K en het mysterie van de IJszee |K0U Nieuws uit Zeeland GRIEP PROT. ZIEKENHUIS TERNEUZEN KREEG NIEUWE DIRECTRICE appac AKKERTJES DE TOEKOMST VAN DE BOER Gewest Zeeland van de P.v.d.A. bijeen. KLANKEN uit de AETHER 4 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MAANDAG 9 JANUARI 1950 Afscheid van mevrouw Slotboom-Wltzand. „Ons ziekenhuis verdiende amper de naam ziekenhuis toen mevrouw Slotboom-Witzand de leiding hiervan op zich nam, dOch door haar noeste viyt, vast vertrouwen en groot geloof, is het ziekenhuis geworden wat het thans is". Met deze woorden bracht ds. P. A. v. d. Vlugt, voorzitter van de Stichting Protestantse Ziekenzorg „Zeeuwsch Vlaanderen" te Terneuzen Zatcrmiddag in een intieme bijeenkomst in een der barakken, buide aan de scheidende directrice. Behalve het bestuur en het perso neel waren ook verschillende genodig den, onder wie de burgemeester van Terneuzen, mr. P. H. W. F. Tellegen, enkele doktoren en predikanten aan wezig by dit afscheid en de installatie van de nieuwe directrice. Na opening met gebed en schrift lezing, herinnerde' de voorzitter aan de tijd waarin mevrouw Slotboom de leiding aanvaardde. In de inrich ting liep alles stroef en zowel organi satorisch als administratief, liet de gang van zaken veel te wensen over. De directrice ging echter niet bij de pakken .neerzitten en heeft gewerkt als een paard om alles op orde te brengen. Zg is er in geslaagd het werk te organiseren en wist door haar optreden een goede teamgeest onder het personeel te kweken. Gaar ne had het bestuur gezien dat mevr. Slotboom nog aan de inrichting van een ziekenhuis had kunnen medewer ken, doch anderzgds kon men niet anders dan haar besluit om te ver trekken, respecteren. Spreker hoopte dat mevrouw Slot boom in Zeist mag vinden, wat zy zich ervan voorstelt en wenste haar Got^s beste zegen toe. Als aandenken werd haar namens het bestuur een etui met zilveren lepeltjes aangebo den. INSTALLATIE VAN ZUSTER V. REE. Zich hierna tot de nieuwe directri ce, zuster G. v. d. Ree uit Rotterdam richtend, sprak ds. v. d. Vlugt de hoop uit, dat ook zij niet zou terug deinzen voor de moeilijkheden die zich nog zullen voordoen. Graag had men als cadeau de datum van de aanbesteding van het nieuwe zieken huis willen mededelen, doch dit is nog niet mogelijk. Niettemin hoopt men dat 1950 een belangrijk jaar voor het ziekenhuis zal worden. De ryksfinanciering van de ziekenhuis- bouw zal naar verwacht wordt, bin nenkort in orde komen. Met de wens dat zg ook een bindend ele ment tussen het personeel zal zgn verklaarde ds. v. d. Vlugt de nieuwe directrice als geïnstalleerd. Vervolgens sprak de oud-voorzitter, ds. J. A. Talma uit 's Heer Arends- kerke, voorh. te Zaamslag. Deze wees op de taak van de Christen wat be treft de barmhartigheid en sprak vervolgens nog enkele waarderende woorden tot de scheidende directrice. De hoofdzuster, zr. de Klerk bood mevrouw Slotboom hierna namens 't personeel een sierkan aan, terwgl zr. Slagers lokten een proefproces uit. In Alkmaar is een proefproces uitge lokt om klaarheid te verkrijgen in een aangelegenheid, die overal in Nederland op het ogenblik vele slagers bezig houdt. De kwestie is. dat toen onlangs de han del in vlees werd vrij gegeven, het slach ten nog niet vrij bleek te zijn. Dat mocht alleen geschieden, wanneer het vee was verzekerd bij het „Centraal Bureau slacht veeverzekering" te Utrecht. Vóór de oorlog was het bij veel slagers gewoonte geworden, dat ze de door hen gekochte dieren