Sowjet-zone wordt overspoeld door het Oosten JIMMY BROWN, sportheld no. 1 Zeeuwse Almanak DE WATERSCHAPPEN WILLEN DEEL VAN GRONDBELASTING LETTY'S moeilijke KEUZE MAANDAG 9 JANUARI 1950 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 Reizigers in wereldbeschouwing Het is onmogelijk zich aan dwang te onttrekken. (Van onze correspondent) BERLIJN, Jan. Wanneer men op het ogenblik spreekt over Europa, dan bedoelt men daar doorgaans mee West-Europa, Dat is, geografisch bekeken, nog maar een smal, zich van het Noorden naar het Zuiden uit strekkend stuk land. Het Oosten is bijna tot het midden van Europa door gedrongen. Wie zich begeeft naar de andere zyde van de Werra, laat West-Europa achter zich. Midden-Duitsland heet nu „Oost-Duitsiand". Zo is met de instelling van de Oder-Neisse-vredesgrens, een geografisch be grip verschoven. Maar niet alleen dat. De invloed van het Oosten bespeurt men van Thliringen tot Mecklenburg. De plaatsaanduiding op de stations ge schiedt in twee talen: in het Duits en in het Russisch. Er zijn zelfs ste den waar de straataanduiding op de zelfde manier gebeurt. In een stad in midden-Duitsland staat een levens groot standbeeld van Lenin en de parken van verschillende andere ste den zijn veranderd in kerkhoven voor gevallen Russische soldaten. Ieder der van boven ronde grafstenen draagt de Russische vijfpuntige ster. De straten worden gevuld door Rus sische soldaten en Russische vrou wen. De etalages van de boekwinkels maken reclame met uit het Russisch vertaalde boeken, in het bijzonder politieke boeken en werken, uitgaan de van een bepaalde wereldbeschou wing. De bioscopen vertonen voor het merendeel Russ. films. Enkele oude Duitse films draaien zo nu en dan in het programma. Daarnaast domineren toneelstukken van Russische auteurs in de theaters. Voordrachten over Russische geleerden, kranten en tijd schriften met overwegend bijdragen over dè U.S.S.R., de Russische kunst, cultuur, wetenschap, techniek en volkenkunde komen op de eerste plaats, op de tweede plaats komen misschien ook nog eens de belangen van Duitsland. Zo is men bewust be zig midden-Duitsland te onderwerpen aan het Oosten. ONVERDRAAGZAAMHEID. Zelfs de levensgewoonten van de Duitse bevolking zijn oosters gewor den. Naar het Russische voorbeeld hamert de allesoverheersende propa ganda van de S.E.D. de eenheidspa rolen in de mensen. Oosterse voorbeel den zijn ook de zware lichamelijke arbeid, die de vrouwen moeten ver rechten, en de rangschikking en waar dering van de klassen. De wereldbeschouwng van de S.E.D. getuigt van dezelfde programmatische bekrompenheid, welke de bolsjewisti sche heilboodschap kenmerkt. Ook de uitingen hiervan dragen onmisken baar het stempel van het bolsjewisme. Let maar op de N.K.W.D. of op de volledige gelijkschakeling van de kranten. Alles wat men in de Russi sche zóne tegenkomt is Russisch pri mitief en een uiting van onverdraag zaamheid. Van deze onverdraagzaam heid gaat een zekere hypnotische dwang uit, welke alle goede eigen- schappèn van de mens doodt alsof ze nooit hebben bestaan. Het is bijna onmogelijk om zich aan deze dwang te onttrekken. Hij verandert de mens tot zijn ziel verstart, zoals in de loop der eeuwen de steppen van Azië zijn verstard. Geloof niet, dat wij over drijven! Wie door midden-Duitsland reist, komt al spoedig tot de ontdek king, dat er niets te overdrijven valt. Het zijn de bevoorrechten, die behal ve een royaal salaris ook nog