PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Aftreden van Eyskens geeist in de Belgische Kamer BILT Interpellatie over de effecten-fraude Arbeid SPOORWEGTARIEVEN WORDEN VOLGENDE MAAND VERHOOGD FANTASTISCHE BRAND WOEDDE IN ROTTERDAM Bouwplan Bouma in Bussum goedgekeurd Doodstraf voor Ridder van Rappard wordt levenslang PROVINCIALE BEGROTING 1950 Interview met Westerling DE VOORSPELT: 193e laargan? - No. 10 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F van de Velde en F. B. den Boer. AdJ W de Pagter. Hoofdred. G. Ballintijn. Pl.verv. W. Leertouwer en H. A. Busshardt ABONNEMENTSPRIJS 32 ct per week: f 3.90 p kw.; fr p p. i 4.15 aer kw Losse nummers 10 cent WAARIN OPGENOMEN OE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 12 Jan. 1950 ADVERTENTIEPRIJS. 18 ct. per mm. Minimum p. advertentie 1 2.50. Ingez. mededelingen dubbel tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels» van 1—5 regels f 1.—, iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bur Vlissingen. Walstr. 5860. tel. 2355. 4 lijnen Ib.g.g. 2358); M'butg Londense Kaai 29. tel. 2077 e 4 - Goes. L. Vorststr. 63. tel. 2475 (b g.g. 2228) - Oostburg: Pr. Mauritsstr. 12, tel. 102 - Terneuzen: BrouwerQstr. 2 - Zierikzee: N. Bogardstr. Vertaalfout deed ministers er in lopen. Namens de socialistische fractie in de Belgische Kamer van Volksver tegenwoordigers heeft Woensdagmiddag het lid Tielemans eerste-minister Eyskens verzocht onmiddellijk af te treden. Dit verzoek geyhiedde tijdens de interpellatie over de affaire van de niet-aangegeven effecten. Tielemans zeide: „Indien U niet vrgwillig aftreedt, zal de Belgische regering over enkele weken gedwongen zijn als gevolg van dit financiële schandaal in haar geheel af te treden". De publieke belangstel ilng voor debat was zeer groot. Met spanning werd de aangekondigde verklaring van premier Eyskens afgewacht, die destijds als minister van financiën ztjn goedkeuring gaf aan de uitgifte van de vereiste documenten. Het gaat zoals bekend om effecten uit 't be zit van collaborateurs die na 't ver strijken van de aanmeldingsdatum door de vereniging van vrienden van de abdij van Overbode waren aange boden. Minister Eyskens verklaarde, dat volgens de stukken de effecten op normale wijze in Nederland wa ren aangegeven. Om het eigendoms recht te bewijzen waren borderellen ingediend van een wisselagent te Antwerpen uitgeschreven op naam van pater Arts, de penningmeester, er werd de minister toestemming gevraagd de effecten door de Neder landse abdij te Heeswijk over te doen maken aan de Overbode-vereniging. De minister gaf op advies van zijn fiscale medewerkers schriftelijke toe stemming. Thans is evenwel gebleken dat de borderellen in kwestie vals waren, terwijl verder aan het licht kwam, dat de betreffende vereniging in '47 speciaal gesticht is met het doel te laat aangegeven aandelen toch ver handelbaar te maken. De oprichtings- acte werd daarvoor geantedeerd op. 1931. De Memorie van Antwoord van de regering aan de Eerste Kamer over het wetsontwerp Publiekrechtelijke Be drijfsorganisatie komt op een tijdstip, waarop het verzet tegen tal van het bedrijfsleven belemmerende bepalin gen en de critiek op bestaande toe standen uit werkgeverskringen krach tiger zijn, dan een tijd geleden. Als de regering aandringt op indu strialisatie. luidt het antwoord, dat in dustrialisatie weinig aantrekkelijk moet heten als de regering de bedrij ven zo zwaar belast, dat kapitaalvor ming vrijwel onmogelijk wordt. Als er op sparen wordt