leuk Nieuws uit Zeeland Sport en wedstrijden KONINGIN BEGROETTE ZIEKE EN GEWONDE MILITAIREN Op 't Matje DEBRALINE Fluks tn Feilloos LAXEER-AKKERTJES Controle op tabaksverkoop buiten sigarenwinkels WERKLOOSHEID WORDT GROOT PROBLEEM VOOR BRABANT GEEN 0UD-K.N.I.L.-0FFICIEREN IN DE STAF VAN R.I.S.-LEGER DINSDAG 10 JANUARI 1950 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 5 „Vechten als doelstelling voert tot verderf". Negerpop voor Prinses Marijke. Kort voordat de «^barkatie van de troepen, die met het hospitaalschip ..Grote Beer" Maandagmorgen in Am sterdam repatrieerden, zou beginnen, arriveerde H.M. de Koningin, verge zeld van hóér secretaresse, mevr. N. Smitt-Avis* op de Java-kade. Even voor ne^en uur begaf de Koningin zich nf/ar de kade, waar reeds aanwe zig vjaren minister mr. F. W. Schok- kin^, vice admiraal N. A. Rost van Tanningen, generaal mr. H. J. Kruis, generaal-majoor H. J. J. W. Dürst Britt en vete andere hoge officieren. De Koningin onderhield zich met minister Schokking en sprak vervol gens de manschappen toe. „Allen, die hier op het ogenblik aanwezig zyn, zou ik zo graag tege moet komen met een „Welkom in het Vaderland", dat geheel in het kader van deze tijd ligt, aldus Koningin Ju. liana. „En misschien is het dan goed, dat wij allen beseffen, dat het gevoel van het ineenstorten van een ideaal, zo wy dat gevoel hebben alleen kan bestaan als de doelstelling voor het ideaal niet begrepen wordt omdat doelstelling vechten, als vech. met het smaldeel „Antillen", aan het Nederlandse volk heeft gericht. Ten slotte richtte minister Schokking zich tot de manschappén om deze namens de regering te verwelkomen. KONINGIN SPRAK MET DE ZIEKEN De hoge bezoekers betraden hierna het schip, waaï zij werden ontvangen en rondgeleid door de gezagvoerder A. P. de Wild en de commanderend offi cier van de troep, luitenant-kolonel J. Mutters. H.M. bezocht speciaal het hospitaal en onderhield zich geruime tijd met de patiënten. Een van hen bood haar voor prinses Marijke een negerpopje aan, dat hij tijdens de reis zelf heeft vervaardigd. Het ge schenk werd dankbaar door H.M. aan vaard. 315 ZIEKEN. De „Groote Beer" had ruim 960 manschappen aan boord, behorende tot onderdelen var de Koninklijke landmacht, de luchtstrijdkrachten, de Koninklijke marine, de mariniers en het K.N.I.L. In totaal waren er 315 patiënten aan boord, waarvan 1110 zaalpatiënten. Het grootste ge- ten In zichzelf, natuurlijk verderfelijk j"11! -Ti"1 de2e is '5d««d iL!? fO^enlies i, dk. altijd j De siemmtag aan boord ,s uit. rfhf i L,0eren j stekend geweest. Het Kerstfeest is ïS?.Ill ,Ü5.\ I de kans oor gevierc| in de Indische Oceaan. De het ideaal \erilwynt als ideaal. Daar- jaarwisseling in de nacht na het om alleen al zal de souvereiniteits- 1 vertrek uit Port-Said. Op Nieuw- ovcrdracht tot een vernieuwing voc- jaarsdag is ook het afscheidsfeest ren, die in zich draagt de eerste steenlegging voor een betere saamho. righeid, en zijn de offers alleen of fers in d e z e zin". De Koningin eindigde met het uit spreken van de wens. dat allen de va derlandse bodem met deze overtuiging opnieuw betreden mogen, in het bij zonder ook de gewonden en zieken, en dat zij als dragers vtn deze overtui ging, in Nederland krachten en leven opnieuw mogen geven en met deze overtuiging een toekomst mogen bou wen, die ook voor henzelf, als Ne derlander, deze enige waarde inhoudt: Nederland en Indonesië te eerbiedigen als verzoende naties. Vervolgens las ritmeester W. F. K. Bischoff van Heemskerck op verzoek van