N NIEUWS UIT ZEELAND VAL DA KAPITEIN WESTERLING VINDT BIJ NIEMAND SYMPATHIE Chinese nationalisten vielen Amerikaans schip aan Villa „Sommerhof" te Domburg in brand. WALCHEREN Raadsvergadering Domburg. Jl-genda PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG II JANUARI 1950 Indonesiërs en Nederlanders keuren zijn optreden af. H.V.K. wees verzoek om uitzetting af. Naar Reuter bericht, heeft de Sultan van Djocja reedt» voor de souvereiniteitsoverdracht do heer Lovink verzocht, kapitein Wester ling uit Indouesiü te zetten door gebruikmaking van bijzondere be voegdheden. Do heer Lovink wei gerde toen. omdat hu geeu voldoen de gronden daartoe aanwezig acht- <e. j Hatta verklaarde Dinsdag, dat ..de activiteit van Westerling ge vaarlijk is, omdat hg steun geeft aan alle strijdgroepen zoals de Da- i'oel Islam, die de regering tegen werken." Indien Westerling zich m Djakarta, bevindt hij zou daar gezien zijn zouden do Nederland se autoriteiten maatregelen moeten nemen, aldus Hatta. LUITENANT GEARRES TEERD. Nederlandse legerautoriteiten te Bandoeng hebben een Nederlandse luitenant gearresteerd, die bij de brief van Westerling betrokken zou zijn. Hij ontkende dit, doch hij wordt nog vastgehouden. Zijn arrestatie zou gevolgd zijn op een brief van de Indonesische regering aan de Hoge Commissaris, waarin ver klaard werd. dat ,,de Nederlandse burgers, die zich nog in Indonesië bevinden, niet in moeilijke omstan digheden moeten geraken, die de vriendschappelijke betrekkingen tus sen beide landen in gevaar zouden brengen." Een particulier leger jn Indonesië mag nooit voortbestaan. DAUOEL ISLAM. Ook de DaroeJ Islam heeft een „vredesaanbod" gedaan. Indien men haar als afzonderlijke strijdgroep in het leger van de R.I.S. zou er kennen, is z|j bereid de strijd te staken, Van Indonesische zijde is Auto viel op twee arbeiders in een kuil. Omstreeks vijf uur Maandagmiddag gebeurde op de Baron Nagellstraat te Voorthuizen (gemeente Barnevekl) een ernstig ongeval. Op deze weg haalde een luxe auto een vrachtauto in, juist bij het gedeelte waar P.T.T,- arbeiders bezig waren met grond werkzaamheden voor een kabel. De vrachtauto schijnt van voren geraakt te zijn. week uit en geraakte daar door in de kuil, waarin zich de drie arbeiders bevonden. Een van hen wist aan het gevaar te ontkomen, terwijl de twee anderen onder-de auto.raak ten. Eerst na veel moeite konden de on gelukkiger bevrijd worden. Zij ble ken deerlijk gewond te zijn cn werden naar het ziekenhuis te Amersfoort vervoerd. Politie op de Solex. Binnenkort zal de „Solex-poli tie" haar intrede doen in Ede. Op de ge meentebegroting wordt 800 gulden uitgetrokken voor de aankoop van twee Solexen. De auto- cn motorpoli tie blijven echter ook bestaan. Jo van Ammers Küller in overtreding Dezer dagen is de schrijfster Jo van AmmersKüller, aan wie door de Centrale Ereraad een publicatiever. bod tot 1 Juli 1951 is opgelegd, door ambtenaren van het departement van Justitie verhoord, omdat men ver moedt dat zij bemoeienis heeft gehad met de totstandkoming van de Cura- caose roman „Dorstig Paradijs" van Adrlaan Hulshoff. Tevens werd een inval gedaan in de woning en het kantoor van haar uitgever. IEUWS tn een O T E D O P echter verklaard, dat men er niet over kan denken hierop in te gaan. STANDPUNT VAN DU. HIRSCHFELD. Naar aanleiding van de brief van de voormalige kapitein Westerling aan do regeringen van de R.I.S. en Pasoendan, heeft Aneta zich tot dl'. Hirschfeld gewend. De