Stalin- pakketten met levensmiddelen ontvan gen. Het zou dwaasheid zijn om deze toestand als „socialistisch" te willen kenmerken. Het is ook geeti socialis me, zoals kortgeleden de leider van een kadercursus toegaf. Hij praatte zeker zijn mond voorbij, toen hij zei- de. dat de Sovjet-Russische bezettings zone nog in een stadium van opbouw verkeert, in het voorstadium van het socialisme dus! Toen iemand hem op de woekerwinsten van de zogenaamde handels-organisaties (H.O.) attent maakte, verklaarde h j, dat de H.O. aan de staat de mogelijkheid verschaft behalve belastingen ook nog extra in komsten te incasseren, waarmee de wederopbouw gefinancierd kan wor den. NITSJEWO. De mensen in dit gedeelte van Duitsland worden het allengs moe om met de door de partij gedrilde volksmenners te redetwisten. De rei zigers in de communistische wereld beschouwing, die hun provisie van de S.E.D. opstrijken, zijn tot zekere hoog te intelligent en goed van de tong riem gesneden. Maar in hun monster koffer hebben zij geen andere artike len dan die het handelsmerk van de S.E.D. dragen. Het is import uit Rus land, standaardgoed, dat niet eens voor de mensen in het Westen speci aal verpakt is en dat deze noodge dwongen moeten accepteren, omdat er voor hen geen andere keuze is. De arbeiders hebben maar één ver langen: geen honger meer te moeten lijden. Zij voeren elke dag dezelfde uitputtende strijd tegen rantsoenen, die te klein zijn, tegen prijzen die te hoog zijn en tegen het gebrek aan grondstoffen in bedrijven, aan welker productievermogen onevenredig hoge eisen worden gesteld. De Oost-Duitse regering is niet door het volk geko zen. Men heeft haar ongevraagd op gedrongen. Ze regeert over dit volk, dat graag op zijn eigen manier zou willen leven. Een kliek, die op lasf van „hoger hand" dit volk moet ver vormen naar Sovjet-schablonen. Vol gens de propaganda van zijn dicta tors zou het feitelijk in een soort pa radijs moeten leven, maar het tegen deel is waar. Slechts één ding schijnt het van hei Oosten reeds te hebben overgenomen: het simpele woord ..Nitsjewo" (wat kan het ons sche len) Een gevaarlijk woord! Ge vaarlijk voor de ziel van het Westen. (Nadruk verboden) Oliebedrijven van Tjepoe aan de Republiek Te Semarang is bericht ontvangen, dat er op het ogenblik te Tjepoe een organisatie werkzaam is van voormar lige arbeiders in de oliebedrijven, welker streven is, de oliebedrijven in handen van de Republiek te brengen. Deze organisatie omvat ongeveer 3000 man. Ook de thans bij de B.P.M. wer kende arbeiders hebben zich georgani seerd in een vakvereniging, die onge veer 1500 man telt. Om het scheepvaartverkeer doorgang te doen vinden, heeft men destyds de Gravensteiner brug over het Spaarne te Haarlem gedeeltelijk gesloopt. Tot ergernis der Haarlemmers bleef de brug in half gesloopte toestand op zyn plaats. Daar komt nu verandering in. De geschonden Gravensteiner brug wordt weggehaald, en een nieuwe komt er voor in de plaats. IN DE VERSTROOIING Daar in Rotterdam, Zaterdagmiddag, dat feest van het 30-jarige Zeelandia, dat hadden eigenlijk alle Zeeuwen bij moeten wonen! Een Middelburger, die vindt het zo lang hij in Middelburg woont, eigen lijk niets bijzonders, dat hij\ in de Zeeuwse hoofdstad is geboren, een Vlissinger haalt voor de Scheldestad, als het zo eens uit komt, zijn schoii- ders op, wie in Zierïkzee woont, die verlangt misschien naar New York of naar Alelaide en wie gaat er in Zie rïkzee, in