Z.K.H, Prins Bernhard de brief voor, die deze als voorzitter van de Demobilisatieraad voor zijn vertrek van de „Groote Beer" gevierd, om dat in de Middellandse Zee hoge zeeën werden verwacht. Een van de manschappen had een schildery ge maakt, dat door een van de patiën ten aan kapitein de Wild werd aan geboden. Deze patiënt kon bij het aan boord gaan in Tandjong Priok in het geheel niet lopen, maar op Nieuwjaarsdag heeft hij lopend het geschenk naar de brug gebracht. WONINGNOOD. Aan één onzer in het zoele land van Brabant zwoegende rechters moest de minister eigenlyk, by speciale dag order, als het Mn, de bul honoris cau sa uitreiken, waarbij zijn edelachtbare het recht verkrygt. zich Salomo de Tweede te noemen. Deze rechter toch gaf van singuliere wijsheid blijk en die kom je, in deze warrelige wereld, niet niet meer om het andere huis tegen. Daar moeten we zuinig op zyn. Het zat zo twee mannen hadden voor de zoveelste keer hun verroeste ruzie uitgeknokt. Ze waren allebei met bloedende kop en wraak in de ziel naar de politie gestapt. Waarmee de juistitiële wagen begon te rijden. Dc een zwoer, dat de ander een poten tiële moordenaar was en die ander kloeg, dat zijn aards bestaan perma nent langs ravijnen van onzekerheid slofte, vanwege de koppensnellers- mentaliteit des enen. En die rechter zat daar maar te luisteren tot ze liit- gesijbeld waren. Toen zei hij Jullie zijn twee verve lende jongens en je liegt het blauw van-de lucht. Daarom spreek ik je allebei vrij en vreet mekaar nou maar op, dan zijn wij van de herrie af. Ik vind dat woord van diepe wijs heid en het is goedkoop bovendien. Als alle herriemakers elkaar opvre ten is er binnenkort vrede op aarde. De rechters houden werk genoeg aan de echtscheidingen, de bankkralten en de valsheden in geschrifte en voor de politie blyft er tenslotte altijd karwei genoeg aan geklopte matjes binnen spertijd en achterliehtloze rijwielen Maar dewijl de mensheid dit tijd perk van beschaving nog niet betrad, hadden we vanmiddag een gekwetste ambtenaar als getuige en de woning- loze Teunis als bezitter van de zon- daarsbank. Er waren, zoals hij teute- rig betoogd, oorzaken aanwezig ge weest, die het wenselijk deden schij nen dat hij zich met een sprong in het huwelijk wierp, maar de aanstaande grootouders hadden geen woonruimte te vergeven. Ik gong dus om een huis, als hebbende recht, want ik was in de ondertrouw, maar die ambtenaar van het broo sting alsmaar te vertellen dat ik nummer tweehonderdenzes op 't lyssie was en toen wier ik buiten mezelf, meneer de rechtei-president. U hebt de ambtenaar uitgeschol den. U gebruikte het woord hufter, wist de Kadi. Wat betekent dat Dat zegge we zomaar. Net zo iets als slijmjurk. Wilt u wel eens uw mond houden, grauwde het Recht. Wat zijn dat voor woorden De ambtenaar mengde zich in het taalkundig debat en hij kwam besla gen op het gladde ys. Drie woorden boeken had hij (naar we hopen in vrije tijd) nagesnuffeld, maar die wa ren hufterloos. Edoch een handelaar in peulvruchten had secuur geweten, dat hufters eigenlijk rotte erwten zijn. Nou, zei de rechter, nou hoort u het eens. U hebt meneer voor een rotte erwt uitgemaakt. Meneer deed gewoon zijn plicht; hij kan toch geen huizen uit de grond stampen? De officier vroeg dertig gulden boete, maar de rechter, die oog had voor de biologische en psychologische achtergronden van het drama, maakte er vijftien gulden van. Een halve maand huur Straf tegen Paul Kiès blijft gehandhaafd. De bijzondere raad van cassatie verr wierp het