Hoge Com missaris merkte op, dat de heer Westerling reeds in do tweede helft van 1948 uit het K.N.I.L. is ontsla gen en dat hij sedertdien particulier in geen enkele verhouding tqt de Nederlandse regering en haar orga nen staat. Dr. Hirschfeld verklaarde voorts, dat hij de actie van Wes terling ten sterkste afkeurde. Deze illegale en verwerpoiyke In menging In de binnenlandse aange legenheden van do R.I.S. vindt ook volstrekte afkeuring hü de Neder landse regering en de Nederlandse legerautoriteiten. Of dc brief van Westerling door een Nederlandse .officier werd be zorgd. wordt nog onderzocht. In dien zou blijken, dat door een Ne derlands officier aan de onverant woordelijke actie van Westerling hnndlangersdiensten zonden zijn be wezen, zullen terstond de strengst mogelijke disciplinaire maatregelen worden getroffen. Neem een doos echte RAS TILLES VOOR UW HOEST I Stakingen op Sumatra. Doordat in Belawan nu ook de arbei ders van de grote scheepvaartmaatschap pijen het werk hebben neergelegd, is de sinking in het havenbedrijf algemeen en omvat zij thans 2000 arbeiders. Geen en kel sohip kan meer geladen of gelost wor den. De arbeiders van de scheepvaart maatschappijen staken uit solidariteit met de havenarbeiders van de expeditiebe drijven. Alleen het Deli-tankbedrijf func- tionneert. zodat latex en palmolie nog kun nen worden ingenomen. BIJ PALEMBANG. Sedert Maandag liggen alle werkzaam heden in de raffinaderijen en andere on derdelen van het bedrijf van de Standard Vaoum Fetroleummaatschappij Soungei- gerong bij Palembang stil. Zaterdag ging reeds een aantal arbeiders van de ma- ohinewerkplaatsen Jn sitdownstakfng. zij eisten een hoger loon en bijzondere fa ciliteiten. De staking is tot dusverre „wilde". De voorzitter van de bond van arbeiders in de oiieindustrle, Buay 8alim (een broer van Hadji Agocs Salim) heeft Maandag vergeefs getracht groepen arbeiders te overreden hun werkzaamheden te her vatten in afwachting van het overleg met de directie. „Flying Arrow" wilde blokkade doorbreken. Uitlating van Senator in Washinflton. Dc republikeinse senator Fergu son heeft Dinsdag te Washington verklaard, van „personen in wie ik een groot vertrouwen heb" vernomen (e hebben, dat Britse schepen van de Amerikaanse Isbrandtsen-maatschup. pü olie en munitie hebben ge bracht naar de Chinese communisten. Zondag werd het vuur geopend op pen schip van deze maatschappij, toen het de monding van de Jangtse wilde op varen. Twee Chinese torpedojagers van de nationalistische regering openden het vuur op dit (Amerikaanse) vracht schip, de „Flying Arrow". Er wer den 38 granaten afgevuurd voordat de machinekamer werd getroffen. Hier door brak brand uit op het achterdek. Behalve de bemanning waren 12 pas sagiers aan boord, doch persoonlijke ongevallen deden zich niet voor. Na dat de „Flying Arrow" radiografisch om hulp had verzocht, kwam het Bij dc behandeling van de gemeente begroting 1950 in de Leeuwarder gemeen teraad is gepleit voor het gebruik van de Friese taal bij het afleggen van de eed bij toelating als raadslid. Dinsdagmiddag werd een fietsende expeditlcbediende van de A.T.O., in de Sarphatistraat te Amsterdam door een vrachtauto aangereden en vrijwel op slag gedood. Bootpassagiers zullen na 15 April a,s. niet langer de doorvaartrechten bij het vervoer door het Suezkanaal behoeven te betalen. In de haven van Belawan zijn thans tachtig van elders aangeworven arbeiders tewerkgesteld onder bescherming van de T.N.I.. daar de voedselvoorziening van Oost-Sumatra ernstig in gevaar werd ge bracht door de staking in de haven. Eva Peron,. dc echtgenote van de Argentijnse president ls onverwacht ziek geworden. Zij zou een operalie hebben ondergaan in verband met appendicitis. 