verzekerden tegen gehele of gedeeltelijke afkeuring. Hiertoe beston den tal van maatschappijen. In 1941 werd voor dit doel echter het Centraal Bureau opgericht. De bestaande maatschappijen konden zich daartoe aaneensluiten. Diver se. in het bijzonder de kleine plaatselijke fondsen, wilden van deze gelegenheid echte? geen gebruik maken. Toen op 6 November het vlees „van de bon" ging, meenden ze hun oude taak weer te kunnen opvatten doch dit werd een grote teleurstelling. Overal rees verzet en te Alkmaar is daaraan uitdrukking gegeven door een adres aan de minister van Landbouw waarin wordt verzocht de verordening van het bedrijfschap te vernietigen en voorts door het uitlokken van een proef proces. Daartoe heeft de voorzitter van de Alkmaarse slagersvereniging een koe laten slachten, die niet verzekerd was. Door de politie werd procesverbaal op gemaakt. Prins Bemhard gaat in 1951 naar Zuid-Amerika. Prins Bernhard heeft de eerste dagen wegens vermoeidheid zijn kajuit gehou den. Ondanks het sterk slingeren van de „Karei Doorman", zodat alles zeevast moest worden gesjord, is er niemand van het gezelschap van de Prins zeeziek. Vrijdagmorgen werden de vertegenwoor digers van de pers door de Prins ontvan gen. In een ongedwongen gesprek van een half uur legde de Prins de nadruk op het belang van de reis naar Zuid- Amerika. De Prins zeide, dat hij meer landen had willen bezoeken, doch een langdurig verblijf in al die landen was onmogelijk wegens het overladen pro gramma. Daarom zal hij het volgend jaar een nieuwe reis naar Zuld-Amerika on dernemen. De Prins zeide verheugd tezijn. dat hij Curagao en Suriname weer zou terug zien. De eilanden St. Eustatius en Saba bezoekt de Prins voor het eerst. De Prins bood Zaterdag ter gelegenheid van de verjaardag van zijn huwelijk de officieren een borrel aan. Wegwaaiende hoed oorzaak van dodelijk ongeval. Vrijdagavond is nabij Amsterdam de 28- jarige E. A. de L. uit Soest onder een passerende auto geraakt. Dc heer L. wil de van plaats verwisselen cn achter het stuur plaats nemen en liep hiertoe om de wagen heen. Bij deze manoeuvre woei zijn hoed af en hij ging deze achterna. Zon der op het verkeer acht te slaan is de man door een auto. komende uit de rich ting Amsterdam gegrepen. In het O. L. Vrouwe-gasthuia overleed hij later aan zUn verwondingen. v. d. Ree van haar personeel een bloe menhulde ontving. Nadat zuster van de Ree dank had gebracht voor de ontvangst, voerde als laatste spreker de geneesheer-di recteur, dokter Boland het woord, die wees op het belang van een goed contact met de directrice. Op verzoek van mevrouw Slotboom werd hierna gezamenlijk Gez. 300A: „Wat de toekomst brengen moge", gezongen. Ds. v. d. Vlugt ging voor in dankgebed en nadat de verpleeg sters die zich weer over hun patiën ten moesten gaan ontfermen, een driewerf hoera op de scheidende en nieuwe directrice hadden uitgebracht, was het officiële gedeelte van deze byeenkomst ten einde. 21. Van onder de aan legsteiger kon Kappie precies zien, wat er met de „Kraak" ge beurde, en zo zag hij ook, dat de Baron, de Maat en de meester door de helpers van Mac Gagglegac wegge voerd werden. „Dat ziet er lelijk uit voor de jongs!" mom pelde Kappie. „Ik moet weten waar ze naar toe gebracht wor den. Nu is er niemand meer op de „Kraak", en dat is ook lelijk! Tjongewat een toestanden! Die schurk van 'n Schot wil be slag leggen, dat is duidelijk. Het is hem om m'n „Kraak" te doen!" Kappie legde Oet met armgebaren uit, wat hij van plan