beroep van Paul C. Kies, de voormalige leider van de Troelstra- beweging. De raad was van oordeel, dat K. door zijn geschriften en rede voeringen tijdens de bezetting open lijk propaganda heeft gemaakt voor de aansluiting van Nederland bij Duitsland. Deze aansluiting heeft K. door „landverraderlijke" middelen proberen te verwezenlijken. Aangezien requirant nog steeds niet inziet hoe zeer zijn houding verkeerd is geweest, achtte de raad geen ter men aanwezig zijn straf te verlagen. K. behoudt dus de gevangenisstraf van 20 jaar. Brand door ontploffen van loodgieterslamp. Maandagmorgen brak brand uit op de eerste étage van het pand Oosteinde 16 te Rotterdam waar een nieuwe bcwonei sinds enige dagen zijn woning inrichtte. Een loodgieter was bezig met behulp van een loodgieterslamp enige werkzaamhe den te verrichten. Deze arbeid werd on derbroken. toen de bewoner hem uitno digde in de voorkamer een kop koffie te komen drinken. Plotseling ontplorte de achtergelaten brandende lamp en in min der dan geen tijd stond de gehele keuken in lichter laaie. Ook het schot tussen de achterkamer en de keuken vatte vlam waarna de Inboedel, die hier was opge slagen. verbrandde. Met twee stralen van een autospuit heeft de brandweer, die spoedig (er plaat se was. het vuur bedwongen. Verzekering dekt de schade. is erger dan pijn! Onmiddellijke verlichting en spoedige genezing van Uw huidaandoening geeft het beroemde huidgeneesmiddel u/erken Speciaal In café's e.d. (Van onze Haagse redacteur). Naar wij vernemen zal er strenger toezicht gehouden worden op de ver koop van tabaksartikelen buiten de si garenwinkels. Er Is een circulaire naar de gemeentebesturen uitgegaan, waar in de regering er op aandringt een scherpe contróle te oefenen op de be staande bepalingen. Kruideniers zul len alleen een tabaksvergunning kun nen krijgen, als zij in het bezit zijn van een vestigingsvergunning. De ver koop bij hen gaat dus door, zij het dan dat zij zich bepalen tot verpakte ta baksartikelen, dus shag en rooktabak. Bovendien sluiten zij des avonds op hetzelfde tijdstip als de sigarenwinke liers. Van hen hebben de laatstge noemden dus geen grote concurrentie te vrezen. De hotels, café's en restaurants, die voorlopige tabaksvergunningen krij gen, mogen alleen tabaksartikelen ver kopen als dienstbetoon, dat wil zeg gen voor gebruik ter plaatse. Zij mo gen dus niet, zoals thans dikwijls in buurtcafé's gebeurt, overnemen, wat tot de normale taak van de sigaren winkelier behoort. Blijven de café houders sigaren, sigaretten en tabak verkopen niet voor gebruik ter plaat se, dus als nevenbedrijf, dan zullen zij voor de keuze gesteld worden: of uitsluitend tabaksartikelen óf uitslui tend de zaken, die bij hun drankver gunning behoren. Er dreigt dus in trekking van de drankvergunning, een gevaar, waarvoor de caféhouders on getwijfeld zullen terugschrikken. Op deze wijze hoopt de overheid in het belang van de detailhandelaren in tabaksartikelen het euvel van verkoop in andere dan de daarvoor bestemde zaken zo veel mogelijk te beperken. Candidatenlijst A.R. Het provinciaal comité van A.R. Kiesverenigingen vergaderde Zater dag ter vaststelling >an de candida- teniysten voor de komende Statenver kiezingen. Reeds eerder publiceerden wij de voorlopige candidateniyst. Be sloten werd thans om als no. 1 op de lyst te plaatsen de heer A. Schout en op de andere plaatsen in verschillende volgorde de heren P. Boudeling, A. A. van Eeten, J. Hommes, P. Meliefste, C. de Putter, A. I. Catsman en J. Bou- terse. De plaatsen