11.M. de Koning heeft mgr. Giobbe. vertegenwoordiger van de Heilige Stoel aan het Hof. ter gelegenheid van diens 70e verjaardag, het grootkruis van Oranje Nassau verleend. In een bewaarplaats van het phil- harmonisch orkest van de Zuidelijke Krim is een plano ontdekt, die aan Richard Wagner heeft behoord. De Haagse recherche Heeft de 29-ja- rige kantoorbediende J. L. N., gear resteerd, die ten nadele van de firma, bij wie hij werkzaam was, in het laatste half jaar i' 2000 heeft verduisterd. Nog ongeregeldheden in Italië. Op initiatief van communisten en socialisten zullen te Modena drie grote proteststakingen worden gehouden als gevolg van de botsing tusen politie en stakende metaalarbeiders, die fabrieks gebouwen wilden bestormen, waar door zes stakers werden gedood, ter wijl enkele politiemannen zijn ge wond. Politie-versterklngen kwamen heden in Modena aan, om op alle eventualiteiten voorbereid te zijn. Hier en daar werden in geheel Italië protest-stakingen gehouden, waardoor de voornaamste. Noord-Zuid lopende Italiaanse Spoorwegverbinding werd verbroken en de industriële werk zaamheden in Turijn. Bologna, Genua en Venetie werden verlamd. De Milanese arbeiders legden gedu rende twee uur het werk neer. „Zij trokken in rijen door de straten, leu zen met zich voerend waarin werd go- eist. dat „een einde komt aan het af slachten van Italiaanse arbeiders". De treinen, die uit Rome naar het Noorden vertrokken, werden in de stations van Modena en Bologna door stakende spoorwegarbeiders tot mid dernacht aangehouden. Gemenebest-ministers zijn 't eens over relaties met Peking. In de Dinsdag gehouden bijeen komst van de ministers van buiten landse zaken van het Britse gemene best in Colombo waren alle afgevaar digden het eens met Bevin, dat het gemonebost betrekkingen met het nieuwe China moest aanknopen, die van practische waarde waren. Men zou eon voorzichtige poging willen doen zo vriendschappelijk mogelijke beirekkingen aan te gaan. Alle afge vaardigden waren van mening, dat veiligheidsoverwegingen een rol moe ten spelen in de relaties met Peking, liet meest werd dit verdedigd door Australië en Nieuw Zeeland. Een vau de twee Trotskistische partijen van Ceylon riep voor Woens dag een massa-betoging in Colombo uit om te protesteren tegen de „impe rialistische samenzwering" aldaar. „ASTURIAS" TE ROTTERDAM VERWACHT. Met de „Asturias", die Donderdag 12 Januari te Rotterdam wordt ver wacht, repatrieert het le regiment anti tank artillerie (RATA), de 12c genie veldcompagnie, een onderdeel van het bataljon genietroepen der 7-December-divisie. Britse fregat „Black Swan" assistentie bieden. De reder Isbrandtuen zond, zoals be. kond, destijds zonder toestemming van de Nederlandse regering zijn sche pen naar de Indonesische wateren, Ditmaal had hij een schip naar China gestuurd om dc nationalistische blok kade van Shanghai te doorbreken, De „Flying Arrow" had voor 10 millioen dollar lading aan boord, geladen in Hongkong. De reder heeft zich, na op de hoog te te zijn gesteld van de aanval, ge wend tot het State Department. HIJ noemde het gebeurde in strijd met het internationale recht en uitte de hoop, dat ook nu de Amerikaanse vloot Amerikaanse schepen op de we