was. Oet keek hem angstig aan, en schudde „nee" met zyn hoofd. Maar Kappie stoorde zich hier niet aan. Hy trok zich aan één der palen van de aanlegsteiger naar boven. Dit was een gevaarlijk werkje, want wanneer iemand hem zou zien, zou zijn plan volkomen in duigen vallen. Oet zat hem dan ook jammerend na te kij ken. „Mooki-pala-pala!" mompelde hij. De mannen op de steiger hadden het te druk met de „Kraak" en met de Baron, Maat en Meester. Daarom lette niemand op Kappie. Maar dat wist de arme Oet niet. Het Ir. Wouda-gemaal bij Lemmer, het grootste van Europa, dat het overtol lige water uit Friesland en een gedéelte van Groningen wegmaait en in het IJssel- meer pompt, draait al* gedurende vijftig etmalen aan één stuk. Snipverkouden ol alleen maar hoofd- en keelpijn t F Verwaarloos xo'n kou toch niet. de gevolgen kunnen ernstig xijnl Bestrijdt de Infectie daarom direct, neem 'n „AKKERTJE" en ga dan vroeg naar bed. „AKKERTJES" bevorderen het transpireren en verdrijven de koorts Let goed op het AKKER-merkl helpen direct! N.S. willen vervoer van reizigers op 5 lijnen staken. De directie van de Nederlandse Spoor wegen heeft de minister van Verkeer en Waterstaat voorgesteld het personenver voer op vijf lijne nstop te zetten. Het gaat om de lijnen: Zwolle—Apeldoorn— Dieren—Doesburg; Zuidbroek—Stadska naal—Assen; Schaesberg—Haanrade; Box telUden en Amsterdam (Haarlemmer meer)—Nleuwersluis. Marktberichten VEILING ROTTERDAM. Van 6 Januari. Andijvie I 0.530.83; Boerenkool 0.16— 0.19; Kroten I 6.50—9.50; Rode kool 7.50— 12; Gele kool 8.5014; Groene kool 18 Peen I 0.21—0.28; idem II 6.50—9.50; idem III 7.5011, Prei 0.39—0.45; Selderij 4.5011; Spruiten 0.360.50; Uien 0.10 0.31; Witlof 0.360.48. Appelen: Standaard 0.200.78; Huishoud 0.100.18; Peren: Standaard 0.210.43; Huishoud 0.080.16. VEILING ZIERIKZEE. 6 Jan.: Appels Standaard 1229, id. Huishoud I 1029. id. Huishoud II 815. Peren Standaard 2022. Spruiten 1718 Rode kool 15. Witlof 2461. Boere kool 2526. Sav. kool 19. Prei 8—34. Alles per 100 kg. Uien-veiling van 3 Jan.: Uien middel 1.53, id. Bonken 28.99, id. drielingen 25, id. picklers 25. Alles per 100 kg. Scheepvaartberichten Vlissingen aangekomen. 7 Jan.: Hoen- diep van Antwerpen. Gepasseerd naar Antwerpen. 6 Jan.; Willem Barendsz uit zee naar Sas van Gent. Averdijk van Rotterdam. Tarakan v$n Amsterdam. Gruno van Malmö. Gepasseerd van Antwerpen 6 Jan.Hera naar Guanta. Colytto v. Sluiskil naar Rotterdam. Noordzee van Gent naar Lon den. Brem naar Lissabon. Madjoe naar Lemning. 7 Jan.: Eems naar IJmuiden. SCHEPEN DOOR HET KANAAL VAN ZUID-BEVELAND. 7 Jan.: Damco 3, Weeteling. Damco 71, Vink. Wilcor, van Meel. Damco 23. Jans sen. Era, Verbeeck. Oceana, Rozemond. Spes Salutis. Oomens. Spree, Meertens. Bromo, Pors. Prins Alexander, Bakker, allen naar Rotterdam. Sterna. Pot, naar Deventer. Hilda. Hamelink. Anja, van Vfjven. beiden naar Amsterdam. Mitropa 2. Boon. naar Pernis. Maria, Bosch, naar Rozenburg. Elisabeth, Verboom. naar Brielle. Jordaens, Verbeeck naar Dor drecht. Roelfina v. d. Klei. naar Utrecht. Maris. Gerritsen. Mannheim 174, Palowitz. Mannheim 174. Laufer, Haniel 87. Meister. Haniel 83. Gorr. Stad Charleroi, de Jong. Baden 6. Völkner. Fluviale 27, Van Deur zen, allen naar Duitsland. Donon. Droege. Mars. Nieuwdorp. Algol. v. d. Vlies. Nou mea. Jongen. Junon. Pols. allen naar Straatsburg. Genf. Hansel. Graubunden, Kleffer. Farnsburg. Hartmans, Navexmo- tor 2. van Landeghem. allen naar BaseL Cito 2. Keyzer. Paty. Leeuwenstein. Aari- ana, de -Baar, Hortensia. Jorens. Marie José. Verwoerd. Koophandel 2. Droog. Bastian Willem, Touw. Hoop op Zegen, Waardenberg. Augst, van Eersel. Dam 32. Nouwen. Express 46, Feuerpeil. Allegon- da. Romeijnders. Mitropa 4. Smits. Bel- linzona, Vercauteren. Artemisia. Weissen- burger. Industrie 77. Künz. Fraternité 9. de Haack. Esperance 2 Blomberg. Mer- curius, VersticheL Express 38. Swartjes. Repos Ailleurs, Hofmann. Stad Brugge, Mertens. Guro, v. d. Veen. Rita, van Hoy- wegen. Aletta, de Vrij. Leendert Pieter, van Groezen, allen naar België. REDE Ir. M. A. GEUZE. Z.L.M.-vergadering te Meliskerke. De Zeeuwse boer staat goed aange schreven, maar er zyn zorgelijke om standigheden. De lasten die op de be- drgven drukken, stygen voortdurend. De sociale lasten, hoe goed sociale voorzieningen ook zgn drukken zwaai en straks zal er nog wel een wacht geld-, en werkloosheidsverzekering met een hoge premie bgkomen. De formule; rationalisatie is mooi, maai er is veel geld voor nodig. De kapi- taalslast op het lar.dbouwbedryf is hoog. Alle nieuwe investeringen en verbeteringen zyn kostbaar en daar voor is geld nodig. Het is een onge zonde toestand, dat de fiscus een enorm zware belasting op de bedrij ven legt, welke rationalisatie tegen werkt. Het verlanglijstje van de minister van Landbouw spreekt dui- delfike taal t.v.a. de taak van de landbouw: in 1952 moet de landbouw met de landbouwindustrie samen 60% van onze totale export voor zgn re kening nemen en daarvoor zgn ex port met 340 resp. 410 millioen gul den vergroten terwyl de import van granen met 200.000 ton verlaagd zal moeten worden. Wil de landbouw die taak kunnen volbrengen, dan zullen hem daartoe de mogelgkheden gegeven dienen te worden en het is de Nederlandse en Zeeuwse boer, die paraat moet zgn om zijn belangen in onze uitermate ingewikkelde maatschappij te behar tigen". Met deze woorden besloot de alg. voorzitter van de Z.L.M., ir. M. A. Geuze, zyn Vrydagavond voor de afdeling Meliskerke gehouden rede over de positie van de Nederlandse landbouw in de tegenwoordige tijd. DE ECONOMISCHE POSITIE VAN ONS LAND. Ir. Geuze begon zgn rede met een blik te werpen op de economische po sitie van ons land. Nederland is ver armd uit de oorlog gekomen. Zeer zware belastingen vermochten de rgks begroting nog niet sluitend te ma ken, terwijl van een rigoureuze be- zuniging weinig te bespeuren was in de eerste na-oorlogse jaren. Het is begrgpelijk dat dit veel critiek on der de bevolking heeft uitgelokt en hoe juridisch juist bijv. de toeslag van 55 ct per kg. huisslachtvarkens ook geweest mag zgn, ia het alge meen kon de bevolking er zich niet mee verenigingen wegens de bezuini- ginsnoodzaak. Hierna besprak ir. Geuze de Mar shallhulp en de devaluatie. De gevol gen van de devaluatie zgn voor Ne derland niet erg gunstig. Alle im porten uit landen, welke niet of min der gedevalueerd hebben, werden duurder. Veel moet ook nog uit de dollarlanden betrokken worden, als suiker, graan enz. Van de in 1948 geïmporteerde landbouwtrekkers kwam 2/3 uit Amerika ter waarde van 14% millioen gulden. Deze zyn nu onbetaalbaar geworden en we zullen op Europese merkten moeten overgaan. DE LOONSVERHOGING De voornaamste voorwaarde voor verkrggen van het gewenste effect van devaluatie is, dat er geen loon- en prgsstijgingen in het binnenland uit voortvloeiden. Min of meer als donderslag uit heldere hemel, kwam dan ook onlangs de aankondiging van 5% loonsverhoging. Dit is zeer gevaarlijk en het is op merkelijk dat