na nummer 8 zullen regionaal verschillend bezet worden. „Rijnscheide I" los getrokken. Het motorschip de „Rijnscheide I" van de maatschappij „Pluvier" te Antwerpen, kapitein J. Verhaegen, dat Donderdagavond op de Krammerplaat omhoog voer, is, nadat de lading, be staande uit ijzer, gedeeltelijk was overgeladen in het motorschip „Ver andering", door het bergingsvaartuig „Scheepsmakershaven" van de Wit's bergingsmaatschappij te Rotterdam los getrokken. Zes voetballers in één wedstrijd gewond. Het is bij de wedstrijd Dosko II— Vlissingen II op de Raayberg te Ber gen op Zoom, een wedstrijd om de bovenste plaats, erg warm toegegaan. Dé wedstrijd eindigde in een gelijk spel. maar van de 22 spelers moesten er zes wegens verwondingen het spel onderbreken. Verscheidene konden tia opgeknapt te zijn weer meespelen. Het is blijkbaar een stevig partijtje geweest. De mosselexport. De concurrentie van de Deense mossel op de Franse markt, laat zich nog steeds geducht gelden, vandaar dat thans in de mosselexport geen topcijfers meer worden bereikt. Door de mosselkwekers te Bruinisse werden deze week aan de handelaren afgeleverd 4355 tonnen mosselen, een hoeveelheid die normaal kan worden genoemd. Rechtstreeks naar Frank rijk gingen 537 zakken. Naar België werd niet rechtstreeks verzonden. Over drie jaar moet de industrie 30.000 arbeiders meer kunnen opnemen. Zonder bijzondere maatregelen met te realiseren. In een nieuwjaarsrede, Maandagmiddag gehouden voor de Raad van Bijstand van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Noord-Brabant, heeft de voorzitter de heer H. Mannaerts, een uiteenzetting gegeven van Brabants industriële positie. Met betrekking tot de uitbreiding van het industriële apparaat in de provincie Noord-Brabant on de daaraan gekoppelde verruiming van de werkgelegenheid, noemde spr. enige werkloosheidscijfers. Op 1 December j.l. bedroeg het aantal werkloze mannen in Noord-Brabant 8830 tegenover 5541 op dezelfde datum van het jaar 1948. een absolute toeneming derhal ve van bijna 3300 personen of van bijna 60 pet. ten opzichte van 1948. Indien men zich realiseert, dat er op 31 December 1949 maximaal 163,000 manne lijke personen bij de Brabantse industrie waren betrokken, dan ziet men, dat in deze provincie de rendabele opnemings- mogelijbheid voor mannelijke personeel in de industrie zich in de komende drie jaren met ruim 18 pet. zou moeten uit breiden. Sprekende over de ontwikkeling der in dustrialisatie sedert de bevrijding, kwam de heer Mannaerts. na verschillende over wegingen tot de conclusie, dat de reële uitbreiding van de Brabantse industriële ondernemingen sedert de bevrijding 18,000 mannelijke personen heeft bedragen in 4Vé jaar, dit is gemiddeld 4000 per jaar. Dit cijfer stellende tegenover de te ver wachten taakstelling op dit gebied voor de komende drie Jaren (30,000), komt het spr. voor, dat hierin een taak is gelegen, die zonder bijzondero maatregelen niet zal zijn te realiseren. WOL- EN LEERINDUSTRIE. De ontwikkeling in de Nederlandse en dus ook in de TUburgse wolindustrie in 1949 kan volgens spr. alleszins gunstig worden genoemd. Ook voör de' lederindustrie heeft in het jaar 1949 overhet algémèen een bevre digend verloop gehqd. De gang van zaken in de schoenin dustrie werd in het afgelopen jaar geken merkt door een terugkeer naar normale vooroorlogse verhoudingen. In verhouding de totale productie, blijft de export echter van minimale betekenis. De voor uitzichten voor het nieuwe jaar geven weinig reden tot optimisme. SIGAREN. In