Aardenburg, in Tholen, of in Ovezande nu eigenlijk prat op, dat hij daar geboren is? Maar daar in Rotterdam, al die Rot terdamse Zeeuwen, zij waren er fier op Zeeuw te zijn en u te vertellen, waar ze geboren en getogen zijn. Geen plaatsnaam was te onbelangrijk en in hun hart heimelijk natuurlijk, want ze wilden niet onvriendelijk zijn tegen degenen, die uit Zeeland waren gekomen terwille van hun feest namen ze het een mens een beetje kwalijk, als hij zich niet precies wist te herinneren, wie in Aardenburg, of Zierikzee, in Middelburg of Vlissin- Qen nog familie van hen was, 'of hun buurman was geweest. De Zeeuwen in Zeeland, hoeveel ze ook van hun land je mogen houden, hoezeer ze zich thuis voelen, werkelijk thuis pas, als ze de bergenbij Bergen op Zoom achter zich en de wiide vlakten voor zich hebben, ze hadden in Rotterdam eigen lek pas goed kunnen leren, wat lief de voor Zeeland eigenlijk zeggen wil. En nog om een andere reden had den ze in Rotterdam moeten zijn. Om eens te zien, hoe best al die Zeeuwen het stellen „in de verstrooiing", hoever ze het hebben geschopt, hoezeer de Zeeuwen buiten Zeeland de naam van Zeeland hoog houden! Ze waren er niet, de Zeeuwen uit Zeeland, daar in Rotterdam. En dat was maar gelukkig ook, want Palace was nu al te klein. Maar het is toch goed om juist voor deze dingen ook in dit rubriekje een paar seconden lang om aandacht te vragen. Pachtverhoging noodzakelijk? EEN FONDS VOOR QUARTAIRE WEGEN. Wy brachten in ons blad van Zaterdag reeds uitvoerige mededelingen over het rapport, dat de Commissie Waterschapslasten van de Unie van Waterschapsbonden en de Stichting voor de Landbouw uitbracht over de hoge waterschapslasten. Voor Zeeland was daarby wel het voor naamste, dat de instelling van een provinciaal zeeweringenfonds werd besproken. Uiteraard heeft de commissie ook nog verscheidene andere maatre gelen aangegeven, die tot een betere verdeling van de waterschapslasten kunnen voeren. Jehova-getuigen richten zich tot de Koningin. PRINCIPIBLE DIENSTWEIGERING. Het wachttoren Bijbel- en Traktaat genootschap heeft zich in een schrijven tot H.M. de Koningin gericht, waarin on der meer het volgende wordt gezegd: I „De Getuigen van Jehova hebben tij dens de oorlog ten volle bewezen, dat zij hun leven hebben willen offeren in de strijd om de democratische vrijheden. Zij menen, dat zij toch zeker niet als resul taat van hun strijd thans moeten onder vinden. dat hun geloofsgenoten in ver drukking moeten leven, alleen omdat zij Gode meer gehoorzaam zijn, dan de men sen". Het genootschap vervolgt met de woor den: „Met ontsteltenis hebben wij bevon den. dat deze om principiële redenen ver oordeelden (dienstweigeraars) als ernsti ge misdadigers worden behandeld. Ons genootschap is dan ook de overtuiging toegedaan, dat de commissies, ingesteld ex art. 2 der Dienstweigeringswet ter be oordeling van de echtheid der gewetens bezwaren. haar taak onmogelijk naar be horen kunnen verrichten, aangezien het de mens niet gegeven is in het hart van zijn medemens te schouwen en dat dus de huidige gang van zaken aanleiding geeft en zal blijven geven tot conflicten". Het genootschap richt tenslotte het ver zoek tot H.M. het daarheen te leiden, dat de voormelde commissies worden opge heven en de betrokken jongeren voor de keus worden gesteld of militaire dienst te verrichten of een niet-militaire dienst te verrichten in landsbelang alsmede de thans in de gevangenis verblijf