reldzeeën zal beschermen, zoals steeds het voorschrift voor de marine Is geweest FILMS. Frltz Lang tekent morbide sfeer. Om de film Straat dor Verleiding (Scat- let Street) in Luxor. Vlissingen te karak teriseren: een naargeestige historie, maur een buitengewoon knappe rolprent, die het zoveelste bewijs is van de grote regie capaciteiten van Fritz Lang. Inderdaad een naargeestig verhaal: een brave kas- stor, die tevens Zondngschilder is, komt doop een toevalligheid in aanraking met een meisje-van-de-zelfkant. Zij staat on der pressie van een schurkachtig indivi du, dat haar dwingt om de relatie met de kassier aan te houden. Al weer door een toeval worden diens schilderijen beroemd, maar hij "stelt voor. alsof het meisje ze gemaakt heeft. Wanneer hij inziet, dat zij niet verliefd op hem was, doch hem alleen maar wilde exploiteren, ontsteekt hij in woede en vermoordt haar. De vriend wordt ten onrechte voor deze daad naar de electrische stoel gebracht, hoewel hjj indirect toch de schuld is van het hele drama en de kassier raakt geestelijk en materieel geheel aan lager wal. Men ziet. aan sentiment ontbreekt het niet en dat sentiment is zo af en toe wel eens een beetje goedkoop. Maar Lang wist mcestelijk de verdorven sfeer, waarin de brave burgerzin terecht kwam. te teke nen en hij beschikte daarbij over uitste kende spelers: Edw. G. Robinson als de kassier, Joan Bennett als het meisje Dan Duryea als de schurk. Dit drietal speelde ook in Lang's „De vrouw in het venster", wejke film ook in andere op zichten veel aan „Scarlet Street" doet denken. Song of Love Alhambra, Vlissingeni is weer eens een film over een componisten leven. met ambitie gemaakt en zonder de kitsch en dc banaliteiten van ..Song to remember". De muziekliefhebbers zullen wellicht huiveren bij het lezen van de titel, maar wij geloven niet, dat zij be paald teleurgesteld huiswaarts zullen ke ren. De film vertelt over de liefde van Clara Wieck (Katherine Heprun) voor Robert Schumann (een bijzonder zware rol voor Paul HenrcicJ). Voor hem geeft Zij haar succesvolle carrière van pianiste op. Later wordt Brahms (Robert Walker) op haar verliefd, een liefde, die zij ha Schumann's dood en na veel innerlijke strijd beantwoord». Hoogtepunten van de film zijn het Inderdaad zeer verzorgde spel en de uitvoering van bekende com posities. Tenlsotle in Electro, Middelburg, een charmante kleurenfilm voor jong en oud: Dc grote race (National Velvet), wejjrin- Mlckey Rooney met voel bravour rond stapt met als tegenspeelster de jonge Eli sabeth Taylor. Zij wint bij een verloting... een paard, dat Mickey berijdt in dc be roemde race „Grand National", Met veel pit beeldt hij andermaal het jochie uit, dat nergens voor wil deugen, maar ten slotte onder goede invloed zijn leven be tert. Aan het Koninklijk Conservatorium voor muziek in Den Haag slaagde voor het toelatingsexamen piano mej. C. Adriaanee te Middelburg- Laaiende vlammenzee. Hedenmorgen te half acht werd brand ontdekt In villa Sominerhof te Domburg. De brandweer was .spoedig met een rnotorspuit ter plaatse. De dubbele villa staat op het duin dicht bij de watertoren en er was dus bluswater beschikbaar. Bij het afzen den van dit bericht was het blussings- werk begonnen en werd met een slang water gegeven. Te half negen werd ons gemeld, dat do brand zich had ontwikkeld tot een laaiende vlammenzee. Hulp van de brandweer te Middel burg was aangevraagd. Gevreesd werd dat de dubbele villa geheel verloren zou