aangedrongen en op investatie, heeft men het argument ge reed, dat de fiscus alles opslokt. De publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie is vele werkgevex-s eveneens 'n doorn in het oog, omdat de meesten zich wel iswaar vertrouwd hebben gemaakt met de sociale medezeggenschap der arbeiders, maar onwennig, ja, afwij zend blijven staan tegen economische medezeggenschap. De regeling stelt daartegenover, dat verzet tegen hervormingen een nor maal verschijnsel is, dat zich in de ge schiedenis van onze sociale wetgeving herhaaldelijk heeft voorgedaan. Juist echter omdat het hier geen zuiver sociale problemen betreft, maar tevens economische en mede omdat 't ondernemersinitiatief nu Nederland tot een volkomen onbelangiijk en machteloos staatje geworden is, meer dan ooit moet worden aangemoedigd, zal voorzichtigheid geboden zijn. Men zal het verzet uit werkgeverskringen niet zonder meer naast zich neer mo gen leggen. Het mag niet zo worden, dat wie capaciteiten heeft en kapitaal, er de voorkeur aan geeft te wachten tot het deviezenverkeer weer vrij is, om dan in het buitenland bedrijven te stich ten, alleen omdat er in Nederland voor de particuliere ondernemer prac- tisch geen bewegingsvrijheid meer be staat. Als er geëmigreerd moet wor den, zal men toch moeten streven naar het aan vaderlandse bodem binden van de beste krachten enhet voor be- dryfsvorming benodigde kapitaal. De regering ziet dit blijkbaar in. Zij heeft duidelijk te verstaan gege- yen, dat geforceerde P.O. uit den boze is en dat een bedrijfsorganisatie, die niet gedragen wordt door het vertrou wen van het bedrijfsleven, weinig be tekenis heeft. Nederland staat nog steeds in menig opzicht vooi-aan. Juist thans keerden afgevaardigden van vakorganisaties uit Amerika terug, en zij verklaarden, dat de sociale verzekering in Amerika niet kan tippen aan de onze. dat er een nijpend woningtekort heerst en dat de woningen, die er gebouwd wor den evenmin een vergelijking met Ne derlandse woningen kunnen doorstaan. Vrouwenarbeid op grote schaal en dientengevolge een gezinsleven, dat wel zeer sterk van het Nederlandse verschilt, ziedaar wat de vakbondsaf gevaardigden onder meer opviel. Nu is Amerika een onuitputtelijk rijk land en Nederland een arm hoekje van een verdeeld en zwaar bescha digd West-Europa. Niettemin staan wij in menig opzicht nog vóór Ameri ka Laat men daarom toezien, dat de boog niet al te strak gespannen wordt. Behoedzaamheid was een oud-Hol landse deugd. Zg is het ook thans nog. VERTAALFOUT Het tweede geval betrof een aan vraag van de Jterkeraad van de St. Laurentiuskerk om te laat aangege ven effecten geldig te verklaren. De begeleidende brief maakte een verdachte indruk en daarom advi seerden ambtelijke instanties de mi nister de aanvraag af te wijzen. Het rapport met dit advies was in het Frans opgesteld. In de Nederlandse vertaling was het woordje „geen" weggevallen, waai'door het advies juist gunstig werd. Hierdoor is de minister er in gelopen en heeft hij getekend. Minister Eyskens besloot zijn ver klaring met de verzekering, dat de vervalsers streng zullen worden ge straft. De socialistische woordvoerder Tie lemans gaf toe, dat de eer van mi nister Eyskens niet in het gedrang komt, maar hij heeft uiteindelijk zijn toestemming gegeven en draagt dus de verantwoordelijkheid. Hij riep even later uit, dat de CVP ten on der zal gaan in deze geldzaken het geen aan katholieke zijde felle pro testen ontlokte. De minister van justitie deelde ver volgens mede, dat