het jaar 1949 kwam in de grondstof fen-positie voor de Nederlandse sigaren- industrie enige verruiming. De productie kon worden opgevoerd tot ruim 40 pet. van 1939: in de laatste 3 maanden van het jaar 1949 kon de productie voor het bin nenland worden opgevoerd tot 50 pet. van 1939. Dank zij de aanvoer van Java-tabak- ken en de behoorlijke toewijzing van dol lars voor Brazilië- en Havanna-tabakken, was men in staat een beter product dan tot nu toe in de na-oorlogse jaren op de markt te brengen. ATHLETIEK NEL KARELSE NAAR HELLAS. Nel Karelse, de bekende athlete uit Kortgene, heeft overschryving aange vraagd van ..De Zeeuwen" uit Vlissin gen naar „Hellas" te Goes. Reeds heeft de K.N.A.U. de overschrijving verleend, maar het Koninkiyk Neder lands Handbal Verbond heeft het ver zoek aangehouden, op grond van door „de Zeeuwen" ingediende bezwaren. BRIDGE Nederlands bridge-team won van Denemarken. De internationale bridgewedstrijd Nederland—Denemarken tussen een viertal van de Amsterdamse Conti nental Club en een Deens viertal, ving Zaterdag aan. Voor Nederland speelden mr. F. W. Goudsmit, mr. J. R. C. van Bemmel Suyck, H. W. Fi- larski en M. Cats. Voor Denemarken traden op S. V. G. Folkmann, B. Tegner, S. V. Nauer- by en E. Jensen. In 6 zittingen zouden 192 spellen worden gespeeld In de eerste zitting was de stand 4937 voor Nederland (gewone matchpuntentelling). Na de tweede zitting was de stand 7170. In de derde zitting liepen de Neder landers flink uit. De stand kwam op 120—101 en in de vierde zitting ver grootte Nederland de voorsprong tot 199—115. De uitslag van de vijfde zitting was 50—36, waardoor de totaalstand kwam op 249151 voor Nederland. In de zesde i tevens slotzitting van de wedstrijd behaalden de Denen een kleine overwinning. Zij behaal den 59 matchpunten tegen de Neder landers 41. Dit was niet voldoende om de voorsprong, die de Nederlan ders in de voorgaande ronden hadden bereikt, te niet te doen. De einduit slag van deze ontmoeting werd: Ne derlandse Continental club 290 match- punten—Deens bridgeteam 210 match- punten. SCHAKEN HOOGOVEN SCIIAAKTOURNOOI. De uitslagen der derde ronde van het Hoogoven-scliaaktournooi luiden: Rosso- liïnöSoultanbieff 1—0; Cortlever—Hugot 10; Donner—Henncberke 10; Kramer- Van Seters Vi—1. ai Euwe—van Scheltinga 1—0. De stand luidt thans: 1, 2 en 3 Euwe. Donner en Rossolimo 2V> pnt.; 4. Cort lever 2 pnt.: 5. en 6. van Scheltinga en van Seters IV2 pnt. 7. Kramer 1 pnt. 8. 9 en 10. Hugot. Soultanbieff en Hen- neberke V* pnt. KOUDEKERKS WON VAN MIDDELBURG Niet Korlgene I, zoals absusievelyk vermeld werd. doch Koudekerke I heeft de schaakwedstrijd van Middel burg gewonnen. Kortgene bezit nog geen bij de Z.S. B. aangesloten schaakclub. Wellicht zijn ook daar echter een paar enthou siaste schaakliefhebbers, die het initia tief willen nemen tot oprichting. Waar zijn onze schepen Asturias pas.. 7 Bizerta. Boschfontein 6 te Hamburg. Celebes 7 te Singapore. Corilla 11 te Buenos Aires verw. Erlnna 7 te Pladju. Grote Beer pass. 7 Ouessant. Tabinta pass. 7 Perim n. Djakarta. Tibia p. 5 St. Vincent n. Havre. Willem Ruys 7 v. South, n. P. Said. Adinda 6 v. Pladju n. Singapore. Alkaid pass. 7 Madeira. Alnati 7 v. Montevideo n. Buenos Aires. Alphard 6 te Sao Francisco. Ball 8 te Port Said verw. Borneo pass. 7 Minikol n. Suez. Chr. Sass 5 v. Au Prince n. Trujilo. Dalerdijk 5 v. S. Frisco n. Trujillo. Gaasterkerk 6 te Mombassa. Gooiland pass'. 