houdende geloofsgenoten gratie te verlenen. De K.N.A.C. deelt mede, dat de ver wachting bestaat, dat de beide tollen on der de gemeente Maartensdijk in de loop 1950 zullen worden opgeheven. r~ \1 Curieuze gramofoonplaat. Slechts één Nederlander, een inwoner van Den Haag, heeft ge constateerd dat er tijdens de plech tigheid van de souvereiniteitsover- dracht op 27 December in het voor malig paleis van de gouverneur- generaal te Batavia een merk waardige vergissing is gemaakt. Bij de heruitzending van deze plechtigheid over de Hilversumse Zender constateerde deze luisteraar dat een fout werd gemaakt bij de voorlezing van het Koninklijk Be sluit. Voordat de hoge vertegenwoor diger van de kroon, de heer Lo- vink, het woord nam, las een ad judant het Koninklijk bsluit van 24 December voor «n de luisteren de Hagenaar meende te verstaan: „Wij Wilhelmina bij de gratie Gods Koningin der Nederlanden".... in plaats van Juliana. Hij wendde zich tot de heer W. Vogt, technisch directeur van de Nederlandse Radio-Unie. Deze heeft thans geantwoord, dat hij de plaat, waarop de uitzending van de plechtigheid was vastgelegd, opnieuw heeft afgeluisterd, waar bij zonder twijfel kwam vast te staan, dat er inderdaad .is gespro ken van: „Wij Wilhelmina".... Voorts schreef de heer Vogt in zijn antwoord: „Het is een merkwaar dige fout, te merkwaardiger, om dat u blijkbaar de enige bent, die er de aandacht op heeft gevestigd. Wij zullen aantekening op deza plaat maken, opdat latere geslach ten haar als een curiositeit ztillen bewaren". Wat de ophoging van dyken betreft, meent de comimssie dat geval voor geval onderzocht dient te worden op de mogelijkheid en billijkheid van subsidiëring door rijk of .provincie. Samenvoeging van polders zal in bepaalde gevallen gunstig kunnen werken. DE WEGEN. De bedragen, welke de water schappen moeten opbrengen voor 't onderhoud van bruggen en wegen, zijn onevenredig zwaar. Zou hier niet worden ingegrepen, dan moet verwacht worden, dat een groot deel van het wegennet, in on derhoud en beheer bij de waterschap pen, binnenkort ernstig in verval zal raken. De commissie wyst op de moge lijkheid van overdracht der wegen aan provincie of gemeente, wanneer het onderhoud der wegen steeds meer geschiedt in het algemeen be lang. Een wezenlijke verbetering ver wacht de commissie echter al leen van een grote uitbreiding, welke het tertiair wegenplan moet ondergaan door de daar voor in aanmerking komende quartaire wegen naar de tertiaire over te brengen. Daarnaast is nodig een belang rijke verhoging van de uitkeringen, welke de provincies thans krijgen uit de opbrengst van motorrijtui gen- of benzinebelasting in dier voe ge, dat indien de quartaire wegen afzonderlijke planwegen gaan vor- men, een afzonderlijke uitkering hiervoor bestemd wordt. De commissie meent dat voorts voor brugonderhoud ook vaste bij dragen aan de waterschappen be schikbaar gesteld moeten worden. Een voorstel om de uitkering voor de tertiaire wegen te brengen van 10 op 20 van de opbrengst der motorrijtuigen-belasting, acht de commissie geen behoorlijke oplos- BELASTING-GEBIED De commissie constasteert, dat het eigen belastingebied van de water schappen zeer klein is. Afgezien Ook Noorwegen erkent communistisch China. De Noorse regering heeft besloten de Chinese volksrepubliek de jure te er kennen. De Noorse consul-generaal te Sjanghai heeft opdracht ontvangen de Chinese minister van Buitenlandse Zaken mede te