gaan, Terneuzen krijgt weer Paasveemarkt. Na lange jaren onderbreking zal dit jaar te Terneuzen weer een grote Paasveemarkt worden gehouden voor vetvee, varkens en kalveren op de nieuwe veemarkt. Dit is eon verheu gend bericht, want de elk jaar weer terugkerende Paasveemarkt vormde vroeger altijd een "bijzondere attractie voor de Terneuzenaren. Ook uit Bel- f;ië, de rest van Zeeland en zelfs uit iet Westen des lands kwamen dan de bezoekers. Als datum voor de markt i vastgesteld 29 Maart a.s. Nieuwe districts-indeling C.N.V. In verband met het feit, dat de heer A. C. Bensen is belast met de al gemene propaganda voor do Christe- lijke. Vakbeweging, heeft het C.N.V.- bestuur besloten, de huidige districts indeling te wijzigen: De heer H. Leu- sink, zal nu de Zuidhollandse eilan den, West-Brabant en Zeeland voor zijn rekening nemen. Middelburg EREPRIJZEN VOOR KONIJNENFOKKER. De heer N. Cornelisse te Middel burg, lid van de vereniging Nut en Sport, behaalde met zijn jonge zwart bonte Lotharinger voedster op de na tionale tentoonstelling van pluimvee «n konijnen te Eindhoven het precli- caat le ZG met vier ereprijzen. WIE VERLOREN EEN KANO EN EEN DEURMAT? De Commissaris van Politie te Middel burg maakt bekend dat aan zijn bureau de volgende gevonden voorwerpen zijn gedeponeerd en terug te halen Zaterdag avond tussen 19 en 20 uur. Huissleutels, wanten en handschoenen, pet, haarkam, ceintuur van regenjas, bn',. sigarettenaansteker, gebreide dameshond- schoenen, portemonnaie met inh„ tabaks doos. koperen gewicht, zwart ceintuur, grijs overhemd met vast boprd, laoje stof van costuum. haarkam in etui. E.H B.Q. speldje, kindermuts. Inlichtingen zijn te verkrijgen van bij particuliere in bewaring gehouden gevon den voorwerpen: Boodsehaplas, rechter kinder want. gebreidè sjaal, muntbiljet, vulpen, witte want, witte ceintuur van regenjas, insigne van kraamverpleegster, blauwe jongensjekker, fluit, rechter want, vulpen, zakmes, bruin lederen ceintuur, portemonnaie met inh., staaflamp, grijze handschoen, kjnderportemonnale met inh,, trouwring, nijptang, zilverbon van f 1,2 zilverbons van f 1,—. 1 paar dames wanten, dop van een vulpen, por- temopnaie met inh,', badhanddoek en zeep, 1 paar donkerbl, wanten, zakmes, modeplaat, zilveren broche met steentjes, kano, inlichtingen Stationschef N.S,. tas je inh, portemonnaie, kinderwant. lees boekje. hondenhalsband, deurmat. 1 paar wollen wanten, rechter want. want. le der met wol. 1 paar dames wanten, kin- derportemonnaie met inh.. linkerwant, br-uin-rose. bos sleutels, vulpen. 1 paai- sokken, zilveren armband, kinderporter monnaie met inhoud. Vlissingen GOUDEN HUWELIJKSFEEST. Dinsdag vierde het echtpaar C, A. Hamer te Vlissingen zijn gouden hu welijksfeest. De buurtbewoners had den voor deze gelegenheid de vlag uitgestoken. BEPLANTING. Vandaag zullen de leerlingen van de school van de heer L. de Kloe een aan tal bomen planten by de Hoge Weg. Deze beplanting zal zonder enig of ficieel vertoon geschieden. Geen verkoopsverbod op Zondag. De raadsvergadering van Domburg, de eerste in dit jaar, werd met een Nieuwjaarsrede van burgemeester jhr. jr. H. L, Boogaert, geopend, welke 'n overzicht gaf van hetgeen er in het afgelopen jaar plaats greep en waarin gewezen werd op de vooruitgang van de wederopbouw en op het onderwijs Spr. wenste de raadsleden een voor spoedig jaar toe. Deze rede werd be antwoord door het oudste raadslid, de heer L. Dourleijn. GEEN VERKOOPSVERBOD OP