7 Ouessant. Heelsum pass. 6 nam. Madeira. Heemskerk pass. 7 Kreta n. P. Said. Hector pass. 7 Ouessant n. Tanger. Helder pass. 7 Fayal n. Eustatius. Klipfontein pass. 7 Ouessant. Leuvekerk 7 te Colombo. Lindekerk 7 te Genua. Linge 6 te Port Gehtil. Lissekerk 7 te Hamburg. Loosdrecht pass. 6 Lissabon n. Hamb. Meerkerk 6 v. Aden n. Rotterdam. Mentor 7 v. Gibraltar te Ceuta. Merak N. 6 v. Casablanca n. Mars. Ovula 7 v. Miri te Singapore verw. Raki 7 te Port Said. Sloterdijk pass. 6 Perim n. New York. Utrecht 6 v. New Orleans n. Bahia. Bantam 7 te Tjilatjap. Borneo p. 8 Guardafui h. Sabang. Indrapoera pass. 8 Socotra. Jupiter p. 8 Dungeness n. Levant. Langkoeas 8.1 8.00 te Genua. Marken 11 te Houston verw. Midas 8 te Barcelona. Nestor 7 te Bremen. Niobe 8 te Helsinki. Paula 7 v. Bangkok n. Pladju. Phrontls 9 te Colombo venv. Raki 8 v. Suez n. Bahrein. Riouw 8 v- Pladju n. Makassar. Rijn 7 v. P,':;am n. Cardiff. Schie 8 v. Maracaibo n. Willemstad. Singkep 8 v. Portland n. Angeles. Surriento 6 v. Port Said n. Genua. Theseus 8 te Malta. Tjibadak 6 v. Djakarta n. Hongkong, Utrecht 16 te Bahia verw. Van Riebeeck 7 v. Djak. n. Surab. Van Riemsdijk 8 v. Sing, te Belawan. Willem Ruys pass. 8 Finisterre. IJssel 7 v. Mobile n. Houston. Zuiderkruis pass. 7 Gibraltar. Uitbreidingsplan Retranchement. In de raadsvergadering te Retran chement werd het uitbreidingsplan der gemeente besproken, dat ontwor pen is door de heer Dingemans uit Utrecht. De burgemeester, de heer J. A. Leen- houts, besprak het uitbreidingsplan, waarna de ontwerper, de heer Dinge mans, een technische toelichting gaf. Ook beantwoordde hij verschillende vragen van de raadsleden. De raad verenigde zich met het ontworpen plan. In het uitbreidingsplan is opgenomen een beperkte bebouwing in het na tuurreservaat „Het Zwin". Het blijkt, dat in het dorp, en ook in het ge hucht Terhofstede, voldoende bebou wingsmogelijkheden geprojecteerd zijn. Het plan voorziet in de aanleg van een klein industrie-terrein. De bebouwing in het dorp is geprojec teerd binnen de vestingwerken. Over leg is hiervoor gepleegd met de Men- no van Coehoornstichting. Ieder die in het uitbreidingsplan belang stelt kan er inzage van nemen ten gemeente huize. Namens de raad dankte de voorzitter de heer Dingemans voor de gegeven inlichtingen. ZWITSERS SCHIP OMHOOG GEVAREN Het Zwitserse motorschip „Wallis" komende van Antwerpen naar Rot terdam, is Zaterdagavond naast de ha- te Hansweert aan de Oostzijde op de dijk gevaren en blyven zitten. De positie van het schip was slecht. De kapitein is met vrouw en kinderen en met huisraad aan de wal gegaan. De sleepboot ..Spanje" trachtte nog tever geefs het schip vlot te slepen, 's Mor gens met hoog water gelukte het ein delijk. Het schip is in de haven ge sleept. Wonder boven wonder heeft het geen noemenswaardige schade be komen. Onbeheerste voetballer viel scheidsrechter aan. Over het voetbalconflict, waarvan de scheidsrechter, de heer P. Sinke, in Schoondijke het slachtoffer werd, vernemen wy nog het volgende: De heer S. is er goed afgekomen. Hij liep een wond aan het gezicht op en kon zich Maandagmorgen nog niet scheren, maar hy voelde zich overigens fit. Het conflict ontstond toen hy de Schoondijke-speler J. G., die zich aan onsportief gedrag schuldig maakte, naar de kleedkamer zond. G. weigerde heen te gaan en ook de bemiddeling van zyn aanvoerder en van zyn clubbestuur baatte niet. Hij viel plotseling de heer S. aan, waar bij hij assistentie ontving van zijn broer. De Schoondyke-aanvoerder tracht te direct in te grypen door zich voor de scheidsrechter te plaatsen. Ook de Patryzen-aanvoerder