delen, dat Noorwegen bereid is een zaakgelastigde naar Pe king te zenden. Treinverkeer bij Tjibatoe stopgezet. De Indonesische Staatsspoorwe gen hebben bekend gemaakt, dat naar aanleiding van de toenemende onveiligheid in het gebied ten Oos ten van Tjibatoe, waardoor het her stel der gestoorde spoorwegverbin ding onmogelijk wordt gemaakt, 't treinverkeer tussen Tjibatoe en Ta- sikmalaja tot nader order is stop gezet. van enkele bijzondere belastingen zyn, voor het waterschap slechts de gebouwde en ongebouwde eigendom men belastbaar. Er is bij rijk en gemeente een tendenz om de objecten, waarop reeds waterschapslasten drukken, toch binnen hun belastinggebied te betrekken (grondbelasting, straat belasting enz.) De commissie wil er daarom bij de overheid op aandringen het be lastinggebied van de waterschappen zo min mogelijk te verkleinen. Naar de mening van de com missie dient ernstig te worden overwogen of mogelyk de op centen op de grondbelasting, die thans ten goede komen aan het gemeentefonds, ten bate van de waterschappen besteed kunnen worden. DE PACHT. Tenslotte behandelt de commissie het probleem van de verhoging der pachten. Zy wyst er op, dat de regering zelf de mogelijkheid van verhoging der pachten aanwezig acht, gezien het voorstel om de pachten in de Wieringermeer drastisch te verho gen. De maximale pacht in de Wierin germeer zou komen op 210 per ha. tegen een thans bestaande gemid delde pacht van 108 in de overige zeekleigebieden van Nederland. De commissie wil geenszins een zo drastische verhoging van pacht aanbevelen. Een zekere verhoging met omzichtigheid toegepast moeten worden. Verhoging van de pachtprijzen staat slechts zijdelings in verband met de waterschapslasten, maar de commissie is van mening, dat een verhoging de mogelijkheid opent om gemakkelijker aan de hogere wa terschapslasten het hoofd te bieden. FEUILLETON Letty had als opgroeiend jong meis je rustig en gelukkig geleefd; haar knappe, levendige vader was in dat leven de dominerende persoonlijkheid geweest. Toen zij was juist twintig had hij een van zijn steeds zeldza mer geworden bezoeken aan Londen gebracht en daar, in een tijdsverloop van vier weken, zijn tweede vrouw, Gabrielle, ontmoet, gevrijd en ge trouwd. Gabrielle nu woonde liever in een Londens flat dan buiten, zodat Edenfield haar eigenaar nog slechts enkele keren zag en dan voor zeer korte tijd. Letty, die haar vader op haast ro mantische wijze vereerde, gevoelde 't plotseling verlies van zijn gezelschap als een zware slag. In den beginne troostte zij zich met de gedachte, dat een paar maanden in de stad hem meer dan genoeg zou zijn. Maar toen hij voor het eerst, heel even, met Ga brielle op Edenfield kwam, begreep Letty dadelijk, dat de tweede me vrouw Ormford zich nooit in de le venswijze daar zou schikken. Wat méér zegt, ze was ook niet van plan, het te beproeven. Gabrielle met haar mooie kleren, haar volmaakt gevormd gezicht, haar grote, aantrekkelijke blauwe ogen en haar onvervalst goudkleurig haar, be zat iets van nog meer betekenis: Ze wist wat ze wilde en ze zou het heb ben ook. door MARY BURCHELL Van die dag af tot aan zijn plotse linge dood, drie jaar later, woonden Augustus Ormford en zijn tweede vrouw te Londen, terwijl Letty was belast met het beheer van Edenfield en 't kleine landgoed er om heen, daarbij geholpen door Gideon en An na. Zoals meer van die gemakkelijke le vende en zorgloze mannen had Let- ty's vader, nooit een