ZONDAG. Geruime tijd is hierna gesproken over een voorstel van cle heer Jph. de Visser (S.G.) om alle vérkoop van con sumpties op Zondug te verbieden. B. en W. achtten dit voorstel op grond van practische overwegingen onuit voerbaar en adviseerden het te ver werpen. De heren Warners (C.H.) en Jac. de Visser (A.R.) steunden hel echter. Toen het voorstel in stemming werd gebracht, werd het met 4 tegen 3 stemmen verworpen. GELDLENINGEN Besloten werd de lening van f 25.000 bij de Bank v. Ned. Gemeen ten met een jaar te verlengen. Tevens werd besloten om de rekening courant overeenkomst met deze bank te wijzi gen en op maximaal f 50.000 te bren gen. Ter consolidering van de schuld, welke de gemeente heeft moeten ma ken voor de aanleg van de nieuwe tennisbanen werd besloten een nieu we geldlening van f 10.000 aan tc gaan. NIEUWE STRAATNAMEN Dc raad besloot behoudens goedkeu ring van Ci.S. tqt riolering van het Schuttershofterrein en tot verhuur van de onderwijzerswoning. Tevens werd besloten een halve cent per in woner bij te dragen tot het Comité voor Kankerbestrijding. Op voorstel van B. en W. besloot de raad om de verbindingstraat Markt— Herenstraat naast de Dolfijn voortaan Jan Tooropstraat te noemen, 't Baantje met de verbindingsstraat naar de Wijngaardstraat zal Voovschoten- straat heten (Voorschoten adopteerde Domburg) en de straten in het voor malige Westerpark zullen voortaan Beatrixstraat heten. 1 In de politieverordening werd een bepaling opgenomen, welke het zich bevinden op gemeenteplantsoenen ver biedt terwijl levens besloten werd 'n uitbreidingsplan vast te stellen en B. I en W, te machtigen de voorbereidende maatregelen daartoe te nemen. In de plaats van de heer A. Goed hals werd de heer D, C. Steur benoemd tot lid van de commissie tot wering van schoolverzuim. Ten slotte besloot cle raad alsnog pogingen te doen om de poort tussen de Geref, Kerk en de gemeentewoningen dienstbaar te ma ken voor deze woningen. De rond vraag was ditmaal van weinig beteke- ni,s O.- en W.-Souburg POSTDUIVEN- TENTOONSTELLING. De postduivenvereniging „De Lucht bode" te O. en W. Souburg, organi seerde zijn jaarlijkse clubtentoonstel ling. Keurmeesters waren de hex-en A, Unterhorst en Th. Duim uit Rotter dam. De uitslag was als volgt Oude doffers le en 3e J. Hoogeste- ger 2. L. Marinisse. Oude duiven 1, M. Pothuizen; 2. H. Cysouw i 3. L. Braet. Jarige doffers T, F, de Nooijer; 2. J. Meulmeester 3. L. Marinisse. Jarige duiven"*: 1. L. Braet2. A. Riekwel 3. P. Babijn. Jonge doffers 1. P. Babgn; 2. P. Radings 3. J. Sponselee. Jonge duiven 1. J. de Vrieze 2. H. Cijsouw 3. J. Hoogesteger. Late jonge duiven 1. H. Cijsouw 2e. J. Lahr J. Sponselee. De mooiste duif, tevens kampioen duif, was van de heer M. Pothuizen de mooiste doffer van de heer F. de Nooijer. V/estkapelle HUISVUIL MOET NU WORDEN MEEGEGEVEN Door Gedep. Staten is goedge- ï'ing verleend aan de door ae raad der gemeente Westkapelle vastgestel de wijziging van de algemene politie verordening. Alle bewoners zijn nu verplicht om wanneer hun woningen binnen de kring liggen wa#r geregeld door de gemeente huisvuil wordt op gehaald, het huisvuil met de gemeen telijke ophaaldienst mee te geve*- Biggekerke C.B.T.B. VERGADERDE. De afdeling Biggekerke van de C. B.T.B. heeft vergaderd onder leiding van de voorzitter de heer P. Polder man. Drs, Knibbe uit Goes sprak over de pi-incipiële zijde van de Eigendom. Spreker behandelde allei-eerst de op vatting over de eigendom vnn de li