ook fraudeleuze handelingen van een Belgisch diplo maat te Lissabon zijn vastgesteld. De vergadering werd verdaagd na indiening van enkele resoluties. In één ervan afkomstig van de linker zijde, wordt aangedrongen op instel ling van een bijzondere commissie van onderzoek. DE KONINGSKWESTIE Inmiddels is ook weer een nieuwe wending gekomen in de konings kwestie. De katholieke senator Baron de Dorlodot heeft in de Senaat een voorstel ingediend om zonder volks raadpleging de wet van Juli 1945 in te trekken op grond waarvan het ko ning Leopold onmogelijk is te rege ren. Het schijnt dat Van Zeeland, de minister van buitenlandse zaken er veel voor voelt de kwestie op deze radicale wijze aan te pakken. Hier over liep het jongste onderhoud met de koning te Nice. Premier Eyskens zou evenwel de voorkeur geven aan de volksraadple ging- Prijzen van enkele reizen 5 omhoog, die van retours over korte trajecten meer. Ook het goederenvervoer wordt duurder. Een voorstel van de directie der Ned. Spoorwegen aan de minister van Verkeer en Waterstaat om tot ver hoging van de tarieven over te gaan in verband met de loonsverhoging van 5%, heeft de ministeriële goed keuring ontvangen. Met ingang van 1 Februari zuilen derhalve de meeste tarieven voor reizigers- en de goede» rentarieven verhoogd worden. Deze verhogingen zijn niet voor Italiaanse regering afgetreden. De Italiaanse reuring is Woens dagavond afgetreden na een kabinets zitting, waarop de kwestie besproken werd. Als gevolg van het aftreden van drie rechtse socialiStische minis ters in October van het vorig jaar was een kabinetscrisis ontstaan. Begrafenis neergeschoten stakers in Modena. Onder enorme belangstelling zijn Woensdag de slachtoffers van de schietpartij op stakers in de Italiaan se stad Modena ten grave gedragen. Naar schatting 200.000 personen twee maal het bevolkingsaantal van Modena luisterden naar de lijkrede van Palmiro Togliatti. Het plein was een zee van rode vlaggen en bloem kransen, die door deputaties van ar beiders uit alle streken, zelfs uit Bari in het Zuiden, waren meegebracht. De beschuldiging van Togliatti, dat de re gering verantwoordelijk was voor de noodlottige schietpartij, werd door andere sprekers herhaald. De lijkkisten werden gedragen door arbeiders in overall. Vrouwen en moe ders der slachtoffers weenden aan de groeve. Een van haar riep: „Moorde naar de Gasperi". De teraardebestel ling geschiedde zonder religieus cere monieel. Een baar van een der slacht offers droeg een kruis en andere reli gieuze emblemen. Oorlogsmisdadigster van 13 jaar. In parlementaire kringen te Hel sinki werd verklaard, dat Finland be gin volgende week in detail op het Russische memox-andum, waarin uit levering van 300 „Sowjet-Russisclie oorlogsmisdadigers" wordt geëist, zal antwoorden. Eén van de personen, om wier uit levering het Sowjet-Russische memo randum verzoekt, is een 21-jarig meisje uit Karelië, die 13 jaar was, toen zij de in het Russische memoran dum genoemde misdaad tegen Rus land zou hebben gepleegd. Kroonprins Gustaaf Adolf opende Zweedse Rijksdag. Kroonprins Gustaaf Adolf heeft Woensdag het Zweedse parlement ge opend, daar zijn vader, koning Gus taaf ziek te bed ligt. Volgens een bulletin van de behan delende geneesheer heeft Koning Gus taaf van Zweden epn „nogal slechte nacht" gehad. De Koning voelde zich Woensdagmorgen vermoeid. Overigens is zijn toestand onveranderd en de temperatuur 37.4. alle catogorien gelijk, doch blijven binnen beperkte grenzen. De prijzen van enkele