de Landbouw practisch de enige was die een ernstig waar schuwend geluid liet horen. Neder land moet de harde realiteit van zyn armoede onder ogen durven zien en aanvaarden. Tenslotte liad een re- ele loonsverhoging ook verkregen kunnen worden door langere werktij den =hogere productie. Nu de landbouw gedwongen is, die loonsverhoging te accepteren, rest niet anders, dan een doorberekening in de pryzen der producten te eisen. De minister heeft in de Tweede Ka mer reeds toezeggingen in die geest gedaan. Berekeningen hebben geleerd, dat de prys van koolzaad met 40 cent per 100 kg van bieten met 80 cent per ton, van tarwe met 25 cent per 100 kg en van melk met enkele tien de centen verhoogd zal moeten wor den. Anderzijds overweegt de minister om deze prijsverhoging in te ruilen tegen een deel der öndernemingsbe- lastingen. Deze belasting heeft twee grondslagen: nl. een belasting op het bedrgfsvermogen en een belasting op het bedrijfsinkomen. Er is een wets ontwerp ingediend, waart)y voorge steld wordt om de eerste, de belasting op het bedrgfsvermogen, af te schaf fen, aldus enkele grepen uit deze be langwekkende redevoering. Vlissings inwonertal gaat met sprongen omhoog. DE 23.000STE INGESCHREVEN. Zonder feestvertoon, zonder offici ële commissies en zonder een spaar bankboekje is einde December de 23.000ste Vlissinger binnengehaald. Wie het is, is echter ook op het Stad huis nog niet bekend. Het is niet de eerste keer, dat de 23.000 bereikt is, maar het is wel frap pant, dat Vlissingen nog zo heel kort geleden, een dieptepunt in het bevol kingscijfer heeft gehad. In Mei 1940 waren er 23.113 inwoners. Dit aantal is echter in korte tijd door de evacu aties zeer snel gedaald, tot het om streeks October 1944 een dieptepunt bereikte, namelijk 12.914. Zodra dit weer mogelijk was „repa trieerden" de geëvacueerde Vlissin- gers. Het bevolkingscijfer ging toen met sprongen omhoog. In September 1946 werd de 19.000 weer overschre den en in de maand Mei van het jaar 1947 de 20.000 gepasseerd, Er werd in die tijd in Vlissingen veel gebouwd en velen, die b.v. op De Schelde" hun werk hadden, konden zich in Vlissin gen vestigen. Men zag het weer in de bevolkingstoename. In de jaren 1948 en 1949 steeg het inwonertal ongeveer met 100 a 200 per maand, en in Sep- tember 1948, precies 4 jaar na het i dieptepunt, overschreed het de 21.000. Juni 1949 gaf verdere hoop, dat het I inwonertal spoedig weer „vooroor logs" zou zijn: de 22.000 werd gepas seerd. Dit jaar, dat met een bevolkingscij fer van ruim 23.000 is begonnen, zal zeer zeker het record van Mei 1940 worden gebroken, al zal het aantal inwoners, vó'óral ook, doordat het bouwvolume voor 1950 niet zo hoog is als in vorige jaren, niet met derge lijke sprongen omhoog gaan als in de jaren 1947—'49 het geval was. Kraamverzorgsterscentrum m Hulst. In het voormalig broederhuis te Hulst, aan de Lange Bellingstraat, dat voor dit doel geheel vernieuwd en ge moderniseerd is, heeft men het nieu we kraamverzorgsterscentrum inge richt. Dezer dagen is het in tegen woordigheid van vele genodigden ge opend. Onder de aanwezigen bevon den zich dr. J. R. v. d. Borgh, specteur van de -Volksgezondheid in Zeeland, mej. mr. Bloemarts, secreta resse van de commissie inzake kraam hulp te Den Haag, mr. dr. A. J. J. M. Mes, lid van Gedep. Staten, deken J. Plasschaert uit Hulst, pastoor J. Prey- ers uit Steen, dokter Niehüsen, vele burgemeesters en secretarissen uit Zeeuwsch-Vlaanderen, alle afdelings besturen van het