beralistische periode der 19e eeuw. De eigenaar kon toen naar willekeur over zijn eigendom beschikken zonder te menen hiervan rekenschap le moeten afleggen aan God of de medemens. Hiertegenover staan do opvattingen van Marx met als verste uitloper het Russische Communisme: alles in handen van de gemeenschap. Beide meningen leven nog cn hoe moet hiertegenover ons standpunt zijn? De oorsprong van alle eigendom is God. Hij draagt deze over aan men sen en dus zijn we rentmeesters en beheei;ders We moeten met ons goed God en de naaste dienen, moeten er innerlijk los van zijn. De Bijbel spi-eekt zich niet direct uit voor pri vaat of collectief bezit, geeft echter wel lijnen. De individuele mens is verantwoordelijk, deze te kunnen dragen moet hij een zekere vrijheid hebben, hierbij behoort privaat bezit en geen collectivisme, daar leeft de mens min of meer in een tuchthuis. De persoonlijke vrijheid is verbonden aan particulier bezit. Aan de hand van enkele practische gevallen werd dit verduidelijkt o,a. de Herverkavelingswet Walcheren, Wets ontwerp vervreemding landbouwgron den, voorgenomen wijzigingen in de ruilverkavelingswet en Pachtbesluit, vestigingseisen enz. Op deze causerie volgde een zeer geanimeerde bespreking waarbij con crete moeilijkheden naar voren wer den gebracht. De algemene conclusie werd getrokken, dat, a]s we als chris-. tenen in dc juiste verhouding «taan t.o.v. onze eigendom, we niet t.c gauw moeten menen dat ons onrecht wordt aangedaan. Voorzichtigheid js hier ge boden. Seizoen-werkloosheid op Schouwen neemt toe. De reeds lang verwachte seizoen werkloosheid op Schouwen-Duive- land neemt thans geregeld toe. Het zijn nu de landbouwdorpen, zoals Ooslerland, Bruinisse, Nleuwerkerk, die tgt voor kort nog geen werklozen telden en die pu naar verhouding het hoogste percentage 'werklozen hebben. Dreischor maakt met zijn vlasindustrie hierop een gunstige uitzondering. De werkzaamheden in de landbouw zijn, nu de bietencampagne is afgelopen, de uien grotendeels geruimd en de winterwerkzaamheden achter de rug zijn, zo goed als geëindigd. Het aantal geregistreerde werklo- zen bedraagt thans ongeveer 240, ver wacht wordt dat dit aantal nog zal stijgen. Het zal ongeveer 2 maanden duren, eer de werkzaamheden in de landbouw de mensen weer opeisen. Wat dit betreft is de toestand ongun stiger dan vorig jaar, toen 60 man kon worden geplaatst in de Dominiale duinen, nu echter 18, Ook de weder opbouw te Bruinssè nam toen men sen op. Grote grondwerken zijn thans evenmin aan de gang. Tot heden werden alle cultuur-tech nische werken uitgevoerd door de Ne derlandse Heide Mij.. Nu begint ook de Grond Mij. op Schouwen-Dui- veland haar werkzaamheden. Voor de betrokken werkzoekenden betekent dit echter geen voordeel, daar de DUW-inspectie te Middelburg moet beslissen of de werkloze wordt geplaatst bij de Heide Mij. of de Grond Mij, De plaatsingsdagen zijn Maandag en Donderdag. De werkzoe kende krijgt dus allicht enige wacht- dagen voor zijn rekening, Lijn Antwerpen - Harwich niet rendabel. Twee schepen, wier silhouetten langs de Wester Schelde algemeen bekend wa ren, zullen over enkele weken uit de vaart genomen worden, Het zijn de „Ac- erinton" en de „Dewsbury", die een pas- sagiersdienst onderhouden tussen Har wich en Antwerpen, De Britse spoorwe gen hebben medegedeeld, dat deze bp- ten uit de vaari worden genomen en dat het passagiersvervoer op deze lijn wordt stopgezet. Het inleggen van nieuwe bo ten zqu te