wilde de scheidsrechter beschermen. Helaas ontving de heer S. eeh steVigé klap. De andere klappen werden opgevan gen door de beide aanvoerders. Onder bescherming van enkele spelers werd de scheidsrechter naar de Patrijzen-autobus gebracht. Het publiek bemoeide zich niet met 't conflict. Er was geen poli tie op het terrein aanwezig. SECRETARIS VOOGDIJRAAD. Bij K.B. is in vaste dienst benoemd tot secretaris van de Voogdijraad té Mid delburg. mr. A. M. J. Post Ulterweer. Oehrelscursussen te Middelburg, Goes, Oostburg en Terneuzen. Het ligt in de bedoeling van het Gehrelsinstltuut om dit jaar weer cursussen voor onderwijzers te or ganiseren, nl. te Middelburg, Goes, Oostburg en Terneuzen. De leraren der beide Middelburgse kweekscho len. de heren C. Schyve en J. Ryn hebben zich bereid verklaard deze cursussen te geven. De cursus om vat veertig lessen en stellen de cur sist in de gelegenheid om aan het eind der cursus hel getuigschrift te behalen. De openingsles zal door Willem Gehrels worden gegeven. Ais correspondente van het Gehrels-insti- tuut treedt op mevrouw E. Kuiler Puype. Hr. Ms. „Queen Wilhelmina" naar Vlissingen. De onderzeebootjager „Queen Wil helmina" zal de komende weken pa trouilleren o.a. in de Zeeuwse wate ren. Het schip doet namelijk reeds enige tijd dienst als visserij-inspectie vaartuig en komt nu mee met de vissersvloot, die op ijle haring gaat vissen. Het schip ,dat in Den Helder thuishoort, zal gedurende deze tijd zo nodig in Vlissingen ligplaats kiezen. Naar men ons van bevoegde zijde mededeelt, houdt deze patrouilledienst generlei verband net de incidenten, die zich de laatste tijd in Belgische wateren hebben voorgedaan met Ne derlandse vissersvaartuigen. AMERIKAANS SCHIP BESCHOTEN De Amerikaanse koopvaarder „Flying Arrow" (6.214 ton) is door twee nati onalistische oorlogsschepen beschoten toen het schip de monding van de Jangtse naderde. Het schip werd in de machinekamer getroffen. "Er zijn geen persoonlijke ongelukken ge beurd. De ..Flying Arrow" kreeg as sistentie van een Engels fregat. Ongeluk in skicentrum. In de Monti Delia Luna bij Cesa- na, ten Westen van Turijn, zijn ten gevolge van het losraken van een ka bel twee skiërs om het leven gekomen en vier ernstig gewond. De skiërs werden, in stoeltjes vastgebonden langs een 2 kilometer lange kabel 600 meter omhooggetrokken, toen er door een onregelmatigheid in de voortbe weging onrust ontstond onder enkele passagiers, die de stoeltjes aan het schubden brachten, waardoor de kabel losraakte. Vele skiërs sprongen in paniek uit hun stoeltje op dc met sneeuw bedekte rotsen onder hen. Toch geen meteoor boven Voorburg Over de „vuurbol" boven Voor burg zyn geen verdere meldingen binnengekomen. Wel blykt dat Za terdagmiddag de Nationale Reser ve in de omgeving van het gesig naleerde terrein oefeningen met seinmunitie heeft gehouden. Het is dus heel goed mogelyk, dat betrok kenen zulk een lichtsignaal hebben gezien en dit hebben aangezien voor een meteorologisch verschijnsel. Gratie verleend. By K. B. is gratie verleend aan S. de Croon, tot de doodstraf veroor deeld by sententie van het Bijz. Ge rechtshof te Amsterdam. De dood straf is veranderd in levenslange gevangenisstraf. Ernstige moeilijkheden in het Indonesisch kabinet. Afspraak niet nagekomen. De Javabode bericht, dat reeds by de inter-Indonesische conferentie te Djocja in principe besloten was, zitting van de ministerraad werd deze aangelegenheid uitvoerig be sproken, maar men kon toen geen oplossing vinden, aangezien de Sul