testament ge maakt en ten slotte liet hij, waar schijnlijk evenzeer in de ontroering die zijn laatste uren veroorzaakten als onder de invloed van zijn aangebeden vrouw, alles na aan Gabrielle. Voor Letty bleef alleen een klein inkomen van moederszijde, waarmee zij zich op Edenfield wel kon redden, maar dat, als de omstandigheden eens verander den, niet ver zou reiken. Geen wonder dus, dat op deze mooie Meimorgen, zes maanden na de dood van haar vader. Letty een ernstig zij t niet precies bezorgd, gezicht zette bij het vooruitzicht, van Gabrielle's weldra te verwachten komst Een ge beurtenis, die de normale gang van haar. Letty's bestaan zozeer zou kun nen bedreigen. Een ernstig uiterlijk was heel ge woon bij Letty, ofschoon ze nu en dan kon glimlachen op een manier, die haai- vader eens „verwarrend" had ge noemd. Slank en licht gebouwd, miste zij de kleur en de schittering van gro te schoonheid, maar haar mooie, era- Het Wereldgebeuren Verstandig besluit Als we de Amerikaanse Senator Knowland mogen geloven heeft pre sident Truman vorige week een be slissing genomen, die veel weg heeft van het befaamde accoord van Miin- chen in 1936. Chamberlain en Da- ladier gaven toen Tsjecho-Slowakije prijs aan Hitler, Truman en Ache- son doen thans hetzelfde met China aan Moskou. De afdeling van Ache- sons departement, die üe zaken in het Verre Oosten behartigt dient volgens Knowland „wakKer ge schud" te worden en niet langer te zwichten voor „internationale chan tage" van de communisten. Formosa mag niet buiten Amerik. invloed ge raken. Erkenning van de regering van Mao zou van alle Chinese am bassades en consulaten centra van spionnage en van activiteit der vyf- de colonne maken. Truman is thans de hoofdschuldige voor de debècle in China en het ergste is, dat de republikeinen niet gekend zijn in de „bankroetpolitiek." Bovenstaande critiek is niet mals. maar verre van juist. Het is op zeer goede gronden, dat Truman en Acheson het wanhoopsverzoek van de Chinese regering om de verdedi ging van Formosa over te nemen en zich bij het sluiten van de markt in de burgeroorlog te laten betrek ken, hebben afgewezen. Aanvaarding van het verzoek zou een zeer ris kant avontuur hebben ingeleid. For mosa is Chinees gebied en elke po ging om juridisch aanvaardbaar te maken, dat het eiland eigenlijk nog tot Japans territorium behoort zou, zoals Acheson zeide, een „advoca- tenstreek" zijn. Het inpalmen van een stuk Chinees gebied op verzoek van een regering-in-liquidatie is 'n daad, die moeilijk te rechtvaardigen is. Op de landen in Azië, naar wier vriendschap Washington streeft, zou het een zeer slechte indruk maken en een Russische klacht bij de Vei ligheidsraad zou moeilyk te weerleg gen zyn. Trouwens, militaire hulp aan Tsjang K^i Tsjek heeft thans geen enkele zin meer. Daarvoor is het reeds te laat. Het gaat er thans om redelijke betrekkingen met het nieuwe bewind in China aan te kno pen. De Britse regering heeft als eerste van de Westerse regeringen de knoop doorgehakt en is tot erken ning overgegaan. De handelsrelaties met China hebben een dergelijke stap onvermijdelijk gemaakt. Noor wegen is reeds gevolgd. Ook de Amerikaanse erkenning zal op den duur niet kunnen uitblijven, al wil Acheson de beslissing voorlopig en kele maanden uitstellen. De gedelegeerden in de Veiligheids raad komen thans voor een grote puzzle te staan. China wordt in de Raad nog steeds vertegenwoordigt door de nationalistische