Wit-Gele Kruis in Zeeuwsch-Vlaanderen en vele wykver pleegsters en kraamverzorgsters uit Zeeuwsch-Vlaanderen. In zijn ope ningswoord sprak de heer D. Schelf hout zijn waardering over het tot stand komen van het centrum uit. Dokter v. d. Borgh beloofde voor de toekomst alle hulp aan dit, voor Zeeuwsch-Vlaanderen uiterst belang rijke centrum. Namens het departe ment van Sociale Zaken sprak mej. mr. Bloeraarts en over het geestelijke nut van de inrichting voerde deken Plasschaert het woord. Mr. v. Son uit Hulst sprak namens de plaatselijke afdeling van het Wit-Gele Kruis, wel ke aan het tot stand komen van het centrum had meegewerkt. Van de Commissaris der Koningin en de voor zitter van het Wit-Gele Kruis in Zee land waren gelukstelegrammen ont vangen. In „De Koning van Enge land" werd aan de genodigden na af loop een koffiemaaltijd aangeboden. JUBILEUM BIJ DE P.Z.E.M Dezer dagen was het vyf en twintig jaar geleden, dat de heer J. Verschoor te Sluiskil, electricien in vaste dienst der P.Z.E.M. bij dit bedrijf in dienst trad. 's Morgens werd de jubilaris met zijn echtgenote en dochter van zijn woning afgehaald en gehuldigd in één der met bloemen versierde kantoor lokalen der electrische centrale te Driekwart. De directeur ir. T. Michiel- sen sprak hem hartelijk toe en dankte hem namens het bedrijf voor zijn trouw en plichtsbetrachting onder overhandiging van een enveloppe met inhoud. De hoofdingenieur, ir. A. P. Lindenbergh, sprak eveneens hartelij ke woorden van waardering en de technische ambtenaar, de heer A. P. Leenhouts, noemde de heer Verschoor een van de pioniers der P.Z.E.M. in Zeeuwsch-Vlaanderen Alle sprekers wensten de jubilaris, die reeds ge ruime tijd ziekenverlof heeft, een spoedig herstel toe. Namens het per soneel bood de heer Brevet hem een leeslamp aan, terwijl mevrouw Ver schoor een bloemenmand in ontvangst mocht nemen. Van de personeelsver eniging waren er eveneens bloe men, die werden aangeboden door de j heer Voorhang. Groslijst voor de Staten verkiezingen. Zaterdag kwam het Gewest Zeeland van de Partij van de Arbeid in „De Prins van Oranje" te Goes bijeen, ter behandeling van de ontwerp-groslijst, welke voor de Prov. Statenverkiezingen door het gewes telijk bestuur .werd samengesteld: De voorzitter, de heer L. P. van Oor schot uit Vlissingen, wees in zijn openings woord op de betekenis van deze verkie zingen. welke even belangrijk zijn als die voor de Tweede Kamer en de gemeente raden. Hierna werd begonnen met behandeling van de kopgroep, welke gelijkluidend in aUe kieskringen zal zijn. Deze kopgroep is als volgt samengesteld. 1. L. P. van Oorschot. Vlissingen. 2 mr. A. J. v. d. Weel, Middelburg. 3. C. Hame link. Axel. 4 mr. H. B. Bouwman. Goes. 5. mevr. E. J. v. d. Broecke-de Man, Aar denburg. 6. A. H. Vermeulen, Dreischor. 7. D. Immig, Middelburg. 8. L. F. Dubois, Terneuzen. 9. mr. T. A. J. W. Schorer, Middelburg. 10. J. S. Visscher, Goes. 11. A. P. Bil, St, Annaland. 12. H. v. d. Meer, Vlissingen. Verschillende afgevaardigden maakten aanmerkingen op de samenstelling van deze kopgroep, welke de voorzitter ech ter weerlegde. De zes eerste plaatsen wor den bezet door de personen uit verschil lende kieskringen. Zij hebben een ver kiesbare plaats, doch het is moeilijk elk deel van Zeeland tevreden te stellen. De afd. Zierlkzee. Goes en Kruiningen vroe gen stemming over de plaatsen 6, 8 en 10. doch met grote meerderheid van stem men werd de kopgroep gehandhaafd. De bezetting van de 13de tot de 20ste plaats in elke kieskring leverde geen moeilijkheden op. Z.h.s. werd de gros lijst daarop in haar geheel aanvaard. De leden in de kieskringen hebben nu bij een referendum het laatste woord. De plaatsen 13 t.m. 20 zijn in de ver schillende kieskringen als volgt: Kieskring 1 en 2, Middelburg en Vlis singen: 13. M. J. van Poelje, Vlissingen; 14. A. J. Berenpas, Middelburg; 15. J. de Priester, Souburg; 16. C. Geldof, Domburg. 