reizen gaan 5% omhoog, die van retours over korte afstanden méér, evenals de traject-week en schöolkaarten. De prijzen der alge mene abonnementen, alsmede die van de rijwielkaarten, blijven ongewij zigd. Na deze verhoging zal een enkele reis Den Haag-Groningen 130% kosten van de pros van 1989, het retour 152% van die prgs. Voor Den Haag-Amsterdam zjjn deze cyfers respectievelijk 145 en 173%. Wat de goederentarieven aangaat, worden de prijzen der wagenladingen wat meer verhoogd dan die der stuk goederen. De directie der N.S. heeft thans een vraag van de personeelsraad in zake toekenning van een 5 procent loonsverhoging voor het personeel met ingang van 1 Januari 1950 be vestigend beantwoord. Voor het per soneel beneden 23 jaar zal nader overleg met de personeelsraad ge schieden. Mevr. Okeefe mag in Australië blijven. Mevrouw 0*Keefe, de Indonesische echtgenote van een Australiër, die aanvankelijk Australië moest verla ten, heeft vernomen, dat zij en de an dere Aziaten, die in de oorlog naar Australië gevlucht waren, niet uit het land gezet zullen worden. In het Londense St. Catherine.veeni de „Ivery Floor" wordt alles in ge reedheid gebracht voor de eerste g-ote veiling van olifantstanden van het jaar, die in Mincing Lane wordt gehouden. Ongeveer 13 ton ivoor, de opbrpngsf van duizend olifanten, ligt erf opgestapeld. De prijs van het ivoor zal ongeveer 100, 1000 gulden, per 50 kg bedragen. Een groot deel van het ivoor zal worden gebruikt voor de vervaardiging van pianotoetsen, waarvan Amerika een grote afnemer is. Vuurzee in de binnenstad. Rotterdam werd Woensdagavond opgeschrikt door een felle uitslaande brand, die enige tjjd lang een fantas tische aanblik opleverde, omdat de beurtelings groene en rode lichtre clame boven op het dak van het „Witte Huis", de gloed by regelma tige tussenpozen bescheen. De brand bleek uitgebroken te zijn in een der oudste havenpanden, die Rotterdam nog bezit. Op de derde etage van het vier verdiepingen hoge dubbele gebouw, dat nog uit de 17e eeuw stamt (toen nog niet op heipa len maar op huiden werd gefundeerd was in een erwtenschonerij het vuur ontstaan, mogelijk doordat enige zak ken op de brandende potkachel te recht waren gekomen. De boot „Stormvogel" lag het eerst langszij aan de kade en begon met het waterkanon en een tweetal stra len de blussing. Spoedig arriveerde ook de Rotterdamse brandweer en kon een twintigtal stralen in de vuurzee geworpen worden. Daarmee kon worden voorkomen dat de beien- Grote belangstelling voor de gemeenteraadszitting. De Bussumse gemeenteraad heeft Dinsdagnacht na een discussie van zes uur, met algemene stemmen zyn goedkeuring aan het bouvvplan-Bou. ma gegeven. (De uitvoering kost f 300.000.—). Van de zijde der R.K. en Prot. Chr. leden was er oppositie, niet tegen het plan zelf, dat ook hun instemming had, doch tegen de financiële kant en te gen de vastgestelde huren. Bussum is de eerste en enige gemeente, die met een plan van deze aard voor een groot complex van 306 wo ningen voor de dag komt. De minister voor Wederopbouw heeft het enthou siast ontvangen en het als voorbeeld gesteld. Deze beloofde aldus de wethouder zelfs een bijdrage van f 100 per woning per jaar, gedurende 50 jaren voor elke gemeente, die een dergelijk plan indient. De belangstelling, vooral uit bouw- kringen, was zeer groot. De publieke tribune was te klein. Reeds meer dan 100 gemeentebestu ren hebben Bussum's gemeentebestuur inzage van het plan Bouma gevraagd. Vele stadsbestuurders kwamen per soonlijk