woordvoer der dr. Tsiang. Naarmate meer lan den het communistische regiem er kennen, komt diens positie meer in het luchtledige te hangen. Een gede legeerde die niets vertegenwoordigt behalve het verleden kan bezwaarlijk gehandhaafd blijven. De vraag is echter hoe Tsjang van zijn zetel ver wijderd kan worden. China heeft als één van de vijf grote mogendheden het recht van veto. Elk besluit om Tsjang van zijn zetel vervallen te verklaren kan derhalve ongeldig worden gemaakt door een veto van Tsjang zelf. De enige mogelijkheid js een verklaring van de meerder heid, dat Tsjiang niet langer de re gering van China vertegenwoordigt, geen stem kan uitbrengen en dus zeker geen veto. Deze maand zal het zover wel niet kunnen komen, omdat Tsjang als voorzitter van de Raad fungeert. Volgende maand zal dr. Alvarez van Cuba de hamer overnemen en dan zal zeker de ac tie tegen Tsjang beginnen. 70. Intussen had de keeper van de Rovers ook niet stil gezeten. Met een verbeten gezicht was hij een winkel binnengestapt en even later was hij teruggekomen met een klein pakje onder zijn arm. Hij grijnsde vals en liep met vastberaden stappen naar het stadion van de Wembley Rovers terug. Daar aangekomen, beklom hij de zij tribune, die achter het doel van de Rovers lag en werkte zich net zo lang naar voren, dat hij de eerste rij bereikt had. En daar wachtte hij rustig tot zijn ogenblik gekomen was. stige bruine ogen hadden iets geheel eigens, dat aan haar blik grote beko ring schonk. Welke bekoring nog w.erd verhoogd door haar prachtig, bijna zilverblond haar, geen product van moderne kapperskunst, dóch een wel haast onschatbare gift van Moeder Natuur. Misschien zou een kunstenares in zulk soort dingen iets heel ongewoons en uitzonderlijks van Letty hebben gemaakt, door haar lippen flink rood te kleuren en haar reeds donkere lan ge wenkbrauwen nog donkerder te maken, maar Letty was nu eenmaal geen kunstenares in dat opzicht. En, wat méér zegt. ze dacht jer zelden of nooit over! Dat wil zeggen tot Alec Kellern zich vestigde te Farrow's Eden, het onregelmatig gebouwde, langgerekte dorpje op plm. een halve mijl (één Eng. mijl is 1609 m. Vert.) afstands van Edenfield. In de belangstellende ogen van Far row's Eden was Alec Kellern een heel bizonder iemand. Ofschoon eerst cir ca 30 jaar oud had hij al een zekere vermaardheid gekregen door een paar met veel succes bekroonde toneelstuk ken. Het waren stukken, zo had Dolly Polmer. de dochter van de dominee, aan Letty verteld, die gespeeld zouden worden door de toneelclub van de plaatselijke vrouwenvereniging, maar nogal gedurfde spelletjes, waarmee uitgaand Londen zich lange tijd had vermaakt en waarin bekende artisten waren opgetreden. Letty ontmoette hem voor het eerst, toen hij mr. Chips, de jonge terriër, thuisbracht. Heel wat mensen hadden dat al gedaan. De hond was een on verbeterlijke zwerver, maar wist door een smekende uitdrukking in zijn pientere oogjes menigeen tot zulk een daad van dierenliefde te bewegen, als hij, mr. Chips, zich verder van huis bevond dan hij wenste terug te lopen. „Het arme diertje zag er zo zielig uit", vertelde Alec Kellern glim lachend aan Letty in de oprijlaan van Edenfield. terwyl mr. Chips, weer helemaal „fit" na een halve mijl te zijn gedragen, rustig naast hem lag. „Iedereen kon wel zien, dat hij ver dwaald was. Gelukkig stonden naam en adres op zijn halsband". (Wordt vervolgd).

Provinciale Zeeuwse Courant | 1950 | | pagina 3