duur uitkomen. In het vervolg zal op deze HJn alleen nog vracht ver voerd worden door andere schepen. De laatste afvaart uit Harwich is bepaald op 1 Febr. en de laatste uit Antwerpen op 3 Februari. Het internationale karakter van Sas van Gent. De gemeente Sas van Gent is vermoedelijk de enige Nederlandse gemeente met een bevolking, die voor een vijfde deel bestaat uit Belgen. Op 1 Januari j.l. woonden in Sas van Gent 2957 Nederlanders, 610 Belgen, 3 Duitsers, X Pool, 18 Ita lianen, 1 Amerikaan en 16 staten loze». Men ziot uit deze cjjfers, dat Sas van Gent 'n niet onaantrekkelijke in ternationale allure heeft. De verdeling van de kerkelijke gezindten was als volgt: 3020 Rooms Katholieken; 454 Ned. Hervormden; 1 Remonstrant; 28 Ger. Kerkdijken; 1 Ev. Luthers; 3 Ger. Gem.; 6 O.. Ger. Kerkelgken; 1 Doopsgezinde;" l O. Ger. Gem.; 1 Chr. Gem,; 1 Jehova's Getuige; 97 geen. N.V.V. zal loonsverhoging bespreken. Het Nederlands Verbond van Vak verenigingen zal een 10-tal geweste lijke vergaderingen houden, waar het door het N.V.V. ingenomen standpunt over de 5 loonsverhoging en daar aan verbonden maatregelen uiteen ge zet zal worden. De Zeeuwse vakbondbestuui'ders zullen daartoe a.s. Zaterdag bijeenko men in een vergadering te Goes. Deze vergadering vangt aan om 11 uur en wordt in De Prins van Oranje gehou den. BILJARTfcN DE VOORWEDSTRIJDEN OM HET KAMPIOENSCHAP KLEIN BILJART TWEEDE KLASSE. In het café Baarends te Goes begonnen Zondag de voorwedstrijden voor het kam pioenschap klein biljart tweede klasse district Walcheren—Zuid-Beveland. De uitslagen van Zondag luidden: G. Bruël (104)—P. Vermue (150). G. Koch (150)— J. v, d. Guchte (107), J. v. d. Quchte 1604 P. Binlc (137). J. v. d. Gunhte (120)— A. Gunst (150), G-. Bruël (141)—J. v. d. Guchte L50), G. Bruël (150)—G. Koch (129), P. Vermue (114)— P, Bink (150). A. Gunst (109)—P. Vermue (150), De hoogste serie werd Zondag gemaakt door de heer P. Bink met 37, Het grootste partijgemid delde behaalden de heron A. Gunst cn J. v. d. Guchte met 4.93. Zaterdag werden er over het algemeen niet zulke hoge series en gemiddelden gehaald. D hoogste serie was van G. Koch met 30. die evenals G. Bruël met 5 het hoogst gemiddelde had. De uitslagen luiden: P. Bink (98)—G. Bruël (150). G. Bruël (150)—G. Kooh (138), P. Vermue (105)—G. Koch (150), G. Koch (150)M. Gunst (150), M. Gunst (150)—P. Bink (11»' en P. Bink (104)— M. Gunst (150). Scheepvaartberichten Vll86ingen aangekomen: 9 Jan. Raben- haupt van Antwerpen. VlisBingen vertrokken: 10 Jan. Ra- benhaupt naar Dublin. 9 Jan. Maria Toft naar Antwerpen. Gepasseerd naar Antwerpen: 9 Jan. Ju ne van Swansea; Thnanthe van Kalmar. 10 Jan. Magna Pete van Rotterdam. Wie- be van Par. Hast I van zee. Helena von Harwich. Gepasseerd van Antwerpen: 9 Jan. Glashaven naar Kopenhagen. MIDDELBURG. Vandaag: Veilinggebouw: Zeeuwse Groem tetelersvereniging. 10 en 1.30 uur. Schouwburg: Cabaret Wim Sonnevelci „lene miene mutte", 8 uur; Schut tershof: Feestavond C.J.M.V.. 8 uur: Vergenoeging: Tafeltennisdemonstra- tic, 7.30 uur; Electro: De grote race (a. 1,), 7 en 9.15 uur. Morgen: Electro: De grote race (a. 1.). 7 en 9.15 uur. VLISSINGEN. Vandaag Alhambra: „Het lied van de liefde", 7 en 9 uur; Luxor: „Straat der verleiding", 8 uur; Concertge bouw: Vlissingse Bestuurdersbond Hallo aanpakken. Morgen, Alhambra: „Het lied van de lief de". 7 en 9 uur; Luxor: „Straat der verleiding" 8 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1950 | | pagina 2