naar deze Gooise gemeente, o.a. een groep van 12 burgemeesters uit Oost-Groningen. De 77-jarige Edouard Herriot, voor zitter van de radicaal-socialistische partij, is herkozen tot president van de Franse Nationale Vergadering. Dr. Ernst Herman Ridder van Rappard, de voormalige leider van de N.S.N.A.P., werd Woensdagmorgen door de Bijzondere Raad van Cassatie tot levenslange gevangenisstraf ver oordeeld. In het arrest van de raad werd ge zegd, dat van R. zich aan landver raad in de zwaarste vorm heeft schuldig gemaakt. Requirant heeft zijn doeleinden op dergelijke onomwonden wijze trachten te verwezenlijken, dat hij al heel spoedig de ergernis van het Neder landse volk opwekte en onbruikbaar werd voor de Duitsers. Daardoor heeft hij tenslotte niet al te veel kwaad kunnen uitrichten. Het Haagsd Bijzonder Hof had van R. destijds tot de doodstraf veroor deeld. van welke straf de procureur fiscaal bij de Bijzondere Raad beves tiging had gevraagd. Dader van diefstal in museum gearresteerd. Het uit het aartsbisschoppelijk mu seum te Utrecht gestolen eikenhouten zestiende eeuwse relief is terecht en de dader gearresteerd. Omstreeks de jaarwisseling heeft de 31-jarige militair A. N„ employé bij het militair hospitaal „Oog in al" te Utrecht, het kunstvoorwerp, dat de krusafneming van Christus voorstelt en een waarde heeft van circa 2000 van de muur in het museum'genomen De man heeft het 37 x 24 cm. meten de .relief onder zijn militaire jas ver borgen, naar buiten gesmokkeld en het daarna op zijn kamer in het hos pitaal opgehangen, maar het weer ver borgen toen hij de berichten over de diefstal in de kranten las. De Utrecht se recherche, die door enkkele aanwij zingen vermoedens in deze richting kreeg, heeft het kunstvoorwerp te ruggevonden. De militair heeft een bekentenis afgelegd en is aan de mare chaussee overgeleverd. Ged. Staten van Zeeland dringen aan op het maken van reserves. De Provinciale Staten van Zeeland hebben in de afdelingen de be groting 1950 voor de provincie en voor de provinciale bedryven aan een onderzoek onderworpen. Het algemeen verslag van dat afdelingsonder- zoek is thans verschenen. Daaruit biykt, dat in alle afdelingen woorden van lof werden gesproken voor het financiële beleid van Gedep. Staten. Een lid bepleitte meer eerbiedi ging van de Zondagsri-st en wees in dit verband op de Zondagsdiensten van de provinciale stoombootdien sten. Gedeputeerden wezen er op, dat de meningen daarover verdeeld zijn en dat de afvaarten der prov. stoombootdiensten op Zondag min der zyn dan op werkdagen. Enige leden waren ongerust over de financiële toestand van de pro vincie, waarbij de hoge lasten voor de calamiteuze polders ter sprake kwamen. Gedeputeerden constateer den. dat inderdaad de calamiteuze polders veel geld eisen. Wat de middelen van de provincie betreft is het een eerste vereiste de nodige reserves te vormn om moeilijke ja ren door te kunnen komen. DE VLIEGVELDEN. Over de vliegvelden in Zeeland deelden Gedeputeerden mede, dat de besprekingen voor Schouwen en Duiveland tot een goed resultaat hebben geleid. Voor Walcheren staat het enigszins anders. Aan de herverkavelingscommissie is meege deeld, dat voorhands niet met de aanleg van een vliegveld behoeft te worden gerekend. Intussen is een nieuw project voor een vliegveld op Walcheren voorgelegd aan de minis ter. Voor Zeeuwsch-Vlaanderen zijn de besprekingen gaande. De industrialisatiemogeiykheden sproken. Aandacht werd gevraagd voor fruitverwerkende industrieën en men vroeg of