalaten schap van de vader, groot f 22.000.—. De politie werd erin gemengd, omdat men de militair verteld had, dat de huishoudster A. W. T. de f 1300 had ontvreemd, terwijl de oom zich over de erfenis ontfermd zou hebben. Beiden werden aangehouden en toen kwam aan het licht, dat de huis houdster het zilvergeld had opgemaakt. Ook heeft zij nog f 6000.—, die zfj van de oom had gekregen, voor allerlei aanko pen besteed. H, de V. verklaarde f 3500 te hebben achtergehouden. Verscheidene eigendommen van de huishoudster werden bij de monteur W. den H. in beslag geno men. Tegen hem, evenals tegen W. de V., de vrouw van de oom. werd wegens he ling proces-verbaal opgemaakt. Scheepvaartberichten Vlissingen aangekomen: 11 Jan. sleepboot Schelde van Maas sluis. Gepasseerd nflar Antwerpen: 10 Jan. Violette Erica van Rotterdam. Mado van Londen. Gepasseerd van Antwerpen: 10 Jan. We- ga naar Londen. Sambre naar Rotterdam. Aldabi naar Rotterdam. Tarakan naar Djakarta. KUNST. v Grutten tussen de Mutten. CABARET WIM SONNEVELD IX MIDDELBURG. Er was spontane waai'dering voor hetgeen het cabaret Wim Sonneveld Woensdagavond in Middelburg bracht, er waren bloemen voor alle vrouwelij ke medewerksters. Iedereen ging vol daan naar huis, maar als men zich ach teraf vraagt, wat nu eigenlijk de num mers zijn, die in de herinnering blij ven hangen en die dus positieve waar de hadden, dan komt men tot de con clusie, dat alleen Wim Sonneveld in zijn aardige transformatieschets „Ik ga maar naar bed" en Hetty Blok in haar nummer „Mijn man is bacterioloog" bo ven de maat uitkwamen en dat de rest middelmatig was, o zeker, amusant hier en daar, maar toch zonder de charme en de puntigheid, die men van cabaret mag verwachten. De inzet was goed. Het „Bent U al getest" was geestig en „Wij zijn Hol landei's" was oók niet gek, maar van af dat moment was er iets mis. De „Moeder van het plaatje" leed aan ge brek aan universaliteit, de rest voor de pauze met name aan actualiteit. Slechts Lia Dorana blonk hier uit in haar navrante „Feestdag", dat overi gens wel wat te sterk hei'innerde aan het „Leierkasten-nummer" van de Blauwe Vogel voor de wereldoorlog. Dat er nü nog mopjes moeten wor den getapt op de Nederlands-Indone sische Unie is psychologisch fout, ter wijl de positie der kleine naties in de Ver. Volkeren eveneens weinig toe lichting behoefde. Na de pauze revancheerde Wim Son neveld zich. Lia Dorana bracht 'n goed Engels liedje, Hetty Blok kwam met haar Bacterioloog, Sonneveld zelf met zijn „Ik blijf maar in bed", terwijl 't programma besloten werd met een filmpersiflage, die het inderdaad goed deed. Niettemin: als men na afloop zegt, dat men liever een goed toneel stuk ziet. dan kenschetst dit het peil van deze cabaretvoorstelling volko men. Na goed cabaret zegt men dit niet. Goed cabaret evenaardt of over treft goed toneel. Daarom, bij alle spontane by val" voor deze voorstelling onze opmerking, dat men meer verwacht had en dat Wim Sonneveld kaf tussen het koren van zijn grutten bracht. G. B. TAFELTENNISDEMOiNSTRATIE Tezamen met zyn kampioens-dub- belpartner Willy van Zoelen gaf Woensdag onze nationale tafeltennis kampioen Cor du Buy in de Verge noeging te Middelburg een tafelten- nisdemonstratie, welke was geoi'ga- niseerd door de M'burgse tafelten- nisvei-eniging Sla Raak. Na een kort openingswoord van 4e secretaris van Sla Raak, de heer A. J. van Sluys. speelde deze een wedstrijd tegen zyn clubgenoot O. van Roggen. Van Sluys won en moest zodoende tegen Cor du