17. L. J. Geers, Middelburg; 18. M. A. v. Popering. Vlissingen; 19. W. L. Schenk, Middelburg; 20. L. A. Bouman, Middel burg. Kieskring 3, Zierikzee: 13. R. Gerritsen, Zierikzee; 14. C. P. Kuijper, Ouwerkerk; 15. A. Brand, Zierikzee; 16. L. v. d. Klooster. Burg. 17. J. Dekker. Brouwers haven. 18. P. v. d. Velde, Zonnemalre. 19. Joh. Bal, Bruinlsse; 20. C. Hoek, Zie rikzee. Kieskring 4. Tholen: 13. Z. C. Salomé. Kortgene; 14. J. L. Lukaart. Goes; 13. A. Welleman. Kortgene; 16. A. P. Bout. St. Maartensdijk; 17. L. Istha, Oud-Vosse- meer: 18. A. Op den Brouw, St. Maar tensdijk; 19. C. P. Kuijper. Ouwerkerk. Kieskring 5, Goes: 13. H. de Vriend, Baarland; 14. E. D. Schipper. Kloetinge; 15. A. Weststrate, Kruiningen; 16. J. L. Lukaart. Goes: 17 O. Tissing, 's-Graven- polder; 18. A. Buijs. Goes; 19. P. C. Kerk- hove. Goes; 20. C. van Ginkel. Goes. Kieskring 6 en 7. Sluis en Hulst. 13. C. van Bendegem, Axel; 14. S. W. Henry, Terneuzen: 15. J. P. J. Hage, Sluis. 16. H. Stevens, Sas van Gent; 17. J. L. Lukaart, Goes; 18. B. Burger, Terneuzen; 19. P. Notebaart, Breskens. In de middagvergadering heeft de gem. secretaris, de heer A. J. Berenpas uit Middelburg, de verkiezingsactie bespro ken. Deze zal worden gevoerd tussen half Maart en 26 April. Diverse richtlijnen en plannen werden toegelicht, waarop een drukke bespreking volgde. By de rondvraag kwamen nog enkele vragen naar voren, o.a. over het uitblij ven van scholingscursussen voor raands- en candidaatraadsleden. Hierop sloot de voorzitter dc vergadering. Rechtbank Middelburg UITSPRAKEN. De Arrondissements-Rechtbank te Middelburg deed Vrydag de volgende uitspraken D. B., autobus verhuurder te Gent. overtreding Motor- en Ry'wielwet: vernietiging vonnis Kantonrechter thans 10.— of 5 dagen. A. W.. koopman te Kloosterzande, overtreding Grensbewakingsvoor schrift: vernietiging vonnis Kanton rechter, thans 30.of 15 dagen. N. L. M. R., landbouwer te Aarden burg: vrgspraak van de hem ten laste gelegde diefstal van een rywiel. I. L., zonder beroep, te Amsterdam, opzettelyk een minderjarige die be neden de twaalf jaar oud is aan het wettig over hem gestelde gezag ont trekken 1 week gevangenisstraf voorwaardelijk. Nasjamoeddin overleden. In zijn woning te Makassar is over leden Nadjamoeddin Daeng Malewa, de eerste minister-president van Oost- Indonesië, die eind 1947 wegens mal versaties uit deze functie werd ont heven en veroordeeld tot een gevan genisstraf van 3% jaar. Hij was reeds geruime tyd lijdende aan een hart kwaal; hij werd deswege enige maan den geleden opgenomen in een zie kenhuis en wegens zyn lichamelyke toestand voorwaardelijk in vrijheid gesteld. Vier buitenlandse correspondenten Tsjecho-Slowakije uitgezet. De Tsjecho-SIowaakse regering heeft vier buitenlandse correspondenten ver zocht het land te verlaten. Het zijn twee Amerikanen van United Press, een Brit van het Kemsley-concem en een Griekse mevr. van A.F.P. Him berichten zouden „niet objec tief" zyn. De betrokken persbureaux hebben om voorbeelden gevraagd, doch dit werd geweigerd. DINSDAG. Vanavond wordt uitgevoerd Laudate Dominum van da Palestrina door het Omroep a Capellekoor onder leiding van Carel Laoüt (H. I 20.12). Jacques Thibaud speelt met het Con certgebouworkest onder leiding van Eduard van Beinum het vioolconcert in D van Mozart (H. I 21.50). Hilversum I: 7. 