het E. T. L niet een veel ruimere opdracht moest hebben om overal in Zeeland de mo gelijkheid van industrievestiging te onderzoeken. INPOLDERINGEN Geïnformeerd werd hoe het staat met de inpoldering van Sloe, Braak man en Land van Saeftinge. Ook drong een lid aan op uitvoering van 't drie-eilandenplan (vereniging van Walcheren, Zuid- en Noord-Beve land). Het E. T. I. zo merkten Gedepu teerden in hun antwoord op, ver richt een belangrijke taak. Een overzicht van de arbeid welke dit instituut verricht zal voorzover het vertrouwelijke karakter van de arbeid dat toelaat jaarlijks aan de Staten overgelegd worden. Hetzelfde zegden G.S. toe voor wat betreft de Planologische Dienst, waarvan een lid zich afvroeg of deze dienst niét beter bij wa terstaat ondergebracht kan worden. De indijkingen zijn rijkszaak. Het Zuideiyk deel van het Sloe is ingedijkt, maar Gedep. Staten we ten niets van verdelingsplannen. Voor de Braakman bestaan ernsti ge plannen voor het jaar 1950. Voor het land van Saeftinge bestaat nog f een concreet plan. Het drie-eilan- enplan zou vele millioenen kosten. I Een lid informeerde naar de ver werden door verscheidene leden be-1 zilting van de Koude-polder. G.S. zegden hem toe, dat zij die verzilting zouden onderzoeken. BAGAGE-WAGENS. Een lid verzocht aan Gedeputeer den te willen bevorderen, dat auto bussen zullen rijden met aanhang wagens voor bagage. Gedeputeerden wilden dit probleem eerst bespreken. Iedere autobuson dernemer kan voor een goedgekeur de autobus een aanvraag indienen om daaraan een aanhangwagen te bevestigen. Geklaagd werd over de spooraansluiting op het veer naar Oost Zeeuwsch-Vlaanderen. Gedeputeerden meenden, dat wat het veer HoedekenskerkeTerneu zen betreft zoveel mogelijk aan de verlangens is tegemoet gekomen. Op een vraag van een lid naar de bijdragen van de polders ter za ke van de spoorlijn Zuid-Beveland, deelden Gedep. Staten mede. dat de lijst gereed ligt, maar dat op antwoord van de spoorwegen wordt gewacht. KRANKZINNIGEN VERPLEGING. De kosten van de krankzinnigen verpleging drukken zwaar op som mige kleinere gemeenten. Een lid zou gaarne zien, dat deze kosten over alle gemeenten in de provin cie werden verdeeld. G.S. zegden toe ccn provinciaal stelsel voor kos tenverdeling te zullen bestuderen. De huidige regeling bevredigt in derdaad niet. Geïnformeerd werd of een provin ciale schoonheidscommissie al in op richting zou zgn, maar G.S. kon den slechts mededelen, dat men nog in het stadium van de studie ver keerde. Een lid bracht bij de kwestie van de hoge kosten der zeewering ook Het Vrije van Sluis ter sprake. Ge deputeerden wezen er op, dat men by het Vrge van Sluis elkaar niet heeft begrepen. Het was daar een strijd van allen tegen allen. Elders zeggen Gedeputeerden: „Het Vrije van Sluis heeft nog niet de juiste krachten gevonden, er is echter goede hoop op verbetering." (vervolg op pagina 2) dende gebouwen, waaronder het „Wite Huis", mede aairhet vuur ten offer vielen. Alleen de ene helft van het dubbele pand is totaal uitgebrand De materiële schade, die zeer aan zienlijk is, wordt door de verzekering gedekt. Zijn organisatie kreeg tot dusver 4 ton bij elkaar. Een Nederlandse correspondent van de Limburgiapers heeft een vraagge sprek gehad met kapitein Westerling. Tydens dit Interview sprak hij de berichten tegen als zou h(j een ulti matum hebben gesteld. Hy zal ztfn uiterste best doen om botsingen te voorkomen. Westerling weigerde een indruk te geven van het aantal gewapende man nen, waarover hij