Buy spelen. Van Sluys ging natuurlijk kansloos ten onder, even als O. van Roggen, die tegen Will van Zoelen speelde. Men speelde daarna een dubbelparty tussen Cor du Buy-P. Rovers en Will van Zoe- len-G. Pennock, die gewonnen wci'd door de eerste combinatie. Voor de pauze probeerde de Zeeuw se kampioen S. Hawrylkiewicz van de Schelde, zijn krachten te meten met onze nationale kampioen, maar hij werd verpletterd met 21-4 en 21-30 Tot slot van deze zeer leerrijke en i nteresante tafeltennisdemonstratie- avond speelden de beide rivalen Will van Zoelen en Cor du Buy 'n demon stratiepartij en „the best of five". Na een zeer spannende strijd, waar bij het talrijke publiek verscheidene malen voor bijzonder mooie slagen applaudiseerde won Cor du Buy weer eens een keer van Will van Zoelen. Middelburgse brandweer bracht redding OORZAAK ONBEKEND Zoals wij reeds in een deel van onze vorige editie meldden, is er Woensdagmorgen brand uitgebroken in do villa Sommerhof te Domburg, naast de watertoren in de duinen gelegen. Een gedeelte van dit pand, dat tij dens de oorlog door de Duitsers werd bewoond en daarna door wo- ninglozo gezinnen en dus 'n verval len indruk maakte, werd nog be woond door de draglinemaehinist Timmermans, zyn vrouw en zyn 6vee kinderen. Tien minuten nadat de man naar zyn werk was gegaan, om om streeks half acht, ontdekte zyn echtgenote do brand, waarop zjj ijlings met haar kinderen naar bui ten vluchtte en do omwonenden waarschuwde. De brandweer was spoedig ter plaatse en tastte het vuur aan met twee stralen op de waterlei ding. Tegelijkertijd werd de Middelburg se brandweer gewaarschuwd, die eveneens spoedig ter plaatse was en het vuur begon te bestrijden met de motorspuit. Water was voldoen de aanwezig in de vijver van Love- rendaal, dat in de onmiddellijke na bijheid ligt. Bestond er aanvankelijk gevaar, dat het snel om zich heen grijpen de vuur, dat van grote afstand zichtbaar was, het gehele pand vol komen zou vernielen, weldra bleek, dat er een kans bestond om dank zij de gunstige wind en het snelle ingrijpen van de brandweer het vil- lapand ten dele te behouden. Het bestaat namelijk uit een oud en een nieuw gedeelte en 't nieuwe brand de als een fakkel. Tot in verre omtrek was 't vuur zichtbaar. Hoog sloegen de laaiende vlammen uit het dak. HALF BEHOUDEN. Inderdaad wist men 't vuur, na dat de Middelburgse brandweer ge arriveerd was, meester te worden. De brand bleef beperkt tot 't nieu we gedeelte, dat. practisch volko men uitbrandde. De gehele inboedel van het gezin Timmermans ging bij de brand ver loren. De eigenaar van de villa bevindt zich in Amerika. Of het pand ver zekerd is, staat niet vast. Wel is bekend dat de ooi'logsschade nog niet hersteld was en daar voor nog gelden beschikbaar zyn. Op 't terrein van de brand merk ten wjj onder meer op de Commis saris der Koningin in de Provincie Zeeland, jhr. mi*. A. F. C. de Ca- sembroot, de districtscommandant der Rijkspolitie in Zeeland, majoor G. H. van Helden, alsmede de bur gemeesters van Domburg en Oost kapelle. Ook de brandweer van Aagteker ke was ter plaatse, doch behoefde niet in te grijpen, daar het vuur zo hevig was, dat succes alleen van 'n motorspuit verwacht kon worden. Intussen is, terwijl de ruïne yan „Irma" nog troosteloos aan de in gang van het dorp „prijkt", Dom burg weer 'n nieuwe ruïne rijker... KERKNIEUWS. NED. HERV. KERK. Bedankt voor Oosterland, A. Baas Baardwijk en Drunen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1950 | | pagina 2