tan van Djocja wegens ziekte afwe- dat in He hoogste legerleiding der j zig was. Soekarno trachtte tussen- R.I.S. enige oud-officieren van het beide te komen. Voorgesteld werd 't enige K.N.I.L. zouden worden opgenomen. Later bij de aanwijzing van de kabinetsformateurs werd dit besluit bevestigd. Het was met name Sul tan Hamid, die er sterk op aandrong dat aan deze wens van het K. N. I. L. zou worden tegemoetgekomen, 't Zou evenwel anders lopen. Tydens de afwezigheid van Hatta werd het besluit getekend voor de benoeming van vflf chefs-staf, repu blikeinen. Met de afspraak om in de legerleiding ook oud-officieren van het K.N.LL. op te nemen, werd om de een of andere reden geen re kening gehouden. Dit gaf aanleiding tot een scherpe controverse in de boezem van het kabinet, zodat men zelfs rekening hield met de moge lijkheid van bet ter beschikkingstel len van de portefeuilles door enke le ministers, onder wie Sultan Ha mid en Anak Agoeng. In de eerste aantal chefs-staf uit te breiden, waardoor het onnodig zou zijn enige benoemingen weer ongedaan te ma ken, waarvan ernstige verwikkelin gen te verwachten zouden zyn. Te gen deze suggestie schijnen echter ook van zekere zijde bezwaren te zyn gerezen, zodat de toestand zich op het ogenblik als onzeker laat aanzien. Het schijnt, dat besloten is de zaak door alle betrokkenen nog eens ernstig in studie te laten ne men. Zeer spoedig kunnen terzake belangryke beslissingen worden ver wacht. Naar verder verluidt, is Hatta ook niet goed te spreken over de beslissingen genomen tydens zyn verblyf in Nederland en doet hy thans alle moeite een compromis te vinden voor de tegenover elkaar staande meningen in dit geval. Marktberichten ROTTERDAMSE GRAANBEURS. 9 Jan.: Binnenlandse granen (officieuse notering en per 100 kg franco Rotterdam); stemming stil; tarwe f 23.2523.55; rogge f 23.5024.50; gerst kwaliteit geschikt voor de branders circa f 31.50; gróve 30 tót 31; voer f 2627.50; haver prijshou dend 24—25. Peulvruchten flauw: groene erwten 38 —41.50; bruine bonen f 6070; lees ld.; schokkers 35—41.50. GRANEN TE LEEUWARDEN. 5 Jan.: Witte tarwe f 21.50—23.25: rode tarwe 21.50—23.25. wintergerst 1 27—29. zomersgërst Mansholt I 29—30.50. Andere soorten 2829.50, witte haver f 24 25.25. Kleine groene erwten f 3511. Stem ming kalm, VISMIJN VEERE. 9 Jan.: Export garnalen 1293 kg 148— 225; Schar 410 kg 4157; Bot 926 kg 42—55: Wijting 187 kg 15—43; Kabeljouw 11 kg 6274; Ongesorteerde vis 31 kg 3153. alles per kg. KERKNIEUWS. Prof. Zuidema gedesavoueerd. De Zendingsdeputaten der Gereformeer de kerken hebben zich uitgesproken over de artikelen van prof. dr. S. U. Zuide ma. welke o.m. zouden inhouden, dat de Nederlandse zending, evenmin als de jon ge kerken ln het Oosten, positief bereid is tegen het communisme in Indonesië positie te kiezen. Men overwoog, dat deze uitspraak enerzijds generaliserend is ge steld en anderzijds een oordeel over het hart velt. en betreurde het, dat in de achter ons liggende maanden prof. Zui dema deze uitdrukking niet heeft terug genomen. Zij spreken zich uit, dat zij in zoverre het de jn dienst van de Generale Deputaten staande arbeider sin Indonesië en op het thuisfront betreft, deze beschul diging verre van zich wernen. Voor zover hun bekend, worden ook bovengenoemde kerken in deze uitspraak onrecht aange daan, aldus de generale deputaten. CHR. GEREF. KERK. Bedankt voor IJmuiden. Elburg en Ba- rendrecht J. C. van Ravenswaay t« Zaamslag.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1950 | | pagina 5