beschikt en ver klaarde, dat 24 Indonesische strij or ganisaties onder zijn invloed staan, terwijl hij contact onderhoudt met volksbewegingen in Midden- en Oost- Java, op Sumatra en Celebes. Vele officieren van de Daroel Islam hebben contact met de officieren van Westerlings leger en houden zich aan zijn orders. De gewapende macht is grotendeels uit Indonesiërs samenge steld, doch ook enige Nederlanders staan actief aan zijn zijde, aldus deel de hij aan de correspondent mede. Zijn directe medewerkers, voor zover afkomstig van het K.N.I.L., zijn op normale wijze gedemobiliseerd. Ofschoon eerst in November j.L de eerste geruchten over de actie van Westerling gehoord werden, verklaar de hij, dat de R.A.P.I. reeds in Fe bruari 1949 werd opgericht. De fi nanciering van de organisatie eiste tot dusver vier ton, waarvan een ton bij vrienden geleend werd. Inmiddels is de volledige tekst van de brief bekend geworden, die Wes terling zond aan de regering van de R I.S. De inhoud komt er op neer, dat hij zich niet kan verenigen met de wij ze, waarop de negara's, in het bijzon der Pasoendan,- geliquideerd worden. Reusachtige adelaar poogde een kind te roven. MOEDER KON NA GEVECHT BABY REDDEN Woensdag heeft een moeder haar kind gered uit de klauwen van een reusachtige adelaar, die in de tuin van haar woning, in een buitenwijk van de Australische stad Sydney was neer gestreken. Buren hoorden de vrouw roepen: ..Red mijn baby" en snelden te hulp. Zij zagen de vrouw worstelen met de arend, welks vleugels een spanwijdte hadden van ongeveer drie meter. De vrouw slaagde er eindelijk in het kind uit de klauwen van het dier te bevrijden en haar huis in te komen. De adelaar, nog steeds bloeddorstig, sloeg met vleugels en klauwen tegen de deur, totdat de buren hem konden verjagen. Later werd de vogel door de politie gevangen: men wierp een de ken over hem te en. De armen van de moeder waren ge wond en moeder zowel als kind waren geheel overstuur. Een man uit de buurt verklaarde, dat de adelaar van hem was en dat deze uit de kooi van gaas was ont snapt. Hij zeide de arend reeds tien jaar als „huisdier" te bezitten. Dame vervolgd omdat zij erfenis afstond. De procureur-generaal van het Am sterdamse Hof heeft bevestiging ge- eist van een vonnis tegen een 77-jarige dame, aan wie twee misdrijven ten laste waren gelegd. Het strafbare feit was dat zy af stand deed van een erfenis. De eis was twee maal een boete van 100 De zoon van de dame beschikte des tijds over Amerikaanse papieren en vorderingen, die eerlijk aangegeven waren bg de Nederlandsche Bank. Deze zoon was op 30 April 1945 over leden. De afwikkeling der erfenis nam geruime tgd iri beslag. Eerst op 31 Mei 1946 kon deze plaats vinden. Maar de moeder deed afstand van de erfenis ten bate van haar in Amerika wonende tweede zoon. En toen zulks ter kennis kwam van de Nederland sche Bank, die vergeefs had gewacht op het aanvragen van een certificaat voor de Amerikaanse papieren en vor deringen, werd de moeder vervolgd voor twee misdrgven. In de eerste plaats had zg afstand gedaan van de erfenis, dus had zg beschikt over Amerikaanse papieren en vorderin gen in de tweede plaats had zy deze beschikking niet aangemeld. WEINIG VERANDERING. Weersverwachting, geldig tot Don derdagavond. Over het algemeen veel bewolking met plaatselijk nevel of mist. Over wegend droog weer met een zwakke tot matige wind tussen Zuidwest en West. Zacht voor de tijd van het jaar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1950 | | pagina 1