8,30, 13, 19, 20 en 23 Nieuws. 7.15 Morgengebed. 8.40 Pluk de dag. 9 Weerrapporten. 9.03 Moeders wil is wet. 9.35 Lichtbaken. 10 Wie komt er in mijn hokje? 10.15 Omroep-kamerork. 10.40 Parijs Studentenkoor. 11 Onder ons. 11,30 Muziek houdt fit. 11.50 Als de ziele luistert. 12.03 Lunchconcert. 12.55 Zonne wijzer. 13.20 Het Symphonette Ork. 14 Pianorecital. 14.30 Dlsco-sueecsscn 1949. 15 Radio Philh. Ork. 15.30 Ziekenlof. 16 De zonnebloem. 17,30 Vertelling na school tijd. 17.45 Regeringsuitzending. 18 Amu- sementsork. 1820 Sportpraatje. 18.30 Re geringsuitzending. 19.15 Actualiteiten. 19,23 Dit is leven. 19,40 Piano. 20.05 De gewone man. 20.12 Musica Sacra. 20.40 Katholiek overleg. 21.05 Kamermuziek concert. 21.50 Concertgebouworkest. 22.20 Flor Peeters, orgel. 22.45 Avondgebed. 23.15—24 Licht Avondconcert. Hilversum II: 7, 8,30, 13. 18. 20 en 23 Nieuws. 7.15 Oude karakterstukjes. 8.40 Radio-ochtendblad. 9 Weerrapporten. 9.03 Hersengymnastiek. 9.30 Waterstanden. 9.35 Van vrouw tot vrouw. 9.40 Aubade. 10 Morgenwijding. 10.15 Arbeidsvitami nen. 10.50 Kleutertje-luister. 11 Annie v. d. Velden, piano. 11,30 De Wekker. 12 Tropenzon. 12.30 Tuinbouwmededelingen. 12,33 Voor ons platteland. 13.15 Dolf v. d. Linden en zijn orkest. 13.45 The Kilima's 14 Met naald en schaar. 14.30 Radio Ma tinee. 16.15 Brandaris. 17,30 Kinderkoor „Jacob Hamel". 18,15 Tom Erlch, piano. 18,30 Maria Zamora en haar Zuid-Ameri kaans ork. 19 Het klokje van 7 uur. 19.05 Ton Murena en zijn ork, 19,15 De Kon. zangver. „Mastreechter staar". 19.40 Pa ris vous parle. 19,45 Melodieën op het pUploze orgeL 20,05 In het radio zoek licht. 20.15 Bonte Dinsdagavondtrein. 21.30 Surinaamse volksmuziek. 21.45 Buitenl. overzicht. 22 Nestor Chavres. tenor. 22.30 Thomas Magyar, viool er. Herman Kruyt. piano. 23.15—24 Serge Rachmaninof speelt zijn pianoconcerten. RADIOCENTRALE 3. 7 (Brussel VL) Nieuws; 7.05 Gram. mu ziek; 8,30 (Eng. H) Gram. mm; 8.50 „Lift up your hearts"; 8.55 Weerber.; 9 (Brus sel VL) Nws. 9.05 Amerik. Symph. ork. gr.; 10 (Eng. LP) Nieuws; 10,10 Verzoek- progr. voor de hulsvr., gr.; 11 Eric Spru ce orgel; 11,30 Eng. HS Het „Dlck Den- ny-ork"; 12 (Brussel VI.) Italiaans teno ren, gr.; 12.30 Weerber. 12.32 Omroepork. 13 Nieuws en rede van Z.Exc. de Minister van Verkeerswezen; 13.15 Fantasie en sentiment, gr.; 14 (Brussel Fr.) Koorwer ken, gr.; 14.45 Conc. van Hfindel, gr.; 15 (Eng. H.S.) „Music Hall". 15.10 BBC Nor thern ork. 16 (Eng. LP) „The Pavilion Players". 17,30 Kootwijk. Batavia; -8 (Brussel Fr.) Voor de soldaten. 18,30 (Br. VI.) Voor de soldaten; 19 Nieuws; 19.30 Sonate van Brahms, gr.; 19,50 Radiofeuil leton; 20 (Brussel Fr.) Omroepork.; 20,30 Werken van Offenbach, gr.; 21 (Brussel VI.) Operamuziek, gr.- 21.20 Plano- en zangplaten; 21.43 Actualiteiten; 22 Nieuws. 22,15 Jazzmuziek, gr.; 22.50 Nieuws. 22.55 Gram. muziek; 23 Verzoekprogramma, gr. ZON EN MAAN. 10 Januari. Zon: op 8.46 onder 16.30 Maan: op onder 11.35 HOOG VATER Vlissingen Terneuzen Hansweeri Zierikzee u.+NAP 5.54 1.75 6.26 1.94 6.55 2.05 7.14 1.26 U.+NAP 18.26 1.Ö3 18.55 2.04 19.32 2.17 19.47 1.46 LAAG WATER u.—NAP u.—NAP 12.24 0.15 0.56 0.40 1.99 1.83 1.97 1.20 12.57 2.20 13.36 2.35 13.08 1.00

Provinciale Zeeuwse Courant | 1950 | | pagina 4